DAG-AGENDA. BUITENLAND. Radio-Programma. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Aug. tot en met Zondag 26 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. dn Croix, Rapenburg 9. Tetef. 807. De vergadering, die zeer druk be zocht was, werd gepresideerd door den vereenigingsvoorzitter, den heer G. H. Honing, hoofd-directeur der ver- eeniging „Hulp voor onbehuisden" te Amsterdam, die tevens een inleiding hield over het personeel-vraagstuk. De vereeniging besloot, na een le vendige gedachten wisseling, waaruit ingenomenheid met de ontwikkelde denkbeelden bleek, overeenkomstig het voorstel, door den inleider namens het dagelijkscli bestuur der vereeni ging gedaan, dit bestuur te machtigen tot het doen van stappen tot oprich ting van een informatiebureau voor personeel-recruteering. De Minister van Justitie was ter vergadering vertegenwoordigd door den inspecteur van het Rijks Tucht- en opvoedingswezen, Mr. Th. M. G. Treussart ridder van Rappard, die de verzekering gaf, dat de minister groo- te belangstelling voor de vereeniging koesterde en ook aan het onderwerp, dat thans ter tafel was, zeker volle aandacht zou schenken en die voorts zijnerzijds wees op het groote belang eener goede' personeel-recruteering. De directeur van „Valkenheide", de heer Noordam, geleidde de gasten, na dat dezen zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd hadden vereenigd, na een korte inleiding, waarin hij een overzicht van het werk van „Valken- heide" gaf. bij hun rondgang door de gebouwen en over de terreinen, waar na deze goed geslaagde vergadering met een woord van dank aan gastheer en gastvrouw, door den voorzitter ge sloten werd. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De Bondsdagen van bovengenoem de n bond zijn Dinsdagavond te 's-Her- togenbosch aangevangen met een ont vangst der leden met hun dames door 'de af deeling Noord-Brabant in Lohen grin, gevolgd door een officieele ont vangst ten stadhuize door het Ge meentebestuur, waar het Kon. Mu ziekkorps van Goulmy en Baar een serenade bracht. Daarna werd een uitstapje gemaakt naar de „IJzeren Man", waar een avondfeest werd ge geven. Gistermorgen werd onder leiding van mr. Th. Rijnenberg uit Rheden, vice-voorzitter van den bond. een huishoudelijke vergadering gehouden, waarna om 12 urn* in het Concertge bouw de openbare vergadering aan ving. De voorzitter, de heer J. Kamman, secretaris van Den Helder, hield de openingsrede, waarin hij op de eerste plaats dank bracht aan het gemeente bestuur en het muziekkorps. Na den overleden Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. A. baron van Voorst tot Voorst, den grif fier der Staten, den heer Wagenaar en overleden leden van den Bond her dacht te hebben, besprak spr. den toe stand van den bond. Met voldoening constateerde hij dat de bond niet al leen in ledental, maar ook in kracht en aan invloed toeneemt. Immers het ledental is sedert de jaarvergadering 1927 toegenomen met 130 en bedraagt thans 423, terwijl de successen, die in den laatsten tijd ten behoeve van het bestuurs- en administratief gemeente- personeel voor een groot deel door het werk van den bond bereikt werden, zeer belangrijk zijn te noemen. Spr. betoogt de noodzakelijkheid van organisatie als een eisch des tijds en bestreed voorts ojn. hetgeen mr. Zimmerman in de „Telegraaf" over de ambtenaren en de noodzakelijkheid van salarisverlaging schreef. Spr. bracht hierna dank aan zijn medebestuurders en de ambtenaren van den Bond en aan de afgetreden hoofdbestuursleden en aan de heeren mr. Th. Rijnenberg, N. Vos en prof. mr. G. A. van Poelje, die alle drie on langs tot het bekleeden van nieuwe functies werden geroepen doch heb ben besloten hun werkkracht aan den bond te blijven schenken. Verder dankte hij de bestuurders van afdeelingen en bondsinstellingen en noemde in het bijzonder mr. Th. G. Donner, die als voorz." °r der afdee- ling Gederland eminent werk heeft verricht en die eerlang de gemeente administratie gaat verlaten. Hij verwelkomde voorts de heeren Mijs, voorzitter der examen-commissie der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, Mennekens en Bleijenburg, vertegenwoordigers van den Belgischen Bond van Gemeente- Ambtenaren en de nieuwe hoofdbe stuursleden. Hij dankte verder voor de onder- venden sympathie bij zijn 40-jarige loopbaan bij de gemeente-administra tie. HET VUILVERWIJDERINGS- VRAAGSTUK. Thans heeft, naar het Haagsche Volk verneemt, de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw aan het gemeentebestuur van Den Haag definitief het bedrag der kosten opge geven waarop hij bereid is een over eenkomst betreffende het vervoer van het vuil naar den akker, aan te gaan. B. en W. hebben daarin aanleiding ge vonden, de instelling te vragen van een tot bet maken van een ontwerpovereenkomst. Deze commis- sc ïs nu samengesteld en bestaat uit de heeren Hoeben, ingenieur bij de Rijkscommissie voor werkverruiming; Van Maanen, inspecteur bij de Hcide- MaatschappijDe Groot, directeur van den Haagschen Reinigingsdienst; en I.ely, directeur van Gemeentewerken. Beide eerstgenoemden zijn doos den Minister, de anderen door B. en W. aangewezen. In September zal deze commissie aan het werk gaan. INT. COMMUNISTENMEETING TE ARNHEM. In verband met de op Zondag 26 Augustus a.s. te Arnhem te houden internationale meeting der Commu nisten, welke zal worden voorafge gaan door een optocht met muziek en waaraan door leden van den Duit- schen R. F. B. zou worden deelgeno men, wordt officieel bericht, dat de regeering zich op het standpunt heeft geplaatst bezwaar te moeten maken tegen het demonstreeren in militair verband der leden van den Rote-Fah- ne-Bund. De buitenlandsche deelnemers, ge kleed in de uniform van de R. F. B., zullen dientengevolge niet in ons land worden toegelaten. NEDERLAND EN ORANJE. Het Augustusnummer van „Neder land en Oranje", officieel orgaan van het Verhand van Anti-Revolutionaire Propagandaclubs in Nederland, met medewerking van het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereeni- gingen en van de Dr. Abraham Kuy- perstichting te 's Gravenhage, bevat: Antirevolutionair en Christelijk-His- torisch III. 4. De Antirevolutionaire Partij en het Kiesrecht V. Rome en het Protestantisme. De Vrije school voor heel de Natie. Het Huismanskiesrecht. Voor het debat: De gevolgen van het Vrouwenkiesrecht. BAKKERSARBEID EN KONINGINNE DAG. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, op grond van de Ar beidswet, in verband met de viering van den verjaardag der Koningin, voor den arbeid in broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks bijzondere bepa lingen vastgesteld, omschreven in zijn beschikking van 22 Aug. j.l. HOLLANDSCHE KUNSTZIJDE INDUSTRIE. De Köln. Ztg. zegt uit goede bron te vernemen, dat de Internationale Hol ding Company (Loewenstein) haar be zit aan aandeelen Hollandsche Kunst zijde-Industrie, Breda, tot een mini maal bedrag van 5 millioen aan de Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Arnhem heeft overgedaan. Daar tegenover zou de International Holding 2.5 millioen aandeelen En- ka hebben gekregen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 12 tot en met 18 Augustus zijn blijkens de Staatscou rant geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid geko men. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 12 tot en met 18 Au gustus werden blijkens de Staatscou rant aangegeven 18 gevallen van ty- thus (Amsterdam 2, Den Haag geen, Rotterdam 1), 225 van roodvonk (Am sterdam 25, Den Haag 33, Rotterdam 39), 45 van diptheritis (Amsterdam 5, Den Haag 4, Rotterdam 3). AFD. ZUID HOLLAND VAN J.V. OP GEREF. GRONDSLAG. De najaarsbestuursvergadering van de afdeeling Zuid Holland van den Ned. Bond van J. V. op G. G. zal op 5 Sept. a.s. te Rotterdam worden ge houden. Aan de orde komt o.m. de verkie zing van 2 moderamenleden wegens periodieke aftreding van de heeren A. v Rijn Dzn. en H. de Ruig, beiden te Rotterdam. Voor de Prov. meeting op 8 Sept. a. s. op het terrein der Keucheniusschool te Oud-Beijerland, waar Mr. J. A. de Wilde en Dr. J. Hoek, beiden van 's Gravenhage, zullen spreken, zullen boottochten worden georganiseerd van Gorinchcm via Rotterdam cn van Mid del harnis naar Oud-Beijerland. De Chr. zangvereeniging van Meer kerk zal op de Gorinchemsche boot den tocht opluisteren. De tweede meeting wordt 15 Sept. a.s. te Voorburg op „Vreugd en Rust' gehouden. Waarschijnlijk zullen er drie spre kers optreden. Ds. F. C. Meyster van Rotterdam, deed reeds toezegging als spreker te zullen optreden. Het is niet onwaar schijnlijk, dat ook oud-minister H. Colijn het woord zal voeren. Beide meetings vangen om half vier aan. DUITSCHE KABINETSZITTING. De buitenlandsche politiek. In den gisteren onder voorzitterschap van den Rijkskanselier gehouden Duit- schen Kabinetsraad hebben de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Dr. Stre- semann, en Staatssecretaris von Schubert. een overzicht gegeven van den buiten- landsch-politieken toestand en de pro blemen, di'è in de a.s. Assemblée in be spreking zullen komen. Hierop volgde een gedachtenwisseling, waarbij bleek, dat in het Kabinet eenstemmigheid heerscht in zake de behandeling van de actueele bui- tenlandsch-politïeke vraagstukken. De verdere besprekingen in het Kabi net hadden betrekking op de crisis-voor- zorg. Na afloop van den Kabinetsraad werd er in politieke kringen te Berlijn gister avond op gewezen, dat de onderteekening van het verdrag-Kellogg niet als een zaak van Duitsch-Fransche politiek dient be schouwd te worden, maar voornamelijk als een Duitsch-Amerikaansche aangele genheid. Als zoodanig dient ook de reis van Stresemann naar Parijs te worden beschouwd. Natuurlijk is te verwachten, dat Dr. Stresemann's aanwezigheid in de Fran- sche hoofdstad aanleiding zal geven tot het bespreken van een aantal vraagstuk ken in de oplossing, waarin Duitschland op dit oogenblik bijzónder gróót belang stelt. Zoo is het ongetwijfeld van belang, dat de Duitsche minister van buiten landsche zaken voor de eerste maal per soonlijk contact zal krijgen met Poincaré. Aan deze samenkomst dient echter niet zooveel belang gehecht te worden, dat men er onmiddellijk practische resutaten van verwachten moet. Op de eerstkomende vergadering van den Volkenbond; welke onmiddellijk volgt op de bijeenkomst te Parijs, zullen echter wel een aantal actueele vraagstukken be sproken worden; in de eerste plaats de ontruiming van het Rijngebied. Wat deze laatste kwestie betreft, zal de Duitsche regeering vasthouden aan de beide beginselen, welke haar politiek sinds Locarno beheerscht: ten eerste dient de oplossing een definitieve regeling voor beide zones te bevatten en ten tweede kan er geen sprake zijn van eenige tegenpres tatie van Duitschland. DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE RIJNLAND. Het Duitsche standpunt. De Daily Telegraph, heeft dezer dagen een bericht gehad, volgens hetwelk Frank rijk en België de tweede zone van het be zette gebied zouden willen ontruimen op voorwaarde, dat Duitschland: le. tot een permanente ontwapeningscontrole in het Rijnland zijn toestemming geeft; 2e. het noodige zou doen om tot mobiliseering van de zoogenaamde obligaties-Dawes te komen; 3e; een Oostelijk Locarno-ver- drag zou afsluiten met Polen; 4e. op nieuw afstand zou doen van het recht, om één land te vormen met Oostenrijk, en 5e. aan België de marken der bezetting zou terugbetalen. De National-liberale Korrespondenz, die in zeer nauw contact staat met dr. Stre semann, schrijft nu: „Wij houden dit bericht voor verzon nen, wijl men op alle gezaghebbende plaatsen in België en Frankrijk goed weet, dat er in Duitschland geen regeering, hoe ook samengesteld, zou te vinden zijn, die bereid zou zijn, op een dergelijke basis ook maar te discussieeren zelfs geen vijf minuten". HEVIGE REGENVAL IN ENGELAND Groote schade. Door den hevigen regenval is veel schade aangericht in East Cumber land en North-West Morland. Te Pen rith is gedurende 24 uur, eindigende Dinsdagmorgen te negen uur, 2.6 in ches water gevallen. Gedurende de 62 jaar, dat de weer- waarnemingen plaats hebben, is deze hoeveelheid nog slechts eenmaal be reikt. De hoofdweg van New Castle naar de meren werd gesloten verklaard, daar de brug te Melbery is weggesla gen en eenige andere bruggen ernstig zijn beschadigd. Vele wegen zijn onbegaanbaar ge worden. Te Appleby is de telefoon dienst door den regen gestoord. Er is groote schade aan den oogst aange- rcht. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Succes van Baldwin's oproep. De ambtenaren van het Britsclie mi nisterie van arbeid zijn zeer voldaan met het antwoord, dat de fabrikanten reeds hebben gegeven, op wie de mi nister-president een persoonlijk be roep deed om liun best te doen ten einde in andere deelen van bet land werk te vinden voor voortdurend- werklooze mannen en jongens in de malaise-streken. Een aanzienlijk aantal belangrijke firma's heeft zich in verbinding ge steld met het ministerie, teneinde aan bet verzoek van Baldwin te voldoen. HET ENGELSCH—FRANSCH VLOOTCOMPROMIS. Geen enkel geheim artikel of voorbehoud. De politieke medewerker van de „Evening Standard" zegt uit de meest gezaghebbende bron te hebben verno men, dat er geen geheim artikel of voorbehoud van welken aard ook is in het vlootvergelijk tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk. De aan de verschillende regeeringen toegezon den tekst is volledig. Het is niet bekend, wanneer de voorwaarden van de overeenkomst door het Britsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken zullen worden openbaar gemaakt. Instemming van Japan. Naar uit Tokio gemeld wordt heeft de Japansche regeering haar instem ming betuigd met de in het Fransch- Engelsche vlootaccoord vervatte voor stellen. Engeland en Frankrijk's hegemonie, op het vasteland. De diplomatieke correspondent van de „Manchester Guardian" bevestigt, dat Engeland als „premie" voor bet voorloopig vlootaccoord met Frank rijk, aan dit land de onvoorwaardelijk hegemonie op het vasteland heeft toe gezegd. Terwijl volgens de opvatting van Engeland de ontwapening feïand slechts kon worden uitgevoerd indien naast de zich onder de wapenen be vindende soldaten ook de reeds afge richte reserves onder de verdedigings macht van een land begrepen werden, heeft het dit standpunt thans geheel opgegeven en de tegenovergestelde Fransche zenswijze aanvaard. *Men verzekerde den correspondent in toon aangevende kringen,dat Engeland te dezen aanzien in de Geneefsche Ont wapeningscommissie in de minder heid was en thans van standpunt is ve^nderd met den wensch, de beper king van de bewapening tot op zekere hoogte mogelijk te maken inplaats van door hardnekkig aan zijn aanvan kelijke inzichten vast te houden, de commissie tot onvruchtbaarheid te doemen. In een entrefilet herhaalt de „Man chester Guardian" haar reeds bij vroegere gelegenheden gedane uit spraak, dat bet opgeven van bet tot dusverre door Engeland voorgestane beginsel opneming van afgerichte reserves in de militaire sterkte van een mogendheid practisch méér dan een concessie is, zelfs op verraad lijkt. De hoofdlijnen der overeenkomst. Van Fransche zijde is de hoofdin houd van het Fransch-Engelsche vlootcompromis gepubliceerd. Het compromis, dat door diploma tieke onderhandelingen tot stand is gekomen en om wederzijdsche geschil len uit den weg te helpen, herinnert er aan, dat de conventie van Washing ton alleen capitale schepen behandel de, dat de maritieme conferentie te Genève in 1927 is mislukt en dat de voorstellen in de voorbereidende ont- WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 3409 M. (Na 6 tnir n.in. 1870 M.). N. C. R. V. 5.30 Vooravond-Concesrt. 7.30 Spreker: de heer G. Meima, Di recteur van de Kweekschool m t den Bijbel te Groningen. Onder werp: ^Verveling bp onze kinde ren 8.00 Uitaesndavoiad. Daarna nicuw-bcrichten. HILVERSUM, 1071 M. A. v. R. o. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 yooravondconccrt. 7.45 Politieberichten. 8.Ó0 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Muziek en zang. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.00 Persberichten van "Vaz Dias. KöNIGSW USTERH., 1250 M. 5.20 Concert. .850 Muziek en zang. 10.50 Muziek. LANGEN13EHG, 469 M 6.20 Concert. 8.35. Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Muzikaal tusscbenspel. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht 7.50 Het Radio Mannenkoor. 7.35 De grondslagen der muziek, 8.20 Muziek. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 11.20 Muziek, PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05, Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeehngen. 8.50 Concert. wapeningscommissie onoverkomelijke moeilijkbeden baarden. Wijl nu Frankrijk en Engeland een hervatting van die bespreking wen- scben, hebben zij naar een basis van overeenkomst gezocht, welke ook voor de andere mogendheden aannemelijk was. Ze kwamen tot een oplossing, die rekening hield met den wensch van Frankrijk om de globale tonnage van de lichte strijdkrachten te beperken en den wensch van Engeland om een beperking per categorie te verkrijgen. Men is er toen toe gekomen om voor te stellen, dat de onderzeebooten van kleine tonnage, noch de schepen bo ven water, die minder dan 10.000 ton meten, zouden beperkt worden, wan neer ze een verdedigende bewapening hebben, maar om de kruisers en an dere offensief gewapende schepen te beperken. Het compromis wil zoo de mogelijk heid voor overeenstemming tusschen de mogendheden openen teneinde een conventie te kunnen onderteekenen, die bet geheele ontwapeningsprobleem regelt. ANTI-FASCISTISCHE BOMAANSLAG Goed afgeloopen. Gisternacht is er onder een raam van het Italiaansche consulaat te Luik een bom ontploft. De bewoners waren afwezig en zoo is er slechts ma- terieele schade aangericht. Een ver dacht individu wordt opgespoord. Nader wordt gemeld: Bij den bomaanslag op bet Italiaan sche consulaat te Luik is alleen de portier licht gewond. Het eerste on derzoek van het parket wijst er op, dat de bom van groot kaliber was en door een onhandig persoon moet zijn behandeld; was zij anders geplaatst, dan zou ongetwijfeld het heele ge bouw vernield zijn. De schade is toch nog vrij aanzienlijk. Een raam werd geheel vernield, alle ruiten zijn ge sprongen; in het kantoor zijn tafels en stoelen verbrijzeld en schilderijen aan flarden. Een portret van Mussoli ni bleef echter gespaard. Hoewel de politie nog niemand ge arresteerd heeft, wordt door het par ket toch als vastaand beschouwd, dat de aanslag van politieken aard is. Verscheidene bladen wijzen dan ook op bet gevaar, dat de openbare rust gevaar loopt door de aanwezigheid op Belgisch grondgebied van anarchisti sche vreemde elementen. Herbaalde- lijk reeds werden moordaanslagen door uitgeweken Italianen lte Luik en elders in België op landgenooten ge pleegd. Aangedrongen wordt op stren ger toezicht en verdrijving van alle vreemde avonturiers, die vaak bewe ren politieke uitgewekenen te zijn, maar in werkelijkheid boos ch wicht en en misdadigers zijn. EEN SLACHTOFFER VAN DE LONDENSCHE LUCHT MANOEUVRES. Een 28-jarig Londenaar, die in den wereldoorlog bij bet Engelsche Roode Kruis in Frankrijk beeft gediend, beeft zich tijdens de luchtmanoeuvres boven Londen opgehangen. Hij ways indertijd aan bet front bijna getroffchi door een granaat en had daardoor ten zenuwschok gekregen, dien hij nooit te boven was gekomen. Bij de luchtmanoeuvres had hij te gen zijn -vrouw geklaagd, dat 't geraas boven hem, hem bernnerde aan d j vechten in Frankrijk en dat zulks ACt.i dol maakte en hem ondraagl hoofdpijn bezorgde. Daarna had *ij zich naar den «okter begeven en zich opgehangen, Uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ontsnapten in den nacht van Dinsdag op Woensdag vier ge vangenen. Een foto van de gevangenis. Inzet: de vier vluchtelingen, nJ. 1. v. d. Meer; 2. v. d. Brande; 3. G end ens; 4. Kraaienhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2