Dil nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9<y» JAARGANG DINSDAG 21 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2519 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Een stap achteruit. Zoo noemt de Hoofdredacteur van Het Vaderland een verdediging van do doodstraf in Indië door den heer Joh. J. B(elinfante) in het nummer van „De Vrijheid" van 16 Aug. j.I. De heer Belinfante verdedigt op principieele en op utilitaire gronden l.et behoud van de doodstraf in Indië. Hij ging zelfs zoover om over te ne men de woorden van Ds. Lingbeek in ce Tweede Kamer naar aanleiding van de Sociaal-Democratische motie gesproken en zegt dan: „Wij Nederlanders, hebben zonen en dochters in Indië. In naam van die zonen en dochters in zoover ge legen gewesten zou ik de Regeering willen vragen: schaf in 's hemels naam, nu vooral, in Indië de dood straf niet af, noch werk daartoe op eenigerlei wijze mede. Zorg veeleer, dat gezag en orde in Indië zoo krachtig mogelijk worden gehand haafd. De toekomst zou wat anders kunnen leeren, n.l. dat zachte heel meesters maken stinkende wonden. Ik kan op geenerlei wijze medewer ken tot afschaffing van d- doodstraf in Indië; vooral nu niet!" - De Hoofdredacteur /an Het Vader land merkt eerst op dat de afschaffing van de doodstraf in Indië ook een pro grampunt was van de overleden Libe rale Unie. De Liberaal als zoodanig is overal en ten allen tijde gekant tegen oe doodstraf. „Daarom zoo vervolgt hij dan deed het ons groot leed, dat naar aanleiding van den sociaal-demo- cratischen drang, om tot afschaffing van de doodstraf in Indië te komen, het orgaan van den Vrijheidsbond, De Vrijheid, de doodstraf zoowel op principieele als op utilitaire gron den heeft verdedigd. Dat is wel een heel bedenkelijke stap achteruit en een slag in het aangezicht van Mod derman in de Kamer van 1881 en G. A. van Hamel in de Kamer van 1909. Men versta ons wel. Had De Vrijheid den sociaal-democratisehen aandrang, om thans de doodstraf in Indië af te schaffen, enkel be streden op den grond, dat het n u de tijd daarvoor niet is, omdat dit schijn kon wekken, dat de Indische Regeering uit vrees voor de onrust stokers tot eene daad overging, waaraan ze anders niet zou hebben gedacht, dan zou ons bezwaar tegen het artikel in De Vrijheid tot een minimum zijn teruggebracht. Maar tegenover de verdediging van de doodstraf op principieele en ultili- taire gronden kan de wezenlijke li beraal niet anders dan zijn: Nooit! laten hooren. De Overheid heeft niet het recht de doodstraf toe te passen. Zij heeft het recht en ook den plicht den misdadiger te straffen en de ge meenschap te beveiligen, om aldus de rechtszekerheid te waarborgen. Maar vooral de Staat zij daarbij kieskeurig in zijn middelen: wie hem het recht van doodstraf toe kent, moet ook zijn bezwaar tegen geeselen, brandmerken, en pijnbank laten vallen, en de Overheid toe staan tot de verfijnde wreedheden van vroeger terug te keeren, waar mee onze jeugd in hare vak antie (o averechtsche volksopvoeding) door haar bezoek aan de Gevangenpoort vertrouwd wordt gemaakt Het is hier weer als steeds een plei dooi, die langs den diepen ernst waar mee dit vraagstuk moet bezien wor den heen gaat. De Liberale schrijver maakt gebruik van den afkeer die ieder gevoelt van de wreedheden waartoe de Overheid vroeger kwam bij het oefenen van gerechtigheid. Zelfs wordt hier het recht van straf fen op één lijn gesteld met het onrecht van pijnigen. Stellen wij daar tegenover de keu rige wijze waarop o.a. in de vergade ring van de Tweede Kamer van 27 Februari 1924 Minister Heemskerk het goddelijk recht der Overheid om de doodstraf te hanteeren heeft ontwik keld. dan zeggen wij dat de erkenning door De Vrijheid van de noodzaak van handhaving der doodstraf in Indië niet een stap achteruit, maar een stap vooruit beteekent. Immers wel verre van een algemeen gevestigde opinie, zooals ten aanzien van o.a. de gelijkstelling op onderwijs gebied, na moeizamen strijd is be vochten, bestaat ten aanzien van het recht der Overheid om den doodslag met het zwaard te wreken nog geen uitzicht op overeenstemming. Wanne r dan ook in Liberalen kring het standpunt vr.n De Vrijheid gedeeld zou worden ware veel gewon- Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents nen. Helaas het blijkt, dat daartoe de heer Roodhuyzen vooralsnog niet zal behooren. STADSNIEUWS. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder, de heer A. L. Reimerin- ger, is verhinderd morgen 22 Augustus a.s. spreekuur te houden. WETENSCHAPPELIJKE LEZINGEN. Dr. A. Troelstra van Den Haag heeft steeds ieder jaar, in opdracht van de Con- fessioneele vereeniging aan de Universi teit alhier wetenschappelijke lezingen ge- 'houden. Thans zal in het komende leerjaar, op uitnoodiging van de Vereeniging tot ves tiging van Bijzondere Leerstoelen, uit gaande van de Confessioneele Vereeniging aan de Universiteit, weer een reeks we tenschappelijke lezingen worden gehou den. Prof. Dr. Haitjema, hoogleeraar te Gro ningen, Dr. J. C. Kromsigt, Ned. Herv. predikant te Rinsumageest, en Dr. H. Schokking, Ned. Herv. predikant te Den Haag. zullen elk twee lezingen voor hun rekening nemen en daarin behandelen: de Anthroposophie, Christian Science en Theosophie. KAPELAAN BERKEMEYER. Door den Bisschop van Haarlem is be noemd tot kapelaan aan de St. Petruspa- rochi-3 (kerk Langebrug) de weleerw. heer C F. J. Berkemeyer, sinds 1927 kapelaan aan de parochie van de H. Catharina, te Amsterdam. Zijneerw. is geboren in 1887 te 's-Gra- venhage en priester gewijd in 1911. STATUTEN GOEDGEKEURD. Met Stcrt. No. 161 zijn verzonden de ko ninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging tot het houden van weten schappelijke voordrachten aan de rijks universiteit alhier. HOE SPELEN UW KINDEREN OP STRAAT? Gisteren wist een ongeveer 6-jarig zoon tje van de familie van B. H. zich op de Vischmarkt vast te grijpen aan een voor bereidende luxe Ford-auto. Hij ging op de achter aan de auto be vestigde reserveband staan. Of d-3 bestuur der er behagen in schepte om den boos doener niet de gelegenheid te geven door even te stoppen en hem er af te doen stappen, of hem er uit eigen beweging af te laten vallen, is niet uit te maken, maar in elk geval werd meer gas gege ven, waardoor het ventje geen gelegen heid had om van de auto af te stappen, en moest er zich ten slotte vanaf laten vallen, met het gevolg dat hij een zware smak maakte en een bloedende beenwond opliep. Zijn witte trui was ontoonbaar door d-e aanraking met de straatsteenen. Een waarschuwing voor de Ouders, is zeker hier op zijn plaats. GEDENKSTEEN JOHN ROBINSON. Bij de onthulling van. den gedenksteen van John Robinson vanwege de General Society of Mayflower Descendants in America tér gelegenheid van de jaarver gadering van het Pilgrim Fathers Genoot schap op 8 Sept., des namiddags te 3 uur in da doopkapel van de Pieterskerk, zal H.M. de Koningin zich laten vertegen woordigen door Haar Kamerheer Baron van Hardenbroek van Lockhorst. TRAMVERTRAGING. Van de electrische tram, welke gister avond 9.50 uit Leiden naar Den Haag is vertrokken, is onder Veur bij de halte Rozenlust de motorwagen defect geraakt. De tram kon hierdoor niet verder en heeft daar -aen half uur stil gestaan, ter wijl de reizigers in het donker zaten. Toen de volgende tram uit Leiden was gekomen, heeft deze haar opgeduwd tot het viaduct te Voorburg, waar inmiddels een andere motorwagen gereed stond, di-3 de taak van den defecten motorwagen overnam. KIND VERMIST. Sinds gisteravond wordt de 2Yt-jarige Catharina Lefeber uit de Bouwelouwe- steeg vermist. De politie stelt ijverige pogingen in het werk om haar op te sporen. Het dreggen in de Oude Vest bleef tot heden zonder resultaat. EXAMENS. Voor het examen Hoogduitsch L. O. slaagden te 's-Gravenhage de heer J. Jur- jaanz en Mej. A. Driessen, bsiden alhier. WATERPOLO. Gisteravond zijn te Alphen gespeeld de wedstrijden van A.Z.C. I tegen een com binatie uit Da Zijl I en II, eindigend met een 21 overwinning voor Alphen, en van een combinatie uit De Zijl II en III tegen A.Z.C. II, eindigend in 03. Donderdagavond zullen hier ter stede in De Zijl tusschen dezelfde combinaties wedstrijden worden gespeeld. Vannacht zijn jn de Nachtegaallaan twee personen aangehouden, die zich op het land van G. bevonden. Het zijn de 27- jarig-2 A. M. en de 2-jarige A. V.; zij wor den verdacht van strooperij. BINNENLAND. BEZOEK VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Gisteren bracht Z. K. H. Prins Hen drik een bezoek aan de Aviolanda- vüegtuigfabrieken te Papendrecht. De Prins was vergezeld van zijn ad judant, luitenant ter zee eerste klasse Termijtelen en Baron Schimmelpen- ninck van der Oye, alsmede van den heer Lucassen, met wiens motorjacht „Brandaris" cle Pirns zoo juist van een reis door Zeeland terug keerde. De Prins, die reeds 's avonds te voren te Dordrecht de gast was ge weest der Rordtsche Roei- en Zeil ver eeniging, werd gistermorgen te 10 uur te Papendrecht ontvangen door de heeren A. Burgerhout en E. Cobos, res pectievelijk president-commissaris en directeur der N. V. „Aviolanda" en de burgemeesters van Papendrecht en Dordrecht, de heeren P. van Rees en P. L. de Gaay Fortman. Nadat het gezelschap de verschillen de afdeelingen der in vollen gang zijn de fabrieken, waar momenteel 300 man werken, had bezichtigd, begaf men zich per motorboot, naar de Oude Maas, waar een tweetal vliegbooten, de D 14 en D 16 voor anker lagen. Met de D 14, bestuurd door den ma rine-vlieger Eikerbout, werden eenige demonstraties gegeven. Te circa 12 uur werd naar Papen drecht terug gevaren en aan het ge zelschap door de „Aviolanda" in café restaurant Panorama een lunch aan geboden. Te half drie vertrok de Prins per auto naar 's Gravenhage. BIJ H. M. DE KONINGIN-MOEDER TE GAST. Men meldt uit Baarn: Ongeveer 100 meisjes van Baarn en Soest, leerlingen van de Soester naai en breischool, die op 2 Augustus j.I. aan H. M. de Koningin-Moeder een cadeau, in den vorm van een tapijt, hebben aangeboden, zijn gistermiddag de gasten van H. M. ten paleize Soest- dijk geweest. De kinderen, die het paleis door den hoofdingang binnen gingen, werden in de Oranjerie in het het park onthaald op thee, gebakjes en limonade. Een goochelaar en een pianist hiel den de kinderen aangenaam bezig. De Koningin-Moeder vertoefde den geheelen middag in haar gezelschap en overhandigde allen bij het naar huis gaan een reep chocolade. ONDERSCHEIDING. Dr. J. J. L. van Rijn te Rome, afge vaardigde van Nederland in het per manente comité van het Int. Land bouwkundig instituut te Rome, is bij besluit van 11 dezer benoemd tot com mandeur in de Ordre du Mérite-agri- cole. POSTCHèQUE- EN GIRODIENST OP KONINGINNEDAG. De directeur van den postchèque- en girodienst vestigt er de aandacht op, dat op den verjaardag van H. M. de Koningin de kantoren der posterijen voor den postchèque- en girodienst ge sloten zijn, behalve voor het aanne men van stortingen, waarvan spoed- behandeling of spoedbericht wordt ge vraagd, en voor het uitbetalen van chèques, op welker adviezen ten giro- kantore spoedbehandeling is toege past. Het centrale giro-kantoor is op dien dag eveneens gesloten, behalve voor de afdoening van stortingen, giro-bil jetten en chèque-adviezen, waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd. EEN GESCHIL TE VEENHUIZEN Door den heer Sannes zijn aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Wil de Minister een onderzoek in stellen naar een geschil, hetwelk is ontstaan tusschen den hoofddirecteur der gestichten te Veenhuizen en een negentigtal gerechtigden tot het gra ven van turf in de z.g. Bieuw, welk ge schil in wezen loopt over de grenzen van de Bieuw? Wil de minister in dit onderzoek vertegenwoordigers der gerechtigden betrekken en wil hij de resultaten van het onderzoek mededeelen? 2. Is het juist, dat in dit geschil dooi den hoofddirecteur van Veenhuizen is opgetreden zonder overleg te plegen met de betrokken gerechtigden en dat hij zelfs turf, die door hen in 1927 nog gegraven was, thans nu deze droog is, door verpleegden der gestichten heeft doen vernietigen? 3. Acht de minister het niet ge- wenscht, dat, waar het hier gaat om een sinds jaren uitgeoefend recht, met de gerechtigden in overleg wordt ge treden, om tot een voor allen bevre digende oplossing te komen, en is de minister bereid, het tot stand komen eener zoodanige oplossing te bevorde ren? SOCIAAL-DEMOCRATISCHE FRIEZEN. Wij lezen in Het Volk: Op Zondag 5 Augustus is te Leeu warden opgericht een „Verband" van partijgenooten, die allen uitgaan van het beginsel, dat in Friesland de strijd en het werk voor het socialisme aan sluiten moet bij het Friesch-eigenè, onder den naam „Sosiaal Demokra- tijsk Frijsk Forban". Deze groep partijgenooten (het lid maatschap der S. D. A. P. is verplicht gesteld voor toelating tot het verband) stelt zich ten doel de bevordering van dien strijd en de deelneming aan dat werk voor het socialisme onder de Friezen door middel van het Friesch- eigene. Voorzitter van het verband is J. K. Dijkstra te Siegerswoude, secretaris M. Scholte te Leeuwarden. DE OUDE TOL TE VOORBURG OPGEHEVEN. Zaterdagmiddag te 2 uur is de tol aan de Laan van N. O. Einde te Voor burg, welke ruim 270 jaar bestaan heeft, opgeheven. Even voor tweeën passeerde nog een auto, welke nog tolgeld moest betalen Na een korte toespraak van den heer v. d. Vlugt als vertegenwoordiger van de N. V. De Tol, werd onder het luiden van de bel de weg voor het vrije verkeer open gesteld. Volgens besluit van B. en W. van Voorburg, zal de weg voorloopig voor autoverkeer worden afgesloten we gens reconstructie van den weg. NA DE NORMALISATIE VAN DE OVERIJSSELSCHE VECHT. Door den heer Weitkamp zijn aan den minister van Financiën de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat bij gelegenheid van de normalisatie van de Overijsselsche Vecht door den toen- maligen hoofdingenieur van 's Rijks Waterstaat, optredende in dezen als regeeringsgemachtigde, aan eigenaren der oeverlanden van bovenbedoelde ri vier, speciaal de eigenaren, wonende onder de gemeenten Ommen, Harden- berg en Gramsbergen, teneinde die eigenaren tot gemakkelijken afstand hunner door den Waterstaat benoodig- de gronden te bewegen, in het bijzijn van meerdere getuigen beloofd is, dat na het gereedkomen der werken aan de rivier de oevers en dijken, weer, evenals sinds onheugelijke tijden ge bruikelijk was, onverhinderd tot aan 't bed der rivier door hen zou kunnen worden benut? 2. Zoo ja, acht de minister het dan niet in strijd met de goed» trouw, dat thans de in vraag 1 bedoelde oevers, belendend aan de eigendommen derge nen, die, vertrouwende op de belofte van den regeeringsgemachtigde, hun land op zeer gemakkelijke voorwaar den afstonden, op last van de regee ring door den weledelgestrengen heer ontvanger der registratie en domeinen te Ommen, bij inschrijving aan den meestbiedende verhuurd werden? 3. Is de minister bereid te bevorde ren, dat belendende eigenaren alsnog in het vrije genot van de in vraag 1 bedoelde oevers worden gesteld, of, in dien zulks niet mogelijk mocht zijn te doen onderzoeken, hoe groot de koop som der afgestane gronden eventueel had kunnen zijn, indien de eigenaren voornoemd niet door den regeerings gemachtigde met de in vraag 1 bedoel de belofte waren gerustgesteld, opdat, aangezien het toch beneden de waar digheid van den Staat ligt, en het ook voor latere gelegenheden niet wen- schelijk is, ingezetenen op dergelijke manier van hun eigendommen af te helpen, de betrokkenen alsnog wor den schadeloos gesteld? BETEEKENIS VAN DE LICHT SIGNALEN. De hoofdcommissaris van politie in den Haag brengt onder de aandacht, dat ter plaatse, waar met lichtsigna len het verkeer wordt geregeld, de be stuurders de volgende verplichtingen hebben: le. Rood signaal („stop"); stilhouden in de volgorde van aankomst, achter de 9toplijn. Binnenland. Ernstige treinbotsing te Roermond. Prins Hendrik te Dordrecht. Patrimonlam's Program van wenschen. Buitenland. De bekende Geneefsche predikant Frank Thomas is overleden. Baldwin doet een beroep op de werk gevers in verband met de werkloosheid. Groote overwinning der Venizelisten in Griekenland. Daitschland zou voornemens zijn te Ge- nève de ontruiming van het geheele Rijn land voor te stellen. Een incident in de Kurzaal te Ostende. Monarchistische betoogingen in Albanië. Gisteren is te Keulen de eerste Int. Chr. Persconferentie bijeengekomen. Noord-China door zware rampen geteis terd. 2e. Geel signaal: a. indien het volgt op rood nog niet oprijden; b. indien het volgt op groen bestuurders reeds over de stoplijn rijden door; de overigen houden halt. 3e. Groen signaal („vrij"); doorrijden Wie linksaf wil, kan op het groene signaal linksaf gaan, doch met dien verstande, dat hij gebruik maakt van een opening in de file van tegenover gestelde richting. Linksaf is dus on dergeschikt aan rechtuit. Ook op het gele sein is linksaf rijden toegestaan, n.l. voor hen, die op het rood-sein hebben stil gehouden en zich vooraan links van de andere file heb ben opgesteld. Ook zij verrichten die beweging op eigen verantwoording. LUCHTVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Op 17 Augustus heeft op het Mini sterie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van een aanvullingsprotocol bij de op 24 Juli 1922 tusschen Nederland en Duitsch- land tot stand gekomen voorloopige overeenkomst betreffende het lucht verkeer tusschen beide landen. PATRIMONIUM. De a.s. Verbondsvergadering. Thans is verschenen de agenda voor de 45ste Verbondsvergadering van Patrimonium, te houden op 19 en 20 September a.s. in het gebouw Pa trimonium te Dordrecht. Den 19den heeft alleen een avond zitting plaats, die om 7 uur aanvangt en waarin de huishoudelijke zaken be handeld zullen worden. Donderdags begint om 9 uur de tweede zitting. Dan zal o.m. het pro gram van wenschen voor de a.s. ver kiezingen behandeld worden. In de middagzitting zullen worden besproken de conclusies van Mr. De Vries inzake werkstaking. Patrimonium's Program van Wenschen, Het verkiezingsprogram voor 1929 heeft het Verbondsbestuur in concept als volgt geredigeerd: Bevordering van Zondagsrust. De Zondagswet worde herzien en aan haar uitvoering de hand gehou den. In den publieken dienst worde aan allen, niet strikt noodzakelijken ar beid een einde gemaakt. De diensten van de openbare midde- len van vervoer worden op Zondag zooveel mogelijk beperkt. Onderzoek naar het Vaderschap. De procedure inzake het onderzoek naar het vaderschap worde, in het be lang van de ongehuwde moeder en haar kind, vereenvoudigd, overeenkom stig de voorstellen der Commissie Mr. Molengraaf. Sociale Verzekering. De Invaliditeitswet worde in dien zin gewijzigd, dat de loonklasse-indee- ling meer in overeenstemming zij met de tegenwoordige looncijfers. De rentebedragen behooren door de hoogere premiebetaling en, zoo moge lijk, door verhooging van de Staatsbij- drage van het overgangstijdperk, ver hoogd te worden; terwijl de weduwen- rente aanstonds bij het overlijden van den verzekerde worde toegekend. De loongrens worde, evenals de leef tijdsgrens van 35 jaar, verhoogd. De vrijwillige ouderdomsverzeke- ring worde door opneming eener we duwe-rente en door de mogelijkheid van premie-restitutie in meerdere ma te aantrekkelijk gemaakt. De werkloosheidsverzekering worde wettelijk geregeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1