den heer Kuypers, aan de Markt al daar. Nabij het pand werd een breekijzer gevonden, terwijl overigens nog op verdachte een splinternieuwe ruiten snijder en een zaklantaarn gevonden werden. Mishandeling. Te Rotterdam wa ren eenige jongens in een pakhuis in de Hondiusstraat bezig een fiets te herstellen. Een paar meisjes kwamen naar binnen om naar het werk te kijken. Dit was niet naar den zin van de jongens, die de meisjes wegjoegen. Een hunner wie, is nog niet be kend heeft een spijker naar de meisjes gegooid. De 13-jarige J. N. V. kreeg den spij ker in het oog. Vermoedelijk zal zij het oog moeten missen. De politie stelt een onderzoek in. Loos alarm. Gisterennacht te on geveer twee uur, werd de zuivere lucht in de Passage te 's Gravenhage bedor ven door brandwalm, die uit de boven verdieping van restaurant Riche bleek te komen, schrijft de Msb. Brandweermannen waren er als de kippen bij en trachtten door bellen en roepen de aandaGht te trekken, doch de deuren van Riche bleven hardnek kig gesloten. Toen tenslotte open werd gedaan, bleek het, dat iemand in de keuken van het. restaurant, die op de boven verdieping is, afval in de kachel had gestopt, waardoor de rook ontstaan was. De brandweer is al meer uitgerukt naar de Passage om dezelfde reden. Bekneld geraakt. Aan boord van den gister te IJmuiden1 aangekomen haringlogger K.W. 121, heeft een der opvarenden tusschen den motor be kneld gezeten. Met gebroken ribben en meerdere kneuzingen werd hij bij aankomst al daar naar het St. Antonius-ziekenhuis te Velsen vervoerd. Auto-ongeval. De chauffeur S. van de firma O. te Maarssen nam te Breukelen een bocht verkeerd en ver zeilde met zijn autobus te water, waar bij de wagen geheel kantelde. Door gebruik maken van het aan wezige noodluik, werden persoonlijke ongelukken voorgekomen. De materieele schade is echter aan zienlijk. De dankbare wielrijder. Einde Ju li leende een inwoner van Beverwijk op een avond zijn fiets uit aan een per soon, die nog gaarne Haarlem wilde bereiken. De laatste trein en autobus waren reeds vertrokken. De Beverwijkenaar ondervond, dat ondank 's werelds loon is. Hij stelde de politie met het geval in kennis. Deze slaagde er in zekeren J. Chr. M. te Hilversum aan te houden als den vermoed el ijken dader. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat M. de man was, die van de Beverwijksche edelmoedigheid mis bruik had gemaakt. Bovendien had hij nog zes maanden gevangenisstraf te goed. De gestolen fiets had hij te gelde gemaakt. Aangereden^. De Q. G. en de G. D. heeft naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd een 86-jarigen man, die op den Overtoom te Amsterdam door 'n auto was aangereden, waarbij hij een hersenschudding had bekomen. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURO. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we op: Enkele missives van Ged. Staten houdende disposities op raadsbesluiten. Een verslag van de werkzaamheden van den keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Katwijk. Een schrijven van Ged.' Staten betreffen de het raadsbesluit d.d. 26 Juni 1928 waar bij aan Jac. v. d. Vijver vergunning werd gegeven tot het bouwen van rozenkassen op grond begrepen in het uitbreidingsplan onder voorwaarde, dat genoemde kassen zullen worden verplaatst, als de gemeente de grond noodig zal hebben. Ged. Staten merken op dat een dergelijk besluit vol gens art. 5 van de Woningwet niet toe laatbaar is en wijzen er op, dat B. en W. uit moeten maken, of hier al of niet van gebouwen sprake is. B. en W. stellen thans voor genoemd raadsbesluit in te trekken. De heer K n ij f vraagt wat de bedoeling is van B. ep W. wanneer het raadsbesluit ingetrokken zal zijn. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. nog geen beslissing hebben genomen. De heer de Haan merkt op, dat de zaak zeer urgent is en spr. is bang, dat, als men nu weer dit raadsbesluit in gaat trekken en de zaak nader bezien moet worden, de belanghebbenden er door ge dupeerd zullen worden, omdat ze niet tij dig hun rozenkassen zullen kunnen bou wen. Spr. is van meening, dat kassen niet onder de gebouwen vallen in welk ver band hij wijst op de gemeente Naaldwijk, waar men ook maar raak mag bouwen met kassen. Er is hier in Rijnsburg grond 'e kort en daarom zou spr. willen dat de Raad nog hedenavond uitsprak, dat kas sen niet onder gebouwen gerekend wor- den. De heer v. d. Gugten vraagt wat er overblijft van het uitbreidingsplan als het dezen kant uitgaat en dit besluit inge trokken moet worden. De heer Jonker wijst er op, dat de zaak die thans besproken wordt, de be langstelling beeft van vele inwoners van de gemeente. Spr. zou graag willen, dat B. en W. dus hun meening te kennen ga ven. De heer v. d. V ij v e r is het er nog niet mee een9 dat de beslissing van de zaak bij B. en W. ligt. Overigens ls spr. het met den vorigen spreker eens. De voorzitter licht de geschiedenis van de zaak nader toe. Spr. wijst er op, dat het de bedoeling van Ged. Staten is, dat het besluit ingetrokken wordt en daarom komen B. en W. met dit voorstel. De heer Schone veld wijst er op, dat het een fout geweest is om deze zaak de vorige maal in den raad te brengen. B. en W. hebben in dergelijke zaken dé be slissing en de Raad komt pas wanneer de belanghebbenden bij den Raad in beroep komen. Daarom moet de fout worden her steld en het raadsbesluit ingetrokken. Wat verder de vraag betreft of kassen al of niet gebouwen zijn, het standpunt is steeds geweest dit blijkt uit dt geschie denis dat kassen gebouwen zijn- z°o ia de bouwverordening opgevat en wanneer men van deze regel afgaat, mag het uit breidingsplan wel eens herzien worden. De heer Jonker zegt dat het voor hem nog geen uitgemaakte zaak is, of een kas een gebouw is of niet. De voorzitter voer* eenige bewijzen aan gegrond op arresten van den Hoo- gen Raad, dat kassen en warenhuizen in vele gevallen als gebouwen worden aan gemerkt. De heer v. d. Vijver gelooft dat de be slissing, zooals op te maken is uit het schrijven van Ged. Staten, aan den Raad is en zou deze beslissing in principe thans willen nemen. De heer Kralt vindt de zaak zeer moei lijk. Het raadsbe'sluit moet ingetrokken worden en we zitten nu een beetje in 't honderd te praten. Spr. had graag ge wild dat B. en W. een beslissing genomen hadden, zoodat eventueele beroepen nog thans in de vergadering hadden kunnen komen. Spr. zou willen, dat een voorstel aangenomen werd dat eventueele belang hebbenden zoo spoedig mogelijk hun ver zoeken aan B. en W. zenden. Komen ze na de beslissing van B. en W. bij den Raad in beroep, dan kan een spoed- eischende vergadering worden gehouden. De voorzitter zegt, dat B. en W. in dezen geest zullen handelen. Het voorstel van B. en W. om het raads besluit in te trekken, wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. B. en W. bieden aan de gemeentereke ning 1927, die sluit met een batig saldo in gewonen dienst van ƒ265.584.15, in ka- pitaaldienst van ƒ7.248.96. De rekening wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de hee- ren van Delft, v. d. Vijver en Zandbergen. Een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van 2 geldleeningen groot ƒ19.100 en 27.200 voor bestrating en aankoop land, wordt zJi.st. aangenomen. De heer v. d. Vijver verlaat de verga dering. 9 Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. om vast te stellen een verkeersverordening voor de Kerkstraat, in dien zin, dat met motorrijtuigen en een met paard bespannen wagen de Kerk straat vanaf de Vliet (Zuidzijde) tot aan de Burgstraat niet zal mogen worden be reden in de richting Noord-Zuid, behou dens ontheffing van B. en W. De heer Kralt wil ook een verbod voor het gedeelte Vliet van de Bakkers- brug tot Kerkstraatbrug. De voorzitter zal dit nader onder oogen zien. De heer v. d. Gugten zou willen, dat het verkeer in de Kerkstraat stapvoeti geschiedde. De heer Jonker wijst er op, dat vol gens de Motor- en Rijwielwet geen min dere snelheid mag worden voorgeschre ven van 20 K.M. De heer K. v. D e 1 f t doet het voorstel om in de verordening ook te bepalen dat de Kerkstraat in één richting ook voor rijwielen wordt gesloten. B. en W. nemen dat amendement over. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen met de stem van den heer v. d. Gugten tegen. Een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van A. P. V. v. d. Steen om een benzinepomp te mo gen plaatsen voor zijn woning in de Tramstraat, wordt z.h.st. aangenomen. Daarna komt in behandeling een voor stel vaq en W. om over te gaan tot aanschaffing van een nieuw torenuur werk, dat geleverd zal worden door den heer Eijsbout te Asten (N.-B.) en waar van de kosten zullen bedragen 1650. Voor het oude uurwerk zal worden ont vangen een bedrag van ƒ60. Z.h.st. wordt conform besloten. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk waarin verzocht wordt over te mogen gaan tot het plaatsen van een z.g. stoel enz. onder de luidklokken, waardoor het luiden gemakkelijker en beter zal gaan. Dit werk zal kosten ƒ500, welke kosten door de kerkvoogdij worden gedragen. De klokken blijven natuurlijk het eigendom van de gemeente. Besloten wordt een en ander goed te keuren. Een voorstel van B. en W. om aan den gemeente-werkman A. Versteeg, wegens buitengewone diensten een gratificatie toe te kennen van ƒ50, wordt z.h.st. aange nomen. Een voorstel van B. en W. om aan haar college machtiging te geven een deskun dige te raadplegen over het bouwplan aan den Buitenweg, wordt eveneens 2.bat. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer G. v. Delft nogmaals of het niet mogelijk is oi)i den Buitenweg te rioleeren. Dè vodrzitter antwoordt, dal er plailneii bestaan zooals uit de agenda voor dezen avond blijkt, betreffende den Bui tenweg. Bij de uitvoering zal zeker met hét verzoek van den heer v. Delft reke ning worden gehouden. De heer v. d. Gugten wijst er op, dat het Wilhelminahek beschadigd is. Mis schien achten B. en W. het noodig daar een veiligheidshek te plaatsen. Verder vraagt spr. of er niets aan te doen is, dat in de Brouwerstraat voor de huizen van Iterson de waterafvoer wordt verbeterd. Weth. Schoneveld antwoordt, dat er weinig aan te doen is. Het water kan niet weg. Het riool voldoet aan de eischen en men kan niemand verplichten er iets aan te doen. Verder vraagt de heer v. d. Gugten, of B. en W. in hun vergadering al eens hebben gesproken over een motorspuit. De voorzitter antwoordt, dat er reeds een bedrag staat op de begrooting voor de aanschaffing van een motorspuit. B. en W. zullen binnen afzienbaren tijd met een voorstel aangaande deze zaak in den Raad komen. Daarna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. Door de bouwkundigen G. W.- Vis en W. B. Kroon werd aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van hetNuts- snaarbankgebouw aan de Hooftstraat alhier. De inschrijv ingen waren als volgt: rerc. I. .Grond-, metsel- en beton werken: L. van der Lek f3.740, K. Tolk f3.996- Perc. II. Timmer- en smidswerken: K. de Jong f2.285, -A-. van Dam 2.975 J. van Wie-ringen f3.075, Gebr. van Zwietein f 4.465, Gebr. Vrisekoop f3.426 L. van Beuzekom f3.548. Perc. III. Lood-, zink- eii mastiek - werkein: J. J. Bonte f 1.072, W. den Her tog f 1.047. Perc. IV. Glas-, schilder- en behang- werke-n: Gebr. Verboef f792, H. Naber f740, J. Z. van Helmond f800, H. J. Geertman f740, H. Tabernee f784, W. van Diest f707. Massa: D. Donker f8.638, Gebr. van Zwieten f9.998, J. Gesman f 10.419. Allen alhier woonachtig. Aan de loting voor de Nat. Militie werd bier gisteren door 145 personen deelgenomen. BOSKOOP. (Naar wij vernemen, wordt de beer H. Ravensbêrg, kantoorbediende bij de Posterijen alhier, eerstdaags in gelijke betrekking overgeplaatst naar .Voorburg Begunstigd door prachtig zomer weder heeft de Chr. Muziekvereeniging „Concordia" Donderdag pier salonboot „Ysel IV" een pleziertocht gemaakt naar Hoek van Holland. De zeer groote boot was geheel bezet. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan bet .politiebureau inlichtingen te bekomen:7J 2 belistiiigrrjwieJmerken, portemon- naie inb. circa 70 ct. en 1 snoeimes. Coop. Vereen. „De Boskoopscbe Veiliing". Veiling van 10 ct. Aug. Rozen per bos: Hadley 6788 ct.: Golden Ophelia 29 41 ct - Claudius Fernet 3960 ct.; Rosalandia 26—40 ct.; Columbia 50 78 ct.; Butterfly 3960 ct.; Gem. Rozen 1016 ct.; Jules Rouchë 46—60 ct.; Mac. Keiler 27—40 ct; Elle Poulsen 17 33 ,ot.; Ophelia 20—35 ct.; Marcel Rover 4056 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 35 ct.; LeJIe's 3045. ct.; Dahlia's 10 39 at. LMSS. Hyaolntben-veFlng. Veiling van gisteren. Aanvoer 350 manden. Prijzen per 100 stuks: E. B. King pf the Blue 20-22 f32; 16-17 f15; ETR. Giganthea 18-19! 18,50 17-18 f 15.50; Lady Derby 20-qp f 19,50; 19-op f18,50; 17-18 f14; 16 f 11.59; 13-15 f10,50; Queen of the Pink 18-20 f15,50; 20-op f19; 19-op f16,50; 17-18 f13; Moreno 19-20 f32; 18-19 f24; 17- 18 f22; 16-17 f 18; 15-16 f14; 14-15 f 13; E. B. Tohan 16-op f15,50; 14-16 f 12,50; E. R. Marconie 20-op f19,50; 19-20 f19,50; 18-19 f17.50; 14-15 f 10,50-12-13 18; E. G. Yellow Hammer 17-18 f37; ,16-17 f21; 15-16 f16,50: 14-15 f14,50; 12-14 f 8f5o; E. B. Grand iMaitre 19-20 f33; 18-19 f30; E. .G. City of Haarlem 13-14 114; E. W. L' Innocence 20-op f29; 19-20 f28; 18-19 f24; 17-18 f17,5028; 16-17 f11,50 22; 15-16 f 15,50; 14-15 f 1214,50; 13-14 13; 12-14 f8,50; E. B. Bismarck 17 f26; 16 f21; I4:i5 f16,50; 12-14 f12; E. W. Arent Arendse 17-18 f17; 16-17 fi7; 14-15 f14; 12-14 f L5°j E.B. Dr. Lieber 18 f27; 17 f23; 15-16116,50 ï3-i5 f14; Lord Balfour 19, f30; 18 f28; Gertrude 17-18 f15,50; 1-617, f15 —13; 14-15 f 11E. G. Pr. Hendrik 12/14 f9.5o. A.s. Woensdag ^al er wederom een Hyacinthenveiling yvorden gehouden. NIEUWVEEN. Z.Exc. de Min. van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, Comm. dei' Koningin, bracht dezer dagen een lang durig bezoek aan de Johannesstichting alhier. Benoemd is tot stationschef alhier de heer Jansma van Wetselaarwier. De bazaar voor het T.B.C.-fonds heeft ruim f 800 opgebracht. NOORDWIJK AAN ZEE. Ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw. Woensdag was voor de Ned. Herv. Ge ueante alhier een dag van greote vreug- ie. luunexg, aan den avond van den dag .werd het nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. Hoewel om kwart na zeven de deuren zouden geopend wor den, stond reeds voor zeven oen groote schare te wachten. Toen dan ook pre cies op tijd de toegangen geopend wer den, stroomde- de menigte naar binnen en waren in een minimum van tijd, tie plaatsen 'bezet. Voor genoodigden wa ren -oen aantal plaatsen gereserveerd, terwijl de vele predikanten in de Con sistorie werden ontvangen. Ver uit den omtrek waren de genoodigden opgeko men om van hun belangstelling blijk te geven en aan de vreugde van Noord- wrjk's Gem. deel te nemen. Verder za gen wij afgevaardigden van de Geref. Kerk te dezer plaatse, die zoo vriende lijk was geweest, de laatste weken haar kerkgebouw af te staan, tot het hou den der godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Gem. Ook de burgerlijke gemeen te was vertegenwoordigd, benevens de architecten Meischke en Schmidt, aan nemers en uitvoerders alsmede de op zichter en werklieden die aan den bouw hadden medegewerkt. Van de 26 pre dikanten noemen wij Ps. Van Zwet van Almelo, als afgevaardigde der Synode; Dr. Locher van Leiden voor het Prov. Kerkbestuur van Z.-H., Ds. W. W. tSiddré van Oude Wetering als scri ba van het Classicaal Bestuur; Ds. Her- manides van Valkenburg Z.-Hnamens de Ring «Noordwjjk, verder vele predi kanten uit omliggende plaatsen en an dere, die als badgast te Noordwijk a. Zee vertoeven. Precies om half acht hield het or gelspel op en onder het luiden der kerk klok betrad de predikant van deze ge meente Ds. Hospers, het kerkgebouw fevolgd door den Kerkeraad en ambts- ragers. Achter den predikant droeg ee-n der ouderlingen den Bijbel. De gemeente stond op van haar zit plaatsen. Nadat de klok was uitgeluid, sprak Ds. rlc^p'V's het votum uit, waar na h'.i dn kansel besteeg, on p-ode het aanroepen van den Naam des Hoe ren, den geopenden bijbel op den kaïnsel nederlegde. Gezongen werd Ps. 119:53. Nadat de gemeente was gaan zitten klonk eenige oogenblikken het schoone orgelspel van het oude orgel, dat voor dezen keer bespeeld werd door den heer Walvaart, cand. t. d. H. Dienst, alhier ge loge era. Hierna werd door den voorlezer de Geloofsbelijdenis gelezen waarmede de Gemeente instemde door net zingen van Ps. 68 10b, waarna werd voorgelezen i Kron. 29 1018. Na het gebed, hield Ds. Hospers en kele toespraken tot onderscheidene ker kelijke colleges, predikanten, architec ten, aannemers, opzichters, arbeiders en ten slotte- tot de gemeente. Na het zingen van Ps. 111 1, 2 en 3, hield de predikant een leerrede over Haggaï 1 8 en sprak naar aanleiding van dit tekstwoord over de volgende unten. 1. Bouwt G,ods huis. 2. Bouwt et voor God's doel. 3. Bouwt het voor God's verheerlijking. Wanneer de gemeente na deze leer rede gezongen heeft Gez. 3:3 en 6, wordt er gelegenheid gegeven tot het (houden van toespraken. Allereerst wordt het woord gevoerd door Ds. van Zwet van Almelo, namens de Svnode, vervolgens Ds. Locher voor het Prov. Kerkbestuur van Zuid Holland Ds. Siddré voerde het woord voor het Class. Bestuur en Ds. Hermanides na mens den Ring Noordwijk. Hierna kwam aan het woora Ds. F. W. Verheul van Gouda, de vorige gemeente van Ds. Hospers. Na den dienst werd den genoodigden thee aangeboden en door velen het kerkgebouw bezichtigd. Met welverdien de lof werd gesproken over het schoo ne bouwwerk, dat architecten en aanae- oners alle eer aandoet. OEO8TOEE8T. Winkelweek. Tot heden werden prnzen beschikbaar gesteld door Ver. Gem. Belang, de Oran- ,l>evereenig^ en het Leidsch Dagblad. Door het Comité „Rondrit voor Ouden van Dagen" alhier, is thana de finitief als datum voor de rondrit vast gesteld Maandag 27 Aug., en wel op de volgende wijze. De mederpdende oudjes zullen om ou- Seveer half twee van hun woning wor- en afgehaald, waarna de stoet zich om twee uur in het Wilhelminapark zal op stellen, om van daar uit de rit te ma ken over Den Haag, Schevening-eia, Was senaar, Katwijk, Noordwijk, Noordwü keiihout ^n weer terug naar Oegstgeest. Door het comité zijn verschillende rustpunten uitgekozen, welke wij niet zullen vermelden, daar deze attractie een verrassing moet blijven. Inlichtin gen zijn nog te bekomen bij1 de hoeren Kamsteeg en Kuipers. SAS8ENHEDC. Geslaagd voor Duitsch L. O., de heer M. J. Eelderink alhier. WARMOND. Oran]*-Commissie. Ten Raadhuize werd een vergadering gehouden der Oranje-Commissie tot vast stelling der rekening en verantwoording en tot bespreking van de festiviteiten ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van H.M. de Koningin. De Eere-voorzitter, burgemeester Scbölvinck, heet de aanwe zigen welkom en spreekt den wensch uit, dat ook dit jaar de feesten weder zoo ge animeerd gevierd zullen worden als on der de wakkere leiding der commissiele den een traditie is geworden. Spr. deelt inede, dat de voorz., de heer Alb. Ouds hoorn verhinderd is de vergadering bij te wonen en hem verzocht heeft deze bijeen komst te willen leiden, waaraan hij zeer gaarne zal voldoen. Na voorlezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd, deelt de voorz. mede, een verzoek te hebben ontvangen van de Vereeniging „Oranje Nassau Museum" op de eerstvolgende ver gadering der Commissie voor te stellen, dat de Warmondsche vereeniging als lid zou toetreden. Spr. licht het doel van dit museum nader toe en adviseert tot toe treding, waartoe wordt besloten. De rekening en verantwoording door den penningm., den heer Langelaar uitge bracht, wordt goedgekeurd en de pen ningm. met een woord van dank voor zijn accuraat en zuinig beheer, gedechargeerd. In verband met de vaststelling van den datum der te houden feesten blijkt uit de discussie, dat door den Burgemeester, als hoofd der politie, geen toestemming ge geven wordt dat de feesten op Vrijdag (31 Augustus) aanvangen, dit met het oog op den Zondag. Besloten wordt de kin derfeesten te houden op Dinsdag, 4 Sep tember, de volksspelen op Woensdag d.a.v. waaraan zich dan op Donderdag de hard draverij aansluit. Het blijvend succes, dat de dames-col- lectrices hebben, i9 oorzaak dat de inza meling van bijdragen voor de feesten, we der gaarne aan haar wordt overgelaten. Evenals vorige jaren zal hiervan aan ingezetenen worden kennis gegeven, waar voor een circulaire zal worden verspreid. Nadat besloten is, de volgende vergade ring op Maandag, 20 Augustus te houden, wordt de vergadering gesloten. LOTGEVALLEN VAN MIEK JANSEN Angstige uren. Wij hebben eenigen tijd geleden ge meld, dat de schrijftster Miek Jansen, die een reis maakte op Corsica, op den weg, die naar Chisoni voert, met haar gezelschap aangevallen werd door gewapende bandieten. Aan het Vaderland heeft Mej, Jan sen, thans tf 's Gravenhage terug ge keerd, bijzonderheden van haar lotge vallen verteld. Een uitstapje werd gemaakt met een toeristenauto. Bij een boschrijk pleteau langs den weg verscheen plotseling een man met een geweer. „Arrêt" schreeuwde hij en voorts riep de kerel, dat we al ons geld era al onze sieraden op den weg moesten leggen. We grepen naar het Fransche geld, dat we in onze portemonnaie droegen maar bedachten ons toch nog even, of we ook al ons Hollandsch geld zouden geven. Dan zouden wij niet hebben kunnen terug keeren. Mijn zuster had haar portefeulle al op den weg geworpen» maar raapte haar nu weer op. De bandiet zei er niets van. Eén voor één moesten toen de man nen, die het uitstapje meemaakten, met de handen in de hoogte weer in den grooten auto stappen. Een van de dames moest blijven. Mej. Janssen trof het lot en zou bij na het slachtoffer geworden zijn van minder eerbare bedoelingen van den bandiet. Zij werd in het struikgewas gevoerd doch op bevel van een anderen roover liet de belager haar ten slotte los. Alle verhalen, dat ik gevochten zou hebben, zijn overdreven, zeide Mej. Janssen in haar relaas. Ik voelde, dat ik niets kon beginnen. Ik smeekte den roover mij liever te dooden. Ik had mij met den dood verzoend. Maar plotseling oelde ik, dat zijn kracht ging verminderen. Hij liet me los en zei, dat hij me vrij liet. Ik kon het niet gelooven. Waarom liet de raon mij vrij? Ik kende zijn signale ment en zou zeker naar de gendarmes loopen. Hij liet me gaan, Ik kwam op den weg aan en hoopte daar spoedi 'n auto te zullen vinden. Maar hoe ik ook liep, ik zag den wa gen niet. Later hoorde ik, dat de chauffeur als een razende doorgereden was naar Ghisoni, dat 18 K.M. van de plek ligt, waar wij overvallen wraen. Mijn zuster en mijn vriendin hebben» getracht de chauffeur te beduiden, dat hij stoppen moest; zij hebben uit den wagen willen springen, maar een Franschman, die meereed, hield de beide vrouwen in bedwang. Ik wa9 aan mijn lot overgelaten. Mijn gezelschap bleek de gendarme rie reeds gewaarschuwd te hebben. Een gendarme kwam spoedig in het huisje, waar ik onderdak gekregen had, aan. Later op den weg kwamen wij weer gendarmes tegen. Zij waren zwaar gewapend. In het dorp kreeg ik een ovatie. De menschen waren allerhartelijkst voor me, maar de gendarmes hielpen zij niet. Zij waren veel te bang, dat de r00vers dan wraak zouden nemen. Men heeft mij toen verscheidene ver hooren' afgenomen, o.a. de sous-pre fect van Corsica. René le Gentil. Mijn kleeren hingen aan flarden. Het gezelschap, waartoe ik behoor de was reeds doorgereisd naar een grootere plaats. Daar ben ik denzelf den dag nog heengetrokken. De vreugde bij het terugzien wa9 groot. Ook hier liep de bevolking uit. De gendarmerie ging op onderzoek uit. 's Nachts hoorden wij schoten knallen, 's Morgens werd de bandiet aangebracht. Hij droeg 'n brood onder den arm. De man bleek Joseph J.'^rie Batisti te zijn, 28 jaar oud, vcortvlucLtig uit Marseille, waar hij vijf dagen te voren zijn besten vriend had vermoord. Op 20-jarigen leeftijd had Lij een gendarme van het leven: beroofd. De jongen was uitgeput. Hij bleek sinds zijn vlucht niets meer gegeten te hebben. De moord op rijn vriend zat hem dwars. De jongen zal ter dood veroordeeld worden, dat staat vast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7