afwijzende beslissing zou liebben uit gelokt zooals De Surinamer, de tra ditie getrouw, weder insinueert kunnen wij op goeden grond tegen spreken". UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Lau- rentius Jeroen z.v. P. Bouwmieiester en M. C. van Haestregt; Theodoras Jako bus, z.v. C, J. Wesselman en A. B. iHoogenboomWilhelmiua Antoinetta d.v. C. Wi. Kortekaas en M. M. A. Boelen. Gehuwd: 0. B. G. van Kleef jm. (24 j. en A. A. J. Vergeer jd. 21 j. Overleden: Nicolaas Heog-enbopim 33 j_, echtgen. van Anna Turk. BOBKOOP. -Ooöp. Vereen. ,,D© Boskodpsdhe Veiling". yealing van Zaterdag. Rozen per bos: Hadley 3062 ct.; (Butterfly 2032 ct.; Golden Ophelia 1728 ct; Gean Rozen. 610 ct.; Ro- ssalandia 1528 ct.; Ma-rcel Roy er 3040 ct.; Columbia 2648 ct.; Clau dius Pernet 3245 ct.; Mac. Keiler 60 ct.; Babyrozen 2030 ct.; Jules (Boujchë 203 5 ct.Ophelia 15-29 ct. Diversen per bos: Gladiolen 1015 ct.; Delie's 60-80 ct.; Dahlia's 10 25 ct. Tegen de drie Gebr. M. uit dezie [gemeente, is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling van den tolbaas De G., en vernieling van eenige rniten van diens woning aan den Goudschen (Rijweg in den nacht van 22 op 23 Augustus j.l. Op 4 September a.s. zal bet 25 jaren geleden zijn, dat de heer E. Gul- demond, thans wethouder van publieke werken, zijn intrede in de Raadszaal deed als vertegenwoordiger van de A.tt. (Partij. Als lid van dan Raad was hü] Steeds de politieke woordvoerder deaer partii, aan wiens woorden men steeds groote aandacht schonk en waarde. (hechtte. Sinds 1923, is de, kf r Gul" •demond wethouder van publieke wer ken. Het wegenvraagstuk m _deze gc- taueente heeft thans, vooral ain warme (belangstelling. Steeds stond de jubüa- iris bekend als een voorvechter van [het Bijz. onderwas. Zijn functie als voor zitter der vereen, voor Chr. Nat. bonooi- londerwüs wijst er wel op, hoe men zijn belangstelling hiervoor weet te waar- ideeren. Tevens is hij vdorz. van de A.R. Kiesvereen. te dezer plaatse, riet zal den heer Guide mond den 4enbept. voorzeker niet aan belangstelling ont breken. In de af geloop en week, werden in de bad- en zweminrichting 286 hoe ken-» 398 damies- en 162 volksboden B. en Wi. is aan S. Barandsz {alhier, vergunning verleend tot het in werking brengen van een cdrkelzaagma- chine met een motor van 5V2 P.K. Omtrent onderstaande verloren Voorwerpen zijn aan het pohtiebur. inlichtingen te bekomen: 3 kinderportemonnaie's met inh., jon- genspet. kindertaschje en belastingrq- iwielmerk. Burgerlijke stand. Geboren: Adna ta, dv. P .Goor en A. C. v. Gorsel; Ma- na Dirkje d.v. P. A. Hoogerbrug en N. de Gelder; Wilhelmus Cornells z.v. In. G. de Jong en A. M. v. Riet; Pleuntje id.v. E. Hoogerbrug en D. Boere: Adria ns Anthonia Elizabeth d.v. C. F. Mou- trits en J. C. Alkemade: Leendertz.v. (A. M- v. Wilgen en D'. Goldberg; Trein tje Catharina d.v. P.^ v. d. Wolf en [A. den Drijver; Andrijntje d.v; O. v. (Harskamp en H. den Deijl; Mana_ Cor nelia, d.v. W. N. v. Nooteu en B. D. Westra* Apolonia d.v. D. Burggraaf en E. de Rooij. n Ondertrouwd: D. de Brum en C. M. ,v. d. Toorn; W. v. Vegteu en 'A. Slap- pendel. Getrouwd: G. J. Houtman 32 j. en ÏWj. A. de Rijk 23 j. (- HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: Neel- tje, d.v. P. van Zeverden en A. van Helden; Willemina Anthonia d.v. J. Groes en A. F. Goedhart; Jacoba Agatha [Maria d.v. Th. P. Mellman en M. J. van der Horst; V/illom Jacobus z.v. C. J. Comb'eé en C. J. Bijl; Jannetje d.v. Visser en M. A. Kolle; Hendrik z.v. A. Sneeuw en T. Peperkoorn* Johanna Woutera d.v. C. J. Kost en C. Klaassen; (Harmina Maria d.v. M. de Roo en K. (Boss. Ondertrouwd: Jan van Roosmalen22 i. en Maria Galina de Koker 23 j.; Johann Friederich Zwart 24 j. en Eli- sebeth Jagt 25 j.; Martinus Dirkseu 23 i. en Johanna Bernardina van Was- beek 26 j.; Johannes Korthals 23 j. en Catharina Petronella Oudshoorn 21 j. Getrouwd: Gijsbert Tit 28 j. en Hele na Johanna Êggink 21 j.; Cornells ^Adharias Mesman 2J j- e.n Cornelia van Leeuwen 24 j.; Cornelis Martinus van Schouten 24 j. en Trijntje Blokker 21 j.; Rijndert Evers 22 j. en Sara Pnkenhout 18 j.; Pieter Mattheüs Hen driks 2Ó j. en Johanna Paulina Wil- lietmse 22 *j. N Overleden: Hermanus van Schouten 62 j. wedn. van G. P. Heemskerk. NIEUWKOOP. Benoemd is tot agent- van politie A. M. v. Vuuren te Rotterdam. De derde Algem. Schouw in den Polder Nieuwkoop en Noorden wordt gedreven op Dinsdag 4 Sept. De Dorpstraat wordt wegens repa- latie tof gesloten van 27 Aug. tot 1 Sept. Burgerlijke stand. Bevallen: W. J. v. Rossum geb. de Koning, d.M. S. Koot geb. Warmerdam, d.; A. M. v. Koert geb. Brouwer ,d. NIEUWE WETERING. I t— De brug over de Ringvaart alhier touet he,t den laatsten tg.d wel ont gelden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hoeft er weer een aanvaring plaats gehad, doordat de motorbooteh van de heeren Wesselingh te Sassen- (heim en Van Parys te Lisse ongeveer gelijktijdig in de brugopening kwamen. De motoirbooten hadden zich zou vast gevaren, dat zij 'niet voor of achteruit konden. De scheepvaart was dientenge volge ©enigen tijd gestremd, met gevolg, dat spoedig een 20-tal rnotorhouten voor de brug lagen. Door aan weerszij den met vereende kracht te trekken, heeft men de vaart ten slotte weer vrii gekregen. Die reinmingswerken der brug alsmede eenige palen zijn ernstig be schadigd. Ook de visscher E., die ter plaatse met een schutnet vischt, leed leenige schade. 0E0STGEE8T. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier zijn ,op het tweetal ge plaatst voor Diemaar des Woords in de vacature-Schilder, Ds. H. W. H. van Andel te St. Pancras en Heer Hugo- waard en Ds. Jac. Eringa te Nieuwe Pekela. - Gisternamiddag te vijf uur had op den Rijksstraatweg aan het Haagsohe Schouw, t.o. de begraafplaats Rhijnhof een aanrijding plaats tusschen een rno- tomjder en een tramrijtuig van de H. De motorrijder, de 21 -jarige C. K. uit Haarlem, reed met een tamelijke vaart langs den straatweg, toen van den anderen kant de tram aankwam, die ter plaatse waar het ongeval plaats had, van links naar rechte den weg moet oversteken. De motorrijder scheen dit niet te weten en bleef ook de rech terzijde van den weg houden, mot het onvermijdelijk gevolg dat een botsing plaats had. Het motorrijwiel werd vrij wel geheel vernield, de berijder be kwam een ernstige hoofdwonde, brak zijn rechterarm ep kreeg voorts nog tal van meer of minder ernstige kneu zingen. 1 Daar niet dadelijk geneeskundige hulp aanwezig was, werd de jonge man in een passeerende auto van den heer J. v. d. Kroft uit Leiden opgenomen en naar het Acad. Ziekenhuis aldaar gebracht, waar men ook nog een her senschudding constateerde en den toe stand niet buiten gevaar achtte. ROELOFARENDSVEEN. Door openschuiving van een raam heeft men zich toegang weten te ver schaffen tot de woning van den heer L. B. alhier en heeft men een in de huiskamer op tafel liggende portemon- naie met een inhoud van ruim f25, ontvreemd. Van den dader geen spoor. WASSENAAR. Boven Wassenaar hangt degroo- te vraag, of één of twee van de inbre kers aer Bijzondere Gevangenis te Scbevennigen in de Wassenaarsch© dre ven verscholen zijn. Reeds den gehee- len Zaterdagmorgen is er in de bos- seben en de polders gezocht, tot he den echter zonder resultaat. Men komt tot deze v eronderstelling, omdat Zater dagnacht in drie villa's langs den Leid- schen Straatweg op merkwaardige wij ze is ingebroken. De eerste aangifte kwam in den nacht reeds binnen. Toen de heer Helmers, die bij de Persijnlaan, woont, om half- vijf beneden kwam (hij zou gaan vis- sciheni zag hij, dat in de huiskamer beneden kasten en laden waren door zocht. Hij begreep onmiddellijk, dat er ingebroken was en waarschuwde de po- litie. De dader is aan de achterzijde bin nengekomen .Daar heeft- hij een klein naampje opengebroken. Het glas, waar vingerafdrukken op zouden kuirmen voorkomen, is echter nergens te vinden. De zakken van een jas zijn doorzocht De rechterhandschoen is er uitgeon- jnen en later op tafel terug gevonden. Op de tafel stond het ontbijt klaar. De handschoen was daar 's avonds stellig niet neergelegd. Heeft ae dief met den handschoen gewerkt? Dat zal wel het geval' zijn geweest, want nergens zijn vingeraf drukken gevonden. Zeer opvallend is verder, dat uitsluitend naar geld is ge zocht. Zilverwerk, antieke stukken, - de dief heeft het wel in handen gehad, maar niets meegenomen. Dat was blijk baar niet van zijn gadiag. Geld. heeft hij niet kunnen vinden. Het ontbijt is niet aangeraakt. Er is alleen een eigaret gerookt. Dioor de voordeur heeft de dief het huis verlaten. In den loop van den morgen is ver der gebleken, dat gepoogd is om in te breken bij den heer Zaalberg. Daar is ©en gasbuis uit den grond getrokken, een tuinstoel bij een achterraampje van een toilet geplaatst, en_ met een stang de deur geforceerd. Blijkbaar heeft de inbreker het er toch maar niet op ge waagd, want binnen is hti niet geweest. Of heeft de heer Zaalberg hem gestoord De eigenaar van de villa verklaarde n.l. dat hij omstreeks half twee hij'weet niet waardoor wakker geworden is. Toen bemerkte' hij, dat het raar weer was en hij heeft toen uit voorzorg te- f en inregenen de ramen gesloten. Zou e dief daardoor verschrikt zijn? Ten slotte is de inbreker naar het huis van den heer Dielwel, eveneens aan den Leidschen straatweg .gelegen, gegaan. De heer Del wel vertoeft op het toogenblik in het buitenland, maar me vrouw en een logé bewonen het huis. Ook zijn zij omstreeks twee uur wak ker geworden, maar hebben verder niets verdachts gehoord. De wijze van inbraak is dezelfde als in de voorgaan de gevallen. Ook hier is een achter ruitje geforceerd, terwijl de dief óp leen stoel uit den tuin stond. De laden [en kasten zijn alle doorsnuffeld; ook hier heeft de dief voorwerp011 van waar de in handen gehad, maar weer neer gelegd. Toevallig was er geld in huis. Maar 's avonds heeft mevrouw het mee naar boven genomen. Alle moeite is dus vergeetech ge weest. Resultaat heeft de inbreker van zijn vele werk niet gehad. Uit een en ander blijkt, dat mep hier niet met een weloverwogen plan te doen heeft. Op goed geluk is de aader er op afgetrokken. Bekeken van tevoren zijn de zaken niet. Anders zou de dader stel lig met betere middelen den toegang geforceerd hebben. Het laten liggen van voorwerpen van waarde, die een ge woon inbreker stellig had medegenomen wijst er op, dat de dief geen connecties heeft om ze af te» zetten of momenteel geen kans ziet die connecties te berei ken. Overigens wijst de manier van werken er wel op, 'dat iemand aan den gang geweest is, die er wel meer van weet dan een zwerver of landlooper, die ook eens ergens binnendringt. Daarom is de veronderstelling niet te gewaagd, dat men hier te doen heeft met een of twee van de uitbrekers van de Scbeveningsche gevangenis. Temeer daar Wassenaar toch wel het eerste aangewezen land is, waar de uitbrekers zich heen zullen begeven. De eerste gevondene was toch oorspronkelijk ook aien kant uitgegaan. Het opsporen zal echter niet móé- vallen, want naar verluidt, schijnt de' Wassenaarscke politie geen enkele aan wijzing te hebben gevonden. Overigens is het merkwaardig, dat gistermiddag .op. den Benoordenhout- schen weg door burgers' een man gesig- nale rd is, die voor eën dér uitbiekeis gehouden werd. Toen de burgers poli- tiie-assistentie gehaald hadden, was de iman echter spoorloos verdwenen. Zou die ontmoeting ook in verband staan met de inbraken? WOUBRUGGE. Hedenmorgen omstreeks 4 uur brak brand uit bü den schoenmaker Verzaal. Ds oorzaak is onbekend. Winkel, werkplaats en inboedel' gin gen verloren. Dis menschen wisten zich in nachtkleeding nog te redden. De spuit was spoedig aanwezig en onder leiding van den burgemeester wist men de belendende perceel en te behouden. Verzekering dekt slechts gedeeltelik de schade, aangezien men" laag ver zekerd was. GEMENGD NIEUWS. De ontvluchting uit de gevangenis te Scheveningen. - De politie heeft den twee den vluchteling uit. de Sch. gevangenis, en die te Dordrecht is aangehouden, aan een langdurig .verhoor, onderworpen. Hij weigerde echter beslist eenige mededee- ling te doen omtrent de verblijfplaats van de twee nog. niet gevonden uitbre kers. Toen de commissaris Kramer hem vroeg of het juist, was, dat zij hun Belgi schen kameraad in den steek hadden ge laten zooals deze bij zijn verhoor had voorgegeven ontkende hij dit echter ten sterkste. Volgens zijn zeggen zouden zij elkaar in de duisternis kwijt geraakt zijn. Overigens was B. niet erg mededeel zaam. Op de meeste vragen, die hem ge daan werden, antwoordde hij, dat hij er eerst nóg eens over denken moest, of dat hij dat later wel fcou zeggen. Een nauwkeurig onderzoek heeft de plaats aangewezen, waar het zaagje ver borgen was. De eerst-aangehoudene had verklaard, dat hij het zaagje over den muur had weggeworpen. Dit is niet juist gebleken. De zaag was gestopt in een voeg tus schen enkele steen,en vlak onder het tui melraam, waardoor de ontvluchting plaats had. Lastige klant. Een van de café's op den Ze'edijk te Amsterdam had bezoek ge kregen van een klant, die er wel eentje lustte. Zooals meer gebeurt bij lieden, die „innemend" van natuur zijn, begon de klant lastig te worden. Dit werd ten slotte zóó erg, dat hij den caféhouder uitdaagde tot een tweegeveéht. Zonder diens ant woord af te wachten, begon hij reeds of fensief op te treden. De caféhouder be perkte zich er toe, den vechtlustigen klant van zich af te schudden en dit ge schiedde op zoo krachtdadige wijze, dat de man met een vaartje de deur uitvloog en midden op straat terecht kwam, waar hij bewusteloos bleef liggen. De G. G. en G. D. heeft den man naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Het ongeluk te Bergen aan Zee. Het te Callantsoog aangespoelde lijk is her kend als dat van den 16-jarigen P. Sou- gé uit Alkmaar, die te Bergen aan Zee bij het baden verdronk. Ernstige val. Vrijdag viel de land bouwer Ant. B. te Oudenbosch van een kar, beladen met haver. Hij bekwam een hersenschudding. Hij is van de H.H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Door een anto aangereden Te Schijn- del is de haanwerker de W. uit St. Oeden- rode dooi' een auto gegrepen en zeer ern stig gewond. Hij 2al gedurendee verschei dene maanden zijn werk niet kunnen ver richten. Motorongeluk. Onder de gemeente 's Heer Arendskerke is de motorrijder M. wonende te- lerseke, met volle vaart ge reden tegen een boerenwagen, die uit een zijweg kwamVDe-man werd ernstig ver wond per ziekenauto naar het ziekenhuis te Goes vervoerd; terwijl wagen en motor rijwiel in beslag werden genomen voor het politioneel onderzoek. Branden. 1 Te, Maasbracht zijn huis en stallingen van dén landbouwer Bon- gaerts- afgebrand. Verzekering dekt de schade.; Gisternacht! te ongeveer half vier is de bliksem ingeslagen in het kerkge bouw van de liberaal-katholieke kerk te Naarden Het gebouw stond weldi*a in lichte laaie en aan blusschen viel niet meer te denken. Het gebouw, dat eerst twee weken geleden in gebruik was ge nomen, brandde tot den grond toe af. Al leen een kluis met kerksieraden bleef ge spaard. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Inbraak. Zaterdagavond is te Delft ingebroken in het kantoor van den heer R. H. aan de Breestraat. Uit het kasre gister werd een bedrag van 180 ont vreemd. Te Varsseveld is ingebroken bij den heer T. D. Een geldkist met inhoud is meegenomen. Kinderverlamming. Te Schoonebeek is in een drietal gezinnen kinderverlam ming geconstateerd. Bliksem ingeslagen. Te Kerkdriel sloeg de bliksem in de woning van Joh. van Gessel. Het huis is geheel afgebrand. Tijdens het onweer, dat Vrijdagnacht boven Westelijk Noord-Brabant woedde, sloeg de bliksem in het woonhuis van den landbouwer G. te Halsteren; het brandde grootendeels af. Tijdens een hevig onweer sloeg gis ternacht de bliksem in de door twee ge zinnen bewoonde boerderij „Het Katten- nest" te Doetmchem. Het huis brandde totaal af. Eenige var kens en kippen kwamen in de vlammen om. Vrijdagavond sloeg de bliksem in een der schuren van den landbouwer H. P. de Jonge te Waterlandkerkje (Z.)v 2 schuren en de geheele oogst gingen ver loren. Weer een uitbreker te Scheveningen. Naar wij vernemen, is dezer dagen ook in de gewone strafgevangenis te Scheve ningen door een gedetineerde een poging tot uitbraak gedaan. Het schijnt, dat deze gedetineerde een of ander voorwerp machtig is geworden, waarmede het mo gelijk bleek, de tralies van zijn celraam pje om te buigen. Voordat de mari gele genheid vond zich door de opening heen te werken, is zijn toeleg echter door een bewaker ontdekt, waardoor zijn ontvluch ting kon worden voorkomen. Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN BOEREN LEIDSCHE KAAS. Naar aanleiding van berichten, dat de uitvoer van Leidsche kaas binnen kort zou worden toegestaan, wendde het bestuur van de Ned. Vereen.^ van Kaashandelaren zich om inlichtingen tot den waarn. directeur-generaal van den landbouw. Deze deelde mede, dat die berichten onjuist waren. TEKORT IN HET GEWICHT. De Engelsche Nationale federatie van kleinhandelaren heeft zich, vol gens een mededeellng in haar orgaan The Trades' Journal, tot het Engelsche ministerie van handel gewend met 't verzoek, om ook groothandelstransac ties te brengen onder de werking van de wet op den verkoop van voedings middelen. De Engelsche federatie merkt op, dat zij reeds jaren lang heeft gevoch ten om haar leden het juiste gewicht maat en getal te verzekeren van de producten, die zij koopen. Zonder op houden heeft zij er voor geageerd; geen middel heeft zij onbeproefd ge laten om kweekers en handelaren op te voeden in het besef, dat zij vertrou wen moeten vestigen in henzelf en hun producten. Zij heeft in vele opzichten goede re sultaten bereikt, in het bijzonder ten aanzien van Amerikaansche appelen, Engelsche tomaten en de voortbreng selen der Kanaaleilanden. Maar toch zoo gaat het artikel verder komen er nog talrijke zen dingen naar Engelsche markten, waar van de inhoud niet beantwoordt aan het aangegeven gewicht. Toen de staatscommissie inzake de voedselvoorziening in haar rapport publiceerde over maten en gewichten, verklaarde zij uitdrukkelijk, dat de kleinhandelaren in het algemeen niet een tekort aan gewicht gaven ofschoon zijn de slachtoffers zijn van de hard nekkigste practijken van den groot handel inzake tekort gewicht. Zelfs colli, voorzien van het toover- woord „nett weight" (netto gewicht), zijn niet te vertrouwen, gelijk de her haalde controle, welke gedurende de laatste weken op de Nederlandsche tomatenzendingén is uitgeoefend, heeft uitgewezen. De uitgebreide frauduleuze practij ken,' die tengevolge van ons onderzoek aan het daglicht gekomen zijn, hebben ons zoo besluit het artikel - aan leiding gegeven om ons te wenden tot de Engelsche regeering en het Engel sche parlement om dezen te verzoeken maatregelen te nemen ter bestrijding van dergelijke oneerlijke handelspje- thoden. RADIO-NIEUWS. DE RADIOTELEFOONVERBINDISJG MET NEDERLANDSCH INDI6. De ontwikkeling van het radio-ver keer Nederland-Ned.-Indië. in het bij zonder van het toekomstige radio-tele- foonverkeer, doet meer en meer de be hoefte voelen aan nauwer contact tus schen de wederzijdsche telegraaf-ad- ministratiën, dan door telegram- en briefwisseling mogelijk is. Teneinde zoodanig contact te be vorderen, zullen Ir. H. J. Boetje, hoofd ingenieur-directeur der telegrafie en telefonie en Dr. Ir N. Koomans, hoofd ingenieur, chef van het laboratorium, naar Nederlandsch-Indië gaan om met de autoriteiten aldaar de noodige be sprekingen te voeren over de verdere ontwikkeling van de verkeersmidde len en over de wijze, waarop hiet tele foonverkeer geregeld zal worden. Een belangrijk voordeel is daarbij voor bovengenoemde heeren hierin ge legen, dat zij de Indische zend- en ont- vangmiddelen door eigen aanschou wing zullen leeren kennen en met de ontwerpers kunnen bespreken. Soortgelijke mogelijkheid bestaat voor de Ingenieurs van den Indischen dienst reeds tijdens hun verloftijd hier te lande. De genoemde hoofdambtenaren, be nevens ir. G. Schotel, ingenieur vau het Technische Bureau van het De partement van Koloniën, die eveneens de reis medemaakt, zullen zich op 14 September te Marseille inschepen aan boord van het s.s. Tjerimai der Rot- terdamsche Lloyd. EEN NIEUWE PHILIPS ANTENNE- VEILIGHEID. De Philips edelgaszekeringen mo gen wen als bekend onderstellen. Hoewel onze ervaringen tot hiertoe gunstig zijn, is het ons toch eens over komen, dat, tengevolge van een provi sorische horizontale montage er wa ter op het porcelein bleef staan, met het noodlottig gevolg: sterk vermin derde ontvangst. Er kunnen, zelfs bij doelmatige bui tenmontage, nog isolatiefouten ont staan door stof, insecten en regenwa ter, zoodat het verschijnen van een nieuwe antenneveiligheid, waarbij met deze factoren rekening is gehou den, heelemaal in de lijn ligt. Wij ontvingen dezer dagen zoo lezen wij in de N. Rott. Cour. zoo'n nieuw model ter bespreking en op het eerste gezicht valt er waarlijk groote verbetering te constateeren. De edelgaspatroon is veilig opgebor gen in een glazen buis, mechanisch voldoende sterk, die aan den boven kant een porceleinen regenkap draagt ongeveer volgens het idee van de klok- isolatoren, welke bij telefoon- en tele- graafleidingen in gebruik zijn. De geheele veiligheid komt te rus ten op een steunijzer, dat buiten den gevel uitsteekt. Op de edelgaspatroon is een ver stelbare tandbliksemafleider aange bracht. Er worden twee typen patronen in den handel gebracht, resp. met door slagspanningen van 180 en 120 volt.. Voor de bevestiging is het niet noo- dig, de antennedraad door te knippen Er is n.l. aan den bovenkant een gleuf in de opstaanden bout gelaten, waarin deze draad past en door een zeskante moer vastgehouden wordt. Dit nieuwe model lijkt ons een uit stekende beveiliging voor de antenne. LESSEN PER RADIO. Te beginnen met Maandag 1 October zullen wederom over den zender te Huizen verschillende cursussen wor den uitgezonden. Evenals het vorig jaar is het Insti tuut „Schroevers" met de leiding van het onderricht belast. Het ligt in het voornemen, om, be halve een herhaling van de cursussen Engelsch beginners, Boekhouden, Es peranto, en Stenografie „Groote" ook nog de volgende vakken uit te zenden: Engelsche handelscorrespondentie, Fransch, Duitsch, Spaansch of Itali- aansch. De lessen worden gegeven in de stu dio van het Instituut te 's Gravenhage Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. GAASTERDIJK, 23 v. Rotterdam te Boston. VOLENDAM, New York n. Rott., 27 te Plymouth verw. VEENDAM, 25 v. New York n. Rot terdam. NIEUW-AMSTERDAM, 25 v. Rott. te New York. STADSDIJK, 25 v. New York te Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIJKERK, thuisr., 24 te Kaapstad. MELISKERK, uitr., p. 24 Perim. SUMATRA, thuisr., 24 te Tanga. HOLLAND—WEST-APRIKA-LIJN. SCHELDESTROOM, Amst. n. West- Afrika, 23 O. van Land's End. ALGENIB, 25 v. Rott. te Hamburg. ALBIREO, thuisr., 23 te Sapele. DELFLAND, uitr., 24 v. Lagos. KILSTROOM, uitr,, 23 te Bissao. TEXEL, uitr., 23 v. Las Palmas. VLIELAND, thuisr., 26 v. Seccondee. IJSTROOM, thuisr., 29 te Havre verw. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, vacantiereis, 24 te Akureyri (IJsland). Alles wel. GAASTERLAND, uitr., 24 v. Lissabon. ZEELANDIA, thuisr., 24 v. Baia. HOTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA RADJA, uitr., p. 25 Perim. SIBAJAK, uitr., p. 25 Ouessant. SITOEBONDO, thuisr., p. 24 Kaap del Armi. TAPANOELI, thuisr., 24 v. Belawan. PATRIA, thuisr., 24 v. Marseille. SCHOUWEN, 25 v. Rott. n. Batavia. SOEKABOEMI, thuis., 25 v. Marseille. MADIOEN, uitr., p. 25 Malta. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINSES JULIANA, thuisr., 24 van Singapore. MAPIA, uitr., p. 25 Gibraltar. SOEMBA, thuisr., 25 v. Genua. KARIMOEN, thuisr., 25 v. Bordeaux KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW-ZEELAND,, 21 V. Batavia n Sydney. NIEUW-HOLLAND, 23 V. Brisbane Singapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6