CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit auranier bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2515 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen dubbel taxiei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Drie kleine vossen. Het stembusjaar nadert en de Staat kundig Geref. „Banier" beijvert zich om kleine vossen in onzen antirevolu tionairen wijngaard te jagen. Wij willen beproeven ze op te van gen. Zoo vinden wij in bet nummer van 26 Juli j.l. en daar dreef „De Ba nier" in coalitie met „De Nieuwe Lin- gebode", ook een kleine vossendrijver een artikeltje tegen „De Nieuwe Meerbode" gericht, onder den titel „De Coalitie", welk artikel besloten wordt met bet volgende citaat: „Van Coalitie hoor ik telkens gewag maken. Vriend van coalitie ben ik, in mijn parlementairen loop baan, niet geweest. Ook thans, als in 1869, zeg ik: Wie ons volgen wil, kan meegaan, maar op Neder- landscben bodem voegt, in den strijd tegen ongeloof en radicalisme aan de Christelijk-pr ot estantscbe richting, indien zelfkennis en veer kracht haar niet ontbreekt, lei ding en initiatief. Mr. Groen van Prinsterer, 1871". Inderdaad vindt men dit citaat in Groen's „Nederlandsche Gedachten" als driestar onder No. 101, 10 Juni 1871. 'Alleen is het weer niet volledig: de tweede alinea is weggelaten: „Tegen datgene juist, wat onont beerlijk is voor haar, zijn thans de liberale, de Roomsche en de conser vatieve partijen gericht. Zoo de as- piratiën van het christelijk-histori- sche Volk niet door onze eigen flauwheid worden gesmoord, zijn wij ook zonder coalitie zelfs tegen deze coalitie bestand". Juist deze tweede alinea wijst reeds aan, dat dit citaat niet zonder meer toepasselijk is op wat wij in den tegen- woordigen tijd gewoon zijn onder Coalitie te hegrijpen. Toch willen „Ba nier" en „Nieuwe Lingebode" het blijk baar zonder eenige commentaar daar op toegepast hebben. Om de onjuistheid daarvan aan te toonen zou bet noodig zijn: le. de parlementaire geschiedenis van 18661871 ten voeten uit o te ha len, wat we in dit artikel niet kun nen doen, maar tot welke studie we ons ter publicatie elders wel geneigd gevoelen; 2e. uiteen te zetten, waarom en hoe Groen er toe kwam in 1871 zijn drie voudige candidatuur „Kuyper-Keuche- nius-Otterloo" aan te bevelen, in ver band waarmee hij bovenvermelde uitspraak gaf; 3e. Groen's „Nederlandsche .%Ge- dachten" van dit No. 101 tot en met No. 136, voor zoover die op de binnen- landsche politiek betrekking hebben, te laten doorlezen. Dan zou de lezer in het laatstgenoemde nummer dit lezen: „R e g t voor allen is, indien de Roomschen het verlangen door samen werking tegen het triumpheerend ra dicalisme, verkrijgbaar. „De car do quaestionis komt hierop neer: óf het Gereformeerde Volk, in zijn onnoozelheid, zal meegaan met een conservatief-ultramontaansche coali tie, die een schoolwet -herziening verlangt, óf wel, bij naderoverleg, zal, ook door de Roomsch-Katholieken, als conditio sine jua non, herziening van art. 194 der Grondwet worden begeerd. „Zoo wij meegaan, zullen de Roomschgezinden, in bondgenootschap met de conservatieven (of, waarschijn lijker nog, incidenteel door vriendelij ke tegemoetkoming van Thorbecke) verkrijgen wat voor hen genoeg, en, omdat het aan de T>r,otestant- sche Christenen niet baat, dubbel waard is. „Zoo men daarentegen met ons meegaat zal elke gezindheid door onbelemmerde ontwikkeling van eigen kracht, den verderfelijken druk van 't staatsalvermogen ont- gaan. „En zoo samenwerking ontbreekt, dan zal de uitkomst, ook in hetgeen voor de Roomschen essentieel is, de juistheid toonen van dr. Lampings voortreffelijk woord: „Die berusten wil in art. 194 der Grondwet, moet ook h( rusten in de wet van 1865, met al haar essentie el e bepalingen. Een programma van Schoolwetherziening zonder Grondwetsherziening is zelf misleiding of volksmisleiding". „Let wel, de Roomschen zullen ons. ter bestrijding van art. 194 der Grond wet. de hand reiken, zoodra zij over tuigd zijn, dat wij met een schijn van R e g t voor allen niet om den tuin worden geleid. Zoodra het hun blijkt, dat wij niet berusten in een vrijheid van b ij zonder onderwijs, waarbij men de Staatsschool aan het ongeloof prijs geeft". Ons dunkt, wie Groen's gedachten in de bovenvermelde nummers van zijn belangrijk werk aandachtig door leest, die zal tot de overtuiging geko men zijn, dat onze groote voorman, wel verre van met het in „Banier" en „N. Lingebode" weer opgeduikelde citaat een coalitie als die van 18881913 te veroordeelen, haar er waarschijnlijk mee ingeluid en haar komst met het door ons gegeven tweede citaat voor speld heeft. Een tweede vosje, dat wij najagen moeten, verschuilt zich in „De Banier" van 2 Augustus. Daar lezen we: „Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, die indertijd namens het geheele ministerie-Colijn voor stelde een millioen gulden subsidie voor deze spelen uit 's Rijks kas toe te staan T Is een kleinigheid, maar straks loopt dat verhaaltje weer de staatkun dig-gereformeerde gelederen door, dus moeten wij er even aan herinneren, dat er op 6 Febr. 1925, toen het desbe treffende wetsontwerp werd ingediend, geen..... „ministerie-Colijn" was. Er was het kabinet-Ruys de Beeren- brouck, waarin de heer Colijn niet ten eigen pleiziere het beheer van het de partement van Financiën had aan vaard. Het derde vosje loopt rond in de „Vragenbus" van het zooeven genoem de nummer. Daar tracht dit slimme Reintje den goê lezers te doen geloo- ven: „Zij (d.i. de A.-R. Partij) maakt den recbtstreekscben band tusschen Overheid en Gods Woord los en acht de Overheid niet aan de wet der ze den gebonden". Over deze en soortgelijke bewerin gen is al heel veel papier moeten vuil gemaakt worden en meestal moest er dan op gewezen worden, dat, wat men ook mocht fantaseeren op een „minder gelukkige uitdrukking" in dr. Ivuy- per's vroegere schrifturen, hij deze principieel antirevolutionaire stelling later wel veel duidelijker en voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar, had ont wikkeld. Hier echter vinden we de hardnekkige beschuldiging terzake in. zulk een onnopzelen vorm, dat wij ter vveerleggng volstaan kunnen met aan te halen uit „Ons Program", waarin letterlijk staat: „Vandaar, dat haar standpunt (n.l. dat der Overheid) geen ander mag noch kan zijn, dan het standpunt der wet, en, wijl zij niet uit eigen hoofde, maar bij de gratie God9 re geert, van de wet Gods. „Meer bijzonder van de zedewet. „Met „wet* Gods" bedoelen we in- tusschen niet de fcwet der tien ge boden" in formeelen zin, maar „de algemeene zedewet „De Banier" maakt zijn lezers wijs: De A.-R. Partij „acht de Overheid niet gebonden aan de wet der zeden". Het standaardwerk der A.-R. partij ter toelichting van haar Program stelt reeds sedert 1878 den regel: de Over heid is gebonden aan de wet Gods, meer bijzonder aande zedewet". Vosjes, 4ie den wijngaard bederven. R. A. d. O. STADSNIEUWS. KONINGINNEDAG. Door het 6e Regiment Veld-Artillerie worden, evenals het vorige jaar, ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s., op het Schuttersveld onderlinge wedstrij den gehouden voor het personeel van het regiment. Voor het bijwonen van deze wed strijden wordt, voor het publiek, een beperkt aantal toegangsbewijzen kos teloos beschikbaar gesteld, welke na 25 Augustus op het regimentsbureel in de Doelenkazerne kunnen gehaald worden. Mevr. v. ITALLI—VAN 2MBDEN. Bij het Centraal Stembureau is be richt ingekomen, dat mevr. van Itallie Van Embden haar benoeming als Tweede Kamerlid in de vacature-Van Aalten, aanvaardt. DE TEYLERSTICHTING. Bij Kon. besluit is de Teylerstichiing te Haarlem aangewezen als- bevoegd om bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Universiteit alhier een bijzonderen leerstoel te vestigen, op dat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worde gegeven in de natuurkunde. Viervoudig Jubileum bij de firma PIECK. Drie der jubilarissen: v.l.n.r. de heer Th. Bergsma, Mej. v. d. Woorden, de heer J. Fleur. De vierde meende, uit al te groote bescheidenheid, zich niet voor een foto beschikbaar te moeten stellen. Zooals reeds gemeld, had heden morgen bij de N. V. F. Pieek, Confectie fabriek, Haarlemmerstraat, de herden king plaats van het zilveren jubileum van een viertal leden van het perso neel, n.l. Mej. v. d. Voorden, hoofd der meisjes in het atelier, en de heeren J. Fleur, chef van het atelier; Th. Bergs ma, chef-verkooper en C. Schrijvers, 2de coupeur. Toen de vier jubilarissen hedenmor gen te omstreeks kwart voor 9 per auto aan de zaak arriveerden stond de directeur, het geheele personeel en nog enkele genoodigden hun op te wach ten. De winkel was met groen en bloe men versierd, en van zakdoeken was op zeer kunstige wijze, oranje op wit ten ondergrond, gemaakt: „1903 Hulde 1928". Nadat de jubileerenden waren bin nengetreden, werden hun door enkele kinderen, nichtjes van den Directeur, bloemen aangeboden, waarna door al len een welkomstlied werd gezongen, waarvan het slotcouplet op de wijze van het „Io Vivat" eindigde met „Zij leven lang, Hoera". Vervolgens nam de directeur, de heer J. Pi e c k, het woord, die in her innering bracht, hoe de zaak 25 jaar geleden, toen de thans jubileerenden er hun intrede deden, nog slechts van bescheiden omvang was. Zij was toen gevestigd op den hoek van de Leege Werfsteeg. In de afgeloopen kwart eeuw is de zaak gestadig in bloei toe genomen. Al spoedig werd een volle dig atelier ingericht, dat in 1908 be langrijk werd uitgebreid, terwijl in 1911 een vergrooting van den winkel volgde, waarna in 1925 de groote nieuwbouw plaats had. Tot dien bloei der zaak hebben ook de jubileerenden door hun trouwe plichtsbetrachting bijgedragen, en spr. wil dan ook op dezen dag uiting geven aan,zijn gevoelens van erkentelijkheid te hunnen opzichte, om te eindigen met den wensch, dat zij nog vele jaren mogen medehelpen de zaak tot steeds grooteren bloei te brengen. Spr. over handigde den jubilarissen vervolgens een enveloppe met inhoud. Hierna voerde het woord de etaleur de beer G. Boersema, die namens het personeel sprak en er op wees, dat het zulk een groot voorrecht is, als men 25 jaar van zijn leven aan vrucht baren en energieken arbeid heeft be steed. Spr. richtte zich in 't bijzonder tot den heer Bergsma, die als chef-ver kooper leiding heeft te geven aan het jongere personeel en 9teeds op zoo vriendschappelijke wijze met hen om gaat. Ten slotte bood spr. den heer B. onder applaus een mooie lampekap aan. De data der vier jubilea, vallen n.l. niet alle op denzelfden dag, doch wel omstreeks vandaag, vandaar dat aan een gemeenschappelijke huldiging de voorkeur was gegeven boven vier af zonderlijke. De heer Fleur en Mej. v. d. Voorden hadden op den dag van hun feest reeds een staande lamp en een pluche tafelkleed ontvangen, terwijl het jubi leum van den heer Schrijvers nog moet plaats hebben. De jubilarissen dankten op hartelij ke wijze voor de sympathieke woorden tot ben gericht en de mooie geschen ken door hen ontvangen, waarna de huldiging besloten werd met het ne men van een gemeenschappelijke foto van het geheele personeel. Vanavond wordt het feest nog in in- tiemen kring voortgezet. De vier jubi larissen zijn bij den heer Pieck ten maaltijd genoodigd, waarna heden avond voor het geheele personeel in den tuin van het Woonhuis aan de Hooigracht een avondfeest gegeven wordt. Zooals indertijd reeds gemeld, is als gevolg van dit Kon. Besluit binnen af- zienbaren tijd de benoeming te ver wachten van prof. dr. A. D. Fokker, uit Santpoort tot hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit alhier, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. DE GEMEENTEREKENING OVER 1927. B. en W. hebben thans bij den raad een uitvoerig overzicht ingezonden van de rekening der gemeente over '27. Wij hopen hierop nog uitvoeriger te rug te komen, doch ontleenen daaraan thans feeds, dat de ontvangsten van den gewonen dienst hebben bedragen f 8.427,847, de uitgaven f 8.058.642, zoo dat het batig saldo bedraagt f 369.205. De ontvangsten van den kapitaal- dienst bedragen f 5.373,318, de uitga ven f 6.440.551. zoodat het nadeelig saldo f 1.067.132 bedraagt. De begrooting over 1927 werd oor spronkelijk vastgesteld, wat den ge wonen dienst betreft in ontvangsten 6ij uitgaven op f 7.815.113 en wat den kapitaaldienst betreft in ontvangsten op f 5.231.976 en in uitgaven op f 4.302.624, alzoo sluitend met een ge raamd batig saldo van f 929.352. In den loop van de jaren 1926, 1927 en 1928 werd de gewone dienst zoowel iri ontvangst als in uitgaaf verhoogd met f 444.344 en gebracht op f 8.259.457. De uitgaven van den kapitaaldienst werden verhoogd met f 8.041.546 en dus gebracht op f 12.344.140; de ontvang sten werden verhoogd met f 7.737.670 en gebracht op f 12.969.646. Het gevolg van een en ander is, dat het geraamd batig slot van den kapi taaldienst met f 303.846 werd vermin derd en werd gebracht op f 62o.50G. De rekening van den gewonen dienst wijst een ontvangst aan, die f 168.389 hooger is dan geraamd werd. De reke ning van den kapitaaldienst wijst een bedrag aan, dat f 7.596.327 lager is clan de raming. De uitgaven van den gewonen dienst waren f 200.815 lager dan de raming, die van den kapitaaldienst waren f 5.903.689 lager dan de raming. Aan de bedrijven voor buitengewone werken moesten worden verstrekt een bedrag tot een totaal van f 5.043 509. Hieronder worden o.m. vermeld voor onkosten nieuwe Havenbrug f 210.000. grondaankoopen f 55.970 en f 116.050 Lichtfabrieken f 1.900.000, terwijl reeds voorzien werd in een bedrag van f 2.370.819. Voor verschillende andere posten kan dit bedrag verminderd worden tot f 1.575.427, zoodat thans door leening zou zijn te voorzien in een bedrag van f 3.468.083. B. en W. stellen den raad voor de rekening over 1927 vast te stellen. Verder stellen B. en W. voor een groot aantal bedragen uit administra tieve overweging over te brengen van den dienst 1927 naar den dienst 1928. Tenslotte deelen B. en W. nog me de, dat uit vroegere diensten aan den djenst 1927 ten goede is gekomen een bedrag van f 318.824, zoodat de gewone inkomsten en uitgaven van het dienst jaar 1927 sluiten met een voordeelig ^xploitatie-saldo van f 48.905. Binnenland. Ee Leidscbe Gemeenterekening over 1927. Het rapport der Staatscommissie-van Wijnbergen inzake bet aanvallend onder wijs. De bondsdag van den Chr. Gerei. Jonge- lingsbond. Nadere bijzonderheden over de ramp op Paloeweh. Bollenland. Het antwoord van Costa Rica op de uit- coodiging van den Volkenbond om lid te blijven. Rede van President Coolidge over dc Amerika ansclie defensiepolitiek. De Duitsche socialisten en de bouw van den krniser. Betoogingen tegen de ratificatie der Joe- go-SlavischItaliaanscke verdragen. De drie ter dood veroordeelden in En geland zijn op het laatste oogenblik bege nadigd. EXAMENS. Mej. A. Zuidema alhier slaagde gis teren voor het examen Fransch L. O. Voor akte Nijverheidsonderwijs Nk. slaagde gisteren te 's-Gravenhage de heer A. Ouwerkerk alhier. WATERPOLO. De Zwemvereen. „De Zijl" bericht ons, dat de wedstrijd van hedenavond niet doorgaat, aangezien van „Alphen" bericht is ontvangen, dat het niet opkomt. BINNENLAND. GASTEN TEN HOVE. Aan de tafel van H. M. de Koningin zaten gisterenavond ten Paleize Het Loo, met H. K. H. Prinses Juliana en haar gevolgen aan de majoor Van Reede, commandant van de Rijschool, ae ritmeesters jhr. Godin de Beaufort, Camerling Helmolt en jhr. De Marees van Swindef^n, instructeurs aan de Rijschool en de équipe N.ederlandscbe officieren, eerste luitenant Pahud de Mortanges en Van der Voort van Zijp en ritmeester De Kruyff, de prijswin- ners der Olympiade. DéFILé VOOR DE KONINGIN MOEDER. Hedenmorgen half twaalf is door de VlIIste Inf.-Brigade uit Amersfoort onder commando van haar comman dant, den kolonel Verberne, gedefi leerd voor H. M. de Koningin-Moeder voor het paleis te Soestdijk. PLATTELANDERSBOND. De Plattelandersbond zal op Don derdag 30 Augustus in hotel L'Europe aan het Vreeburg te Utrecht een alge meene ledenvergadering houden. Na de openingsrede van den heer Braat worden verschillende huishoudelijke kwesties behandeld en zal de heer Kie stra een inleiding houden over de wet op het Lager Onderwijs en de geineen- tefinanciën. ROTTERDAMSCHE BEGROOTING. B. en W. van Rotterdam hebben de gemeentebegrooting voor 1929 inge diend met een eindcijfer van f 89.746.048.61, tegen f 85.177.317.32 voor het loopende jaar. DE S00.000STE. Gistermiddag te 2 uur werd het 900.000ste entrée-biljet voor de Nenijto verkocht. Mej. J. Anspach-Braam, uit Goes, was de gelukkige. Zij werd door het Bestuur ontvangen en kreeg een juweelen hanger uit de Britsche af- deeling en een aantal Nenijto-loten. HET VISUM TUSSCHEN NEDER LAND EN AMERIKA. In de Haagsche pers is de klacht tot uiting gekomen van een paar Amerikaansche dames, die van Parijs uit kamers hadden willen bespreken in een hotel te Schêveningen voor den duur van eenige weken, maar die daarvan hebben afgezien, omdat zij niet bereid waren de kosten te dragen van tweemaal tien dollar voor het Ne derlandsche visum, schrijft het „Hbl." Over dit feit is in de Haagsche. pers nog al wat te doen geweest, maar achteraf blijkt, dat de visa tusschen Nederland en Amerika sinds 1 Mei verlaagd zijn. Amerikanen behoeven voor een visum van onbeperkten duur

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1