CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9d® JAARGANG DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2527 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse EEN DAG VAN DUBBELE VREUGDE. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Leiden waar agenten gereitigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Onze Koningin. Het is niet zonder reden, dat wij dezen verjaardag van H. M. de Ko ningin op morgen zetten in het teeken van trouw aan het Koningschap. Immers, het is 30 jaar geleden, dat H. M. zelf de Kroon aanvaardde. In dien gedenkwaardigen stond nam zij de woorden van haar Vader voor eigen rekening: „Oranje kan nooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen". Dat woord heeft Hare Majesteit dertig jaren trouw vervuld. Zelfs het scherpste oog van een Re publikein zal niet kunnen ontdekken een enkel vlekje van onrechtmatige machtstoeëigening op haar Konink lijken mantel. Steeds heeft Hare Majesteit geleefd, als onzer een. Zij heeft met ons geleden. Zij heeft met ons gebeden. Zij heeft ook met ons gejuicht om de zegeningen, die God over ons Va derland heeft uitgegoten. In alle omstandigheden van ons volk als natie leeft zij mede. Nog pas deze week heeft het bezoek aan Drente ons het bewijs daarvan geleverd. Voor ons is in Hare Majesteit dit het meest treffende: haar godsvrucht, haar plichtsgevoel, haar groote en ver standige belangstelling in de zaken des lands, welke zij alle behartigt als zelf onderworpen aan den Potentaat der potentaten. Nog klinken in onze ooren de woor den van haar Kerstgroet, nu enkele jaren geleden: „Laten wij met de Herders gaan in het gebed naar de kribbe, naar het kruis, met al onze nooden en vragen. Tot tenslotte ons vragen verstomt en ons gebed en geloof in ware aanbid ding en lofzegging overgaan". Zoo beminnen wij onze Landsvor- stinne, niet als onze Souvereine alleen maar ook als de Oranjetelg, die ons regeert bij de gratie Gods en die zich zelf daarvan ten diepste bewust is en de heilige traditie in het drievoudig snoer: God, Oranje, Nederland hoog houdt. Wij gedenken eiken verjaardag van Hare Majesteit met dank aan God, de 9terke band, die ons aan Oranje bindt. Een band, naar de woorden van Groen van Prinsterer, die het Koningschap in Nederland met een republikein- schen geest heeft doortrokken, omdat hij een republikeinschen wortel heeft, en geboren is uit de geschiedenis van het gemeenebest. Het was na het rumoerige jaar 1848, dat Groen van Prinsterer, bij gelegen heid van het adres-debat op 24 Febru ari 1849, in de Tweede Kamer, als een uiting van goede grondwettelijke ge hechtheid aan den Vorst, een amen dement voorstelde, waarvan de hoofd zaak luidde: „Nederland zal, onder opzien tot den Goddelijken zegen, veilig kunnen zijn tegen de rampen, die de omwente lingsgeest en factiezucht over een groot deel van Europa hebben ge bracht, wanneer het, onder de Souve- reiniteit van het Huis van Oranje, bij het onbekrompen genot zijner recht matige vrijheden, naar den eisch der constitutioneele monarchie en der grondwettelijke verordeningen, be schermd wordt". Het was Thorbecke, die zich met al le kracht daartegen verzette: hij wil de van het woord souvereiniteit niets weten. Het amendement van Groen van Prinsterer werd dan ook verworpen. Zeven jaar later pleitte Groen van Prinsterer weer voor de erkenning van de diepe beteekenis van ons Ko ningschap, toen hij in de Tweede Ka mer aldus sprak: „Het is den Nederlandschen Staat een eigen voorrecht, dat het grondwet tig Koningschap eenzelvig is met het historisch Koningschap. Hier is het Koningschap, meer wellicht dan in eenig land, met republikeinschen zin en geest doorvoed, heeft een republi keinschen wortel, is geboren uit de geschiedenis van het gemeenebest. De Koning is het eminente Hoofd, hetgeen de natie eeuwen lang begeerd heeft". Zoo liggen bij ons de grondslagen voor de Oranjeliefde. Bij de gratie Gods. in het licht der historie, de ons van God gegeven Vorstin. Eiken 31sten Augustus weer komt die tc«re Oranje-liefde, geweld uit het gemoed, vervuld met oprechte trouw, opbruiscbend boven. Wij jubelen: „Oranje boven!'' maar met dank aan God. Wij betreuren dan ook, dat eener- zijds een deel van ons volk wel roept: Oranje boven! maar van de grondsla gen van ons Koningschap, zooals wij die zien, niets moet hebben. Die met Thorbecke zich stooten aan den term Souverein. Die met Van Houten spre ken van de Kroon als een ornament, of met Cort van der Linden als van een vliegwiel. Evenzeer, ja meer nog, betreuren wij, dat een steeds grooter wordend deel van ons volk openlijk het uit spreekt, dat zij van het Koningschap niet gediend zijn. De groep, die uiter lijk nog eerende den persoon van Hare Majesteit, toch niet nalaat door vele banaliteiten den luister van het Koningschap omlaag te halen. Maar dan zien wij ook met dank baarheid den toenemenden ijver van dat deel van ons volk, waaronder wij ons gaarne scharen, om bij eiken nieu wen jaardag onzer geliefde Landsvrou we met meer opgewektheid van op rechte liefde en trouw te getuigen. Zoo ook nu. Onze Koningin is morgen 48 jaar oud. God heeft weer een levensjaar aan haar jaren toegevoegd. Daarom is er dank in ons hart. Dank aan den Allerhoogsten Souve rein, die is de Koning der koningen. Wij weten: Hare Majesteit regeert niet bij de gratie van ons volk, maar hij de gratie van God. Dat stemt tot ootmoedigen dank. Dat geeft kinderlijk vertrouwen. Dat schenkt ons den rechten jubel in ons hart, telkens als op 31 Augus tus de klokken vreugdevol luiden. Zoo bieden we Hare Majesteit eer biedig onze hartelijke gelukwenschen aan op den 31 Augustus van het jaar 1928 en roepen één van zin haar luide toe: „Lang leve de Koningin!" Het boek van Colijn. Heden is het boek van Colijn ver schenen in Nederland en kan het ook in Indië in de boekwinkels liggen. De Java-bode besprak het reeds een paar dagen geleden. We hebben er wel lang op moeten wachten, maar het is niet onredelijk, dat het Hollandsche publiek eens geen voorsprong heeft op de Indische v le zers, vooral waar het hier een uitgave betreft, die hen zoo bijzonder interes seert. s Daarbij komt nog dit: door het boek tegelijkertijd in Nederland en in In dië op de markt te brengen, is voorko men, dat het Indische publiek ver keerd wordt ingelicht door in tele gramstijl overgekabelde uittreksels Alleen zullen nu de belangstellenden in Indië, die hun exemplaar in Neder land hadden besteld, het een paar we i ken later ontvangen, dan zij, die den boekhandel in hun eigen land begun stigen. Het boek is er. Dat is een sein voor velen om te gaan spreken en schrijven over kolo niale vraagstukken. Het wachten was maar op het verschijnen van „Koloni ale Vraagstukken". En als wij dan ook iets mogen zeg gen, dan is dit wel de eerste opmer king, die we willen maken, dat we hier te doen hebben met een boek van nationale beteekenis. In het „Woord vooraf" zegt de schrij ver zelf, dat hij zich een lezerskring voor oogen gesteld heeft van alge meen karakter, niet dus uitsluitend antirevolutionaire lezers. Daarin ligt de verklaring van de om standigheid zoo zegt hij dat ik zwijg over bijzondere aangelegenhe den, die mijzelf na aan het hart liggen en bij mijn naaste geestverwanten in de eerste plaats belangstelling plegen te wekken. Over den Zendingsarbeid wordt dus in dit boek niet gehandeld. „Toch, zoo zegt hij verder het spreekt vanzelf, is de oplossing, die ik hier en daar voorstel, niet los te maken van de politieke grondbeginse len, die ik belijd, en in d i e n zin dient dit geschrift zich ook als anti-re volutionair aan". Een nationaal boek is het, be stemd voor „ieder Nederlander, die iets beseft van de toenemende, weldra zelfs overheerschende beteekenis van het koloniale vraagstuk voor het eigen land". Onze tweede opmerking, die we ons thans reeds veroorlooven is deze, dat het boek prettig leest, en dat niet al leen, omdat alles, wat de hooggeachte schrijver zegt of schrijft, gewoonlijk de deugd heeft, duidelijk en voor den eenvoudigen lezer ook begrijpelijk te zijn, maar in het bijzonder. omdaT de toon zoo weldadig gematigd is. Het is vandaag voor het echtpaar W. J. Landman en C. C. Bakker, wo nende Maredijk 177 een dag van dub bele vreugde want niet alleen herden ken zij het heugelijke feit, dat zij voor veertig jaar in het huwelijksbootje staptep, maar tevens is het veertig jaar geleden dat de heer W. J. Land man in dienst trad bij de voormalige houthandel van den heer v. Hoeken aan de Maredijk alhier. Veertig jaren is hij aan een zelfde houtwerf werkzaam geweest en heeft daar alle veranderingen mede ge maakt, ock deze, dat het bedrijf van de N.V. Houthandel v. h. J. J. van Hoeken werd geliquideerd, en de toe komst voor de eenmaal alom bekende houtkooperij er donker begon uit te zien. Doch toen deze gekocht werd door den heer A. van der Goot, bleef hij weer werkzaam „op zijn eigen" ti-rreinen, zagerij on tioutloodsen, al moest hij zien, dat zijn trouwe makker, de oude zaagmolen „De Hooiberg", waarin hij zooveel stammen, hoofdza kelijk uit het hóoge Noorden en Cen- traal-Europa afkomstig tot planken en ander bruikbare handelsafmetin gen had verzaagd, moest verdwijnen. Ook buiten Leiden is hij algemeen bekend vooral bij de mr. Timmerlie- Woorden als „zongebrand" komen er niet in voor. Menigeen zou misschien gaarne een scherpe afkeuring vernomen hebben over „den stijl van den landvoogd", over het verleenen van gratie, over de voorstellen betreffende de Inlandsche meerderheid, in den Volksraad, over het financieel beleid van den G. G. van Limburg Stirum. Maar ge zoekt elk 'scherp of prikkelend woord tevergeefs. Daar herkent men den staatsman aan. Zakelijk blijft het betoog van het begin tot het eind. Maar ge ontkomt hij het lezen toch niet aan den indruk Er moet koerswijziging komen, anders gaat het verkeerd. Het roer moet om geworpen worden. En ge voelt den wensch opkomen, dat het roer aan de handen van dezen stuurman worde toevertrouwd. STADSNIEUWS. palestrinakoor. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op het Kerkconcert van morgen(Vrijdag)avond in de Pieters kerk, waarop o.a. het bekende Pales trinakoor, dat eenige jaren geleden met zoo veel succes in Leiden is op getreden, zijn medewerking za! ver leenen. Dit vocale ensemble, dat zicli uitsluitend toelegt op de vertolking van de meesterwerken van Palestrina en diens tijdgenooten, heeft zich in en huiten ons land een groote reputatie verworven en wordt dan ook als een der beste vocale ensembles van Euro pa beschouwd. Op het programma staan o.a. de Missa „Veni Sponsa Christi" en eenige der mooiste mo tetten en madrigalen van Palestrina. Verder zullen, met het oog op den nationalen feestdag, 5 oud-Hollandsche liederen, in de bewerking van Jos. Vranken, worden ten gehoore ge bracht. Waar de toegangsprijs binnen ieders bereik ligt vertrouwen wij, dat de be langstelling voor dit buitengewone concert zeer groot zal zijn. cantate „leidens strijd en zegepraal". Op Zaterdag 1 Sept. a.s. vangt de directeur der Burgerzangschool, de heer P. de Rook, weder aan met de repetities voor de bovengenoemde can tate. den waar hij, als schipper menige boutvracht bezorgd heeft. Thans geniet hij en zijn vrouw nog een goede gezondheid en we wenschen hem met zijn vrouw nog vele jaren toe. Zooals vanzelf spreekt heeft het aan belangstelling niet ontbroken, daar hij hedenmorgen verrast werd door een eere-draagpenning met di ploma van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, die hem werd aangeboden door den secretaris van deze Mij., mr. M. B. Vos, die hem en in het bijzonder nog eens zijn vrouw, die ook nog dezen dag haar verjaardag vierde hartelijk gelukwenschte. Daarna feliciteerde ook zijn patroon den jubilaris en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Ook van het personeel mocht de heer Landman een blijk van waardeering ontvangen. Het echtpaar, dat gedacht had dat dit feit geheel onopgemerkt voorbij zou zijn gegaan, was diep onder den indruk. Wij twijfelen er niet aan of ook nog vele kennissen, die nu van het feit op de hoogte zijn gekomen, zullen hun gelukwenschen brengen en zoodoende medehelpen om den dag voor het echt paar onvergetelijk te maken. Wij vernamen hieromtrent, dat het koor ruim 160 hoofden sterk is, en hoewel vrij laat begonnen met de in studeering het geheel reeds vrij aardig er in zit. Vooral de meisjesstemmen. H-et jongenskoor is nog te zwak en heeft nog degelijke oefening noodig Door den secretaris der 3 October- Vereeniging is aan de medewerkers dezer afdeeling een rondschrijven ge richt, voornamelijk met het doel, allen aan te sporen, toch vooral op tijd en regelmatig bij de repetities tegenwoor dig te zijn. Er rest nog slechts de maand September met Woensdag- en Zaterdagmiddagen en ieder, die mede werking heeft toegezegd, zal zijn best moeten doen, om deze mooie Cantate werkelijk ook iets moois te doen zijn, ook al, omdat heel Nederland er naar zal kunnen luisteren. Zooals bekend, wordt de uitvoering op 1 October in de Stadszaal gegeven, en per Radio rondgezonden. Wij vernemen ook nog, dat deze avond zeer waarschijnlijk zal worden aangevuld met eenige nummers,- te geven door het concertbureau „Jealou- pi" voorheen Bureau Pisuisse. Wij zouden aan deze mededeeling nog willen toevoegen een woord van opwekking tot de jeugdige deelneem sters en deelnemers der Cantate. Geeft allen uw volle kracht, sla geen enkele repetitie over, en hebt de paar uurtjes van uw Woensdag- en Zater dagmiddagen voor het mooie doel over. wedstrijd in het bloemen- kweeken. Door de Tuiniers- en Bloemisten- vereeniging „Door Eendracht verbon den" wordt nu reeds 38 jaren iedere lente een wedstrijd uitgeschreven on der vaklieden en leeken, wie het mooist bloemen kweekt. Einde Mei zijn dq,plantjes uitgereikt en gisteravond moest wederom inge zonden worden. De meeste mededingers hadden een groot succes met bun kweekelingen behaald, en de minder succesvollen waren zoo verstandig geweest om thuis te blijven. Er waren vijf soorten planten uitge reikt: Coleus, Impatiens, Fuchsia, Be gonia en Geranium, die in de zaal van TUnion stonden uitgestald. De heeren J. Kriest en J. Glasbergen ADVERTENTIE-PRIJS Gewone AdvertentiSn per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bi) contract belangrijke reductie Kleine AdvertentiSn bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Drente. De opening der Floralia-tentoonstel- ling te Voorschoten. De derde Scheveningsche uitbreker bij Arnhem gearresteerd. Het boek van den heer Colijn: „Ko loniale Vraagstukken van heden en morgen" is heden verschenen. Buitenland. Volgens geruchten zou Dr. Strese- mann in October aftreden. Jhr. Beelaerts van Blokland is te Genève aangekomen. De Belgische minister Hijmans over het Kellogg-pact. De Fransche regeering en de ontrui ming van het bezette gebied. Het communistische voorstel tot het honden van een referendum inzake de Duitsche kruiserkwestie is ingediend. Fransch Alpendorp bijna geheel ih de asch gelegd. Bij een vliegramp aan de Cana- deesch-Amerikaansche grens zijn ze ven personen omgekomen. hadden ter opluistering fijne Dahlia's ingezonden. De volgende inzendingen werden bekroond: (het maximum was 30 pun ten). Groep tuinkweekers-vaklieden, 9 deelnemers, allen ingezonden: le pr. M. Galjaard (24 p.), 2e pr. J. v. d. Berg, 23 p., 3e pr. J. Koome, 21 p. Groep vensterkweekers-vaklieden, 4 deelnemers, allen ingezonden, le prijs niet toegekend, 2e pr. Mej. A. Kuiven- hoven, 20 p,, 3e pr. Mej. C. Streefland, 17 p. Groep vensterkweeker&-leeken, 22 deelnemers, 8 inzenders, le pr. C. G. Smit, 29 p., 2e pr. G. A. Brandt, 24 p. 3e pr. Mej. v. d. Leek, 20 p. Groep tuinkweekers-leeken, 10 deel nemers, 5 inzendingen, le pr. A. v. d. Leek, 30 p., (met lof der jury), 2e pr. J. J. Kuivenhoven, 27 p., 3e pr. J. H. Stammers, 23 p., 4e pr. P. C. v. Vliet, 20 p. Een inzending van de school Schut tersveld (hoofd de hieer Zeelenberg) behaalde een eervolle vermelding. De prijzen bestonden uit huishou delijke voorwerpen. VADER STEEKT ZIJN ZOON. Gistermiddag omstreeks vijf uur is ten huize van den 51-jarigen chauf feur W. M., wonende Toussaintstraat een huiselijke twist ontstaan, doordat de vader zijn dochter een berisping maakte over baar gedrag. Zoowel de moeder als de 24-jarige zoon des huizes, Jac. M., kozen de par tij van het meisje. De twist liep tenslotte zoo hoog, dat de moeder en de kinderen den vader te lijf gingen. Deze vluchtte de straat op, waar de zoon hem achtervolgde. Beiden werden handgemeen, waar op de vader den zoon met een mes een diepe snede in de zijde tQebracht, waardoor de nier werd geraakt en de zoon zeer ernstig werd gewond. De vader is in arrest gesteld, terwijl de zoon naar het Academisch zieken huis is overgebracht. Het aantal werkloozen, ingeschre ven bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, bedroeg op 29 Augustus 1928 408 personen, terwijl dit aantal op 1 September 1927 bedroeg 530 personen De heer J. J. Siljee, tijdelijk on derwijzer a.d. Lusthoflaanschool alhier is in vaste betrekking benoemd aan de Chr. School te Waddinxveen (hoofd de heer H. Hoek). BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: F. H. Kriek, jm en S. J. van Dijk, jd M. Knol, jm en J. M. van Poelgeest, gesch J. C. Sloos, jm en G. E. van Biezen, jd P Rijsdam, jm en M. Trouwee, jd J. J. van Soest, jm en C. S. Dingjan, jd W. Bodry. jm en A. Kras sen burg, jd F. H. van Meurs, jm en L J. v. d. Sluis, jd J. Brug man, jm en K. Teijn, jd L. van Berkel, jm en P. Faas ,jd J. Bou- man, jm en M. J. Rademaker, jd A. G. Roos, jm en J. Scharroo, jd J. Brussel, jm en M. van Zijp, jd II. J. P. van Blanken, gesch, en J. Th. van Kuijk, jd J. B. v. d. Kley, jm en A. W. Kamerling, jd H. v. d. Weert- hof, jm en A. G. Groeneveld, jd A. Henzen, jm en C. M. C Weijers, jd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1