CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9«« JAARGANG VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2510 LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden IllSjufr Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Geen eenvormigheid. Dr. A. Kuyper heeft indertijd in een zijner redevoeringen, waarvoor hij steeds zulke pakkende titels wist te vinden, die tot heden toe als leuzen onder ons volk zijn blijven voortleven, gewaarschuwd tegen de eenvormig heid als „den vloek van het moderne leven". Het leven is veelvormig op schier elk terrein en het laat zich niet pasklaar maken overeenkomstig de vooropgezette theorie van hen, die al les willen nivelleeren. Deze nivelleering wordt dan gewoon lijk bepleit op wat men noemt „demo cratische" gronden. Gelijkheid van al len en gelijk recht voor allen. Er ligt daarin een element van waar heid. Alle bevoorrechting van bepaal de personen of standen is te veroor- deelen, en het is een der verheugende teekenen van onzen tijd, dat men dit hoe langs zoo meer gaat beseffen. Het gevaar dreigt echter, dat men bij de uitwerking van dit denkbeeld in de praktijk van het leven te veel ver geet, dat er overal in de wereld een differentiatie aan den dag treedt, die zich niet straffeloos laat negeeren. Er zijn vooreerst de categorieën van tijd en plaats. Karei de Groote was, naar den maatstaf van onzen tijd gemeten, in vele opzichten een arm man. De tal- looze gemakken, waarover wij beschik ken en waar wij niet buiten kunnen (zoo maken we onszelf althans wijs), stonden hem niet ten dienste. En wat den invloed betreft van de plaats, die ons door den Albestieren den Koning ter woning is aangewezen, geldt hetzelfde. Wie wel eens in het buitenland vertoefd heeft, voorname lijk in de Romaansche landen, en daar de gelegenheid waarnam iets meer te zien dan enkel wat het Reisbureau voor hem noteerde, zal opgemerkt heb ben dat men daar b.v. aan woningen heel andere eischen stelt dan wij hier te lande. Eén-kamerwoningen, die bij ons practisch niet meer bestaan, vindt men daar nog in grooten getale, en men heeft er vrede mee. Natuurlijk speelt ook het klimaat in dezen een rol. Zelfs behoeft men nog niet eens de grenzen over te gaan om te zien, welk een nauw verband er bestaat tusschen de wijze, waarop de menschen leven en de plaatselijke omstandigheden. Men lette slechts op het verschil in le venswijze en in levensbehoeften tus schen een plattelands- en een groote- stadsarbeider. Nog andere factoren werken hier voorts, zooals de persoonlijke aanleg, de maatschappelijke groep, waartoe men behoort of waaruit men voortge komen is, de Kerk waarvan men lid is, enz. Zoo is daar overal in het volle men- schenleven verscheidenheid en veel vormigheid, en wie geroepen is aan het volksleven leiding te geven, zal daar rekening mee dienen te houden. V Opleidingsklassen. Geen eenvormigheid, doch differen- tieering. Indien er één terrein is, waar dit geldt, dan wel het onderwijs. En het is de fout van hen die drijven naar de eenheidsschool, dat zij daarmede geen rekening willen houden. Zoo kwam voor enkele dagen in het socialistische dagblad „Het Haagsche Volk" een ingezonden stuk voor met het opschrift „Opleidingsklassen", in welk stuk wordt geprotesteerd tegen een plan van B. en W. van Den Haag om opleidingsklassen in te richten voor leerlingen, bestemd voor H.B.S. en Gymnasium. De schrijver meent, dat met dit plan slechts bereikt zal worden het karak ter-bederf der leerlingen van die nieu we klassen, omdat „de uitgezochte tien jarige begaafden zich zullen gaan voe len als een bijzonder soort kinderen. Ze zullen laag neerzien op de „stom merds", die op de gewone lagere school blijven. Eigenwijs, met zich zelf inge nomen, zullen ze later de plaats inne men, die hun door hun intellectueele gaven toekomt, maar die voor hen af gesloten moest zijn vanwege*^hun ka raktereigenschappen". Te recht schreef de heer K. Geertse- ma uit Arnhem, een man uit de prak tijk, in hetzelfde orgaan een waarschu wing tegen dit protest. Hij merkt o.m, op: „Deze twee feiten staan vast, en die nen met elkaar gecombineerd: wat fi- nancieele en wettelijke bezwaren be treft, is de toegang tot middelbaar en hooger onderwijs voor alle kinderen opengesteld; wat de aanleg betreft, zijn er verschillen die zullen moeten wor den geëerbiedigd, wil de algemeene toelating niet een ramp worden voor de volksontwikkeling. Er moet nu op andere dan financi- eele grondslagen worden gedifferen tieerd. Dit zal wel moeten plaats heb ben op de grondslagen van aanleg en ontwikkeling. Makkelijk zal 't niet gaan, maar wijl 't noodzakelijk is, zal men er tegen moeten waken, dat hier het betere niet de vijand wordt van 't goede. Dat 't bezwaar tegen deze differentieering zou moeten worden gezocht in 't zede lijke, zooals de schrijver van het inge zonden stuk meent, lijkt mij onjuist. Immers, 't feit, dat een groepje kinde ren beter van aanleg is dan de rest, laat zich onder geen enkele omstandig heid maskeren, en zou dus in de ge schiedenis en overal in de wereld steeds een bron van karakter-bederf moeten zijn geweest. Deze veronder stelling is in strijd met de werkelijk heid, natuurlijk, omdat immers be gaafdheid slechts een gave is, wat in de opvoeding steeds op den voorgrond zal moeten staan". De schrijver waarschuwt dan verder tegen wat hij noemt „starheid, eenzij digheid, verkeerd opgevatte democra tie". Het is voor ons niet veel nieuws wat hij zegt, doch het merkwaardige is dat het een socialist is die dit zegt. Het bewijst dat men als men de praktijk in het oog vat, terug zal moeten komen van zijn eenzijdige theorie. STADSNIEUWS. WEDSTRIJDEN BURGERWACHT De Leidsche Burgerwacht hoopt Za terdag 11 Aug. a.s. deel te nemen aan de schietwedstrijden der B. V. Land storm te Alphen aan den Rijn. Hun 2 vijftallen zijn als volgt samen gesteld: v. Staveren Jr., Bergman, Haver- korn, De Gunst en Tiggelman, le vijf tal. Barendse, v. d. Velden, v. Leeuwen, A. v. Vliet en W. M. v. Vliet, 2e vijf tal. Reserve is Devilee, die wel zal moe ten invallen. Het vijftal dat voor bovengenoem de B. W. op 18 Aug. a.s. zal deelnemen aan den wedstrijd om den 2den Oegst- geester Wisselbeker, is als volgt sa mengesteld: v. Staveren Jr., De Wit, De Gunst, Haverkorn en Tiggelman, met als re serve Alphenaar. Op 25 Aug. a.s. aanvangende om 3 uur, zullen de leden der Leidsche Bur gerwacht op de schietbanen te Kat wijk de schietvaardigheidsproeven af leggen, te verdeelen in Klasse C (di ploma), B (bronzen kruis) en A (zilve ren kruis), terwijl de slagende schut ters voor klasse A het volgende jaar opgaan voor Koningsschutter. ONDER DE WAPENEN. De res. kap. H. J. A. van Son, res. le luit. P. J. de Wilde, zoomede de res. 2e luit. T. J. H. van Eijsden, allen van het 6e reg. veldartillerie, zijn alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag heeft op den Haagweg alhier bij de brug over de Boschhui- zerwetering een aanrijding plaat ge had tusschen een auto, bestuurd door T. J. D. uit Arnhem en den 19-jarigen motorrijder, W. N. uit Wassenaar. Laatstgenoemde werd tegen den grond geworpen en kreeg een gecom pliceerde beenbreuk. Hij is naar het Acad. ziekenhuis al hier overgebracht. ONDER EEN AUTO. Gistermiddag geraakte de 7-jarige W. B., wonende aan den Heerensingel op de Lusthoflaan spelenderwijs onder een auto, bestuurd door A. v. d. R.. De jongen bekwam een beenbreuk en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. TE WATER. Gistermiddag is op de Haarlemmer trekvaart Mej. N., die aldaar op de fiets reed, door een auto aangereden en daardoor in het water terecht ge komen. Door een slagersjongen werd zij weer op het droge gebracht. Het bleek, dat zij een ernstige ver wonding aan den linkerarm had op- geloopen. De bestuurder van de autocar ver» klaarde, dat, even voor de aanrijding plaat had, plotseling twee kinderen aankwamen. Hij stond toen voor de keus of de kinderen aan te rijden, of de juffrouw en koo9 het laatste. Gistermiddag is op den Morsch- weg de 13-jarige J. v. L. tegen een stil staande vrachtauto opgereden. De bestuurder zag de aanrijding aan komen en heeft dadelijk geremd, zoo dat de auto stilstond, toen de jongen er tegen opreed. De jongen liep een niet-ernstic or wonding op aan de hand. Zijn rijwiel was beschadig.; t bleek, dat hij niet fietsen kon. BINNENLAND. COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD BRABANT. Naar gemeld wordt, komt E. H. J. baron Van Voorst tot Voorst, burge meester van Ubbergen, zeer ernstig in aanmerking voor het vervullen der door het overlijden van zijn vader, A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, ont stane vacature van commissaris der Koningin in de provincie Noord Bra bant. Baron van Voorst tot Voorst is thans 34 jaar oud. EEN NIEUWE VEILIGHEIDSWET. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ontwerp van een nieuwe Veiligheidswet aanhangig gemaakt. In de Memorie van Toelichting wijst de minister er op, dat de Veiligheidswet, tot stand gekomen in 1895, en sindsdien ver schillende malen gewijzigd, alleen beoogt beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen. Zij laat zich niet in met de gevaren voor bedrijfsongevallen en be roepsziekten bij arbeid buiten fabrieken of werkplaatsen, welke door de sterk toe genomen toepassingen van de techniek te genwoordig veelvuldig aanwezig zijn. De minister i3 van meening, dat niet langer achterwege mag blijven beveiliging tegen die nieuwe gevaren. Voor fabrieken of werkplaatsen blijft in het nieuwe ontwerp, behoudens aanvul ling en wijziging op sommige punten, de in de Veiligheidswet vervatte regeling be houden. Daarnaast worden in afzonder lijke paragrafen regelen gegeven betref fende den arbeid in den landbouw, den arbeid bij het vervoer te water met bin nenschepen en bij het laden en lossen daarvan alsmede den arbeid aan boord van zeevisschersvaartuigen, terwijl ver der ten aanzien van alle of bepaajde soor ten van arbeid, niet vallerrte onder de ge noemde rubrieken, eveneens de mogelijk heid geopend wordt om maatregelen tot beveiliging van de arbeiders te treffen. Eindelijk is nog een speciale regeling getroffen met betrekking tot het gebruik van loodhoudende stoffen bij het schilder werk. Het ontwerp beoogt dan ook in hoofd zaak üitbreiding van de werkingssfeer der Nederlandsche veiligheidswetgeving; de herziening van de bestaande bepalin gen der Veiligheidswet neemt een onder- gschikte plaats in. De uitbreiding van de Veiligheidswet betreft, behalve de bovengenoemde on derwerpen, voornamelijk het verbod van handel in bepaalde onbeveiligde werk tuigen en de veiligheid op bouwwerken van kleinen omvang en op die in eigen beheer. De herziening van het bestaande be treft hoofdzakelijk: a. het vervallen der voorschriften in za ke het bepordeelen van bouwplannen; b. het vervallen der verplichting tot aangifte bij oprichting van fabrieken of werkplaatsen; c. een nauwkeuriger omschrijving van de verantwoordelijkheid voor overtreding met strafbaarstelling in bepaalde geval len van den nalatigen of onwilligen ar beider. AMSTERDAM—BOVEN-RIJN. Naar men aan de „N. R. Ct." mededeelt, hebben zoowel B. en W. van Amsterdam als de Kamer van Koophandel aldaar zich eenstemming verklaard vóór de ka naalverbinding Amsterdam met den Bo- ven-Rijn (Nederland) door de Geldersche Vallei. Ook minister van der Vegte is blijkbaar voorstander geworden van dit plan, want reeds op de eerstvolgende Staalsbegroo ting zal een bedrag voor de uitvoering van het Valleiplan worden uitgetrokken A. M. DE JONG EN „NU". Naar gemeld wordt, zal bij het beëindi gen van den eersten jaargang met 1 Oc tober a.s., de heer A. M. de Jong, het re dacteurschap van „Nu" neerleggen. Is. Querido zal van dien datum af al leen als hoofdredacteur optreden. De uitgave blijft in handen yan Schel- tens en Giltay. OPSTALRECHTEN IN DE HAAR LEMMERMEER. Voor Gedeputeerde Staten van N.- Holland zijn Woensdagmiddag behan deld de bezwaarschriften door de Ver- eeniging van opstalhouders in de Haarlemmermeer ingebracht tegen het besluit van het polderbestuur van 26 October 1927, waarbij o.m. bepaald is, dat bij verlenging van de bestaan de overeenkomsten tot 1938 ten minste 6K cent en ten hoogste 10 cent per vierkanten Meter en voor de overblij vende jaren 8 cent en ten hoogste 20 cent per vierkanten Meter moet wor den betaald voor opstalrecht. Bij nieuwe uitgiften ten minste 8 cent en ten hoogste 20 cent per vierkante Meter. De voorzitter, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roëll, gaf een samenvatting van de bezwaren het laatst 22 Mei 1928 door opstalhou ders ingebracht. Mr. F. Hagemeyer, optredende voor reclamanten, herinnerde er aan, dat hij in een vorige vergadering, door Ge deputeerde Staten voor deze zaak ge houden ongeveer een jaar ge leden heeft betoogd, dat het Polder bestuur zich te weinig aan Ged. Staten laat gelegen liggen; nu zou men er zich over kunnen beklagen, dat het zich te veel tot Ged. Staten wendt. Spr. wees er verder op, dat het bedoelde besluit van 26 Oct. 1927 zegt: 1. tijde lijk niet voor den dienst des polders noodig zijnde gronden kunnen in op stalrecht worden uitgegeven. 2. voor dergelijke uitgiften zullen de algeme ne voorschriften gelden. 3. de uitgifte zal geschieden door Dijkgraaf en Heemraden, volgens door hen vast te stellen bijzondere voorwaarden, daar onder begrepen een door hen te be palen prijs. Naar spr.'s meening behoeven 2 en 3 niet de goedkeuring van Ged. Staten, hetgeen hij nader toelicht. De vraag of ze in aanmerking kunnen komen voor vernietiging door Ged. Staten be antwoordt spr. ontkennend, omdat er geen strijd met de wet en het alge meen belang aanwezig is. De verhooging der rechten bedraagt 100 pet. en meer. Dat het polderbe stuur deze verhooging eigenlijk niet billijk acht, meent spr. te kunnen con- cludeeren uit de notulen van de be treffende vergadering van ingelanden. De heer F o 1 m e r, loco-dijkgraaf, bestreed het betoog van den heer Ha- gemeijer en zei, dat de gronden, waar over hetgaat, bouwterreinen zijn. Men i9 goedkoop uit, dat blijkt bij vergelij king van gronden bij Aalsmeer. De be rekeningen, die gegeven zijn, wekken volgens spr. overigens een verkeerden indruk omtrent de lasten, die op de opstalhouders zijn gelegd. Er wordt een goede handel in opstalrechten ge voerd, waaruit wel blijkt, dat die rech ten niet te hoog zijn. Nadat nog enkele opmerkingen wa ren/gemaakt, werd de openbare be ha/deling gesloten. Ged. Staten hebben het besluit van het polderbestuur goedgekeurd. De Ver. van Opstalhouder9 zal in be roep gaan bij de Kroon. PATENT- EN OMZETBELASTING IN FRANKRIJK. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn is van den handelsattaché bij de Fransche legatie te 's Gravenhage bericht ingekomen, aldus bericht het Ned. Weekblad voor zuivelbereiding en -handel, dat de heffing van belas tingen in Frankrijk ten aanzien van den verkoop van goederen een onder werp van nauwkeurig onderzoek heeft uitgemaakt en dat een voor belang hebbenden gunstige beslissing geno men is. De Fransche regeering oordeelt, dat de Nederlandsche exporteurs geen pa tent- en omzetbelasting behoeven te betalen, wanneer de agenten slechts bij uitzondering uit voorraad leveren. Het behoort dus regel te zijn, dat zendingen uit Nederland rechtstreeks aan de koopers worden geleverd. Dit resultaat is vooral voor de kaas exporteurs van groote beteekenis. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. Blijkens het verslag over 1927 bedroeg het ledental van den Ned. Chr. Landarbei- rl< rsbond op 1 Januari 1.1. 5590 tegen 5701 op 1 Jan. 1927. De ledentallen in de ver schillende provinciën waren als volgt: ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke red&ctle Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieows in dit Nnmmer. Binnenland.. Generaal C. J. Snijders over de voorge nomen vlncht van Amsterdam naar West- Indië. De ramp op Paloeweh (N. O.-Indië), Voorontwerp eener nieuwe Veiligheids- we». Buitenland. De uitnoodiglngen voor de onderteeke- ning van het anti-oorlog sverdrag zijn ver zonden. Er is sprake van vervroegde ontrniming der tweede zone van Rijnland. Het politiek testament van Raditsf. De Kwomintang in voltallige zitting te Nanking bijeen. Groote dorpsbranden in Beieren en Tsje- cho-Slowakije. Rede van Wibant op het Int. Soc. Con gres te Brussel. Groningen 1197, Friesland 953, Drente 607, Overijsel 482, Gelderland 97, Utrecht 136, Noord-Holland 197, Zuid-Holland 1123, Zeeland 457 en Noord-Brabant 341. Het aantal afdeelingen vermeerderde met 13. Over 1927 bedragen de ontvangsten 62.400.25 en de uitgaven 52.368.13. Aan contributiën werd ontvangen ƒ60.838.24 en uitgekeerd voor stakingen ƒ5449.15 en werkloosheid 94.526.20. BUITENLAND. DE ONDERTEEKENING VAN HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. De uitnoodiglngen verzonden. Officieus wordt medegedeeld, dat de Fransche regeering in opdracht van het Amerikaansche Staatsdepartement verle den Dinsdag aan de in het Amerikaansche memorandum van 23 Juni genoemde sta ten de officieele uitnoodiging voor de on- derteekening van het Pact te Parijs heeft verzonden. De antwoorden van deze 14 landen worden tegen het einde dezer week te Parijs verwacht. Sedert weken houden de Fransche en Amerikaansche departementen van bui-< tenlandsche zaken zich bezig met de for maliteiten, verbonden aan de onderteeke- ning van het Pact. Allereerst moest vastgesteld worden van wie de uitnoodiging zou moeten uitgaan. Daar het pact te Washington als een Ame- rikaansch stuk beschouwd wordt, meende men, dat eigenlijk Kellogg de man moest zijn, van wien de uitnoodigingen uitgin gen. Daar evenwel Parijs gekozen werd tot plaats van onderteekening, kwam het de Amerikaansche regeering geschikter voor dat de invitatie van Parijs uit ge schiedde. Verder moest uitgemaakt wor den welke mogendheden een uitnoodiging zouden ontvangen, n.l. of dit de mogend heden zouden zijn, die genoemd werden in het laatste memorandum van Kellogg of alle naties, die van den beginne af het verlangen kenbaar maakten tot een alge meen multi-lateraal anti oorlogsverdrag toe te treden. In Frankrijk zou men gaar ne gezien hebben, dat b.v. Spanje zich on der de eerste onderteekenaren bevond. Intusschen heeft de Britsche regeering to Berlijn te verstaan gegeven, dat het van minder goeden smaak getuigen zou indien het tijdstip der onderteekening gebruikt zou worden om de kwestie van de Rijn landontruiming ter sprake te brengen. Stresemann heeft dit begrepen. Spanje en Rusland. Volgens een bericht in de Washington Times heeft de secretaris van Staat, Kel logg, verklaard, dat de Ver. Staten na rijpe overweging van den stand van za ken verwachten, dat noch Spanje, noch Rusland zal worden uitgenoodigd, om het v redespact mee te onderteekenen. Later kunnen zij mededeelen, dat zij met het pact instemmen en op die manier toetreden. Zal Chamberlain komen? Niettegenstaande zekere pessimistische stemmen uit Londen en Berlijn, hoopt men in Fransche diplomatieke kringen, dat de toenemende verbetering in den toe stand van Chamberlain hem nog zal ver oorloven persoonlijk zijn handteekening onder het Kellogg-pact te plaatsen en dat dr. Stresemann in persoon de Rijksregee- ring van Duitschland zal vertegenwoor digen. De Matin schrijft, dat het duidelijk is, dat, afgezien van gezondheidsredenen, er geen enkele reden bestaat voor uitstel van de door den rijksminister van buiten landsche zaken oprecht gewenschte reis naar Parijs,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1