\k 4£" gistermorgen in de Van Mandersloostraat een handwagen aangereden, waardoor deze terecht kwam in een groote etalage ruit van de firma Wijnberg Co. De ruit werd geheel vernield. BOSKOOP. Eerste steenlegging van het Raadhuis. Zooals gisteren reeds kort gemeld, had Woensdagmiddag de eerste steenlegging plaats voor het raadhuis alhier door bur gemeester Colijn. Alvorens hiertoe over te gaan, werd door den burgemeester het volgende gesproken: Het ^ehoort tot de aloude gebruiken, bij de stichting van een gebouw, een eer ste steenlegging te doen verrichten. Ons voegende naar dit gebruik, achten wij, nu het nieuwe raadhuis meer en meer uit den bodem oprijst, de tijd tot het verrich ten van die plechtigheid aangebroken, welke verrichting naar wij meenen ech ter in allen eenvoud dient te geschieden. De bouw van een raadhuis overtreft wel fn beteekenis verre de stichting van zoo menig ander bouwwerk, bovenal* omdat hierbij niet een enkel persoon, noch ook een bepaalde bevolkingsgroep, maar de burgerij in haar geheel geinteresseerd is. Een raadhuis is toch metterdaad het centrale punt der plaatselijke gemeen schap. Daar zetelt de Raad als vertegen woordiging der bevolking. Daar verricht ook het Dagelijksch Bestuur zijn arbeid. Binnen zijn muren staat de levensgang van eiken ingezetene opg-eteekend. Daar wordt aanteekening gehouden als een nieuw burger zich door geboorte of ves tiging bij de anderen voegt. Daar voert, aldus spr., de bruidegom zijn bruid ten üuwelijk. Daar wordt ook van een ieder der ingezetenen, geslacht na geslacht, het „en hij stierf" opgeteekend en meer dan men vermoedt, wordt daar, vooral in een gemeente van den omvang als Boskoop, meegeleefd met het wel en wee, niet al leen van de gemeente in haar geheel, maar ook van de ingezetenen afzonder lijk. Bij al het wisselende van 't dagelijksch gebeuren, bij het komen en gaan der ge slachten, moet een Raadhuis vertolken de idee van het blijvende en dragen het ken merk van stabiliteit. Voor Boskoop is de bouw van een raad huis üog van meer dan gewone beteeke nis omdat deze plaats daarmede iets ont vangt wat haar tot dusverre ontbrak. Bos koop bezat feitelijk geen Raadhuis, want bet gebouw dat tot heden als zoodanig werd aangeduid, was dien naam niet waardig, waarbij wij echter billijkheids halve moeten opmerken, dat het ook nim mer de pretentie had van het te willen Kijn. Een kleine eeuw geleden was het nog een halfversleten en leegstaand woonhuis, dat, niettegenstaande veel bezwaren van den schoolopziener, door de toenmalige vroedschap, na een kleine verbouwing, tot openbare school werd bestemd. Toen het, na veertig jaren als zoodanig te hebben dienst gedaan, ontruimd werd, en dus voor andere doeleinden of wel voor afbraak vrij kwam, vond de Raad daarin gereede aanleiding er, met post kantoor en directeurswoning, ook den ze tel van het gemeentebestuur, deze laatste vanuit de rechtkamer van het dorpshotel, in over te brengen. Een oplossing waarvan in elk geval kan worden gezegd dat ze goedkoop was en daarom stellig veel bijval zal hebben ondervonden. Later, toen postkantoor en directeurs woning in een andere behuizing waren ondergebracht, brak de tijd aan dat ook dit vrijkomende deel, na nog een wijle als vleeschwinkel te zijn verhuurd, door den gemeentedienst werd in beslag genomen, terwijl nog weer later, een van vinding rijkheid getuigend raadsbesluit de ver bouwing van een autogarage tot burge meesterskamer gelastte. Zoo deed het oude complex nog gerui- men tijd dienst, totdat ten vorigen jare door de overdracht aan de Provincie zijn einde in uitzicht werd gesteld. Bij al het goede dat wij gaarne een vroe ger gemeentebestuur en zijn kiezers nage ven, mag toch worden opgemerkt, dat uit de sanctioneering van zulk een primitieve huisvesting toch wel sprak een mangel aan de juiste waardeering van de positie der Overheid. Zeker, zij kan als het moet haar taak ook in het allereenvoudigste gebouw ver richten, maar een gewenschte oplossing is dit niet, omdat zij niet is in overeen stemming met het karakter der Overheid. Ook bij die huisvesting moet worden gestreefd, naar harmonie tusschen het we zen en den vorm. Allereerst dus als zetel der Overheid, maar evenzeer voor de richtige functio neering van het bestuursapparaat, alsook voor de huisvesting der onderscheiden takken van gemeentedienst, is een, aan de eischen des tijds beantwoordend Raad huis, dringend noodig. Ten onzent noopt er nog een andere re den toe. Boskoop als plaats met sterk ontwik kelden buitönlandschen handel heeft al sinds lang behoefte aan een geschikte ge legenheid voor min of meer officieele ont vangsten en ook in dat gemis, zal, naar wij hopen, het nieuwe Raadhuis voorzien. Hoewel deze eerste steen-legging meer staat in het teeken der toekomst, dan van bet verleden, mogen wij toch wel even memoreeren hoe vlot de voorbereiding verliep. Als er iets belangrijks voor Boskoop moet worden tot stand gebracht, dan is er onder ons, ook in den Raad een saamhoo- righeid en een eenswillendheid die voor het welzijn der gemeente van zoo buiten gemeen belang is. Dankbaar mogen wij ook wezen dat de tijden zóó zijn, dat wij dezen Raadhuis- bouw konden voorstellen en tot de uitvoe ring overgaan zonder al te veel bezwaar voor de gemeentefinanciën. Uit dezen bouw spreekt en moge deze eerste steenlegging daarvan.de vertolking zijn een sterk vertrouwen in de toe komst van Boskoop. Ren .vertrouwen dat niet misplaatst ia, omdat in onze gemeente nog zoo algemeen wordt verstaan dat voor de welvaart van een plaats onmisbaar zijn: arbeid en ar- beidsmogelijkheid, arbeidslust en arbeids vreugde. Niet misplaatst bovenal omdat toch ook weer niet oog en hart zich uitsluitend op de tijdelijke vruchten van den arbeid richt maar nog in zoo breeden kring ver staan wordt: Bid en Werk. Vervolgens had dan de steenlegging plaats en werden van dit pliehtig gebeu ren eenige foto's gemaakt. De burgemees ter verzocht daarna de raadsleden en an dere genoodigden even bijeen te willen ko men in het veilinggebouw, alwaar een dronk werd uitgebracht op het welslagen van de onderneming. De oorkonde, welke in het nieuwe raad huis zal worden ingemetseld, is als volgt samengesteld: „De eerste steen van dit gebouw werd, in tegenwoordigheid van de heeren E. Guldemond en J. van Gelderen wethou ders, en de heeren P. Loef Az., D. Mesman Wz, C. J. van der Wolf, A. Keizer, A. Brand Pz., Th. A. Houdijk, H. A. Boek raad, W. van Kleef, W. de Ruiter, A. Nij- hof en D. Noest, raadsleden, en C. van Heessen, gemeentesecretaris, op den 22en Aug. 1928 gelegd door den heer P. A. Cor lijn, burgemeester der gemeente. Ontwerper van het gebouw was de heer D. L. Landman, architect. Voor echt gewaarmerkt, (volgens de handteekeningenj. KATWIJK. Gemeenteraad. Gisteravond 7.30 uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van aen Burgemeester Mr. Da*. Schokking. Afwezig was de heer Vouda. De Voor z. opent de vergadering met het ambtsgebed; daarna worden de no tulen onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van. ingek. stukken. Ingekomen is o.a.: ie. een schrijven van ae Commissie van Toezicht op het onderwijs, waarin gevraagd wordt B. en W. te machtigen in verband met de aanvrage om ontslag van mej. Rijke als hulp aan de openbare bewaarschool (sollicitanten op te roepen op een sa laris van f600, De Raad gaat hiermede aceoord. 2e. het verzoek van de bewoners der Karnemelksbuurt om naamverandering hunner straat. B. en ,W. stellen voor, den geheelen weg vanaf Commandeurs- laan tot Noordwijkerweg, Achterweg te noemen. Goedgekeurd. 3e. het verzoek van de voetbalvereni ging de Quick Boys om een terrein en subsidie. Op voorstel van B. en W. afge wezen. 4e. het verzoek van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders, afd. Katwijk, om betaling der gel den, die eenige arbeiders nog te vorde ren hebben van den aannemer De Geus. De Vo o r z. zegt dat van gemeente wege niet tot uitbetaling kan worden overgegaan. De heer Van Duyn is het niet met den Voorz. eens. De menschen hebben recht op hun loon en als de aannemer in gebreke blijft, is de gemeente als aanbesteedster' verplicht daarvoor te zorgen. De Voorz. vindt den aangewezen weg, indien de Bond zich tot den aan nemer wendt. De heer Qu we hand, weth., zet de z?ak nader uiteen. Den laatsten Zater dag, toen de aannemer de betalingen gestaakt heeft, heeft de gemeente de loonen betaald. Ben andere kwestie is echter, dat de arbeiders meenen, maan den geleden te weinig loon van den (aannemer te hebben ontvangen. Daar in kan de gemeente toch met treden. Op een vraag van den heer V an D1 uyn, antwoordt de Voorz. dat hij ©r geen bezwaar tegen heeft, in het antwoord aan den bond toe te voegen, dat van dit schrijven goede nota is genomen en met aen aannemer deze zaak zal behandeld worden. 5 e. een verzoek van het comité voor den Bazaar van „Dierenbescherming" om aangezien deze bazaar op den. yast- gestelden tijd niet kan plaats hebben vrijstelling van zaalhuur te verleenen. Öp voorstel van B. en W. toegestaan. Bxi een bespreking van het schrijven van den heer Bennink Bolt, inzake een autobusverbinding „Ato", aansluitend op den trein naar Amsterdam, deelt de Voorz. mede, dat door de N.Z.H. T.M. reeds een vroege tram is Juge- lascht» die 6.30 uur van Katwijk ver trekt, zoadat dus aan de wensoben, ,in dit schrijven geuit, is tegemoet geko- jnien. Deze tram loopt van 6 Aug. tot Sept. Op voorstel van den héér eer burg, hetgeen door de an dere leden gesteund werd, werd beslo ten de maatschappij Jte verzoeken deze tram ook 's middags te laten doorloo- pen. Ingekomen is voorts het verslag van de R.-K. H.B.S. te Katwijk a. d. Rijn, waarbij de Voorz. een woord van hulde "brengt aan het St. Willebrordus- College, dat thans verplaatst is, nadat het jarenlang hier ter plaatse een goe de plaats heeft gehad. (Applaus). Ingekomen is verder het verslag van de Spaarbank, dat ter inzage gelegen heeft; voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen dat, aangezien de gemeente in 1927 de 15.000 inwoners heeft over schreden, de jaarwedden van burge meester, secretaris, wethouders en ont vanger zullen dienen verhoogd te wor- dem. De héér Van Tongeren, wijst er op, dat hetnu het College weg jg de vraag is of onze gemeente op 1 Jan. 1929 de 15.000 inwoners zal halen. Spr. zal evenals de heer Meer burg tot de begrooting willen wachten met de behandeling dezer zaak. De Voorz. antwoordt, dat er voor de gemeenten boven 15.000 inwoners geen normen bestaan, d°oh die door den rcpd mp,etan wprden vastgesteld. De heer Van Duyn stelt voor, e?n oommissie te benoemen. Deze com missie zal bestaan uit de led n van den raad, uitgezonderd de beide wethou ders. Ten slotte bieden B. en W. aan d 'n Raad de gemeenterekening aan. Dege- inneenterekening over 1927 sluit, wat den gewonen dienst betreft, op een be drag van f 520.053,96 aan inkomsten en f458.885,71 Vif "aan uitgaven, zoodat er een batig slot is van f 61.768,24V2; voorts, wat den kapitaaldienst betreft, op een bedrag van i' 187.215,231 aan inkomsten, f 235.037,.13'Vs aan uitgaven zoodat er een nadeehg slot is van totaal f 47.821,90. 3. Voorstel tot het geven van een naam aan het complex gronden ten Zui den van Katwijk aan Zee. Voorgesteld wordt de naam „Zuider kwartier. Goedgekeurd. 4. Voorstel tot verkoop, uitgifte in erfpacht en ruiling van grond. Aan den heer T. M:yvogel wordt een stuk grond verkocht togen f3,25 per M2.; ook de verdere voorstellen wor den goedgekeurd. 5. Voorstel tot hë't aanvaarden eener schenking. De schenking ten bedrage van f 87 wordt aanvaardover - de bestemming zal nog naderi Worden beslist. 6. Voorstel tot het verleenen van vergunning tot het reeds nu bebouwen der gronden," welke aan dé Katwijksche Bouwvereeniging zullen worden overge dragen. Nadat de V 0 o r z.. gewezen 'heeft op de noodzakelijkheidvan zoo spoedig mogelijke uitbreiding van het aantal woningen, wordt dit voorstel goedge keurd. 7. Verzoek.van het bestuur der Chr. Naaischool te Katwijk aan Zee om een extra-subsidie over 1927, B. en W. adviseeren, een extra-sub sidie toe te staan, van f100,76 ter dek king van het tekort over 1927. Goedgekeurd. 8. Voorstel met betrekking tot het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvang er Besloten wordt, deze bevoegdheid van en W. over te dragen aan den Ge meente-secretaris, bijgestaan door den reisficateur der Ver. v. Ned. Gein. 9. Voorstel inzake het ziekenhuis. Door den hoofdopz. is voorgestdeld, over te gaan tot den aanbouw van een baloon aan de Zuidzijde van het zie kenhuis; zulks om overeenkomstig het in de vorige vergadering besprokene, gelegenheid te sch-'ppen tot het nemen van zonnebaden. De kosten bedragen f 900, De heer ïïueting vdankt B. en W. voor de uitnemende wijze, waarop het door hem in de vorige vergadering ge- oppe.de denkbeeld is verwerkelijkt. 10. Voorstel tot wijziging der veror dening op den Gaspnjs. De heer Guyt vraagt een regeling te treffen waardoor een nog groober aantal verbruikers Van de verlaging zal kunnen profiteer en; de eerste 10 M3. 12 ct., de volgejide 11 ct. De heer L. Kruyt, weth., verde digt het voorstel van B. en W.; dat op het „vast recht" is gebaseerd. .Gemid deld komt dit neer op een verlaging van 1 ct. per M3. De heer Guyt meent dat de massa per maand minder dan 30 M3. gebruikt De heer v. Tongeren zegt dat lang over deze regeling is d ?delibereerd Het betreft hier een overgangsmaatre gel om te komen tot de verlaging yan den grondprijs met 1 ct. Blijkt dat er met ae nieuwe regeling meer gebruikt wordt, dan zal daartoe worden overge gaan. De heer v. Duyvenbode wijster op, dat de kleinverbruikers gean vast tarief zullen nemen, dus van "deze ver laging niet kunnen profiteeren. De Voorz. zet uiteen dat het vast recht tot resultaat zal hebben een meer dere gasproductie, wat allen verbrui kers ten goede zal komen. Die norm van 30 M3. is inderdaad niet te hoog. De heer Van Tongeren wijst er nog „op, dat door de aanneming van dit tarief de concurrentie met de petrole um om üadrop te koken, mogelijk wordt wat weer spoedig een verlaging van den gasp rijs tengevolge zal hebben. De heer Guyt zou liever een vast recht van f0,50 hebben; f 1,is te •eg. De heer Kruyt, weth., zegt: \ve hopen zoo spoedig mogelijk tot veriagi g te kunnen overgaan. Het voorstel van B. en W- wordt aan genomen met de stemmen van de hee ren Guyt, v. d. Bent en v. Duyvenbode tegen. 11Voorstel om over te gaan tot uit voering van het besluit d.d. 24 Juli '18; houw (yemeentehnis. De Voorz. leest de argumenteering van de noodzakelijkheid van een nieuw raadhuis voor. Reeds in 1918 was het bestaande Raadhuis te klein en te on doelmatig en verbouwiug en uitbreiding van het bestaande gebouw werd niet wenschelijk geacht, wegens de ligging. Sedert den tijd van den bouw van het Raadhuis had Katwijk aan Zee zich enorm uitgebreid en was van veelmeer beteekenis geworden. Het kon dus ook njacht op de plaatsing van den hoofd zetel van het bestuur doen gelden. Met het oog daarop werd bepaald dat het nieuw Gemeentehuis op een terrein aan den Tol, vrijwel bet geographisch middelpunt der gemeente^ zou verrij zen. In verband met de na 1918 (ont stane economische crisis die tot be zuiniging dwong, werd «enigen tijd later de uitvoering van het plan uitgesteld. B. en W. zijn van oordeel dat nu. het tijdstip is 'aangebroken otm .tot dé uitvoe ring over te gaan. De economische toef- stand mag thaps weder normaal ge noemd worden, terwijl het gebrek aan voldoende lokaliteiten, dank zij Jdiei steeds toenemende uitbreiding van de gemeentelijke bemoeiingen zich nog in veel sterker mate doet gevoelen dan in 1918 en de algemeens toestand van het gebouw nog. weer is achteruit ge* gaan, De heer Van R i e s e n vraagt, of de Voorz. het onder de tegenwoordige financieele omstandigheden der ge ur, e. nte wel gewenscht acht, tot de uit voering van ait plan over te gaan. Spr. vie st verhooging der toch reedshooge bekisting. I en hoer H u e t i n g heeft het voor ste! van B. en W. onaangenaam verrast. Burgeni. De Ridder vond indertijd het r;aaclhuis geheel voldoend Wel is de bevolking uitgebreid en moet de secre tarie meer werk leveren, doch spr. acht de afbrekende critiek op het raadhuis niet gemotiveerd. E zijn kier slechts zear weinig men schen, die een inkomen van f2.000 of meer hebben, m de hooge belastingen imaken dat zich hier weinig beter ge- situe rden vestigen. Ook het vertrek van het St Willibrordus College betee- kent een belangrijk - belastingderving. Spr. vreest dan ook belastingverhooging als gevolg van den bouw van een nieuw raadhuis en hoopt dat de raad dit voor stel niet zal aannemen. De heer v. Tong.ere n herinnert er aan, dat in 1918 in den breede werd gedebatteerd over die plaats waar het nieuwe raadhuis zou worden gesticht niet of het noodzakelijk was, daarvan •was men overtuigd. Sindsdien is er heel wat veranderd. De" gemeente heeft zich 'belangrijk uitgebreid èn de communi catiemiddelen zijn beter geworden. De bouw van een niéuw raadhuis acht spr, noodzakelijk, ook voo-r de samenvoe ging van de beide gescheiden dorps gedeelten; wel vraagt spr. naar de kosten. De heer v. Duyvenbode is ook wel voor den bouw van een raadhuis', doch niet als belastingverhooging daar van het gevolg- is. De heer v. «3 uy 11 is het met Dr. Hueting niet eens. Wat 28 jaar geleden geschikt was, is het thans niet meer. De gemeentegronden worden bovendien door het daar bouwen van een gemeen tehuis moer waard. De heer Ouwéhand, weth., be strijdt den hoer Hueting. In 1918 was de daartoe benoemde commissie una niem van gevoelen, dat de bouw van een nieuw raadhuis een gebiedende eisch was, en sindsdien is dit nog noodza kelijker geworden. Spr. gelooft niet dat do belasting door den bouw van een raadhuis naar boven gaat; gebeurt dit in de toekomst, dan komt dit niet door den bouw van het raadhuis, doch door de zware lasten die het Rijk ons oplegt, zooals b.v. de f50.000, die de Onder- wet van 1920 ons jaarlijks kost. De Voorz. had niet gedacht, dat er zoo'n sterke stem zich tegen het voorstel van B. en W. zou verheffen, «en ook niet dat dit de stem van Dr. Hueting zou zijn. Spr .heeft wel eens gehoord, dat burgemeester De Ridder reeds eens gezegd had, dat het raadhuis een ander aanzien moest hebben. Dit is inmiddels gebeurd, doch wat achter dit schoone gezicht zich verbergt, is minder mooi (gelach). Spr. merkt op, dat B. en W. wellicht eén ding ver zuimd hébbenhet advies der Gezond heidscommissie in. te winnen. Dat rap port zou zeker niet gunstig geluid heb ben. Wat de financiën betreft, wanneer het Rijk allerlei lasten op de gemeenten legt, gaat het dan aau daarom te wach ten met een noodzakelijke verbetering? En ligt er in het voorstel van B. en W. niet eén tendens om de gemeente niet te zien als voortdurend achter uitgaande, doch met vertrouwen inde toekomst van Katwijk te zien? Benzoo- danig geloof in de toekomst van Kat wijk blijkt uit den bouw van een ge meentehuis in het centrum der gemeen te, zooals aanvankelijk in de bedoeling ligt. Moet Katwjjk een dood dorp worden of een stad aan de zee? Indien dit laat ste, bouw dan een go Hierna wordt het vooistel met algem. (stemmen aangenomen. 12. Rondvraag. De Voorz. deelt mede, dat een vraag van de heeren v. Dnyn en de Guyt inzake den voortgang „der afzan- derij in besloten vergadering ,zal be antwoord worden. Te kwart over 10 sluit de .Voorz. de openbare vergadering met dankge bed. SCHAAKRUBRIEK Probleem, van T. Hartoog, 3de pri in den wedstrijd van Magyar Sak vilag. Wit begint en geeft mat in twee zet ten. Oplossing hieronder. Partij, gespeeld in de wedstrijden vaa den Wereldschaakbond, welke te Den Haag zijn gehouden. Wit: A. Becker, Oostenrijk. Zwart: Dr. M. Buwe, Nederland. SpaansohB ppening. 1. é2«4 Pgi—13 3. Kfi—bs 4. Rb5a4 5. oo 6. d2d4 7. Ba4b3 8. d4Xes g. C2—«3 a7a6 Pg8fó PfóXe4 b7—1>5. m^ez. «3- 14. J7- Reie3 oo Pbid2 Pe4Xd2 Ddixd2 Pc6a 5 Rb3C2 Pa 5C4 Dd2—d3 87—^6 Re3ci R06 - t5 Dd3é2 Rfsxca D'62 VC2 Als resultaat van do opening staat Wit het best, f6 en g7 zijn zwakke vel den in de zwarte stelling, en de pion «5 is hinderlijk voor Zwart. Deze ruilt hem spoedig, doch hierdoor wordt ook eó een zwak veld. 17f7f6 18. Reih6 Tf8e8 19. «5Xf6 Re7Xf6 20. Taidi Dit is een zwakke zet. Aanvallen op d5 kan Zwart door có gemakkelijk af weren en on den koningsvleugel, waar Zwart het Kasteel later via d3 heen brengt, kan het niets uitrichten. Zwart he. ft nu tijd de bezetting .van de e-baan te bestendigen en krachtiger te maken. Wit had beter gedaan door 20. Tfei te spelen. 20c 7c6 21Pf3d4 Dd8d7 Nog zou Tfei goed zrjn geweest. Wit vervolgt 'echter zijn onjuiste plan. 22. Tdid3? TeSe4 23. Td3—g3 Ta8e8 24. b2b3 Pc4dó Stand na 24Pdó. Zwart's kansen zqn nu verreweg de beste. Hri dreigt door Rd4:, od4; Tes een gevaarlijke bezetting van de tweede linie. Door ongelijk te bekennen en hét kasteel van g3 weder op d3 .te plaatsen zou Wit zich misschien nog hebben kunnen verdedigen. 25 J2—f3? Zou sluit Wit zijn kasteel op g3 af van het midden waar de inval der Zwarte kasteelen dreigt, 2 5RfóXd4t 26 C3Xd4 T^ezJ 27. Dc2—ci Verlies van een pion was onvermijde lijk geworden. Op 27. Dbi zou Pfs, 28. T113 Pd4: zijn gevolgd. 2 7Pdóf5 28. Tg3—g4 Zoo redde Wit zijn voornaamste pion d4. 28. Ql. Tet2Xa2 29. h2h4 T Te8e2 30. Kgihi Pg5Xhól Nu zou 30Pd4:, 31. h5 32. hgó: nog verwikkelingen hebbea ge geven. 30Phó: is, ia verband met Zwart's volgenden zet, lonimiddelöjk be slissend. t 31. Dcixhó Te2Xg2l Wit mag geen Tg2spelen wegens imat in tweezetten door Dh.3tenz. 32. Dhóf4 Tg2Xg4 33- f*5Xg4 Het beste. Anders heeft Wit, door kö- ninemneruil, dadelijk het w (eindspel met twee pionnen meer. 33. - W7--«f. i 34. h4h5 Na 34. Kgi Te2 is den ruil der ko ninginnen ook onvermijdelijk. 34g6xhS 35. g4Xh5 1 DB7—C4t 36. Df4Xe4 d,Xe4 37. Tfiei 1 1 Ta2b2 38. TeiXe4 Tbaxb3 Het eindspel kaïn gemakkelijk door Zwart worden gewonnen. De a- en b* pion zijn niet tegen te honden. Te4—eó Teóxcó dtd5 Tc6—aó Khige Kg2—f3 d5^dó Kf4-e5 Wit gaf het op. Oplossing Twe set icó. 39- 40. 4'. 42. 43- 44. 46. .47. a6a5 as34 a4—a3 b5—b4 Tb3—bzf a3a2 b4b3 Tb2d2 h3b2 VISSCHEKIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 23 Aug. Heden aange komen aan den rijksafslag 12 stoom- trailers en 3 kustvissuhers. Prijzen voor treilvisch: 78 kn. tarbot 2680, 21 kn. griet 2455 per 50 Kg. 1253 st. gr. tong, 2.703, 451 stuks middel tong, 2.252.90; 5983 stuks kl. tong, 1,96—2.15, per Kg.; 3 kn. groote schol, 5561; 3 kn. middel schol, 54; 15 kn. zetschol, 22—39; 356 kn. kleine schol, 9—36; 15 kn. schar, 11.50—21, per 5 OKg.; 23 kn. rog, 1622 per 20 stuks; 254 stuks vleet, 0.734 per St.; 19 ku. pieterman poontjes, 28; 11 kn. groote schelvisch, 4665; 16 kn. middel schelvisch, 35—45; 41 kn. klei ne schelvisch, 27—30; 427 kn. kl. mid del Schelvisch, 5.6021, per 50 Kg.; 21 kn. kabeljauw, 5580 per 125 Kg.; 48 kn. groote gullen, 172442 kn. kleine gullen. 9.5017, per 50 Kg.; 44 stuks leng, 1.50—3.70 per stuk; 110 kn. wij ting, 47.50, per 50 Kg.; 89 stuks per stuk; 189 kn. makreel f 1318.50 koolviseh, 0.531; 4 stuks kreeft, 1.23 per 50 Kg. Van de Umuider stoomtreilers kwamen er heden 32 aan de markt. De besommingen waren: 1JM 244 met f 2214, IJM 63 met f 1558, IJM 147 met f 2751, IJM 127 met f 2819, IJM 36 met f 2833, IJM 503 met f 2147, IJM 119 met f 3968, IJM 109 met f 4130, IJM 130 met f 2635, IJM 65 met f 2143, LJM 82 met f 4492 en HM 331 met i 2798.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6