DAG-AGENDA. Uit het Sociale Leven. Oegst geest, 2423 Augustus. Win kelweek. De avond- nacht- en Zondagsdienst (Ier apotheken wordt van Maandag 20 Aug. tot en met Zondag 26 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. geraakt, is hij den geheelen nacht in de duinen blijven rondzwerven en heeft hij zich overdag in de bosschen verscholen, waar hij veel van de stort regens te verduren heeft gehad. Woensdagavond, toen de duisternis was gevallen, heeft hij zijn tocht voort gezet en is toen op den Straatweg te recht gekomen. Hij wilde zich naar België begeven. Hij zag echter, dat hij 'den verkeerden weg was ingeslagen naar Haarlem en is toen teruggegaan. Ter hoogte van den landbouwer v. d. K. gekomen, kon hij door vermoeienis niet verder en heeft daar een schuil plaats gezocht in den hooiberg. Daar heeft hij zich gisteren den geheelen dag schuil gehouden met de bedoeling, ,als het weer donker was geworden, de richting naar Delft op te gaan. ONVOLDOENDE BESTRATING. De Velpsche Courant schrijft: Zooals men weet wordt de Rijks straatweg tusschen Ellecom en Dieren opnieuw bestraat met z.g. Zweedsch graniet. In kringen van automobilis ten en andere weggebruikers heerscht groote ontstemming over deze bestra ting. De weg vertoont nu reeds vele oneffenheden en men vraagt zich af wat dat op den 'duur worden moet. Temeer maakt men zich ongerust daar Waterstaat het voornemen heeft ook de Middachterallée op deze wijze te bestraten. Klachten tot de autoriteiten gericht, hebben tot geen enkel resul taat geleid. Algemeen is men van oordeel dat de fundeering waarop het wegdek komt te rusten te eenenmale onvoldoende is. Het is te hopen, dat in deze wijze van bestrating, die zeer kostbaar is, spoedig verandering komt. SMAADSCHRIFT. Tegen 'den 31-jarigen C. H. uit Axel is voor dt rechtbank te Middelburg f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis gevorderd, wegens het schrijven van een ingezonden stuk in de Axelsche Courant, waarvan de inhoud bel eedi- gend was voor het soc. iem. raadslid, den heer A. T. 't Gilde. VOORZICHTIG MET DE MILITAIRE EER. Op een der eerste dagen van Juli 1.1. zaten op het terras van café De Draak te Bergen op Zoom eenige onderoffi cieren. Toen de kapitein H. hen pas seerde, gingen zij niet allen in de voor geschreven houding staan; een van hen maakte een buiging. Toen de ka pitein hem op zijn onbehoorlijk ge drag wees, bemoeide de eigehaar der zaak er zich mee en vroeg den kapi tein niet zoo flauw te zijn. De kapitein verzocht den eigenaar zich niet zijn éigen zaak te bemoeien waarop de eigenaar van de zaak den kapitein „een verwaanden vlegel" noemde. De kapitein voelde zich hierdoor be- leedigd, niet in zijn persoon, maar in zijn uniform. Tot het laatst had hij gewacht op excuus van den beledi ger; waar dit echter achterwege bleef, meest gisteren de heer v O., eigenaar exploitant van het restaurant De Draak, zich voor den Bredaschen po litierechter verantwoorden. De beleedigde kapitein en een sol daat werd enals getuigen gehoord, waarna verdachte erkende, de geïn crimineerde woorden gebezigd te heb ben, nadat de kapitein hem had toe gevoegd zijn mond te houden. De ambtenaar van het OM kon de houding van v. O. slechts afkeuren en requireerde wegens eenvoudige be- ieediging f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De politierechter veroor deelde verd. dienovereenkomstig. BEZOEK VAN VLAAMSCHE BIBLIOTHECARISSEN. De leden van de Vlaamsche Vereeni- ging van Biblothecarissen, die een studiereis door ons land maken, om zich van het bibliotheekwezen in Ne derland op de hoogte te stellen, zijn gisteren te Amsterdam aangekomen. In den namiddag hebben zij eerst een bezoek gebracht aan de Openbare Leeszaal, aan de Keizersgracht, waar de directie hen rondgeleid en liun de gewenschte voorlichting gegeven heeft. De kennismaking met deze in richting kon slechts kortstondig en oppervlakkig zün, omdat zij tijdens het bezoek „in vol bedrijf" was; in de leeszalen was J aast geen plaats on bezet. en natuurlijk mocht de belang stelling de rust, die nu eenmaal in een omgeving als dez3 1 hoort te heer- scheni niet al te zeer storen. Na vijf uur echter hebben de Vlaamsche gas ten een bezoek gebracht aan een der filialen van de Openbare Leeszaal, dat van Watergraafsmeer, hetwelk op dat uur sluit. Hier hadden zij alle. gelegen heid om hun weetgierigheid te bevre digen. De directie heeft hun hier een thee aangeboden. INTERN. STENOGRAFEN-CONGRES. Van 16 September zal in Budapest een Internationaal Stenografen-Con gres worden gehouden. De organisatie berust bij een comité van voorberei ding, waarvan het Secretariaat geves tigd is: Gróf Tisza Istvdn 2, waar na dere inlichtingen te verkrijgen zijn. Uit het voorloopig programma blijkt, Directeuren van de Tey Ier stichting hebben benoemd tot bijzonder hoog leeraar iri de Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden Prof. Dr. A. D. Fokker te Santpoort, eertijds ge woon hoogleeraar aan de Tech. Hooge- school te Delft en sedert 8 April j.l. als opvolger van wijlen Prof. Lorentz, curator van het Natuurkundig Labora torium van Teyler's Stichting. dat reeds ca. 100 voordrachten binnen gekomen zijn op het gebied van de theoretische en de practische toepas sing van de Stenografie. Door de Hongaarsche regeering is aan de regeeringen der Staten het verzoek gericht, om hun land op dit congres te laten vertegenwoordigen. De vergaderingen zullen worden af gewisseld door tochten naar Zseged, Plattensee, boottocht op de Donau, be zichtiging van Budapest en omgeving, gezellige bijeenkomsten, enz. DE PHILIPSFABRIEKEN. De Japansche eezant, vergezeld van den legatie-secretaris, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. DE NOOD VAN UTRECHT. De Utrechtsche correspondent van de Tel. deelt aan zijn blad het volgen de mede: Evenals een 38.tal andere gemeenten, heeft ook Utrecht naar aanleiding van art. 68 der Pensioenwet voor de „ge meente-ambtenaren 1913" vóór 1 Jan. 1914 de verklaring afgelegd, dat zij be reid is om van de pensioenen, die la ter volgens de wet door de op 1 Mei 1913 in haar dienst zijnde ambtenaren zouden worden genoten de gedeelten voor den tijd in haai* dienst doorge bracht, jaarlijks aan het pensioen fonds uit te keeren. Uit een oogpunt van financieel be leid bleek het noodzakelijk de lasten, voortvloeiende uit de door de gemeen te aanvaarde verplichting, te centrali- seeren en daarvoor een afzonderlijk fonds in te stellen. Volgens B. en W. zouden dan de financieele gevolgen van het dragen van eigen risico beter kunnen worden overzien. Omdat B. en W. van meening wa ren, dat het z.g. reservefonds der eigen pensioenen voorziening eischte, werd het vorige jaar besloten een weten schappelijke balans samen te stellen. Die balans, welke heden aan de raadsleden is toegezonden, zal menig een den schrik op het lijf gejaagd heb ben. Zij wijst n.l. op 1 Januari 1927 'n tekort aan van niet minder dan 4.892.551,99.. Zonder dit kapitaal zal het reserve fonds niet in staat zijn in de toekomst aan al zijn verplichtingen te voldoen. Blijkens de nadere uiteenzeting van de samenstellers der balans is 't zelfs noodzakelijk om zoo spoedig mo gelijk tot herstel van het financieel evenwicht over te gaan, daar anders in 1929 geen betalingen kunnen wor den gedaan. De financieele verplichtingen, voort vloeiende uit de pensionneering der „Ambtenaren 1913" zouden dan we gens gebrek aan geld in het reserve fonds moeten worden gebracht ten laste van den algemeenen dienst en van de bedrijven. In 1928 kon het fonds nog aan zijn verplichtingen voldoen; voor 1929 kan de begrooting van het fonds echter zonder het treffen van een bij zondere voorziening niet meer slui tend worden gemaakt, aangezien in 1929 de uitgave wegens restitutie der pensioengedeelten, ingevolge art. 158 der pensioenwet 1922 het bedrag der verplichte stortingen in het fonds reeds zul te boven gaan. Ten einde eenigszins verlichting de zer uiterst zware lasten te verkrijgen, heeft het college van B. en W. het voornemen, om, in samenwerking met de Vereen, van Nederlandsche ge meenten en de betrokken gemeenten 'n adres aan den minister te richten, waarin om een behoorlijke oplossing zal worden gevraagd. De dekking van het nadeelig saldo kan echter niet worden uitgesteld tot het tijdstip, waarop eventueel door de regeering zal worden geholpen. B. en W. stellen derhalve voor om voorloopig over te gaan tot voorzie ning van het tekort van het reserve fonds en wel door storting van een 45-jarige, gedurende de eerste 5 jaren oploopende annuïteit, bedragende: op 1 Januari 1929 49.862,19; op 1 Januari 1930 99.724,38; op 1 Januari 1931 149.586,57; op 1 Januari 1932 199.448,76; op 1 Januari 1933 en zoo vervolgen.s tot en met 1 Januari 1973 249.310,95. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Iri aansluiting op het heden te Mar seille aankomende mailschip „Patria"' vertrekt de speciale trein met mail en passagiers van Marseille om 15.10 uur Aankomst morgen te Roosendaal te 12.02 uur, Rotterdam D.P. 13.35 uur en Den Haag H.S.M. 14.04 uur. BUITENLAND. DE A.S. ONDERTEEKENING VAN HET ANTI-OORLOGSVERDAG. Kellogg's aankomst te Havre De „Ile de France", met den Ame- rikaanschen staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, Kellogg aan boord, wordt heden te Le Havre verwacht. De Amerikaapsche gedelegeerden voor de onderteekening vah het pact vingen hedenochtend vroeg de reis naar Parijs aan. Of een dagreis afstand van Le Ha vre werd het scheepsvliegtuig van de „Ile de France" overboord gezet en met de officieele post naar den wal gedirigeerd. Een rede van Kellogg te Plymouth. Kellogg en Mackenzie, de premier van Canada, kwamen gisteren te Ply mouth aan op weg naar Parijs tot het teekenen van het vredesverdrag. Te hunner eere werd een officieele receptie gehouden. Nadat Kellogg bedankt had voor de hem bereide ontvangst zeide hij het volgende: Het is een groot genoegen en een groote voldoening voor mij en den eersten minister van Canada naar Pa rijs te gaan tot het teekenen van een verdrag, dat een einde maakt aan den oorlog. Het pact is niet het werk van één man, of van één natie, doch het is het werk van vele naties en vele mannen. Het ontspringt aan het hart van het tegenwoordige geslacht, dat in zijn ge heel levendig den wensch koestert, dat alle daarvoor in aanmerking komende maatregelen worden genomen om een nieuwe groote calamiteit van den oor log te bezweren. Ik geloof, dat het pact van den vrede een etappe is, op den weg der beschaving, een groote moree- le stap voorwaarts. Het is een tractaat waarmede de naties rekening moeten houden alvorens zij opnieuw tot oor log overgaan. Wat Canada en onszelf betreft, wij hebben in werkelijkheid geen behoefte aan een dergelijk ver drag. Wij hebben reeds een verdrag, geschreven in de gevoelens, in de har ten dér beide volken. STRESEMANN'S ONGESTELDHEID. Wel naar Parijs, niet naar Genève. De Duitsche rijksminister van bui- tenlandsche zaken, Dr.' Stresemann, is gisteren door 'de hem behandelende geneesheeren voor de hervatting zij ner beroepsbezigheden onderzocht. Uit dit onderzoek bleek, dat de ge zondheidstoestand van den minister nog niet van dien aard is, dat inzin kingen uitgesloten zijn. De geneesheeren hebben derhalve den minister de voorgenohien deelne ming aan de besprekingen te Genève ontraden. Met de reis naar Parijs konden de geneesheeren zich slechts accoord ver klaren, op voorwaarde, dat de minis ter zich daar ten zeerste ontziet en na de onderteekening van het anti-oor- logsverdrag weder een vrij langdurig RECLAME. Schoenspanners f o,15 „Rapide Cream". Huishouddoos i 0,45 „Nuggelh" I 0,09, I 0,12, 0,20 „Berson" Hakken, Zolen, p. p. f 0,35 „Wood-Milne" Hakken I 0,35 Lederverf, alle kleuren. „DE CENTRALE" Haarl.straat 74 verlof tot herstel van gezondheid zal nemen. Naar de Voss. Ztg. meldt, zouden de geneesheeren het liefst willen, dat Stresemann eenige maanden naar E- gypte ging. Of het tot die reis, waar toe reeds het vorige jaar plannen be stonden, zal komen, zal eerstdaags worden uitgemaakt. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Stresemann laat vragen om een onderhoud met Poincaré. De Duitsche gezant te Parijs heeft gisteren een bezoek gebracht aan Poin caré en hem medegedeeld, dat Strese mann ter gelegenheid van de ondertee kening van het verdrag van Kellogg gaarne een onderhoud met Poincaré zou hebben over de ontruiming van 't Rijnland. De Duitsche gezanten te Londen en te Brussel hebben de Engelsche en Belgische regeeringen eveneens van dit verzoek van Stresemann in kennis gesteld. Fransche Ministerraad. Gisteren, had een Fransché minis terraad plaats, die, naar het „Hbld" meldt, voor een groot deel was gewijd aan een gedachtenwisseling tusschen de ministers, die het in beginsel niet steeds met elkander eens zijn over de primordiale vraagstukken, zooals de oorlogsschulden, de ontruiming van het Rijnland, de ontwapening. Deze gedachtenwisseling duurde zeer lang en werd zelfs nog na de zit ting voortgezet. Het blijkt nochtans, dat reeds over eenstemming verkregen is over een al- gemeene machtiging, aan Briand ver leend, om met Dr. Stresemann te Pa rijs, of Genève, definitieve besprekin gen te openen betreffende de tweede zone van het Rijnland (Koblenz), waar van de ontruiming in ieder geval in 1930 moet plaats vinden, evenals over compensaties of tegenprestaties, die van niet-politieken aard zouden kun nen zijn, doch van financieel of econo misch karakter. De ministers stemden in met het denkbeeld, dat het gemeentebestuur zich tot de bevolking wendt met de aansporing om de Fransche en Am«e- rikaansche vlaggen te ontplooien, om aldus het vredeswerk te vieren. Men meent, dat bij de plechtigheid van Maandag zal kunnen worden vol staan met het uitspreken van twee re devoeringen, een door Briand en een door Kellogg, want indien Stresemann het woord zou voeren, zouden ook de andere gedelegeerden moeten spre ken. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE KLEEDINGINDUSTRIE. Uitsluiting in het geheele Rijk, De werkgeversbond in de Duitsche heerenkleedingbedrijven besloot over het geheele Rijk de uitsluiting af te kondigen, ingaande 27 Augustus. AANSLAG OP 'N ITALIANNSCHEN CONSUL. Twee personen lichit gewond. Uit Nice wordt d.d. gisteren aan de „Temps" gemeld: Gisteravond omstreeks 10 uur is eer» aanslag gepleegd op Markies Di Muro, consul van Italië te Saint Raphael. De consul gaf instructies aan een ,Het fraaie oud-Hollandsche raadhuis van Raamsdonk, dat aanvankelijk ge sloopt zou worden, doch dat volgens de laatste berichten waarschijnlijk ge spaard zal blijven. Elders in de gemeente zal dan een nieuw raadhuis ver rijzen. Radio-Programma. WAT EB VANAVOND TE HOOREN IS. BUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. iYl 5.00 Vooravond concert. K. R. O. 7.00 Gramofoonplaten N. C. R. V. 7.30 Uitaendavood. Daarna nicuwcbcrV HILVERSUM, 1071 M. A. y. R. a 1S30 Pianorecital. 6.00 Tijdsein van de A'.V.R.O.-klok. 6.00 (Vooraviondconccrt. 7-15 Boekbespreking. 7AS. Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A'.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest od,v. Prof. Georg Scfrnéevoigt. 9.00 Verplicht stoppen Do Bildt. 10.10 Persberichten van Vaa Daas. 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERfcL, J25° M. 5.20 Concert. 10.59 Muziek, i 11 LANGEN BERG, 469 M 6.20 Concert. 8.35 Concert. Daarna laatste berichten DAVENTRY, J1 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algent nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek, 7.50 Benige Graaaofoonplaten. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.10 Variété. 11.05. Verrassing. 11 j2o Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8 .20 Landbouw berichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. kamermeisje, toen een geweeschot weerklonk. Enkele projectielen brachten twee personen lichte verwondingen toe. De aanvaller nam de vlucht. TSJITSJERIN MET ZIEKTEVERLOF. Litwinoff vervangt hem. Uit Moskou wordt gemeld, dat Tsjit- sjerin in het Kremlin-ziekenhuis ver pleegd wordt wegens suikerziekte, waaraan hij reeds jaren lijdende is. Hem is drie maanden ziekteverlog verleend. Tijdens zijn afwezigheid zal Litwi noff als waarnemend volkscommissa ris van buitenlandsche zaken fungee- ren. EEN VERDWENEN GEESTELIJKE. Een afscheidsbrief. Men meldt uit Londen: De geheimzinnige verdwijning van den rector van Doddinghurst in Kent, Ds. Franklin Hutchinson, van wien sedert 25 Juli niets is vernomen, toen hij schijnbaar voor een vacantiereis naar Ierland ging, vanwaar hij niet i3 terug gekomen, houdt nog steeds de gemoederen bezig. Donderdag is een afscheidsbrief openbaar gemaakt, waarin hij aan een collega schrijft, dat hij van zijn geluk beroofd was door een schurk en dat zijn hart door overwerken was gebro ken. Hij voelde, dat hij van geen ver der nut kon zijn voor de kerk, de school eri de wereld en had besloten haar daarom te verlaten. KORTE BERICHTEN. Het internationaal studentencon gres te Parijs besloot de Duitsche ver- eenigingen als „medewerkers" tot de Internationale Federatie toe te laten. In de vergadering der Interparle mentaire Unie is de Fransche Kamer president Fernant Boisson tot voor zitter gekozen. In verband met het door de Kro atische afgevaardigden bij de Inter parlementaire Unie ingediende protest wordt medegedeeld, dat het bestuur geen aanleiding heeft gevonden ten aanzien van de aanwezigheid der Joe- go-Slavische delegatie eenigerlei be slissing te nemen. De Londensche tramdirectie heeft gisteren na gehouden proeven 38 werk looze mijnwerkers uit Wales als om nibusbestuurders in haar dienst ge nomen, als gevolg van den oproep van Baldwin. Rijkspresident von Hindenburg heeft zich gisteren naar Fall aan de Isar begeven om daar op jacht te gaan. Offitieel wordt bevestigd, dat de minister van buitenlandsche zaken te Belgrado geantwoord heeft op de Ita- liaansche protesten inzake de inciden ten te Spalato en Sabenico en in alle gevraagde schadevergoedingen heeft toegestemd. BE DREIGENDE STAKING AAN DE GOUDSCHE AARDEWERKFABRIEK. Aan het einde van een langdurige conferentie met vertegenwoordigers van beide partijen omtrent de drei gende staking aan de Goudsche aar dewerkfabrieken heeft de Rijksbemid- delaar de heer H. A. van LJsselsteijn, tenslotte het volgende voorstel in overweging gegeven: Er wordt ingesteld een paritetische commissie ozröer een onaf hank elijken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2