Zijden Kousen, Aan het einde der "Week Richten wij gewoonlijk in ons weke- lijksch overzicht allereerst den blik naar het buitenland, iets wat vanzelf sprekend is, omdat de groote gebeur tenissen zich gewoonlijk buiten onze grenzen afspelen, ditmaal zullen wij van deze gewoonte afwijken en aller- e<rst in herinnering brengen de bete kenis, die de afgeloopen week voor ons land gehad heeft. Trouwens de oogen der heele wereld zijn in deze dagen op ons land gericht, nu te Amsterdam tie Olympische Spelen gehouden wor den, die j.l. Zaterdag met een „wij dingswoord" van den oud-minister dr. J. Th. de Visser geopend werden. BelangTijker evenwel voor ons volk dan de Olympische Spelen achten wij den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, die dit jaar in den lande met 1 do- -wektheid gevierd werd. Vooreerst omdat H. M. den leeftijd van 70 jaar bereikte, doch tevens om dat het weldra een halve eeuw zal zijn, dat deze Hooge Vrouwe in den waren zin des woords in het midden van ons volk heeft vertoefd. Zij heeft een groote plaats in het hart van het Ne- aerlandsche volk bekomen, vooral ook omdat zij is geweest de moeder van onze Koningin, die in de proclamatie, waarmee zij op 31 Augustus 1898 de regeering aanvaardde, o.m. zeide: „Mijn innig-geliefde Moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschul digd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting der plichten, die nu op Mij rusten". H. M. de Kóningin en Prinses Julia na waren juist den dag vóór Koningin Emma's verjaardag van hun vacantie- reis uit het hooge Noorden teruggeko men en zijn in behouden welstand ten paleize Soestdijk gearriveerd. Wat het buitenland betreft, is de be langrijkste gebeurtenis der afgeloopen week de mededeeling van den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, dat Engeland met Frankrijk gekomen is tot een compromis inzake de bewape ning ter zee. Om de beteekenis daarvan goed te begrijpen, zal men zich in het geheugen moeten terugroepen, hoe in dertijd op de conferentie te Washing ton Engeland voor den dag kwam met het voorste.! om de duikbooten af te schaffen, waartegenover Frankrijk den moed had den eisch te stellen nog 90.000 ton te mogen bijbouwen. Sinds dien was het tusschen Engeland en Fran'krijk nu niet bepaald koek en ei, wat vooral te bespeuren viel aan de mtnder aangename op- en aanmerkin gen die Frankrijk lanceerde naar aan- jeiding van Engeland's houding op de conferentie van Coolidge, waar Enge land, Amerika en Japan het kruiser- vraagstuk behandelden. Wat het compromis precies inhoudt is nog niet bekend maar het feit alleen al is van beteekenis. Nu is de mogelijkheid weer open voor een nieuwe conferentie ter be perking van de bewapening ter zee, en het verluidt reeds dat een dergelijke conferentie in het najaar te Genève zal gehouden worden. Waarschijnlijk zal de totstandko ming van Kellogg's anti-oorlogsver drag ook wel het hare hebben bijge dragen tot de vergemakkelijking en verhaasting van het Engelsch-Fran- sche compromis. Men moet dan ook de beweging naar ontwapening en die tot uitbanning van den oorlog noch over-, noch onder schatten. Indien in deze vredesbewe gingen niet de tendens zit, slechts den volkerenstrijd door den klassenstrijd te vervangen, kan van al deze strevin gen gezegd worden: verderf het niet, er is een zegen in. LUCHTVAART. DE ONDERGANG VAN DE ITALIA, Interview met Biagi. De radiotelegrafist van de „Italia" Biagi is de eerste van de leden der ex peditie geweest, die het stilzwijgen over de lotgevallen van de „Italia" heeft verbroken. Hij heeft zich door de „Tribuna" laten interviewen. Hij deed mededeelingen ovc het le ven van hem en zijn makkers op het ijs en het vinden van Pomella, die reeds overleden was. Biagi vond hem niet gebogen hoofd zittend op een ijs blok. Biagi schudde hem heen en weer, vragende „Heb je je bezeerd, Pomella?" Doch hij kreeg geen ant woord en begreep toen, dat Pomella, die blijkbaar een leelijken val op het ijs gemaakt had, aan de gevolgen daarvan overledenwas. Men heeft hem vervolgens in het zeemansgraf bijgezet. Bij den val was het radiotoestel ont wricht, doch er was niets gebroken. Biagi heeft onmiddellijk het herstel lingswerk ter hand genomen, met het gevolg, dat men na een uur reeds tot ontvangen en na acht uur tot het zen den van telegrammen in staat was. Biagi's voornaamste zorg gold de ac cumulatoren, daar de geringste lek de chemicaliën zou doen wegvloeien en Biagi en de zijnen van de buitenwe reld zouden worden afgesloten. Voor de ijsberen, waarover Biagi in zijn jeugd zooveel gelezen had, had hij een heilzame vrees. Nobile's hond Titina blafte er op een keer een aan, die spoedig het hazenpad koos. Malm- gren doodde een anderen beer met zijn revolver en Biagi joeg er een met re volverschoten op de vlucht. Berenvleesch smaakt volgens hem bijzonder goed. Zij aten het zoo vaak. dat zij aan den smaak geheel gewend geraakten. Alleen Lundborg had er aanvankelijk een afkeer van. doch toen er tenslotte niets anders over bleef at ook hij het met smaak. Vis- schen heeft Biagi nimmer in het Pool gebied gezien. Toen Majoor Maddalena zijn rubber boot omlaag had geworpen, heeft Bia gi nog getracht'uit visschen te gaan, maar hij kreeg nimmer beet.. Zee honden zijn er in het Poolgebied in overvloed, doch de dieren zijn uiterst schuw, zoodat het bijna onmogelijk is er een te benaderen. De gezondheid van de mannen'in de tent liet niets te wenschen ovpr. Na tuurlijk met uitzondering van hen, die gewond waren, voegde Biagi er aan toe. De meestén der mannen hadden last van sneeuwblindheid; vooral Ce- cioni leed hieraan. Hun uiterlijk on derging een groote. verandering. Ge neraal Nobile, wiens gezicht zeer ge bruind was, zag er met zijn langen baard en ongekamde haren zeer on gunstig uit.. Toen Lundborg arriveerde, vertelde Biagi verder, deden wij ons best om met de scharen, die hij bij zich had, ons uiterlijk te fatsoeneeren, Joch, al vorens de „Krassin" ons eindelijk op pikte, slaagden wij er niet in op fat soenlijke menschen te gelijken. De Russische barbier aan boord van de „Krassin" gaf er, nadat hij niet min der dan vijf scheermessen had bedor ven op het aangezicht van Biagi, de brui aan. En Biagi moest tensl ite een beroep doen op des barbiers broe derliefde om van hem gedaan te krij gen, dat hij nogmaals probeerde hem een meer fatsoenlijk uiterlijk te ver schaffen. Nobile had bij zijn vertrek zijn ge- noraalskepi achtergelaten en dit hoofd deksel kwam Biagi te pas, want hij had het ziine, dat geschikter was voor een vliegtocht, aan Nobile medegege ven. Toen Biaei en zijn vrienden ein delijk op de „Krassin" arrivi rden ge raakten de -v-.^pelingen daar een beet je in de war door het gezicht van dat e< eraalshoofddek. van Biagi, dien zij nota bene „Kameraad Generaal Biagi" noemden. Uit het Sociale Leven. UIT DE SIGAr _ndu:trie. Naar Het Volk verneemt, zijn de on- lii rhandelingen tusschen de patroons en de werklieden-organisaties in de si- garenindustrië gisteren hervat. De besprekingen over l.ct oprollen van machinebosjes konden niet tot een einde gebracht worden en zullen in een volgende besnreking worden voortgezet. Over de plaats-klasseregeling voor de sigarenmakers is overeenstemming bereikt. Vastgesteld i9, dat tusschen een eerste klas plaats ën een vijfde klas plaats i i totaal 10 pCt. loonver- schil zal zijn. Over het verschil van de overige groepen werklieden zal nog nader ge sproken worden. DE STAKING BIJ DE FIRMA STORK Omtrent de.reden tot de aangekon digde loonwijziging, waardoor de sta king der klossenspoclsters is ontstaan, zti opgemerkt, dat dit ben gevolg was van onregelmatigheid in de Üoonen, al dus wordt van werkgeverszijde bericht. In genoemde afdeeling had dus een vermindering en in teen landere afdee ling .(aandraaisters) een verhooging der loonen plaats. Het bericht, dat de kwes tie in handen is gesteld van (het bestuur der Twentsch—Goldersche Fabrikanten vereeniging, behoeft in zooverre Recti ficatie, dat de secretaris (dezer vereeni ging, met Ide kwestie in kennis is ge- Waar de resp. Te.xtielarbeidersbonden tot nog |oe buiten ihet conflict staan, is er voor de directie nog geen aan leiding harerzijds de kwestie m handen te stellen van genoemde Fabrikanten- vereeniging. Zooals reeds gemeld, bedraagt het personeel dezer fabriek ruim 1300 per sonen, welke, indien de kwestie niet vrij spoedig .opgelost 4 ordt, werkloos bullen worden. DE LOOGIETERSSTAKING EN HET CONFLICT BIJ ,.DE SCHELDE". In verband met (het feit, dat het con flict bij „De Schelde" en de l'oodgie- tersstaking, welke reeds eeni^e ïnaan- den duren, nog geruimen fcjja kunnen voortduren, heeft het bestuur van het N.V.V. besloten, indien in de eerstvol- gende_ weken deze conflicten niet tot, oplossing zijn gebracht, ifcegeh einde' Augustus een steunbeweging onder He leden der modern© vakbeweging uit te eqhrgven ROOD OF GEEN BROOD. In „De Amsterdammer" wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegenover de woorden in socialistische kringen inzake de vakvereenigingsvrijheid, nog steeds ge steld moeten worden de daden van tyran- nie en onderdrukking der „moderne" vak beweging in meer dan één land. „De Volkskrant" van: 11 Juli 1928, ver haalt, dat in Hüttenberg (Stiermarken, Oostenrijk) een staking is geproclameerd, omdat daar een arbeider was in dienst ge nomen, dia lid was. van een niet-socia- listische vakorganisatie. - De directie dezer fabriek gaf echter niet toe, zoodat de staking.een nederlaag werd voor de r^ode dwingelanden. Maar toch gaan de socialisten door met deze vrijheidsbeperking overal waar het mogelijk is, toe te passen. En de socialis tische „Arbeiter Zeitung" verdedigt deze tyrannie. Waar wij, aldus genoemd blad, b.v. 90 pet. der arbeiders hebben georga niseerd, daar zullen wij wel weten te voorkomen, dat niet-rood georganiseerden te werk worden gesteld. Hier hebt ge de openlijke verdediging van de aanranding der vakvereenigings vrijheid door een officieel orgaan der So ciaal-democratische arbeiderspartij. De „Evangelische Sociale Warte", het orgaan van het Zwitsersch Prot.-Christe- lijk Vakverbond, van 1 Juli 1.1. schrijft naar aanleiding van een fel protest van Fr. Adler tegen de reis van Alb. Thomas naar Rome, waar hij ook de fascistische vakorganisaties bezocht, wat hem gewel dig kwalijk werd genomen, o.m. het vol gende: „Wij hebben tot nu toe van dit met kracht en klem verdedigen der vakver eenigingsvrijheid nog niets gemerkt. Juist de socialistische vakvereenigingen in Zwit serland maken vakvereenigingsvrijheid onmogelijk. Dat bewijst het geval Joder te Biel, wien zijn arbeid ontnomen werd, omdat hij lid was der Prof.-Christelijke vakbeweging; dat bewijst het nieuwe ge val Bochofner, die op eisch der socialisti sche organisatie in de levensmiddelenbe- drijven, door de coöperatie te Bern ontsla gen werd; dat bewijst ook het geval Man- gold in Zürich, die als steenhouwer ont slagen zal worden, als hij zich niet bij de socialistische Hoüt- en Bouwarbeidersor ganisatie aansluit, hoewel men weet, dat Mangold bij de Prot.-Christelijke vakbe weging aangesloten is. Men heeft aldus het treurige schouw spel, dat op de groote internationale &r- beidsconferenties, de vertegenwoordigers der socialistische vakorganisaties zich als verdedigers der vakvereenigingsvrijheid opwerpen en zij de erkenning der vakver eenigingsvrijheid eischen van de fascis ten, welke vrijheid zij zelf met voeten ge treden heeft. De vertegenwoordigers der socialistische vakbeweging vergeten te zeggen, dat zij het principe der vakver eenigingsvrijheid slechts zoolang hoog houden, tot zij de macht hebben, om dan met druk en dwang de arbeiders te dwin gen in hun organisaties te treden, gelijk bovenstaande gevallen bewijzen." Hier behoeft niets aan toegevoegd te worden. Waar het de socialistische vak beweging mogelijk is, daar past zij nog steeds toe het: Rood of geen broodl In dien zij de mogelijkheid zag ook in ons land deze middelen aan te wenden, zij zou het niet laten. De machtsverhoudin gen beslissen immers. UIT ONZE INDIEN. EERHERSTEL. Het Bat. Nieuwsblad looft de Regee ring voor de rehabilitatie van ir. Meer- tens, wiens weder-opneming in vasten dienst nu slechts nog maar 'n kwestie van tijd is. Daarmede heeft de Regee- rjng het onbillijk karakter aan de on matig zware straf ontnomen. Het blad stelt vast, dat het de Regeering siert dat zij in deze aangelegenheid toegan kelijk gebleken is voor de critiek van de publieke opinie, en aldus een over winning op zichzelf behaald heeft. Het blad meent tenslotte thans ook voedsel te moeten geven aan de hoop, dat nu ook de assistent-resident Kar- sen en de controleur Veen (die destijds van Sumatra's Westkust werden over geplaatst) hun kans nog zullen krijgen GRENSSCHEIDING OP NIEUW- OUINEA. Anetaverneemt, dat de gouverneur der Molukken, de heer L. H. W. van Sandick, en de resident van Ternate, de heer W. A. Hovenkamp, op 13 Aug. a.s. te Hollandia op Nieuw-Guinea een ontmoeting zullen hebben met den RECLAME. M \i(j laddervrij, 139, 129, 119, 107, 89 cis. Alle kleuren. Administrator of the Territory of New Guinea, den General Wisdom. Deze hoofdambtenaren zullen confereeren over de vaststelling van de grens tus schen het Nederlandsche- en het Man daatgebied. EEN CLANDESTIENE WAPEN- FABRICAGE. D e politie-autorit riten te Bandoeng: ontdekten dat een Inlander ini hlet Pen- (galepgansche clandestien geweren ver vaardigde. Bij een 'inval in 'de gehei me werkplaats werden een voorlaad- geweer en twee pistolen pJsmiede 8 geweerloop en in beslag genomen. Bij (di verse personen, bij wie vervolgens in vallen plaats hadden, werden nog zes geweren in beslag genomen, die deze heden van "den fabrikant hadden ge kocht. De betrokken wapenfabrikant yer- klaarde reeds gedurende drie'jaren zijn wapen-industrie te drijven. DE COMMUNISTEN IN NED.-INDIë. Alimin, die op het congres van de communistische internationale de com munisten in Ned. Oost-Indië vertegen woordigt, heeft blijkens het verslag in de Prawda gezegd, dat de huiLljge toestand karakteristiek is voor de ge lijktijdige opleving van het proletariaat in de industrieele landen en de ver drukte bevolking der koloniën. Het gaf te denken, dat de tweede internationale meer belangstelling begon te wijden aan de koloniale beweging, en pp haar aan staande congres zal dit probleem bij zondere aandacht ten deel vallen. De tweede internationale streeft ier naar de Reorganisatie van hlet koloniale prole tariaat te verzwakken. Daarom moet de derde internationale speciale aandacht schenken aan de, vorming van de par tij jn de koloniën, met ondersteuning (van de Europelesche secties van de (Komintern. Wij meenen, aldus Alimin, dat wij onze Hollandsche kameraden moeten wijzen op de noodzakelijkheid van ver sterking van hun werkzaamheid in In donesië. De Indonesische partij is zeer (jong en zoinder leiding van den kant van de Komintern zijn fouten onvermij delijk. Ongeacht do ongehoorde witte terreur van de regeering groeit de par tij gnel en verkrijgt invloed op de (massa. Ten tijde van haar geoorloofd bestaan kon zij de reformisten uit de nationalistische beweging dringen en ondergeschikt maken aan haar eigen invloed. De regeering ging over tot on derdrukking van de beweging, met het resultaat, dat aanvankelijk da opstand uitbrak, ten tijde waarvan de Komin tern een betreurenswaardig gebrek aan (activiteit toonde en de opstandelingen zonder leiding bleven. "Wij hopen, zeide Alimin ten slotte, dat in de toekomst deze fouten niet herhaald zullen wor den, en daarenboven, dat onze Euro- peesche secties een campagne zullen beginnen ter onverwijlde bevrijding van onze veroordeelde Indonesische mak kers. Leidsche Penkrassen. Amice, De bijna afgeloopen week was voor ons land wel een gewichtige. Onze Koningin-Moeder mocht haar Wat een rijke zegen ligt daarin. 70sten verjaardag vieren. Een onzer Christelijke dagbladen zeide het aan den vooravond van dien dag zoo juist: „Onze tijd is voor vorsten en konin gen geen gelukkige tijd. Machtige vorstenhuizen vielen. Kei zers en koningen, wier troon onwan kelbaar scheen vast te staan, werden door de volkeren smadelijk verworpen. Wij denken aan Oostenrijk, Duitsch- land, Rusland, Griekenland. En waar, zooals in Italië e'n in Span je, het koningshuis nog werd gespaard zette zich naast den troon de dictator, die de regeermacht ten volle in zijn handen nam,'en louter steunt op ge weld. De revolutie zette Europa in vuur en vlam. En zelfs in ons land scheen het een oogenblik, alsof een omwen teling dreigen zou. Maar slechts een oogenblik. Want toen ons volk begreep, wat er ging gebeuren, was er een opwaking van liefde voor ons vorstenhuis, zooals ve len in onzen tijd niet meer mogelijk achtten. Te midden van de stormen stond de Oranjeboom veilig en ongeschokt. Toen voor vele vorsten het leven on veilig was geworden, durfde Koningin Wilhelmina zich als steeds onbe schermd wagen te midden van haar volk. En zij kon gerust zijn. Deze sterke band van Oranje en Nederland wortelt in de historie. Wij weten het. Maar de gedragingen der vorsten kunnen zoo zijn, dat de schoon ste traditie er door verbleekt en al9 machteloos wordt. fiier werd die traditie gedurig' ver sterkt. En dat dit geschiedde, danken wij niet het minst aan Koningin Em ma en aan Koningin Wilhelmina, die door haar tot den troon werd geleid". Wij zijn bier in Leiden aan die ge- l^jdiige traditie ook al een weinig ge wend, doordat Prinses Juliana een groot deel van het jaar in ons midden doorbrengt. Wat een zegen toch, dat er bij ons zoo sterke vriendschapsbanden zijn tusschen het regeerend vorstenhuis en het volk. Zelfs bij de socialisten en communisten is er een zekere eerbied voor de leden van ons vorstenhuis, al kunnen zij niet nalaten hun anti-mo narchale gevoelens ook op deze ge denkdagen te uiten. Onze stad is goede onderwijsinrich tingen rijk. Niet alleen de academie heeft een naam, die genoemd wordt tot ver bui ten onze landsgrenzen, ook onze an dere inrichtingen van onderwijs heb ben een goede reputatie. Wij hebben hier enkele particuliere onderwijsin richtingen, die leerlingen trekken uit verschillende deelen van ons land. Maar, voor zoover mij bekend, heb ben wij één soort van onderwijs niet, dat echter elders wel gevonden wordt. Zoo las ik onlangs in een plaatselijk Utrechtsch blad van de cursussen uit gaande van het Protestantsch Chris telijk Bureau tot ontwikkeling van volwassenen. Iets in die richting heeft de afdee ling Lelden der S. D. A. P. in haar instituut voor arbeidersontwikkeling, maar op Protestantsch Chistelijk ter rein bestaat, naar ik meen zooiets niet Om je een denkbeeld te geven van den aard van dit onderwijs in Utrecht schrijf ik hier over, dat het genoemde verslag er van zegt: De cursisten zoo wordt gezegd bepalen zich uitsluitend tot de ele mentaire vakken. De cursus Nederlandsrh, lezen en schrijven, eerste leerjaar, begon met 23 cursisten, terwijl het tweede leer jaar 21 leerlingen, telde. De cursus rekenen en eenvoudige administratie begon met 22 leerlin gen, terwijl de cursus geschiedenis en algemeene ontwikkeling 19 cursisten telde. Door deze cursussen kwam de Com missie in aanraking met drie analfa beten, Deze konden natuurlijk bet on derwijs op de cursussen niet volgen, maar toch werd een weg gevonden om hen te helpen. Wat gingen de cursisten dankbaar heen bij het eindigen van het cursus jaar. Nu ze meer vaardigheid in het lezen hebben gekregen, begrijpen ze ook heter wat ze lezen. Zouden dan geestelijke zegeningen niet een gevolg kunnen zijn? De cursus geschiedenis en algemee ne ontwikkeling was dit jaar 'n enorm succes. Van verloop geen sprake en verzuim kwam slechts zelden voor. De cursisten gaven blijk van veel belang stelling. Bij zonder ontwikkelend waren de avonden, waarop de cursisten zelf het woord voerden en onderwerpen kwa men inleiden, waarin ze heel goed thuis waren. Zoo verklaarde een drukker de wor ding van een courant; iemand, die veel gelezen bad, behandelde tegen stellingen in het leven van Bilderdijk en van Da Costa; keurig werd de Fran sche revolutie uiteengezet, maar de kroon spande een referaat over Rem brandt met reproducties naar heken- de schilderijen. De meeste cursisten gaven zich spontaan op voor het volgen van de lessen in het komende seizoen. Voor ieder is de gelegenheid nu reeds open gesteld zich schriftelijk aan te melden Het cursusgeld is 1 per maand. Zou zoo iets hier ook geen opgang maken? Is dat misschien ook iets voor den Chr. Besturenbond of voor Patri monium? Als er maar eens iemand de koe bij de horens vat, dan krijgt hij wel hulp, denk ik. Het is je bekend, Amice, dat onze Ds. Boissevain bij voorkeur spreekt over de Catholiciteit der Kerk. Eerlijk gezegd geloof ik, dat wij daar allen over moesten spreken. De algemeenheid van Christus' Kerk, die alle kinderen Gods omvat, wordt he laas in de kerk als instituut niet op gemerkt. Nu ben ik het niet in alles met Ds. Boissevain eens, voor een deel begrijp ik zelfs Z. Eerw. niet, maar toch heeft hij op sommige punten wel een fris- sche kijk. Ik las in een verslag over een kort geleden door hem gehouden referaat het volgende: „Het is een merkwaardig teeken des tijds: in dagen van geestelijk réveil klagen de Kerken over afval. Daarvoor zijn twee redenen; 1. die geestelijke réveil staat onder invloed van „de specifiek 19de eeuw- sche religiositeit"; 2. Een kerk, die niet katholiek is, be zit voor dezen réveil geen fascineeren- de kracht.' De 19de eeuwsche religiositeit wordt afgezien van de vele variaties en combinaties getypeerd als spiritua lisme. Het spiritualisme kent de din gen der religie alleen als geestelijke dingen en ziet in eiken vorm de mate rialiseering van het geestelijke. Zoo is het dan ook principieel anti kerkelijk in naam der religie. Voor zoover het een „gemeentebegrip" heeft is het de onzichtbare gemeente der door den geest gegrepenen, maar die verder in geen relatie staat, met wat men in de wandeling kerk pleegt le noemen. De hedendaagsche reveil staat sterk onder den invloed van de nawerking dezer religiositeit, maar ook onder in vloeden, die in gansch andere richting stuwen. Vandaar zijn gecompliceerdheid en het gevoel van onzekerheid, dat ons bevangt, als wij zijn structuur bestu- deertn en zijn mogelijkheden overwe gen. Ref. denkt aan de opleving van wat Troeltsch „die groszen Heimats- gefühle" noemt; aan het oplevend be sef van de waarde van traditie, heredi teit, continuïteit, autoriteit, objectivi teit. En daarnaast aan den intocht van het irrationalisme en aan den opwa- kenden zin voor symboliek, vorm en stijl. 1 Er zal dus zijn een neiging naar de Kerk. Een Kerk, die de teekenen der tijden verstaat, zal dan moeten vol doen aan deze eischen: a. Zij zal katholiek móeten zijn; want „die groszen Heimatsgefühle zijn constitueerend voor alle katholiciteit. b. Zij zal de 19de eeuw niet als niet- gebeurd mogen beschouwen. Ziedaar de problemen van het nieu we katholiciteits-ideaal. Het wil tegelijkertijd de continuï teit met de goederen der traditie en de waarden behouden der 19de eeuw, die met die traditie radicaal brak. Dat dit schijnbaar onmogelijke vol strekt niet zoo onmogelijk is als het schijnt, tracht spr. met enkele voor beelden aan te toonen. Maar of dit principieel-mogelijke practisch werkelijkheid zal worden, dat is zonder dat het de verant woordelijkheid der kerk ook maar eenigszins opheft het geheim van Gods Geest. Wederom hooren we het woord van den Heere des Geestes: „De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn wei nige; bidt dan den Heere des oogstes, dat Hij arbeiders in Zijn oogst uitstoo- te". Met het laatste ben ik het volkomen eens. Ons gebed om de eenheid van Gods Kerk is te veel vorm zonder we zen. Wij moeten arbeiders Gods zijn.' Maar dat is ook een werk van Go ls Geest, zooals Ds. B. terecht opmerkt, maar dat onze verantwoordelijkheid en ook de verantwoordelijkheid van de Kerk niet ophelft, integendeel juist in een helder licht stelt. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6