PUROL er op! ->E OORSPRONG VAN ZIET JIDDISJ. In „De Joodsche Gids" geeft B. de ries een artikel over de Jodentalen, waaraan het volgende ontleend is: Bestaan er Jodentalen? Hebreeuwsch bestaat. Dat is een Jodentaal. Doch verder?.. Ja, Hebreeuwsch is een Jo dentaal, doch het is meer. Hebreeuwsch is de Joodsche Taal, de eenige Jood sche. Maar daarnaast bestaan er nog andere talen, die niet Joodsch zijn, doch wel door Joden, alleen door Jo den gesproken worden. Toen de Joden in ballingschap gingen namen zij reeds spoedig de talen van de volken, temidden waarvan zij woonden, over. Joden hebben immers een groot aan passingsvermogen. Natuurlijk gebruik ten zij voor sommige zaken en begrip pen wel Hebreeuwsche termen, doch overigens onderscheidde hun taal- zich niet van die van de overige bewoners. Zoo ging het ook met de Joden in Duitschland en Spanje. Tegen het einde der Middeleeuwen kwam er echter verandering. De Jo den in Duitschland werden opgesloten in aparte Jodenwijken. Zij werden af gezonderd van de wereld en kwamen alleen in den handel met de Duit- schers in aanraking. Overal werden ze nu gekweld, zoodat vele besloten het land te verlaten. Zij verhuisden naar Polen en Litauen, landen, waar de Joden, toen uitgebreide rechten geno ten. Daar woonden reeds lang Joden, die daar gekomen waren vanuit het Zuiden. Doch deze Joden waren niet veel in aantal en stonden over het al gemeen niet op zulk een hoog Joodsch cultureel peil als de nieuw-aangeko- roen Duitsche Joden, zoodat zij zich spoedig assimileerden aan deze laat- sten en hun taal en gewoonten overna men. Deze Duitsche Joden nu, spraken evenals de Duitschers het z.g. Middelduitsch. In dien tijd echter be gon zich onder de Duitschers zelf lang zamerhand het Hoogduitsch te ont wikkelen. De Joden echter, thans op gesloten in hun Ghetto's, konden aan die ontwikkeling geen deel nemen. Zij bleven zich van de oude taal bedienen, die zij vermengden met Hebreeuwsche uitdrukkingen. Zoo ontstond langza merhand een apart Duitsch taaltje, dat nog alleen door Joden gesproken werd en deze oude Duitsche taal had den ondertusschen de immigranten naar Polen en Litauen ook meegeno men. Nu gebeurde er iets bijzonders. Ter wijl de Joden vroeger meestal spoedig de taal van de bewoners overnamen, behielden deze Duitsche Joden, doordien zij in zulke groote massa's kwamen en een land zonder midden stand of cultuur vonden, hun taal en drongen deze zelfs den inheemscben Joden op. Doordien nu de Joodsche cultuur zich zoo sterk o/.der deze Oost- Joden begon te ontwikkelen, kwam ook hun taal, nog meer dan die van hun aohtergebleven Duitsche broeders, onder Hebreeuwschen invloed. Ook kenden zij zich niet geheel aan de om geving onttrekken en kwamen er ver scheidene Slavische uitdrukkingen in de taal. Zoo werd er dus in Duitschland en Oost-Europa door dg Joden een taal gesproken, die niet Hebreeuwsch was, doch toch door geen ander volk ge sproken werd. En de Joden hielden aan deze taal vast en begonnen haar langzamerhand bijna als een heilige taal te beschouwen. Men noemde ze „Jiddisj", of „Jiddisj-taitsch" (Joodsch- Duitsch) of „Iwri-T^itsch" (Hebr.- Duitsch). Er werden Hebr. boe ken in deze taal vertaald en vooral de vrouwen bedienden zich van deze 1. ctuurs. De mannen daarentegen la zen Hebreeuwsch. Ook naar Holland en andere landen namen deze Duitsche Joden die taal mee. Toen nu na 1650 vele Joodsche ge leerden en onderwijzers uit het Oos ten naar Duitschland en aangrenzen de landen vluchtten, namen zij hun Jiddisj mee en versterkten dit daar door in Duitschland en verrijkten het met andere uitdrukkingen van hun dialect. Eerst na de emancipatie, na den tijd van Napoleon, begon men zich in Duitschland en West-Europa van de landstaal te bedienen, maar het duurde nog lang voor het Jiddisj in West-Europa geheel uitgestorven was, gelijk thans wel bijna overal het ge val is. In Oost-Europa daarentegen waar de emancipatie niet doordrong, ble ven de Joden het Jiddisj behouden, dat zich ondertusschen vertakt had in verschillende dialecten en steeds meer was gaan verschillen van het Duitsch. Toch beschouwde men het steeds als een bastaardtaal, als een taal waarvan men zich, uit onmacht om Hebr. te spreken, bediende. Als een volwaardi ge taal naast het Hebreeuwsch werd het echter nooit beschouwd. Wel een dierbare, doch niet een gewijde taal. Voor een intellectueel mensch was het een schande, zich er van als schrijf taal te bedienen. In de laatste halve eeuw is het evenwel anders geworden. Onder den invloed van verschillende stroomingen begon men het Jiddisj te h anteeren als een moderne schrijf taal, gelijkwaardig aan het Hebr. en het Duitsch. Een geheel moderne Jid- disje literatuur ontstond. Groote schrij- vi rs en fijne dichters vertolkten in de ze Joodsche taal hun gevoelens. En overal waarheen de Oost-Joden emigreerden, zooasl Amerika en En geland, namen zij hun Jiddisj mee. Jiddisje kranten verschijnen bij mas sa's, in Europa zoowel als in Amerika. Het Jiddisj is geheel opgenomen in de rij van de beschaafde, moderne talen en wee dengeen, die het thans durft wagen, het als een bastaardtaaltje te beschouwen. In het begin spraken we over Span je. Ook hier gebeurde namelijk iets dergelijks. Tqen de Joden uit Spanje werden verdreven, namen zij het Spaansch mede naar de landen in het Oosten om de Middellandsche Zee, waarheen zij vertrokken. En zij, zoo gehecht aan al wat Spaansch was, bleven zich be dienen van dez© taal, temidden van een Turksche en Arabische omgeving. Maar ook deze taal moest zich op den duur wel vermengen met Hebr. en Oostersche uitdrukkingen, en zij was ook afgesloten van de verdere ontwik keling van het Spaansch in het ge boorteland. Evenals het Jiddisj heeft ook deze taal, Ladino genaamd, zich gehandhaafd, en is ook in de laatste jaren schrijftaal geworden. De letters waarvan beide zich bedienen, zijn de Hebreeuwsche letters, volgens een bepaald systeem pasklaar gemaakt voor Duitsche en Spaansche klanken. Al hebben beide talen zich in de laatste jaren ook sterk ontwikkeld, toch valt een achteruitgang onmisken baar waar te nemen. In de „Jiddisje" zoowel als in de „Spanjoolsche" lan den bedient men zich steeds meer van de landstaal of van 't Hebreeuwsch. Hoe dit proces zich verder zal ontwik kelen, is nog niet te zeggen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Geboren: Dirk ,z.v. Piepenbrink en J. H. v. d. Bom Jacob z.v. W. Koopman en M. van Brussel; Sijtje Catherina d.v. D. Boot en C. Vergunst; Gijsberta Suzannad.v. G. C. v. Ës en J. C. Smits: Johannes Henricus Maria 23.v. H. de Heij en A. P. Twaalfhoven; Wilheïmina Cornelia d.v. S. van Kreuningen en A. Kok; Gerard us Petrus z.v. J. J. Oostdam en O. J. v. d. Meer; Jansje d.v. G. J. van Geen en J. Kleijne; Gerritje d.v. G. Nummerdo en W. van der Wolf; Johan na Wilheïmina d.v. Th. H. Grobben en E. W. van Capel; Maurina Cornelia d.v. J .van der Bijl en P. van 't Wout; Anna Johanna d.v. G. Blom en C. Vee- nendaal; Johannes z.v. A. Kranen burg en R. Jansza Ondertrouwd: H. J. v. d. Linden van Harmelen en W. van Elk. Gehuwd: O. H. J. Kebel jm. 22 j. en T. Molenaar jd. 24 j.; H. J. v. d. Louw im. e8 j. en J. J. Haze id. 21 j.; W'. Sainpimón jm. 26 j. en M. Kleijn id. 27 j M. v. jd. Neut jm. 30 j. en R$L van Wieringen jd. 29 j. Overleden: Cornelia Terhorst 52 j. G. van Abshfoven wed. Van K. v. d. linde 68 j.; G. de Boruijn wedn. van G. van Harten 95 j. Ingekomen van: Hazetrswoude, D. M. H im:n O ds!h weg ,178; Den H ag, W. W. M. v. d. Berg, St. Jorisstr. 10; Maastricht, G. A. van Ettinger, Z.-Nas- saustr. 12; Gasselte, A. Moraal en gez. boomkw.kn., Otweg 20a; Schoonhoven, M. M. G. v. d. Bergh, dienstb-, Nesse S: .Schoterland, E. de Lange, veehou dersknecht, Hoogedijk 14* Brielle, P. A. Zoetemeijer, timmermanskn., Wilhelmi- nastraat 15's-Hertogenbosch, A. M. Hendriks, winkeljuffr, Raadhuisstr. 281 Nieuwer-Amstel, M. Andreesen, Pr. Hendrikstr. 69; Wormerveer, N. Ver kerk en gez fabr. arb., Bruggestr. 13; Rijsenburg, B. Beenen, Raadhuisstr. 44. Vertrokken naar: Woubrugge, M. van tder Lede; Bodegraven, K. Baars, vee- houdeTsimecht; Zwammerdam, C. van der Leede, houtbewerker; Woubrugge, >M. Griffioen; Monster, W. Penders, iSdheepm.kn.; Ter Aar, M. Haak, be tonwerker; Ledmuidem, J. C. M. Wijfje dienstb.; Amsterdam, Kr. Heerengr. 87, ,A. C. v. d. Toorn; Zwammerdam, M. W. .Verbree, dienstbode- Zwamimerdam, C. Bruijnes, fabr.arb.; Bodegraven, A. v. d. Bosch, dienstb.; Den Haag, Oranje plein 24, B. H. G. Haan, leerEn^j ver pleegster; Maarssen, P. Vei;duijn en gez., los werkman; Zwollekerspel, D. Bomihof, nalfenier- Kamerik, T. Mole- ,naar; Leiderdorp, v. d. Ham; Sassen- iieim, M. M. Langelaan, dienstb. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Dirk z.v. Th. Hamoen en A. van Beijeren; .WiUempje d.v. Joh. Vijnk en A. van Gog; Petrus Bernard us z.v. J. H. van den Bosch en G. G. Feijt; Neeltje d.v. C. van Wüjk en B. van den Heuvel. Getrouwd: J. J. B. Spreftj 28 j. en S. J. van Ghesel Grote 27 j. Overleden: M. van Leeuwen geh'. met A. Duits 53 j.; E. Mulder geh. met A. van Os, eerder wed. van Wi. Boer 76 j. Ingekomen van: Alphen a. d. Rijn, K. Baars, los werkman; Dohlen, Dl, A. W. Eilers, dienstbode. Vertrokken naar: Hillegom, A. J. Maat, chauffeur; Naaldwijk, Jac. Ver laat, broodbakker; Renkum, W. T. Hoek stra. horlogemaker; Amsterdam, J. W Verlaat, reiziger; Eggelagerveld, Dl., W. Meinen, boerenkn.; Nrjkerk, P. van Nes, Inspecteur van het Lager Onder wijs; Den Haag, J. Splinter; Woerden N. de Jong, dienstb. FArrnowouDR. Door de Chr. Oranjevereeniging al hier werd Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk een samenkomst gehouden ter herdenking van den 70en verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, waarbij als feestredenaar optrad de WelEenv. heer Ds. J. C. Lekkerkerker, van Benne- broek. Het ruime kerkgebouw was tame lijk goed gevuld met belangstellenden, toen om 8 uur de heer D. de Bruyn IJzn. het samenzijn opende door te laten zingen Ps. 89 1 en 8 en voorging in gebed. Daar op las hij een gedeelte van Ps. 78. sprak een kort openingswoord en riep allen, in 't bijzonder Ds. Lekkerkerker een hartelijk welkom toe. Ds. Lekkerkerker, het woord verkrijgen de, had tot onderwerp „Koningin Emma" en bepaalde zijn aandachtig gehoor ach tereenvolgens bij: le de Goddelijke band; 2e. de historische band; 3e. bij den band der liefde die ons bindt aan onze geliefde Koningin-Moeder. De groote en rijke be- teekenis van deze edele Vorstin en Moe der, die zich in haar opofferende liefde gaf aan haar Huis en aan haar volk, waarmede zij zich één gevoelde in liefde en leed, en die in woord en daad getoond heeft als, Vorstin de Moeder des Vader lands en Christin te zijn, werd in een hel der licht gesteld. Door den heer S. P. Visser, van Bennebroek, secretaris van den Ned. Orgelraad, werd ter afwisseling een orgelconcert gegeven, wat op zeer uit nemende wijze werd uitgevoerd. Aan het einde ging de spreker voor in dankgebed, waarop staande door de aan wezigen een tweetal coupletten van het Wilhelmus werd gezongen. Op den Gemeeneweg bij de losplaats is gevonden een zwart gelakt, geel gebiesd heerenrijwiel merk „Garicke", voorzien van belastingplaatje 1928, waarop de let ters A. W. waarschijnlijk met een draad nagel zijn geslagen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-veldwachter op het dorp. Doordat het beest schrikte geraakte op den Gemeeneweg paard en rijtuig van den groentekoopman v. S. alhier te wa ter. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, alleen eenige materieele schade. HILLEGOU. Burg. Stand. Bevallen: M. J. Weijers —Jansen, Z.; G. de Wagt—Schipper, D.; G. van WerkhovenMink, D.; A. M. Ver- steegeSpiering, D. Ondertrouwd: J. G. van Amerongen en C. de Bree. Overleden: A. Koster, wed. H. Weijers, 82 jaar. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: Er is wel geen bedrijf, dat grooter cri sis heeft medegemaakt dan de visscherij. Niet alleen wat betreft de verplaatsing van als wel de totale wijziging der mid delen, waarmede ze wordt uitgeoefend. Pas vóór den oorlog voltrok zich de om zetting van bom tot logger en nu na en kele jaren werden de loggers door motor schepen vervangen, maar zelden zal men een tak van bedrijf kunnen aanwijzen, waar zulke prijsverschillen zijn te con- stateeren als bij de visscherij. Dezelfde schepen, die aangekocht wer den voor bijna 1 ton gouds werden binnen 10 jaar, neen binnen minder tijd van de hand gedaan voor 1015 mille. Of dan ook van kapitaalvernietiging sprake is, behoeft wel geen betoog. En nu, terwijl we tien jaar zijn na de beëindiging van den wereldbrand, beeft het er den schijn van of we voor enkele jaren klaar zullen zijn en sommige wenschen in het vak bewezen dat het weer goed zal worden, tenminste loonend, als men nog maar eenige span kracht heeft. De privé-zakenman kan in doorsnee dezen strijd niet volgen, een en kele uitgezonderd, en zoodoende is de toe komst aan de N.V.; die zich dan zullen moeten aanpassen aan de veranderde om standigheden. Want deze zijn wel in al lerlei opzicht aanwezig. Vroeger vertrok men van huis en duurde de reis soms 2 maanden. Men was totaal afgesloten van de buitenwereld. Thans met de radio, waarvan reeds velen voorzien zijn, blijft men op de hoogte van wat er aan wal ge beurt. Daarbij komt dat iederen avond te ongeveer 6 uur de vischerijberichten, via Scheveningen-Haven worden doorgegeven zoodat men geregeld kennis neemt van de schepen die binnen zijn, met hunne vangsten, van de prijzen der haring, van den toestand en de plaats der visscherij, enz., zoodat geregelde gegevens bij de op varenden binnenkomen. De statistische gegevens wijzen a&n, dat nu reeds per 1 Augustus eenige duizenden tonnen haring meer zijn binnengebracht dan ten vbrigen jare, zoodat de sombere voorspellingen met betrekking tot doodvisschen van de Noordzee ten opzichte van de haring neer komen op het spreekwoord van de pro feten die enz Ten opzichte daarvan schiet ook de menschelijke wijsheid in alles tekort en gevoelen we, dat we menschen zijn en geen vermogen hebben, om in de toe komst te kunnen zien. Wel is het typee rend, dat, terwijl vroeger de haringvis- scherij slechts eenige maanden werd uit geoefend, men thans van een onderbreken daarvan feitelijk niet meer kan spreken. Zelfs in Februari reeds gaat men z'n ge luk beproeven in 4e Iersche zee, geleide lijk trekt men dan rondom de Schotsche kust en terwijl dan in Augustus en Sep tember de visscherij zich meer zuidwaarts verplaatst, wordt deze in het Kanaal be ëindigd. Dit einde was het afgeloopen sei zoen voor enkelen eerst daar, toen de eersten in den loop van JanuariFebru ari weer waren vertrokken naar de Ier sche zee. Moeilijk is het dan ook om te spreken van behouden teelt, wat vroeger in den regel met St. Nicolaas samenviel. Ten opzichte van den handel is de ver andering mede opgegaan. Rusland, de vroegere groote consument is vrijwel uit geschakeld, hetgeen een groote factor is in den handel. Sommige voorteekenen wij zen er op, dat in die richting ook in de toekomst wel iets zal worden bereikt. Is het wonder, dat bij een zoo wisselend be drijf de positie van een gemeente, waar voor het bedrijf hoofdbron van bestaan is, een moeilijke wordt? Ook onze gemeente, ja zij vooral, kan spreken van een gewel dige verandering, en de oorlogscrisis heeft hier wel haar sporen diep ingezet. Dat. de moeilijke positie waarin wij als gemeen te verkeeren, wat worde verlicht, daar over zijn alle leidende gedachten het roe rend eens. Aan, het gemeentebestuur de moeilijke taak om in dezen die leiding te geven, opdat onze druk wat worde ver licht. Wellicht hebben we gelegenheid hierop nog wel eens terug te komen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Met de aardappelen, zoowel de late als de vroege blijft het slecht gaan. De prijzen zijn te laag. De kwaliteit is over het al gemeen best. Met bospeen loopt het den laatsten tijd aanmerkelijk beter; de ge- heele week werden loonende prijzen be taald. Thans wordt de aanvoer van bloem kool ook al van beteekenis: 4000 a 5000 per veiling. De prijzen zijn best. Jammer, dat bij enkele tuinders ook dit jaar de bekende draaihartenziekte weer optreedt. Dit geeft groote schade aan degenen die dat treffen. Van dergelijke gewassen komt niet veel terecht. Er is tamelijk veel late bloemkool uitgeplant. Ergerlijke baldadigheid. Sinds eenigen tijd staat het pand Val- kenburgschen weg, vroeger bewoond door den heer D. Parlevliet, thans eigendom eener Bankinstelling, onbeheerd. Naast dit pand is de haven der Zanderij van de Amsterdamsche Ballast Mij„ welke haven aansluitend op den Rijn, door de Katwijk- sche jeugd als zwembassin wordt ge bruikt. Als opgeschoten jeugd in grooten getale bij elkaar is, komt het nog wel eens tot een conflict. Zoo ook hier en zoo als te doen gebruikelijk is, gaat men dan elkaar met projectielen bewerken. Naast een onbewoond pand veroorzaakt zulks een dubbel gevaar, n.l. dat de ruiten het ontgelden moeten. Van het pand, waarbij een zeer groot haringpakhuis behoort, werden niet minder dan 180 ruiten ver nield. Wie de „slag" verloren heeft bij de oorlogvoerende partijen is niet bekend ge worden, doch dat de Bankinstelling ze ker tot de verliezende partij behoort, staat onomstootelijk vast, al heeft de politie de zaak in handen. Intusschen is het terrein afgezet en voor verdere veldslagen niet meer toegankelijk. Als het kalf verdron ken is.... U883. Hyacinthenveiling H. B. G. Uitslag van de Hyacinthenveiling op Vrijdag 3 Aug., onder directie van het H. B. G. (G. A.) alhier. De belangstelling was uitstekend. Aangevoerd waren 350 man den. De kooplust was best. Queen of the Pinks 1922 f25, 19 op f24, 18—19 f20, 17—18 f 14, 16—17 f 13.50, 15—16 f 14, 14—15 f9.50; La Victoire 19— 22 f32, 19 op f31—35, 17 f 22—24, 16—18 f 20, 15—16 f 16, 14—15 f 16.50, 13—14 f 9.50, 12—13 f6.50; Nimrod 16 op f23, 15—16 f 17.50, 13—14 f8.50, 11—12 f5.25; Marconi 19 op f 25, 17—18 f 17.50, 15—16 f 11.50, 13-^ 15 f9; 1'Innocence 20 op f34, 19 f34, 19 20 f35, 18—19 f 27—32, 16—18 f 18, 15—16 f 14, 12—14 f 11; La Grandesse 18—19 f30, 1112 f3; Gertrude 21 op f37, 19 op f35, 18—19 f31, 17—18 f25; Generaal De Wet 20—21 f 27, 19—20 f 24, 13—19 f 19.50; Queen of the Blues 18 f32, 16 f 19, 15 f 17, 14 f 13, 12—14 f 10; King of the Blues 19—20 f33, 16—18 f23, 14—15 f 13, 13—14 f 14, 12—13 f8.50; Moreno 19 op f29, 18 f18.50, 1617 f 15, 15 f 12, 14 f 12.50, 12—14 f7.25; Prins Hendrik 17—19 f37, 16—18 f30, 16 f22; Garibaldi 18 f34, 17 f28; Dr. Lieber I f24, II f23, III f21. Zooals men kan nagaan is dus deze speciale Hyacinthenveiling best geslaagd. NIEUWKOOP. Begin Sept. Ihoopt het Chr. Mu ziekgezelschap per autobus N.A.L. een uitstapje te maken naar het Good en omgeving. J)e heer T. Klapwijk, loodgieter, had het ongeluk tijdens het bewerken \-an het dak van het kaaspakhuis van den heer D., met anastiek, een zijner handen zoodanig te verbranden, dat ge neeskundige hulp moest worden dnge- troepen. Het bouwen van L*en pakhuis voor irekening van den heer Bodegraven, is opgedragen aan de Gebr. [Bodegraven. Burgerlijke stand. Bevallen: H. J. Veenman geb. Vink, d.J. Yermeij geb. Verburg, d.; M. Blom geb. v. Leeuwen, d Overleden: G. Blom, 263. Gisteren maakten een twintigtal leden .van de Chr. Zangver een. „De Lofstem" van, hier per autobus N.A.L. ondernemer de heer P. Langhout te Ter Aar, een autotochtje naar Valken- veen en omgeving. Des avonds keer den allen ongeveer 10 uur, zeer vol daan over het genotene, huiswaarts. De ze dag zal niet licht vergeten worden. RIJN8BURO. Bloemenhandel. Met het frissche weer kunnen de tame lijk goede prijzen der bloemen zich ge makkelijk handhaven. Gladiolussen voor al gaan graag weg en brengen van ƒ0.70 1.10 op, terwijl buitengewone soorten be taald worden met ƒ2.103.50, Centoria 0.250.33, Montbretia 0.700.80, Margrie ten 0.300.55, Godesia gepeld 0.901.20, Bosgodesia 68, Anjers 0.30—0.48, Primu- linus 0.450.70, Dahlia's 44.30, Pompon Dahlia's 0.901.30, Zinnia's 0.801.20, As ters in meerdere kleuren 0.450.70. RIJNZATERWOUDE. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Ge- rardus, zv. M. van den Hoek en Katharina Wolvers; Martinus Johannes, zv. A. C. Rij- kelijkhuizen en Clazina A. Stigter; Pieter, zv. Kors Mokkenstorm en Gerritje Boer. Overleden: Martina Jansen, oud 21 mnd. WOUBRUGGE. Bezoek Commissaris der Koningin. Vrijdagmorgen omstreeks half elf arri veerde Z.Ex. de Commissaris der Konin gin, vergezeld door den heer Mr. E. J. Thomassen h Thuessink van der Hoop. Na de ontmoeting met B. en W. in de raadszaal werd de oudheidkundige ver zameling ten raadhuize bezichtigd, als mede het historisch kerkgebouw. Van tal van woningen wapperde de driekleur, ZEVENHOVEN. -7 De heer W, v. d. Bosch weyd zoo danig vdoor een insect fin zjjn gezicht gestoken., dat doktexshulp noodzakelijk RECLAME Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest bleek. Dit is ireeds «een £e geval alhier door insecten. GEMENGD NIEUWS. Buskruit in de schoorsteen. De mijnwerkersvrouw E. te Bleijerheide bemerkte deze week, dat langs de ka chelpijp een touw hing, dat door het plafond van het keukentje kwam, waarboven hooi en stroo, enz. van den eigenaar van het huisje, waarin ver schillende huishoudens wonen. Ze liet het touw hangen en waar schuwde haar man, toen deze van de mijn terug kwam. Toen er eens flink aan het touw ge trokken werd, brak het stuk. Op het zoldertje ging de mijnwerker een onderzoek instellen, en later werd de politie gewaarschuwd, die eveneens den halsbrekenden toer verrichtte om een onderzoek in loco te gaan instellen Het resultaat van dit onderzoek was verrassend. Het bleek, dat het touw een vuur- koord was om ontploffingen te weeg te brengen en dat een gaatje in den schoorsteen was gemaakt, waarin kruit was gelegd. Ook op den zolder werd nog buskruit gevonden. Een en ander werd door de politie in beslag genomen. De veronderstelling is, dat de per soon, die het koord heeft aangebracht en de buskruitlading gelegd en de be doeling heeft gehad het koord te lei den door de kachelpijp. Bij het aanma ken van de kachel moest de brand ontstaan en de woning, oud en bouw vallig, zou totaal zijn afgebrand. Aan het groote levensgevaar, waar- in de ouders en vele kinderen zouden hebben verkeerd, heeft de dader wel licht niet gedacht. 'Een inbrekersbende gearresteerd. Op het einde der vorige week stond in een korenveld der gemeente Merkstein dat aan Kerkrade grenst, een luxe auto. Énkele dagen later stond de wa gen wederom op dezelfde plaats. Toen werden de landjagers gewaar schuwd. Deze slopen door de koren velden en stonden plots voor den auto. Het gelukte hun twee personen te arresteeren, een derde wist te ontko men, Bij fouilleering bleek, dat de aangehoudenen tot de tanden gewa pend waren. Ze werden in arrest ge steld. Uit het onderzoek bleek, dat de Ad- 1 er-auto te Dusseldorf gestolen was en dat de gearresteerden beruchte in brekers zijn. Ze worden verdacht schuldig te zijn aan de vele diefstallen met braak, die de laatste nachten in Duitsche grens gemeenten gepleegd zijn, Of ze ook debet zijn aan de nachte lijke inbraken te Kerkrade en in an dere gemeenten gepleegd, zal nog uit bet voortgezet onderzoek moeten blij ken. Brand. Gistermorgen zijn afge brand twee boerderijen aan de Mollen- hutscheweg onder Hatert (G.), door drie gezinnen bewoond. Een paard, drie varkens en een koe kwamen om. Alles was verzekerd. Wat de electrlciteit vermag. Men schrijft uit Londen: De diensten, die de electriciteit aan de menschheid kan bewijzen#schijnen waarlijk onbegrensd te zijn. Een professor in Engeland heeft nu een electrisch middel gevonden om te leeren schrijven. De professor had eens een leerling, die bijzondere schranderheid toonde in gesprek en mondelinge lessen, maar wiens huis- en schoolwerk een voudig hopeloos was. De oorzaak van dit contrast ligt in het feit, dat hij de pen niet kon han- teeren. Schrijven was hem een gruwel en een geestelijke marteling. De jon gen drukte zoo hard op zijn pen, hield haar zoo stijf vast en kraste zoo deer lijk, dat zijn hand doodmoe was aan het eind van de lijn. Om den knaap van deze ernstige te kortkoming te genezen, kreeg hij apar te lessen, waarbij een door den profes sor uitgedacht electrisch toestelletje dienst deed. De stalen pen, waarmede de jongen schreef, had electrische con necties, die bewerkten, dat de schrij ver een electrischen schok in zijn nek? kreeg, als hij te hard op de pen drukte Bovendien bewerkte het toestelletje, dat regelmaat en orde in het schrijven werd bevorderd. Het schrijfblad was glad carton, waarin twee evenwijdige metalen lij nen waren gelegd. Tusschen die lijnen moest de jongen zijn letters vormen. Wanneer de pen een der lijnen raakte, ontstond een zo°mond geluid. Wanneer hij te ver ging over de schreef, luidde een bel lotje. Aldus leerde de jongen voortreffe lijk zijn handspieren beheea*schen en goede letters vormc-n. De professor wer niet, of het toe stelletje algemeen in gebruik kan wor den genomen. Maar in dit bijzondere geval voldeed het prachtig. De jongen ontwikkelde zich tot een voortreffelijk! leerling en bezocht later met succes de universiteit v

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7