DAG-AGENDA. Vrijdag 31 Aug., 's av. kwart over acht. Pieterskerk: Orgelconcert. Vrijdag 31 Aug^ 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Feestvergadering der L Chr. Oranje Vereeniging. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gehouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met oZndag 2 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Deze controle, die zeer scherp zal fijn, zal worden uitgeoefend door de plaatselijke politie. Het nieuwe bureau, dat o.m. onder toezicht staat van den secretaris van curatoren, is gevestigd in een apart daorvoor gebouwd lokaal, rechts van den hoofdingang van het academie gebouw. Het bureau-pedellen, zal zich in het vervolg alleen belasten niet de in schrijvingen van examens en promo ties. SOCIËTEIT MINERVA. De Leidsche studentensociëteit Mi nerva zal Maandag 3 Sept. a.s. her opend worden. Behalve de groote jaarlijksche schoonmaak, heeft men de vacantie daar benut tot het aanbrengen van een moderne koelinstallatie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Christina Danelia Carla, d.v. C. E. van Strijen en M. B. Karrer. Sijntje Abigael, dv. G. L. Wijling en W. Glim merveen. Johan Nicolaas Maria, zv. A. J. v. d. Voort en A. C. Verhoeven. Jannetje, dv. H. van Heusden en S. Dubbelaar. Wilhelmus Josef, zv. G. Koree en R. v. Steenbergen. Denijs, zv. P. J. Hannaart en E. M. W. Keijzer. Martinus, zv. M. van der Voord en M. van Benten. Jacoba, dv. G. van Slin gerland en J. Warmenhoven. Johan nes Gerardus, zv. N. Wassenaar en C. M. van Eijk. Adriana, dv. H. Ribot en H. Philippo. Abraham, zv. H. Fakkel en E. R. J. Teljeur. Maria Antonia, dv. N. de Water en J. Braxhoven. The odora Wilhelmina Maria, dv. A. J. M. van Dijk en B. W. E. Ouwendag. Ma thijs, zv. J. J. Rozier en C. van den Berg. Corns. Stephs. Marie, zv. J. L. H. Boeren en M. C. C. Breukel. Alida, dv. W. J. de Gunst en J. van der Voort Juliana Magd. Josepha., dv. H. A. J. v. d. Tuin en M. M. Sammuller. Elisa beth, dv. H. J. van Iterson en E. Tel jeur. Agatha Corna. Petra,, dv. J. L. Groenewegen en P. G. v. Velzen. Jean Louis, zv. J. M. Volders en S. M. C. Wolfs. Johan, zv. J. Deden en G. M. Snieder. Martina, dv. J. v. Voorthuy- zen en M. J. F. Duivesteijn. Andrea Marianne, d". P. J. S. J. W. C. Duy- verman en M. J. Neuteboom. Petronel- la, dv. W. Verhoef en E. J. de Jong. Hester Johanna Maria, dv. P. J. van Ben ten en P. M. v. d. Hoeven. Bartho- lomeus, zv. W. J. Rooijakkers en E. Moene. Wouter Hendrikus, zv. H. B. Moraal en H. Vermey. Corna. Joha. Hendrica, dv. J. C. P. den Hollander en C. E. de Heiden. Hendrikus Bernar- dus, zv. J. van Dijk en M. P. Keltjens. Overleden: J. Bavelaar, man 41 jaar. G. van Strien, zoon 13 mnd. G. M. Duynisveld- Strik, wed. 54 jaar. A. den Hollander- Haasnoot, wed. 54 jaar. P. Kroon, zn. 3 mnd. G. Koordes, gesch. 83 jaar. H. M. v. Biemen-de Lange, dr. 30 jaar. C. Freke, zn. 1 mnd. H. S. Fles, man 55 jaar. C. Ie Febre, dr. 2 jaar. M. A. de Rijk-Ploeg, vr. 48 jaar. J. P. Ronk, man 51 jaar. L. G. v. Dissel, man 61 jaar. J. van Duijn-Heemskerk, vr. 38 jaar. G. J. Erades-v. Buuren, wed. 81 jaar. T. J. Velzen, dr. 36 jaar. C. J. H. Nijk- Ravestein, vr. 62 jaar. J. v. Kooy, dr. 5 jaar. J. Bekooy-Jansen, vr. 50 jaar. J. M. v. d. Linden-v. Egmond, vrouw 80 jaar. Door de politie alhier is naar Den Haag overgebracht het minder jarig meisje C. J. v. d. M., dat van haar ouderlijk huis in Den Haag was weggeloopen. Gistermiddag te half vier brak een schoorsteenbrand uit in de koffie branderij van de fa. Biesiot aan de Oude Rijn. Er ontwikkelde zich veel rook, maar nadat de stoombrandspuit ter plaatse was verschenen en met een slang op de tank eenigen tijd water had gege ven, was de brand spoedig gebluscht. De schade is niet belangrijk. BINNENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Na het bezoek aan de Groen van Frinsterer-stichting reed de koninklij ke familie naar Barger Compascuum en stopte heel onverwachts bij het kerkje, dat daar gesticht is door de Vereeniging voor geestelijke verzor ging in Drente, van welk gebouw 28 September 1926 de eerste steen is ge logd en dat het middenpunt is van den arbeid van den evangelist G. van der Gronde. De heer Van der Gronde ont ving de koninklijke familie, die daar na het kerkje bezihtigde. H. M. sprak tegenover den heer Van der Gronde haar voldoening uit over den geeste lijken arbeid, die hier werd verricht. Hierna werd naar Nieuw-Amster- dam gereden, waar H. M. in den ko ninklijken trein het middagmaal ge bruikte en waar overnacht werd. Des avonds werd vanwege de Oran jecommissie te Nieuw-Amsterdam den koninklijken gasten in den trein een serenade gebracht door een tweetal muziekcorpsen uit Nieuw-Amsterdam en Sleen, terwijl voorts een fakkel optocht door de plaats is georgani seerd. Vermelding verdienen nog een twee tal feiten, die tijdens de excursie ge beurden; het eerste bij de Groen van Prinstererstichting. Toen H. M. reeds voor het vertrek in den auto had plaats genomen en de Prinses gereed stond in te stappen, trad plotseling een oud vrouwtje naar voren, de bijna 70-jarige Trientje Snet, een eenvourig menschje uit het veen, en greep de hand van de Prinses. „Dat mag wel voor dezen keer, zeid© zij, en toen men haar opmerkte, dat zij nogal durfde, antwoordde zij: „Maar ik houd toch van onze Koningin en het Prinsesje". Zoowel de Prinses als H. M. verheug den zich zeer in de spontaniteit van dit vrouwtje. Beiden lachten luid en de Prinses drukte Trientje allerharte lijkst de hand. Een soortgelijk feit geschiedde bij het kerkje te Barger Compascuum. Daar was de koninklijke auto reeds in beweging voor het vertrek, toen van verre een invalidenwagentje met een verlamd meisje er in kwam aangere den, voortgeduwd door een oudere zuster. H. M. bemerkte dit en liet ter stond den auto langzamer rijden, ter wijl baron Van Geen zich haastte me de het invalidenwagentje te duwen om het ongelukkige stumpertje in de gelegenheid te stellen tenminste een maal in haar leven de Koningin en d© Prinses te zien De weinigen die van dit tafereel getuigen waren, kwamen daarvan diep onder den indruk. Het was H. M. aan te zien dat het hier ge beurde haar aangreep. Tweede dag. Heden morgen om '-wart over negen reden de Koninklijke auto's voor den trein te Nieuw-Amsterdam en werd het koninklijk bezoek aan Drente voortgezet. Via Willemsoord. Zuid Barge en Oranje dorp werd naar het Buurthuis in Nieuw- Dordrecht gereden. Dit is een der huizen, die door de Centrale Vereeniging voor de Eöfcnomische en Cultureele Ve'heffing van Drente is gesticht, de huizen, die het middelpunt zijn van den arbeid, die in allerlei cursussen (tuinbouw-, huishoud-, naai-cursussen e. d.) geschied en tevens de centrale punten van den ziekenver- plegings- en zuigelingenzorg-arbeid. Hier verbleef de Koninklijke Familie ruim een half uur, in welken tijd zij het Buurthuis bezichtigde, zich omtrent den arbeid, die daar verricht wordt, deed voorlichten en voorts zich nog onderhield met bestuursleden van de R. K. Vereeni ging „Drente Vooruit", o.a. met den voor zitter, Baron van Voorst tot Voorst en den heer van Cappellen, en pastoor van Soest, uit Erica, die aan de hand van ver schillende teekeningen en cijfers een overzicht gaven van den arbeid, die door deze vereeniging wordt verricht. Van Nieuw-Dordrecht ging het vervol gens via Barger-Oosterveld en Angelsloo naar Emmen. In de Wilhelminastraat aldaar stonden de schoolkinderen opge steld, die de hooge bezoekers met harte lijk gejuich ontvingen; hier hield de stoet even hï^t. Een dochtertje van burgem. Bouma bood H. M. de Koningin bloemen aan, burgemeester Bouma stelde de be stuursleden van de Oranjevereeniging te Emmen aan de Koninklijke Familie voor en na dit korte oponthoud werd de tocht vervolgd. Via Odoorn werd gereden naar de ontginningen van de N.V. „Het Land schap Drente" in het Witteveen, waar de Koninklijke Familie werd voorgelicht door commissarissen dezer N. V.,en dit belangrijk gedeelte van den ontginnings- arbeid bezichtigde. De N.V. heeft hier een terreinencomplex van 1000 H.A., waarvan op het oogenblik ruim 150 H.A. in cultuur zijn gebracht. Op deze terreinen zijn verrezen drie boer derijen en een vijftigtal arbeiderswonin gen, benevens een openbare lagere school. De Koninklijke Familie bezichtig de de school en enkele huisjes. H. M. de Koningin deed zich voorlichten omtrent het werk, dat hier is verricht. Bij dit be zoek was ook tegenwoordig de burge meester van Westerbork, de heer Silvold, in wiens gemeente deze terreinen gelegen zijn. De Koninklijke Familie reed vervolgens van Witteveen via Wyster naar Beilen, waar in den koninklijken trein geluncht werd. Te half drie werd uit Beilen langs Smilde en Laag-Halerveen cn via den Linthorst Homanweg naar Assen gereden. Omstreeks half vier kwam de Koninklij ke Familie in de provinciale hoofdstad aan, waar allereerst het consultatiebu reau voor zuigelingen werd bezichtigd. Daarna zou de Koninklijke Familie in het Provinciehuis de thee gebruiken, ter wijl vervolgens per trein de terugreis naar Zwolle wordt aanvaard. Van Zwolle keert de Koninklijke Familie per auto naar Het Loo terug. MINISTER BEELAERTS NAAR GENèVE. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blok land, is gisterenochtend naar Genève vertrokken, ter hij woning van de Vol kenbondsvergadering. LICHT EN LIJDEN". Wij ontvigen het eerste no. van een blaadje onder bovenstaanden titel. Het wordt uitgegeven door J. van der Burgh, Prinspgracht 176, Den Haag. Redacteur is de heer 'J. Hollan der. Het blad bedoelt woorden van troost en bemoediging te brengen aan zieken en lijdenden. De redacteur zegt er van: „Dit blad verschijnt op ongeregelde tijden. Het bedoelt woorden van bemoedi ging't© brengen speciaal voor onze z.eken en lijdenden en hen heen te wijzen naar Jezus en Zijn werk voor allen, die tot Hem de toevlucht nemen. Wij stellen dit orgaan geheel gratis beschikbaar voor onze zieken. Ook voor z^ekeninrichtingen, enz. Men viage het slechts aan. Wij doen daarbij een krachtig be roep op allen, dien dit streven sym pathiek is. om dezen arbeid met een kleiner© of grootere gave te steunen. Floe meer steun wij ontvangen, des te meer zieken en lijdenden kunnen wij ons blad aanbieden. Giften voor de verspreiding s.v.p. te zenden aan den heer J. Hollander, Columbusstraat 235 te 's-Gravenhage. Wij rekenen op veler steun en hopen zoo menige zieke een woord van be moediging te mogen brengen. EIGEN ORGANISATIE BIJ DEN LINKERVLEUGEL DER S.D.A.P. Met opzet, doch niet zonder reden spraken we, zoo schrijft onze A.-R. „Rotterdammer", van ©en georgani seerde oppositiegroep in de S.D.A.P. Immers het feit, dat deze groep een eigen uiterst links georiënteerd blad gaat uitgeven, ter verkondiging en propageering van eigen opvatting over Let socialisme, bewijst uat men een partij wil vormen in de partij. Dat de bestaande z.g. contactcom missie werd omgezet in een uitgebrei de commissie van 13 leden, die zoowel het werk der vroegere contactcommis sie als van een orgaancommissie zal 1 ebben t© doen, lijkt erg veel op het scheppen van éen instantie, die als be stuur bevoegdheid krijgt en leiding heeft te geven. Door te spreken van uitgebreide commissie in plaats van bestuur, loopt men echter als afzonderlijk georgani seerde groep niet zoozeer in de gaten. De uitgebreide commissie heeft ech ter wel bestuursbevoegdheden, wat blijken kan uit het feit, dat zij uit haar midden een redactie-commissie van drie leden heeft aan te wijzen, dat in overleg met haar medewerkers worden aangesteld, enz. Binnenkort zal men een tweedaag- sche bijeenkomst van dezen uitersten linkervleugel der S.D.A.P. organisee rt n. ter bespreking der meest urgente vraagstukken. Allen die indertijd don Open Brief onderteekenden zullen worden aange zocht plaatselijke clubs te vormen en als propagandadisten op te treden, om het links-socialistische weekblad er in te brengen. Dit alles wijst wel op organisatie en systeem bij het werken der oppositie elementen en de officieele Partijlei ding kan van deze groepsvorming met „eigen" leiding nog wel eens heel wat onaangenaamheid ondervinden. het boek VAN colijn. De Java Bode wijdt een bespreking aan het zoo juist verschenen boek van den heer H. Colijn. Het blad merkt op, dat er onder de uitspraken, van den heer Colijn méér dan één is, die tot „Schlag-wort" kan worden in de discussie omtrent kwes ties die Indië ten nauwste raken. De conclusie van de Java Bode in verband met hetgeen de heer Colijn opmerkt over de Indische staatsin richting is, dat de oud-minister zulk een flinken stoot aan de bestaand© re geling en de aanhangig© wijziging geeft, dat het nauwelijks denkbaar is, dat de schrijver en zij die het met hem eens zullen zijn het ontwerp tot wijziging van die staatsregeling zou den kunnen aanvaarden. Het betoog van den heer Colijn leidt onvermijdelijk tot verwerping van d© hangende voorstellen of, indien men ze al zou willen aanvaarden, dan on der de dwingende voorwaarde, dat de wijziging ten spoedigste vervangen zal worden door ©en algeheel© nieuwe noodzakelijke regeling. bouwen aan verkeerswegen. Naar wij vernemen, is dezer dagen door de Staatscommissie Patijn aan den Minister van Waterstaat ingezon den haar advies omtrent het stellen van regels voor het bouwen aan de verkeerswegen. ONTVANGSTEN SPOORWEGEN. De maand Juli is blijkens de uitge komen voorloopige ontvangstcijfers, voor de Spoorwegen gunstig geweest. Het reizigersverkeer heeft, vergele ken bij dezelfde maand van het vorige jaar, meer opgebracht f 479.047,47, dat van bagage f 3.972,54. De ontvangsten voor brief- en pakketpost gingen met f 22.000 vooruit. Daarentegen valt voor de ontvangsten voor goederen een te ruggang te constateeren van f 68.772,87. Wel ging het goederenvervoer in bin- nenverkeer met f 203.968.73 vooruit, doch de ontvangsten in verkeer met 't buitenland daalden met f 272.741,60. De ontvangsten voor het vervoer van levende dieren en lijken steeg met f 1597,76, waarnaast evenwel de Diver se ontvangsten terugliepen met f 31.078,81. Het totaal der geschatte ontvangsten over Juli 1927 bedroeg f 406.767,09 meer dan die over Juli 1928. Wanneer daarbij in het oog wordt gevat dat de definitieve cijfers steeds eenige tonnen hooger zijn dan de ge schatte, dan mag zeker van een gun stige maand voor de spoorwegen ge sproken worden. Over de eerste zeven maanden van dit jaar bedroegen, de ontvangsten f 6.584.171,13 meer dan over dezelfde period© in 1927. de keuring van spoorweg- personEel. De Directie van dé Nederlandsche Spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel ter kennis gebracht, dat een beambte die bij zijn herkeuring in hooger beroep voor de oogen het on derzoek en vaststellen van een con clusie door simulatie heeft onmogelijk gemaakt gestraft is met ontslag op staanden voet, welk ontslag door het scheidsgerecht is gehandhaafd. D© Directie stelt dit voorbeeld aan het personeel tot waarschuwing opdat het zich bij een door de Maatschap pijen in te stellen lichamelijk© of oog heelkundig onderzoek niet aan simu latie schuldig zal maken. BERGING VAN CARBID AAN BOORD VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN. De hoofdinspecteurs voor de scheep vaart heeft tot reeders en schippers van visschersvaartuigen een circulai re gericht, waarin wordt gezegd, dat de verschillende ongevallen bij de be handeling van carbid aan boord van visschersvaartuigen hem aanleiding geven te bepalen, dat voortaan geen visschersvaartuig naar ze© mag ver trekken, voordat alle aan boord aan wezige carbid behoorlijk benedendeks is opgeborgen in goedsluitende deugde- Radio-Programma, WAT ER VANAVOND TB HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 oor n.m. 1870 M.). N. C. R. Y. 5.co Kinderuurt je. te leiden cocr me.i N. Verhaar te Rotterdam. Zang door mevr. EH. van der Poort - Wissels te Rotterdam. 7a3° Spreker: de heer N. van der Dussen te Overschie. Onderw.: v,Dingaansdag". S.00 Uitaendavond. Spreker: Ds. D. E. Boeke te iHaarlem. Voorz. v. d. Zakbijbelbond, afd. Nederland Onderwerp„Een goede manier van Bijbelgebruik.". Muzikale me dewerking verkenenmevr. I na MulderBeJser, alt-mezzode he©r Frits Uyttenboogaard, orgel en piano; Dubbel Dames-Kwar tet „Vox Jubilans", Dir. Frits Uytténboogaard. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 iVooravondconcert. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Marcus Plooyer, tenor. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. Prof. Georg Schnéevoigt. Solist: José Iturbi, piano. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 8.50 Concert. LANGENBERG, 469 M. 6.20 Concert. 8.35 Concert. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muz: 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 7.50 Variété. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.50 Liederen. 11.20 Muziek. PAKIJS, (Radio), 1730 M 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten. lijken vaten, die geopend kunnen wor den zonder dat daarbij van werktui gen gebruik behoeft té worden ge maakt. Tevens dient er op gelet te worden, dat geen carbidbussen, zoo als deze in den handel geleverd wor den, aan dek worden gelegd. VERVOLGING VAN DEN HEER VAN BURINK. Het raadslid Van Burink is gedag vaard om Donderdag 6 September voor de rechtbank alhier te verschij nen, meldt de „Tel.". Hem is o.a. ten laste gelegd, dat hij te Rotterdam op of omstreeks 29 Maart 1.1., toen hij als lid van den raad der gemeente Rot terdam de openbare raadsvergadering bijwoonde, opzettelijk door het ver wekken van wanorde, en het maken van gedruisch, die vergadering heeft gestoord; voorts dat hij ter plaatse, alwaar de burgemeester, d© secretaris en de leden van den raad der gemeen te Rotterdam als ambtenaren in het openbaar in de rechtmatige uitoefe ning hunner bediening werkzaam waren, opschudding heeft veroorzaakt en na het door den burgemeester ge geven bevel zich niet heeft verwijderd. Als getuigen zijn gedagvaard: de loco-burgemeester, mr. A. de Jong en de gemeente-secretaris, mr. M. Sme ding, twee agenten van politie, di© den heer Van Burink dien dag uit de raadszaal verwijderden en de raads leden mr. W. F. C. Baar, mr. J. Dutilh, mr. L. A. Donker. HET KELLOGG-PACT. Kellogg, de Amerikaansche staats secretaris, beeft, evenals aan de mees te andere regeeringen, ook aan onze regeering een uitnoodiging gezonden, om haar handteekening te voegen bij die van de vertegenwoordigers der vijftien landen, die 27 Augustus te Pa rijs het oorspronkelijk pact tot het af zweren van den oorlog als instrument van nationale politiek hebben getee- kend. Deze uitnoodiging, gericht aan on zen Minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. Beelaerts van Blokland, is gisteren ten departement© ontvangen. ZONDAGWINKELSLUITING TE ZELHEM. Eenige maanden geleden stelde de gemeenteraad van ZeLhiem een veror dening op de verplichte Zondagwin- kelsluiting vast, waartegen de eenige Joodsche winkelier in verzet kwam, en waarbij hij gesteund werd door de Joodsche winkeliersvereeniging in Nederland, die tegen dit besluit in beroep kwam hij de Ged. Staten. Bedoeld college verzocht nu den gemeenteraad oan bedoeld verbod niet toe te passen op Joodsche winkeliers. De gemeenteraad heeft evenwel be sloten niet aan bet verzoek van Ged. Staten te voldoen. DE KEURING VAN SPOORWEG PERSONEEL. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft per dienstorder aan het perso neel tot dat een be De Koninkl. Familie in Drente. Jis(eren bracht H. M. de Koningin een bezoek aan Coevorden. Er was een hooge stelling gebouwd, welke geheel met bloeiende erica uvs versierd en van waaruit M. het veenbedrijf kon gadeslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2