in het Westen des lands opgehouden. (Opgemerkt zij nog, dat allen ingekwar tierd waren aan Doord van het Hotel schip „Oranje Nassau" in de haven van Amsterdam. Op i Aug. werd Aalsmeer bezocht. Daar diendein als gidsen m voorlich ters de heeren C. Koeman, Rijkstuinb.- consulent en Bekker, dir. der Aalsmeer- sche Bloemenveiling. Met groote- be-^ langstelling werd het electrische vei- lingssvsteeni bekeken. Een vertegen woordiger der fa. van der Hoorn en Wouda te Utrecht, fabrikanten der elec- trische afmijntoestellen, gaf daarbij de noodige toelichtingen. De heeren waren met het systeem zeer ingenomen en het zou ons niet verwonderen, dat dit be zoek aanleiding geeft tot invoer dezer toestellen in de Vereen. Staten. De heer Bekker bewees de dames een vriendelijke attentie, door haar wat imooie rozen aan te bieden, hetgeen zeer op prijs gesteld werd. Hierna volg- -np^Q ©pnsspq op urn? :pozoq tra® ep inenkweekerben der fa. Baardse, waar na het bezoek besloten werd met de be zichtiging der rozenkassen der firma Hilverda Co. De namiddag werd besteed aan 'de bezichtiging van Amsterdam per auto bus "en per motorboot. Vooral de tocht door de steeds mooie Amsterdamsche grachten maakte indruk. Natuurlijk moest men de landgenooten, het Olym pisch team aan boord vau de „Presi dent Roosevelt" in de haven e-ven be groeten, waarna men zich aaQ den disch vereenigde aan boord van het Hotel schip. Op 2 Aug. werd het Westtond bezocht Als gidsen traden daar op ae heeren de Bakker en Bosma, leeraren aan de Rijks tuinbouwschool te'Naaldwijk. Eerst werd de veiling te Poeldijk bezocht, waar dien dag jn het bijzonder tomaten geveild werden. Natuurlijk moesten de dames en heeren daar de onder glas gegroeide druiven proeven. Een groot deel van het gezelschap kwam namelijk uit het war me Zuiden van de Vereen. Staten, waar cultuur onder glas onbekend is. Er volg de een bezoek aan de kweekerij der heeren van Spronsen en Stein, waar de heer Stein persoonlijk het gezelschap door zinn perzikkasscn geleidde. Daar op werden de bekende aruivenkweeke- ri]en „Nieuw Honsel" bezocht, waar de heer Van den Berg Jr. als geleider op trad. Deze kweekerij met een oppervlak te van 4V2 H.A. kassen, maakte op de heeren inderdaad indruk. Na een pret tige lunch in het Palace-hotel te Schle- veningen ,werd een autotocht gemaakt door het ter gelegenheid van den 70 sten verjaardag der Koningin-Moeder, feestelijk versierde Den Haag enSche- veningen. Veel genoegen verschaf te het mooie bloemencorso en een bezoek aan de Pier. Met een maaltijd in het Kur- haus eindigde deze door schitterend weer begunstigde tocht. Op 3 Aug. volgde een bezo-ek aan de Kaasmarkt te Alkmaar per auto via Haarlem. De tocht ging verder door de Schermer naar Stompetoren, waar de Coöp. Kaasfabil'k bezichtigd werd en oen Kijkje in diverse polders en be drijven van De Beemster genomen kon worden, naar Volendam, waar de Ame rikanen natuurlijk Zeer ge ïoten van de voor hen zoo int re-s.mte kleederdrach ten enz. Op den terugjrii naar Amster dam werd nog een windmolen bezich tigd. Enkele der heeren dachten, dat de constructie daarvan min of nu er ge heim was, omdat de excursieleiding zulk e_jn bezichtiging niet op het programma had geplaatst. D*.- heeren hebben hun hart kunnen ophalen door tot boven in den molen te mogen klauteren. Na een bezoek aan het stadion, na het koopen der uoodige paren klompen, met een gezelligen maaltijd bij Dikker pijpen enz., werd de excursie besloten Thijs Daar. kwamen de sluizen der welsprekendheid open en vele en har telijke woorden van dank werden gericht tot'den heer Lindeman en zijn assis tenten en tot zijn dochter, die bet hare tot het welslagen van dezen tocht had bijgedragen. HOOIBROEI. Ter behandeling in den winter 1927'28 liad de Friesche Maatschappij van Land bouw aan hare afdeelingen o.a. het vol gende vraagpunt toegezonden: Op welke wijze kan men te sterken broei van het hooi en daaruit voortvloeiende gevaren voorkomen? Over dit vraagstuk hebben 33 afdeelin gen een rapport uitgebracht, waarvan het Friesch Landbouwblad de volgende sa menvatting geeft. 1. De betere ontwatering en de sterkere bemesting van grasland brengen mede een vroeger tijdstip van maaien en een gewas van zwaarder kwaliteit (meer „kracht"). Mede door de vaak minder gun stige weersgesteldheid zijn daarom de vroegst gemaaide perceelên in den regel vatbaar voor sterken broei. Evenzoo dient men voorzichtig te zijn met stukken, wel ke meer of minder geregeld geweid zijn. 2. Ter voorkoming van sterken broei kan men de vroegste stukken inkuilen. Verder verdient het ruiteren van een of meer der vroeg gemaaide perceelen aan beveling. De mogelijkheid om kunstmati ge hooi te winnen met behulp van venti- leerbare gollen is ernstige aandacht ten zeerste waard. 3. Bij de gewone booiwinning mag de stelregel om ter behoud van d,e maximale voederwaarde het tijdvak tusschen maaien en inhalen, zoo kort mogelijk te maken, niet leiden tot het in de schuur brengen van onvoldoend droog hooi.' Bij voorkeur dient men steeds te opperen, vooral ter verkrijging van egaal hooi en ter verwij dering van verliezen bij wisselvallig weer. Maatregelen zijn te nemen tegem het ver mengen van het hooi met groene of on voldoend droge stukken als gevolg van minder zorgvuldig werken. Hoe meer men gelegenheid heeft de zon op het hooi te laten inwerken, des te minder is de kans op broei. 4. Binnenshuis moet gewaakt worden tegen te snel optassen in één vak, vooral wanneer zwaar hooi onderin ligt. Ge streefd moet worden naar een gelijkmati ge verdeeling van het hooi, zoodat zoo min mogelijk ongelijkheid in druk en in dichtheid kan optreden, liet uitsparen van een of meer nauwe verticale openin gen voor de uitdamping wordt vrij veel toegepast als middel om te sterken broei te voorkomen. 5. Ter controleering van eventueelcn broei gebruikt men de hooiroede met of zonder thermometer en de hooiboor. De reuk en de manier van bezakken geven ook meestal duidelijke aanwijzingen om trent het optreden van broei. Komt de broei niet tijdig tot staan, dan dient door het splitten van een vertikaal gat de warmte gelegenheid te krijgen om te ont wijken. Men moet hiermee niet zoo lang wachten tot het hooi reeds te dicht in el kaar geperst is. Is het voor het steken van een gat te laat of helpt dit niet, dan 'moet het geheele vak worden omgezet. 6. Het controleeren en bestrijden van hooibroei moet zooveel mogelijk door den boer zelf of onder diens toezicht gebeu ren. De hulpmiddelen, zooals roede en boor, moeten steeds bij de hand zijn en in goede conditie gehouden worden. De verzekeringsinstellingen kunnen door waarschuwingen, raadgevingen en goed toezicht brand door hooibroei en zorge loosheid helpen voorkomen. Misschien kan van overheidswege en door de land bouworganisaties een en ander worden ondersteund. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Dinsdag werd*1!! twee mannen be trapt, toen zaj de deursleutels, welke de winkeliers in het slot hadden gelaten, zich hadden toegeeigend Met behulp van 2 agenten uit Woerden, die naar hen zochten, daar zjj zich aldaar ook aan hetzelfde misdrijf hadden schuldig ge maakt, werden zij in verzekerde bewa ring gestald, Vele marktbezoekers hebben de gewoonte hun rijwiel te deponeeren in de steeg naast de melksalon. Zoo ook Dinsdagmorgen. Aan het eind van de steeg op de markt liet de koopman M. van E. zijn hit aangespannen, even on beheerd staan, toen het dier eensklaps op hol sloeg door de bewuste steeg. Een groot aantal rjjwielen kwam voor de wielen van den wagen, zoo zelfs dat het beest daakdoor niet verder kon. Be grijpelijk waren de meeste zwaar be schadigd, zelfs waren enkele geheel en al vernield. HILLEOOM. De wegen in den omtrek. De Haarl. corresp. van het Hbld. schrift: De gemeenteraad van Hillegom heeft de vorige week het nieuwe uitbreidings- nlas vastgesteld. De „vaste commissie" heeft rich met dit plan reeds vareetiigd dus zal de goedkeuring van fled. Staten er niet aan worden onthouden. In dit plan ziin twee verkeerswegen van 16 M. breedte «nhvorwen. die paral lel loop-n met den Epkaatnatweg. Van de teireinen tusschen deze wegen ge legen is t1 'l- ha. gereserveerd vooreen park. Een groot deel van de voor bouwterrein bestemde gronden, dieaan de Mij „Elles" heh"ü' en wl binnen niet langen Itijd in exploitatie moeten komen, omdat do gronden aan den be- stsanden weg zijn vol gebouwd. De ex- plnitante is daarom nu in overleg ge treden met het gemeentebestuur over den aanleg van straten, die de ver binding tusschen de bouwterreinen en den Rijksstraatweg moeten vormen. Een z-er belangrijke verbetering voor bet verkeet-, dat hu door de smalle [hoofdstraat van Hillegoro gaat, is de ontworpen br ede z g. ontlastingsweg, ten Oosten van den Rijksstraatweg. De ze weg, die bij de Hartebaan van 'den Rijksweg afloopt, gaat buiten de be bouwde kom van het dorp om, kruist 'de Van dein Endolaan en komt bij vilfe ..Ramina". .nahn de grens van Lisse, weer op den Rijksweg uit. Men stelt zich dan voor. dat de tram in de richting Lisse den Rijksweg volgt on die in de richting Haarlem den nieuwen weg. Maar het zal de eerste jaren wel bij een voorstelling blijven, want de ontworpen weg zou geheel ten laste van de gemeente Hiilegom ko men, en h'et is niet waarschijnlijk, dat de gemeenteraad zich haasten zal om de gelden 'daarvoor beschikbaar te «tellen. Het zal dus vooreerst wel niet veirder dan de wensch komen e:i blijven bii het persen van bet verkeer door de nauwe straatjes. Misschien is er finan cieel een andere oplossing mogelijk, omdat deze nieuwe weg uitsluitend voor het doorgaands verkeer moet dienon. Intussonen is nog een andere weg in voorbereiding, waarmee de gemeente geen bemoeiing heeft, omdat rij door de provincie wordt aangelegd; maar waaraan de gemeente zal moeten bij dragen. Dit is een verbindingsweg naar den nieuwen provincialen weg, die van Amsterdam naar Sasssnheim zal loopen Deze zijtak zal gaan van de Meerstraat door dé Prins Hendrikstraat, Meerbeek- straat, Raadhuisstraat, Molenstraat, Wil helminalaan, Loosterweg II, Beeklaan naar de Zilk ön een lengte hebben van ongeveer 3V2 K.M. De gemeenten, waar door deze weg van Nieuw Vennep tot De Zilk loopje zullen een bijdrage hebben te geven van föoo per K.M. voor onderhoud en afschrijving. Sas- sienlbeim, dat het wegdeel al zelf heeft aangelegd, zal hetzelfde bedrag per K.M van de provincie ontvangen. Bij dage meenten, die betalen moeten, schiittt de lust daartoe niet groot te zijn. Omdat men meent, dat het gevraagde bedrag veel te hoc^r is, Hillegom althans heeft zich nog niet bereid verklaard en naar men ons meedeelde, zou het einde van de overweging vermoedelijk een weige ring zijn. In clezo geme nte zal een abattoir worden gebouwd aan deHofstr hoek Nieuwe Haven. De aanb steding wordt morgen gi houden. In a s ronandei na de gun ning, zal do inrichting g reed moeten zijn. Het slachthuis zal worden gebouwd met een capaciteit voldoende voor 30.000 inwoners. Daar deze gemeente niet meer dan tt.ooo inwoners telt, jiou de opzet dus zeker te groot zjjn als 'niet gerekend was op gebruik van dit abattoir, ook- door andere gemeenten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar dê Msb. verneemt, is Pater F. Kleno'S.J. benoemd tot vice-rector van het St. Willebrord-coïlege alhier. RIJNSBURO. De Raad dezer gemeente zal v er gaderen morgenavond 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeemterekening '27- 3. Benoeming Commissie onderzoek .Gemeenterekening 1927. 4. Aangaan galdlveningen vcor be strating en aankoop; land. 5Vaststelling verkeeraverordening Kerkstraat. 6. Aanvraag plaatsing benzinepomp in de Tramstraat 7. Aanschaffing nieuw torenuurwerk 8. .Voorstel intrekking Raadsbesluit d.d. 26 Juni 1928, betreffende bouwen kassen op land van den heer Jac. v. d. Vijver alhier. 9. Toekenning gratificatie Gemeen te-werkman A. Versteeg. 10. Machtiging B. en W- raadpleging deskundige over bouwplan Buitenweg. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboien: Hen drik, z.v. G. Bloemberg en R. Moraal won. te Arnhem; Gerrit z.v. R. Eout- Iman en C. van den Boom; Emma Ange- lique Antonia d.v. J. L. van Reijsen en C. M. Stokman; Klazina Magdalena d.v. ,W. van der iVlugt en M. H. Rotteveel; Alida ïacoba d.v. A. Le Clercq en J. 't Hart; Arnoldus'Hubertus Toeephi z,v. A. A. J. Koppers en M. Wi. Noordover; Lena d.v. J. H. van Eginond en M. Kalf. Gehuwd: Wouterus Breedevelt 29 j en Johannetta Allegonda Maria Kor pershoek 25 j.; Jan van Til 34 i. wedn. van P. van Égmond en Hendrika Dek ker, 33 j. Overleden: Johanna Jacoba. Petro- nella de Zwart 32 j. echtgen. van E. J. v. d. Poel. .Gevestigd: mej. H. van der Heiden, Zandslootkade 17. van Ennelo; P; A. Weijeis en gsz., aan boord van Leiden; jnej. A. Hanelt, Charboolaan 4 van Bochem, D.uitschland. Vertrokken: mej. M. M. van Zeist van Charbonlaan 8 naar Lisse; S. Esseveld -en gez. van Menneweg 4 naar Anpa Paulowna. GEMENGD NIEUWS. Ergerlijke nalatigheid. De 79-jarige W- K., verpleegde uit het gasthuis te Gilze ging onlangs op stap; hij dwaalde rond in de buurt van het Wilhelminakanaal en is daarin, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, terecht gekomen. Een schipper, die hoogstwaarschijnlijk den drenkeling had kunnen oppikken, is doorgevaren en heeft een en ander gerapporteerd aan den brugwachter Timmermans te Dongen. Van dit ergerlijke geval van overtre ding van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht (het weigeren van hulp) is on middellijk proces-verbaal opgemaakt door de spoedig aanwezige politie. De tweede schipper, die passeerde, had een zwaar beladen schip bij zich, zoodat hij niet kon bijdraaien. Hij waarschuwde echter onmiddellijk den achter hem aan komenden schipper, die een ledig schip had. Deze heeft den ouden man uit het water gehaald. Inmiddels was ook geneeskundige hulp aanwezig. Dr. Heintjes heeft den drenke ling in zijn auto naar den straatweg ge bracht en vandaar is hij met een anderen auto naar het St. Elizabeth-Gasthuis ver voerd, waar met kunstmatige ademhaling (o.a. ook een zuurstofapparaat) de levens geesten konden worden opgewekt. Tragisch einde. Dinsdagavond is in een hofje in de Paulus Potterstraat te 's- Gravenhage een droevig ongeluk gebeurd. De 88-jarige mejuffrouw H. den H. wil de zich omstreeks 9 uur naar bed bege ven. Zij had een nachtlichtje aangesto ken en liep daarmee door haar kamer. Daar de oude vrouw Zeer slecht kan zien is zij gevallen en hebben haar kleeren vlam gevat. Hoewel er spoedig hulp was, bekwam zij toch zeer ernstige brandwonden en in zorgwekkenden toestand is zij naar bet Ziekenhuis overgebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij gisterochtend overleden. Autobus en tram in botsing, Gister morgen kwart over 11 is een autobus met een tram in botsing geraakt bij een kruis punt te Berlijn-Wilmersdorff. Drie menschen zijn zwaar verwond naar bet ziekenhuis vervoerd, terwijl zes, na dat hun een noodverband was aangelegd, naar huis gebracht konden worden. Het onderzoek wijst uit, dat de auto bus voor een taxi wilde uitwijken en daar het plaveisel juist besproeid was, is de wagen tengevolge van het sterke remmen, gaan slingeren. Door een doode wandluis. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, mag wel blijken uit het volgende: Er heerscht in de laatste dagen in den boezem der sociaal-democraten te Loos duinen, ontevredenheid en gekijf en de aanleidende oorzaak is niets anders dan één morsdood nietig wandluisje. Wat |s bet gei al?. In de Prina Hendrik straat heeft de Bouwvereeniging „Ons Huis", een vereeniging ontsproten uit de- aldaar wonende S.D.A.P.'ers, een 60-tal woningen staan. Voor 90 pet. zijn deze wo ningen door partijgenooten bewoond. Deze vereeniging nu nam indertijd het besluit om op vastgezette tijden de huizen vak kundig te doen jnspecteeren, en bij ont dekking van ongedierte moet de bewoner zijn woning op kosten der vereeniging aan ontsmetting laten onderwerpen, 't Vo rige jaar werden dan ook een 4-tal wonin gen onder behandeling genomen. Dezer dagen had er weder inspectie plaats en nu vond de man met het onder zoek belast in de woning van den voor zitter dezer vereeniging een dood diertje, dat hij op een naald gestoken als over tuigend bewijs met zich mede voerde. Van dit uur af is het mot geworden onder de broederen. De voorzitter der bouwvereeni ging, een der voormannen in de S.D.A.P., aldaar, wilde onder geen voorwaarde de zuiveraars bij zich thuis hebben; gevolg veel gekijf, een bedanken als voorzitter der bouwvereeniging enz. De vorige week nu kwam deze vereeni ging in vergadering bijeen, om over deze zaak te beslissen. De meerderheid der vergadering'was het met het bestuur eens dat ook de voormalige voorzitter zijn wo ning aan een zuivering moet onderwer pen. Deze blééf eehter van andere gevoe lens. Het gevolg was oneenigheid onder ling, zoo zelfs, dat de repetitie der Mu ziekvereniging Kun9t naar Kracht Vrij dagavond niet kon doorgaan. Geheime stokerij, Door de kommlezen is Dinsdag een inval gedaan ten huize van- K. H. te Uithuizermeeden (Gr.), waar een groote hoeveelheid spriet en een distilleer- toestel in beslag zijn genomen. Tegen H. en zijn knecht L. K. is proces-verbaal op gemaakt. Een 101-jarige. Dinsdag herdacht de weduwe Magnée te Maastricht, onder veel belangstelling van familie, kennissen en buurtbewoners, haar lOlsten verjaardag. Schertsend verklaarde zij, dat zij zich hpe langer hoe jonger begon te gevoelen. Ongeluk op een baggermolen. Men meldt uit Wieringen: Een ernstig ongeluk had hier plaats op den baggermolen „Wieringen". Een arbeider, op dien baggermolen werkzaam, kreeg namelijk een vallenden schoorsteen op het hoofd, waardoor hij met zware hoofdwonden bewusteloos neer viel. Hij is naar het hospitaal te Helder overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. RADIO-NIEUWS. DE VLAAMSCHE RADIO-VEREENIGING. Men schrijft uit Antwerpen aan de N. B. Crt.: Toen in 1923- België met de „Radio-Bel- glque" te Brussel een nationaal zendsta tion kreeg, bleek al bij den aanvang, ook bij deze aangelegenheid als bij zoovele andere dat „de Vlaamsche luisteraars" niet in tel waren. „Radio-Belgique" volg de de traditie en deel en doet of Vlaan deren niet in België ligt. De omroeptaal van „Radio-Belgique" is uitsluitend Fransch. Mededeelingen, de kroniek, voordrachten, worden alleen in 't Fransch uitgezonden. Vlaamsch werk een enkel uitzenderingetje niet te na gesproken bestaat voor die Brusselsche heeren niet. „Radio Belgique" is onlangs begonnen met een cursus over Nederland- sche litteratuurgeschiedenis. Alle weken 1 kwartier. Die leergang wordt in 't Fransch aangekondigd! Allerwegen is van Vlaamsche zijde hiertegen scherp verzet gerezen. Dit is vooral tot uiting gekomen in een onlangs te Antwerpen gestichte „Vlaaamsche R a d i o-V e r e e n g i n g". Deze V. R. V. wil haar eigen zendavonden hebben. Haar doel, is: de draadlooze binnen het Vlaamsche cultuurwezen te betrekken. Vooral wil de V. R. V. er voor zorgen, dat de Vlaamsche kunst door concerten, uit voeringen en lezingen ruimer bekendheid erlange. Maar ook alle uitingen van Vlaamsch leven wenscht V. R. V. door den aether uit te zenden. De steeds meer uitbreiding nemende Vlaamsche handel en nijverheid zouden zich eveneens van de radio kunen bedienen. De V. R. V. moet echter voor haar avonden te biecht komen bijde „Ra dio Belgique", „de eenige omroep in Bel gië". Althans tot nog toe. V. R. V. kon van „Radio Belgique" èèn avond huren. Het is niet gemakkelijk gegaan. Tot op heden is men er slechts tweemaal in ge slaagd, ééns bij de uitzending van „Das Lied voti der Erde" te Antwerpen, door de Vlaamsche Concerten gespeeld, onder leiding van Lodewijk Qntrop, met mede werking van Jac. Urlus en Meria von Ba- silides, en een tweede maal Vrijdagavond j.l., toen de V. R. V. de Vlaamsche luiste raars een Vlaamschen avond aan kon bieden, verzonden uit Brussel. Maar V.R.V. blijft op deze wijze steeds afhankelijk van „Radio-Belgique" en dit heeft geleid en leidt nog tot minder aangename verwik kelingen. Kort en goed: de V. R. V. wordt gesabo teerd! Dit beeft doen uitzien naar een op lossing, de eenige trouwens, welke Vlaam sche luisteraars bevredigen kan! Het bouwen door de V. R. O. van een eigen zendstation. Het plan, lang gekoesterd, is thans rijp; het heeft vasten vorm gekre gen, en, voor enkele dagen, kon de Gent- sche prof. Van der Mueren, voorz. van de V. R. V., verklaren, Ee V. R. V. zal bin nenkort een Vlaamschen zender bezitten en wel te Antwerpen, in de hoofdstad van het Vlaamsche land". Antwerpen heeft 3 orkestverenigingen, een Vlaamsche Ope ra en een Nederlandschen Schouwburg. Er heerscht daar een groote artistieke be drijvigheid, zoodat Antwerpen aangewe zen lijkt voor het Vlaamsche zendstation. De Vlaamsche Radio-Vereeniging wenseht heel eenvoudig de radio te gebruiken, zooals de andere volken, dit voor hun land doem „UITWISSELING" van KUNSTENAARS Het optreden van den Duitschen kun stenaar Franz Baumann voor den Engel schon oproep heeft bij de Engelsche luis leraars zulk een succes geoogst, dat de directeur der B. B. C. Jeffrey het plan heeft opgevat om verschillende groote steden op het vasteland te bezoeken, ten einde kunstenaars te ontdekken, die in aanmerking komen voor de microfoon in Engeland op te treden. De vreemde talen noemt hij geen be zwaar, ten eerste omdat vele zangers ook in andere talen dan hun moedertaal zin gen en ten tweede omdat menige kunste naar in staat is door zijn temperament- vole voordracht succes te oogsten, zonder dat hij hun taal 9preekt. „Ik zie heele- maal geen reden", zoo sprak Jeffry, „dat men niet tot een internationale uitwisse ling van kunstenaars zou kunnen komen" Behalve uitwisseling van programma's zullen we in de toekomst dus ook die van kunstenaars kunnen verwachten. OOK ARABIE EEN ZENDSTATION? „Radio-Welt" brengt het bericht, dat in Arabië plannen bestaan, een ornroepsta- tion te bouwen, en wel te Mekka. RADIO IN AMERIKA. Mr. H. P. Davis, voorzitter van den Raad van Commissarissen der Nationaal Broadcasting Company in Amerika, heeft onlangs een zeer interessante lezing ge houden, waarin hij over de ontwikkeling van de radio sprak als commercieel be drijf en tevens enkele globale cijfers me dedeelde, die een goed denkbeeld geven van de geweldige vlucht, die deze jonge techniek in betrekkelijk korten tijd heeft genomen. In Amerika zijn alleen niet minder dan 320.000 personen rechtstreeks bij de radio- industrie betrokken; het verbruik van electrisch licht is aanmerkelijk toegeno men, daar de menschen meer thuis zijn dan vroeger en van hun radio-muziek of anderszins genieen. Van de 28 millioen gezinnen in de Vereenigde Staten zijn er ongeveer 10 millioen die een radio-ont vangtoestel bezitten. Het aantal luiste raars wordt op het oogenblik gesohat op rond veertig millioen. De verkoopwaarde der radio-artikelen bedroeg in 1927 bijna 500 millioen dollar. NIEUWE STATIONS. Niettegenstaande de bepalingen van de Washingtonsche radio-conferentie, wprdeft steeds weer nieuwe stations bijgebouwd, zonder dat men schijnbaar aan de moge lijke consequenties hiervan denkt en mis schien ook wel, omdat men zoo optimis tisch is, te verwachten, dat we vóór de inwerking der bepalingen nog een# her ziening daarvan zullen krijgen. Zoo meldt- de „Funk", dat men in Al giers reeds een aanvang heeft gewaakt met het bouwen van een zender met 1 KW. energie. De reikwijdte zal ongeveer 500 K.M. bedragen. In Zweden bestaan er plannen, nieuwe stations op te richten, nl. een bij Stockholm met een energie van 50 KW. en een te Hoerby (Scania) met 10 KW., terwijl ook in België een nieuw krachtig omroepstation zal worden opge richt. VISSCHERIJBERICHTEM. IJMUIGEN, 8 Aug. .Van de IJmuidw ÊtoomtreiLrs waren de böwrumiljgfji aan de markt. ,VL. 9 H .f 2.125, lJM. 491 m. U-ltv IIM. 75 -W-f3-("9.WM. 54 m. f 1.893, IJM, 19 m- f 650. UMi all. x. yjj 7 t -v» t;ÏÏ 154 j». f 1.868, IJM. 93 1». I-S30, WM- 92 m. f3.311, IJM. 94 nr. |2-8i4> IJM. 176 ün. 11.816, IJM- 46 nr. 11.907. IJM. 330 m. f i-74r, JJM. 238 ro.fl.392 J® IlM. 39 m. f 3.645 (voer IJal- verscute vliet). In da week van 2 tot en roet 8 Augustus zijn ta IJrouidan aan den rijks- viactafriag aangevoerd 724.93? itneilvisoh, 18.050 K.G. IJsl. viseh, 809 kantje» pekelharing en 377 hn. verache haring. De totaalopbrerrgat bedroog f253.065. De besommingen der haringaobe- pen waren heden YH. 479. Engelneha litoomlogger, m. f2.267 voor vemsehe [baring. Heden werden van Engeland door den motorlogger Dirk Job IJM. 314 .324 kn. versche haring aangevoerd. Scheepstijdingen. r.liJ, EAU thr. 7 te St. Naaaire. BORNEO uitr. 8 te Port-Said. CBRISTIAAN HÜI1GENS thr. p. 8 P* rim. JOHAN DE WIT® 8 v. Bat. Aroet. HOLLAND—ATBIKA-LIJN. HEEMSKERK thr. p. 7, Pari». HOLLAND—AHIRIKA-LIJN. (RADNORSHIRE v. Rott. .Vane- 5 te Curaeao. lVEENDAM uitr. 8 r .30n.ro. v. Boulog ne. HOLLANDWEBT-AFRIKA-LIJN. BQHELDESTRQQM 8 v. Rott. n. Bamb. (HELDER thr. p. 6 Lae Palmaa IVLJELAND: uitr. 7.v. Sapele, IJSTKOUM thr. 5. te Lagos. KON. UOLLANDBOHH LLOTD. KENNEMERLAND thr. p. 8 Ouesaant ZAANLAND tbr. "15 te Londen verw ROTIERDAMSOHB LLOTD. 'MJITENZÖRG uitr. 7. v. Belawan. JjïSÜMJSte® iri Bttt.Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6