FREDERIK LODE WIJK JAHN. 1778 11 Augustus. 1928 „Viel Feind, viel Ehr". Jahn. „Vaderlandsliefde eerst het geloof der vaderen". (Jahn in „Deutsches Volktsthum"). Op 11 Augustus 1928 is het 150 jaar ge leden dat een man werd geboren, wiens naam genoemd en geëerd zal worden zoo lang er in Duitschland vaderlanders en in heel de wereld turners zullen zijn. Ook wij gaan op dezen dag, in gedach ten, naar de Hasenhaide bij Berlijn om eenige oogenblikken eerbiedig stil te statin bij het grootsche monument, gevormd uit steenblokken door Duitsche turners uit alle deelen der wereld daarheen gebracht, opgericht ter eere van de nagedachtenis van dezen „Hector" uit de Turngeschie- denis. Turnvater F. L. Jahn, in leven leeraar in Geschiedenis en Duitsche Letterkunde aan het Gymnasium „Graue Kloster" te Berlijn, eere-doctor van de universiteiten te Kiel en Jena, werd 11 Augustus 1778 in het dorpje Lanz bij Lenzen, aan de Elbe, tegenover de Hannoversche grenzen, ge boren. Op 14 Augustus werd hij door zijn va der, die predikant was, gedoopt en ont ving de namen van Johann Friedrich Lud- wig Christoph. Hij was de eenige zoon in het gezin en deelde met zijn oudere zus ter de zorgvolle liefde der ouders. Aanvankelijk zwak van gestel groeide hij, tengevolge van een gezond buitenle ven, toch op als een krachtige knaap, die kon zwemmen, klimmen en klauteren, die kon schieten als de beste en door vele avontuurlijke tochten de landstreek waar in hij woonde kende als niemand anders. Reeds als vierjarige knaap leerde hij door zijn vrome moeder het lezen uit den ouden Lutherbijbel. Het tweede boek, dat hij heeft gelezen is geweest het werk van den bekenden von Pufendorf, den histo riograaf van den Grooten Keurvorst. Vader verzorgde zelf het onderricht van den knaap. Zeer vroeg reeds begon het onderwijs in geschiedenis en het Latijn. De vader nam hem vaak op schoot, als hij hem van Alexander en Hannibal en „de hoogen en ouden" ging vertellen. Na op de school te Salzwedel en het gymnasium te Berlijn te zijn geweest, ging hij in de Theologie studeeren aan de hoo- geschool te Halle. Hij voelde zich echter meer aangetrokken door de geschiedenis, de wijsbegeerte en de Duitsche taal, dan door de Theologie, waarin hij was gaan studeeren omdat het den wensch van zijn vader, de familietraditie getrouw, en het minst kostbaar was. Na eenige jaren van vrij ruw studen tenleven, trok hij zich hieruit terug en begaf hij zich naar een grot in de nabij heid van Halle, waar hij in kluizenaars leven aan zijn gedachten den vrijen loop kon laten. En die gedachten liepen steeds over het in groot gevaar verkeerden va derland. In het jaar 1800 verscheen zijn eerste geschrift, onder den titel „Over de be vordering van het patriottisme in het Duitsche Rijk", opgedragen aan alle Prui sen, door O. C. Höpffner. Aan dezen moet hij het auteursrecht van die brochure voor tien thaler hebben verkocht. Nadat Jahn vier jaar te Halle was ge weest, ging hij naar Griefswald om daar de Noord-Duitsche talen te bestudeeren. In 1804 vinden wij hem onder den naam Fritz, als huisonderwijzer te Mecklenburg waar hij 3 jaar verbleef. Vervolgens zet te hij zijn taalstudie voort te Göttingen, om zijn laatste werk: „Verrijking van den Noord-Duitschen taalschat" te voltooien. Dat verscheen in 1800 te Leipzig en noemde het eerst zijn naam aan de ge leerde wereld. Het uitbarsten van den oorlog riep Jahn in het Pruisische leger, maar toen hij daarbij aankwam was de ongelukkige slag van Jena reeds beslist; hij was nog ooggetuige van den laatsten strijd en den volkomen nederlaag van het Pruisische leger. In den daarop volgenden nacht kreeg de negen en twintig-jarige man grijze haren. Hij had met prins Louis Ferdinand wil len gaan, maar die was bij Saalfeld ge vallen. Waarheen nu? Naar het Noorden trokken Stein en Blu- cher, daarheen trok ook Jahn. Hij was lichter aan bagage dan de meeste anderen; maar de nood van het vaderland woog niemand meer dan hem, niemand voelde hem dieper dan hij. Het gelukte hem niet het leger te be reiken. Als een ware trekvogel trok hij toen door het Duitsche land, zocht de patriotten op en hielp het vuur van den opstand smeulen. Soms bevond hij zich, op verkenning uit, midden in het kamp van den vijand. Na vele omzwervingen vinden wij hem in 1810 te Berlijn als lee raar aan het gymnasium „Graue Kloster' waar hij onderwijs gaf in geschiedenis en letterkunde. Hier streefde hij er in de eerste plaats naar een krachtig nationaal besef bij de jeugd aan te kweeken. Niemand wist be ter dan hij het jonge Duitschland gevoel in te prenten voor de schande en de eer van het vaderland. Na de schooluren ging Jahn met zijn jongens naar buiten om lichaamsoefenin gen met hen te doen. Hij vond daarin een huismiddel om de Duitsche kracht op te wekken en de aankomende jongeling schap aan orde en tucht te gewennen. Hen weerbaar te maken voor den grooten be- vrijdingskrijg die naar hij meende, eens zou gestreden worden als zijn volk hier voor rijp zou zijn. Dit vond bijval; langzaam 'aan groeide het aantal. Steeds meerdere knapen schaarden zich rondom hem; de oefenin gen werden geregeld gehouden en zoo was de grond gelegd voor bet openbare turnen van later. Jahn zelf heeft zijn begin turnen ge noemd, naar een oud Duitsch woord. Ook voerde hij een uniform in en tot onder linge herkenning de groet: „Gut Heil". Zoo is hij geworden de „Turnvater"; niet alleen voor Duitschland, maar voor de turners van alle landen. Of hij in zijn land resultaten heeft ge zien op zijn arbeid? Het werk op de eerste turnplaats Hasen haide bij Berlijn begonnen vond al spoe dig navolging door geheel het land. Toen dan ook in 1813 Napoleon bij Leipzig stond zag hij zich besprongen door een schare voor vrijheid strijdende jongemannen, door d^n arbeid van Jahn weerbaar en strijdvaardig. Ook Jahn zelf trok mede uit als commandant van een bataljon der vermaarde Lutzower zwarte Schaar en verwierf, al vechtend, de Russische Wla- dimir Orde, terwijl hij werd voorgedragen voor het IJzeren Kruis. Zooals vele groote mannen, heeft Jahn ook verguizing en smaat moeten dragen. In het contra-revolutie tijdperk werd, of schoon onverdiend, zelfs vestingstraf zijn deel. In 1840 heeft echter Friedrich Wil helm IV hem in eere hersteld en zijn ver diensten erkend. Op 15 October 1852 stierf hij te Frey- burg am Oder. Het werk echter door hem begonnen, leeft voort; verbeterd, meer in overeen stemming gebracht met den ei9ch van den tijd, en zal vruchten dragen. C. A. DE BRUYN. 5 uur PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Kerk in Herspeld Verband:.Ge bouw „Prediker", Janvossenstéeg, v.m. io uur Dr. C. Koppmaal van Zandvoort en 's avonds 6 uur De. C. Vermaat van Baarn. AARLANDEBVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur geen opgave ontvangen en 's avonds 7.30 uur Ds. Klomp. Geref Kerk: v.m. 10.30 en 's av. 7/30 uur Ds. Mooihuizen. Ohr Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.rj 7 30 uur Preeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Preeklezen en '3 avonds 7.30 uur Ds. Vlasblom. Geref Kerk: v.m. 10.30 en nam. 7.30 uur Ds. v. Heyningen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.M. 10 uur Ds. Carsjens uit Oudega. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur. Ds. v. Tol uit Dalfsen. Geb. „Salvatori", v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Bel uit Süedrecht. Evangelisatie Dwars-Nieuwstr.v.m 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Binsbergen uit Muiden. HATERS WOUD E. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur de heer De Wit van Noordwijk a. Zee en 's avonds 7 uur de heer Walraat, Theol. Candidaat. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Gunst, Eml.-Pred. teOegst- geest. HILLEGOH. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Mulder. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Zwier van. Papandrecht. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.mt 10 uur Ds. Odé Bed. H. A., en 's avonds 6.30 uur Ds. P. Hofstede van Noordwfjkerhout. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Rutgers van Katwijk aan Zee en njn. 6.30 uur Ds. Mr. J. W. (Verburgt uit Lei den. Geref, Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. J. H. Landwehr, Em.-Préd. te Voorburg en n.m. 2 uur Ds. H. Haspers van Koude kerk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: v.m 10 en n.m 5 uur Ds. van Dijk. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur Ds. Keiler. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 'savonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUW VEEN. Ned. Herv. Kerk: n.m. 2 uur Ds. J. Eringa van Woerden. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7 uur Ds. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie: v.m. 10.30 uur de heer A. P. de Jong. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Preeklezen en n.m. 2.30 uur Ds. J. R. Wolfensberger van Zevenhoven. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en '3avonds 7.30 uur Preeklezen. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 5 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur De. v. d. Vegta van Groningen. NOORrtWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m 10 uur Da Hofstede. NOORDWIJK BINNEN. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. Akkerhuys van Maassluis. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. van Woerden van Marken, 's Avonds geen Dienst. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wiek-nga. Geref. Gem.: n.m. 5 uur, in 't Am bachtshuis, Preeklezen. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur de heer Weennink van Den Haag en n.m. 5.30 uur De. Luyendtjk van Hoek van Holland. Kievitsberk: v.m. 10 uur Ds. C ave- mey-er van 's-Gravenhage. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 Ds. Wiersinga van Medan. WOUBRUGCE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur D3. J. F. Lüsen en 's avonds 7 uur Ds. Krat an Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avonds .30 tur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur De. H. K. Wolfensberger van Noardeloos. Geief Kerk: v.m. 10.30 en nam. 30 uur Dr. Ubbink. Beste Jongens en Meisjes! 'k Heb een paar boel kleine letterraad seis opgezocht, waarmee jullie zóó- piaar klaar zijn. Me dunkt in lange, moeilijke raadsels hebben jullie nu geen zin, is 't wel? „Alpenroos en Gentiaan". Je hebt het goéd gevonden hoor verleden week wa ren jullie te Jaat. Maar nu ben ie dau ook het eerst aan de beurt. Ja, ik vind het ook echt prettig, dat ik jullie twee tjes weer eens gezien heb. Jullie zult wel bruin Worden als je zoo dikwijls naar 't strand gaat. Wat prettig yoor Gentiaan, dat zo ook komen mag. Het Iintenspel ken ik wel, maar die voor drachten niet. Ik Heb het boek ook gele zen, on vind het, ;net ah jullie, erg juooi. „Asscbepoester". Is 't een aardig fiets tochtje haar Hoofddorp,? En heb ie veel genoegen gehad? Dat meisje dat jij ledoelt, was Zonnebloem. Ze was in de rouw over baar "Pleegvader. Wil je J. nog barteljjk van mij feliciteeren, al is het een paar dagen te laat? „Gustaaf Adolf". Wel,, wel, wat ben jij aan het uitgaan. Nauwelijks is de eene logeerpartij afgeloopen, of de andere begint weer. 'k Begrijp best dat je het "ijn vindt-om in Rotterdam te logeeren. Nee, van Henry heb ik nog niets ge hoord. Dank je wyl voor haar adres. Maakt ze hét goed'? Dank voor het raadsel. Jlaar zeg, je hebt vergeten er de oplossing bii te zetten. Doe je dat in je volgende briefje? „Zonneroosje". Nee hoor, ik was niet boos. Je mocht gerust mijn adres vra- ;en. Zoo, zijn je logeetjes weer vertrok- :en? Wat zullen jullie een pret gehad hebben aan het strand, toen je die hooge berg maakte. Wou jij zoo graag een prijsraadsel hebben? Nu, heb maar een beetje geduld, over een paar we ken komt er een. Wanneer ga je nu uit logeieren? „Rie". Ja, dat is zoo. Als je het na een drukken tijd opeens weer rustig krijgt, is het net of je vacantie hebt AI ga je niet uit logeeren, als je telkens een dagje uit gaat, zul je je ook wel Igmuseeren. Dat roeitochtje naar de Vink, lijkt me ook een heerlijk uitstap je te zijn geweest. „Gouden Regen". Nee hoor, 't is niets erg gis je in de vacantie eens met de naadsels overslaat. En nu logeer je in Leiden? Wat gezellig om- met je vrien dinnetje samen uit te gaan. Je moet tnii éérst vertellen In welke straat je logeert, anders weet ik heusch niet of ik er wel eens voorbü ben geweest. Ja, dat is leuk, dat die Pleegzuster van je, ■lii kent. Maar ik wéét niet of ik haar ook ken. Dus als je met je vriendin netje bij mij Jangs komt, laat je je even zién heï Theeroosje-,1 Jullie kunt vaak van de zee geniéten, "omdat je er zoo dicht bti zit hé. Ja hoor, 'k heb jullie an, sicht ontvangen. Dank je er wel voor. Heb je het prettig gehad in Amster dam? Dat jgfeloof ik graag dat zoo'n verlichte toren een prachtig gezichtis. Zoo'n drukte is vreemd voor je hé? Je bent vaker in Amsterdam geweest dan ik. „Lenteklokje". Jullie hebt fjjn geno ten van je uitstapje naar Amsterdam hé? Jammer, dat je toen je naar huis ging, zoo'n regen had. Varen is heerlijk anaar je moet flink om je heen kunnen zien. Ja, van do zee kunnen jullie ook volop profitaeren. Je schrijft heel ge zellige brief jes, meisje. En met de raad sels gaat het ook best. Moest je op gaan passen bij je tante? „Poliantna". Dat is aardig yan je, dat je mijn adres aan Doornroosje hebt gestuurd, 'k Vind het echt leuk dat ze mji een kaart mag sturen. Gelukkig dat het nu weer in orde is met je mond, want uitgaan met kiespijn is geen pret je ,'t Is een heel poosje dat Doorn roosje weg blijft; zoo drie weken ach tereen. „Sneeuwklokje". Laat die nare kies er toch gauw uithalen, meisjelief. Kies pijn is heusch geen pretje. Jammer, dat je nSeit mee kon met B. en K. AardiR dat zij een ansicht aan je stuurden hé. Dan kon je toch zien dat zrj aan je dachten. Al is het wat vroeg, 'k zal je toch alvast maar hartelijk feliciteeren met je ver jaardag meisje. Als het voorbij js, ver tel je mii er zeker wel alles van. „Boschviooltie". Dat hoor j» altijd hé Als je eenmaal in zee bent, dan wil je er niet uit. Gezellig, dat jullie zoo'n prettige middag hebt gehad. Echt jam mer, dat S. niet mee kon. 't Is een mas sa, dat je broertje gekregen heeft hoor Me dunkt, hij wist er geen raad mee. Ja, ik heb jullie kaart ontvangen. Dank je wel hoer. „Klaproosje". Daar ben ik blij om. Maar ik begreep het al uit de toon van jullie briefjes. Dat waren weer de op- fewekte babbeltjes a's vanouds. Wa ebben juliie een heerlijke dag geiiad aan zee hé? Ik kan best begrijpen dat je er weer gauw eens heen wilt. Je 'moet het mooie weer maar waarnemen Jullie kaart heb ik ontvangen. Ik dank er je wel voor. Over een paar weken, als de vacantie goed en wel voorbij is, hoop ik weer prijsraadsels te geven. „Zonnebloem en Geranium''k Ben bijl dat jij zootwolop van 'de vacantie ge niet, Zonnebloem. Dat uitstapje naar de Wassenaarsche slag is ook heel ge zellig geweest, hé. Dat merk ik wel uit alles wat je er mij tean vertelde, 't Is niet zoo erg hoor, als je in dezen tijd de raadsels eens overslaat, 'k Wensch je van harte geluk met je verjaardag, Zonnebloem, en hoop dat je een heel ge- zellige dag zult hebben. Prettig, dat je net op Zondag jarig bent. 'k Ben bljj dat Geranium zich 00k zoo goed amu seert. Daar- hoor ik later zeker wel meer U,u hé. Ja hoor, ik krijg ook mijn deel an de vacantiegenoegens. „Woudlelie".- Zog, heb jii Maandag voor huismoedertje gespeeld. En ging het goed? Ja, ik ben wel eens in de Gevangen Poort geweest. O ja, zijn de wielrenners bij jullie door het dorp ge gaan? Geen wonder, dat er veel men- sdheu stonden te kijken. Ik heb er hier nog niets van gezien. Dank voor je raadsels. Ik denk wel dat ik ze kan gebruiken. Alleen vind ik die eene wat groot. Best, 'k wil graag volgende week een lange brief yan je hebben. „Alpenroos en Gentiaan". Ja hoor, er prijkt jullie naam voor den twèe sn keer. Wat prettig dat jullie nu alle bei naar die bruiloft mogen. Je móet er mij, als het feest voorbij is, maar alles van vertellen. Ook hoe het met jullie voordrachten is gagaan. Wat zullen jullie er keurig uitzien in die nieuwe jurken waarvan je mjj de staaltejs in den brief hèbt gedaan. Ik denk ér net eender over als jrj, Gentiaan. 'kZou niet graag mee- w'illen doen met ren nen. .Moeder's Meisje en Hartedief'. Wel .-Jankt voor jullie ansichten. Hoe maak je hot in Voorschoten? - „Senngentak". Dank voor- je ansicht uit Haimelen. 't Ziet er daar mooi uit, is 't niet? „Batavier", Natuurlijk heb ik jullie gemist. In mijn gedachten gaf ik de vacantie de schuld daarvan. En dat is ook eigenlijk zoo, is 't niet? Dus jullie hebt al een paar prettige uitstapjes ge maakt. Ja, met mooi weer is het heer ben ik ook al eens uit geweest en ik hoop nog wat uit te gaan ook. NVe, de lijk aan net strand. Zeker, zoo af en toe raadsels waren niet moeilijk. Maar dat (moet ook niet in de vacantie. „De Ruyter". Jk dacht.dat je een zee slag jnoest leyeren, de Ruyter, dat je zoo lang weg bl-eef. Maar nu ben je er weer. Ja, je zult het flink druk gehad hebben met je kamertje timmeren, dat begrijp ik. Er staat wel pens een jon- gensverhaal ook in den Babbelhoek, de Ruyter. Meestal zijn de verhalen zóó, dat ze zoowel voor jongens als meisjes geschikt zijn, 'k Weet nu nog. niet wat bet volgende zijn zal. Die oplossingen van de vorige week zijn: J. k a A J> k 0 U 3 n kanarie d o (r u s wip e 2. Beiden worden al roll'ender grooter. 3. Bertus, Florus. 4. Leem, Neel. 5. Valk, Ekster, Arend. En hier volgen de nieuwe raadsels 1. Mijn geheel bestaat uit 15 letters, die tezamen een zeer bekende naam vormen. Een j 2 lijk persoon, 10 3. 4. 12 is een meisjesnaam. 8 9 13 11 is een maand. 10 6 7 krijgen jullie in school. 14 2 11 6 is een jongensnaam. Ingezonden door floornroosje. 2. Er staat een juffertje in de deur, Met een wit boezelaartje veur; Hoe meer ze staat, hoe meer ze ver gaat. Wat is dat? 3. Waar smaakt de wiju het best? 4. Waaneer is men gastvrij Ingezonden door Korenbloem en Vergeet mij nietje. Verborgen vruchten: e heer bestelde een glas bier. We waren allen op 't appel. Kijk, er staan bloemen voor het raam Anecdote ingez. door Klaproosje. Mama: Bepjue, als mama iets laat vallen, moet je het dadelijk voor haar oprapen". Beppie: En .als Beppie wat laat val len, mag mama het dadelijk oprapen. Ziezoo jongelui, jullie kunt weer voor uit. Zoo langzamerhand zullen de bab belhoekers wel weer een beetje pp huis aankomen, denk ik. En dan hoor ik wel van al liet genoegen, dat jullie "gehad hebt, hé? Vele groeten van je TANTE FRANCIEN- 13. si3 fi®1 vorste- BERTHA. door TANTE FRANCIEN. „Neen, vader" zei ze, „ik word niet meer beter. Over een poosje ga ik naar den Hemel, naar den Heere Jezus, en later komt moeder er ook, en vroeg ze, terwijl zo hem vragend (aanzag, „komt vader er ook, o dat zou ik zoo vraag willen, 'k Hen het óók aan den Heere gevraagd of Hij uook in den Hemel wil brengen". Vermoeid lag ze achterover, vader aldoor aanziende „Bertha", zei vader geschokt, ga je ons heusch verlaten. O, kind, blijf toch bij ons, ik zal een goed vader voor je zijn en nooit meer drinken „O", zei B-rtha, „dat is heerlijk va der, als u nqoit in-aef drinkt, maar lu moet ook den Heere liefhebben, dan konit u in den Hemel. Toe vader, zeg nou, dat u komt". „ik kan ni.t Bertha", zei vader, „0, ik kan niet". Bedroefd zag Bertha hem aan. „Kunt RECLAME. Fietstochten Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL u het niet beloven, vader", vroev ze, ,maar", voegde ze er vertrouwend aan toe, „ik zal het toch aan den Heere vragen". Vader had zijn plaats bij Bertha's bed verlaten en was weer voor de ta fel gaan zitten. Zijn beek had hij op zii geschoven. Met de hand onder het hoofd keek hij .somber voor zich uit Bertha vroeg ook niets meer. Met ge sloten oogeir lag ze achterover. Toen moeder thuis kwam, lag ze nog precies hetzelfde. Bezorgd boog moeder zich over haar hoen en vroeg of ze zich weer minder goed gevoelde. Zwakjes antwoordde ze dat ze alleen «naar nioe, o zoo moe was. Vader sch-cen blij dat moeder terug was. ,,'k Ga nog wat de straat op vrouw zei hij. „Best", antwoordde moeder, en toen dringend, „je blijft toch niet te lang weg, 'k geloof dat Bertha niets goed V'. Vader beloofde bet en ging naar buiten. Op een van de banken in het groote stadspark zette hij zich neer. Wat voel de hij zich gedrukt. Zou dat enkel ko- Imen omdat zijn kind zoo ziek was, of zouden het haar woorden zijn die zij vanmiddag tot hem gesproken had? 't Was als hoorde hij nog haar stem. „Komt vader ook in den Hemel?" Hij jn den hemel, hoe zou er voor Dreun daar ooit plaats kunnen zijn? Ber tha zei van wol, maar zij wist ook niet, hoe .slecht haar vader was. Maar God wist het wel en zelf wist hij het ook. (Wordt vervolgd). VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 10 Aug. Heden aangeko men aan den Rijksaislag 9 stoomtraw lers, 2 drijfnet vaart ui ge n en 16 kust- visschers. Do aanvoer en prijzen r an trawlvisch waren: 38 kn. tarbot f17,50 92,50: 11 kn. griet fiS45, beide per 50 K.G., 2138 st. middel tongf 2,20 —3,10; 12.446 st. kl. tong i 1,702,30 p. K.G., 1 k. gr. schol 50, 6 kn. middel schol 132, 13 kn. zetschol f2836, schar f5-10, alles p. k. van 50 K.G., 495 kn. kl. schol 13,1020, 18 kn. 16 kn. rog f9,5019 p. 20 st., 6 kn. vleet 91 ct. p. st.; 24 kn. pieterman poontjes f217, 3 .kn. gr. schelvisch fi30, 6 kn. middel schelvisch f12,50 15, 209 kn. kl. schelvisch f 38, al'les k. van 50 K.G., 10 kn. kabeljauw .4758 p. k. van 125 K.G., 25 lm. gr. gullen f 11.5013,50, 15 kn. kl. gullen f 59, beide p. k. van 50 K.G., 19 st. leng fi,io2 p. st., 2 st. heil bot f7 P. st., 15 kn. wpting f 2,203,60 p. k. van 50 K.G., 20 st. koolviseh 50 ctt p. st., I kreeft f2 p. st., 56 kn. matreel f8,5016,50 p. k. van 50 K.G., 1 zalm f4.50 p. st., 1 k. horsmakreel f2,70 p. K. van 50 st. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 9 aan de markt. De besommingen waren: IJM. 90 m. f 2.000 IJM. 110 m. f 1.864, IJM- 323 m-11.298 IJM. 326 m, f 1.608, IJM. 108 m. f 1.561 IJM. 5 m. f 1.268, IJM. 189 m. f2.137 IJM. 21 m. f 3.113 en IJM. 325 m.f504 In de haringhaven te IJmuiden kwam binnen d-e logger KW. 137 m- 316 kantjes maatjesharing .en 41 kan tjes volie baring, welke naar Katwijk worden verscheept. In de vissehershaven kwamen bin nen do stooinloggers IJM. 33 m. 27 last en de logger KW. 121 m. 21 last pekel1 baring. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEPIKA-LIJH. L0GHG0IL 10 v. Rott. n. Vancouver. ROTTERDAM N.-York n. Rott. 12 3 n.m te Plymouth verwacht. BLIJDENDI.JK Philad. n. Rott. wordt 11 (1 uur G.T. v.m.) voor Waterw. verwt VEENDAM Rott. n. N.-York p. 9 Lizard VOLENDAM Rott. n. N.-York p. 9 Hali fax. HOLLAND—WE3T-AFRIKA-LIJN. TEXEL vertr. u v. Hamb. n. Amst. ORION thr. 10 v. Rufisque. VLIELAND' thr. 8 v. Forcados. SCHELDESTROOM 10 v. Amst. to Ham: burg. RIJNLAND 10 v. Hamb. te Amst. CERES uitr. 9 te Lagos. HOLLAND—A FRIK A-LIJN. RIJPERKERK thr. 9 te Zanzibar. KOUDEKERK thr. p. 9 Perim. VECHTDIJK 10 v. Hamb. te Antw. NIJKERK thr. 8 v. Beira. HEEMSKERK thr. 10 v. Pt. Sudan. KON. HOLLANDSOEE LLOTD. ZiAANLAND thr. 7 v. Las Palmas. (DELFLAND uitr. p. 9 Las Palmas. KENNEMERLAND 10 v. B.-Ayres te Amst. WATERLAND thr. 9 v. Santos. MAASLAND thr. 9 v. B.-Ayres. KON. PAKCTVAART MIJ. ROGGEVEEN 8 v. Singapore n. Bat. NIEUW ZEELAND 9 v. Bat. n. Singa pore. NIEUW HOLLAND 9 v. Sydney te Mel bourne. ROTTERDAMSOHB LLOTD. MAD10EN 9 v. Hamb. te Br men. TJER1MAI thr. p. 9 Kaap del Armi. GORONTALE uitr. p. 9 Kaap Carv„.i 0 STOOMVAART MIJ. „NEDER! f.' BALI thr. 10 te Havre. RADJA thr. 10 te Marseille ROTT'I uitr. 8 v. Padang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8