CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat oit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Belanariikste nieuws in dit Hummer. 9* JAARGANG WOENSDAG 22 AUGUSTUS T928 NUMMER 2520 IEDWE LEIDSCHE COORIN Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd sijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Het venijn in den staart. In de „Achtkarspeler", een nieuws- en advertentieblad voor de gemeente Achtkarspelen, kwam een inzender, die onderteekende met „Onderdaan" er tegen op, dat H. M. de Koningin op den laatsten dag van de Olympische Spelen, een Zondag, deze bijwoonde en eigenhandig de prijzen uitdeelde. „Het schijnt in hooge kringen al zeer moeilijk te zijn zoo zegt hij daarin te voldoen aan den eisch van Zondagsheiliging. En de Na thans ontbreken, om bij ernstig ver zuim, met kloek getuigenis zelfs vorsten tegen te treden met de be schuldiging: „Gij zijt die man!" Het instituut hofprediker is blijk baar niets meer dan een grootsch ornament met kerkelijk cachet, dat slechts dient om de illustere hof houding meer luister bij te zetten. Onze vorstin, onze geliefde vor stinne, overgehaald om met baar koninklijke tegenwoordigheid, ac tief, het eind der Olympische Spelen te bezegelen. Die Spelen, waarover in christelijke kringen op niet on duidelijke wijze de banvloek was uitgesproken. In naam der kerk werd zelfs gewaarschuwd, dat het christelijk deel van Amsterdam's burgerij niet te doen zou hebben met al wat naar Olympiade riekte, zóó sterk, dat men zelf zijn kamers niet verhuren mocht aan hen die naar de Olympische Spelen kwa men". Het Volk wijdt daaraan een artikel met het opschrift: „Een Nathan opge staan". Daarin wordt natuurlijk de spot gedreven met deze conscientie- kreet. Het blad veinst medelijden met de Koningin. „Het is vooral de Koningin zoo zegt zij aan het slot met wie wij te doen hebben. Hadr zal de Heere Heere mits zij berouw toont nog wel willen vergeven, Maar wee haar, als de Heere Jehova het om de zonde der moeder naar Oud-Tes- tamentisch voorbeeld op de arme Juliaantje voorzien i i hebben. Wij sidderen voor den troon der uran- je's. Wat deed Gij U cok in het Sta dion te wagen, o vorstinne?" Tegen de Koningin als regeerende Vorstin is de S.D.A.P. niet zoo zeer, daarmede heeft zij toch geen succes bij ons volk. Maar als het lukken mocht om de liefde voor Oranje van de Prinses af te leiden, dat zou wat waard zijn. Daarom is het ook veel productiever werk om tegen Prins Hendrik te ageeren en zoo mogelijk de liefde voor de Prinses te dooden dan een rechtstreekschen aanval op de Koningin te ondernemen. Inderdaad de actie is goed opge zet, maar toch nog doorzichtig genoeg. Het venijn zat ook hier in den staart. Dat zij opgemerkt. V Het gevaarlijke dagdroomen In het Christelijk Middelbaar Onder wijs (C.M.O.) ,het orgaan van de Leera ren bij het Christelijk Middelbaar On derwijs, wijdt dr. J. C. v. d. Does een artikel aan de gevaren welke de leer lingen van onze Middelbare scholen bedreigen. In do jacht naar kennis, vooral examen-kennis, dreigt de zede lijke opvoeding te worden achterge steld. „De ouders zoo zegt hij ver langen van ons in de eerste' plaats, dat onze leerlingen slagen voor de eindexamens. De lagere school heeft de opdracht om door het onderwijs de leerlingen op te leiden tot beoefe ning van maatschappelijke en Christelijke deugden, de middelbare school is de kennisschool bij uitne mendheid. Dat door de eenzijdige beoefening van het intellect, de ze delijke opvoeding in liet gedrang kan raken, dat daardoor het reli- gieuse gevoel verschrompelt, ligt voor de hand". Onder de speciale gevaren, die de jeugd bedreigen en waarop vooral de af ndacht van het onderwijzend perso neel gevestigd moet zijn, noemt hij in ne vierde plaats de z.g.n. „dagdroo men". „In den puberteitsleeftijd met zijn Sturm und Drang is het fantasiele ven een factor van belc.ng. De school- arbeid is te eentonig voor den jon geman of de jongevrouw. Kan de jeugd zich niet schikken clan komen de conflicten. Maar ook de schijn baar ingetogc..m zoeken voldoe ning, zij het op een niet in het oog vallende wijze. De schrijver wijst hier op de „dagdroomen", een in de paedagogische literatuur meerma len gesignaleerd verschijnsel. De leerling schept zich een wereld, die zich geheel met zijn wenschen vereenigt. Voor niemand ter wereld zal hij die droomen vrijwillig open baren. Slechts in zijn geheim dag boek of in den weg van behepdig vragen kan men achter deze gehei men komen. In de jeugdbeweging wordt dit zich inweven in allerlei droomerij^n als een zeer bedenke lijk verschijnsel beschouwd. Voor eerst wordt door de spanning, waar in de droomer verkeert, zeer veel energie verspild, bovendien open- haart zich deze psychische afwij king dikwijls in physische nerveu- se aandoeningen. Het spel der fan tasie is te betrekkelijk om niet eens te streven naar de verwezenlijking en ziedaar de neiging ook tot anti- maatschappelijke euveldaden. Afge zien echter van de gevaren, ten op zichte van de misdrijven, ligt er in dit droomen een groot gevaar voor de karaktervorming. Een droom beeld kan elk oogenblik afgebroken worden, zonder dat in de toekomst dit schadelijke gevolgen openbaart. De droomer neemt dit echter zoo licht in het leven over, hij laat zich ook hier door oogenblikkelijke op wellingen en wenschen leiden, zon der de gevolgen te berekenen". In dit verband willen wij er op wij zen, dat ons kort geleden nog een der gelijk geval ter oore kwam. Een normaal ontwikkeld meisje, leerlinge van een middelbare school, leefde zich in alle stilte zoo in in de gewaarwordingen en de sensatie van een oceaanzwemster, dat zij zelfs de zwembewegingen onwillekeurig ging nabootsen. Gelukkig dat dit werd op gemerkt en een verstandige oudere vriendin haar uit den reeds geestelijk op een hellend vlak zich bevindenden toestand kon redden. Hier ligt ook naar onze meening een taak voor het onderwijzend personeel onzer scholen. Een mooie paedagogi sche taak. STADSNIEUWS. Prol. Dr. C. C. BERG. Naar wij vernemen is reeds zeer spoedig de benoeming te verwachten van dr. C. C. Berg, leeraar aan de mid delbare school te Solo, tot hoogleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier, als opvol ger van prof. dr. G. A. J. Hazeu. Dr. Cornelis Christiaan Berg werd 18 December 1900 te Rotterdam gebo ren en werd 23 September 1919 als stu dent in de letteren aan de Universiteit alhier ingeschreven, waar hij zich meer in het bijzonder toelegde op de studie in de Indonesische letteren. Den 2den Juni 1922 legde hij met goed gevolg het candidaaitsexamen in de Indonesische letteren af en den 30sten Mei 1925 cum laude het doctoraal exa men in de Indonesische letteren. Den Ssten Juli 1927 werd hij aan de Uni versiteit bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: „De middel-Javaan- sche historische traditie", waarbij hij het praedicaat cum laude verwierf. Na zijn promotie werd hij tot leeraar in de Javaansche taal- en let terkunde aan de middelbare school te Solo benoemd. Dr. Berg zal zich 25 Augustus a.s. naar ons land inschepen. Op het oogenblik bevindt hij zich nog op een studiereis op Java. V DE ST. JOSEPHSPAROCHIE. Door den Bisschop van Haarlem is een .tweede Kapelaan benoemd aan de St. Josephkerk (Heerensingelwijk), n I de Weleerw. heer L. Gudde. Zijneerw. is in 1924 tot priester ge wijd en was in 1926 benoemd tot ka pelaan te Beemster. BENOEMING. Tot klerk ter griffie van het Kanton gerecht alhier is met ingang van 1 September benoemd de heer C. L. de Groot, thans werkzaam ten kantore van den Inspecteur der Registratie en Domeinen te dezer stede. ONDERSCHEIDING. Prof. Dr. L. van Itallie alhier, is door het Philadelphia College of Phar macy and Sciences benoemd tot mas ter of pharmacy h.c. CURSUSSEN AMBACHTSSCHOOL. Blijkens de advertentie in dit num mer worden aan de ambachtsschool alhier, evenals vorige jaren, weder cursussen gegeven voor landmachinist zoowel voor stoom-, electrisch- als mo- torbedrijf. Op 1 Januari 1926 is men hiermede aangevangen en niet zonder resultaat Meerdere jongelui studeerden hier voor enkele avonden per week aan de ambachtsschool, onderwierpen zich na volbrachte studie aan een hiervoor ingesteld examen en kunnen zich met het verworven diploma in de maat schappij gemakkelijker opwerken. Tal van grootere bedrijven, en voor al openbare instellingen eischen van de menschen, die zij moeten aanstel len als waai-borg voor hun kennis, een dergelijk diploma. Belangstellenden raden wij dan ook aan, zich in verbinding te stellen met den directeur der ambachtsschool, die gaarne bereid is uitvoerige inlichtin gen te verschaffen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lucas. zv. L. Klinkhamer en A. K. A. Jonas Helena Alida, dv. J. Bij en H. A. Stol Martinus Stephanus, zv. A. van Polanen en A. Vlasveld Charlotte Caroline, dv. J. J. L. Tem- minck en K. C. van Dorsen Hugo, zv. D. W. van der Wal en J. H. v. d. Velden Susanna, dv. A. v. d. Kaaij en C. M. Giezen Maria Cornelia, dv. G. H. Blikman en C. van Es Willem Hendrik, zv. C. M. Klap en H. Massaar Antonetta, dv. J. Lit en E.'v. d. Lucht Maria, dv. D. van der Blom en E. J. Bon Adriaan, zv. P. C. van Heusden en A. de Jong Maria, dv. C E. Klink en C.. Staal Elizabeth Johanna, dv. J. Scharroo en H. van Esdonk Antonia, dv. M. F. van der Steen en J. Granneman Pieter, zv. D Hartevelt en A. de Ruijter Rens. zv. R. Boontjes en J. Ligthart Jo hannes Wilhelmus, zv. A. J. Vreeburg en B. M. Pleij Otto, zv. J. D. Sche pers en J. Lofvers Petronella Ma ria Theresia, dv. C. de Groot en C. J. Colpa Cornelis, zv. G. de Groot en G. M. van Groen Johan, zv. A. van Es en C. W. B. van den Hoek Ca- tharina Maria, dv. G. Schenk en J. Massaar Johanna Catharina, dv. C. Veefkind en M. Siera -Cornelis, zv. C. de Boer en C. Piket Charlotta, dv. J. Beij en C. Vergunst Dirk. zv. H. Wolting en H. Leering Jacoba Maria, dv. P. de Haas en M. J. v. d. Putten Maria Wilhelmina, dv. J. de Nie en S. Waterland Jacoba Johan na, dv. G. N. M. Sleijser en E. Foek- king Laurens Jacobus, zv. S. van Riet en J. F. Bohn Maria Johanna, ov. W. de Romijn en N. de Graaf. Overleden: 7 E. van Kooy, z. 13 j H. van Wee- ren, m, 58 j E. LardeeKruit, wed, 80 j J. v. d. Hoeven, m, 62 j C. J. Duindam, d. 1 mnd J. J. Ouwer- kerk, z, 15 mnd T. M. v. d. Tuin Rijsdijk, vr, 46 j 1 J. M. Turk, d, 1 d J. van Haasteren, m. 62 j J. van RosseSeriier. vr, 30 j H. J. Bol- stier, m, 72 j J. W. P. Jaspers, m, 53 j D. Ne derlof. vr, 60 j B. van Abs- v.'oude, wedr, 76 j N. Hogenboom, vr, 33 j D. B lans jaar, wedr, 84 j. Gistermiddag werd bij Zomer- zorg het rijwiel van C. J. W. vernield, tengevolge van een aanrijding door 'n vrachtauto, bestuurd door J. M. Het dreggen naar het 2X-jarig meisje uit de Bouwelouwesteeg bleef tot heden zonder resultaat. De politie zou hedenmiddag de Rijkspolitieboot uit Warmond ontbie den, teneinde met de sleepdreg de op- sporingsvveikzaamheden voort te zet ten. Gistermiddag geleidde J. W., wo nende te Oegstgeest, een koe naar het abattoir. Bij de Musschenbroekstraat geko men, werd de koe, die zeker een voor gevoel had van wat haar te wachten stond, zenuwachtig en sprong de hoog te in. Het gevolg was, dat zij een door een hit getrokken wagentje onderst boven wierp, waarop zich A. v. L. be vond, die eenige lichte verwondingen bekwam. BINNENLAND. HOFBERICHT. Prins Hendrik wordt vanavond uit Den Haag op Het Loo verwacht. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN EMMEN. Wij vernemen, dat de datum van het bezoek van de Koningin aan de gemeente Emmen is vastgesteld op Dinsdag 28 dezer. H. M. zal dien dag des morgens om 11 uur te Coevorden aankomen, van waar zij per auto naar N.-Amster- dam gaat, waar zij de ontwikkeling van het tuinbouwbedrijf in oogen- sehouw zal- nemen. Zij zal o.m. den proeftuin, die door de centrale ver- eeniging voor den ophouw van Drente in het Emmerveld is aangelegd, be zoeken. Vervolgens gaat II. M. naar Erica. Daar zal zij in het hijzonder bezichti gen de R.-K. stichting Drente Voor uit, welke zich bezighoudt met ont ginningswerkzaamheden en het ver strekken van plaatsjes aan landarbei ders. Van Erica gaat de Koningin naar Klazinaveen, teneinde kennis te nemen van den arbeid van de Groen van Prinstererstichting, die hetzelfde doel nastreeft als de stichting Drente Vooruit, doch van anti-revolutionaire zijde is opgericht. Tevens zal zij te Klazinaveen het veenbedrijf in oogen- schouw nemen. Van Klazinaveen gaat de tocht naar Nieuw-Dordrecht, waar een bezoek wordt gebracht aan het buurthuis, en (Jaarna gaat H. M. naar Emmen. waar het bestuur van de Oranjevereeniging aan haai' zal worden voorgesteld H. M. gaat dan naar Witteveen en vandaar naar Assen. INTERN. OPLICHTERSBENDE OPGESPOORD. De Berlijnsche recherche is er na wekenlange nasporingen in geslaagd een internationale oplichtersbende op het spoor te komen, die in bijna alle scaten van Europa groote banken voor enorme bedragen heeft opgelicht. De bende, die hoofdzakelijk uit Ita lianen bestond, werkte met vervalsch- tc credietbrieven. Men werd opmerk zaam op hen, toen zij hij het filiaal van de Deutsche Bank te Neurenberg etn bedrag van 1000 wilden opne men, nadat zij den dag tevoren een zelfde bedrag bij het filiaal van de Deutsche Bank te München hadden opgenomen. Tegelijkertijd had een an der lid van de bende de Dresdener Bank opgelicht. De crimineele afdeeling van de Deutsche Bank is in samenwerking met de Berlijnsche recherche er in ge slaagd deze lieden op te sporen. Een der oplichters is in het Italiaansche restaurant te Berlijn gearresteerd, een tweede kort daarna op het Centraal station te Frankfort a. d. Main, terwijl gisterenavond het hoofd van de bende cp verzoek van de Duitsche politie te Marseille is aangehouden. Een van de voornaamste leden der bende was een voormalig hofjuwelier van den koning van Italië, Ugo Mar- chesini. Men heeft tot dusver nog niet kun- r.en vaststellen, hoeveel den oplichters hij de banken in de verschillende lan den in handen is gevallen. In do afge- ioopen maanden zijn zoowel in Ne derland als in Engeland, Tsjecho-Slo- wakije, Frankrijk en België talrijke banken en altijd de grootste en meest geziene banken door de bende opge licht. Eenige maanden geleden zijn zij er in geslaagd een Hamburgsche bank Mk. 100.000 afhandig te maken. In Nederland zou, naar de Duitsche leaden melden, de schade van de ban ken meer dan f 1.000.000 bedragen. De Italianen hebben zich echter niet be perkt tot het opereeren met crediet brieven, maar zouden ook inbraken in banken hebben gepleegd. UTRECHT'S GEDEPUTEERDEN WAKEN VOOR NATUURSCHOON. Ged. Staten van Utrecht hebben een besluit vernietigd van het waterschap I.oenerveen, waarbij aan J. W. B. ver gunning werd verleend tot het uitbrei den of vernieuwen van de Loener- veensche sluis. Gedeputeerden waren van oordeel, dat dit een aanranding Lcteekende van het natuurschoon, daar de prachtige Loenerveensche piassen zouden worden benut om er stadsvuil in te storten. CEREF. JEUGDRAAD IN DEN HAAG Dc Geref. Jeugdraad zal ook dit jaar or 31 Augustus a.s. op Duindal nabij Waalsdorp wederom een jeugddag houden. De jeugddag, die om 10 'A uur zal aanvangen, staat onder leiding van dr. K. Dijk. Als sprekers zulen optreden d9. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De Koningin naar Drente, Haagsche Inbrekers gearresteerd. Het Eerste Kamerlid De Savornln Lobman in Indië. Een internationale oplichtersbsndo achterhaald. Buitenland. Gebeden in de Engelsche Kerk in verband met de onderteekening van het anü-oorlogsverdrag. Belastingverlaging in Frankrijk aangekondigd. Een interpellatie in de Belgische Kamer over het incident te Ostende. De oifcieele uitslag der Griekscho verkiezingen. Een nieuwe epidemie te Athene. De conferentie der Internationale Unie te Berlijn aangevangen. Herin. Knoop, Geref. predikant te Delfsliaven; J. Schouten, lid der Tweede Kamer; dr. S. O. Los, Geref. p*£dikaut te 's-Gravenhage; Nic. Laarman, oud-redacteur van Jong Leven, en mej. T.. Vrolijk, lid ec-ner p i besloten vereenigine te Schevenin- gen. Na afloop worden jeugdspelen ge houden. GEEN VERKOOP VAN KASTEEL TWICKEL BIJ DELDEN. De heer L. van Heek te Enschedé, verzoekt aan de Tel. mede te deeJen, dat hij geen verkooponderhandeJin- gen voert met baron Van Heeckeren van Wassenaar over kasteel Twiekel bij Delden, van welke onderhandelin gen het blad eenigen tijd geleden mel ding maakte. 18e BEURS VAN DE DAMESKRONIEK Men schrijft ons: De vraag naar de stands van de zij de der exposanten is nog steeds zoo groot, dat het de Directie van de Haag sche Dameskroniek niet spijt over tweemaal zooveel ruimte te kunnen beschikken. Het nieuwe gebouw waarmee deze tentoonstelling dit jaar wordt uitge breid en waarvoor de Directie van de Dameskroniek vergunning gekregen heeft om het op het terras van den Dierentuin op te trekken, zal direct aan het hoofdgebouw aansluiten, men hoeft dus niet eerst in den tuin te gaan, maar men komt als 't ware van zelf uit de eene zaal in de andere. Op deze tentoonstelling zal weer het goede orkest onder leiding van Louis van Beukei zoowel des middags als- des avonds spelen. DUITSCHE DESKUNDIGEN OVER DE NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ. Het Julinummer van de „Mitteilun- gen der Deutschen Seefischerei-Ver eins" bevat een verslag van een stu diereis welke twee afgevaardigden van de Deutsche Seefischerei-Verein. en een aantal vissckerij-deskundigen van 26 tot 28 Juni j.l. in opdracht van genoemde Hauptlandwirtschaftskam- mer en met financieelcn steun van het Pruisische ministerie van landbouw raar ons land hebben ondernomen, teneinde zich op de hoogte te stellen van onze visscherij. Blijkens dit rapport trok het in het bijzonder de aandacht van de deelne mers aan deze reis, dat in zoovele kustvisscherijplaatsen, zelfs van on- dergeschikte heteekenis, vischafslagen bestaan, die meestal door de gemeen ten geëxploiteerd worden, terwijl het stichten van dergelijke afslagen in plaatsen met kleine aanvoeren ia Duitschland steeds onmogelijk is go- acht. Onze Noordzeeharingvisscherij ach ten zij rendabel, door dat onze ree- ders er in geslaagd zijn, de exploita tiekosten tot een minimum te beper ken. Onze treilvisscherij is h.i. van betere lcwalteit dan de Duitsche, voor" namelijk omdat zij voor een grooter deel uit de Noordzee herkomstig is. Hier te lande gaat men er hoe lan ger hoe meer toe pver, voor de ver pakking der visch kisten in plaats van manden te gebruiken. De deelne mers der studiereis waren van oor deel, dat men dit voorbeeld in Duitschland moet volgen. Opmerkelijk is voorts de mededee- ling, dat er hier te lande plannen be staan, de Zuiderzeevisschers, die door de drooglegging hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen, naar elders, met name naar de Eems, over te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1