HOE MEN DE KIEZERS VOOR LICHT. Men weet, dat de Staatk. Geref. Par tij in den laatsten tijd zich en haar Antirevolutionaire zuster de politiek van Datheen ten voorbeeld wilde stel len. Van Antirevolutionaire zijde, o.m. in het mooie boek van den heer H. de Wilde, is toen een poging gewaagd, Datheens optreden te Gent in zijn juiste beteekenis, vooral tegenover de leiding van Oranje, te teekenen. Daardoor is de S.G.P. met Datheen eenigszins in verlegenheid geraakt. Toch tracht ze, zoo van tijd tot tijd in haar „Banier", haar lezers te sugge- reeren, dat zé op het politieke pad wel in goed gezelschap verkeert. In de „Banier" van 2 Aug. j.l. wordt door K. te A. daartoe de hulp van niemand minder dan Dr. Kuyper onzen al- lereersten en grooten leermeester^ in zake DatÜ^fen's politiek te hulp "ge roepen. Ziehier op welke triomfante lijke wijze: ,,'t Kan verkeeren". Ons optreden onder Datheen en Marnix onder Bilderdijk en Da Costa, en niet anders onder Groen en Elout, doelde ten principale op de eere Gods, en lijnrecht stonden we deswege van meet af tegen de enkel macht en ei gen voordeel zoekende groepen over; geheel onverschillig of ze weer op het behoudziek Conservatisme aanstuur den, dan wel als Liberalen op eigen machtiger toekomst bedacht waren. Van Datheen tot Elout en van Marnix tot Groen was het telkens weer de in nerlijke drang eener onweerstaanbare zielsovertuiging, die ons bezwoer om zeiven niet dan instrumenten voor de eere onz.es Gods te zijn, en steeds weer, ook al dreigde opnieuw een so ciaal martelaarschap, hoog de banier van Gods Woord op te heffen Wie meent ge, lezer, plaatst Datheen in dit gezelschap? Het was Dr. Kuyper in zijn Deputa- tenrede van 23 November 1917. Toen was Datheen nog niet in den ban gedaan door de Antirevolutionai ren. Toen waren zijn beginselen nog niet verderfelijk. Wat kan het toch in korten tijd ver anderen. Nog geen tien jaar later schrijft de heer De Wilde een boek enDatheen wordt vierkant te genover Groen geplaatst. We zeggen maar: 't Kan verkeeren." We stellen terwille van de waar heid en het recht begrip der dingen hier maar weer een ander citaat te genover. In Juni 1*916. dus ruim een jaar vóórdat hij bovenaangehaalde Deputatenrede uitsprak, gaf Dr. Kuy per zijn groote werk „Antirevolutio naire Staatkunde" in 't licht, en daar in lezen we, deel II, par. 26 bladz- 37-39: „Door Oranje geleid. Hieraan is intusschen toegevoegd: „door Oranje geleid"; een bijvoeging, die niet uit mocht blijven. Te ontken nen toch valt niet, dat in het gety peerde Calvinisme, gelijk het toender- tijd uit Genève en Frankrijk ook ons land binnendrong, een niet te onder schatten gevaar school, waarvan de naweeën nog aanwijsbaar zijn. In het eerste deel van dit werk, laatste hoofdstuk, is de omstandigheid door mij uiteengezet, hoe van meetaf in het Calvinisme een beslissend element school, dat eerst later zich ontwikke len en rijpen kon, en dat, politiek ge nomen, eerst in de Vereenigde Staten tot volle uitwerking gekomen is; maar tevens is er toen bijgevoegd, hoe te Genève (men denke slechts aan den brandstapel van Servet) nog een eng hartig dogmatisme bovendreef, dat, kerkelijk onmisbaar, in zijn staatkun dige consequenties slechts op scheu ring en onderdrukking kon uitloopen. Deze nu beiden onderscheide men wel. Het is heel iets anders, wat op kerke- lijk terrein eisch der Confessie is, of wat op maatschappelijk en staatkun dig gebied als consequentie uit het Kerkelijk stelsel is af te leiden. Niet w'at Genève betrof, maar wel wat Frankrijk en Schotland aanging, heeft Calvijn zelf, gelijk ik in het Eerste Deel aantoonde, op dit verschil met nadruk zelfs gewezen, en het Neo-Cal- vinisme is wel waarlijk een echte spruit van Calvijn's geest, maar een spruit, die de historie eerst bij nade ren voortgang typeeren kon. Te Genè ve was Kerk en Staat nog te zeer in een gevlochten en dooreengemengd, en het is hieruit,dat niet alleen de brandstapeL.van Michael Servet, maar in 't algemeen alle vervolging te ver klaren is, die in Gereformeerde lan- a?n om des geloofswille ook op poli tiek terrein is uitgegaan De eenheid van Staat en Kerk te Genève heeft ve- -G °°k van onze Gereformeerde predi kanten in de 1*3 en 17e eeuw verleid, om gezag op staatkundig gebied voor zich o"n te eischen. Zelfs Datheen gaat ten de ze niet geheel vrij uit*) En als nu desniettemin de historie ons verhaalt, hoe in geen land ter wereld rijker geestelijke vrijheid van bewe ging, zelfs voor verklaarde ketters, heerschte dan in het Calvinistisch Ne derland, dan moet wel worden inge zien, hoe dit niet te danken is aan het juiste inzicht van onze toenmalige theologen, die schier allen in beginsel nog de oud-Roomsche ketterjacht lief hadden, maar veeleer in hoofdzaak aan den Prins van Oranje, die zeV warm voor de geestelijke vrijheid ge voelde, en niet alleen den moed, maar ook het beleid had, om eenerzijds den tol van zijn eerbied aan het Calvinis me te betalen, maar ook anderzijds Wij spatieeren. R. A. d. O. vooruit te grijpen naar de rijpere ont wikkeling, waartoe dat Calvinisme als vanzelf en krachtens zijn grondbe ginselen, mits zuiver verstaan, leiden moest. Men behoeft daarom den Prins van Oranje niet te idealiseeren. Zoo bij hem als bij Marnix va.: St. Aldegonde v/erkte ongetwijféld ook de zucht me de om zich politiek aan de overmacht van het clericalisme te onttrekken. Zelfs kan toegegeven, dat ook uitzicht op bevestiging en verbetering van eigen positie meesprak. Het gaat on der menschen, al te vaak door men- schelijke factoren, die maar al te dik wijls ook vlekken vertoonen. Doch al brengen we dit menschelijke ook bij Prins Willem in rekening, toch blijft het historisch vaststaan, dat hij de conseqentiën van het Calvinisme voor het Staatsleven beter en vroeger door zien heeft dan de toenmalige theolo gen, en dat het aan hem vooral te danken is, dat de schroeven van Roomsch model, die menig Calvinis tisch theoloog uit die dagen liefst zelf inquisitoriaal zou hebben zien aanzet ten, in onbruik geraakten. De bijvoe ging in art. 1 van de woorden: „Door Oranje geleid" mocht daarom niet achterwege blijven. De Antirevolutio naire Partij moet toch in haar pro gram zoo klaar en luid aP 't karn, den volke kond doen, met wat weerzin de zucht naar geestelijke tyrannie haar vervult, gelijk die uit de historie der 16e en 17e eeuw nog zoo telkens na klonk, en hoe 't haar bedoelen eenig- lijk is om, 't kerkelijk leven daargela ten (daarover toch spreekt zij zich als Antirevolutionaire Staatspartij niet uit) op staatkundig terrein de begin selen tot heerschappij te brengen, ge lijk die eerst in de latere ontwikke ling van het Calvinisme, vooral in 't land overzee, in hun zuiverheid ge grepen en in de dagen van ouds door niemand beter dan door den Prins van Oranje gevat en in practijk ge bracht zijn. De Kerk de Kerk, maar ook de Staat, de Staat. En juist hierin de eere van het Calvinisme gezocht, dat het van meetaf in zich droeg, wat bij geleidelijke ontwikkeling tot de belijdenis van de Gemeene Gratie, en hierdoor tot de juiste verhouding tus- schen theologie en staatkunde leiden zou". Men ziet hieruit wel, dat dr. Kuy per, al hield hij Datheen hoog, als één der voortrekkers van de Antirevolu tionaire of Christelijk-IIistorische richting, tegenover het niet-navolgens- waardige in Datheen's politiek op 23 Nov. 1917 geen ander standpunt in nam dan in Juni 1916 en geen ander standpunt dan hij zeker reeds sedert 1 April 1872 had ingenomen. ,,'t Kan verkeeren 1" zeker. Maar 't is te dezen opzichte noch bij dr. Kuy per, noch bij de tegenwoordige Anti revolutionairen „verkeerd". En 't is te hopen, dat het bij de S.G.P., wat deze politieke beschouwingen betreft, nog eens „verkeert", gelijk het bij Datheen zelf „verkeerd" is, die immers aan den avond zijns levens, volgens Robi- dé van der Aa deze verklaring zou hebben afgelegd: „Ik heb vroeger te veel de voorbeel den van Gideon, Jozua en David ge bruikt, om den burgeroorlog (tegen Oranje, in Vlaanderen) te verontschul digen; thans heb ik ingezien, dat zulks niet de ware weg is om den godsdienst voort te planten en onze martelaren anders gehandeld hebben. Ook heb ik voormaals te veel aan uiterlijke ceremoniën gehecht en de hoofdzaak verzuimd, om mijn ge meenteleden de ware bekeering des harten te prediken". R. A. d. O. GEMENGD NIEUWS. DE AANRANDING OP CORSIKA. De tweede aanrander neergelegd. In een Fransch blad, aldus het „Vad.", hebben we thans het bericht gelezen, dat de tweede bandiet, die betrokken was bij den overval op den toeristen-auto, waarin o.a. mejuffrouw Miek Janssen zat, en dien de politie niet in handen had kun nen krijgen, bij het uitoefenen van zijn beroep", den dood gevonden heeft. Uit het levensbericht van den thans overleden misdadiger blijkt wel ten dui delijkste, dat aanvallen op reizigers in Corsika niet zóó sporadisch voorkomen, en het reizen er niet zóó veilig is, als men van zekere zijde het publiek wil wijsma ken. Francois Raul Perfettini, 37jaar oud, was bij verstek reeds ter dood veroor deeld, voorts tot dwangarbeid en later had hij amnestie gekregen. In April j.l. nog had Perfettini onder bedreiging met een revolver in Porticchio een Engelschman van geld en juweelen beroofd en ook stelde men op zijn reke ning het drama te Lavan, op het einde van Mei, waarbij een heer van 60 jaar, Mancini, met zijn beide dochters den dood vonden. En daarna had de aanval op den toeristenauto, waarbij Mej. Jans sen betrokken was, plaats; hij was toen in gezelschap van een jongeren collega, Battesti, dien men echter al spoedig op het spoor wist te komen. Perfettini wist zich in veiligheid te brengen. Het was aan toevallige omstandigheden toe te schrijven, dat deze zwerver van het struikgewas neergelegd kon worden. Een gendarme, die vier jaar in Servië had doorgebracht, bracht zijn vacantie door te Vezzani, en werd op een voetpad dat van een boerderij leidde naar Vezzani, aangesproken door Perfettini. Deze wilde zijn hand leggen op het revolverzakje van den gendarme, waarop de gendarme, mee- nende dat hij bedreigd werd, zijn revolver trok. en tweemaal op Perfettini schoot, die onmiddellijk dood ineenzeeg. Het verhaal in de Fransche krant was geïllustreerd met het portret van Perfet tini. Mej: Miek Janssen deelt nog mede, dat zij in het portret den man herkend heeft, die, toen Battisti zijn snoode plan nen wilde volvoeren, geroepen heeft: „Ne fais pas $a, ne fais pas ca!" Zij ivas er nog van ontroerd. Het por tret had zij overigens ook gezien bij den commissaris van politie. Zij wist toen nog niet, dat de man zes moorden had be gaan. Het zal wel een raadsel blijven waarom deze niets ontziende moordenaar juist mej. Janssen heeft willen sparen. Zeker heeft het feit, dat zij den moed en het overleg had om met Battisti en Per fettini als mensch tot mensch. te spreken er veel toe bijgedragen. Maar zulke ruwe kerels Mej. Miek Janssen vraagt nog opne ming van het volgende: Tot mijn spijt is er een misverstand ge rezen, en heeft, men den indruk gekregen als zouden mijn zuster en mijn vriendin bij den aanval der bandieten op Corsika in de auto-car zijn gestapt en weggere den. Dit is absoluut een vergissing. Op het oogenblik, dat de bandiet Battesti zei- de: „Une des dames reste ici", heb ik in stinctmatig geantwoord: „Ilc blijf hier", en met nadruk dit herhaald, toen de beide andere dames protesteerden. Ik heb een heel goede gezondheid, mijn zuster was nauwelijks van een zware ziekte hersteld en mijn vriendin .doodelijk vermoeid. Bui tendien doorzag ik de heele situatie, en begreep, dat wij allen gedood zouden wor den, wanneer er getreuzeld Averd. Aange zien 2ij de portefeuilles gedeeltelijk terug namen en de bandiet dit zag, geloofden" zij buitendien, dat wij gefouilleerd zouden worden, en ik mij het eerst hieraan on derwierp. Op eenigen afstand van de autocar bleef ik met den bandiet staan, de chauffeur zette den auto aan, en aan gezien mijn zuster en mijn vriendin er beiden weer uit wilden springen, zei ik tegen den chauffeur: „Partir, partir wat zij niet konden hooren. Den geheelen weg over heeft de Franschman, die ook in den autocar zat, hen neergedrukt, toen zij er uit wilden springen; de autocar reed in volle vaart, en dit was dus levens gevaarlijk. Van Ghisoni zijn ze doorgere den naar Vizzavona, omdat hun dit Averd geraden, daar in die plaats het middel punt der gendarmerie is, en zij mij zoo beter konden helpen. Gelukkig dat ze niet den heelen toe stand doorzagen, anders Avas het verloop zeker heel wat dramatischer geweest. P. S. Gaarne zou ik u nog willen mel den, dat de sous-préfect de Corte mij heeft gemeld, dat de grootste bandiet van Cor sika „comme un chien enragé" met de kolf van het geweer is neergeslagen! Ik voor mij kan dus niet gelooven aan de A-eiligheid der vreemdelingen in dit prach tige land, zoolang er zulke voorvallen ge schieden! NEDERLANDSCHE BAGGERMOLEN VERGAAN. Negen opvarenden verdronken. Blijkens een Lloyds-telegram uit Al giers is de Nederlandsche baggermolen no. 10, toen hij op weg was van Port de Bouc naar Bougie, waar hij de La Man che moest vervangen, gisteren tijdens een storm bij Kaap Carbon gezonken. De ne gen opvarenden zijn omgekomen. De molen was eigendom van de firma Ackermians en van Haaren te Havre. Botsing tusschen tram en vrachtauto. In de Plantage Middellaan te Amster dam wilde gistermiddag de chauffeur van een vrachtauto over de rails zwenken, om naar den anderen kant van den straat te gaan. De man gaf het teeken, dat hij ging oversteken, te laat. In elk geval kon de bestuurder van een met vrij groote snel heid naderenden tramwagen van lijn 21, de tram niet meer bijtijds tot stilstand brengen. Met een harden smak, die ver in den omtrek te hooren was, reed de tram op de vrachtauto in, die omver werd ge drukt. Gelukkig, had de chauffeur zich bijtijds van zijn wagen kunnen verwijderen. De auto zelf bleek slechts geringe scha de te hebben opgeloopen; onder meer was de rechtervoorband gesprongen. De bestuurder van de tram was er min der goed afgekomen. Hij liep verschillende schrammen aan linkerhand en linkerwang op, tengevolge van het breken der voorruiten. Het voorbalcon was bovendien eenigs zins ingedrukt, terwijl voorts de kop lamp en het stootblok geheel verwrongen waren. Het verkeer ondervond eenige stagna tie. Ernstig ongeval met een loskraan. Gistermorgen omstreeks half twaalf wa ren eenige arbeiders van de werf „Voor uit", te Spaarndam, bezig plaatijzer te lossen, met behulp van een kraan uit een aldaar geankerde schuit. Op een gegeven moment brak de draad, met het noodlottig gevalg, dat de 50-ja- rige arbeider, Koster, wonende op het Ha venplein, te Spaarndam, er onder ge raakte en doodelijk werd getroffen. De ongelukkige was gehuwd en laat een groot gezin achter. Ook de 24-jarige ongehuwde arbeider, J. Stam, uit Haarlem, bekwam ernstige in wendige kneuzingen. Overbrenging naar het gasthuis te Haarlem, werd noodzake lijk geoordeeld. Twee ziekenauto's waren spoedig ter plaatse. Koster werd naar zijn woning ver voerd, terwijl Stam in het gasthuis te Haarlem werd opgenomen. De politie van Haarlemmerliede was spoedig ter plaatse, om een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in te stellen. Hotelschip vertrokken. liet stoom schip „Oranje Nassau" der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", dat tijdens de Olympische Spelen als hotelschip in de Amsterdamsche haven vertoefde, is Don derdagavond met een aantal passagiers aan boord naar Harwich vertrokken, ten einde daarna weer in den gewonen clienst te Avorden opgenomen. Alle toeristen- en hotelschepen hebben nu deze haven weer verlaten. Tragisch. In de Plantage te Schie dam werd gistermorgen een ongeveer 40- jarige tot dusver onbekende vrouw aan getroffen, die zich onwel gevoelde. Op medisch advies werd ze overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis alwaar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overle den. Auto-botsing. Gisternacht te half één zijn op den Coolsingel bij de v. Oldenbar- neveltstraat te Rotterdam een autobus bestuurd door J. v. Z. wolende Crooswijk- sche Weg en een luxe auto, bestuurd door J. L. wonende West Varkenoordsche weg, tegen elkaar aangereden. Beide wagens werden aan de voorzijde ernstig bescha digd, de luxe auto het ernstigst. De heer en mevr. K. wonende in de Van Vollen- hovestraat, die in den luxe auto zaten, werden door de schok door een tusschen- ruit geduwd en bekAvamen beiden lichte verwondingen, zoodat zij in het zieken huis aan den Coolsingel behandeld moes ten worden. Tegen den chauffeur J. L. is proces-ver baal opgemaakt wegens het in gevaar bre'ngen van de veiligheid van het ver keer. De vliegramp te Heerlen. Een der ge wonden bij het vliegongeluk te Heerlen van j.l. Zondag, de heer Herzdahl, is uit het ziekenhuis ontslagen. Het mitrailleur-ongeluk. In het be richt omtrent het mitrailleur-ongeluk in de Harskamp, werd o.a. gemeld, dat „een dokter niet te bereiken bleek". Van wel ingelichte zijde verneemt het „U. D.", dat dit als volgt is te verklaren: Voor mitrailleur-oefeningen in groot verband is steeds een officier van ge zondheid in de Harskamp gedetacheerd. Zoodra echter oefeningen in klein ver band plaats hebben, gaat de officier van gezondheid naar zijn vaste standplaats terug en wordt de geneeskundige dienst in het kamp „verhuurd" aan een burger- geneeskundige. Dit is een maatregel, van het Rijk, die op zuinigheidsoverwegingen heet te berusten. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de burgergeneeskundige zijn practijk afrijdt, hij maar niet elk oogen blik te bereiken is. En dit is dan ook de oorzaak geweest, dat de gewonde soldaat eerst in het hospitaal te Arnhem defini tief kon worden geholpen. Aulo in een ravijn gestort. Ruim 'n week geleden vertrokken uit Amsterdam de heer en mevrouw Fortuin met hun autó, waarin nog de heer Oud uit Am sterdam en een dame van gezelschap, zuster Beets, hadden plaats genomen, naar Zwitserland, meldt de „Tel.". Te Lu- zern liet men den eigen auto achter en huurde een anderen om daarmee over In terlaken en Aigle den tocht naar Genève voort te zetten. Even voor Interlaken, nadat de Brünig- pas reeds gepasseerd was, moest bij een bruggetje gestopt worden voor een auto, die van den anderen kant kwam. Instede voorzichtig te passeeren, reed deze wa gen regelrecht op den auto met Neder landers in, met 't gevolg, dat deze tegen en door de brugleuning werd gedrukt en onderstboven in een ravijn van verschei dene meters diepte stortte. Weldra toegeschoten hulp bevond, dat zuster Beets er het ergst aan toe was: zij had een ernstige bekkenfractuur beko men. Van mevr. Fortuin werden twee rib ben gekneusd; de heer Fortuin, die onder den wagen lag, had hevig bloedende won den aan arm en oor; de heer Oud, de va der van het Tweede Kamerlid,kwam er met enkele schrammen af. De gewonden zijn in het ziekenhuis te Interlaken op genomen. Ongeluk bij de Zuiderzeewerken. Bij den gemaalput te Medemblik kreeg een der werklieden een machine-deel op zijn been, dat nagenoeg geheel verbrijzeld werd. De man is zoo spoedig mogelijk naar het O. L. Vr. ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Van een steiger gevallen. Tijdens het verrichten van werkzaamheden aan het gebouw Angerenstein te Arnhem zijn twee metselaars van een steiger gevallen en met zeer ernstige verwondingen naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. In roovershanden. Blijkens een tele gram uit Athene is de Nederlandsche vi ce-consul te Saloniki met zijn vrouw door roovers te Grevena gevangen genomen. De Arice-consul is later in vrijheid ge steld. Zijn vrouw moest echter in handen der roovers achterblijven. Voor haar invrij heidstelling wordt een losprijs van ruim 500.000 drachmen geëischt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. TreinongevaL Van den trein uit Bel gië, die gisterenavond om 8.20 uur uit Roosendaal was vertrokken, is op de brug over den Moerdijk de koppeling tus schen het eerste en het tweede personen rijtuig gebroken. De voorzijde van het tweede rijtuig, een Belgische le en 2e klasse D-wagon, werd ernstig beschadigd. Deuren en ramen werden vernield. Per soonlijke ongevallen hadden echter niet plaats. Het treinverkeer ondervond onge veer een half uur vertraging. Aanslag op de Zeister tram. In den nacht van Woensdag op Donderdag jJ. heeft men getracht de Zeistertram, die om 11 uur 50 min. van Utrecht vertrekt, te doen ontsporen, door bij fort de Bilt* twee ijzeren nagels, ter dikte van 2.8 cjtf. en lang 10 c.M. dwars over de tramrails te leggen. De tram reed met gewone snelheid over de versp'erring heen en ontspoorde niet. De wagenbestuurder, conducteur en een 6-tal passagiers waren hevig geschrok ken door den geweldigen schok. Nadat de ijzeren nagels waren wegge nomen, reed men verder, doch ter hoogte van Steynenburg kreeg men denzelfden onaangenamen schok. Ook daar had men twee ijzeren nagels van dezelfde soort over de tramrails gelegd. Terstond heeft de wagenbestuurder aan de politie te De Bilt van dit feit kennis gegeven. In samemverking met den U- trechtschen speurdienst trachten beiden den dader of de daders op te sporen. De ijzeren nagels zijn in beslag genomen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Op het te Ree uw ij k geh rilden mu ziek- en zangconcours, behaalde de heer M. J. Markx alhier met de Zangve'e>- niging „Looft den Heer" te Ter Aar een ie pr. in de 4de afd. met 312 p. en mot de Zangvereeh. „Amicitia" van Nieuw koop in de Eere-afd. een ie pr. met 339 punten. Laatstgenoemde vereeniging be haalde in één jaar drie re prijzen in de ze af deeling. Een tweetal jongens ware 1 op een vrachtauto van H. geklauterd. Toen zij bri de ouderlijke woning in de Raadhuis straat waren gekomen en zich van de auto wilden verwijderen, kwamen bei den te vallen. De 12-jari$ê 4e J- brak daarbij een pols en kreeg bovendien eea vrij ernstige kniewonde; de andere jon gen, het zoontje van V., werd een eind je door de auto medegesleurd, waar door zijn kleeren deerlijk werden geha- ivend en hij enkele ontvellingen opliep. Beiden werden door Dr. v. W. verbon den. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de eerste helft der maand Augustus 1928. Brieven binnenland: De Courant, Het Nieuws \ran den Dag, Amsterdam; Venn Unitas, Amsterdam. Briefkaarten, binnenland: mevr.Ub- bink, Soestdijk; G. Eekboff, Aalsmeer; W. C. Stammer? W. de Roore, Amster dam; W. Pasma, Utrecht. Brieven, buitenland: W. Thelin, Brus sel. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. P. Hogeboom jm. 24 j. en G. J. Cozijn jd 26 j- F ...v. d. Meer wedn. 26 j.en Th. L.'Eluys jd. 24 j.; E. Wassenaar wedn. 54 j. en W. DuiArerman jd. 56 j.; A. Wendt' jm. 32 i. en J. M. Sasburg jd. 30 j.; F. H. Kriek "jm. 28 j. en 'S. J. van Dijk jd. 22 j.; Af. D. Stafleu jm. 28 j. en L. M. Stafleu jd. 25 j.; P. G. Slootweg jm. 26 j. en P. Bek jd. 25 j.; C. de Vet jm. 39 j. en F.Henmy ju- 34 .i-; N. Gordijn jm. 29 j. en M. O. Horee jd. 27 j.; J. van Rossen jm. 21 j. en M. Nieuwenburg .jd.' 18 j.; W. ÏQeijn jm. 26 j. en P. S. Crama jd. 27 j.; H. Ravensbergen jm. 26 j. en E. A, v. d. Linden jd. 27 j.: Ph. Verstra ten jm. 21 j. en M. A'. Kuijl jd. 23].; J. Fasseur jm. 29 j. en A. van Duu- ,ren jd. 26 j; WL J.' Wiggers jm. 25 j. en F. Fallaux jd. 26 j. BODEGRAVEN. In de maand Juli zijn in het ge meentelijk sLachthuis geslacht: 1 paard 115 koeien, 73 varkens, 21 graskalve ren, 749 nuchtere kalveren en 3 gei ten werden geslacht. B. en ff. van Bodegraven hebben A^ergunning verleend aan O. Ooms tot den bouw van een dubbel Avoonhuis en bijbouw van een kamer, keuken en een schuurtje. De verkoop van bloempjes ten bate v. h. £antosfonds, Donderdag al hier gehouden, heeft ruim f48,op gebracht. Donderdagmorgen wilde bij Nieu- werbrug een luxe auto een groote bus Sasseeren, terwijl van tegenovergestel- en kant een motor met zijspan kwam «aangreden. De motorrijder haalde te ver uit daar anders aanrijding onver mijdelijk was; met het gevolg, dat de (motor aan de steile slootkant omsloeg ien man, vrouw en logé in een smerige moddersloot terecht kwamen. Met \*er- leende krachten werden zij daar direct uitgehaald. Tegen den autorijder werd procesverbaal opgemaakt. BOSKOOP. Donderdagmiddag is de 5-jarige .Cornelia J. Groenendijk alhier, al spe lende in een sloot geraakt en jammer lijk verdronken. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche .Veiling". Veiling van 17 Augustus. Rozen per bos: Butterfly 4058 et.; Hadley 5467 ct.; Golden Ophelia 32 40 ct.; Ophelia 36:43 ct.; Gem. Ro zen 914 ct.; Claudius Pernet 6090 ct.; Rosalandia 3136 ct.; Columbia 3485 ct.; Marcel Royer 4757 iMac. Keilen- 59 ct.; Jules Bouchë 65— 70 ct. Diversen per bos: Dahlia's 1540 et; Lelies fo,8o1; Chrysanthen p. str 2532 ot HELLE GOM. De Chr. Zang vereen. „Zingt den Heer" alhier, dir. de heer S. P. Visser, behaalde j.l. Woensdag op het concours te Zevenbergen den ien prijs met het hoogst aantal punten in de 3 e afd. Dit is voorwaar voor de vereen, en den dir. een groot succes. Burgerlijke stand. Bevallen: J. Warmerdam—van den Burg, z.; E. v. MarisWassenaar, d.; J. btruikvan den Akker, d* J. M. WegersGoeder mans, d.* C. de GrootLqten, z. Overleden: J. vau de I 00 3 j., m. LEIDERDOLP. Ds. J. J. Dijk, beroepen Pred. bp de Geref. Kerk alhier die, zo als reeds teerder gemeld is, zb intrede zal doen op 9 Sept. .a-.s., zal .vorden bevestigd door Ds. Hagjenaar,'Pred. te Meppel. LMS^. De Min. van Waterstaat brengt ter kennis ,dat bij vonnis van het kanton gerecht te Amsterdam van Juli aas

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7