ïulcX Zijden Kousen, DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Aug. tot en met Zondag 12 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer G. H. Blanken, Ho^^ewoerd 171, Telefoon 502. De ontruiming van Rijnland. Eenige dagen geleden hebben, naar de „Tel." meldt, de vertegenwoordigers van Duitschland in Engeland, Frankrijk en België de regeeringen dier landen er van in kennis gesteld, dat de Duitsche regee ring op 27 Augustus te Parijs, bij gelegen heid van de onderteekening van het Kel- logg-pact, de kwestie van de ontruiming van Rijnland zal stellen. Het is waarschijnlijk, dat men het eens zal worden over een vervroegde ontrui ming van de tweede zone die tusschen Keulen en Coblenz welke ontruiming bij het vredesverdrag is voorzien tegen 10 Januari 1930. Het is zeker, dat de kwestie te Parijs alleen zal aangeroerd worden, maar dat de discussie zal worden voort gezet te Genève. DE DOOD VAN RADITSJ. Zijn politiek testament. Gisterochtend is het door Raditsj nage laten politieke testament geopend. Daarin heeft Raditsj den leider van het democratische blok dr. Trumbitsj tot zijn opvolger als leider der Kroatische boe renpartij aangewezen. Het testament bevat verder een beroep op het Kroatische volk, om ook na zijn dood de orde te bewaren. De orde niet verstoord. Boodschappers van de coalitie van boe ren en democraten reizen in auto's het land af, om de bevolking tot rust te stem men. Tot dusver werd de orde nergens ver stoord, hqswel gisternacht en in de och tenduren te Agram overal groote men- schenmenigten op de been waren. Het lijk van Raditsj is gisteren gebal semd en op een baar tentoongesteld. De bijzetting zal Zondag a.s. plaats heb ben. De Joego-Slavische regeering heeft be sloten, deel te nemen aan de begrafenis plechtigheden welke te Agram plaats zul len hebben. Ook de koning heeft den wensch te ken nen gegeven de begrafenis bij te wonen. DE KWOMINTANG TE NANKING BIJEEN. Toespraak van Tsjang Kai Sjek. Tot ieders verwondering is de voltallige zitting van de executieve commissie van de Kwomintang gistermorgen te Nanking geopend. Er waren 38 leden aanwezig, blijkbaar ook de Kantonneesche gedelegeerden, doch vele der belangrijkste leden waren niet tegenwoordig. Na het gewone ceremonieel, bestaande uit drie buigingen van alle aanwezigen naar het portret van Soen Jat-sen, de voorlezing van diens laatsten wil, en een drie minuten lang stilzwijgen te zijner na gedachtenis, sprak Tsjang Kai Sjek de vergadering toe. Hij kondigde de overwin ning der nationalisten aan en spoorde de aanwezigen aan al hun energie aan te wenden voor den herstelarbeid, ten einde de doeleinden der nationale revolutie zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De vergadering trok zich daarna terug in het hoofdkwartier der Kwomintang, al waar de volgende besluiten werden geno men: De overbrenging van het stoffelijk over schot van Soen Jat-sen naar Nanking zal op 1 Januari plaats hebben; zijn gebal semd lijk bevindt zich thans te Peking. De datum van de derde gedelegeerden conferentie zal later worden vastgesteld. De beslissing van de preliminaire ver gadering om Tsjang Sjen, die verantwoor delijk is voor de gebeurtenissen te Nan king, uit de partij te zetten, wordt be krachtigd. Alle aanwezigen stonden op in eerbie dig stilzwijgen, toen Tsjang Kai Sjek voorstelde iets te doen, ten einde de dien sten te gedenken, die de revolutionairen hebben bewezen aan de partij en het volk. De volgende zitting zal op 10 Augustus worden gehouden. GROOTE BRANDEN. Een dorp in Beieren verbrand. Een ernstige brand heeft gistermiddag het dorp Luhe, dat ongeveer 6 K.M. van Weiden (Boven Palts) verwijderd is, ge teisterd. Even na éénen brak waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting brand uit in een huis in de hoofdstraat. Het vuur breidde zich met groote snel heid uit. In korten tijd werden 80 wooh- huizen en schuren in de asch gelegd. Het geheele dorp is zoo goed als ver woest. Tengevolge van de steeds wisselen de windrichting sloegen de vlammen nu eens in deze dan weer in die richting, zoo dat alle pogingen van de in grooten ge tale opgekomen brandweer om paal en perk te stellen aan het vuur, tevergeefs waren. Door de groote hitte moest men er zich ten slotte toe bepalen de meer aan den buitenkant liggende huizen te bescher men. Er kon nog niet worden vastgesteld of er menschen bij dezen brand zijn omge komen. Het opruimingswerk is in vollen gang. Zeer veel vee is in de vlammen om gekomen. De schade is uit den aard der zaak zeer groot. Tsjecho-Slowaaksche gemeente geteisterd. Woensdagmiddag ontstond in de gemeen te Szogy bij Parkany in Slowakije brand, die zich met razende snelheid voort plantte. In totaal werden 173 huizen een prooi der vlammen. Zeshonderd families, uit Gisteren werd te Breda het feit herdacht dat voor de laatste maal 22 leer lingen van den Hoofdcursus van de Kon. Mil. Academie te Breda voorge dragen zijn tot benoeming voor 2e luitenant. Dit feit werd officieel herdacht. De Minister van Oorlog liet zich vertegenwoordigen door den Bevelhebber in de 3e Mil. Afd. Generaal-Majoor Prins. De rede werd uitgesproken door den Gouverneur-directeur der Kon. Mil Academie, Generaal-Majoor G. C. van Everdingen. Op onze foto: Een der le<- \gen zweert het vaandel trouw. Achter het vaandel Gen.-Majoor G. C. i verdingen (salueert). 2000 personen bestaande, zijn dakloos. Twee kinderen worden vermist. Volgens voorloopige ramingen bedraagt de schade meer dan 10 millioen kronen. HET INT. SOC. CONGRES. Een rede van Wibant. Op het Int. Soc. Congres te Brussel bracht de heer Wibaut rapport uit na mens de economische commissie over de vraagstukken betreffende de rationalisa tie en de trusts, kartels en monopolies, die de arbeidersklasse niet moet bestrij den, maar moet trachten te beheerschen, ten einde aan de voordeelen daarvan te kunnen deel hebben. Ten slotte zeide hij, na het besluit der commissie uiteengezet te hebben, dat op internationaal terrein de arbeidersklasse een drievoudige taak heeft: ten eerste moet zij allereerst trachten geleidelijk de hindernissen ten aanzien van de interna tionale verkwisting van goederen te be strijden; ten tweede moet zij naar interna tionale gelijkheid van arbeidsvoorwaarden streven; ten derde moet zij eischen, dat een internationaal economisch bureau, onder de werkelijke controle der georgani seerde arbeiders, aan den Volkenbond zal worden verbonden. Spreker wekte de proletariërs van alle landen op, zich voor dezen strijd te ver eenigen onder deze leus: vervanging van de kapitalistische monopolies door de na tionale gemeenschap en van de internatio nale trusts door de gemeenschap der vol ken. LOEWENSTEINS NALATENSCHAP. Bijna 100 millioen gulden. De „Evening News" verneemt dat kapi tein Loewenstein ongeveer 8 millioen pond heeft nagelaten. In de maand voor zijn dood heeft hij zware verlinezen geleden. Zijn vermogen vóór dien tijd wordt geschat op 20 mil lioen pond sterling. KORTE BERICHTEN. Onderhandelingen tusschen Engeland en den Koning van de Hedsjas zijn mis lukt. Men neemt thans voorzorgsmaatre gelen aan de grens van Irak. De vroegere groothertog van Baden, Frederik II is gisterochtend overleden. De staking in de Zweedsch ertsmij- nen, die ruim een half jaar heeft geduurd, is ten einde. Rijkskanselier Hermann Müller is gisterochtend van zijn vacantie te Berlijn teruggekeerd, ten einde aan het feest van de grondwet deel te nemen. Het Japansche ministerie van oorlog heeft afgezien van het voornemen, om 'n deel van de in Mantsjoerije staande 20.000 man Japansche troepen terug te trekken. Te Rouen arriveerde gisteren een dok van 10.000 ton, in Duitschland gebouwd voor rekening der herstelbetalingen. De Belgische katholieken zullen ba ron Tilbaut, vice-president der kamer voorstellen voor het presidium der kamer, ter vervanging van den afgetreden Bru- net. Rijkspresident von Hindenburg is gisterenochtend vroeg van de artillerie oefeningen der Duitsche vloot te Kiel te Berlijn teruggekeerd. LUCHTVAART. DE RAMP DER ITALIA. Nobile bij MussolinL Gistermorgen heeft Mussolini gene raal Nobile ontvangen, die hem het eerste verslag deed over de schipbreuk van de Italia. Amundsen. Eén der beste vrienden van x\mund- sen, de apotheker Zappl'e te Tromsö, seint aan het Noorsch Tel. Bur.: Ik herinner me thans nog slechts deze opmerking van Amundsen, tij- een gesprek te Tromsö vóór het vertrek naar Spitsbergen: Wij zullen meenemen wat Nobile gevraagd heeft. Deze opmerking bevestigt nog eens mijn overtuiging, dat Amundsen van plan was, direct naar het kamp van Nobile te vliegen. We spraken over de noodzakelijk heid om parachuten te gebruiken, ten einde roeibooten neer te laten. Lundborg over Nobile. De Zweedsche vlieger Lundborg heeft zich in een onderhoud met de vertegenwoordiger van het Berlijnsche blad „Neue Zeit" uitvoerig over de redding van Nobile uitgelaten. Steeds zoo zeide Lundborg heeft Nobile op mij den besten indruk gemaakt. Hem de schuld te geven voor de mislukking der Pool-expeditie acht ik volkomen onrechtvaardig. Dat Nobile niet over voldoende Pool ervaring beschikt, kan zijn overige kwaliteiten als leider nooit verkleinen Lundborg bevestigde voorts de reeds bekende bijzonderheden over de aan vankelijke bedoeling, om eerst Ceccio- ni te redden, die eChter te zwaar bleek en het verzet van Nobile tegen het voorstel, dat hij als eerste met Lund borg zou vertrekken, welk voorstel door al de leden van de groep-Nobile gesteund werd. Lundborg heeft werkelijk moeten dreigen om zonder iemand weer op te stijgen, vóórdat generaal Nobile aan het onophoudelijk aandringen zijner kameraden gevolg gaf. UIT DE OMGEVING. ZOETERWOUDB. Gemeenteraad. Gisterenmorgen vergaderde de ge meenteraad. Alle leden zijn aanwezig. De Voorz. opent de vergadering te ongeveer half tien, waarna de secr. de notulen voorleest die met de stem van den heer Starrenburg tegen, on veranderd worden vastgesteld. De Voorz. doet dan mededeeling van de ingek. stukken, waaronder di verse goedgekeurde raadsbesluiten, als mede een dankbetuiging van den ka merheer der Kon.-Moeder, waarbij .de ze namens H. M. den dank overbrengt voor de gebonden gelukwenschen op 2 Augustus j.I. Eveneens wordt mededee ling gedaan van een schrijven van Ge^ deputeerde Staten waarbij woédt mede gedeeld dat de uitkeering ingevolge de Wet van 1897 voor 1928 door hun Col lege is vastgesteld op f 111.726,28^. Het verslag van den keuringsdienst van Waren over 1927 en pver het eerste halfjaar 1928, worden ter secretarie voor de leden ter inzage nedergelegd. Voorlezing geschiedt vervolgens van het jaarverslag yan dsn keuringsdienst van vee en vleesch over 1927, welk verslag voor kennisgeving wordt aangenomen. Aan den deurwaarder der plaatselijke belasting, wordt conform hst voorstel van B. en W. een gratificatie toegekend van f 50. Met het voorstel van B. en W. om geen salaris te geven gaat de Raad accoord. Een vrznek van den eersten ambtenaar ter secretarie om isalarisverhooging in verband met het behalen van net diploma candidaat ge meentesecretaris, zal behandeld worden bij de begrooting 1929. Daarna doet de V 00 rz. mede dee ing van een pas in gekomen adres van bewoners van Gel- uerswoude om den Gelderswoudschen en Broekweg te verbeteren. De Voorz. stelt voor het adres te ren- YTyecren naar B. en W. om advies. Aldus wordt besloten. Hierna deelt de Voorz. mede', dat de genu ente is gedagvaard door A. van den Berg te Leiden om aan dezen als nog te betalen een bedrag van f150, ladderproof, 139, 129, 119, 107, 89 cis. Ce nieuwste kleuren wederom ontvangen. zijnde en eedeclte van een aanneming» som voor het verrichten van bagger- werk bij de Vrouwenbrug. B. en W. hebb:n terzake rechtskundig advies in gewonnen en stellen op grond van de in hun bezit zijnde kwitanties, waarbij verklaard is dat de geheele aannemings som is voldaan, alsmede op grond van genoemd advies, voor, om de gemeen te in rechten te verweren on aan God. iStaten goedkeuring te vragen tot het voeren eener procedure, zoowel in eer sten aanlog als in hcoger beroep. Met 10 tegen; 1 stem (die van den heer .Starrenburg) wordt dit voorsbei na eeni ge discussie- aangenomen. Goedgekeurd wordt vervolgens de re kening jlor Gezondheidscommissie te Al phen a. dl. Rijn over 1927, sluitende imet oen batig saldo van f788,21. Op grond van de door die commissie in gediende begrooting voor den dienst l929, wordt besloten pp de gemeente- begrooting een toelage voor die com missie te ramen van f 61,55. de wed. van L. en mej. O. wordteen tege moetkoming in de huishuur verleend van '6on gulden per week. Daarna komt in behandeling een ver zoek van de heeren Den Bruijn c.s. om voor. gezamenlijke rekening eeoie lichtkabel te leggen ten behoeve van de woningen aan den Viouwanweg. Aan gaande dit verzoek deelen B. en W. den Raad mede, dat blijkens door hun Col lege verkregen inlichtingen pn opga ve van de Sted. Fabrieken te Leiden Üe (aansluitingskosten voor de 50 wonin gen aan den Vrouwe weg aan lietelec- trisch net f 1 ^92 zullen bedragen. Te vens merken zij hierbij opdat indertijd dooa- de gemeente een bedrag' yan f750 is bijgedragen in de kosten van een trasformator, welke is geplaatst bij het klooster der Eerw. Kruisheeren, die van zoodanige constructie is, dat van daaraf huisaansluitingen gunnen wor den gemaakt. Waar het hier een complex van 50 woningen geldt, is hun College van oor deel, dat het aanbeveling verdient dat van gemeentewege wordt bijgedragen in de kosten, opdat de bewoners niet van electrisch licht verstoken blo ven. Het College stelt derhalve voor de he If t dear totale kosten voor rekening her ge meente te nemen onder bepaling dat: van de 50 pet. der kosten in min dering wordt gebracht de destijds reeds betaalde ,£750; zoodat het te voteeren bedrag zal zjjn f321, Met 10 tegen 1 stem (de heer De Graaf) .\vordt na eenige discussie con form besloten. De V 0 0 r z. wenscht dan nog even naar voren te brengen dat de mededeeling die in de vorige raads vergadering werd gedaan omtrent de mogelijkheid van het stellen eener ga rantie door de gemeente', hetgeen dooi den heer de Bruijn was medegedeeld en door de Sted. Fabrieken was ontkend, op een misverstand heeft berust. Aange boden wordt vervolgens de gemeentere kening pver 1927, sluitende in den ge wonen dienst met een batig saldo van f 1 6.344,78 en in den kapitaaldienst met een batig saldo van f 2.157,61. Deze rekening zal in handen worden gesteld van een commissie van onderzoek, waar in de Voorz. benoemd de heeren Tqs- sen, Starrenburg en G. van Leeuwen. Aangezien de heerStarrenburg zich de ze Denoeming piet laat welgevallen, wordt in diens plaats benoemd de heer J. van Leeuwen Adzn. Vervolgens wordt besloten tot wijziging der begrooting '28 conform aangeboden concept raadsbe sluit. Tot leden der waterleidingscom missie worden herbenoemd de heeren A. v. Bennekom, G. van Leeuwen en J. C. Stadhouder. Vastgesteld ^brdt daa een verordening, waarbij wordt be paald, dat de kindertoelagen, die aan de wegwerkers, veldwachters en ge meente-opzichter worden toegekend, moeten beschouwd worden als te zijn van tijdelijk karakter, zulks in verband met ae Pensioenwet. Hierna deelt de Voorz. mede, dat met den heer Paardekooper uit Oegst- geest is geconfereerd over de brug bil Lagerberg; dat rechtskundig advies is ingewonnen en het punt in de vergade* ring van B. en W. terdege is besproken, doch dat nu plotseling van Mr. Sorma- ni, namens den heer Lagerberg .een schrijven is ingezonden waarbij jvordt verklaard, dat ae heer Lagerberg geen toestemming wenscht te geven om de brug te amoveerea.Op voorstel van den Voor z. wordt nu besloten het punt van de agenda af te voeren. Ver volgens wordt behandeld een verzoek van J. de Lange en D'. Kret om uit de destijds opgemaakte kpopacte ten aan zien 'van het gekochte water de bepaling te laten vervallen, dat de koop nietig verklaard kan worden wanneer de ge stelde bepalingen niet worden nageleefd Een nieuwe redactie is thans door B. en W. ontworpen, die voorstellen het verzoek in te willigen. Tegelijk met dit zoek van A. H. VoTleberg om te zorgen verzoek wordt nog behandeld een ver dat hem en de bewoners van de door hem gebouwde huizeu overpad wordt gegeven over een berm, die thans aan de Lang behoort. De heer Stadh ou der vorlt het bezwaar vaa de heeren de Lair en Kret zulks met het nemen van evuitueele hypotheek en is er daar om voor om gunstig te beschikken, doch anderzijds wü hjj .dat adressanten oak Radio-Programm a. WA* BA VANAVOND IB HOOREN 13 HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. O. K. yj. Al Concert. - i K. R. O. Gramofoonmuziek. y. P. R. 0. Mededeehngein van het .Vrijz. Prot. Persbureau. Carolina Castendijk, zang; Greta van' der Wal, violoncel; Ham Schouwman, piano. Lezing. Spreker: Ds. E. T- v- .d. Burgh. Onderwerp: ,,Va'n strijd en den vrede der ziel". Muziek en zang. V.P.R.O.-Cursus. Spreker: Mar- tien Beversluis. Onderwerp: Mo derne Dichtkunst. 3 e Voordracht Ontgoocheling en Levenswan- hoop. 9.40 Piano. 9.50 Declamatie. 00 7.00 7*35 7.40 8.00 £-4° 9.00 6.00 6.00 7.15 8.00 9.00 10.30 HILVERSUM, 1071 M. 'A. V. R. O. Tijdsein van de AVV.R.O.-klok. iV ooravondconcert. Politieberichten. Tijdsein van de AYV.R.O.-klok. Verplicht stoppen De Bildt. Persberichten van .Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Concert. Engelsohe lea. LAN GEN BERG, 469 M Muziek. iVroolijke avond. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. Kincleruurtje. Muziek. Eerste algem. nieuwsbericht. Muziek. Piano-duetten. Muziek. Concert. Tweede algem. nieuwsbericht. Berichten aan zeevarenden. Muziek. Muziek. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mede deelingen. 8.50 Concert. 5.20 6.50 6.20 £.30 F5 6.20 6.50 7.05 7.35 7.45 7,50 9.20 9.50 9.55 10.50 II.2Q tjetgemoet komen aan het bezwaar der. bewoners der Rijnegommerstr., n.l. dat deze overpad hebben over een pad van 2 (Ml. (naar een langs het terrein loopen- de sloot en recht van aanleg meteen schuit tot het laden en lossen van goe. deren wordt gegeven ten behoeve die? bewonersD e Tii eer Starr e n b u r g zegt dat ten aanzien van het verzoek van Volleberg de gemeente zich in ver binding zal moeten stellen met Van dear Werf, aangezien deze thans eige naar van den berm is. De heer P e Groot gaat accoord met het voorstel- Stadhouder. Ook de heer De Graa f teischt dat volledig overpad en recht van aanleg wordt gegeven. Het voorstel- Stadhouder nader gedefinieerd, wordt dan gesteund door meerdere leden en in stemming gebracht, aangenomen met ialjgem> st. Op hot verzoek van den heer Volleberg wordt afwijzend beschikt. In principe wordt vervolgens vastgesteld een uitbreidingsplan langs den Vrou. wen- en .Vlietweg, hetelk de goedkeuring wegdraagt van oen Inspecteur der Volks gezondheid. Djt plan zal ter Secretarie voor een ieder gedurende veertien da gen ter visie worden nedergelegd. Be handeld wordt hierna een verzoek van G. van Leeuwen ;en andere bewoners der Noord Aa .om !hun mogelijk te ma ken dat zij op goedkoopere manier dan thans aan de waterleiding kunnen aan sluiten. B. en W,. stellen voor, gehoord de waterleidingcommissie om een tege* moetkoming te geven van f 81,10 en het restant te laten betalen door de aan- rvagers, bedragende zulks in totaal 224 gulden, te verdeel en volgens nader door B. en W. gegeven specificatie. Na eenige discussie .wordt met 10 tegen 1 stem, de heer Los, besloten conform het voorstel van B. en W. Bij .de rondvraag deelt de Voorz. imiede, dat van de gemeente Warmond een poncept-verordening is ontvangen* waarbij het verboden-wordt bagger te storten in openbare wateren enz., dophi dat deze verordening nog niet yan kracht is. Dierhalve hebben B'. en W, nog gewacht om de zaak nader te be- studeeren. De heer De .Gron t vraagt eenige verlichtingslantaarns voor de Rrjne&o- imerstraat. De Voorz. zegt toe, in teen volgende vergadering dit punt te zullen behandelen. De heer S tar- reaburg zegt dat door het maken eener brug in Gedderswoude een schip per is (gedupeerd omdat deze het grind eerst heeft moeten lossen bij J^eune en lateer het .verder moet brengen. Hierover ontspint zich een discussie, ■waaruit blijkt dat de meerderheid der ledein van oordeel is, dat dit een kwes. tie is Jusscben den betrokken schip per iqn den ledegnaar der brug. De Voor z itt e r zegt nader onderzoek toe. Die heer Los vestigt de aandacht van B. en W* op een brug van de Groo t in de Bent, die ,te hoog zou liggen en waardoor het vervoer van grind belem imierd wordt. Dp Voonz- zegt onder zoek toe; en schorst dan de openbare zitting, waarna de Raad in geheime zit ting gaat, die na ongeveer een hal uur wordt opgeheven, waarna meti de openbare vergadering .wordt- ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2