PUROL HetWiegekmd Waar het Kelloggpact onderteekend zal worden. Het ministerie vqn Buiten- landsche Zaken aan de Quai d' Orsay te Parijs, waar de onderteekening 27 Augustus zal plaats hebben. DAG-AGENDA. Oegstgeest, 24—23 Augustus. Win kelweek. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Aug. tot en met Zondag 26 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. J. P. Mulder, Ds. F. G. Petersen, Ds. H. Thomas, W. Zwart. Deze zaak wordt hartelijk gesteund door de heeren: mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Burgemeester van Leiden; Luit.-Kolonel A. E. Kist, Garnizoens commandant; Luit.-Kolonel G. Ie Poo le, Commandant 4e Reg. Infanterie. Wij wekken onzerzijds gaarne op Mn deze nuttige zaak te steunen. ARTS-EXAMEN. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn, met ingang van 19 September a.s., voor den duur van één jaar aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het artsexamen: Rijksuniversiteit alhier: G. A. F. ten Bosch, oud-apotheker aan het Acad. Ziekenhuis; dr. J. Bruining, arts al hier; dr. E. A. D. E Carp, arts te Oegst- geest; dr. C. J. van Houweninge, arts, alhier; dr. J. Munk, arts, alhier; dr. H. P. A. Smit, arts, te 's-Gravenhage. POLITIEBERICHT. De Commissaris van Politie te Nij megen verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Theo- dorus Thijssen, oud 34 jaar, van beroep opperman. Vermoedelijk is hij i:i gezelschap ven Petronella Hendrina Steer, oud 39 jaar, klein postuur, gezond uiter lijk en donkerrood polkahaar. Zij zijn waarschijnlijk naar het buitenland vertrokken. De 20-jarige K. S., die met een Duitsch schip hierheen gekomen was, is van dat schip weegeloopen. Hij zal, omdat hij minderjarig is, naar de ouderlijke woning in Ge'senkirchen worden teruggebracht. Aangehouden is de 18-jarige H. de B., van Soest, die zich zonder mid delen van bestaan hier ter stede be vond ;ook hij zal naar de ouderlijke woning teruggebracht worden. De 58-jarige wed. T. v. d. M. in de Groenesteeg, viel van de trap en brak een been. Zij is naar het Ac. Zieken huis vervoerd. De 10-jarige J. de R. liep op den Haagweg tegen het rijwiel van den 19-jarigen N. op. Zij kwam te vallen, brak het rechteronderbeen en is naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen te kwart voor 12 brak van een met zakken zout gela den auto van de Zoutziederij „Het Anker" te Oegstgeest de pen van een der voorwielen, waardoor het wiel van den wagen liep. De auto schoof schuin over de Hooi gracht tegen een handwagen van de gemeente aan, die daar in verband met de bestratingswerkzcamheden stond. Ook het andere -wiel brak af en de wagen kwam tot stilstand. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Door een ontboden kraanwagen werd de vrachtauto weggesleept. BINNENLAND. PRINS HENDRIK EN DE PADVINDERS. Prins Hendrik heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het driedaag- sche Zomerfeest, dat de afdeeling A- peldoorn van de Nederlandsche Pad vinders op haar clubterrein houdt. DE KONINGIN-MOEDER. Het Gemeindeblatt van de Duitsch- Evangelische Gemeente in Den Haag wijdt een bijzonder artikel aan de Ko ningin-Moeder, ter gelegenheid van haar 70-sten verjaardag. Wij ontleenen er het volgende aan: „Wij Duitschers kunnen van de Hoo ge Vrouwe leeren, dat harmonie onder de menschen en volken alleen dan te bereiken is, wanneer bij hoog en laag de enkeling innerlijk bereid is, het eigene achter te stellen bij het andere. En dit voorbeeld, dat de Koningin- Moeder ons Duitschers in het buiten land geeft, is te grooter en schooner, daar het ons toont, dat men bij het in- en opgaan in vreemde omgeving zijn eigen innerlijk wezen niet behoeft te verloochenen. Wie het voorrecht had, de Konin gin-Moeder persoonlijk te ontmoeten, die weet, dat ze als Hollandsche vrouw en moeder, als Hollandsche Ko ningin en landsvorstin toch altijd het Duitsch-3 hart en wezen trouw heeft bewaard GEREFORMEERD JEUGDWERK Gistermiddag werd op den Agnieten berg bij Zwolle een samenkomst ge houden van Gereformeerde ouderen, ter bespreking van den jeugdarbeid. Voornamelijk boeren en boerinnen uit Staphorst en Rouveen, met hun schilderachtige blauwe of roo.lo doe ken en glimmende oorijzers -n uit Zwollerkarspel met de sierlijk geplooi de halskraagjes, waren in flinken ge tale opgekomen. Ds. Kraay uit Staphorst, die de lei ding had, heette de aanwezigen na mens de afdeeling Overijssel van den Bond van Jongelingsvereeniging- gen op Gereformeerden grondsag wel- RECLAME H. H. SCHOENMAKERS Bedenkt Uw voordeel. „De Centrale" levert U Croupons Zoolleer beneden de geldende prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 74. kom en zette in zijn openingswoord doel en beteekenis dezer vereenigingen uiteen. Oud en jong van dezen tijd begrijpen elkaar niet meer en daarom kan het huisgezin niet naar behooren de taak vervullen om den jongeling voor te bereiden zijn taak in het leven behoor lijk te vervullen. Deze taak althans gedeeltelijk over te nemen is het doel der jongelingsvereenigingen. Vervolgens sprak Ds. Luteyn uit Ge- nemuiden over: „En Hij was hen on derdanig". Ds. van Lokhorst van Hilversum, gaf een beschouwing over de houding, aan te nemen tegenover jongelings- vereenigingen. Ds. Hollum van Huizen had als on derwerp gekozen: „Wat zoekt gij?" Een slotwoord werd gesproken door den heer D. Lans uit Suawoude, waar na Ds. Kraay sloot WACHTGELDERS-MISèRE. Men meldt uit Barsingerhorn: Nadat de school te Holhorn, een dorp in deze gemeente, reeds een week geslo ten is geweest wegens gebrek aan wacht gelders, die slechts als leerkracht voor 'n benoeming in aanmerking mochten ko men, wilde het gemeentebestuur aan spraak hebben op de wettelijke Rijkssub sidie voor het onderwijs, heeft thans de gemeenteraad besloten ook de school te Barsingerhorn te sluiten, daar noch van den Inspecteur, noch van den minister de noodige medewerking is te verkrijgen. Er zal nu aan dezen laatste een telegrafische audiëntie worden aangevraagd ten ein de te trachten op die wijze uit de wacht gelders-misère te geraken. BUITENLAND. DE A.S. ONDERTEEKENING VAN HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Kellogg te Parijs. Daar de trein, waarmede Kellogg te Parijs aankwam, drie kwartier vroe ger binnenkwam dan men verwachtte was de ©fficieele ontvangst minder tal rijk, dan men had gehoopt, doordat 'n aantal officieele personen nog niet aan het station was aangekomen. De manifestatie van sympathie van het publiek, dat „Vive Kellogg! Vive 1' Amérique!" riep, duurde niet lang. Kellogg wisselde enkele handdruk ken en vertrok direct naar het Ame- rikaansche gezantschap. Kort daarna werd hij door een groo- te menigte hartelijk toegejuicht toen hij op den Quai d'Orsay aankwam tot het brengen van een bezoek aan Bri- and, met wien hij een langdurig on derhoud had. Over den aard dezer besprekingen is nog niets bekend. Nog 47 uitnoodigingen. Een telegram uit Washington meldt Acht en veertig uur na de teekening van het anti-oorlogspact van Kellogg te Parijs op 27 dezer door 15 landen, zullen 47 andere landen zijn uitgenoo- digd om het te onderschrijven. De Amerikaansche diplomaten zul len een afschrift van den tekst van het pact aan de regeeringen doen toeko men, waarbij zij zijn geaccrediteerd en die niet oorspronkelijk het pact onder teekenen, met de uitnoodiging er zich bij aan te sluiten. Daar de Vereenigde Staten geen be trekkingen met Rusland onderhouden zal dit door Frankrijk worden uitge- noodigd om het pact te onderschrijven Het onderhoud van Stresemann met Poincaxé. De voornaamste belangstelling van de openbare meening te Parijs, met be trekking tot het Kellogg-pact gaat uit naar de samenkomst van Stresemann met Poincaré, welke, naar de „Infor mation" verneemt, Zondag zal plaats vinden. Bij de ontmoeting zullen alle kwes ties aangeroerd worden welke Frank rijk en Duitschland in het bijzonder aangaan. Maandag zal te Parijs naar aanlei ding van de onderteekening van het peet voor de eerste maal sinds 1914 of ficieel de Duitsche vlag worden ge- heschen. Het Quai d'Orsay zal ter eere van de bij de onderteekening vertegenwoor digde naties de vlaggen voeren van de 15 onderteekenende mogendheden. DE DUITSCHE VOLKENBOND- DELEGATIE. Rijkskanselier Hermann Müller tot leider benoemd. Het Duitsche rijkskabinet heeft gis termiddag, gevolg gevend aan den wensch van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, Dr. Stresemann, rijkskanselier Hermann Müller tot lei der van de Duitsche delegatie te Ge- nève benoemd. Staatssecretaris Von Schubert zal de leiding van de Duitsche delegatie voor de op 30 Aug. a.s. beginnende raadsvergadering op zich nemen. Hij zal a.s. Maandag naar Genève vertrekken. De rijkskanselier vertrekt eerst op 3 Sept. a.s. derwaarts. Dr. STRESEMANN'S ONGESTELD HEID. Rust noodig. Dr. Stresemann, de Duitsche rijks minister van Buitenlandsche Zaken, is gisteravond naar Parijs vertrokken in gezelschap van gezantschapsraad Redlhammer en van Prof. Zondeck. Het ligt in de bedoeling van den mi nister Parijs reeds Dinsdagochtend te verlaten en zich over Straatsburg naar Baden-Baden te begeven, alwaar hij 'n paar weken zal vertoeven. DE EPIDEMIE IN GRIEKENLAND. De regeering radeloos De koortsepidemie in Griekenland begint een bijzonder ernstig en kwaad aardig karakter aan te nemen en zij eischt steeds meer slachtoffers. Sinds gisteren zijn ook diphtherie en roodvonk opgetreden, waaraan tot op heden 25 personen zijn overleden. Het schijnt dat vooral aan personen, dei aan chronische ziekten lijden, door de epidemie worden aangetast. De regeering is radeloos en houdt voortdurend conferenties. Bijzonder sterk woedt de epidemie in het leger. Dagelijks komen in elk bataljon 40 tot 50 nieuwe gevallen voor. De keuring en opkomst der recru- ten, die op 1 Sept. was vastgesteld, is een maand verschoven. Noodhospita len worden in allerijl ingericht. De regeering heeft al de maatrege len getroffen welke bij groote epide mieën, zooals pest en cholera worden genomen. Speciale colonnes trekken door de straten en bestrijken alle straatgoten met kalk, om ze dan met ruwe petroleum te overgieten. Het ministerie van openbare gezond heid is voor het publiek gesloten, daar alle beambten gerequireerd zijn voor de epdemiebestrijding. De stadsbesturen hebben groote voor raden gecondenseerde melk en citroe nen ingeslagen, die gratis onder de bevolking worden verdeeld. DE VORST ZU WIED EN ALBANIë. Hij handhaaft zijn rechten, doch wachst af. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Associated Press' had den vorst zu Wied verzocht, zich uit te spreken over de Engelsche berichten, volgens welke hij ernstig aanspraak zou maken op den Albaneesche troon. Daarop is van het vorstelijk kabinet het volgende antwoord ingekomen: „Vorst Wilhelm heeft in 1914 Alba nië, onder reserve van al zijn rechten, verlaten. Hij handhaaft voor zich en zijn nakomelingen alle aanspraken op den troon ook nog thans, ondanks de persoonlijke koningswenschen van Achmed Zogoe. De meerderheid van het Albanee sche volk hangt den vorst ook nog thans aan. Zijn terugkeer is echter, daar een vrije onbeïnvloede stemming op het oogenblik onmogelijk is, than9 niet mogelijk. De vorst, die vrij is van persoonlij ke eerzucht, wil alle buitenlandsche en binnenlandsche politieke moeilijk heden vermijden. Hij wacht het ko mende juiste tijdstip af. BRITSCH-INDISCHE TOESTANDEN. Groote zuigelingensterfte te Delhi De pas benoemde hoofdcommissaris te Delhi heeft verklaard, dat de krot ten van Delhi vreeselijk zijn, alle be schrijving te boven gaan en vernietigd moeten worden. De kindersterfte is ontzettend; voor den leeftijd van één jaar sterft er een op de vier babies. DE VERDWENEN DOMINEE. Tegenstrijdige berichten. Dominee Hutchinson, uit Essex, wiens geheimzinnige verdwijning wij gisteren gemeld hebben, is zeer waar schijnlijk terecht. In een dorpje bij Dublin is een daar ronddwalend heer, n.l. positief door menschen herkend die den dominee van een vroegere standplaats in Ier land gekend hadden. De geestelijke schijnt aan zenuw overspanning en verlies van geheugen te lijden, maar overigens mankeert hij niets. De politie wacht de komst van een getuige uit Doddinghurst af om hem boven eiken twijfel te identificeeren. Uit andere bron komt het bericht, dat Hutchinson in Canada zou zijn. Hij moet zich op 4 Augustus te Cher bourg voor Quebec hebben ingescheept in de C. P. R. boot Empress of France. Hij reisde 3de klasse en gaf zich op als settler. Zijn door de bladen gepubliceerde foto werd onmiddellijk herkend door een hofmeester van de boot, welke juist te Southampton is aangekomen. Hij had zich met zijn vollen naam opgegeven, doch zijn kwaliteit wegge laten. Bij aankomst trok hij zijn ambts boordje aan. Hij is niet te Quebec gebleven, doch verder Westwaarts gegaan, mogelijk naar Toronto of nog verder, om te hel pen bij den oogst. KORTE BERICHTEN. Zaleski acht verdere notawisse ling met Litauen doelloos. Hugo Stinnes Jr. blijkt ernstig be zwaard in de zaak der knoeierijen met aandeelen. Een nieuwe officieuse uitlating uit Berlijn herhaalt, dat Duitschland de ontruiming van het Rijnland nu definitief geregeld wenscht te zien. Naar de Italiaansche bladen mel den, neemt de Italiaansche regeering vrede met het antwoord der Joego-Sla- vische regeering op haar nota betref fende de relletjes te Spalato. Daarmee kan het incident thans als gesloten beschouwd worden. Een statistiek uit Berlijn toont aan, dat er in de hoofdstad van het Duitsche rijk 200.000 kinderen zijn be neden de zes maanden, maar 240.000 honden, dus meer honden dan kleine kinderen. Tot de werkzaamheden, die door het fascisme het eerste met kracht zijn aangevat in Italië, behooren ook de vacantiekolonies. Dit jaar zijn er 450 kolonies uitge zonden, naar de zee en de bergen in en ongeveer 100.000 kinderen, voor het overgroote deel uit arbeidersgezinnen, hebben daarvan geprofiteerd. Volgens een bericht uit Berlijn komen door de uitsluiting in de con- fectie-industrie 50.000 arbeiders op straat. RECLAME. Moeders nemen voorde roode, (VVl^^lgesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend ^lu?jr7TnfTO het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 cL Tube 60 cl. Bij Apoth. en Drogisten UIT ONZE INDIEN. CENTRALE KAMER VAN KOOP HANDEL. De directeur van landbouw, nijver heid en handel, zal in gezelschap van den heer Hoekman, onderdirecteur aan zijn departement, en den'hoofd ambtenaar Middelaar op 18 Septem ber te Soerabaia besprekingen houden met belanghebbenden, de handelsver- eenigingen en de Kamer van Koophan del, inzake het denkbeeld van de stichting van een centrale Kamer van Koophandel voor Ned. Indië. Deze hoofdambtenaren zullen van hun reis naar den Oosthoek tevens ge bruik maken voor een inspectie van de binnenvisscherij en de land- en tuinbouwproeven tot voorlichting in Midden- en Oost-Java. UITBREIDING OOSTHAVEN TE BATAVIA. Bij suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1929 zijn gelden aange vraagd ten behoeve van de uitbreiding van de Oosthaven. Het plan bestaat n.l., naar aanlei ding van de toenemende Oceaanvaart een nieuwen gouvernementssteiger van 80 M. lengte te bouwen. Overeenstemming is verkregen met de Kon. Paketvaart Mij. ten opzichte van het bouwen van loodsen, hiermee in verband staande. HET S.S.-HOTEL TE WELTEVREDEN Aneta verneemt, dat beslist is, den pachttermijn van het S.S.-hotel op het Koningsplein te Weltevreden na af loop van het huidige contract opnieuw met twee jaar te verlengen. Radio-Programm a. WAT ER 'VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 nor n:n. 1870 M.) K. R. O. 5.30 DdnBrtiwnieic. 7.45 Spreker: Dr. A. C. Hoffman uit Gouda. Onderwerp: „De heksen waag te Oudewater". 8.15 Concertavond. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. 'A. V. R. O. 6.00 iVoocavondooncert. 7.45 Politieberichten. VAR 'A3. 8.00 9e V. R. E. A'.-Zomeravond-Pro- gramma. 10.15 v.A.R.A.-Varia. 10.30 Muziek. M 45 Sluiting programma. KüNIGSWUSi'iSRH, 135011. 5.20 Concert, i 1; 10.50 Muziek. !?l 'U LANGEN BERG, 469 M 620 Concert. 9.10 Voorlijke avond. Daarna laatste berichten. DAV ENTRY, 1604 11 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht 7.15 Muzikaal tusschenspel. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Vocaal concert. 8.20 Muziek. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.10 Muziek en zang- 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1730 M 5.05. Muziek. 8.20 Landbouwberiehten. 8.50 Concert. ZONDAG 26 AUGUSTUS. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. V. 9.50 Overzicht van den Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Aalteu (West.-rkerk). Voorganger: Ds. A. Schouten, Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen Psalm 103 4 en 5. 4. Lezen van de "Wet des Heeren. 5. Zingen Tien Geboden9. 6. Lezen 1 Kou. 18 120. 17 Gebed 8. Zingen Ps. 100 i, 2, 3 en 4. 9. Tekst: 1 Koningen 18:21. 10. Eerste deel van de preek. 11. Zingen Psalm 119:34. 12. Tweede ged. van de preelc. 13. Dankgebed. 14. Zingen Psalm 73 14. 15. Zegen, jo. Orgelspel. 5.20 Overzicht van den Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Aa- Kerkj te Groningen. Voorganger Ds. G. Tichelaar. Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Vctum. 3. Gemeentezang: Ps. 86:3 en 6 4. Belijdenis des Geloofs. 5. Gemeentezang: Gez. 52 13. 6. Lezen: Philippus 3 :821. 7. Gebed. Inleiding tot het thema der pre diking, n.l. „Bezit en verlangen". 9. Gemeentezang: Ps. 73:1 en 12. 10. Prediking over Ps. 63 2. 11. Gemeentezang: Ps. 42:1. 12. Tweede deel der prediking. 13. Gebed. 14. Gemeentezang: Gez. 22:1 en 3. J5. Zegen. 16. Orgelspel. HET LEVENSVERZEKERINGS BEDRIJF. Ingediend is een ontwerp-ordonnan- tie tot regeling en het onderzoek van het levensverzekeringsbedrijf. Voorloopig zal dit geschieden op Java en Madoera, waarvoor een speci aal persoon aangewezen zal worden, met den titel van hoofdambtenaar van het levensverzekeringsbedrijf. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de in Indië werkende en niet in Nederland gevestigde instellingen. COMMUNISTISCHE ILLUSIE. Hoe zonderling de eenvoudigste din gen zich kunnen afspiegelen in den geest der communisten blijkt opnieuw uit een artikeltje in „De Tribune". Bij een oproeping van sollicitanten voor een Indisch bedrijf was vermeld: „Eerste militaire oefeningen ver vuld hebbende. Sollicitanten vrijge steld van dienstplicht wegens broe- derdienst of vrqloting fcomen niet in aanmerking". Ieder weet, of kan weten, dat dit verband houdt met ide verplichting voor Nederlandsche jongelui om in Indië te Idienen, tenzij zij in Nederland hun dienstplicht geheel of gedeeltelijk ver- uvld hebben. De werkgever in kwestie wil vermijden, dat de employé, dien bi? laat uitkomen in Indië eenigen tijd aan zijn werk onttrokken wordt. ;Wat concludeert de van Russisch mi litarisme doortrokken „Tribune" echter (hieruit. Men leze: In- tegenstelling met vroeger, pre fereert men thans menschen, die men behalve als handefe-employ óók ge bruiken kan als gewapende handha ver van het geaag dér Hollandsche uitbuiters. grijpende veraatoSngeo, die er woh Typisch voorbeeld van de diep-in in Indonesië voitrektoeo. Als bet niet zoo droevig wasvo het HandefabL hieraan toe. Volkom juist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2