Sp ons-Inlegzolen DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Aug. tot en met Zondag 26 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croiv, Rapenburg 9, Telef. 807. Wettelijke arbeidskeschcrmiiifl. De arbeidswet trede spoedig in wer king ook ten aanzien van winkelbe dienden, kellners, enz. De wettelijke arbeidersbescherming worde tot den landbouw uitgebreid. Wettelijke regeling van de Huls- industrie. Ten bate van de arbeiders in huis industrie werkzaam, worden Loonra- den ingesteld. Bedrijfsorganisatie. De mogelijkheid worde geopend dat collectieve arbeidscontracten verbin dend verklaard kunnen worden. De groei in de richting van de be drijfsorganisatie worde bevorderd door de instelling van bedrijfsraden met adviseerende bevoegdheid, over' eenkomstig het door den Hoogen Raad van Arbeid ter zake gegeven advies waarbij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan de vakoplei ding der jonge arbeiders. Beroepskeuze. De voorlichting bij beroepskeuze worde wettelijk geregeld. Volkshuisvesting. De verbetering der Volkshuisvesting worde krachtig voortgezet, o.a. door het beschikbaarstellen van voorschot ten uit 's Rijks kas, zooals ook reeds vóór den oorlog practijk was. Pachtcontract. Een herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek inzake de pachtovereenkomst worde tot stand gebracht, waarbij aan den pachter meerdere rechten worden verzekerd, o.a. het recht op vergoeding voor ver beteringen, aangebracht tijdens den duur van het contract. Bestrijding van de werkloosheid. De uitvoering van productieve wer ken ontginningen, droogleggingen, kanalen-aanleg, enz. worde in ver band ook met de nog altoos omvang rijke werkloosheid en mede met het oog op de uitbreiding van de bevol king, met kracht voortgezet. Voorbereidend onderwijs. Het voorbereidend onderwijs worde wettelijk geregeld, opdat ook op dit terrein de ongelijkheid tusschen open baar en bijzonder onderwijs worde ver zacht. Nijverheidsonderwijs. De ontwikkeling van het Nijver heidsonderwijs worde door een meer volledige toepassing van de Nijver heidsonderwijswet krachtig bevorderd DE „SCHUTTEVAER". Door bemiddeling van onze regee ring heeft de heer Schuttevaer, wiens boot in Plymouth verleden jaar zou worden verkocht, veertien dagen uit stel gekregen, om te pogen de midde len te vinden tot vrijmaking van zijn in beslag genomen vaartuig. Hij. heeft het voornemen den Trans- atlantischen Oceaan over te steken nog maar niet opgegeven. Hij vond een nieuwe bemanning, die gisterenmiddag aan de bezoekers van het IJpaviljoen werd voorgesteld. Door verkoop van afbeeldingen van boot en bemanning tracht de heer S. thans de gelden te vinden, die zijn boot moeten vrijmaken en de gelegen heid scheppen voor de Oceaanreis. De patenten, waarop de stabiliteit der boot berust, heeft de heer S., zoo werd medegedeeld, thans tot gemeen goed gemaakt. BUITENLAND. DE A.S. VOLKENBONDS VERGADERING. De Duitsche delegatie. Naar gemeld wordt, zal de Duitsche delegatie naar Genève behalve uit dr. Stresemann bestaan uit staatssecreta ris v. Schubert, alsmede uit de rijks dagleden graaf Bernstorff, dr. Breit- scheid (soc.-dem.), dr. Kaas (centr.;, v. Rheinbaden (D.V.P.) en waarschijnlijk v Lindeiner-Wlildau (voorzitter der D.-nat. fractie). BE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Duitschland zou de algeheels ontruiming willen voorstellen. Naar het „Hbld." verneemt, ligt het in het voornemen der Duitsche regee ring om bij de a.s. onderhandelingen te Genève niet alleen aan te dringen op ontruiming der tweede zóne van het- Rijnland, maar van het geheele Rijnland. In de Wilhelmstrasse is men van meening, dat de bezetting van het Rijnland de laatste hindernis is, die een volledige toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk nog in den weg staat. De meening van de „Daily Herald". Het Labour-orgaan „Daily Herald" bespreekt in een hoofdartikel de ont ruiming van het Rijnland. Het blad meent, dat wanneer de b richten, volgens welke Duitschland in de Septemberzitting van den Volken- bondsraad een beslissing wil uitlok ken over de kwestie van de ontrui ming van het Rijnland, juist zijn, dit RECLAME. f 0.35 en f 0.75. Veririsschend! ,DE CENTRALE", Haarl.str. 74. de gelegenheid zal bieden een zwart hoofdstuk uit de geschiedenis van na den oorlog te sluiten. Iedereen weet, dat de aanwezigheid van de Franse he en Engelscne troepen in Duitscniand aanleiding tot moeilijkheden kan ge ven, den revancliegeest aanmoedigt en den voortgang der al^cmeene verzoe ning belemmert De bezetting is em misdaad, niet alleen tegenover Duitschland, doch te gen Jen vredo en de internationale overeenkomsten Wanneer de E:«ge'.- s Jie regeering Frankrijk nog langer hierin steunt, dan maakt zij zich aan '11 ernstige misdaad schuldig. Groot- Brittanië heeft lang genoeg een ondui delijke politiek gevoerd. Zijn toestem ming Engelscbe troepeu te doen deel nemen aan de manoeuvres in hot be zette gebied is ten zeerste te betreuren. Te Genève moet de Engelsche poli tiek ten gunste van Duitschland ge voerd worden. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Hoe de onderteekening zal geschieden. Volgens een bericht van de „Chicago Tribune" (Parijsche editie), ontvangen van de „Isle de France", waarop Kel logg de reis naar Frankrijk maakt, heeft hij mededeeling gedaan over de onderteekening van het Anti-Oorlogs pact. Hij deelde aan den Franschen ambassadeur te Washington mede, dat hij accoord gaat met de door Frankrijk voorgestelde volgorde van onderteekening, krachtens welke Duitschland het eerst aan de beurt komt. Zondag ontving Kellogg een te- 1< gram van Chamberlain, die hem met zijn reis gelukwenschte. De „Isle de France" wordt Vrijdag te Le Havre verwacht, vanwaar Kel logg onverwijld naar 1 arijs zal door reizen. Naar het blad verneemt zal de onderteekeningsplechtigheid op Maan dag 27 Aug. te vier uur 's middags aanvangen. Soldaten van de Garde Républicaine zullen buiten de poort den diplomaten militaire eer bewij zen. De Minister van Buitenlandsche Zaken Briand en de andere officieele vertegenwoordigers van de Fransche regeering zullen de afgevaardigden begroeten. Het Verdrag zal in de Fransche en Engelscbe taal worden voorgelezen. De Britsche gemachtigden. Voor het Britsche rijk zullen de volgende vertegenwoordigers a.s. Woensdag te Parijs het anti-oorlogs verdrag teekenen: Voor Engeland. Noord Ierland, In- dië en die deelen des rijks welke geen vertegenwoordiger bij den Volkenbond hebben: lord Cushendun; voor Austra lië: senator Mc. Lean; voor Canada: Mackenzie King; voor Zuid-Afrika: mr. Smit, hooge commissaris te Lon den; voor Neuw Zeeland: sir James Parr, hooge commissaris te Londen; voor den Ierschen Vrijstaat: mr. Mc Gillagan. Chamberlain en Kellogg. Kellogg heeft van bet s.s. „Ile de France", waarmede hij naar Europa reist om het anti-oorlogspact te teeke nen, een draadlooze boodschap gezon den aan sir Austen Chamberlain. Hierin geeft Kellogg zijn groote waar deering te kennen voor Chamberlain's boodschap, waarin deze zeide er zeker van te zijn, dat de wereld aan Kel- logg's nitiatief ten opzichte van het pact veel te danken heeft en waarin minister Chamberlain mededeelt, tot zijn leedwezen verhinderd te zijn, het pact persoonlijk te onderteekenen, in vnband met zijn gezondheidstoestand. Minister Kellogg heeft hierop geant woord: „Ik deel uw vertrouwen, dat het ver drag voor de uitbanning van den oor log een prachtigen stap beteekent naar het doel van den universeelen vrede en ik zou het persoonlijk zeer aangenaam gevonden hebben, indien u dit verdrag zelf had kunnen teeke nen. Ik hoop, dat u spoedig geheel her steld zult zijn". De correspondenten te New-York der Engelsche bladen melden, dat Chamberlain's boodschap aan Kellogg in de Amerikaansche pers op waar- deerende toon besproken wordt; alge meen wordt te kennen gegeven, dat deze telegramwisseling een uiterst gunstige atmosfeer schept voor de on derteekening van het pact. De Italiaansche gezant te Parijs teekent voor Italië. De „Tevère" te Rome meldt, dat Manzoni, de Italiaansche gezant te Parijs, voor Italië het pact van Keliogg zal teekenen. Stresemann's reis naar Parijs. Dr. Stresemann, die alleen naar Pa rijs reist, zal reeds op 28 Augustus s avonds de Fransche hoofdstad weer wrlaten. Hij gaat direct door naar Genève, waar op 29 dezer de zitting van den Volkenbondsraad begint. Een zitting van het Rijkskabinet. Naar verluidt, zal Woensdag vóór het vertrek van minister Stresemanil een zitting van het Rijkskabinet wor den gehouden, welke zich zal bezig houden met den algemeenen poiitie- ken toestand, in verband met dc reis van den minister van buitenlandsche zaken naar Parijs. Naar nog nader gemeld wordt, heeft dt kabinetszitting niet ten doel een besluit te nemen ten aanzien van dc instructies aan Stresemann, maar zijn de besprekingen van informatorischen aard. Stresemann zal alleen worden ver gezeld door zijn secretaris Bernhard en den „vortragenden Legationsrat" Riedlhammer. De deelneming van Spanje en Rusland Cassell, de waarnemende Staatsse cretaris gedurende Kellogg's afwezig heid, heeft gisteren te Washington medegedeeld, dat Staten als Rusland cn Spanje, die nietuitgenoodigd wa ren tot onderteekening van het anti- oorlogsverdrag, toch «hun instemming met het verdrag konden betuigen door een desbetreffende verklaring naar Washington te zenden. In het geval van Rusland zou deze verklaring door bemiddeling van een der regeerenden, die in officeele be trekking tot Moskou staan, moeten geschieden. Want de V. wenschten de eventueele instemming in geen ge val te beschouwen, om, op welke wijze dan ook, de Sovjet-regeering te erken nen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Een beroep van Baldwin op de werkgevers. De Britsche premier Baldwin heeft een belangrijken stap gedaan in de hoop, de werkloosheid te verminderen. Het ministerie van Arbeid maakt bekend, dat de arbeidsbeurzen aan on geveer 150.000 werkgevers een oproep van den premier zenden om mede te helpen aan de oplossing van het pro bleem, ontstaan door de ernstige werkloosheid in de getroffen mijnge- bieden, door het aanbieden van werk aan mannen en jongens uit deze ge bieden. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Bijna alle royalistische leiders verslagen. De partij van Venizelos is. bij de ver kiezingen aan de winnende hand, zoo wordt uit Athene gemeld. Alle leiders der royalisten zijn ver slagen, met uitzondering van Tsaida- ris, die te Korinthe is gekozen. De Venezelisten verwachten een groote meerderheid. De Venizelisten 203 a 250 zetels. Uit Athene wordt aan de „Temps" gemeld: De Venizelistische partij ver kreeg van 200 tot 250 zetels. Alle Ve nizelistische ministers zijn gekozen. Kafandaris is gekozen, doch zijn partij is vernietigd. Op de Venizelistische lijst te Athene zijn 20.000 stemmen meer uitgebracht dan op de royalisti sche lijst. Enkele gekGzenen en niet-gekozenen. Onder de bekende politici, die met een meerderheid uit de stembus kwa men, zijn o.a. dè vroegere mnister van Buitenlandsche Zaken Cafapanos, Mchalakopoelos, Papanastasioe. Me- taxas, Wosikis en Streit leden de ne derlaag. NOORB-CHINA GETEISTERD. Achttienhonderd slachtoffers van overstroomingen. Ernstige rampen hebben, volgens de „Tel." Noord-China getroffen. Gemeld wordt, dat bijna alle inwoners van G4 dorpen in een gebied ten Noordwesten van Liautoeng in Mandsjoerije zijn gestorven tengevolge van longziekten. Öok in de aangrenzende gebieden heb ben zich gevallen van deze ziekten voorgedaan en gevreesd wordt, dat de epidemie zich sterk zal uitbreiden. Tot nu toe kwamen longziekten in Mands- joerije alleen in den winter voor. Verder zijn bij overstroomingen in liet Zuidwesten van Weihsein in Sjan- toeng 1800 menscben omgekomen, ter wijl 32000 Chneezen dakloos zijn. Sprinkhanen hebben de nieuwe oog sten in de streek tot aan de grens van Kiangsoe grootendeels vernield, en wel in een gebied dat 50 K.M. breed en bijna 160 K.M. lang is. EEN INCIDENT IN DE KURZAAL TE OSTENDE. Camille Huysmans. Naar de Waalsche Belgische bladen meldden, heeft zich Zondagavond tij dens 't concert in de Kurzaal te Osten- de een geweldig incident voorgedaan tren, bij het binnentreden van prinses Stephanie van België, het orkest de Brabangonne inzette cn verscheidene personen bleven zitten. Gedurende tien minuten werd, als protest tegen deze houding, door het publiek geflo ten en gejouwd. De politie moest er bij te pas komen cn toen er een betrekkelijke stilte in getreden was, deelde de secretaris generaal van d© Kurzaal mede, dat de Brabangonne nogmaals zou worden gespeeld; tevens sprak hij de hoop uit. dat het incident zich niet meer zou herhalen. De Brabangonne werd gespeeld en alle aanwezigen verhieven zich van hun zitplaatsen. Naar de Etoile Beige en de Nation Beige verzekeren, bevonden de socia listische oud-minister Camille Huys- man en zijn dochter zich onder de per sonen, die hij de eerste uitvoering der Brabangonne waren blijven zitten. Bij de tweedj uitvoering zou Huys mans, althans volgens de Nation Bei ge het Belgische Volkslied hebben medegezongen. EERSTE INTERN. CHRIST. PERSCONFERENTIE. Bijeenkomst te Keulen. Gisterenmorgen is te Keulen de eer ste Internationale Christelijke Pers conferentie bijeengekomen, waarop in totaal ongeveer 15 buitenlandsche sta ten vertegenwoordigd zijn. Tot president der conferentie werd de unversiteitsprofessor dr. Hinderler (Berlijn) gekozen. In een rede beval deze bijzondere instellingen aan voor het christelijk perswerk in de verschillende landen, alsmede de georganiseerde berichtge ving over christelijke gebeurtenissen aan de pers van alle landen. De conferentie is bijeengeroepen door de internationale perscommissie van .de christelijke wereldconferentie te Stockholm (welke laatste conferen tie, zooals m enweet, een hereeniging der christelijke kerken op haar pro gram had gezet). OM HET ALBANEESCHE KONINGSCHAP. Overal betoogingen voor de monarchie Het Albaneesche persbureau meldt d.d. gisteren: Vanmorgen had een groote betoo ging plaats, waarbij de geheele bevol king van Tirana en omgeving geest driftig den wensch uitte den monar- chistischen regeeringsvorm aan te ne men en den troon den tegen woordi- gen, president, Achmed Zogoe, als uit drukking van dankbaarheid voor de door hem den lande bewezen onschat bare diensten aan te bieden. In geheel Albanië volgt men het voorbeeld van de hoofdstad. Overal hebben soortgelijke betoogipgen plaats, welke in volmaakte orde ver- loopen. DE GRAAN CONFERENTIE TE MOSKOU. De vooruitzichten van den oogst. Op de dezer dagen te Moskou begon nen conferentie tusschen vertegen woordigers van de plaatsel. organen van het volkscommissariaat van han del en de organen van den graanhan del, heeft Nemtsjinof namens het cen trale statistische bureau een mededee ling gedaan over de vooruitzichten van den oogst van dit jaar. De totale bebouwde oppervlakte is dit jaar iets grooter dan verleden jaar, maar als men haar vermindert met de oppervlakte, waarop het winter graan vernield is, blijft de oppervlakte vrijwel dezelfde en is voor rogge zelfs iets geringer dan verleden jaar. De to tale opbrengst is hóoger dan verleden jaar. De oogst aan zomergranen is aanzienlijk grooter, daarentegen die van wintergranen geringer. Boven het gemiddelde is de oogst in het Wolgagebied, Siberië, Kozakstan, den Oeral en andere Oostelijke stre ken, geringer dan het vorige jaar is de oogst in de Oekraine, evenals in de districten, welke aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof grenzen, uitgeval len. De oogst in het Noorden van den Kaukasus is middelmatig. Men verwacht, dat de totale oogst Te Oisterwijk N.-Bwordt een Internationale Tuinbouwtentoonstelling ge houden, waar fraaie inzendingen vanuit Nederland en van ver over de gren zen te bewonderen zijn. Een reuzenkool, die niet minder dan 15 pond weegt, Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.in. 1870 AI,). K. R. O. 1 L, 6.00 Diner-muziek. 8.15 Concertavond. 10.00 Persberichten Yaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravondconcert. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treiep, met medewerking van den Accordeon-virtuoos G. E. den Boer. 745. Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSVV USTERH., 1250 AL 5.20 Concert. 8.50 Concert. LANGENBERG, 469 M 6.20 Concert. 8.35 „Geschichten aus den Bergen". Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.35 De grondslagen der muziek. 7.5° Concert. 9.50 Berichten aan ze«vajiendeiL 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1730 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 9.05 Concert. In de pauze nieuwsberichten. aan rogge en tarwe zoowat even groot zal zijn als verleden jaar, minder rog ge en wintertarwe, maar meer zomer- tarwe. Door de weersgesteldheid in het voorjaar is het binnenbrengen van den oogst vertraagd, evenals door de regens van den laatsten tijd. Door de ze en geografische oorzaken (de beste oogsten worden dit jaar gehaald in streken met slechte spoorwegverbin dingen) zal het igraan dit jaar later ter markt komen dan verleden jaar. Ds. FRANK THOMAS, f De bekende Geneefsche predikant Frank Thomas is Zaterdag te Ragatz overleden. Hij vertoefde in deze Zwitsersche bad plaats voor herstel van gezondheid en heeft aldaar een tiental dagen geleden het huwelijk van zijn zoon ingezegend. Ds. Thomas is 65 jaar geworden en heeft gedurende 37 jaren te Genève een groote werkkracht ontwikkeld als Evan gelieprediker. Vooral ook door zijn popu laire preekbeurten en zijn bemoeiingen op sociaal gebied had hij zich een talrij ken aanhang te Genève verworven. Hij was zeer welsprekenden heeft ook her haaldelijk bezoeken gebracht aan Frank rijk, België en Nederland, waar eveneens zijn populaire welsprekendheid bewonde ring wekte. Ds. Thomas zal heden te Genève begra ven worden. Tevoren zal een openbare lijkdienst worden gehouden in het ge bouw Victoria Hall, waar Ds. Thomas ge wend was Zondags zijn preekbeurten te vervullen, die ook een paar keer door een bezoek van onze Koningin, wanneer deze te Genève vertoefde, werden vereerd. onmenschelijk. Men meldt uit Londen: De moeder van den oud-officier Wilfred McCartney, die in het voorjaar wegens spionnage tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd, is stervende. De doctoren verklaren, dat mogelijk de aanwezigheid van haar zoon, om wien zij aanhoudend roept, haar beterschap kan brengen. Om die reden heeft de arbeidersafgevaardigde George Lansburry een brief aan den mi nister van binnenlandsche zaken gezon den om hem te verzoeken MsCartney toe te staan onder escorte zijn moeder te be zoeken. Het ministerie heeft echter bij afwezig heid van den minister gisteravond ver klaard, dat de wet zulk een tijdelijke vrij lating voor dat doel niet toestaat. Men kan hem daarom geen verlof geven zijn moeder te bezoeken. hoe vreemdelingen sovjet burger kunnen worden. Het uitvoerend comité der Sovjets heeft bepaald, dat elke plaatselijke administra tie het recht heeft vreemdelingen het Russisch burgerschap te verleenen. Daar toe behoeft de betrokkene slechts 18 jaar te zijn, van proletarische afkomst, en in Rusland te werken. Op eenvoudig verzoek van deze personen worden zij als burger aangenomen. Degenen, die in een ander land om hun communistische actie zijn vervolgd, kunnen zelfs burger der Sov jetrepubliek worden voordat zij arbeid hebben. Ook personen, die tijdelijk in Rusland vertoeven, kunnen bet Sovjet-burgerschap verkrijgen. Een uitzondering is slechts gemaakt voor hen, die op een transitvi sum het land doorreizen. KORTE BERICHTEN. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de bo-schbrand, die sinds eenigcu tijd in het gebied van bet Baikal-nieei woedt, zich uitgebreid tot een reus achtig vuurfront van 100 K.M. Aan de bestrijding van het vuur nemen ver scheidene duizenden bewoners dier streek deel. Op Saanpigny heeft gisteren een intiem feest plaats gehad ter gelegen heid van den 68sten verjaardag van Poincaré. Gisteren was het veertien jaar ge- Man» das onder, .commando van gene-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2