CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. Belaimrijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2517 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 yMjgSfgy Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2^0 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Babels diplomatie. Nebukadnezar, zoo blijkt ons uit het eerste hoofdstuk van het boek Daniël, was niet slechts een bekwaam veld heer doch tevens een uitnemend diplo maat. Hij begreep, dat het niet vol doende was landen en volkeren met geweld van wapenen onder de Baby lonische heerschappij te brengen, doch dat het er daarna op aankwam, die overwonnen natiën geheel te verbaby- loniseeren, zoodat zij him eigenaardig heden verloren en geheel opgingen in het groote wereldrijk. Zoo deed Nebukadnezar ook met Juda, welks hoofdstad Jeruzalem door hem ingenomen en de koning Jojakim gevankelijk naar het land Sjinear ge voerd was. Hij beval Aspenaz, het hoofd zijner kamerlingen, uit de Israë lieten, zoowel uit het koninklijk ge slacht als uit de prinsen, d.w.z. de vooraanstaanden des lands, knapen te nemen zonder eenig lichaamsgebrek, schoon van uiterlijk, toegerust met wijsheid en wetenschap, en die op te leiden voor de hoogste ambten in den staat. Daartoe zouden zij onderwezen wor den in de boeken en de spraak der Chaldeën. In de litteratuur van een volk weerspiegelt zich de volksziel, wie deze wil benaderen moet alzoo de boeken van een volk bestudeeren, en zoo geraakten de jonge Judeërs van zelf ook thuis in de spraak der Chal deën en kregen zij Babylonische con versatie. Doch ook naar het stoffelijke moest er goed voor hen gezorgd worden: zij zouden eiken dag een deel ontvangen van de spijzen en den wijn der konink lijke tafel en alzoo deelen in den rijk dom en de weelde van Babei. Ten slotte kregen zij zelfs andere namen: in plaats van de Hebreeuwsche namen Daniël, Hananja, Misjaël en Azarja, ontvingen zij Chaldeeuwsche namen: Beltsjassar, Sjadrach, Mesjach en Abednego. Zoo, Chaldeeuwsch op gevoed en met Chaldeeuwsche namen, zouden zij gemakkelijk hun volk verge ten, ja ook den God huns volks, temeer daar Diens naam, die in hun oorspron kelijke namen voorkwam (El, God en Ja, de Heere) daaruit thans verdwe nen was. Op deze wijze, vanuit de hoogste geestelijke regionen des volks, zou dat verbabyloniseeringspröces zich voort zetten tot in de alleronderste lagen der samenleving. Ja, Nebukadnezar was wel een goed diplomaat! Er is sinds de dagen van Nebukad nezar, naar het wezenlijke gezien, slechts weinig in de wereld veranderd. De tactiek, die de Gode vijandige we reld tegenover de geloovigen toepast is nog dezelfde als toen. Zij tracht de grenzen tusschen kerk en wereld uit te wisschen en daarbij heeft zij bijzon der het oog op de studeerende jonge lingschap. Heeft zij deze, dan heeft zij de toekomst. De theorieën van onge loof en revolutie zijn het eerst gedo ceerd aan de Universiteiten, en van daar zijn zij doorgesijpeld naar de la gere regionen. Het is zooals het bonds lied van een onzer jeugdorganisaties zegt: ,,De tijdgeest wil ons tronen Naar Mammons hoogaltaar; Het liefst ziet hij 's lands zonen, De bloem der natie, daar". De middelen, die de wereld daarbij toepast, zijn vele. Zij heeft haar boeken, schoon van taal, doch waarin de zonde vergoelijkt, ja verheerlijkt wordt. Zij heeft haar kunst en haar wetenschap, die van een anti-Christelijken geest zijn doortrokken, doch die zij zoo ver leidelijk weet aan te bieden aan onze intellectueele jongeren, die immers op de hoogte moeten zijn van de cultuur van hun tijd! Doch voor de anderen, de minder fijn besnaarden, heeft de wereld weer genietingen van anderen aard. Zij heeft haar danszalen en haar bioscopen; vooral in onze groote steden wordt de gelegenheid om de zonde der onzede lijkheid te dienen op 't onbeschaamdst aangeboden; een hemel op aarde wordt beloofd en alom weerklinken de kreten v?.n den opstand. Groot is de zuigkracht, die er van de wereld uitgaat, en menigeen onder hen die het teeken des Verbonds aan hun voorhoofd hebben, wordt daardoor meegesleurd en vergeet den God zijner vaderen. Hoe gedroegen zich nu Daniël en zijn drie vrienden tegenover dit ge vaar der verbabyloniseering dat hen bedreigde? Lieten zij zich al de eer bewijzen des konings welgevallen en aanvaardden zij dankbaar de schoone positie, die hen in uitzicht werd ge steld? De groote moeilijkheid zat voor hen in de spijzen. Zij mochten de spijzen des konings niet aanvaarden, vooreerst omdat daarin geen rekening was ge houden met de reinheidswetten, die de Heere Zijn volk gegeven had, en ver der ook omdat de wijn des konings door een plengoffer aan de afgoden geofferd was. Zochten nu Daniël en zijn vrienden wellicht naar een compromis, b.v. in dezen zin dat zij maar een weinig of slechts schijnbaar van de spijzen en den wijn des konings namen, doch zich daarnaast voedden op een wijze over eenkomstig de wet Gods? Wij kennen de geschiedenis. Daniël nam zich voor, zoo lezen wij in de Schrift, zich niet te verontreinigen aan de spijzen en den wijn van de konink lijke tafel, en verzocht daartoe den op perste der kamerlingen vergunning. Aan die trouw van Daniël verbond God Zijn zegen. Hij vond gunst bij den opperste der kamerlingen, die toestond een proef te nemen met een levenswijs, overeenkomstig de Israëlietische ge bruiken. Nadat Daniël en zijn drie vrienden gedurende tien dagen het gezaaide (groenten) te eten en water te drinken hadden gehad, bleek het dat zij welvarender waren en er beter uit zagen dan de knapen die de stukken van de spijze des konings aten. Ten slotte, toen de drie jaar ver streken waren en de jongelingen voor den koning gebracht werden, en de koning zich met hen onderhield, werd onder hen allen de gelijke van Daniël, Hananja, Misjaël en Azarja niet ge vonden, zoodat deze laatsten in dienst bij den koning traden. In alle zaken van omzichtige wijsheid, waarover de koning hen ondervroeg, bevond hij hen tienmaal bekwamer dan al de toove- naars en sterrekijkers die in zijn gan- sche koninkrijk waren. Hoe is nu onze houding tegenover de diplomatie der wereld, die verflau wing, straks uitwissching der grenzen beoogt? Zijn wij getrouw als Daniël en zijn vrienden, of zoeken wij naar een compromis? Er zijn velen die dit laatste doen. Zij willen zoo ver mogelijk met de wereld meegaan. Met de viering van den Dag des Heeren nemen zij het niet zoo nauw. Als er eeii „klassiek" stuk is, gaan ze ook wel eens naar den schouw burg. Ze begeeren nog wel Christelijk onderwijs voor hun kinderen, doch de noodzakelijkheid van een Universiteit op Gereformeerden Grondslag zien ze niet in. En wat de pers betreft, ze zijn aan hun „neutraal" dagblad verknocht (ze moeten toch met alles op de hoog te blijven, ziet ge!), doch daarnaast lezen ze dan huil Kerkbode. Een dergelijke levenshouding was evenwel niet die van Daniël en zijn vrienden. Zij waren consequent. Zij wilden Van geen transigeeren weten. Volgen wij dit voorbeeld na, dan hebben ook wij in ons leven den zegen de9 Heeren te verwachten. In ons persoonlijk leven, maar ook op alle terrein van actie. Wij hebben dit reeds menigmaal in den loop der geschiedenis kunnen zien. Wat onzen strijd voor. het Christelijk onderwijs betreft, die met zoo schoonen uitslag bekroond werd, en op zooveel ander gebied meer. God geve ons allen, en in 't bijzon der onze jongeren, getrouw te zijn en de wacht te betrekken bij de beginse len, dié naar Zijn Woord rijn. STADSNIEUWS. HET KINDERFEEST OP KONINGINNE VER JAARDAG» Zooals telken, jare zal ook ditmaal we der vanwege het gemeentebestuur van on ze stad in de Stadsgehoorzaal een kinder feest worden gehouden voor de kinderen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Het programma voor dit feest is reeds verschenen en ziet er als altijd weer smakelijk uit. De commissie, uitgenoodigd door H.H, Burgemeester en Wethouders, bestaat uit de heeren W. Koops Azn., voorzitter; J. G. Teney, secretaris; F. A. Schilthuizen, penningmeester; G. Bakema; S. J. Koop- rnans, G. J. van der Ploeg; A. Uittenbroek; J. C. van Veenendaal, en J. A. Zuidhoff. Het programma voor de groote zaal zoo wel als voor de Foyer bestaat uit gym nastiek, zang, poppenspel, gedachtenle- zen en goochelen en daarenboven zullen de kinderen royaal worden onthaald op dingen die de tong streelen. Het feest wordt opgeluisterd door de welwillende medewerking van het mu ziekgezelschap „Per Aspera ad Astra'. Voordat de uitvoering in de Gehoor zaal te 10 uur 's morgens een aanvang neemt, wordt door alle leerlingen een kleine wandeling door de stad gemaakt, opgeluisterd door muziek. Zooals uit het programma wel blijkt, is het geheel tot in de puntjes geregeld en zoo kan dit feest dat ongetwijfeld slagen zal, een mooi begin zijn van den Konin ginnedag, die in onze stad wel een3 een weinig verwaarloosd is, maar die thans door de behoeiingen van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging eri door de eenparige medewerking van verschillende vereeni- gingen, in Leiden waardig zal worden ge vierd. DE LEIDSCHE HOUT. Naar wij vernemen, zal in de eerstvol gende raadsvergadering aan de orde ko men een voorstel van B. en W. om de aan de gemeente toebehoorende gronden, welke bestemd zijn om te dienen voor den aanleg van den Leidschen Hout aan de stichting „De Leidsche Hout" in erfpacht af te staan. Het ligt dan in de bedoeling van de stichters, reeds in September met den aanleg aan te vangen. Men wenscht dezen aanleg zoo te doen geschieden, dat hij tevens zal worden dienstbaar gemaakt aan de werkverschaf fing, waarvoor de komende maanden, wanneer de werkloosheid toeneemt, bet meest geschikt zijn. Het gedeelte dat aan Leiden grenst, zal het laatst aan de beurt komen. Of de vol tooiing langer of korter tijd 2al vorderen, of dat er eenige jaren mee gemoeid zijn, hangt af van de particuliere offervaardig heid. Naar aanleiding van een bericht in en kele bladen als zouden er plannen be staan om met het sociëteit9bestuur van „Musis Sacrum" in overleg te treden, ten einde deze vereeniging te belasten met het organiseeren van concerten enz., deel de men ons officieel mede, dat dit volko men uit de lucht gegrepen is. Het zou trouwens, gezien de voorwaarden, waar onder de Gemeenteraad den grond in erf pacht zal uitgeven, niet mogelijk zijn. Bo vendien verzekerde men ons, dat er hoe genaamd niet, noch direct, noch indirect, eenige besprekingen dienaangaande met hetbest uur van de stichting zijn gevoerd. Bij den aanleg van het park zal er zoo veel mogelijk naar worden gestreefd, de inrichting zoodanig tot stand te brengen als het groote publiek dit het liefste heeft. Daaruit volgt reeds, dat het afzonderen van een stuk voor een sociëteit niet in de bedoeling kan liggen. Ten slotte deelde men ons nog mede, dat het bestuur besloten heeft, het park niet toegankelijk te stellen voor rij- en voertuigen, die mechanisch worden voort bewogen. UIT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Gistermiddag is op de Mare alhier het 2-jarig zoontje van den heer Mosterd uit een raam van de tweede verdieping van een hoogte van 9 meter op straat geval len. Het knaapje kreeg een schedelbreuk èn brak een been en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. EXAMENS. Voor bet examen hoofdacte is te 's- Gravenhage geslaagd Mej. S. t). J. Ous- soren, alhier. Voor bet examen Nijverheidsonder wijs is te 's-Gravenhage geslaagd voor de acte Nk. de heer G. Vis9chers, alhier. KONINKLIJKE GOEDKEURING VERKREGEN. Met St.crt. No. 160 zijn verzonden de Koninklijk goedgekeurde statuten van de N.V. „Schelpkalk" alhier. Uit Elschot is door de marechaussee naar hier overgebracht de minderjarige T. Y. F. die uit zijn ouderlijke woning al hier was wegeloopen. Gisteren is de 8-jarige J. V., die met een vriendje op een draf uit de Agnieten- straat kwam geloopen, op de Haarlem merstraat in botsing gekomen met den wielrijder J. A. Het ventje bekwam een wond boven de knie en is door den E. H, D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER. Heden zou H. M. de Koningin-Moe der voor het laatst ontvangen op hot paleis Soestdijk. Ongeveer honderd kinderen van de naaischool te Baarn, die aan KL M. de Koningin-Moeder een geschenk heb ben aangeboden ter gelegenheid van haar 70en verjaardag, zullen Maandag 20 Augustus worden ontvangen en feestelijk onthaald in het park van het paleis Soestdijk. HET KAMP VAN PRINSES JULIANA Naar gemeld wordt, zal het kamp dat door Prinses Juliana met eenige ken nissen en studiegenooten dezer dagen bij het Aardhuis zal worden betrokken onder leiding staan van mej. M. W. Barger. PRINS HENDRIK OP WALCHEREN. Prins Hendrik heeft gisteren incog nito een bezoek aan Walcheren ge bracht Donderdagavond kwam hij met het jacht van een zijner bekenden te Veere aan; aan boord werd over nacht. Gisteren werd met een particu liere auto een bezoek aan verschillen de plaatsen op het eiland gebracht met Vlissingen tot slot Daar werd een bezoek gebracht bij den burgemeester, waarna de Prins zich weer aan boord begaf van het inmiddels naar Vlis singen gekomen jacht. DE NEDERLANDSCHE VOLKENBONDSDELEGATIE. De Nederlandsche delegatie naar de 9o Volkenbondsvergadering, welke op 3 September a.s. te Genève zal aan vangen zal zijn samengesteld als volgt: jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, Minister van Buitenlandsche Za ken; jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, oud-minister van Buitenland sche Zaken; prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden; mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Berlijn, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indie, vertegenwoordigers; mr. J. van Limburg, lid van den Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer; E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de af deeling Vol kenbondszaken van het departement van buitenlandsche zaken, buitenge woon hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam, plaatsver vangende vertegenwoordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwe zigheid van jhr. Beelaerts van Blok land te Genève, ook graaf van Lim burg Stirum als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal worden be schouwd; de heer W. G. van Wettum, regeringsadviseur in internationale opiumzaken, technisch deskundige; mevr. C. A. Kluyver, commies aan de afd. Volkenbondszaken van het depar tement van buitenlandsche zaken en mr. G. W. baron de Vos van Steen wijk, gezantschapssecretaris le klasse, tijde lijk werkzaam gesteld aan voornoem de afdeeling, secretarissen. DIPLOMATIE. De Amerikaansche gezant, de heer Richard M. Tobin, is voor eenigen tijd met verlof afwezig. Gedurende zijn afwezigheid zullen de zaken van het gezantschap worden waargenomen door den eersten secre taris den heer R. Henry Norweb, na 22 Augustus door den tweeden secretaris, den heer Merrith Swift. DE RAMP IN STAATSMIJN HENDRIK. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing, die op 13 Juli j.l. in Staatsmijn Hendrik te Brunssum plaats Vond, is thans beëindigd. Zoowel het Staatstoezicht op de Mij nen als de Staatsmijnen hebben daar over verslag uitgebracht aan den Mi nister van Waterstaat. Zooals reeds eerder gemeld, is met zekerheid vastgesteld, dat de ontplof fing niet is veroorzaakt door schieten, daar er ter plaatse op den dag van het ongeval niet is geschoten. Het staat Vast, dat de ontploffing is ontstaan door de benzinelamp van den schietmeester Ekovronski. Deze lamp werd bij de opruimingswerkzaamhe den gevonden met beschadigde gaas- kappen. Door dit effect was de bevei ligende functie van deze kappen teniet gedaan en kon de vlam van de lamp het op de plaats des onheils aanwezige ontplofbare luchtmengsel tot ontplof fing brengen. De aard van de beschadiging wijst er met stelligheid op, dat de lamp zich gedurende eenigen, zij het ook korten tijd moet hebben bevonden In een ADVERTENTIE -PRIJS Gewon* Advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Achrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijk* geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Nederlandsche baggermolen vergaan. De Nederlandsche delegatie ter Volken- bondsvergadering. Een verlaging der telefoontarieven in voorbereiding. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in Staatmijn Hendrik beëin digd. Buitenland. Dr. Stresemann heeft de nitnoodiglng tot ondexteekening van het Keilogg-pact aanvaard. De regeering te Nanking heeft de opzeg ging van het verdrag met Japan herroe pen De Doitsche regeering heeft opdracht gegeven tot den bonw van den kruiser. Botsing tusschen twee Engelsche leger vliegtuigen. De bonw van de tunnel onder de Schel de is door het Belgische Kabinet goedge keurd. Hevige stormen in Frankrijk. stroom van een ontplofbaar lucht mengsel van eenige meters snelheid. De eenige plaats, waar dit het geval kon zijn, was de monding van den luchtkoker, die in de bovengalerij van den post was opgehangen en waarin een ventilator de lucht van den post wegzoog. De lamp van den schietmeester moet zich dus eenige minuten in of dichtbij de monding van den luchtko ker hebben bevonden. De vraag, hoe in de bovengalerij van den post een ontplofbaar lucht mengsel aanwezig heeft kunnen zijn, valt niet met volstrekte zekerheid te beantwoorden. Het meest waarschijn lijk wordt intusschen geacht, dat kort voor de ontploffing een instorting in den onder de genoemde galerij zich bevindenden pijler heeft plaats gehad, die plotseling mijngas heeft vrijge maakt, voldoende om in de bovengale rij een ontploftbaar luchtmengsel te vormen. Om dit weg te zuigen was eenige tijd noodig en gedurende dezen tijd moetén de schietmeester en zijn hel per ter plaatse zijn aangekomen en moet de lamp voor of in de monding van den luchtkoker zijn opgehangen, waarop dan spoedig de ontploffing is gevolgd. De slotsom van het onderzoek is, dat de ontploffing het gevolg is van een noodlottigen samenloop van omstan digheden. DE TELEFOONTARIEVEN. Ovreenkomstig de desbetreffende toezegging van den Minister van Wa terstaat bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begTooting van Fosterijen en Telegrafie voor het dienstjaar 1928 wordt thans bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie een herziening van de telefoon tarieven voorbereid. De strekking van deze wijziging is erop gericht om de kosten voor eerste aanschaffng van een telefoon, het z.g. entreegeld, lager te stellen, de interlo cal gesprekken voor bepaalde afstan den goedkooper te maken en voorts een wijziging in het locale tarief aan te brengen. Wat dit laatste betreft is de doelmatigheid van een zuiver ge- sprekkentarief, ter vervanging yan het thans bestaande abonnementsta rief, in beschouwing genomen. UITBREIDING VAN HET TELEFOON VERKEER MET NOORWEGEN. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt mee: Met ingang van 1 September a.s. zijn alle kantoren en stations in Ne derland toegelaten tot het telefoonver keer met alle plaatsen in Noorwegen, welke in de le, 2e en 3e zöne gelegen zijn. De telefoonkantoren verstrekken inlichtingen tot welke zöne een be paald kantoor in Noorwegen behoort. Voor een gesprek van 3 minuten is verschuldigd, in de le zöne f 6.55 en in de 2e en 3e zöne f 7.15, voor elke mi nuut meer resp. f 2.20 en f 2.40. Het nachttarief, dat geldt van 19S uur is resp. f 3.95 en f 4.30 voor een gesprek van 3 minuten en voor elke minuut meer resp. f 1.35 en f 1.45. PROCEDURE TEGEN DEN STAAT INZAKE DE ZUIDERZEEWERKEN. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren behandeld de procedure tue-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1