Twee mannen, die van zich doen spreken. De wereldberoemde uitvinder Thomas Alva Edison begroet Morgan F. Larson, de republikeinsche candi- daat voor de gouverneurspost in New Jersey. Dit is het nieuwste portret van Edison De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Aug. tot en met Zondag 12 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer G. H. Blanken, Hooeewoerd 171, Telefoon 502. Het volgende telegram bracht be vestiging van dit bericht. Door de directie van de Duitschc Levantlijn is een draadloos bericht ontvangen van den kapitein van het aan deze maatschappij toebehooren de stoomschip S a m o s, gedateerd 4 Augustus 16.44, waarin de redding van de beide Poolsche Oceaanvliegers wordt bevestigd. Zij werden onder moeilijke omstan digheden aan boord genomen. Zij zijn ongedeerd en zullen te Leixoes aan land worden gebracht. Het vliegtuig is totaal vernield. De mislukte Poolsche Oceaanvlucht heeft te Warschau een geweldige te leurstelling verwekt, daar de verwach tingen door overmatig groote propa ganda zeer hoog gespannen waren. De algemeene stemming is zeer ge drukt. J |#r FASCISTISCHE HULDE AAN NOBILE. Nobile is een geestdriftige hulde te beurt gevallen in het gebouw van de fascistische organisatie te Rome. Er zijn hem bloemen aangeboden. Turati, de secretaris van de fascis tische partij, heeft Nobile met groote sympathie ontvangen en zich vrij lang met hem onderhouden. Bij het verlaten van het gebouw werd Turati geestdriftig toegejuicht. HET WEER TE SLECHT. Het vliegtuig van de Kon. Lucht vaartmaatschappij, dat vanochtend uit Engeland naar ons land zou ver trekken, is wegens slecht weer niet op gestegen. BUITENLAND. DE ENGELSCHE HANDELSPOLITIEK. Een verklaring van Baldwin. In verband met zekere in omloop zijnde geruchten, heeft de Britsche premier Bald win het noodig geacht een brief te laten verschijnen, waarin hij o.m. uitdrukkelijk verklaart, dat de bestaande bescherming voor een aantal bedrijven behouden blijft, maar dat dit geenszins algemeene protec tie beteekent. In ieder geval zullen er geen invoerrechten op levensmiddelen geheven worden. Geen oneenigheid in het kabinet. In een te Newtonsterwart gehouden re devoering zeide de minister voor gezond heid, Neville Chamberlain, dat er noch thans, noch te voren eenige splitsing was in het kabinet dat nimmer eensgezinder was over de algemeene richtlijnen, welke de grondslagen vormen voor de te voe ren politiek. HET INTERNATIONAAL SOCIALISTISCH CONGRES TE BRUSSEL. Vandervelde over het Kellogg-pact. Het Internationaal Socialistische congres werd gisterochtend te Brussel geopend. Aanwezig waren zeshonderd gedelegeer den, welke 32 naties vertegenwoordigen. Vandervelde gaf het woord aan Hender son, den voorzitter der Internationale, die een overzicht van den politieken wereld- toestand gaf. Gewag makende van den ar beid van den Volkenbond en van de voor bereidende Ontwapeningscommissie, ver klaarde hij van oordeel te zijn, dat de As semblee te Genève het Kelloggpact dien de te onderteekenen. Tenslotte zeide Hen derson, dat het de taak der Internationale is aan de wereld te schenken den waren geest van internationale samenwerking. Vervolgens nam Vandervelde het woord. Hij gaf een overzicht van wat het socia lisme tusschen 1891 en 1928 had tot stand gebracht. Daarna toonde hij het gewicht aan van het Kelloggpact. De vooruitzich ten voor het socialisme waren sinds den wapenstilstand nooit zoo gunstig geweest als thans. Zonder de taktiek der commu nisten zouden echter de behaalde overwin ningen volmaakter zijn geweest. Hoewel een zijnde met de Russische revolutie is de Internationale gekant tegen de dicta tuur. Ten slotte verklaarde Vandervelde dat de Internationale haar actie moet richten naar de koloniën. HITTEGOLF IN AMERIKA. Hevig onweer. New York en de geheele kust van den Atlantischen Oceaan lijden de laatste da gen onder de drukkende hitte en de ther mometer stond er op ongeveer 91 gr., een record voor Augustus, dat sedert 1880 niet was bereikt. Te Philadelphia bedroeg de tempera tuur 96 gr. en te Boston, waar in de laat ste twee dagen vrijwel het geheele zaken leven heeft stilgestaan, werd de 100 gr. bereikt. Gistermiddag brak een hevig onweer los boven Coney-eiland, waar het strand overvol was met New Yorkers, die de hit te waren ontvlucht. Zes honderd duizend badgasten trachtten, toen het onweer los barstte, in auto-parkeerplaatsen e.d. een schuilplaats te vinden. Hierbij werd een vrouw in de drukte gedood, terwijl twee personen door den bliksem werden ge troffen en om het leven kwamen. Te New York zijn drie personen over leden ten gevolge van de hitte; velen moesten echter door de hitte bevangen, naar .het ziekenhuis worden gebracht. Te New York is geen regen gevallen, doch daar de lucht minder vochtig is, was de hitte beter te verdragen. Ieder die kon is de stad tijdens het week-einde ontvlucht. DE WERKLOOSHEID IN PARIJS. Het aantal werkloozen te Parijs, dat steun ontvangt, en dat de vorige week nog 1162 bedroeg, is thans tot 1095 gedaald. De crisis kan dan ook als volkomen ge ëindigd worden beschouwd. Parijs en Brussel zijn alzoo de eenlgste groote steden in Europa, waar geen noe menswaardige werkloosheid bestaat. Dit hangt grootendeels samen met de inflatie van den Belgischen en den Fran- schen franc, en de stabilisatie heeft hier, in tegenstelling met andere landen, geen belangrijke economische crisis teweegge bracht. DE CHINEESCHE ROOVERS. Grafschenners. De Chineesche bladen hebben een be richt over een ontzettend geval van graf schennis gepubliceerd. Op bevel van generaal Sjoeipoe hebben de Noordelijke troepen namelijk een aan tal keizerlijke graven te Sji-Sjien openge broken en de zich daarin bevindende ju- weelen en verdere kostbaarheden gesto len. Er moet voor 4 a 5 millioen waarde gestolen zijn. Dertien doodkisten zijn weg genomen, o.m. die, welke het lijk bevatte van keizer Sjien Loeng. Het grootste deel van de gestolen voor werpen is te Tientsin verkocht. DE TOESTAND VAN RADITSJ. Zeer ernstig. De Weensche bladen melden uit Agram en Belgrado, dat Steven Raditsj naast an dere complicaties aan waterzucht en aan zwelling van de voeten lijdt. De dokters hebben zelfs krantenlectuur verboden. De Weensche professor, Chvoutek, heeft nu klaarblijkelijk een pessimistische diagno se gesteld. De oppositie te Agram heeft in een ge heime zitting over maatregelen gespro ken voor het geval Raditsj mocht overlij den. NIEUWE POLITIEKE MOORD IN JOEGO-SLAVIë. Een journalist op straat vermoord. De Belgrader journalist Ristovitsj, de hoofdredacteur van het „Unite" is gister ochtend om 2 uur in de straten van Za greb vermoord. Eerst werd hij aangevallen met stokken. Daarop werd hij door een agent naar het hospitaal geleid. Daar aangekomen nader de hem een individu en schoot negen ko gels uit een revolver op hem af. De agent en een voorbijganger werden gewond. Ristovitsj werd gedood. De moordenaar Cougnitsj verklaarde, dat hij de polemiek niet kon gedoogen. door Ristovitsj gevoerd in diens campag ne tegen de Kroatische partij en in het bij zonder tegen Raditsj. GROOTE BRAND IN OOST-PRUISEN. Verscheidene slachtoffers. Te Wehlau is Zaterdagnacht brand uit gebroken in een huis met twee étages. De brand ontwikkelde zich zoo snel, dat een aantal inwoners niet eens in staat waren, hun naakte leven te redden. Een 23-jarig meisje en een kind van 3 jaar zijn in de vlammen omgekomen; 3 andere personen hebben zóó ernstige brandwonden opgeloopen, dat men vreest voor hun leven; onder hen bevindt zich een vrouw die eerst twee dagen geleden bevallen was. Twee personen zijn met ernstige brand wonden uit een raam van de tweede ver dieping gesprongen en moesten, zwaar gewond, naar een ziekenhuis worden ver voerd; ook een kindje is uit het branden de huis op de straatsteenen gegooid. KORTE BERICHTEN. Het bulletin inzake den gezondheids toestand van Austen Chamberlain zegt, dat er geen belangrijke wijziging is inge treden, maar dat de krachten van den pa tiënt niet verminderd zijn. De onderhandelingen tusschen Dant- zig en Polen hebben tot een voorl'oopig accoord geleid. 11.000 Engelsche oud-soldaten zijn naar de slagvelden in Vlaanderen en N.- Frankrijk vertrokken. In de omgeving van Parijs heeft de Fransche regeering alle communistische betoogingen verboden. Te Freiburg in Zwitserland heeft een hevige brand het schuttersgebouw in de asch gelegd. Ten gevolge van de door den brand veroorzaakte hitte smolt de elec- trische leiding van de lijn BernLau sanne. De Noordelijken in China zouden een nieuwen veldtocht tegen de Zuidelijken voorbereiden. Kellogg laat zich niet gunstig uit over het Engelsch-Fransch vlootaccoord. Het waarborgt z.i. niet een werkelijke ver mindering der bewapening. Litauen is voornemens een vloot te bouwen. UIT ONZE INDIEN. MISDADIG PLAN. Een baanmandoer van de Staats spoor ontdekte des morgens op 300 M. voor het afstandssignaal bij het station Prins Hendrik aan de rail van het baanvak SidotopoPrins Hendrik een stuk ijzer van 30 c.M. lang. Door de wijze van bevestiging bleek, dat het met de misdadige bedoeling den trein te doen ontsporen, was vastgemaakt. Door de manier, waarop het stuk was bevestigd, is er geen twijfel mogelijk aan den opzet. Het personeel van twee goederentreinen, die te voren waren gepasseerd, rapporteerde niets bijzon ders, zoodat het ijzer klaarblijkelijk eerst is aangebracht, nadat de treinen voorbij waren. EEN ONVOORDEELIG JAAR VOOR SURINAME. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suri name'over het dienstjaar 192.4. De uitgaven bedroegen f 8.073.907,21, de ontvangsten f 4.540.723,43, het na- deelig slot f 3.533.183,78, welk bedrag voor f 2.955.942,01 wordt gedekt door een bijdrage uit 's Rijks schatkist, ter wijl in de dekking van de overblijven de f 577.241,77 nader door leening zal worden voorzien. DE INSTELLING VAN DE PROVIN CIE OOST-JA VA. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad over de ordonnantie tot het instellen van de provincie Oost-Java, verklaart de regeering, dat de eenmaal aangeno men bestuurshervorming moet worden doorgevoerd. Zij vindt geen reden tot het uitstel van de invoering in Oost- Java. Wat de voorloopige regeling van de financieel© verhouding betreft, kan worden volstaan met het stelsel van een vaste uitkeering, die te verkiezen is boven een sluitpost, die zelfs de mi nimum-zekerheid voor een eigen fi nancieel bestaan mist en het element bevoogding handhaaft. Een definitieve regeling is eerst mogelijk, wanneer de verdeeling van de taak tusschen het land en de provincie tot een eind is ge komen. De aangeboden voorloopige regeling kan echter worden dienstbaar gemaakt als uitgangspunt voor een definitieve regeling. EEN VROUW IN EEN KLAPPER BOOM. Er was te Semarang, in de buurt van den Sidodadiweg, een heele con sternatie. Een inlandscche vrouw was in een klapperboom geklommen en wilde er niet uitkomen, hetgeen na tuurlijk in de buurt een f linken oploop veroorzaakte. De geschiedenis was als volgt, zegt de Loc.: De 25-jarige inlandsche vrouw, Sa- wintanah, afkomstig van Keboemen, had geteekend als contractante en ver bleef al een dag of veertien in de koe- li eloods, in afwachting van scheeps gelegenheid. Of het komt doordat de vrouw zoo langen tijd daar verbleef, misschien wat in de war was geraakt door haar teekenen voor Deli het is niet bekend, maar op een gegeven oo- genblik werd zij 's middags ontdekt in een circa 15 M. hoogen klapper boom. Het is een raadsel hoe de vrouw er in geslaagd is, den boom tot het topje te beklimmen. Een Javaan zou in den boom klim men om te trachten van korten af stand met haar sprekend, haar te overtuigen, dat het beter was naar be neden te komen. De man bleek echter niet zoo'n erg beste klimmer en op anderhalven meter van den top kon hij niet verder, ging ten einde raad maar weer omlaag. Beneden gekomen, kon hij toch niet vertellen, dat hij niet hoog genoeg had kunnen komen, en bewaarde zijn fi guur door te zeggen, dat Sawintanah hem gedreigd had te blijven en dat zij een mes bij zich had. Er was niets aan te doen, tot de vrouw eigener beweging haar hooge 7itplaats zou verlaten en dat gebeur de 's avonds tegen een uur of tien, na dat ze ongeveer zes uur in den boom had gezeten. De vrouw werd aangehouden op het sectiebureau om te zien of er wellicht sprake was van gekrenkte geestver mogens, dan wel van een tijdelijke verwarring. UIT DE OMGEVING. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bri- een. Voorz. de heer A. J. Seholvinck, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Door den 'Voor z. wordt de vergade ring op de gebruikelijke irijze geopend, waarna door den loco-secretaris, iden heer Jac. Lurjten, de notulen der 'bijeen komsten, resp. gehouden don jien Juni 3 Juli, worden voorgelezen en onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Schrijven van Ged. Staten, houdende ontvangstbericht der verordening tot regeling van het kam peeren binnen deze gemeente, dito, hou dende goedkeuring van teen Raadsbe sluit tot wijziging dear ibegrooting 1928 en een schrijven van den heer direc teur van dein Keuringsdienst van Wa ren te Leiden, houdende overzicht van de werkzaamhden verricht in het tijd vak Januari t.m. ultimo 'Juni in deze gemeente. Voornoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede namens in gezetenen aan Hare Majesteit Koningini Emma, ter gelegenheid iHarer 7osten verjaardag een telegram verzonden te hebben. Van den heer Kleiikamp is voor het Raadhuis ten geschenke ontvangen een fraai portret van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, naar Toorop ver vaardigd. Van den heer !W. Machen ontving de gemeente eenige oude pren ten, die op Warmond betrekking heb ben. Beide schenkingen zijn Onder groo te dankzegging aanvaard. Verder is ingekomen een schrijven van de Gezondheidscommissie te Alphen a. d. Rijn, houdende toezending der re kening en verantwoording dier Com missie over .1927, welke rekening op voorstel van B. ten W. conform het toe gezonden concept wordt vastgesteld. De raming dier Commissie voor deze gemeente over ,1929, ten bedrage van f50,08, wordt op de begrooting van ge noemd jaar gebracht. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring der gemeente-rekening over 1926. Deze rekening sloot voor den gewonen dienst met een batig saldo van f24.876,17 en voor den kapitaal- dienst met een batig saldo van totaal f 1.331,63. Aan de orde is nu de voorloopige vaststelling der gemeenterekening '27, alsmede die van het Waterleidingbedrijf over genoemd jaar. Bij monde van den heer Haver kort worden namens de Commissie van verificatie de volgende laanmer- kingen gemaakt: Meermalen is linden Raad de mogelijkheid besproken jde gloeikousjes in Warmond te betrekken. Het heeft spr. dan ook verwonderd, dat deze nog steeds door Amsterdam ge leverd worden, waarop door den Yo or zitter geantwoord wordt dat de kous jes direct van den fabrikant betrokken 'worden, wat veel voordeehger Juitkomt. Verder is het den lieer Haverkort opgevallen, dat aan den heer Molhui zen een mandaat uitbetaald werd, zon der dat hierbij een nota is overgelegd, dit verwondert hem te meer, daar de heer Molhuizen zelf op dergelijke fei ten meermalen aanmerking gemaakt hoeft. Het nazien der rekening van het Wa terleidingbedrijf was niet mogelijk, daar de betreffende stukken ter verificatie in Den Haag berusten, waarom spre ker alsnog verzoekt dat de Commissie in de gelegenheid gesteld Kal worden Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. 1 HUIZEN, 340.9 M. 1 (Na 6 uur ii.in. 1870 M.). N. C. R. V. 7.30 Declamatie door den beer W. J. A. Beyer te Leeuwarden. S.00 Uitzeiidavond. Spreker: de he e r A. van der 'Heyden, Rotterdam bestuurslid van het Chr. Nat. Vakverbond in Ned rland. On derwerp: „De vierde stand Muzikale medewerking verleent De Chr. Muziekvereen. „Oranje Harmonie" te Hilversum. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Diner-concert door het A.V.R. O.-kwartet. Medewerking van J. Horsten, cabaretière. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. Ignaz Neumark. Solist: Carlo v. Nes te, viool. 1 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSW USTEIÜL, 1250 M. 5.20 Concert. 9.20 .Gevarieerd programma. m LANGENBEUG, 469 M 6.20 Muziek. 8.05 Ouderuurtje. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.35 Piano-duetöem. UI 745 Muziek. i I 7.50 Concert vi t 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht 9.40 Muzikaal tusschenspeh 10.10 Muziek en gang. 10.50 Muziek. 11.35 Muziek. PAKIJS, (Radio), *75° M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouw berichten. 8.35 Koersen en mededeelingeiL 8.50 Concert. de boeken en verdere (yescheiden van bedoeld bedrijf te controLeeren. De Voorz. zegt dit gaarne toe, maar verzoekt, daar deze reeds door het Bu reau voor Nederlandsche Gemeenten 6s goedgekeurd, de rekening voorloopig vast te stellen. De (heer H e ij 1 zou (vooraf voorlezing der ontvangsten en uitgaven Svan dit bedrijf wenschen. Uit de voorgelezen cijfers blijkt, dat dit jaar deze rekening ;werd afgesloten met een batig slot van f 879,87 V2. Het nadeelig galdo t.m. 1926 'bedroeg, tot. f6.467,55, zoodat thans tnog een nar deehg saldo resteert van \f 5.587,S7}k* Na eenige toelichtingen wordt deze rekening .voorloopig vastgesteld, even als 4® gemeenterekening 1927, diea.v. werd aangeboden: gewone dienst ont vangsten f 134.636,62, uitgaven f 108.933.94V2, batig saldo f 25.702,67V2 Kapitaaldienst inkomsten f 148.371,15, uitgaven f 148,163,15, batig saldo f208. Dioor B. en W. wordt voorgesteld de vergoeding der bijzondere scholen a. v. vast te stellen. Overwegende, dat de rekening ,1926 voor de kosten van instandhouding, on derhoud en aanschaffing van leermidde len en school behoeften, van verlichting} verwarming en schoonhouden van liet schoolgebouw, een en ander de Openba re school betreffende, in lotaai hebben bedragen f556,17 en dat het gemiddel de aantal leerlingen dier schooi over bedoeld jaar 26 bedroeg, dus f 21,39 per leerling, wordt de vergoeding voor de R.K. school met -een (gemiddeld aantal leerlingen van 215 over bedoeld jaar bepaald op 215 maal f21,39; voor de school met den j3ijbel f4 598,85, met een gemiddeld aantal leerlingen van 110 over genoemd jaar op 110 maal f21,39 .is 12.332,90. Aldus besloten. Punt 5. Wat ter tafel zal worden ge>- bracht, wenscht de .V,oorz. in gehei me zitting te behandelen. (Pan de rond vraag wordt door niemand der aanwe zigen gebruik gemaakt, waarna de openbare vergadering wordt gesloten en in geheime zitting wordt overgegaan. NIEUWVEEN. Commissaris-bezoek aan de Johannes- SÜchting. Z.E. de Min. van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeiek. Commissaris den* Koningin in de provincie Zuid-Holland,, bracht .Vrijdagmiddag een langdurig be zoek aan de Johamnes-Stichting. Z. Exc., vergezeld van zijn secre taris, Jhr. Mr. van der Hoop, en den buigtemieester van deze gemeente, den heer J. Wl Geesink, werd ontvangen door den directeur den heer H. Kooistra, Dr. Nbut em de hoofdverpleegster zuster Raue. v De verschillende zalen werden in OOjgenschouw genomen, waarbij Z. Exc. zich meerdere malen op minzame wijze met de patiënten onderhield, vooral eenige oud-militairen, die op stramme wijze in de houding stonden, haJlden. zijn bijzondere aandacht Z. Exc. gaf Zijn tevredenheid te kennen over het rustig en helder aanzien van de gehee le stichting, alsook over den economi- schen opzet van het 'bedrijf, waardoor met slechts een 9-tal pleegzusters de geheele huishouding van circa 300 ver pleegden gedreven wordt. De directeur, de heer H. Kooistra, die ruilm een jaar hier in functie is, voordien had hij teen leidende positie in het Wi 1 helmiina-Gasthuis te Amster (dam, mocht tijdens het bezoek verm anen, dat Z. Ëxc. ijnet veel genoege.i was rond gegaan len zich verheugt.c over de deskundige reorganisaties, wel

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2