Méeiut) Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van: a. Gebrs. van Iloeken's Houthandel om vergunning tot het uitbreiden van de stoom-houtzagerij in de Waard, op de perceelen kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N Nis. 318 - 314, en Sectie K Nis. 3890 en 3942; b. de N.V. de Graaf en Co.'s Handelmaat schappij om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Oude Vest No. 171, kadastraal bekend Gemeente Leiden, ■Sectie H No. 3128, met bovengrondsche aftapinrichtïng vóór dat perceel; c. de, fa. Trip en van der Wiel, om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond sche aftapinrichting in en op het perceel Hansenstraat, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie K No. 3815; gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den len Sept. e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerichtigd zijn zijn, die niet overeenkomstig ar. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 18 Augustus 1928. AUG. L. REIMERINGER, W eth .-Lo co-Burgem VAN STRYEN, Secretaris. ieen elöctrische wekinricliting zal wor den geplaatst. Goedgekeurd wordt een besluit inzake de bediening van het veer aan het Bcerenschouw, dat aan den Pontonier voor den nachtdienst wordt betaald f 40 per maand, en de ontvangsten ten beste komen van het Brugfonds, dat por week reeds f 39,— opbracht. Oncerhandsclie verhuring heeft plaats gehad van een gedeelte van het Brug- huis aan aannemer e.a. tot een be drag van f275 tijdens den brugbouw, welke handeling wordt goedgekeurd. Ten slotte blijkt, er een strook grond moedig .aan de zijde van Hazerswoude, groot 40 M2,j eigendom van den heer D. Dorrepaal. Weth. Dorrepaal verlaat tijdens de bespreking de vergadering. Medegedeeld wordt dat voor de benoo- digde glrond wordt gevraagd f2.000. plus enkele bepalingen. Dit bedrag wordt evenwel te hoog geacht, waar om !B. en W. machtiging vragen aan den Raad de noodige stappen te doen om tot onteigening te geraken. De heer V an Egmiond had lie ver gezien dat deze zaak door Ha zerswoude was geregeld, aangezien B. en W. aldaar heel wat vrijer staan te genover den verkooper dan B. en W. alhier. De Voo rz. deelt mede dat dit voor- loopig is beproefd, maar de eischen zijn Van dien aard dat men tot geen oplossing komt. Vervolgens wordt het voorstek van B. en W. aangenomen. De heer D. Dorrepaal komt wesr ter vergadering, aan wie de uitslag wordt bekend .gemaakt. Op verzoek van den aannemer en den opzichter van de nieuwe brug, wordt art. 53 der Politieverordening aangevuld met de clausule, dat tijdens den onderbouw van de brug, de vaartuigen welke door motoren of machines worden voortbe wogen, M. vóór en 5 M. na het bouwwerk, de schroef moeten buiten werking stellen. Bii de gebruikelijke rondvraag brengt de heer Lieverse de brand bij den heer Reyneveld ter sprake, klaagt over het niet gebruiken van de brandkraan, over het ontactisch optreden van een of meer brandmeesters, en onvoldoende brandzeilen enz. De V 00 r z. dient van antwoord, waaruit blijkt, dat het een en ander zal worden onderzocht en nagezien. De heer V an der Ent wijst er op dat de brug aan den Gnephoek aan de zijde van onze gemeente ©enigszins af brokkeling vertoont. De Voorz. be looft de zaak na te zullen zien. De heer V an Egmond informeert of er bijtijds gezorgd zal worden voor genoeg verlichting sbii de overzetveeren, waarop de y o or z. bevestigend ant woordt en ten slotte wordt aan den heer G. Dorrepaal Gzn. nog f40,vergoe ding toegestaan door den Raad voor het in werking brengen van zijn mo torspuit tijdens den brand bijl den heer Reyneveld, alhoewel1 het bedrag .door lallen hoog werd genoemd. Hierna sluit de Y 0 o r z. de vergade ring. OEGSTGEEST. Eerecomité Winkelweek. Eerevoorzitter van bovengenoemd comi té is burgemeester van Griethuysen. Le den: H. W. Rubenkamp, N. Zandbergen (wethouders), T. v. Egmond, B. J. M. Kort- mann, A. T. Kraan, D. Timmermans. Het comité verzoekt beleefd tijdens de winkelweek te vlaggen en de tuintjes keurig in orde te hebben. Het gaat om de eer van Oegstgeestl ling drie dagen te doen duren, terwijl zij door muziek zal opgeluisterd worden. Voor het feest op de Voorstraat hebben wij met velen den wensch, dat de tent der Chr. Geheelonthouders Vereeniging, die wij verleden jaar misten, weer baar onmisbare plaats zal innemen; voor velen was deze tent altijd een rustig zitje met billijke consumptieprijzen. Uit het Sociale Leven. het dreigende conflict in de aardewerkfaerieken te gouda. Op het Departement van Arbeid heeft gisteren, naar het Volk meldt, een bespreking plaats gehad tusschen den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteijn, en de fabrieksorganisatiés over bet dreigende conflict in de aar de werkin dus trie te Gouda. Het eerst werden de werkgevers ge boord; daarop volgde een onderhoud met de vertegenwoordigers der werk nemers. De rijksbemiddelaar stelde tenslotte voor, bet ultimatum een week op te schorten, ten einde hem in de gele genheid te stellen behoorlijk van den stand van zaken kennis te nemen. De organisatie-besturen verklaarden zich bereid, dit voorstel aan de arbei ders voor te leggen, mits de werkge vers bun houding tegenover de arbei ders zouden wijzigen. Dit laatste werd door de werkgevers toegezegd. Wanneer de arbeiders tot opschor ting van het ultimatum tot 25 Aug. besluiten, zal er Donderdag 23 Aug. onder leiding van den rijksbemidde laar een gemeenschappelijke bijeen komst van werkgevers en de vertegen woordigers der arbeidersorganisaties plaats vinden. UIT ONZE INDIEN. VOORSCHOTEN. Het programma van de Wilhelmina- feesten alhier is weer 'verschenen en be looft weer een gezellig feest. Bovendien wordt er onder de auspiciën der Wilhelminavereeniging een Floralia- tentoonstelling gehouden in bet nieuwe gymnastieklokaal en omgeving, die, naar de plannen der commissie te oordeelen, iets bijzonders belooft te worden. Er is dan ook reeds besloten deze ten'toonstel- de jacht op krokodillen. De grootste vijand van den mensch op Borneo is wel de krokodil, bonder den personen vallen jaarlijks als slachtoffers dezer lugubere dieren. Daarom dient er eens flinke oprui ming onder hen gehouden te worden, meent de Borneo Post. Dit kan gebeuren, daar zoowel in Europa als Amerika groote vraag is naar krokodillenleer, waarvan men tasschen, koffers etc. vervaardigt. En kele jagers, o.a. de heer Johler d'or, die in 14 dagen tijds 118 krokodillen schoot, leggen zich op deze jacht toe, zij hopen er een bestaan in te vinden, en doen tevens een voor dit land nut tig werk. Eiglijk behoorden de jagers van het gouvernement een premie te ontvan gen voor eiken door hen gedooden kro kodil en dit vragen zij echter niet; hetgeen ons evenwel wenschelijk voorkomt, is, dat het gouvernement deze jacht aanmoedigt door b.v. geen uitvoerrecht op krokodillenhuiden te heffen, althans een gering recht en niet zooals bet nu doet, n.l. door idioot hooge uitvoerrechten den export van huiden onmogelijk te maken en daar mede de menschen-verslindende krokodillen, die op meerdere plaat sen een wanhopige plaag voor de be volking zijn, in bescherming neemt. De plaatselijke handelswaarde van een ongeprepareerde krokodillenhuid varieert van f 7.50 tot f 15, al naar ge lang van de grootte en onbeschadigd heid. Een krokodillenvel weegt 15 a 20 K.G. Nemen wij als gemiddelde een ge wicht van 16 K. G. aan, dan taxeert de douane ongeveer f 10 a f 12.50 plaatse lijke handelswaarde op een export waarde van vierhonderd, daar zij on geprepareerde krokodillenhuid op 25 gulden per K.G. taxeert en over deze fancy-taxatie rechten eischt. Inderdaad een afdoende „dierenbe scherming", zeer ten nadeele van de bevolking. een merkwaardige ontdek king. In het „Berliner Tageblatt" werd onze aandacht getrokken door een feuilleton, getiteld: „In de Moluk- ken"; een leesbaar schetsje in den vorm van een serie instantanéetjes van het leven te Menado. schrijft het Hbl. Maar het verhaal zou na vluchtige lezing ter zijde zijn gelegd, indien niet één détail verdiende, dat wij bij de publicatie even stil stonden. In het derde schetsje is één der hoofdpersonen „der steinalte Schoe", van wien wordt verteld, dat hij Schoe als jongeling nog had gefun geerd als schrijver bij den „Neder- landschen dichter Multatuli, toen laatstgenoemde te Menado de functie van vendumeester bekleedde." Wij sloegen toen de carrière van Eduard Douwes Dekker nog eens na en constateerden, dat hij tusschen 1848 en 1851 secretaris van het ge west Menado was. En misschien dus als zoodanig tevens belast met het ambt van vendumeester. Iemand, die nu ongeveer 95 jaar oud is, zou dus inderdaad nog te Menado onder Mul tatuli kunnen hebben gediend. Heeft men in Indië ooit van dien ouden heer Schoe gehoord, althans: van een inwoner van Menado, die aan deze beschrijving beantwoordt? Mis schien is de naam niet gefingeerd; andere namen in da schetsjes zijn ver moedelijk „echt d.w.z. namen als Bianchi en Von Banniseht komen in geheel Indië, óók in de Molukken, voor. En leeft deze tijdgenoot van den schrijver van „Max Havelaar" nog? Jammer, dat wij niet weten, wan neer de schrijver in het Duitsche blad dezen Schoe heeft ontmoet. De vele Multatuliana zouden met eenige wellicht interessante vermeerderd kunnen zijn. Misschien zou een onder zoek nu nog wetënswaardigheden kunnen opleveren. GEMENGD NIEUWS. aluminium is onschadelijk. In „Voeding 4en Hygiëne" schrijft v. R. Hce het praatje in de weireld is ge komen, zullefn wri wel nooit weten. Maar in verschillende dagbladen heeft een berichtje gestaan, dat aluminium-vaat- werk aanleiding heeft gegeven, of kan geven tot vergiftigingsverschijnselen. Zouden er menschen zijn. die van dit praatje ook maar iets gelooven? Wij betwijfelen het. Sinds jaren en jaren wordt allerlei spijs ook zure spijs in potten en pannen van aluminium bereid en aooit heeft iemand daarvan schade of ook imaar hinder ondervonden. Nog pas, op het Wereld-Zuivel-Con gres te Londen, heeft O. F. Hunziker, Chicao, een sgtudie geleverd over dsn invloed van melk op verschillende me talen: hii heeft daarbij bevonden, .dat laluminium minder dan ijzer,. zinkA ko per, tin en nikkel door melk wordt aangetast. Iii het bekende werk van Dr. K. B. Lelimann ;,Die Methoden der prakti- schen Hygiëne", wordt gezegd: „Aluminium vaatwerk geeft bij de toebereiding en het gedurende korten tijd bewaren van spijzen en van kof fie slechts onb et eekenend© hoeveel heden metaal af, zoodat de mensch, wiens voedsel zooveel mogelijk in alu minium vaatwerk wordt bereid, slechts ongeveer 1 tot 3 milligram van het metaal per dag binnen krijgt. „Hoeveelheden van enkele milli grammen aluminium per dag mogen a priori als onschadelijk voor den mensch worden beschouwd, daar drinkwater (volgens Plaggej dikwijls hoeveelheden van 0.2 tot 18.4 milli gram aluminium oxyde per liter be vat". Uit dit alles zal het wel duidelijk zijn, dat het hierboven bedoelde krantenbe richt niet het minste geloof verdient. Inbraak. In de woning van mr. S. aan den Koningsweg te 's-Hertogen- bosch, welke tijdelijk leeg stond, bleek dezer dagen ingebroken te zijn. Er wordt een rijwiel vermist en voorts zijn tal van andere voorwerpen ver dwenen, waaronder een beurs en een portefeuille, een vulpen en postze gels, een 10-tal gouden vijfjes, een gouden Engelsch pond en id. half pond, verder f 30 aan geld. en tal van geldswaardige papieren. Brand. Gistermiddag is e Haagsche brandweer gealarmeerd voor een binnen- brandi n perceel Beukstraat 84. Het bleek, dat de bewoners van het huis afwezig wa ren en dat' tijdens hun afwezigheid brand was ontstaan in de achterkamer. Een onderzoek wees uit, dat de bewo ners voor zij uitgingen in een kast naar iets hadden gezocht. Zij hebben daarbij lucifers gebruikt en dit is de vermoede lijke oorzaak van den brand. Gelukkig hadden de bewoners de kastdeur dicht ge daan, zoodat het vuur langen tijd smeu lend is gebleven. Met een straal op de motorspuit was de brandweer het vuur spoedig meester. De schade is nogal aanzienlijk. Tasch met 1270 verloren. Woens dag reed een 16-jarige kantoorbediende op den oprit aan de Boompjes te Rotter dam. Aan het frame van zijn fiets hing een actetasch, waarin 1270 en kwitan ties geborgen waren. Bij het begin van den oprit heeft de jongen de tasch nog gezien, eenige bonderden meters verder miste hij de tasch. Hij reed terug, maar de tasch was niet meer te vinden. Waar schijnlijk is de actetasch door het schok ken los geraakt. De jongen heeft aangifte gedaan bij de politie van het verlies. Bliksem ingeslagen. Te Didam sloeg de bliksem tijdens een hevig on- weder in de boerderij van B. in. Het gebouw brandde totaal af. B. en zijn vrouw werden tegen den grond gesla gen. waarbij eerstgenoemde een tijde lijke verlamming kreeg. vochtige huizen. In de nieuwe wijken onzer steden, aldus de N. R. Crt., kunnen we zoowel in den zomer als in den winter waar nemen, dat geheele complexen nieuw gebouwde huizen betrokken worden zonder dat men iets ontdekt heeft van eeh poging tot drogen. Het betrekken van nieuw gebouw de, uit den aard der zaak in elk jaar getijde door en door vochtige huizen is niet alleen schadelijk voor de meu belen, die er in worden gebracht, doch ook in hooge mate voor de gezond heid der bewoners. Verschillende Louwverordeningen bevatten bepalin gen, die inhouden, dat een huis eerst bepaalden tijd na gereedkomen mag worden betrokken. Deze bepaling wordt in het alge meen genegeerd, de woonvergunning wordt soms reeds afgegeven wanneer het gebouw glas- en waterdicht is en aan de rioleering is aangesloten. Om den vochtigheidsgraad bekommert men zich blijkbaar bij het afgeven van een woonvergunning niet. De betrokken huurder of kooper van een huis, die prijs stelt, op behoud van gezondheid en in goeden staat btijven van den inventaris zal dus goed doen, zelf den vochtigheidsgraad van zijn nieuwe huis te controleeren. Een eenvoudig middel hiertoe is het opstellen van een schaal of bak met stukken ongebluschte steenkalk. Uit het mee of spoedig uit elkaar vallen (jiaarvan kan men den vochtigheids graad eenigermate afleiden. Een ander middel bestaat in het on geveer een kwartier in water weeken van een dun plaatje gelatine als in den handel voorkomt en dit sterk uit te rekken op een met vet bestreken glasplaat. Nadat het geheel droog is snijdt men de ongelijke randen af en houdt men een plaatje over van 50 tot 60 c.M. Zulk een plaatje is in hooge mate gevoelig voor vocht en zal de aanwezigheid van vocht aanwijzen in oogenschijnlijk geheel droge vertrek ken door het aannemen van een ge hogen vorm. Het natuurlijk uitdrogen van een huis door dagelijksche ventilatie in onbewoonden toestand, verdient de voorkeur boven elke kunstmatige dro ging. Bij kunstmatig drogen dient men voor het binden van de mortel te zor gen voor den toevoer van koolzuur. Dit kan geschieden door het opstellen van open vuren waarr.it cokes of bri ketten behalve warmte ook koolzuur in de lucht der te drogen vertrekken wordt gebracht. Is men genoodzaakt een nieuw huis te betrekken dat niet is droog gestookt dan dient men dagelijks alle beschik bare kachels te stoken en deuren van kamers zonder stookplaats en vaste kasten open te zetten. Meubels zette men ten minste 20 c.M. van de muren teneinde de lucht daarachter gelegenheid te geven tot beweging. Indien het behang geen vlekken meer vertoont wil dit nog niet zeggen, dat de muren ook droog zijn. Dit merkt men het beste wanneer men het stoken een of meer dagen staakt. De buitenste pleisterlaag is met het behang door stoken droog worden en absorbeert weer het vocht uit den muur dat in vochtige plekken op het behanselpapier zichtbaar wordt. Herhaalt zich dit niet meer, dan kan men aannemen dat de muur vrijwel droog is. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) KELLOGG NAAR IERLAND- LONDEN, 18 Aug. (V.D.) De Amerikaan sche gezant te Dublin bevestigde gisteren het bericht, dat Kellogg de uitnoodiging van Cosgrave om na de onderteekening van het Pact te Parijs een bezoek te bren gen aan Dublin. President Cosgrave heeft besloten met Kellogg te Parijs ,een menkomst te hebben en hem aan boord van den kruiser „Detroit" op 29 Augustus naar Dublin te begeleiden. Te Dublin zal Keflogg aan een aantal openbare plechtig heden deelnemen. Kellogg is intusschen aan boord van de ,Isle de France" naar Europa vertrokken. In zijn gezelschap bevinden zich de on- taatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, een technisch deskundige, zijn pri- v-secretaris en enkele ambtenaren, die het contact met de pers zullen verzorg n. De te Parijs vertoevende directeud van de afdeeling Westeuropeesche zaken, Marri- ner, zal zich na Kelloggs aankomst te Pa rijs bij hen aansluiten. De ambtenaren van Staatsdepartement wijzen er bij herhaling op, dat het Kel logg alleen en uitsluitend te doen is om de onderteekening van het anti-oorlogs- pact. AARDBEVING. LONDEN, 18 Aug. (V.D.) In de Algerijn^ sche havenplaats Djidjelli werden ten ge volge van een aardbeving en een plotse ling opkomenden zwaren storm 20 perso nen gedood. DE RUST TIJDENS DE VERKIEZINGEN. LONDEN, 19 Aug. (V.D.) De Grieksche regeering heeft volgens berichten uit Athene maatregelen getroffen om Zondag bij de verkiezingen de rust te verzekeren. Het leger is geconsigneerd. Alle zaken zijn gesloten en het gebruik maken van voertuigen en het schenken van alcolhol zijn verboden. MIJNSTORTING IN HET DONETZ- BEKKEN. KOWNO, 18 Aug. (V.D.) Naar uit Mos kou gemeld wordt, heeft in een der mij nen van het Donetz-gebied een instorting its gehad, waardoor de ingang werd versperd. Het lot der ingesloten mijnwer kers is nog onzeker. Men neemt echter aan, dat zij nog gered kunnen worden. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN KAZERNE. PARIJS, 18 Aug. (V.D.) Naar uit Nizza gemeld wordt, is in de kazerne van Villa- franca een deel van het dak ingestort, waarop eenige arbeiders werkzaam wa ren. Drie werklieden verdwenen met het dak, dat door de plafonds van'de derde en tweede verdieping heenviel, in de diep te. Zij kwamen terecht op de eerste ver dieping tuschen een groep soldaten. On der de puinhoopen werd het lijk van een der dakbedekkers gevonden. De overige twee arbeiders, alsmede een 7-tal Alpen jagers werden ernstig gewond. KONING ALPHONSO NAAR BUENOS AIRES. PARIJS, 18 Aug. (V.D.) Naar uit Ma drid wordt gemeld, zal Koning Alphonso zich in September naar Buenos Aires be geven. Deze reis zal van groóten invloed zijn op geheer Latijnsch-Amerika, aange zien tot dusverre nog nimmer een Spaan- sche monarch een reis naar de voorma lige Spaansche koloniën heeft gemaakt, sinds deze hunne onafhankelijkheid ge- eischt hebben. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 17 Aug. De Eendracht. Bloemkool 015, komkommers 37, andijvie 13, sla 16, peen 79, ra barber 1selderij 13, pieterselie 1 2, roode kool 1316, savoyé kool 12 —18, alles per 100 stuk. Snijboonen 21 30, heerenboonen 2532, per 100 Kg. LEIDEN, 18 Aug. Botermarkt. Aan gevoerd 73/8, 26/16 vaten, wegende 1730 Kg. Prijs: prima fabrieksboter 2.20, prima boerenboter 2.052.20, per Kg. Handel vlug. LEIDEN, 13—18 Aug. Turfmarkt. Aangevoerd lange turf 150.000 stuks. Prijs: 89 per 1000 stuks. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verri» lit in den morgen van 18 Augustus. Medege deeld door bet Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt Hoogste barometers hand 766.6 te München. Laagste biarometerstailtl 751.6 te Ve§tmanoer. Verwachting tot den avond van 19 Augustus: zwakke tot matige, VV. tot Z., in het Zuiden Z.-O. wind. waar schijnlijk licht tot haJf bewolkt, droog weer, warmer; vooral in bet Zuiden. Barometer: taod. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur 765. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A Zaterdagi 18 Augustus 8.48 nam. luchttemperatuur. Hedenmiddag 12 urn': 17.6 gr. C. zweminrichting ,.de zijl 's Morgetns 7 uur: 19 gr. C. 's Middsiigs 12 uur: 19 gr. C. leid sche zw1gminrichtinc! hooge rijndijk, 's Morgeuis 7 uur: 21 gr. C. 's Middags 12 uur: 21 gr. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3