NIEUWE LEIDSCHE COURANÏ van DONDERDAG 30 AUG.'28 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHT. De graaf en gravin van Athlone met liun dochter, die sedert Zaterdag de gasten zijn van H. M. de Koningin- Moeder, vertrekken hedenavond we der van Soestdijk naar Engeland. JUBILEUM D. HANS. Op den llden September a.s. zal de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring den dag herden ken, waarop hij vijf en twintig jaar als journalist werkzaam is. HET STENHUIS-RAADSEL. Over dit onderwerp schrijft „Het Centrum": Wat er met den lieer Stenhuis aan de hand is wordt steeds raadselachti ger. Eerst krijgt hij ontslag als voor zitter van het N.V.V. met vol invalidi- teits-pensioen, na eerst nog een vol jaar salaris te hebben genoten. Het heette, dat hij geheel onherstelbaar invaliede was. En op meewarige wijze werd hij uitgeluid. Daarna kwam het bericht, dat hij weer geheel hersteld was, en als hoofdredacteur van een nieuw op te richten periodiek zou optreden. Thans heeft de uitgever Querido te Amsterdam tegen 1 October a.s. het verschijnen van ,.De Vlam" aangekon digd. Hoofdredacteur: Stenhuis! Daar komt nu nog weer een verslag in „Het Volk" van een tweede confe rentie van de „Open Brief-onderteeke- naars", welke open brief voor en op het jongste Congres van de S.D.A.P. zooveel stof heeft opgeworpen. Uit dat Verslag blijkt, dat daar ook de totaal ongeneeslijk invaliede Stenhuis met o.a. De Kadt, Schmidt, Van der Goes en Fimmen, aanwezig was. Deze uiterst-linksche S.D.A.P.-com binatie gaat ook al weer een weekblad uitgeven. De bestaande contact-commissie trad af, en er werd een nieuwe meer uitgebreide commissie voor in de plaats gekozen. In deze commissie zullen zitting nemen o.a. Fimmen. De Kadt, Jef Last, ende doodzieke, totaal invaliede Stenhuis. Begrijpt iemand er iets van? 't Schijnt wel, dat men Stenhuis met geld en al of niet met goede woor den uit het N.V.V. als voorzitter heeft weggerukt, onder het motto-naar- buiten: volslagen invaliditeit. Maar Stenhuis is daarmee blijkbaar nog niet schaakmat gezet, én treedt nu op in vereeniging met de malcon tente linkervleugelaars v. de S.D.A.P, door hun eigen partijgenooten met séheele oogen als halve communisten aangezien. Wij volgen dit alles met belangstel ling. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de Vlam van Stenhuis een flink binnenbrandje, zoo al niet een uit- slaanden brand in de S.D.A.P. zal veroorzaken. Dit is wel. duidelijk: de heeren zijn van Stenhuis nog niet af! Hoe vreeslijk ziek en invaliede hij ook moge zijn! TWEE NIEUWE „NEDERLAND'- BOOTEN. Naar wij vernemen zal weldra de witte vlag met het blauwe kruis wap peren van de masten van twee nieuwe schepen der Stoomvaart Mij. „Neder land": de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Marnix van St. Aldegonde", die als een belangrijke aanwinst van de Nederlandsche koopvaardij in 't al gemeen en de „Nederland" in 't bijzon der mogen worden beschouwd. Beide mailbooten zullen eerlang door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam worden afgeleverd. Het worden schepen van 19000 ton, in gericht voor ongeveer 750 passagiers en ruim 300 leden der equipage. Voor de communicatie tusschen de passa- giersverblijven en de salons der le klasse zal iets nieuws op deze lijn een lift worden aangebracht. Voor de eerste maal zijn ook plannen ont worpen, die zullen leid tot inrichting van een zwembassin. Voor heden vast deze bijzonderhe den omtrent de nieuwe schepen, wel ke een waardige voortzetting van den bouw der Christiaan Huygens beloven te worden en wederom twee groote fi guren uit onze Nederlandsche historie zullen eeren. Het nieuwe type motorschip, dat hiermede bij de „Nederland" wordt geïntroduceerd, zal blijkens de teeke- ning, welke wij er van zagen, ondanks zijn hoog opgebouwd dekhuis, de slanke lijn niet verloochenen. WEGBEDEKKING BAANVAK AMSTER - ROTTERDA1-. De Nederlandsche spoorwegen heb ben op enkele plaatsen van het baan vak AmsterdamRotterdam een bed van basaltslag aangebracht als proef om na te gaan, in hoeverre met deze wegbedekking bezuiniging in 't onder houd zou kunnen worden bereikt. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat basaltslag uit het buitenland moet worden aangevoerd, terwijl grind het materiaal dat thans als wegbedekking wordt gebe- gen; basaltslag is dan ook driemaal zigd uit onze rivieren wordt verkre- zoo duur als grind Van een voornemen om het gehee- le baanvak AmsterdamRotterdam van een basaltslaglaag te voorzien is dan ook nog geen sprake. Het geldt hier slechts een proefneming. GESTRAFTE VERGEETACHTIGHEID Gistermiddag was de bode van een maatschappij, die belast is met het ophalen van spaarzegels bij de klan ten, bij een familie in de Jan van Galenstraat te Amsterdam geweest. Bij het heengaan liet de man vier boekjes met spaarzegels, die hij even in het trapportaal had gedeponeerd, liggen. Spoedig bemerkte hij dit echter en hij haastte zich terug naar het huis. Toen hij daar echter kwam, was het boekje verdwenen. De waarde der spaarzegels bedroeg ongeveer f 200. De politie stelt een onderzoek in. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen, te Nieuw-Vennep: G. Gerbrandy, te Nieuw-Weerdinge Te Ameide: E. Schimmel, te Lunteren Te Stadskanaal (W.): S. Ybema, te Hijkersmilde. Te Borne (O.): P. Visser, te Lemelerveld. Te Oud- Beyerland (toez.) S. C. van Wijngaar den, te Veenendaal Te Warnsveld (toez.): P. Visser, te Lemelerveld. Aangenomen, naar Oosteren d II. Guittart, te Oosterhaule. Bedankt, voor Oude Tonge: H. Ewoldt, te Raamsdonksveer. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Anna Jacobapolder: H. v. d. Zanden, te Wapenvelde. Te Breda (2de maal, behoudens goedkeu ring der classis): B. Telder, te Vianen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Meerkerk: J. Joige- leen, te Hilversum; en P. Zwier, te Papendrecht. MET EMERITAAT. Naar de Nw. Apeld. Courant meldt, heeft ds. C. Hattink, Ned. Herv. predi kant te Apeldoorn, die reedg geruimen tijd ongesteld is, het voornemen tegen 1 October a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Hatting, die 6 Augustus 1881 "als jong predikant zijn intrede deed te Nieuw Vennep verwisselde deze standplaats op 9 Augustus 1885 met Apeldoorn, waar deze predikant dus ruim 42 jaar staat. Ds. N. BUFFINGA. Het blijkt zoo schrijft de Stand. dat de berichten omtrent den ge zondheidstoestand van ds. Buffinga, zoo nu en dan in de pers verschenen en ook door ons opgenomen, niet steeds juist zijn geweest. Er is geen sprake geweest van een ernstig maag- lijden. Ds. Buffinga had last van een niet ernstige maagzweer. Voor obser vatie is hij 6 dagen in een ziekenhuis geweest en heeft daarna een tamelijk lange rustkuur ondergaan. Hij is thans geheel genezen. Wij hebben ons gehaast dit juiste bericht oyer ds. Buffinga's toestand te publiceeren en betreuren het, dat ons vorig borjcht den toestand niet juist weergaf. Ds. G. BOLK9STEIN. Na een buitenlandsch verblijf tot herstel van gezondheid is ds. G. Bol- lcestein, Herv. predikant te Apeldoorn, gisteren aldaar teruggekeerd. Zijn toestand is aanmerkelijk verbeterd. TWEE PREDIKATIES VAN WIJLEN Ds J.. G. KUNST. Meermalen is reeds het verlangen uitgesproken, om nog een of meer door wijlen ds. J. G. Kunst gehouden predikaties in druk te geven. Daaraan heeft de familie Kunst willen vo'doen. Zaterdag a.s., op den jaardag van den overleden predikant van Arnhem's Geref. Kerk, zal bij den uitgever A. Meijer, te Arnhem, een tweetal pree- ken verschijnen, onder den gemeen- schappelijken titel van: ^.O, Heere, mijn hope is op U". Het inleidend woord is geschreven door den heer P. G. Kunst. JUBILEA. Heden herdenkt ds. P. J. M. d e Bruin docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, den dag waarop hij voor 35 jaar door wijlen ds. J. Wisse Czn., in het predik ambt werd bevestigd. De jubilaris arbeidde eerst 2 jaar als reizend predikant en werd in 1895 predikant te Apeldoorn, welke ge meente hij ruim 11 jaar diende. 18 September 1905 reeds als docent be noemd, aanvaardde hij deze betrekking ii. 1906 algeheel, waarom het actieve ambt te Apeldoorn werd neergelegd. Docent De Bruin doceert te Apel doorn. waarheen de Theol. School in 1919 van 's-Gravenhage werd ver plaatst, wat het propaedeutisch ge deelte betreft: Vaderl. Geschiedenis; Hebreeuwsch; Fransch; Philosophie; en wat de Theologie betreft. Encyclo pedie; Dogmengeschiedenis; Vaderl. kerkgeschiedenis; Bijbelsche Geschie denis en Kerkrecht. Ds. De Bruin is ook redacteur van „De Wekker". De regeering benoemde hem tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het zal 15 September 50 jaar ge leden zijn, dat ds. B. W i e 1 i n g a, die van 29 April 1894 tot 1 November 1920 predikant was bij de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam-Delfshaven, zijn ambt aanvaardde te Leerbroek. Van 1881 1894 diende de a.s. jubilaris de ge meente Kruiningen. Na het verkrijgen van zijn emeritaat vestigde hij zich te Utrecht, waar hij nog steeds verbon den is aan het Ned. Herv. Diakones- senhuis. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat ds. J. A. Visscher, Ned. Herv. predikant te Groesbeek, zijn werk op de arme Friesche heide met zijn echt- genoote, als predikant te Rottevalle begon. Ds. Visser werd in 1876 geboren en in 1902 candidaat in Zeeland, om 30 Augustus 1903 het predikambt te Rot tevalle te aanvaarden. Den 15den Sep tember 1909 legde hij zijn bediening neer om op te treden als directeur secretaris der vereeniging Ned. Land- kolonisatie en inwendige zending, welke functie hij tot eind 1926 be kleedde en welk werk onder zijn lei ding tot grooten bloei kwam. In 1926 aanvaardde de jubilaris het predik ambt te Groesbeek, als opvolger van dr. M. van Rijn, die tot hoogleeraar was benoemd in de vacature Slotema- ker de Bruine. Zondagmiddag zal ds. Visscher te Groesbeek een gedachte nisrede houden. Vandaag viert ds. A. J. W a r t e - n a, zijn zilveren jubileum als predi kant bij de Ned. Herv. Gem. te Zeve- r.aar. Voordien was hij werkzaam te Steenderen in 19021903 en te Bredevoort van 18961902. De jubi laris is voorzitter van het classicaal bestuur van Zutphen. DE GOETHE-PRIJS VAN FRANKFURT 1928. Dinsdag is, naar de „Voss. Ztg." be richt, te Frankfurt a. M. in een plech tige zitting van het gemeentebestuur de „Goothe-Preis" dezer stad voor dit jaar uitgereikt aan Prof. Dr. Albert Schweitzer, wegens zijn verdiensten voor het Duitsche cultuurleven. Deze onderscheiding is verleden jaar voor het eerst verleend, en wel aan den bekenden dichter Stefan Ge orge; dit jaar is hij dus aan den be roemden theoloog, medicus, zendeling en organist ten deel gevallen. De Oberbürgemeister, Dr. Land-' mann, reikte den preis, die 10.000 Mk. bedraagt, uit; 's avonds gaf Prof. S. publiekelijk uiting aan zijn erkente lijkheid door in de St. Lukaskerk ter plaatse, voor een zeer groot gehoor, een orgelconcert te geven. ^Naar men weet is Goethe op 28 Aug. 1749 te Frankfurt geboren. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen de heer mr. R. baron van Ha- rinxma, te Beetsterzwaag, „huize Lauswold", onlangs aldaar overleden, heeft navolgende legaten besproken: f 5000 aan de Diaconie der Ned. Hjrv. Gemeente te Beetsterzwaag en f 5000 aan de Ned. Herv. Kerk aldaar. UIT ONZE INDIEN. SCHERPE CRITIEK. Het Soer. Handelsblad heeft de vol gende scherpe critiek op de Indische regeering: „Het huidigvbeleid is het gelukkigst in zijn zwijgen, en het sterkst in zijn weigeringen; 't is het zwakst in zijn positieve actie en het ongelukkigst in zijn mededeelingen". Met een kleine variatie zou men ook kunnen zeggen, dat het Suikerkapi taal, waarvan het Soer. Handelsblad doortrokken is, het gelukkigste is als het stil weldoet (aan de Zendingshos pitalen b.v.), het sterkst als het 't Communisme door goede arbeidsver houdingen daadwerkelijk helpt be strijden, het zwakst als het openlijk cle Regeering aanvalt en het ongeluk kigst wanneer het dit laat doen door de aan het Gouvernement ontfutselde ambtenaren. EEN GIFTMENGER. Een leerling-verpleger bij de C.B.Z. te Soerabaja' deed lysol in een glas koffie, dat door een anderen leerling verpleger werd opgedronken, maar dat bestemd was voor een derde leer ling-verpleger tegen wien de giftmen ger een wrok koesterde. De toestand van het slachtoffer is naar omstan digheden gunstig. ERNSTIGE BRAND. In Negiri Kotonangadang in het Pajacomboscht. zijn vijftien ataphui- zen en 22 rijstschuren verbrand. De schade wordt geraamd op f 12.000. T)e oorzaak is onvoorzichtigheid. CIRCUSKAMEELEN IN QUARANTAINE. Ziedaar een ongewoon hoofd zelfs in 'n Indische krant. Te Soerabaja zijn voor het circus Isako kameelen aangekomen, waarmede een der vrouwelijke artisten van het gezelschap toeren vertoont. De autoriteiten hebben echter aanleiding ge vonden, de ook in deze cosmopolitische havenstad ongewone viervoetige bezoe kers in quarantaine te houden te Tand jong Perak, op een woestijnachtig ter rein aan de haven. De Nwe Soer. Crt. ver telt er van: Het geval is een soort ambtelijk dilem ma geworden en er is geen bepaling, welke uitkomst brengt. Dat gebeurt meer in de bureaucratie, wanneer een vergis sing is begaan. Die vergissing is, dat de dieren zijn ontscheept. Zij hadden niet ontscheept mogen worden, maar zij zijn nu eenmaal aan den wal. En als zij aan den wal zijn, zijn zij in quarantaine. En als zij in quarantaine zijn, moeten zij 12 dagen na het vertrek uit de laatst bezoch te en besmette haven vrijgelaten worden. Tenminste als zij niet ziek zijn. En de kameelen zijn niet ziek. De inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst en de veearts bevonden de dieren na onder zoek vrij van ziekte. Dus hadden deze schepen der woestijn reeds lang vrij ge geven moeten zijn. Hetgeen niet geschied Ziehier het dilemma, aarin geen be paling voorziet. En als een ambtenaar zich niet op een bepaling kan beroepen, voelt hij zich als een visch op het droge. Het departement te Buitenzorg zwijgt en niemand weet, wat er met de kameelen moet gebeuren. Maar het hoofd van den veeartsenijkundigen dienst schijnt een welwillend mensch. Een bekend genees heer te Soerabaja heeft zich voor het ge val geïnteresseerd en van bedoeld dienst hoofd de toezegging gekregen, dat als be wezen wordt, dat de kameelen te Manil la niet aan den wal zijn geweest, zij wor den vrij gegeven. Om dat bewijs te ver krijgen, werd een telegram aan den Ne- derlandschen consul te Manilla verzon den. En daar was nu het wachten op. MIDDENSTANDSCONGRES. Gisteren werd het Middenstandcon gres geouend. Het zal twee dagen duren Telegrafische huldeb tuigingen werden gezonden aan H.M. de Koningin en Z.E. den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Het A.I.D. De Preangerbode ver noemt, dat de recherche een Menado- mes heeft gearresteerd, die contact zocht mot de militairen om onder hen communistische propaganda te voeren Hij vert efde tevoren met drie anderen in Rusland. Deze anderen worden nog gezocht. DE BRAND TE BANGKINANG. Do brand te Bangkinang bij .Passar Koeok, waarbij vijftien Kedehs ter waar de van f65.000 zijn afgebrand, heeft vermoedelijk brandstichting tot oorzaak gehad. DOOR EEN CHINEES AANGEVALLEN. Het Legerbestuur hoeft een telegram ontvangen uit West-Borneo, meldende, dat de rergeant Westerman en de Ja- vaansche brigadier Parto, be!den uit het marschbivak in het Simpangsche zwaar werden gewond door een Chinee- schen veroordeelde, die verschillende sdhoten loste. De Chinees is voort vluchtig. DE OPIUM-SMOKKELHANDEL. De heer J. W. P. van der E-est, hoofdinsp* cte.ir, hcofd van den Dienst der 0[iumregie te Weltevreden, deelde in een persgesprek mede, dat vrijwel alle stoomschepen van de Kon. Paket- vaart Mij., gesmokkelde opium aan boord hebLen. Van den clandestienen opiuminvoor, d e men veilig mag .schat ten op vijfhonderd pikol per jaar welke raming het diensthoofd nog zeer laag achtte wordt geen vjjf ^ct. per jaar aangehaald. Te Singapore is men ■er zelfs van overtuigd, dat er evenveel gesmokkelde opium binnenkomt als re gie-opium. De heer Van der Rest zette uiteen, dat hij den sluikhandel intwve groepen verdeelt, ten eerste de sluik handel, die wordt gedreven door een in ternationale kongsi met enorme kapi talen, en ten tweede de wilde handel, die in den laatsten tijd vanuit China is ontstaan, doordat men in Nederlandsch Indië een tekort aan regie-opium heeft, terwijl er in China overproductie is. VERDUISTERING. De Raad van Justitie te Batavia ver oordeelde den heer N., boekhouder der Ned. Indische Gas-Mij. te Bandoeng, wegens verduistering van f io.ooo, tot een gevangenisstraf van drie jaren. Zijn beide inlandsche medeplichtigen wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. tien en acht maanden. NOODLANDING. De reserve-luitonant-vliegenier Van Kappen, die met den sergeant-majoor Pasveer als passagier van Soerabaja naar Bandoeng terugkeerde, was ge dwongen een noodlandiag te maken in een Sawali nabij Tjitjalengka. De mo tor van het vliegtuig was warm geloo- pen. Het toestel werd beschadigd. De bestuurder was ongedeerd, maar de neusvleugels van sergeant-majoor Pas veer waren diep ingescheurd en hij bloedde hevig. FEUILLETON. God is mijn heil. 16) -o- Deze gedroeg zich waarlijk fat soenlijk, daar hij, geen wapenen vin dende, vertrok, zonder iets anders mede te nemen; en het gevaar dreef voor ditmaal over. Zoodra hij vertrokken was, steeg Marie's moed weder en Elise, die haar uit de verte bewonderd had overlaad de haar met loftuigingen. Eindelijk kwam de heer Van Steen dorp thuis. Hij was naar het slotplein geweest om de zaken zoo mogelijk van nabij te bezien. Daar heerschte een vreeselijke verwarring; op het oogen- blik, dat de koning aan de verzamelde volksmenigte de grondwet voorlas, waren er schoten gevallen, niemand wist van waar, maar de opstandelin gen hadden het als het teeken tot den aanval beschouwd en met woest ge schreeuw begroet. Het paard van een dragonder, door een messteek getroffen, stortte neder, hij zelf werd op den grond geworpen en mishandeld, waarop de dragonders hun sabels gebruikten, zoodat op ver scheidene plaatsen een gevecht ont stond. Het volk riep „verraai!'' maar had, terwijj de koning 9prak, rondom het plein barricades opgericht. De militairen gedroegen zich zeer goed en vergenoegden zich eerst met het volk aan te manen om de barri cades omver ta halen en toen zij dit weigerden, liet zelf te doen. Maar er was gebrek aan eenheid; de commandant van Berlijn was niet op de plaats geweest toen de strijd begon; eenige regimenten waren van de hoofdwacht afgesneden en moesten zich zoo goed mogelijk redden. Er was nog geen bevel gegeven om te schieten, maar met trommelslag rukten cle troepen voorwaarts, wier pen eenige barricades omver; maar niet zoodra hadden zij zich omge keerd of het volk bouwde ze even spoedig weder op. De meisjes Van Steendorp zagen dit verscheidene malen met verontwaar diging aan; haar vaderlandslievende harten konden dit niet verdragen. Eli se en Marie verlangden zeer naar den terugkeer barer broeders om hun alle wederwaardigheden te vertellen. In groote opgewondenheid stormden dezen eindelijk de trap op, nadat zij zich met veel moeite een weg gebaand hadden. Naar hun verhalen te oordee- len hadden zij groote gevaren geloo- pen en zich slechts door hun eigen te genwoordigheid van geest gered; de j< ugd maakte toen een bepaald verde digingsplan. Robbert wapende zich met een alpenstok, dien hij het vorige jear van een tyroolsche reis had me degebracht en die een ijzeren punt had. Ernst nam een slinger, dien zijn gouverneur voor hem gemaakt had naar het model van dien van David en waarvoor hij den laatsten zomer ii de beek te Schönheide heerlijke keisteenen had gezocht. De kleine dikke Hendrik nam een buzarensabel en gaf Elise en Marie eenige van de beschadigde wapens uit do kast, die zij zoo heldhaftig verde digd hadden. Robbert trok een beetje verachtelijk de schouders op over de ze bewapening en vergeleek de nieuw bakken soldaten bij de ganzen van het kapitool, die door hun geschreeuw de nadering van den vijand meldden; dit veroorzaakte groote verontwaardiging, zoodat de moeder eindelijk tusscnen- bcide moest komen. Zij hoorde ben vriendelijk aan. en trooste hen glim- li chend, terwijl zij hun moedige ge zindheid prees. Voor Elise en Marie vond zij het niet zeer passend als sol- oaten op te treden, maar dit werd door den heer Van Steendorp tegengespro ken, die de krijgshaftige natuur van zijn dochters prees. Dit voorval gaf eenige afleiding aan de opgewonden gemoederen en men gebruikte het middagmaal, hoewel er een kleine wqordenwisseling plaats greep met den gouverneur, den heer Rothe, die heden zeer vreemde gevoe lens uitte over de plichten van het volk en de rechten des konings, ge voelens, die men niet bij hem zou ver wacht hebben en die in lijnrechte te genspraak waren met die van de ge- heele familie. De heer Van Steendorp was op het punt zich driftig te maken, maar zijn gedachten werden zoo zeer bezig ge houden door de gebeurtenissen van den dag, dat hij weinig lust gevoelde eon woordenstrijd met den gouver neur aan te vangen. Deze ging ook da delijk na het middagmaal naar zijn kamer. De heer Van Steendorp bezorgde eenige papieren van gewicht, de kin deren verzamelden zich om hun groot moeder, die altijd bereid was hen aan te hooren en te raden en mevrouw Van Steendorp en Hedwig verrichtten eenigen huishoudelijken arbeid. Het begon duister te worden, het was omstreeks zeven uur en op de straten heerschte nog altijd hetzelfde leven. De soldaten stonden op eerbie digen afstand van de ten derden of v;erden male weder opgerichte barri cades, waar achter zich een onheil spellend geschreeuw en honende kre ten tegen den koning en de militairen deden hooren. Eensklaps vernam men een geluid ais van een donderslag, waarop een diepe stilte volgde. Niemand durfde spreken, want men wilde zich eerst re kenschap geven van den indruk van die ijzeren stem, want het eerste ka non had gesproken. Het antwoord was weldra een wild gebrul; en de kreet: „zij schieten!" het geen op dat oogenblik zeer onver wacht was, steeg uit de volksmenigte op. De strijd nam nu in allen ernst een aanvang; met onbegrijpelijke snel heid wapenden zich de burgers, ver- schansden zich achter de barricades en schoten door openingen op de sol daten en een regelmatig vuren begon. De strijdlust stak ook de jongere leden van de Van Steendorps aan, die maar al te gaarne mede gevochten zouden hebben. Robbert haalde allerlei zware meu belen bijeen om die in geval van nood op de rebellen neer te werpen, zooals hij zag, dat deze uit andere huizen op de hoofden der soldaten deden. Het duurde ook niet lang oi een hoop op roerlingen stormde de stoep op en verlangde kokend water om op de troepen te gooien, hetgeen men hun weigerde. Dreigend en vloekend drongen zij Let huis binnen, liepen naar den zol der en begonnen de soldaten met pan nen te bombardeeren. Eenige dezer vaderlanders namen bezit van de kelders en grepen wat zij maar vinden konden, terwijl zij de fa milie verzekerden, dat zij haar be schermen zouden tegen de bloeddor stige militairen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5