NIEUWE LEIDSCHE COURANT WAT DE BLADEN ZEGGEN. van VRIJDAG 24 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. Gebroken waan. Onder dit hoofd schrijft de Tele graaf: De heeren, die sinds jaar en dag in hun partijblaadjes burgers in hun per soonlijk leven laten aanranden en overstelpen met niet meer goed te ma ken laster, zijn dezen keer erg ge schrokken. Om gemakkelijk te bevroeden rede nen is Dr. Zimmerman voor dit krin getje politieke tinnegieters een nacht merrie geworden. Geen figuur .in de hedendaagsche staatkunde achten zij voor de handhaving hunner posi ties zoo gevaarlijk als den man, die in opdracht van den Volkenbond, Oosten rijk saneerde. Vandaar dat Dr. Zimmerman door de sociaal-bourgeois vogelvrij werd verklaard en nu reeds gedurende vele jaren wordt bekogeld met niets ont- zienden laster. Schaden kan dit niet. De laatste vondst tegenover Dr. Zim merman was ditmaal een kinderach tigheid. Stralend van genoegen na men de S. D. blaadjes kennis van het geestige woordenspel, dat Oostenrijks ex-dictator een „Zehn-zimmerman" noemde, wijl hij tijdens zijn verblijf te Weenen als Hooge Commissaris een woning van tien kamers betrok. Wat in het Zuiden een goede „Wie ner Witz" was, waaraan niemand aan stoot behoefde te nemen, werd in ons landje door de sociaal-bourgeois ge bruikt als een gelegenheid om per soonlijken haat te koelen en in van verontwaardiging gloeiende betoogen werd het Dr. Zimmerman als een mis drijf aangerekend, dat hij dorst te be staan als Hooge Commissaris van den Volkenbond een woning van tien ka mers te betrekken. De gelegenheid was te aardig: wij konden ze niet laten voorbijgaan en stelden deze beschimpers en beleedi- gers van medeburgers even aan de kaak. Het is immers maar al te bekend, dat de leiders van het politieke socia listen dom zich in blakenden (vaak: in de „beweging" verworven) welstand verheugen en tientallen van deze lei ders zonder dat zij Volkenbondscom missaris zijn, woningen van tien en meer kamers betrekken. Bezwaar daartegen hebben wij geens zins. Alleen moesten naar onze mee ning lieden, die in zoo gezegende po sitie verkeeren, zich wel wachten een medeburger om zijn alle verhoudin gen in aanmerking genomen be scheiden woning te hoonen en aan te randen in zijn persoonlijk leven. Wij wezen op de laagheid en on voorzichtigheid der aanvallers en drukten als bewijsmateriaal een paar foto's af van de statige woningen der partijgenooten Wibaut en Polak. Toen bleek, dat onze fotograaf zich ten aanzien van den heer Polak had vergist, verzochten wij dezen heer ons tot volledige rectificatie de gelegen heid te geven. Deze werd ons geweigerd! Wij knoopen daaraan geen commen taar vast, doch zien ons door deze wei gering genoodzaakt hier nog een paar foto's af te drukken ter illustratie on zer stelling, dat het terrein der sociaal- bourgeoisie dik bezaaid is met „Zehn und Mehrzimmermanner" en het tien- kamerverwijt dus wel zeer onvoorzich tig is. Ontroerend is het te zien, hoe de hee ren, die tegenover niet-medestanders elke laagheid geoorloofd achten, in beroering gekomen zijn door het bij wijze van représaille constateeren van de mate, waarin zij zich zelf schuldig maken wat zij aan anderen verwijten. Al te lang hebben zij geleefd in den zoeten waan, zelf buiten schot te kun nen blijven, terwijl zij medeburgers laten belasteren. Dat aan dezen waan thans wellicht een eind komt, moge wreed zijn, eenig nut zal deze tien kamergeschiedenis toch wel vermogen af te werpen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Winschoten (Ned. Herv. Evangelisatie), P. J. van Veen, te Nieuwe Pekela. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuweroord (Dr.), J. S. Schaafsma, te Gasselternijveen. Aangenomen: Naar OosterendHij- daard, F. Guillaume Jr., cand. te Amster dam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Utrecht, G. Salomons, te Amersfoort. Te BussumNaarden, J. L. de Vries, te Rijnsburg. TEGEN HET MATERIALISME. Aan de universiteit van Berlijn is een vereeniging van studenten gevormd, wel ke den naam „Pan-Ergon" draagt en die ten doel heeft, een band te leggen tus- schen de religieus-voelende studenten op den grondslag van interconfessioneele samenwerking, ten einde gezamenlijk het theoretisch en practisch materialisme te bestrijden. Behalve Protestanten en R.K., zijn ook veel Joodsche en zelfs enkele Mo- hammedaansche studenten lid. De ver eeniging zal den komenden winter voor lezingen en andere bijeenkomsten zorgen. IN HET VOETSPOOR VAN LAUSANNE. Een algemeen protest, godsdienstoefe ning is de vorige week in het Waadtland- sche Romain-Mötier gehouden. Het eerste deel werd naar gereformeerd gebruik aan schriftlezing en leerrede besteed, het twee de deel vormde de bediening van het Hei lig Avondmaal volgens den Anglicaan- schen ritus en in de Fransche taal.Aan beide namen deel predikanten en gemeen teleden zoowel uit de Waadtlandsche als uit de Geneefsche Nationale Kerk en uit de Vrije Kerken uit de Anglicaansche, de Schotsche, Oud-Kath. en Grieksch-Kath. Kerk. In de verschillende talen zong men: „Een vaste Burcht is onze God". De bevolking uit de omliggende dorpen toon de veel belangstelling. INTERNAT. STUDENTENCONFERENTIE De internationale Studentenconferentie te Parijs heeft tot president gekozen den Engelschman Bagnatt in plaats van den Italiaan Maltini, die dit tot nu toe was. ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM. Dezer dagen is gemeld dat het hoofd eener openbare lagere school op het Frie- sche platteland bij de Commissie tot we ring van Schoolverzuim klaagde over het vele verzuim van leerlingen voor en na de zomervacantie, door het mee op reis nemen van kinderen, uit logeeren gaan, enz. enz. Sinds 1925 was dit verzuim steeds toe genomen, met het gevolg, dat de klassen aan zijn school gedurende drie weken voor en na de vacantie ver van bezet zijn. De commissie was met dezen toestand niet bekend, het schoolhoofd had geen dier verzuimen opgegeven. Met goedvinden van het schoolhoofd be sloot deze commissie over deze zaak met den betrokken inspecteur van het l.o. te confereeren. Deze bespreking heeft thans plaats ge had; ook den inspecteur was van den toe stand niets bekend en hij begreep niet, waarom die verzuimen niet bij de com missie waren opgegeven. Naar zijn meening school hier de fout bij het schoolhoofd. Door den vragenden ouders verlof te geven was hij verder gegaan dan zijn competentie strekt, wijl de Leerplichtwet duidelijk voorschrijft, dat voor verzui men, van meer dan 10 schooltijden in acht dagen de toestemming van den Inspecteur noodig is. De Inspecteur oordeelde, dat dit geval alweer het gevolg is van gebrek aan be kendheid met de artikelen van de Leer plichtwet bij het onderwijzend personeel, welk gebrek helaas niet sporadisch voor komt. Ook elders in zijne inspectie waren der gelijke gevallen van verzuim, vooral voor de zomervacantie, voorgekomen, hij had daar op grond van de wet ingegrepen en het kwaad in korten tijd uitgeroeid. Ook in dit geval zou hij afdoende maat regelen nemen. EXAMENRESULTATEN IN SOVJET-RUSLAND. De Izwestia klaagt over de slechte re sultaten, die de toelatings- en overgangs examens voor verschillende instellingen van middelbaar en hooger onderwijs, wel ke de afgeloopen maanden zijn gehouden, hebben opgeleverd. Bij de grootste tege moetkomendheid van de zijde der examen commissies is het toch niet mogelijk ge weest meer dan 10 pet. der zich voor toe lating tot genoemde onderwijsinrichtin gen aanmeldende candidaten toe te laten. Speciaal het vak „politieke kennis" (alias Sovjet-staatshuishoudkunde en -staatsin richting) leverde voor velen een struikel blok op; werkelijk verbluffende onwetend heid op dit gebied werd door verschillen de candidaten getoond; zoo waren er ver- scheidenen, die niet het verschil wisten tusschen de Russische Sovjet-republiek en de Sovjet-unie. Voorts hebben de examen commissies zich verwonderd over de ab normaal slechte bekendheid met de Rus sische taal, door verschillende candidaten aan den dag gelegd. Het blad geeft in dit verband eenige voorbeelden van spel- en stijlfouten in het examenwerk gemaakt, die werkelijk verbluffend moeten worden genoemd. HET INTERN. PERSCONGRES TE KEULEN. Dr. C. E. Hooykaas, Ram. Pred. te Rotterdam en godsdienstig medewerker van het „Hbld.", schrijft aan dit blad uit Keulen eenige indrukken betreffende bovenstaand congres. Men houde bii de liezing daarvan in het oog, niet slechts dat Dr. H. niet een der onzen is, doch ook dat men onder „Chr. Pers" in (Duitschland iets anders verstaat dan bii ons; men bedoelt er mede: de gods dienstige bladen en zelfs ook de rubrie ken „godsdienstig leven" in de „neu trale" en liberale bladen. Een der resultaten, aldus Dr. Hooy- kaas, van de wereldsamenkomst te Stockholm tot vereeniging der Kerken, is de instelling geweest van een Presse- Kommïssion; een eerste optreden de zer commissie naar buiten is het Pers- congres, van 19 tot 21 Aug. op de Pres- sa gehouden. Een deel der congressis ten zal nu verder trekken ter vredescon ferentie van Praag (24 Aug.), maai' niet zonder de bevredigende gedachte, dat men nu reeds één geslaagd congres achter den rug heeft. Sommigen tellen zelfs, zooal niet nog meer, dan toch zeker twee congressen; 15 theologen toch, waaronder aartsbisschop Söder- blom en professor Aulén, hebben vóór Keulen reeds een week lang og de Wartburg vergaderd en naar zijzelf getuigden werd gewerkt, tot over leg omtrent het centrale leerstuk der Christenheid: de christologie. Vandaar reisde men naar de Pressa, van hier weer naar Praag; zoo leven vele*lei ders in een zomersch congresverbaod. De Eerste Chr. Pressekonfeirenz is goed geslaagd. Ten naastebij 200 deel nemers uit ongeveer 15 landen, daar- bri .ook uit Sofia en Athene eenige ver tegenwoordigers der Oostersche kerk; voorts onvermijdelijke Amerikanen; dan Engelschen en alle mogelijke Continen talen; uit Nederland ongeveer 10,-waar- bri vrijzinnigen en rechtzinnigen gelijk verdeeld. De Standaard en het Handels blad, de Zuid-Hollander, De Stroom. Ofschoon bepaaldelijk de Christelijke pers bijeengeroepen was en het Han delsblad dan ook zeker niet officieel vertegenwoordigd moet heet:n, bestond er toch groote belangstelling voor de plaats van het godsdienstige element in de openbare pers in Nederland. Overal bleek men vrij geneigd a priori te veronderstellen, dat ae toestand vooa* de verkondiging van de godsdienstige overtuiging zoowel in de Chr. organen en in ae Kerkelijke alsook in de „we- neldsche" pers in Nederland zeer gun stig was, en dat men zich bij den arbeid hier de weelde van een uiterst gediffe rentieerd individualisme veroorloven kon, dat in 't buitenland, en vooral in Duitschland, onverdedigbaar zou zijn. Onzerzijds leerden wil, zoowel van de Evangelische Sonderschau als uit ge sprekken, hoe knap en zorgvuldig de Chr. pers in Duitsche landen georga niseerd is. Een systematiseering van het werk, die wij zeker niet kunnen nooh willen navolgen en waarvan men tea on zent toch aanstonds zal kunnen leereQ. In Duitsche landen alleen bestaan 32 J'ress-Verbande, die een geregelden dienst van uitgaande en inkomende be richten, artikelen enz. ten dienste van de aangesloten bladen hebben ingesteld en die onderling weer georganiseerd zijn tot een centraal Nachrichtennetz. Daarnaastis er een foto- en chché- oentrale enz. enz. Een Nederlandsch spreker, die in de vco b:r id ng van zij 1 ledeop 't congres lichtzinnig verondersteld had, dat de chaotische toestand van Je Chr. pers in Nederland haar equivalent wel ju 't buitenland zou hebben, zag zich ge noodzaakt, dit zinnetje bijtijds te schrap pen en daarentegen, met verwijzing naar de straffe organisatie elders, de betrek kelijke waarde van de Nederlandschje „wanorde" wat nadrukkelijker dan hij in zijn schets gedaan had te betoogen. Inderdaad hebben wri reden om trotsch te zijn op 't vele dat wij kunnen preste eren, al kunnen wij ons voorstel ten dat de mededeeling omtrent het vele en velerlei ten onzent op 't gebied der Christelijke pers bestaat, aan de vergadering een uitroep van verbazing ontlokken. En al kunnen wjj in de toekomst véél loeren van wat elders bereikt is. Het congres begon met een gods dienstoefening op Zondagmorgen in de zeer interessante Evangelische Kerk, die uit staal, koper en gebrand glas op de Pressa gebouwd is. Zij moge meer interessant dan schoon zijn, deze Stahl- kirche, zij is toch in ieder geval uiterst belangrijk als proef tot het vinden van allerlei oplossingen op het gebied van moderne Protestantsche kerkbouw, en als zoodanig misschien de monumentaal- ste „inzending" van de geheel© Pressa. „Bin Versuch zur Ueberwinding der Zeit", verklaarde een bewonderaar van 't geheel, toen ik uitsprak dat het ge bouw me eenigszins ijzig aandeed. De wanden bestaan geheel en al uit gebrand glas, in donkere tinten beschilderd, 't chaotische suggereerend, dat naar de altaarzijde heen allengs in een voor stelling' van do Apocalypse culmineert met het Lam, den aartsengel Michaël, de 4 engelen die de winden vasthou den, de 7 engelen met do bazuinen enz. enz. De Brlösungs-bedürfnis {ver lossingsbehoefte) wil geponeerd zijn, met een vage heenwijzing naar de uiteinde lijke verlossing door het Lam. In do reusachtige en fraai betimmer de Hal der Pressa werd Maandag eern Volksavond gehouden, door eenige dui zenden bijgewoond, waar de beroemde geleerde Deiszmann, die aan het gehee- le congres een werkzaam aandeel nam, en aartsbisschop Söderblom en onze mi nister Slotemaker de Bruine het woord veerde; de laatste hield zijn hoorders ademloos geboeid en sprak buitenge woon goed. Er zullen wel hoorders ver baasd geweest zijn over het feit dat deze Staatsminister van Arbeid u.s.w. zoo'n beste dominee bleek te wezen. Dinsdagavond werd het congres be sloten met een maaltijd, door de stad Keulen aangeboden, waar burgemeester Adenauer, Süderblom, Slotemaker de Bruine en afgevaardigden uit Genèva en Sofia ofïicLele tafel red men hielden en waar men in keurig gezelschap lang en feestelijk bijeen was. En nu de congreszittingen zelve. Zo waren lang en druk. Met een korte Andacht voor en na erbij was men tel kens volle vier uren van 91 zonder zweem van onderbreking met elkaar aan het werk. Amerika liet zich als practisch gelden, de De Diaspora-gem. (b.v. de Protestanten in Spanje) lieten hun klachten hoorem. Engeland was kruidig-vermanend tegen een godsdienst op viltpantoffels; „het moet niet on denkbaar zijn dat O. L. Heer plezier heeft in de Punch en in Pickwick", vele getuigen, zooals Griekenland en Boe dapest gingen vèr buiten het gebied der journalistiek om. Een Zürichsch journa list, Dr. Müller, geroutineerd in de pers concentratie, was verreweg het prac tisch en kreeg tot loon de opdracht torn samen met het congresbureau, de Congres-resolutie vast te stellen. Wat méér van de congreszittingen te zeggen? Ieder had de gelegenheid zich zelf uit te spreken, en naar velen werd met belangstelling geluisterd; maar tot eigenlijke gedachtenwisseling kwam het uiteraard brj een zoover uit eenloopend gezelschap niet. Maar de gedachte aan Stockholm beheerschte de sfeer, die in haar karakter door den weiwillendeu en werkzamen voorz., prof Hinderer van Berlijn, uitstekend be lichaamd werd. Overigens: men heeft elkaar gezien, relaties aangeknoopt, de eenheid beleden; achter dfc schermen wordt er door een kleinen kring van it*- gewijden eenig practisch werk gedaaxv en buiten het congres hebben alle be zoekers van de verbazingwekkende mooie, rijke en leerzame Pressa geno ten. Dit een en ander moge niet zoo heel veel te beteekenen hebben, het is toch iets. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Feesten Wilhelmin a vereenig ing. (Slot). „Een droeve morgen een blijde dag", werd geenszins Woensdag bewaarheid op den tweeden dag der feestelijkheden, ge organiseerd door de Wilhelminavereeni- ging. De regen, welke in den morgen onop houdelijk neerstroomde, bleek een ge duchte spelbreker, zoodat de kinderspe len, welke te half elf zouden aanvangen, moesten worden uitgesteld en nu gehou den zullen worden op 31 Augustus. In den middag werd het gelukkig wat beter, behoudens een geweldige stortbui, welke de feestgangers ijlings een goed heenkomen deed zoeken. Te half drie vingen onder veel belang stelling de windhonden-rennen aan achter het kunsthaas, een nummer wat voor onze omgeving ongetwijfeld iets nieuws was. Bij de opening werd met de deelnemende renhonden een défilé gehouden door de arena, daarna werd aangevangen met „De Rijnstroom-ren" (vlakkebaan-rennen). Handicap (verguld zilver medaille) be haald door „Wanda" eig. M. Blom, 2e pr. zilver med. „Laboreur-Echevary" eig. mej. L. G. Zorge de Raumonde, 3e pr. bronzen med., „Snel", eig. P. Mulder, alhier. De Koningin Wilhelmina Ren (hinder- nisrennen) was niet minder spannend, ook deze ren ging over een afstand van 300 en 305 Meter. „Wanda" werd weer eerste prijswinner, terwijl de als voren genoemde honden weer tweede en derde prijswinnaars werden. Nummer drie van het programma gaf aan „de Djiguiten-ren" (springconcours handicap afstand 300 tot 310 m&ter). „Snip" eig. W. van Renswoude, behaalde den eersten prijs, een bedrag ad 25, 2e prijswinner 15. behaalde „Laboreur- Echevary", terwijl als 3e prijswinnaar 10 „Madonna-Echevary" uit het strijdperk trad. Hierna volgde „de Olympiade ren", heat voor alle prijswinnaars met hindernissen over een afstand van 300 meter. De 3 eerst aankomenden in deze heat, kampten teza men om den gouden Olympiade medaille. Deze moest driemaal worden gewonnen, of tweemaal achter elkaar, door denzelf den hond. „Wanda" eig. M. Rlon, was hierbij weer de gelukkige. Een speciale prijs, aangeboden door de Ned. Greijhound Club te Amsterdam, bestaande in een zil veren Sierkurk, werd behaald door La- boureur-Echevary, terwijl nog twee spe ciale prijzen werden gewonnen door Duck eig. M. P. Nigten te 's-Gravenhage. Na af loop werden den prijswinnaars door den ren-leider oranjelinten overhandigd, op welke linten de prijzen vermeld waren. Het inleggeld voor de deelnemenden be droeg ƒ2; de leider zorgde echter voor een verrassing, door allen 2.50 voor vergoeding der kosten terug te betalen. De kinderspelen vielen in den middag door den regen, voor het meerendeel in letterlijken zin inhet water. Te vermelden valt: blaastrappen voor jongens. Ie prijs winnaar werd D. de Jong, 2e. P. Bezemer, 3e. Th. Kooistra, 4e. L. Tuinenburg. Kuipje steken, wat behalve de regen nog menigeen een extra nat pak bezorg de, werd ruimschoots vergoed door de flinke geldprijzen, hiervoor beschikbaar gesteld. Ie pr. ƒ20 W. Bummerman, 2e pr. ƒ15 J. Houtman, 3e pr. ƒ7.50 C. de Jong, 4e pr. ƒ5 W. Lenling, 5e pr. ƒ2.50 G. van Wijk. Na de uitreiking der prijzen ving eeni- gen tijd daarna het avondfeest aan, waar bij door de plaatselijke muziekverenigin gen een concert werd gegeven. Omstreeks 9 uur had een bioscoop-voorstelling plaats terwijl de feestviering eind goed al goed met een schitterend vuurwerk onder een helderen sterrenhemel werd besloten. Ondanks het minder gunstige weder, mag de W. V. toch nog op een goedge slaagde feestviering terugzien. Door een passeerende kaasbrik werd FEUILLETON. God is mijn heil. n) -o_ Iemand die zijn naaste vrij durft aan zien. laat zijn geheele gezicht niet zoo hegroeien. Ik wilde wel, dat de ko ning mij eens met mijn dragonders de straten liet schoonvegen, dan zouden ai die verdachte personen wel spoe dig den aftocht blazen zonder ooit weer berug te komen". „Ik denk", zeide de heer Van Steen dorp, „dat onze generaals, indien men eens handgemeen werd, hetgeen God verhoede, bewijzen zouden, dat zij spoedig het volk beteugelen kunnen". JPrittwitz laat niet met zich spot ten", antwoordde de overste. „En onze officieren dragen allen bet hart op de rechte plaats", voegde de majoor Von Knebel er bij. „En de soldaten ook"; zeide Wil lem, „als vrijwilliger hoor ik hen dik wijls spreken en zij branden van ver langen om de democraten, die het hoofd zoo beginnen op te steken en hen lang niet altijd even beleefd be handelen, eens van naderbij te ont moeten". „Gij jongelui moej maar niet te voorbarig zijn", zeide de heer Von Oeser, „het. is gemakkelijk het vuur aan te blazen, maar moeilijk het te biusschen", 4 „Maar het is toch beter de knoop in ééns met het zwaard door te hakken dan er jaren lang tevergeefs aan te plukken", sprak de overste Hohrfeld. De muziek hield juist op. De gasten begaven zich naar de welvoorziene buffetten om zich te verfrisschen, de jonge dames rustten uit op gemakke lijke stoelen en canapé's, terwijl de heeren haar allerlei ververschingen aanboden. Hedwig had zich met de meisjes Berghedm en Emma Rohrfeld op haar oude plaats neergezet en was zeer stil, ofschoon de anderen een levendig ge sprek voerden. Zij behandelden een belangrijk onderwerp, namelijk wie hunner dansers zich het dapperste zou gedragen als de oorlog eens uit barstte. Emma dacht jonkheer Van Haller. ,,'t Is maar jammer dat hij niet meer in dienst is", zeide Helena, „nu zal hij geen gelegenheid hebben om zich te onderscheiden". „Wat moet het heerlijk zijn om nu soldaat te wezen", zeide haar zuster Johanna, „de mannen ziillen nu gele genheid hebben om allerlei ridderlijke deugden ten toon te spreiden, die se dert lang in onbruik zijn geraakt, vooral dapperheid en zelfverlooche ning". „Van al degenen die ik ken vind ik mijnheer Van Rothfels de ridderlijk- ste", zeide Helena, „hij is deêelijk en niet zoo los als de meeste anderen". „En hij is zoo interessant omdat hij arm en trots is en zich zoo weinig om het oordeel der wereld bekommert", zeide Johanna. „Ik ben overtuigd", antwoordde He lt na, „dat hij zich voor zijn beginselen, voor zijn geloof en zijn liefde voor va derland en koning zou opofferen. Wat zegt gij er van Hedwig? gij kent hem het best van ons allen". Hedwig had nog nooit haar mee ning over Willem uitgesproken; zij vond het vreemd het zoo openlijk te coen; maar zij antwoordde bedaard: ,.ik geloof het ook". „Hedwig schijnt er niet in te kun nen berusten dat mijnheer Van Haller riet den heldenrol vervult", riep Em ma levendig uit. Deze trachtte zich te verontschul digen, maar bloosde onwillekeurig* hetgeen de plagerijen niet deed ver minderen. Tot haar geluk begon juist de cotillon; haar danser kwam haar afhalen en brack- haar op haar plaats, ook de andere jongedames zetten zich in den kring neder en zoodoende kwam er een einde aan het gesprek. Willem had zich naast mevrouw Van Steendorp neergezet en praatte met haar over de oude mevrouw, over haar kinderen, den verloopen zomer en Schönheide, waar hij hoopte in het voorjaar weder eenigen tijd met haar door te brengen. Zij keuvelden zeer genoegelijk, hoewel zij vaak in hun gesprek gestoord werden, want Willem was onder de dames zeer gezien, en werd menigmaal voor extra toeren afgehaald. Eindelijk naderde Hedwig hem ook schoorvoetend. Sedert zij te Schönhei de met de kinderen allerlei spelen ge daan hadden, was dit de eerste maal, dat zij weder met hem dansteen, en 't Sv heen haar toe alsof die gelukkige dagen waren teruggekeerd, toen zij tegen hem aangeleund de ruime zaal doorkruiste. Het extra toertje scheen hem ook goed te bevallen, want hij rekte het zoo lang mogelijk. Toen hij haar naar haar plaats terugbracht, zag Hedwig hem aan met den schuchteren blik van een kind, dat vergeving vraagt, zonder recht te weten wat het misdre ven had. Willem zag haar vriendelijk aan, zoodat haar bezorgdhei spoedig ver dween. Hij gaf zijn dame wel is waar ongaarne aan den heer Van Hailer over, maar dit kleine voorval had l.em welwillender gestemd jegens al- ltn en ook jegens dezen, en hij veront schuldigde zich beleefd zoo lang met Hedwig gedanst te hebben. De heer Van Haller nam de excuse-s met een koel hoofdknikje aan, maar kon toch niet anders dan tevreden zijn over den extra toer, want zijn da me werd van dat oogenblik af veel spraakzamer en zij vonden beiden, dat do cotillon zeer pleizierig was geweest. Toen het bel gedaan was bracht de heer Van Haller Hedwig naar naar moeder terug liet niet af vóór dat zij hem toestond haar naar het rijtuig te brengen, om haar zooals hij zeide tegen nieuwe beleedigingen van het grauw te vrijwaren. Het sierlijke rijtuig van jonkheer Van Haller met twee prachtige paar den bespannen, die in de vorige week alle kenners in verrukking hadden ge bracht, stond ook voor de deur. omge ven door een aantal nieuwsgierigen of belangstellenden. Eenige politieagen ten hielden het volk op eerbiedigen afstand, zoo dat er niets verder ge beurde. De rijtuigen rolden snel door de flauw verlichte straten en voerden de vermoeide, afgematte gasten naar huis, terwijl eenige jongelui zich nog naar een oesterhuis begaven. De heer Van Haller sloot zich hij hen aan en zond zijn rijtuig weg, ook Willem voegde zich bij hen, met zijn vriend, den graaf Van Bergheim. Hoewel hij anders zelden zulke plaatsen bezocht, voelde hij zich heden te opgewonden om reeds naar bed te gaan en hij vond het zeer aangenaam nog wat te kun pen napraten. Langzaam volgde hij met Bergheim het troepje jongelui, dat voor hem uitging en .dat grootendeels uit offi cieren bestond, waaronder de heeren Van Ramsleben, luitenant Van Rohr feld, zijn neef Van Borkstedt en diens broeder de advok&at. (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5