Geen verplicht onderwijs. Geen der leden heeft een voorstel ge daan om in dit ontwerp aan de niet meer leerplichtige jeugd de verplichting tot het volgen van aanvullend onderwijs op te leggen. Uit de besprekingen is gebleken, dat de meeste leden de vrijheid der ouders, om te beslissen of zij hun kinderen na het verlaten der lagere school nog verder on derwijs willen doen geven, onaangetast wenschen te laten. De invoering van leer plicht voor dit onderwijs zou ook vele fi nancieels bezwaren met zich brengen. De kosten. De commissie draagt een subsidie-reke ning voor, die uitgaat van de gedachte, dat het cursusonderwijs van Rijkswege moet worden aangemoedigd en bevorderd, door het verleenen van een bijdrage in de kosten van het onderwijs. Stelt men het aantal lesuren per cur susjaar gemiddeld op 175, dan komt men, wanneer het getal van 200.000 leerlingen eenmaal zal zijn bereikt, zonder met de verzuimen te rekenen, tot een totaal van 35.000.000 leerling-uren. Subsidieert het Rijk gemiddeld met 0.12 per leerling uur, dan bedragen de totaalkosten voor 's lands schatkist 4.375.000. Waar het Rijk thans voor het aanvul lend onderwijs uitgeeft ongev. ƒ2.500.000, zouden de hoogere kosten voor het Rijk na enkele jaren ten hoogste 1.875.000 kunnen bedragen. Uit het Sociale Leven. L HET CONFLICT IN HET LOODGIETERSBEDRIJF. Stakers door werkgevers afgeranseld! Zooals reeds eerder gemeld, neemt het conflict in het loodgietersbedrijf steeds scherper vormen aan. Zoo deelt do directeur van het bureau der afdee- ling 's-Gravenhage van den Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkers- bcnd twee gevallen van mishandeling van stakers, door bij het conflict be trokken patroons, mede. Hot eerst© geval heeft zich Zondag avond afgespeeld op den Stationsweg, waar een staker, die daar in de garage stond te praten, zonder eenige aanlei ding door den patroon De Vet uit de Limburg Stirumstraat, zoodanig zou zijn mishandeld, geschopt en met een parapluie geslagen, dat de man zich oenige dagen bijna niet bewegen kon. Het tweede geval deed zich gister op de Sijzenlaan voor, waar de patroon Vermaassen van een bouwwerk op de postende stakers afkwam en deze in het bijzijn van twee politieagenten ernstig mishandelde. Van dit geval zou door de agenten proces-verbaal zijn opgemaakt, terwijl bovendien voor beide gevallen door de mishandelden een aanklacht bij de politie is inge diend. Door de poltie is, na ernstig onder zoek, tegen beide werkgevers proces verbaal opgemaakt. Deze zullen zich dus te zijner tijd voor den rechter heb ben te verantwoorden. De politie deelde mede, tegen daden van terrorisme, zoowel v. werknemers- als van werkgeverszijde, ten strengste te zullen optreden. De stakers hebben geen recht werkwilligen het werk te beletten, doch evenmin hebben de werkgevers ook maar het minste recht stakende arbeiders te mishandelen of overlast aan te doen. Wat het verdere verloop der staking betreft, deelt men van werknemers- zijde nog mede, dat deze zich^ nog steeds uitbreidt. Door het N.V.V. Is een groote steunbeweging op touw gezet, waardoor bet mogelijk was Zaterdag j.l. de wekelijkscbe uitkeeringen op nieuw te verhoogen. Deze bedragen thans van i 22.80 tot f 30 voor de ge huwden. Wat de mededeeling in de bladen betreft, dat in Haarlem de stakende arbeiders den eisch voor vacantia zouden hebben laten vallen en daar voor in de plaats een loonsverhooging van 15 pCt. vragen, deelde men.mede, dat dit een besluit is dat op onregel matige wijze door een groep stakers is genomen. De organisaties echter bandhaven onverzwakt den eisch voor vacantie en zijn vast besloten de staking vol te houden tot aan dien eisch is toegege ven. De geest onder de stakers zou uit stekend zijn en op een dezer dagen ge houden vergadering is ten duidelijkste gebleken, dat er onder de stakers niet een is, die aan opheffing der staking denkt. GEMENGD NIEUWS. Sleutel-verzamelaars. Een winkelier te Woerden bemerkte, dat «ie sleutel van zijn winkel was verdwenen. Hij verdacht daarvan een paar gebroeders, die in een woonschuitje wonen en waarschuwde de politie. Deze toog op onderzoek uit en vond in de woonschuit inderdaad den be- wusten sleutel, maar bovenien nog vele andere sleutels, welke, naar de schuitbe woners bekenden, door hen uit allerlei winkels, waar zij inkoopen hadden ge daan, waren medegenomen. De politie heeft de beide gebroeders daarna in ar rest genomen en den een vervoerd naar de Justitie te Utrecht, den ander naar die te Den Haag, dit in verband met de verschillende plaatsen waar zij zicb de sleutels hadden toegeëigend. Inbrekers aan 't werk. De politie te Groningen heeft gearresteerd den achttien jarigen bakkersknecht H. S., die inbrak in het tijdelijk onbewoonde huis van Ds. Coolsma, Ned. Herv. pred. aldaar, in de Sterreboschstraat. Hij werd in den tuin ontdekt door drie omwonende dames, die hem vasthielden tot de politie kwam. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd een inbreker op heeterdaad betrapt door een bewoner van het café Voren- kamp, aan den Coendersweg te Helpman, toen hij zich in de slaapkamer bevond. Hij vluchtte weg. De politie vond later op een naburigen weg een geldkistje met 600 gulden dat de inbreker had weggeworpen. Zijn buit bestond in een portemonnaie met tien gulden. Branden. Te Veenhuizen is door on bekende oorzaak de turfloods van de Elec- trische Centrale tot den grond toe afge brand; ruim 500.000 turven zijn mede in de vlammen opgegaan. Verder zijn ver brand het magazijn met electrische instal latie, materialen en het kantoor van den hoofdopzichter van de Electrische Cen trale. De aangerichte schade is groot. Het vliegtuig-ongeluk te Heerlen. Gistermorgen is te Heerlen een der slacht offers van de vliegramp van Zondag j.l. begraven. Na de plechtige mis van requiem in de Hoofd-parochiale kerk te Heerlen trok een stoet van geweldigen omvang naar het kerkhof. Gelijk men weet gaan in het Zuiden bij een begrafenis alle berenden in den stoet mee naar de laatste rust plaats. Na beëindiging der kerkelijke gebeden en nadat de aanwezigen nog gebeden had den, werd het stoffelijk overschot van mevr. Schobben in de groeve neergelaten en met kransen en bloemen overdekt. Van de kransen was er een van de Limhurg- sche Luchtvaart Vereeniging. Aan het graf werd niet gesproken. Heden had de begrafenis der aniere slachtoffers plaats. Door een autobus geschept. Een 4- wielig motorrijtuig van bakker M. te De Bilt, bestuurd door een der knechts, als mede-passagier den bakkersjongen K. me devoerend, moest links van den weg stop pen naast de trambaan om aldaar brood te bezorgen. De jongen, K., sprong uit den wagen, keek noch links, noch rechts en werd door een van de andere zijde komen de autobus „geschept". De jongen werd n.l. gegrepen en boven op den radiator ge worpen, waar hij achterover lag uitge strekt. De aangeredene kreeg slechts en kele verwondingen en klaagde hevig over pijn in den rug. Te Antwerpen aangehouden. De 32- jarige Griek M. B., die, zooals wij gisteren meldden, met een bedrag van 179 pond sterling verdween, nadat hij dit geld op listige wijze bij de shipchandler-firma T., aan het Terwenakker te Rotterdam in handen wist te krijgen, is in Antwerpen aangehouden. Hij werd daar gezien door een kennis van den shipchandler, die hem aan een politieagent aanwees. Ingevolge beveling van den procureur des Konings is hij, verdacht van valsche naamdracht en oplichterij, in bewaring gesteld; zijn uitlevering is verzocht. Diefstal van eieren. Dinsdagmiddag zou bij Heck's Lunchroom aan de Noord- blaak te Rotterdam een bestelling van 1000 eieren worden afgeleverd door den eierhandel „De Leggende Hen". Toen reeds twee kisten naar binnen wa ren gebracht, en de besteller de derde en laatste van den vrachtauto wilde halen, bleek deze die 280 eieren bevatte, gestolen te zijn. De dief heeft de eieren weten weg te halen door een handwagen te huren bij een verhuurder aan den Visschersdijk. Deze wagen is later op den avond on beheerd en leeg in de Meermansstraat te rug gevonden. Lijk opgehaald. Dinsdag is uit de Waal opgevischt het lijk van den 26-jari- gen A. G., die bij het omslaan van een kano in de rivier verdronken was. Door een adder gebeten. Te Wester- bork is het dochtertje van de wed. Berit- hem, dat zich aldaar in het bosch bevond, door een adder gebeten. De toestand van het kind is ernstig. Van zijn motorrijwiel geslingerd, J.l. Dinsdagavond is de twintigjarige knecht van den landbouwer L. Hofkamp, te Ub- benaar (Dr.), die met groote snelheid op zijn motorrijwiel op den weg tusschen Zijen en Ubbenaar reed, eraf geslingerd en onmiddellijk gedood. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Om een huldeblijk, In de zitting van den, Raad van Sta te, afd. voor de geschillen van bestuur is mededeeling gedaan van het volgen de Koninklijk besluit: i De gemeenteraad van Alphbn a. d. Rijn Iheeft op i April 1927, besloten f40 uit te trekken voor aen aankoop van een huldeblijk voor het hoofd der openbare lagere school aan de Raad huisstraat in verband met zijn 25-jari- g© werkzaamheid. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de wij ziging tier gemeentebegrooting, die uit dit besluit voortvloeit, omdat zij van oordeel waren, dat de toekenning van een gratificatie in strijd is met art. 33 der L.O.-wet 1920. De gemeenteraad oordeelde, dat het huldeblijk niet is te beschouwen als een jaarweddeverhoo- ging ipn dat het besluit daarom iniet in striid is met art. 33 der L.O.-wet 1920. Bij K. B. is thans het raadsbesluit als nog jgoodgekeurd, met vernietiging van het besluit van1 Ged. Stat-en, omdat het huldeblijk niet te beschouwen is als een belooning in den zin der L. O'.-wet. Te Dien Haag slaagde voor de akte Duitsch L.O. de heer L. M.. v. d. Bijl al hier. HAARLEMMERMEER H. van Schooten. f De wethouder 01-Le» gemeente, de heer 11. van Schooten, had Dinsdagmid dag als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand te Hoofddorp ^©n trouwplech tigheid vervuld, toen hij even daarna in de vestibule van het raadhuis in el kaar zakte en overleed. De heer Van Schooten, die zestig jaar oud was, heeft verscheidene jaren de R.K. partij in den gemeenteraad ver tegenwoordigd. Als wethouder was hp in zijn tweede bestuursperiode. HILL E GOM. Te Den Haag slaagde voor de akte Duitsch L.O., mej. H. Onvlee al hier. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: 1 Dat een gemeente als de onze moei lijke tijden doormaakt, mede door de depressie die zich over de visscherri uitgestrekt heeft, is buiten kijf. Daarbij komt dat het gezin grooter wordt en de „eischen vermeerderen. We bedoelen natuurlijk het gemeente lijk gezin .In den loop van '27 toch werd do 15 duizendste inwoner geboren* en op 31 Dec .j.l. bevonden zich in onze gemeente 7080 mannen en 7.350 vrouwen. Een reden temeer voor onze Katwijksche vrouwen om goedsmoeds te bin ven, em we roepen dan ook onze Kat- wjjksche vrouwelijke jeugd toe „ende ctesporeert niet". Toch is er een scha duwzijde en wel deze; dat hieronder begrepen is de bevolking van het Room sen© Internaat, dat nu is opgeheven. Dat vermindert het mansvolk in onze gemeente met een kleine 200, zoodat we op heden weer beneden de 15.000 zijn- 't Zal me benieuwen of 't gemeentebe stuur de opnieuw aan te geven 15.000e dezelfde honneurs zal bewijzen als die in 1927, te wier name een spaarbank boekje met f25,werd aangeboden. Voor een zoo uitgroeiende bevolking mioet ruimte zijn en liefst flinke ruimte ook. Te lang„zpn wij beperkt in hot koo- pen van grond, toch kon in '27 fcen titansactie, zij bet dan een voorloopige, tot stand komen mot het domeinbes tuur waarvoor een kleine 2 ton bemoedigd zal zijn. Daarbij kpmt, dat .de gemeente een bouwcrediet toestond aan de bouwver- eeniging van 221 mille zoodat met de uitbreiding aan do Zuid een klein half millioen is gemoeid. Begrijpelijk is dat sommigen deze onderneming wel wat zwaar vctorkomt en Hé-ver een uitbrei ding hadden gezien daar waar de ge meentegronden te kust en te keur lig gen, n.l. in dei omgeving van den tol en de „koestal", maai' de trek is nu eenmaal daar niet heen. Wanneer de ni vel leering van de belastingdruk in or de zal komen. „Zuster Anna" ziet ge nog pi ets komen? Zullen we hopen dat in die richting een flinke stoot zal wor den gegeven. Want het terrein eigent zich daarvoor landhuisjes-bouw onwaar kan men beter wonen dan op droge zondgrond.. in onmiddellijke omgeving van duinen len strapd, aan goed© com municatie-middelen, maarte hcoge belastingen. En dat belemmert de groei van onze gemeente als woonplaats. Dat alleen is oorzaak dat de gronden daar in die mooie omgeving van het Ridder plantsoen niet reeds lang in exploitatie zijn. Men heeft zich indertijd daar het nieuw to stichten gemeentehuis gedacht. Alleen dan, wanneer onze gemeente wat onder den belastingdruk uit zou komen, zou men als flink© stoot voor uitbreiding in die omgeving de stichting „van een nieuw gemeentehuis kunnep overwegen Mogelijk dat de zeer optimistische toon van hen redding zou brengen die bewe ren dat de uitvoering yan het plan Zuid ons een nieuw gemeentehuis in hetlaad- je zou brengen. Wat zijn er toch altqd een luchthartige imenschen. Tusschien optimisme len pessimisme den gulden, middenweg te bewandelen, lijkt ons eisch van goed beleid. Was het in ver band met bovenstaande zin niet wat voorbarig van ons gemeentebestuur om voor te stellen d© opceoten-personeel te verhoogen met 15 pet. Een tijdelijke (maatregel, zoo 'lazen wij. Het zrj zoo. We hopen dan ook zeer dat, zoo maar even mocht blijken dat de opbrengst mee valt, men niet zal aarzelen te demon streeren dat het zeer zeker van trjde- lrjken aard is geweest, en dat wij met die zegeningen maar één jaar worden begiftigd. Mogelijk hebben we gelegen heid nog i&enige weken omtrent ons ge meentelijk gezin enkele' gegevens te belichten ion van verschillende zijden te bespreken. Voor ditmaal basta. Strandevangelisatie. Volgende week zullen de laatste dien sten worden gehouden. Op verzoek van eenige honderden Duitscne badgasten zal oen [Duitsche dienst aan het strand worden gehouden op Donderdag 23 Au gustus ia.s., des avonds te half acht. Spreker zal zijn Ds. R. G. Akkerhuis te Maassluis, Vroeger te Rhurort (Dl.). VOORHOUT. Burgerlijke stand. Geboren: Simon Cornelis Antonius z.v. S. L. Zoet en Th. P. Belt; Johanna Martina d.v. C. P. Tetteroo en E. Straver; Maria Cor nelia, d.v. C. Th. Duivenvoorde en T. J. Warmerdam; Martinus Adrianus Nico- Laasr z.v. N .Opdam en A. Snabel; Ber- nardus Hendricus Marie z.v. J. van Stijn en J. Wesselo; Wilhelmina Maria Anto nia, d.v. M. Vermolen en S .M. Assen- delft; Martha Johanna Maria d.v. Th. C. Duivenvoord:© en M. H. van Noort; Margaretha Wilhelmina Theresia d.v. H A. v. d. Meer en M. Wijsman* Wil helmus Christianus z.v. W. P, Heems kerk en J. Q. Rotteveel. -Ondertrouwd: I. van Swaarden en J. M. Wassenaar; J. L. Stijuman en J. J. v. d. Splinter; C. Aangeenbrug en H. Klein; G. E. Bergman en C. M. van der Vlugt. Getrouwd: H. M. v. d. Vlugt en M. J. M. Bussman; N. H. Hermans en M. Ko zijn. Gevestigd: A. J. de Boer en gez., van Zwolle; C. j. A. van der Zrjaeu van üegstgeest; C. van der Voet en gez. van Sassenheim; K. A. van Beusekom .en gez .van Heusden. Vertrokken: J. Onneweer naar Groo tebroek; J. P. van Vliet naar Veur; J. P. Rotteveel naar Rijp wetering; J. Cli. C. Nieuwveen naar Sassenheim; P. J. J. Botman naar Grooteboek; J. J. van den Bosch naar Rotterdam; S. Doutekom naar Sdhagen; H. Ch. Hogers naar Amsterdam* B. JM. Bokeloh .naar Amsterdam; M. Steenhuis naar Dien Haag* L. P. Tijsmans naar Rotterdam; G. J. M. Gaspers naai* Lisse: G. W. Koe- ke-bakker naar Delft; T. Th. Offerman naar Haarlem; L. S. J. Ludenhoff naai* Leiden* A. H. van den Berg naar Dep Haag; Jk M. van der Riet naar Haarlem; A. H. Paridon naar Amsterdam; A. v. Doorn en gez. naar Anp©. Paulowna; H. van Graven naar Beverwijk. WAT MEN DIENT TE WETEN ALS MEN LAAT BOUWEN. Herhaaldelijk blijkt dat velen geen juist begrip hebben van de toestanden in het bouwvak en met hun opdrachten tot uitvoering yan een of ander werk een sprong iii het duister doen. Daar het voor ieder bouwheer van groot belang is te weten wat hij heeft te doen voor de verwezenlijking van zijn plannen, mee- nen wo goed te aoen, aldus de N.R.Ct., dit, zij net op beknopte wijze uiteen te zetten. In de eerste plaats zpllen we eenige belangrijke punten aanstippen die betrekking hebben op onze bouw- wetüen. Het indienen van het verzoek om bouwvergunning. Bii jie aanvrage om bouwvergunning moeten in den regel in twee^ of drie voud worden overgelegd: de noodige beschrijvingen, plannen en teekenin gen, gevende een duidelijk overzicht van het werk, opgave van liet eventueel bestaand huisnummer, de bestemming van het gebouw en de naam en de woon plaats van den architect, aannemer of werkbaas die met de uitvoering van het werk belast is. Alle stukken moeten worden ondertee kend dcor hem voor wiens rekening het werk wordt uitgevoerd. Woont deze bui ten de gemeen^ waarin gebouwd zal worden, dan moot hij woonplaats kiezen binnen de gemeente. Wanneer is het indienen van een verzoek om bonwvergnnning noodig? De vraag wanneer een verzoek moet worden ingediend, kan niet vast om lijnd worden beantwoord. De bouwver ordeningen der verschillende gemeen ten geven hiervoor niet dezelfde voor schriften. In het algemeen kan men echter aannemen, dat voor alle wer ken vergunning moet worden gevraagd voorzoover za niet geschieden ten be hoeve van het gewone onderhoud. On der bouwen worden volgens den on langs verschenen „Leidraad bij het sar menstellen of herzien van bouwveror deningen" dcor Mr. Lietaert Peerbolte en Ir. H. v. d. Kaa beihalve het maken van een gebouw in den zin deir woning wet verstaan: terreinafscheidingen ep beschoeiingen, stoeptreden, stoepen, toe gangsbruggen en bestratingen, inrich tingen vcor drinkwatervoorziening en voor den afvoer of de verzameling van water, vuil en drekstoffen, antennes en [reclameborden en toestellen, muren, wanden of schutwerken, vrijstaande schoorsteonen. Heeft men voor het verrichten van herstellingen ten behoeve van het gewo ne onderhoud steigerwerken noodig, die een gedeelte van de openbare straat in nemen, dan moet het plaatsen dezer steigerwerken worden aangevraagd. Het ilndienen van teekepingen is uit dep aard der zaak dan niet noodig. Wat moeten de teekeningen aan geven? Die teekeningen moeten indien zede (aanvrage van -een gebouw betreffen in het algemeen aangeven: ie. Do nauwkeurige ^.sjiduiding van het biDUwperceel naar ligging, vorm en afmeting iep van de plaats waar ge bouwd wordt' ten opzichte van de straat en van de naburige gebouwen, met ver melding yan de kadastrale sectie en nummers 2e. De inrichting van de fundeeriag en van de fundamenten, met inschrijving van breedte van aanleg en versnijdingen en, indien een paalfupdeering wordt ge maakt, daarenboven de plaats van de palen, kespen, schuifhouten en vloeren, met ajanduiding van zwaarteafmetingep en diepte betrekkelijk peil; 3e. De samenstelling van de vloeren; 4® tDia dikte van de muren en de door breking verzwakking ^daarvan door openingen, kassen, 'nissen, schoorstee- nen of holten; 5 e. Do indeeling van heit gebouw, met vermelding van de "bestemming van elke ruimte* 6e. Die woningen waaruit het gebouw zal bestaan, ieder met de daarbij behoo- rende vertrekken of andere ruimten; 7e. De plaatsing en afmetingen, van de lichtopeningen en de wijze vap be glazing; 8e. De hoogte van de verdiepingen; 9e. De hoogte van het bovenvlak van de vloerenten opzichte van het peil; 10e. De afmetingen, de onderlinge af stand en de wijze van ondersteuning en van verankering van de binten met hun naveelingen, in platte gronden endoor- sneden; 1 ie. De wijze van hekapping en zol der-inde eliog 12e. Do inrichting van de privaten; 13 e. De middelen tot afvoer van hemel-, hiushoud- of bedrijfs- water, van fascaliën, urine en vangas sen of dampen, een en ander zoo- bin nen- als buitenshuis, met beschrijving en aanduiding van de diepte betrekke liik peil en van de afmeting en de hel ling y an de riolen; iae. Do plaatsing en inrichting vap stookplaatsen* 15e. De middelen tot verwijdering van rock met beschrijving; Do v:'.'=r van toevoer van lucht, ook onder den houten vloer van de be nedenvertrekken, met beschrijving; 17e. De middelen tot watervoorzie ning, niet beschrijving. 18e. De toegangen, gangen, trappe.i er. portalen en hun ligging; 19e. Die materialen, waaruit het ge bouw in onderdeden zal worden samen gesteld met beschrijving van hun aard en afm tingen, alsmede met beirekeniag en teekeningen vap jjzerconstructies en constructies van gewapend beton ep, voorzoover voor de beoordeeling door B. 011 W. noodig wordt geacht, van grondke«er ende muren, balklagen ep an dere constructiedeelen; 20e. De hoogte, tot welke het niet te bebouwen gedeelte van het bouwperceel zal worden opgehoogd, met vermelding van de daarvoor te gebruiken stoffen. De betrekking tusschen bouwheer en aannemer ol bouwondernemer. Zij die een huis wenschen, treden vaak in onderhandeling met ©en bouw ondernemer die een complex in voor bereiding, in uitvoering, of wel nage noeg gereed heeft. In de beide eer ste gevallen wordt veelal op teekeuing verkocht. Don kooper wordt daarbij .©en teekening overgelegd en een beschrü ving van het huis die in den regel uiterst beknopt is. In deze beknoptheid schuilt een groot gevaar. Menig con. flict en menige navordering Jietzii vap den principaal, hetzij van den bouw ondernemer is hiervan reeds de oor zaak geweest. Het gevaar van dergelijke conflicten kan belangrijk worden verminderd wap- neer een uitvoerige nauwkeurige en vol ledige omschrijving gegeven wordt van hetgeen wordt aangeboden en (lan ook kan worden geëischt. Deze beschrijving toegelicht met teekeningen kan dap die nen als grondslag voor oen te sluitep contract, in welk contract alle rech ten en verplichtingen vap beide par tijen, alsmede de betalingsvoorwaarden duidelijk dienen te worden gestipuleerd. Een goed contract is van groot belang, veel meanings verschillen tusschen bei de partijen kunnen daardoor worden vermeden ©n wanneer het werk piet behoorlijk wordt ongeil ever d heeft de bouwheer een middel in de hand om zich schadeloos te stell'en. Mondelinge afspraken zijn bij het scheiden van de markt dikwijls verge- ten of worden betwist, men legge dus ook gedurende de uitvoering alle afspra ken schriftelijk vast. Vooral hij het bou wen wordt dikwijls op goed vertrouwen te werk gegaan én tegen velerlei regels gezondigd Voor ieen bouwheer is het bouwen van een nieuw huis veelal iets voor het geheele leven, een slecht gebouwd huis kan men niet als schoeisel, kleeding en meubelen verwisselen voor een an der. Veel teleurstellingen, processen, zelfs financieel e endergang vap den bouwheer vinden hun oorzaak in het feit dat de bouwheer van den aanvang af niet de noodige veiligheidsmaatrege len heeft genomen, m.a.w. den spropg in (bet duister heeft gedaan. Het verdient daarom voor hem dan ook overweging of het niet voordeeliger is direct een architect in den arm te nemen. Deze treedt op als zijn ver trouwensman ien waarnemer vap zijn belangen. Hij .yerricht alle voorberei dende werkzaamheden en ontlast dep bouwheer van_ een taak, waartegen hrj als leek niet is opgewassen. Bovendien zal een ervaren architect den bouwh er steeds een duidelijk beeld kunnen geven vap de bouwkosten en hem 9»r voor kunnen behoeden dat aap het einde van den rit de verzuchting (moet worden geslaakt, die we op een huis in Trarbach a. d. Mosel vinden: „Bauen ist eine Lust, was es kostet habe ich nicht gewusst". (Bouwen is een lust, wat het kost hsb ik niet geweten)* Scheepstij dingen. STOOMV/IAHT MIJ. „NEDERLAND". KON. DEK NED. uitr. 15 v. Suez. ROEPAT thr. 15 V. Padang. KAMBANGAN raitr. 15 te Batavia. P. C. IHOOP.r uitr. 14. v. Sabang. I J. P. COEN uitr. 15 v. ijoutiiaimpton. HOLLAND—AMEFIÏA-LIJM. NIEUW AMSTERDAM Rott. tl. N.-York 15 v. Boulogne. SPAARNDAM 15 v. Rott. n. N.Orl. .VEENDAM Rott. n. N.-York p. 14 K. Race. KINDERDIJK Rott. n. Yanc. 14 7.5» v.m. 300 Sn. Z. v. Valentia. DRECHTDITK Wane. n. Rott. via Liver, pool 14 8.3 y.M. 100 m. N.-W. van Land's End. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. REGGESTROOM uitr. 13 v. Monrovia. IJSTROOM lïhr. 12 v. Saltpond. EEMSTROOM thr. J4 te Freetown. HOLLAND—AFR1KA-LIJN. YECHTDIJK 15 v. 'Antw. te Amst. GIEKERK uitr. 13 v. Durban. KLIPFONTEIN uitr. p. 13 Dakar NIAS uitr. 14 te Kilindini. BILLITON thr. p. 15 Ouessant. RIETFONTEIN thr. 15 te Antwerpen. KON. HOLLAND3GEB LLOYD. ORANIA luitr. 15 V. Amsterdam. FLANDRIA thr. 14 v. Lissabon. 3ALLAND. luitr. 9 Ite B.-Ayres. GELRIA Amst. n. Noorwegen 15 12.1 o n.m. 56 gr. N. esu 2 gr. 16 min. W. KON. FAKETVAART MIJ. TASMAN .13 v. Singapore te Batavia. NIEUWrZEÊLAND 13 ,v. 'Singap. te Bat. ROTTERDAMSCHB LLOYD. TERNATE thr. 15 v. Sabang. KERTOSONO 15 .v# Haffib. te Schie dam. KEDOE luitr. 15 te Singapore. TJERIMAI Ithr. 14 9 van. v. Tanger. TOBA uitr. 14 te Sabang. SLAMAT 15 v. (Batavia n. Rott MODJOKERTO 14 v. Batavia n. Rott. PJEMBER thr. p. 15 5 v.m. Kaap B.n KOTA RADJA iuitr. 15. .vs. .Genua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6