Het eerste lustrum van de rijvereeniging Juliana" te Raamsdonk werd ge vierd met een concours Hippique; tevens werd de jubileerende vereeniging door het Dames-comité een standaard aangeboden. De heer R. J. M. H. Hellman te Den Haag behaalde in het nummer Concours Luxe Eenspannen met Newport Summertime een eersten prijs. DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tclof. 523. RECLAME „Berson" en „Wood-Milne" Hakken en zoien i 0.35 per paar. H.H. Schoenmakers Rabat. „DE CENTRALE" Haari.slraat 74 thans slechts f 2.59 te betalen, Neder landers voor een onbeperkt verblijf in Amerika een dollar, terwijl het zoo genaamde transit-visum gratis is, dat bovendien recht geeft op eenige dagen verblijf in het land, waarvoor het geldt. DE KERMIS WEER INGEVOERD. Na lang talmen hebben Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland goedge keurd het raadsbesluit van Woerden, om de kermis weder in te voeren, zoo dat Woerden voor het eerst na 1924 weder kermis zal gaan vieren. CHRISTELIJK SOCIAAL COMITé TIJDENS DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1928. Het C. S. C. heeft thans een aanvang gemaakt met de opheffing van zijn verschillende takken van dienst. Zondagavond j.l. heeft onder zeer groote belangstelling de sluitingsbij eenkomst in de Evangelisatietent na bij het Stadion plaats gehad. Gistermiddag kwamen in het ge bouw aan de Prins-Hendrikkade 34 een aantal personen, die aan de werk zaamheden van het Inlichtingenbu reau, het Tehuis voor vrouwen en de gidsen en propagandadiensten hadden medegewerkt, bijeen naar aanleiding van de aanstaande opheffing van een en ander. Het woord werd gevoerd door den Voorzitter van het Comité, Jhr. Mr J, W. H.' Rutgers van Rozen burg, den Secretaris van den Centra- len Bond voor Inwendige Zending, den heer A. J. da Costa, den Algemee- nen Secretaris van het Comité, Mr. Dr. P. H. W. G. van den Helm en den Se cretaris van de Commissie voor Vrou wenbescherming, den heer G. Velt- huysen. De laatstgenoemde spreker sprak de hoop uit, dat het op eeniger- lei wijze mogelijk zou zijn eenige on- derdeelem van het werk, dat ook bui ten verband mét de Olympische Spe len zoo nuttig is gebleken, voort te zetten. Het Inlichtingenbureau en het Vrouwentehuis aan de Prins-Hen drikkade zullen met beperkt personeel nog geopend blijven tot 18 dezer, met het oog op hulp aan dienstpersoneel, dat na de Spelen buiten betrekking zal komen. Mocht het noodig blijken, dan worden de werkzaamheden nog tot. 1 September voortgezet. De British-American Clubroom en de Poolsche Club in het gebouw Hee rengracht 554 worden 15 dezer geslo ten, terwijl het Vrouwentehuis Kei zersgracht 646 zal worden opgeheven op 20 dezer. Het C. S. C. mag met dankbaarheid en voldoening terug zien op hetgeen 't in de afgeloopen Olympische periode voor vreemdeling en landgenoot heeft mogen doen. Na verwerking van de statistische gegevens zal te zijner tijd uitvoerig verslag der werkzaamheden worden gegeven. EEN CURIEUS PROCES, Men schrijft ons: In vakkringen, zoowel van rechts kundigen als van kunstenaars en van boekhandelaren en uitgevers, wordt met veel belangstelling de uitspraak tegemoet gezien inzake het proces contra Uitgeverij „Oisterwijk", betref fende het reproductierecht der Toorop- platen voorkomende in het boek van Wouter Lutkie, dat is uitgekomen on der den titel „Van Toorop naar Mus solini". De feiten zijn deze: Ongeveer October 1927 verleende Jan Toorop, die op dat oogenblik ze ker in het volledig bezit van zijn auteursrecht was, aan Wouter Lutkie de bevoegdheid om de hier bedoelde platen in zijn boek te reproduceeren. Dit doende, deed Toorop niets anders dan gebruik maken van zijn volle eigendomsrecht, hij oefende dat recht uit. t Toen de erfgenamen van Toorop het auteurs- en reproductierecht van Toorop's werken verkochten, ging het bezit van dat recht over aan een nieu wen eigenaar, en het spreekt vanzelf, dat deze zijn nieuw verkregen recht ook kan „uitoefenen". Doch de nieuwe eigenaar eischt nu niet enkel het recht van alle nieuwe, door den vorigen eigenaar nog niet ge- entameerde, uitoefening, doch ook van clie uitoefening welke reeds door Toor op met verplichting jegens derden, be gonnen was. Zoo schijnt de nieuwe eigenaar ook van meening te zijn, blijkens een uit lating van zijn vertegenwoordiger, dat hij recht heeft beslag te doen leggen op alle bestaande foto's van Toorop's werken, althans voor zoover van die werken het reproductierecht niet for meel op anderen is overgegaan. En van welke consequenties dat zou kunnen zijn, kan men afleiden uit het feit, dat de nieuwe eigenaar van het reproductierecht van Toorop's werken, als eisch tegenover de uitgeverij „Ois terwijk" gesteld heeft, niet eenige schadeloosstelling in geld, doch ver nietiging van het boek. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Costa Rica. Gisteren werd op het Volkenbonds secretariaat te Genève ontvangen het antwoord van Costa Rica op de uit- noodiging van den Raad in Maart om tot den Volkenbond terug te keeren. Tegelijkertijd zond de Raad, zooals men weet, een uitnoodiging) tot SptNije en Brazilië, wier opzeggingstermijn van twee jaar nog niet verstreken was, om hun te verzoeken van meening te veranderen en lid van den Bond te blijven. Het antwoord van Costa Rica, dat door de verandering van regeering eerst nu verschenen is, beslaat zes bladzijden en is in hoogst beleefde ter men vervat. Costa Rica verklaart, dat het zich nog niet wil uitspreken over de vraag, of het al dan niet tot den Bond zal terugkeeren. Het wil eerst weten, hoe de Volkenbond de Monroc- ieer, welke in art. 21 van het pact wordt genoemd, interpreteert. DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE POLITIEK. Rede van president Coolidge. lil een rede voor de Wisconsinsche conventie van het Amerikaansche le gioen sprak Coolidge, na Amerika ge luk gewenscht te hebben met zijn wel vaart, over het verdedigingsvraagstuk. Hij stelde vast, dat het veronacht zamen der wetenschap van nationale verdediging door de regeering baar zou blootstellen aan de verachting van haar burgers in eigen land en in den v-reemde. Daarom hebben de Vereenig- do Staten het voornemen een matig leger en vloot te onderhouden, geba seerd op 4© behoeften voor de nationa le veiligheid. Sprekend over Amerika's rol als vredestichter zei Coolidge, dat het in overeenstemming was met Amerika's besluit zich van een aanval te onthou den en onder de naties een voor den vrede gunstiger theorie en practijk te kweeken, dat Amerika het vlootbeper- kingsverdrag ratificeerde, en in uitge breider zin, dat in beginsel de instem ming van veertien belangrijke naties voor het a^Lti-oorlogsverdrag verzeker de. Indien zulk een overeenkomst in 1914 had bestaan zou er, dacht Coolid ge, geen oorlog geweest zijn. DE BOUW VAN DEN DUITSCHEN KRUISER. Het besluit betreurd. Het bestuur van de Duitsche sociaal democratische partij en het bestuur van de sociaal-democratische rijks dagfractie hebben besloten om de frac tie en den partijraad Zaterdag a.s. bij een te roepen. Behalve de kwestie van den pantserkruiser zal ook de crisis- steun besproken worden. De beide besturerubetreuren leven dig, dat de soc.-dem. ministers niet in overeenstemming met de geheele par tij beslist tégen den bouw van den pantserkruiser stelling hebben geno men. ITALIë EN JOEGO-SLAVIë. De ratificatie der Nettuno-verdragen. Te Spalato hebben gisterennacht in verband met de ratificate van de Net tuno-verdragen door dc skoeptsjina demonstraties plaats gehad. In weerwil van de pogingen van de politie om de demonstranten te ver spreiden schoolden dezen telkenmale opnieuw samen. Het kwam tenslotte tot een handgemeen, waarbij door de politie herhaaldelijk ter schrikaanja ging in de lucht geschoten werd. In het laatst van den nacht slaagde de politie er tenslotte in de orde te herstellen. Er werden eenige personen gearresteerd. DE DRIE TER DOOD VEROORDEELDEN. Op het laatste oogenblik begenadigd. De drie mannen, schuldig bevonden aan moord op een man in Brighton, die gis teren zouden zijn terechtgesteld, zijn op het laatste oogenblik door den minister van binnenlandsche zaken begenadigd en zullen nu levenslange gevangenisstraf on dergaan. Minister Joynson Hicks, die Maandag verklaard had. dat er geen aanleiding was om het doodvonnis te veranderen, zegt thans, dat er in het geval van de drie mannen nog juist zooveel twijfel over bleef aan de schuld, dat het onwenschelijk was een straf, die niet herzien kan wor den, toe te passen. Het bericht kwam Dinsdagavond in de gevangenis aan, toen de familiebetrekkin gen juist in de cellen waren geweest om de mannen voor het laatst vaarwel te zeggen en zij schreiende in een kamer van de gevangenis zaten, toen de gouver neur bij hen kwam om het bericht te brengen. Zij waren buiten zichzelf van vreugde en zij verklaren thans, dat zij al les in het werk zullen stellen om de on schuld van de drie veroordeelden te be wijzen. Den minister wordt van verschillende zijden hulde gebracht voor zijn moed, om zijn eenmaal genomen besluit te verande ren. „DIE FLIEGENDEN BLaTTER". Aan het einde van hun vlucht. Naar hetfcBerl. Tageblatt" uit München verneemt, zal het ook ten onzent welbe kende humoristische weekblad „Die Flie- genden Blatter" op 1 Jan. a.s. ophouden te verschijnen. Het tijdschrift, dat reeds 84 jaar bestaat, zal in de „Meggendorfer Blatter" worden opgenomen. HET WERELDGEBRUIK VAN TABAK. SXerke toeneming van het gebruik van Cigaretten. Dezer dagen is een rapport verschenen van de Imperial Economie Committee, waarin de uitbreiding van het wereld- verbruik van tabak en de toeneming der vraag naar de in het Ver. Koninkrijk ge produceerde tabak wordt besproken. Ge wezen wordt op de snelle toeneming van het wereldverbruik van tabak in de laat ste twee tientallen jaren. In het Ver. Koninkrijk is het gemiddel de verbruik per hoofd der bevolking van 2.4 lbs. in 1914 toegenomen tot -3.4 lbs. in 1927. Deze snelle stijging was ongetwij feld het gevolg van het feit, dat veel meer cigaretten worden gerookt, en te vens vooral ook van het rooken van ciga retten door vrouwen. Men verwacht niet, dat de toeneming zich in het tegenwoor dige tempo zal voortzetten, omdat er nu niet veel ruimte meer voor groote wijzi gingen is. Tezelfder tijd wordt opgemerkt, dat het Britsche verbruik nog steeds kleiner is dan de hoeveelheid tabak, die per hoofd der bevolking in andere landen wordt verrookt. Nauwkeurig vergelijkbare sta tistieken zijn moeilijk verkrijgbaar, maar geraamd wordt, dat in 1926 elke inwoner van België gemiddeld 6.6 lbs. rookte, in de Ver. Staten 6.02 lbs. en in Duitschland 4 lbs. per hoofd der bevolking. De populariteit van de cigaret heeft tot gevolg, dat er veel minder pijpen wor den gerookt.. In 1907 kwam van de to tale hoeveelheid verbruikte tabak in En geland 23.8 pet. op rekening van cigaret ten, 71.1 pet. van pijj>tabak en 5.1 pet. van sigaren. In 1924 was het aandeel der cigaretten tot 58.5 pet. gestegen ,en dat van pijptabak en sigaren gedaald tot resp. 40 pet. en 1^ pet. Sindsdien is het per centage voor pijptabak nog verder terug gegaan en thans wordt het op slechts 35 pet. van de totale hoeveelheid tabak, die in het Ver. Koninkrijk wordt gebruikt, geraamd. De toeneming van het gebruik van ci garetten heeft zich niet tot het Ver. Ko ninkrijk beperkt. In geheel Europa is een sterke vermeerdering te constateeren. Zelfs in Duitschland, waar pijptabak nog altijd overheerscht, is het verbruik van cigaretten belangrijk toegenomen. In de Ver. Staten komt nog het grootste deel van het verbruik op rekening van pijp en pruimtabak. Het gemiddelde aantal cigaretten, dat in bepaalde landen per hoofd der bevol king in 1926 werd verbruikt, was als volgt: Ver. Koninkrijk 880, Ver. Staten 678, België 560, Duitschland 453, Canada 303, Nieuw-Zeeland 415, Denemarken 384, Ne derland 319. Het verbruik van in de Britsche kolo niën verbouwde tabak is in Engeland in de laatste jaren sterk toegenomen. In 1921 leverde het Britsche Rijk 3.3 pet. van de bladtabak, die in het Ver. Koninkrijk ge ïmporteerd werd. In 1927 was dit cijfer toegenomen tot 18.4 pet. Geraamd wordt, dat 37 pet. van de in Engeland in 1927 verbruikte pijptabak uit de Koloniën af komstig was, echter slechts 1 pet. van de cigarettentabak. Slechts ruim een vierde van den We reld-tabaksoogst 12400.000.000 lbs. van de 4.6U0.UU0.QU0 lbs. in 1025 kjmt op de internationale markt; de rest wordt in de productielanden zelf verbruikt. Ca. 39 pet. van het totale exportsurplus werd in 1925 door de Ver. Staten geleverd; Ned. Oost; Indië leverde 16 pet., evenals de Balkan; Brazilië 6 pet. De Britsche koloniën lever den slechts 4 pet. van het totaal. STIERENGEVECHTEN IN FRANKRIJK. De Parijsehe correspondent van de Msb. meldt: De stierengevechten heeten in Frankrijk verboden, wat niet verhindert, dat in het Zuiden er in het seizoen eiken Zondag en zelfs op doprdeweeksche dagen plaats heb ben. Bij de laatste corrida's te Avignon hebben rumoerige tooneelen plaats gehad onder het publiek en de prefect heeft dan ookingegrepen. Dat hij echter den stier bij de horens heeft gevat, kan niet gezegd worden, want de torrero's, die een stier hadden geveld, werden veroordeeld tot vijf francs geldboete voor eiken ge- dooden stier, terwijl de vertooning hun duizenden francs opbrengt en aan de on dernemende plazza-deltoro's honderddui zenden. De geldboete is dus wel te betalen. Maar in schijn is de wet gereu. Ook te Vichy hebben drie veroordeelin gen 4 5 francs plaats gehad l KORTE BERICHTEN. Primo de Rivera verklaarde in een redevoering dat de taak der regeering nog lang niet is volbracht en dat de dictatuur voorloopig in Spanje geen einde zal ne men. Tusschen Moekden en Nanking zou een overeenstemming aanstaarde zijn. Volgens mededeeling van Moekden zou Mantsjoerije binnen een paar maanden de nationalistische vlag voeren. Het bericht van de scheepsramp op de Yangtse wordt bevestigd. Er zijn 500 passagiers bij omgekomen. In den Soedan deden opstandelingen een aanval op een regeeringspost. Japan zou voornemens zijn een blok kade tegen Mantsjoerije in te stellen. Na de onderteekening van het anti- oorlogsverdrag te Parijs zal Kellogg waar schijnlijk naar Ierland gaan om een be zoek te brengen aan Cosgrave. Binnenkort is in Polen een grond wetswijziging te verwachten. De eerste autobusdienst met slaap gelegenheid voor passagiers is Dinsdag geopend, toen een autobus met 12 passa giers van Londen naar Liverpool vertrok ken is. RECLAME. Muggebeten DIIDAI en Huidjeuk "UKUL UIT ONZE INDIEN. DE RAMP OP PALOEWEH. 1200 dooden, 400 gewonden. Aneta ontving nog de volgende be schrijving van de ramp op Paloeweh, gegrond op de ervaringen van den re sident van Timor. Gedurende 5 dagen, die aan de erup tie voorafgingen, werden drie hevige aardschokken waargenomen, ook op Flores. Op Timor werden eruptiesla gen gehoord, die leken op zware, verre schoten van geschut. De controleur van Maoemere, waar niets direct kon worden waargenomen, «kreeg op 6 Au gustus bericht van de uitbarsting van een inlandsch hoofd op Flores en sein de dadelijk naar den resident, die on middellijk afreisde met medicijnen, verbandmiddelen, verplegers en voe dingsmiddelen Hij pikte te Laran- toeka den dokter en te Maoemere den controleur en een tweeden dokter op en kwam op 8 Augustus op Paloeweh aan. Geconstateerd werd, dat de Zuid- Westelijke helft van Paloeweh abso luut vernield is. Zes dorp en de vege tatie zijn verbrand, de dalen gevuld met puimgruis. De Rotakinda stootte zware rookwolken uit. De resident de- barkeerde te Telokkoa aan de grens van het vernielde gedeelte, vanwaar de marsch begon, waarbij men zoo dicht mogelijk bij de grens van de vernieling bleef. Aan de Noordzijde van het eiland begon men geneeskun dige hulp te bieden. De aard van de verwondingen is over het algemeen licht. Enkele zwaargewonden, die schedel- of beenfractuur hadden, zijn naar het hospitaal te Larantoeka ge bracht. Kort na de uitbarsting liepen ach tereenvolgens drie zeer warme vloed golven op het eiland. Vele personen, die van het eiland, vooral van het niet geteisterde gedeelte, in het water waren geloopen om het vuur te ont komen, zijn in de vloedgolven omge komen. Hun aantal wordt op 2C0 ge schat. Het aantal personen, dat onder het puin bedolven, verbrand of door neerkomende steenen gedood werd, wordt geschat op 1000 en het aantal gewonden op 400. De bevolking is kalm maar versuft en niet in staat juiste inlichtingen te geven omtrent de plaatsen waar de ge wonden kunnen liggen. De dokters moeten met behulp van den controleur en van pater Flint de gewonden in de dorpen zoeken. Ruim 200 werden ver bonden, zij hadden veelal ontvellin gen. De vrouwen op het eiland zijn pa raat en tot helpen bereid. Zij droegen kleine vrachten voedingsmiddelen naar de plaatsen, waar die noodig wa ren. De mannen moesten tot den ar beid gedwongen worden om te helpen bij het begraven der lijken. De voor ziening van drinkwater is zeer moei lijk, aangezien op het eiland bron noch rivier is, terwijl de putten zijn dichtgegooid door de bevolking, om- Radio-Programma. WAT ER VAKAVOND TE HOOREN IS. HUBEN, 340.9 M. (Na 6 uur Ti.rn. 1870 M.). N. O. li. V. 5.30 Gramofoonplaten. 6.15 Fricsch uurtj:'. 7.30 Guitaar-half uurtje dcor dm lie r P. van Es te Rotterdam. 8.00 Uitaendavond vanuit h t gebouw „Unitas", Valkhof te Nijm geu. JJcze avcnd is afgestaan aan de Nederl. Chr. Bouwarbeiuersbond ter gelegenheid van de Elfde- Al- gemeene vergadering, tevens van het 20-jarig bestaan van de zen Bond. Sprekers: d» heer J. Veldwijk, 2e voorz. van den N. O. B., tevens voorz. van dezen avond. De heer J. A. Schaafsma Secr. van dein N. G. R. Die heer H J. Terw&y, voorz. van den N. G. B. Muzikale medewerking verkenen: het Trio v. d. Horst; mevr. R. A. v .d. HorstBleek rode, .piano; .die heer H. v. d. Horst Jr., èellio,; do lieer* H. iH'er- miaim, viool. Me j. Jo Wouden berg, Utrecht, sopraan; de heer Arie Post, Scheveilingen, decla mator. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. U. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 .Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tjjdst.1.1 van de A.Y.R.O.-klok. 9.00 "Veiplicht stoppen De Bildt. IQ. 10 Persberichten van Vaz Dias. KüNIGSVV UBTEKH., 1250 AL 5.20 Concert. 8.30 Muziek en zang. LAN GEN li Dn G, 469 M 6.20 Muziek. 8.35 Concert. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kind c muit jo. 6.20 Muz' 6.40 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 7.50 Muziek. 8.40 Concert. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.10 Lichte muziek en zang. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landb0uwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert Daarna nieuwsberichten. dat naar de opvattingen van deze pri mitieve menschen het graven van een put oorzaak kan worden van een uit barsting. De watervoorziening voor de. 5000 menschen die nog in leven zijn, is thans geregeld. De weinig bewoonde kust van Flores is gering geteisterd. Er zijn daar 8 dooden. De warme vloedgolven waren hier even hoog als op Paloweh, name lijk tien meter. Zes prauwen werden wrak op de kust geslagen. De beman ning is gered. De zee om Paloeweh doet denken aan een groot bed van puimsteen. De resident verliet Paloeweh op 11 Augustus, de verzorging- van de ge wonde bevolking, aan wie niet veel te verbinden is, overlatende aan de mis sionarissen Flint en George. Op zee pikte de resident een prauw op met vier missionarissen en twee zuster- verpleegsters, die op weg waren naar Paloeweh, om hulp te bieden. De re sident heeft hen te Maoemere aan wal gezet. Hij waardeerde ten zeerste hun menschlievendheid, maar achtte hun hulp niet meer noodig. VERDUISTERING VAN f 26.158. De Raad van Justitie te Batavia be handelde de zaak tegen W. M„ den oud-commies bij de waterleiding te Bandoeng, die terecht stond wegens verduistering van f 26.158. Beklaagde bekende, dat hij den eer sten misgreep gedaan had in Septem ber 1927, toen hij f 200 wegnam omdat hij zijn salaris vergokt had in de so ciëteit van het Indo Europeesch Ver bond, waar hij geregeld baccarat en roulette speelde. Later speelde hij in Tjaptjiki, een Chineesche sociëteit. Het salaris van beklaagde bedroes f 175. Hij gaf zichzelf aan, toen hij geen gat meer zag. Hij gokte onder meer met- den heer Staden ten Brink, den wethouder van Bandoeng, die ook geregeld speelde. Tegen hem werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van preventief. In zijn requisitoir wees de officier, mr. de Kruyff, op het volkomen ge brek aan controle door de chefs van beklaagde. Ook de verdediger, mr. Tellegen, hekelde dit gebrek aan con trole en noemde de zaak een decen tralisatiedrama. Beklaagde heeft het geheele verduisterde bedrag verloren aan de speeltafel, wat de Raad kan nagaan door den heer Staden ten Brink te hooren. Hij verzoekt daarom een voorwaardelijke veroordeeling. HERHAALDE BESTUIVINGS-PROEVEN. Den 6den Juli hebben op Soebang voor de tweede maal proefnemingen plaats ge had met het bestuiven van een rubbertuin vanuit een vliegmachine. Het zelfde vlieg tuig als de vorige maal werd gebruikt, bestuurd door den luitenant-vlieger J. II. Swartjes. De zelfde tuin-afdeeling, n.l. van Djaloe- pang, werd weer bestoven, in tegenwoor digheid van den commandant der Lucht vaart-afdeeting, den directeur van Land-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2