BIEIIWE LEIDSCHE COURANT God is mijn heil. AAN HET ZOEKLICHT. tions 93; Rotterdam 1163 en 55; 's- Gravenhage 1187 en 44; Alkmaar 75 en geen; Arnhem 288 en 8; Breda 109 en 2; Deventer 100 en 3; Dordrecht 89 en 4; Eindhoven 199 en 12; Groningen 291 en 3; Haarlem 307 en 14; 's-Hertogen- bosch 94 en 4; Hilversum 201 en 5; Leeuwarden 141 en geen; Leiden 153 en 2; Maastricht 50 en 14; Nijmegen lGlen 1; Tilburg 91 en 4; Utrecht 350 pn 11; Zutphen 46 en geen; Zwolle 54 en geen; de overige kantoren in één totaal 4776 en 92. Zooals te verwachten was bracht de maand Juni na de sterke stijging van het aantal verzonden Geluktelegram- men in de maand Mei weer een aan zienlijke daling. Een verschil van 3225 Geluktelegrammen valt te constatee- ren. Van de opbrengst der Geluktele grammen over de maand Juni wordt door het Nederlandsch Jeugdleiders- Instituut een bedrag van f 37.38 be schikbaar gesteld voor het kinderfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Kralingen (vac. N. v. d. Snoek), J. E. Klomp, te Oldebroek; J. C. Wolthers te Onstwedde, en A. F. P. Pop, te Vaassen. Beroepen: Te Kralingen en te Gies- sendam, J. E. Klomp, te Oldebroek. Te Sleeuwijk (N.B.), H. v. d. Loos, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Heeg (Fr.), S. Ybema, to Hijkersmilde. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Lutjegast, H. v. d. Zan den, te Wapenveld; en W. Oosterheert, te Ter Apel. Beroepen: Te Kielwindeweer, J. A. Winter, cand. te Bierum (Gr.). Te Game ren, W. H. Bouwman te Capelle a. d. IJsel. Bedankt: Voor Sappemeer, J. A. Ver hoog te Klazienaveen. Voor Surhuister- veen, D. Feenstra te Borger. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Maars9en, H. Hoogen- doorn te Bunschoten. Voor Soest, P. de Smit te Boskoop. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Joure, N. van der Zijp te Zijldijk (Gr.). EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Kampen, G. Munter, te Harlingen. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. D. P. Kalkman, gekomen van Krim pen a. d. Lek vervulde Zondag de vaca ture bij de Geref. Kerk van Moordrecht. Des morgens trad als zijn bevestiger op Ds. J. van der Sluis, van Ouderkerk a. d. IJsel, die tot tekst had Efeze 4 11—13. Na de bevestiging werd Ps. 134 3 toegezon gen. Des namiddags deed Ds. Kalkman zijn intrede met een predikatie over Jes. 40 911, aan het einde waarvan hij har telijk werd toegesproken door ouderling Vink namens den Kerkeraad, die Ps. 150 vers 1 liet zingen; door Ds. van der Sluis als aftredend consulent; en door Ds. J. C. Houtzagers, van Reeuwijk, namens de classis Gouda. Ds. Kalkman sprak ten slotte tot allen een woord van dank voor de gulle ontvangst. Ds. P. J. ROSCAM ABBING. Heden herdenkt Ds. P. J. Roscam Ab- bing, Ned. Herv. pred. te Amsterdam den dag waarop hij voor 30 jaar te Nieuw- Buinen het predikambt aanvaardde. In 1903 vertrok hij naar Wezep; in 1907 naar Elden; in 1909 naar IJselmonde en in 1913 naar Loosduinen, om 18 Juni 1922 in de hoofdstad zijn intrede te doen. JUBILEUM Ds. J. DE BRUIN. In een stampvolle Groote Kerk heeft Zondagavond Ds. J. de Bruin, Ned. Her vormd predikant te Rotterdam, een ge dachtenisrede gehouden in verband met zijn 25-jarige ambtsbediening. Hij sprak naar aanleiding van Psalm 27 4. Aan het einde van den dienst zong de gemeente hem Ps. 1214 toe. Ds. J. VAN VLIET, f Te Dordrecht is Zondag op 67-jarigen leeftijd overleden Ds. Joost van Vliet, dienstdoend leeraar bij de Oud-Geref. Ge meente a'daar Voorheen was hij oefenaar bij de Chr. Geref. Gemeente van Boskoop Pusschen hem en de kerkelijke vergaderingen ont stond verwijdering t»-r gelegenheid dot hij bij een ondi zoek in naar Art. 8 Ier Ker- k.n orde als predikant in de volle bedie ning des Woords gesteld te mogen worden, niet werd tof gelaten De heer van Vliet verbrak de gemeenschap met de Chr. Go- rel. Kerk i, trad in afzonderlijke samen komsten Of» De laatste jaren was hij voorganger bij de Oud-Geref. Gemeente te Dordrecht. De begrafenis neeft a.s. Woensdag plaats. SCHORSING VAN EEN PREDIKANT. Naar in de kerkelijke bladen werd me degedeeld is Ds. II. Straling, Geref. predi kant te Wateringen (bij Den Haag), met ingang Juli j.l. voor 4 maanden in zijn be diening geschorst. Deze schorsing staat niet in eenig verband met de conflicten rondom het geding-Geelkerken ontstaan. Ds. Strating leeft in zoo vele en zoo ern stige conflicten met de gemeente, waar hij staat, dat ingrijpen van de „meerdere" vergaderingen noodzakelijk bleek. Oor deelt de meerdere vergadering, dat de schuld bij den predikant ligt, zoo kan schorsing en daarna afzetting volgen. Blijkbaar heeft de particuliere synode van Z.-Holland-Zuid, die het geval in tweede instantie (na de classis-Den Haag) berechtte, geoordeeld, dat de schuld hij den predikant ligt. Dit najaar vergadert de classis Den Haag opnieuw, teneinde de zaak zoo mogelijk tot afdoening te bren gen. MET EMERITAAT. Het Provinciaal kerkbestuur van Z.- Holland verleende, volgens het Weekblad der Ned. Herv. Kerk, eervol emeritaat aan Ds. J. Japchen, Herv. predikant te Ooltgensplaats, wegens voortdurende on gesteldheid. „MASSA"-ONTSLAG. Te Warder (N.H.) hebben Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente hun functies neergelegd. Naar het „Hbld." verneemt, zijn financieele aangelegenhe den betreffende de Kerk de aanleiding. KERKGEBOUWEN. Te Gouda zal, naar het „Dbl. v. G." meldt, de nieuwe kerk der Chr. Geref. Ge meente op Woensdagavond 29 Augustus a.s. officieel in gebruik worden genomen. UIT INDIë TERUG. Onder nadere goedkeuring van het clas- sikaal bestuur van Alkmaar van rle Ned. Herv. Kerk is Ds. J. J. van Meurs, voor heen te Zuid-Scharwoude en pas uit Ned. Oost-Indië teruggekeerd, beroepen te Heer Hugowaard en Veenhuizen. OPNIEUW AFGEWEZEN. Wederom heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk afwijzend beschikt op het ver zoek der kerkvoogdij van Maastricht om subsidie tot de herstelling van den St. Janstoren. Het hoogste kerkelijke college is van oordeel, dat het restauratiewerk, hoe belangrijk ook op zichzelf, niet direct noodig kan worden geacht voor de uit oefening van den eeredienst". JERUZALEM—1928. In „Stemmen des Tijds" geeft Zendings- director Ds Joh. Rauws eenige indrukken weer, die hij te Jeruzalem op de interna tionale zendingsconferentie verzamelde, aan welke belangwekkende bijdrage we het volgende ontleenen. „Jeruzalem-1928" beteekent de aanvang van een nieuw hoofdstuk in de zendings beweging. Het beteekent een nieuwe ori ënteering, een nieuwe aanvat van de pro blemen, 'n nieuwe houding. Meer dan ooit tevoren is de Zending bezig zich te oriën- teeren naar het Oosten. Zij vraagt naar en houdt terdege rekening met het oor deel van de Oostersche Christenen. On der hen zijn velen, die tot zelfstandigheid ontwaken, en die nu gaan vragen en soms felle kritiek uitoefenen op hetgeen zij in het Westen zien. In die kritiek zit vaak veel onbillijkheid, maar er zit ook een waarheidselement in, en met dit waar heidselement moeten de Westerlingen hun voordeel doen. Het gaat er om, dat het Koninkrijk Gods wordt gebouwd, en dit geschiedt alleen door waarheid en niet door eenigen schijn, allerminst door godsdienstigen schijn. De Oostersche Christenen, de Ooster sche kerken zijn een machtige factor ge worden. Voor die Oostersche Christenen is het krenkend om nog langer met den naam „heidenen" te worden aangeduid. Daarom spreekt men bij voorkeur niet meer van heidenen, maar van de niet- Christelijlce volken. Daarom spreekt men bij voorkeur ook niet meer van de „hei- densche" godsdiensten, als men den Is lam, of het Buddhisme, of het Hindoeïs me, of het Confucianisme, of het Shin- toïsme bedoelt. Men heeft die gods diensten beter leeren kennen en de geeste lijke waarden er van beter leeren waar- deeren. God heeft zich aan die volken niet onbetuigd gelaten, en wat die godsdien sten aan waarheidselementen bevatten, is toch menigmaal tot troost en kracht ge weest voor de edelsten onder die volken. Als de Europeanen in Plato een voorloo- per van den Christus in het heidendom begroeten, waarom zouden de Chineezen dan niet in Confucius een voorlooper van den Chrjstus in China begroeten? Het domme vooroordeel moet wijken voor grondige studie. De Oostersche Christenen hebben hun eigen volkstradi ties en kunnen 't niet verdragen, dat de Westerlingen daarop uit de hoogte neer zien en ze veroordeelen zonder ze te ken nen. Zij willen de waarheidselementen van hun vroegeren godsdienst bewaren en die nu des te schooner zien in het licht van Christus. Het komt er nu maar op aan te onderkennen, wat waarheids elementen zijn, en daarbij hebben zij de hulp van het Westen noodig. Maar die hulp kan alleen geboden worden in den geest van dienende liefde, in een sympa thiek willen verstaan en in begeerte naar waarheid. Wij Westerlingen moeten van veel eigenwaan verlost worden, en daarom moeten wij voorzichtig zijn in onzen om gang met de teervoelende Oosterlingen, opdat wij niet onwetend hen hinderen en in den weg staan. De voorstelling van dien cirkel, waarin de „Christelijke volken" wit werden gekleurd en de „heidensche volken" zwart, is uit den tijd; de kleuren zijn dooreengeloopen. Zij zijn niet zoo wit als wij dachten en zij niet zoo zwart als wij hen teekenden". HET LAGER ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. De aanstaande regeling. Aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart werd Zaterdag een vergadering gehouden van de Advies commissie voor het Lager Onderwijs aan schipperskinderen, bestaande uit verte genwoordigers van de onder wij zersorge- nisaties, in 1923 door het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart ingesteld. Deze vergadering, die onder voorzitter schap stond van den heer J. van der Mo len, lid van de voor korten tijd ingestelde ministrieele commissie voor het lager onderwijs aan schipperskinderen. De secreteris der commissie, de.heer G. de Jong, bracht verslag uit van de stap pen. die het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart op advies der commissie heeft ondernomen. Hij deelde mede, det het in 1923 door de commissie opgestelde advies aan de regeering, dat de goedkeuring had van alle onderwijzersorganisaties en alle bedrijfsorganisaties (op een na) en dat eveneens aanvaard is door de besturen van de gemeenten, in welke schippers- scholen of -klassen zijn gevestigd, in het zelfde jaar aan de regeering is voorge legd. Tot nu toe heeft de regeering hier op geen beslissing genomen. Op desbetreffende vragen werd geant woord, dat de minister voor de samenstel ling van de commissie tot regeling vaü het lager onderwijs aan schipperskinde ren, geen overleg heeft gepleegd met of advies heeft gevraagd aan het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart of de door dit fonds ingestelde adviescommissie. De commissie achtte evenwel de instelling dezer ministerieele commissie een belang rijk feit. Zij h-d bijzondere aandacht voor de bevoegdheid, welke de ministri eele commisie heeft, advies en voorlich ting te vragen aan deskundigen. De commissie van advies achtte het wenschelijk, dat wanneer eventueel ad vies gevraagd wordt aan de onderwij zersorganisaties of aan het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart, dit advies in haar commissie te behandelen om zoo mogelijk tot een gezamenlijk rapport te van DINSDAG 21 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. BASTEN TEN PALEIZE SOESTDIJK. De graaf en gravin van Athlone on hun dochter zullen Zaterdag 25 Augus tus op het paleis Soestdijk aankomen en eenige dagen de gasten zijn van H. M. de Koningin-Moeder. DIPLOMATIE. H. M. de Koningin heeft gisteren ten Paleize Het Loo den nieuw benoem den Engelschen gezant bij ons Hof, Sir Odo Russell ontvangen ter overhan diging van zijn geloofsbrief. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. Verschenen is het 44ste jaarverslag van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Ne derland. Het is een lijvig boekdeel, ruim 300 pagina's druks. Een groot deel wordt in beslag genomen door liet verslag der jaarvergadering en de overzichten der verschillende stich tingen dezer vereeniging. Aan het jaarverslag over 1927 ontleenen wij een en ander over de bevolking der gestichten. Op 31 Dec. 1927 waren er 2807 krankzinnige patiënten, 94 kli niekpatiënten, 717 personen verpleeg- personeel en 31C ander personeel. Het aantal verpleegdagen bedroeg in de stichtingen 1.000.000, in de kli niek 33.920. Een telling deed zien, dat er van de patiënten 1852 ongehuwd en 719 ge huwd waren. Interessant is de bijdrage in dit jaar verslag over de geschiedenis der Ver eeniging. Gedeeltelijk is dit overzicht je gegroepeerd om den persoon van den penningmeester, ir. Joh. Krap, die zijn 70sten verjaardag onder groote blijken van belangstelling mocht vie ren. Merkwaardig is de herinnering aan de overwinning, welke de heer Krap mocht behalen op den heerschzucbti- gen veeleischenden dienst van Stads ontwikkeling in Den Haag. Voor de uitbreiding van Bloemen- daal had de Vereeniging een stuk grond aangekocht en de Directeur van Stadsontwikkeling zou genegen zijn te bevorderen, dat daarop een pa viljoen gesticht kon worden, mits de Vereeniging een gedeelte van den grond kosteloos aan de gemeente wil de afstaan (kosten van overdracht en opmeting voor de Vereeniging!), ter wijl tevens f 70.000 betaald zou moeten worden voor den aanleg van straat en plantsoen! Dat staaltje van ambtenaars-tiran nie liet de heer Krap niet op zich zit ten. Op 30 Dec. 1926 toonde hij in een conferentie met den Directeur van Stadsontwikkeling met talrijke voor beelden aan. hoe overdreven en on aannemelijk de gestelde eischen wa ren.. Eenigen rechtsgrond was er voor deze eischen niet te vinden; kosteloo- ze afstand van grond; f 70.000 bijbeta len en bovendien waardevermindering van de eigen terreinen door een abso luut overbodige weg. Stadsontwikkeling keerde tot zich zelf en had den tijd. Begin Mei, dus vier maanden later, had de heer Krap nog niets gehoord. Dus nog maar eens rappelleeren. Op 21 Juni werd bericht, dat de Ver eeniging haar gang kon gaan. Voor waar een glansrijke overwinning. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand Juni werden 12200 Ge luktelegrammen verzonden bestemd voor het binnenland, 317 voor het bui tenland. Vanuit het buitenland en de binnenlandsche scheepsstation9 wer den respectievelijk 350 en 21 Gelukte legrammen alhier ontvangen. Amsterdam verzond 2592 Geluktele grammen en ontving van het huiten- land en binnenlandsche scheepssta- FEUILLETON. 8) —O Te Schönheide was 't stil geworden; de Van Mengen's met hun drie kinde ren en de oude mevrouw vormden des avonds een kleinen kring om den ge- zelligen haard. Hedwig was sedert lang naar haar ouders te Berlijn teruggekeerd; Wil lem studeerde daar voor zijn eerste examen en had tegelijkertijd bij het 2e regiment infanterie als vrijwilliger dienst genomen, en jonkheer Van Hal- Ier had in 't begin van het ruwe jaar getijde geen weerstand kunnen bieden aan het verlangen om zijn vrienden en bekenden in de residentie terug te zien; hij had dus zijn landgoed verla ten en zich vooreerst weder te Berlijn gevestigd Het nieuwe jaar was aangebroken en het zag er in de politieke wereld donker uit. De zwaartillenden voor spelden moelijke dagen; de onverge- noegden en onrustigen hoopten op ver andering, die hunne wenschen bevre digen zou; de eerzuchtigen wenschten vooruit te komen, maar niemand kon met eenige zekerheid gissen, wat het merkwaardige jaar 1848 met zich zou voeren. De macht der duisternis zou uit haar afgrond opstijgen en met haar leugens het licht der waarheid en der Goddelijke instellingen verduisteren, totdat zelfs zij, die haar verschijning met gejuich hadden begroet, met angst en schrik zou vervuld worden. Er zou een scheiding plaats grijpen tusschen hen, die God lief hebben om zijns zelfs wil, ten koste van eigen, aardsch voordeel, en hen, die slechts zichzelven zochten trots allen uiterlij- ken schijn. Zulke scheidingen maakt God dikwijls, wanneer Hij die noodig acht en dan erkennen de sterken hun zwakheid,- de geloovigen hun onge loof en allen zien de gevaren en listen, waarmede de booze hen omringd en waar Gods liefderijke hand hen veilig doorheen voert. Dan gevoelt de ziel op eenmaal hoe zwaar haar zonden we gen en dan stijgt het gebed met onge kende vurigheid uit de diepte op tot Hem, die alléén de zonden vergeven, van den dood redden en alle ellenden en nooden afwenden kan, dan worden alle aardsche ketenen verbroken, er wordt een vast verbond met den Hei land gemaakt en later draagt het zaad met tranen gezaaid heerlijke vruchten. De mensch blijft haken naar vreug de en aardsch genot zelfs wanneer aan alle kanten gevaren naar ziel en lichaam hein omringen; evenals de zorgelooze reiziger zich te slapen legt aan den rand van den afgrond, terwijl zware onweerswolken zich boven zijn hoofd samenpakken. Hoewel in Parijs de revolutie reeds was uitgebroken, en zelfs in het na denkend Duitschland, dat het woord „trouw" in zijn banier voert, of al thans voerde, de kolen reeds onder de atch smeulden, om weldra in lichte laaie vlam uit te barsten, toch lieten in Berlijn aanzienlijken noch geringen zich de minste van hun vermakelijk heden ontnemen. Het eene feest volg de op het andere en daar het Paasch- feest laat inviel, had men er alle gele genheid toe. Mijnheer Van Steendorp vond het raadzaam, dat Hedwig zich in de eer ste kringen bewoog. Hoewel zij niet aan het hof kwam, ten eerste om haar gezondheid en ten andere omdat zijn vrouw niet van uitgaan hield en er slechts noode toe over te halen was, toch vond hij dat een jong meisje bals en partijen moest bezoeken, om van haar jeugd te genieten, niet te ernstig te worden of streng godsdienstige meeningen op te vatten, zooals zijn vrouw en zijn schoonmoeder, die zijns inziens maar al te vroom waren. Hedwig zélve schepte in al deze feesten veel genoegen, werd zeer goed ontvangen en gevierd zonder het zich zelve bewust te zijn. Men wist dat zij zeer rijk zou worden en dat had er misschien in het eerst veel toe bijge dragen om haar de gunst van de we reld te verschaffen, maar haar schoon heid en haar eenvoudigheid, die haar Id alles genoegen deden nemen, had den haar vele persoonlijke vrienden bezorgd. Zij zou een veel grooter rol hebben kunnen spelen, indien zij meer waarde gehecht had aan den opgang, dien zij maakte, maar zij nam die aan als een kind en verheugde er zich over dat iedereen zoo vriendelijk jegens haar was. Haar grootmoeder, die niet veel bield van bals en groote partijen, zag zonder groote bezorgdheid haar lieve ling zich bloot stellen aan de verlei ding der wereld; zij wist dat de Heer haar ook daar kon bewaren; zij bad haar alleen op het hart gedrukt, bij zulke gelegenheden meer dan ooit aan Hem te denken, dewijl de wereld zulk een groote macht heeft, ons van onzen Heiland te verwijderen, zonder dat wij het ons zeiven bewust zijn. Hedwig had het beloofd en trachtte getrouw haar belofte gestand te doen. Den lOden Maart zou de graaf v. M. een bal geven, het laatste van het sei zoen, en Hedwig was bij de gedachte daaraan misschien meer opgewonden aan anders, want daar zij gewoonlijk al haar dansen vooruit had weggege ven, ging zij meestal zonder eenigen angst naar zulke feesten toe, maar hij de laatste gelegenheid was zij door de plagerijen der andere dames er op merkzaam op geworden, dat jonkheer Van Haller haar bijzonder had onder scheiden. Dit maakte haar gejaagd, daar zij niet recht wist wat zij doen moest; misschien, dus redeneerde zij, had zij Leiden, 21 Aug. 1928. Dezer dagen vertrekt naar Indië mgr. Vreede. die pas tot bisschop van de Vrij-Katholieke kerk in Ned.- Indië gewijd is. Behalve „bisschop" is deze mijnheer ook ambtenaar der Ned. regeering, speciaal voor de ar beidswetgeving. Betreffende zijn standpunt ver klaarde de nieuw-bakken bisschop o. m. het volgende: „In 1919 is mijn voorganger, mgr. Mazel, met het werk in Indië begon nen. Hij heeft gemeenten gesticht in Batavia, Bandoeng, Buitenzorg en Soerabaja. De beweging mag zich in Indië in een toenemende belangstelling ver heugen, voornamelijk bij theosophi- sche en aanverwante kringen. Zal de kerk zending oefenen? Aangezien de vrij-katholieke opvat tingen meebrengen, dat iedere gods dienst zijn eigen waarde heeft, is het maken van bekeerlingen uitgesloten. Op verzoek van wijlen mgr. Mazel wordt door de Indische regeering uit drukkelijk gestipuleerd, dat onze priesters geen zending onder de in- landsche bevolking mogen uitoefenen. De geestelijkheid is buiten de kerk geheel vrij in politieke en economi sche opvattingen. De meeste priesters op Java bekleeden maatschappelijke betrekkingen. Ik ben steeds vrijdenker geweest en ben dat nog. Ben niet gedoopt, noch gevormd. Spiritistische en theosophi- sehe studies brachten mij tot mijn te genwoordige levensbeschouwing". Uit deze verklaring blijkt voldoende dat de „Vrij-Katholieke kerk" noch een kerk noch katholiek is. Zoodat dan alleen de „v r ij heid" overblijft, die evenwel minstens even goed bij de v r ij metselarij zou ondergebracht kunnen worden. Ik begrijp dan ook niet waar dat ,,katholieke-ker"je spelen voor dient. OBSERVATOR. komen, zooals ook in 1923 mogelijk is ge bleken. ENGELSCHE EN CONTINENTALE MENTALITEIT. Ds. J. H. Gunning J.Hzn. herinnert er in „Pniël" aan, dat de socialistische af gevaardigde Mitchell in het Engelsche parlement deelnam aan de debatten over het gewijzigde Prayer-Book. Dat mooie boek, dat ondanks zijn misselijke geboor te uit koninklijke willekeur toch maar in menig opzicht een prachtboek is". Schrij ver 9telt dan de vraag: „In welk ander land ter wereld zou nu mogelijk zijn wat men hier aan schouwde, dat een socialist over religi euze, neen dogmatische kwesties met 't vuur van een middeleèuwschen heilige zoo sprak, dat zijn politieke vrienden en tegenstanders met tranen naar hem luisterden en hem tot het einde toe aanhoorden met de innigste belang stelling? Dat in het jaar 1928 het Par lement van het'grootste wereldrijk deze vragen behandelen kan zonder dat ook maar (voor zoover ik weet) één anti christelijke stem zich liet hooren, dat bewijst toch wel, dat de Brit in den grond verschillend is van alle conti nentale wezens. Enis hij er min der om? Enzijn wij er beter door, omdat wij helaas moeten zeggen, dat zulk een mentaliteit in Nederland onmogelijk is?" LUCHTVAART. DE OCEAANVLUCHT VAN HASSEL. Hoewel alle draadlooze regeerings- stations in het district van de Hudson baai en langs de kust van den Atlan- tischen Oceaan geïnstrueerd zijn be richten te zenden, indien zij iets hoo ren van het vliegtuig van Hassel, is er nog geen enkel radiogram met nieuws omtrent het toestel ontvangen COMFORTABELE VLIEGTUIGJES. Men meldt uit Engeland: Kapitein Hubert Broad heeft het duurrecord voor lichte vliegtuigen ge slagen. Hij is ruim 20 uur in de lucht gebleven. het zich maar verbeeld en was het niet noodig haar mama om raad te vragen. Maar het was to-ch vreemd, dat hij haar weder voor de voornaam ste dansen geëngageerd had en zij op dat oogenblik geen tegenwoordigheid van geest had gehad om een geldige verontschuldiging te bedenken. Zij trachtte onder het rijden naar het feest, die onaangename gedachten te verbannen, door zich te herinneren, dat zij Willem daar zou ontmoeten, inet wien zij in lang niet had gedanst en dien zij over het geheel genomen maar zelden zag, daar hij veel te doen had. Als hij bij haar ouders kwam, sprak hij gewoonlijk weinig met haar, want meestal waren er dan andere gasten en zij wist, dat hij weinig gaf om de oppervlakkige gesprekken, d'e dan gevoerd werden. Hij zocht meest al een plaatsje bij de kinderen, die veel van hem hielden. Met Hedwig's oudsten broeder Rob bert, die zeer vertrouwd was met oe bewoners der oude wereld, maar te genover die van de hedendaagsche maatschappij zeer verlegen en stil was, sprak hij over diens studën. Elise en Marie, die den onaangena- inen leeftijd van dertien of veertien jaren hadden bereikt, waarin men mensch noch kind is, vonden in bem een welwillende toehoorder voor al bun lief en leed, en' voor de twee jon gens, Ernst en Hendrik, maakte hij allerlei teekeningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5