CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het Koningschap. STADSNIEUWS. Belanurijkste nieuws in dit Nummer. 9tte JAARGANG ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2505 LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 230 Per week i 0,19 Franco per post per kwartaal 1.2.90 Iu den algemeenen jubel die op 2 Augustus in de Nederlandsche pers opging toen onze geliefde Koningin- Moeder haar 70ste verjaardag vierde, deed, zooals vanzelf spreekt, Het Volk niet mee. Wel nam het blad op een warm ge steld artikel van den zieken Jan van Zutpken, een artikel waarin wel de daden van de jarige hoogstaande vrouw werden bewonderd, maar waar in tevens ook doorklonk een eerbied voor de vorstelijke Moeder des Vader lands. Maar de redactie kon niet over haar hart verkrijgen instemming met dezen verborgen grondtoon te betui gen. Integendeel tegenover deze hulde aan de koninklijke vrouw, omdat zij eenmaal Regentes was, moest 'n grond gezocht voor dit afwijzende standpunt. Dien grond had men spoedig gevonden. Sociaal-demokraten zoo heet het in het betreffende artikel die men getracht heeft in de huldiging, die reeds sinds geruimen tijd voorbereid wordt, te betrekken, hebben hieraan uiteraard geen gevolg gegeven. Reeds de uitgebreidheid der huldiging, die in geen verhouding stond tot de ver diensten der gehuldigde, wa3 een dui delijke aanwijzing, dat de huldiging minder den mensch dan het lid van het vorstenhuis betrof. Daarmee was voor republikeinen de zaak beslist. Wij zijn republikeinen en wij kun nen dus niet meedoen aan een uitge breide nationale hulde. De goede da den van de weduwe van den overleden Koping waardeeren dat gaat wel, maar de daden van diezelfde vrouw, als draagster van de regeeringswaardig- heid, erkennen, neen dat gaat niet. Zelfs moet al dadelijk een mogelijk al te gunstige indruk door het arti kel van den heer Van Zutphen gewekt over het karakter van Koningin Em ma worden weggenomen. Zij heeft immers als Regentes dingen gedaan die volstrekt niet door den Sociaal- Democratischen beugel kunnen. Zij was veel te oud-Duitsch koppig-despo- tiek. Dat staat er wel niet precies zoo maar zoo is het toch bedoeld. De indruk zoo wordt gezegd dat Koningin Emma, meer dan met Nederlandsche verhoudingen overeen kwam, meer oud-Duitsch dan Neder- landsch, zich gemengd heeft in de keu ze. der ministers. Immers heeft zij in 1891 niet Tak van Poortvliet, die om zijn kiesrechtaktie hiervoor aangewe zen was, doch Van Tienhoven die als Amsterdamsch burgemeester ten hove zeer gezien was, in 1894 niet Van Houten die de kiesrechtcrisis verwekt had, maar den voogd der prinses, Röell in 1897 niet Goeman Borge- sius, die als leider der Liberale Unie daartoe aangewezen was, maar den president der Nederlandsche Bank, den uit een voornaam geslacht gespro ten Pierson, als kabinetsformateur en minister-president aangewezen en al dus driemaal wel niet tegen de letter, inaar zeker tegen den geest van de Grondwet gehandeld en aan het per soonlijk regime meer plaats ingeruimd dan daaraan in Nederland toekomt. Nu is het opmerkelijk zoo vrijmoe dig Het Volk hier de personen aan wijst, die in den tijd dat Koningin Em ma Regentes was de Kabinetsforma teurs hadden moeten ziin. Reeds het feit, dat dit in die kleine acht jaar driemaal moest plaats hebben, telkens, na min of meer heftige beroeringen, moest Het Volk toch wat voorzichti ger stemmen. Maar er zit nog iets anders in. Hare Majesteit heeft blijkbaar den ongetwij feld haar gegeven raad opgevolgd en niet de roerige leiders der kiesrechtac tie genomen, maar in de plaats daar van, mannen van dezelfde politi3ke kleur, maar minder op den voorgrond tredende in de actie die de Minister- wisseling noodig maakte. Doch ook al zou Hare Majesteit hier zelfstandig opgetreden zijn onconstitutioneel was het zeker niet en ontactisch evenmin. Wat echter treft in deze uiting van het Sociaal-Democratisch hoofdorgaan is de overeenstemming met het roepen van Israëls volk om een andere regee- ringsvorm, toen Samuel oud gewor den was. Samuël was de laatste van Israëls Richteren. Met hem sluit de reeks van mannen af, onder wie ook ééne vrouw genoemd wordt, door wie de Heere Zijn volk verlossing van hun vijanden heeft bereid en het recht onder zijn volk heeft besteld. De tijd is nu rijp, om Israël eenen kening to geven. Het Boek der Richte ren eindigt met het in de laatste hoofd stukken telkens wederkeerende: „In die dagen was er geen koning in Is raël; een iegelijk deed wat recht was in zijne oogen". Door het optreden der Richteren, die de Heere verwekte, werd dit kwaad telkens slechts tijdelijk verholpen. Alles riep op duurzame verbetering. In Europa hebben verschillende re- geerende vorstenhuizen voorgoed het veld moeten ruimen voor de republi- keinsche, opdringende volksmacht, hl andere landen zag de regeerende vorst naast zich uit den volkswil opkomen de dictator die feitelijk den vorst over bodig maakt. Zoo iets zou hier reeds lang aanwe zig geweest zijn indien niet Oranje en het overgrooto deel van het Neder landsche volk door religieuze banden verbonden waren. Deze handen zijn een doorn in het oog van de republi- keinsch voelende socialisten. Zooals het nu ging in Samuël's da gen zoo dreigt het nu ook bij ons te gaan. In Samuëls ouderdom trad de crisis in. Samuël alleen kon het niet meer af. Daarom droeg hij een deel van de taak over aan zijn béide zonen. Op zichzelf lag hierin geen kwaad. Verdeeling van een arbeid, die-één alleen niet af kan, is béter dan dat het werk onafgedaan blijft. Bovendien heeft Samuël zeker daarover zijn eigen zonen tot hulp richters aangesteld, omdat hij ver wachtte op hén meer invloed ten goe de te kunnen uitoefenen dan op vreem den. Toch heeft hij blijkbaar dien in vloed overschat. En de vraag doet zich voor, of hij er wel genoegzaam reke ning mede gehouden heeft, dat zijn zo nen zijn inborst niet deelden. Want het ging met deze beide man nen niet goed. Zij wandelden niet in de voetstappen van hun vader. Rich teren zooals de Heere aan Zijn volk had gegeven betoonden zij zich niet. In die crisis was toen het bederf in Israël al tever doorgedrongen. Israël verwierp niet alleen Samuel en in zijne zonen de personen van de rich ters, het verwierp ook het richter schap zelf. Ten onzent is het niet de persoon öer Koningin, niet haar familie, die een sta-in-den-weg vormt, maar haar gezag, haar regeering, die wil men weg hebben. Zoodra ons volk, evenals Israël wel eer, ook in zijn geheel zoo zou optre den dan zou ook voor Nederland aan breken de tijd, dat God zou zeggen: Zij hebben Oranje niet verworpen zij heb ben Mij verworpen. Daarom ook moeten wij ons scharen rond den troon en rond ens Koninklijk Huis. Dat is voor ons niet een orna ment, maar een gave Gods. God be liefde in de Historie zelf banden te leggen, die wij niet straffeloos mogen breken, maar die wij als Zijn werk moeten eeren. Het Koningschap mag zich ten on zent in de volle sympathie van het volk verheugen om de personen, en daar zijn wij dankbaar voor, maar bo venal vechten wij er voor, omdat wij er den zegeningsvorm in zien dien God over ons beschikt. V Een verzoek uit 1878, In een „Geleidend schrijven bij het Smeekschrift aan de locale Comité's en Agenten" richtte de heer Feringa, secretaris van de Commissie voor het Volkspetitionnement aan bovenge noemde adressen reeds den 12den Juli 1878 het verzoek: „Tenslotte komt de Commissie tot U met het verzoek, om in Uwe woon plaats een Openbaren Bidstond te hou den, zoo mogelijk op den derden dag, des avonds te 8 uren, nadat de Wet door de Tweede Kamer zal zijn aan genomen". De Tweede Kamer nam de Wet aan en op tal van plaatsen is toen aan het verzoek der Commissie voldaan en op denzelfden dag en h' .elfde uur ging uit alle deelen van ons land het gebed op tot den God van ons volk en Zijn kinderen om dezen aanslag op de Christelijke opvoeding te doen mis lukken. En toch kon het Handelsblad schrij ven ruim een maand later: De ont- zachlijke beweging is mislukt. 't Gebed dus ook vruchteloos, 't ge loof teleurgesteld. Wat diepe smart moet toen ons Christenvolk door- priemd hebben, als ze laar wel den juichkreet der tegenstanders hebben vernomen en zelf verslagen, ontmoe digd den honentjen tegenstander op niets hadden te wijzen, dan op een niet-verhoord gebed. Maar 't was ook toen: „Mijn wegen zijn hooger dan uwe wegen en Mijn gedachten hooger dan uwe gedachten" en met den traan der oogenb^kkelijke teleurstelling in het oog schreef ooi: toen reeds in de dagen na de actie, die verliepen tusschen de aannemiis i" or i'e Tweede ..„:ner en de bekrachtiging Koni.igs dezelfde secretaris: Mocht het echter in den ondoorgronde lijken raad onzes Gods besloten zijn, zwaar der druk over ons te brengen, dan SLhenke Hij ons genade om aanbid dend te buigen, in de geloovige beken tenis, dat alle dingen ten goede zullen medewerken dengenen, die God lief hebben, die naar Zijn voornemen ge roepen zijn. Ook nu nog heeft e- ren toezegging: „Mijn genade is u ge- r\ want Mijne kracht wordt in zwakheid volbracht" de volle beteeke- nis voor ons. In diezelfde geEofsverwachting zijn st«-liirr 3 bidstonden in Juli '78 g:Iiou- den, ook als misschien de vijand zijn boon over de uitkomst van zulk bid den nauwelijks weerhouden kon. En de uitkomst heeft verrassen!- bewe zen, dat God een God is, die wonderen werkt en zooals eenmaal Egypte de wegtrekkende Israëlieten met zijn goud en zilver heeft moeten -elpen en steunen, zoo zien wij na 50 jaar, maar ook reeds tientallen jaren eer nog, dat God Zijn volk, ook op onder wijsgel'2d r.iet vergat, maar het zijn smader wat gaf te antwoorden. Geen menschenwerk zou het zijn. Zelfs niet de gunst van een Oranje. Alleen God zou het doen gelukken als Zijn volk zich opmaakte en zco zou het worden niet de mislukking der ontzaglijke beweging maar de onge dacht schoone overwinning, waarover we thans ons verblijden en waarbij bet „Door U, door U alleen" ons uit hart en mond bruist. Daarom plaatste reeds de heer Fe ringa een vraagteeken achter het bral lende woord: mislukt en hij ging ver der: Mislukt ook in de gevolgen? Het staat aan U, voorstanders van een School met den Bijbel, hierop een ant woord te geven. Willen we onze scho len met den Bijbel behouden, willen we die scholen zien vermeerderen, dan moet het goud van den rijke met het penninkske van den arme samen vloeien. Dan moet het blijken, dat men vcor de Christelijke volksopvoeding zijn goud en zilver niet te lief heeft". Ook in deze woorden schuilt een verzoek. Aan beide verzoeke1om te bidden en te offeren is en wordt vol daan. De heer Feringa en heel die kring van mannen, die op Zaterdag 3 Augustus '78 naar Het Loo toog, aan al de onderteekenaars van het Volks petitionnement zou het zeker rijke vol doening geven, als ze allen nog eens konden zien, hoe God het waar ge maakt heeft, dat Zijn genade ons ge noeg is. De bidstond werd al sinds jaren een dankstond en meermalen werd de Unie-collecte of Augustus-collecte meer dan een ton gouds per jaar. Ook dit jaar zal 't weer zoo zijn en we vleien ons, dat in dit jubeljaar den tegenstander het meer nog dan anders zal getoond worden, dat het verzoek van de Commissie voor het Volkspetitionnement nog niet is ver geten, maar is omgezet en blij vend zal worden omgezet in een dank stond en een dankoffer, zoo groot, dat de dank en de liefde, de beginsel- trouw er den verbaasden, nu verslagen tegenstander, in het verwonderd oog al9 blinkend goud zal tegenschitteren. Bovenal den God onzer kinderen, den Hoorder der Gebeden voor de Scholen met den Bijbel tot onvergankelijke ecre. In de zaal Noordeinde. Een opschrift, om bij menigen ouden Leidenaar heel wat mooie herinnerin gen wakker te roepen. Een echt historische plek in de ge schiedenis van ons Christelijk Leiden, een plaats, waar als op weinig andere is gebeden, gestrden, geloofd en ge dankt. Nog niet zoo heel lang'geleden hoor den we een vriend van ons Christelijk Onderwijs zeggen: Wat mooi, dat juist op deze plaats een Christelijke School is gebouwd, 't Is als een monument op die plaats van gebed! Velen zullen zich nog wel den lan gen gang herinneren, die naar de kleine voorzaal eerst voerde, welke dan weer toegang gaf tot de groote zaal met zijn preekstoel en zijn kerk orgel. De herinnering zal bij menigeen de zucht doen uiten: „Hadden we die aardige zaal nog maar!" Maar ze is weg. Wat erger is, weg is ook zooveel geestdrift, welke daar zoo menigmaal is gewekt. Niet het minst ook als het ging om het houden van de Uniecol lecte of zooals de immer optimistische „Meester Uittenbroek" haar noemde: de collecte voor de School met den Bijbel. 't Is ruim 25 jaar geleden, dat we er met het Locale Comité onder den heer F. Uittenbroek. vergaderden, om op den volgenden Woesdag de col lecte te houden. Een betrekkelijk klei nen kring, in ieder geval te weinig collectanten on de heele stad te be werken. Dan maar niet doen? Kun je begrijpen, dat nooit, dacht Mr. Uittenbroek. Niet voor niets scheen hoog aan den muur een groot schilderstuk te han gen met herinneringen aan den Vader des Vaderlands en daarbij de spreu ken: „Ik zal handhaven" en „Ik heb met den Potentaat der Potentaten een vast verbond gemaakt". Diens taaie moed, die van geen wan kelen wist, begeesterde onder 's Voor zitters woord tenslotte ook de verga dering ,en 's Woendags bracht de collecte een kleine 700 op. Dat werd medegedeeld in de bid stond in de Pieterskerk, waar nog weer gecollecteerd werd en zoo werd, alle pessimisme ten spijt, met de na- giften een kleine 1000 gehaald. Mr. Uitenbroek groeide en velen met hem waren rijk met het behaalde resultaat, dat toch in de tegenwoordi ge geldswaarde omgezet wel een plm. 2% maal 1000 of 2500 beteekende. Als dat nu nog eens kon. Ons „Locaal Comité" denke er eens pver. Heel ernstig! En onze menschen ook. 't Moet een jubileum-collecte worden. Dat willen onze menschen graag. En collectanten? Even goed, beter nog dan vroeger, toen menigeen niet makkelijk een vrijen dag kon krijgen. Maar 't is niet meer noodig, zegt ge. Vraagt dat eens aan onze schoolbe sturen, die nog altijd hun scholen be ter willen hebben. Die gaarne iets ont vangen om „stroppen", die ze bij hun pogen tot volmaking, kregen, weg te werken. We hebben zeker de gelijkstelling, maar nog niet geheel, want onze re keningen mogen niet die der welvoor ziene openbare school te boven gaan. En er moest door ons zooveel worden bijgespijkerd of nieuw inge kocht. Al wa9 het daarom alleen maar Laat straks, als het Locaal Comité er toe besluit een collecte te houden, Uw gave een dankoffer wezen en helpt het Locaal Comité ook als ge kunt met collecteeren, mannen en vrouwen. De voorvergadering kan worden als die in de Zaal Noordeinde en de bid stond aan den avond van dien collec tedag bewijze ook in het bekendmaken van de opbrengst naast lof en dank aan God gebracht, dat ook Leiden dankbaar waardeert, wat God na han gen strijd in Nederland en in onze stad aan ons en onze kinderen wilde schenken. Ds. G. H. BEEKENKAMP. Volgens het „Leidsch Predikbeur tenblad" zal Ds. G. H. Beekenkamp, Ned. Herv. predikant alhier, morgen avond weer voor de gemeente optre den. CHRISTELIJK MILIT IR TEHUIS. Gisteravond was het feest in het Mil. Tehuis aan den Morschweg. Toen werd onder groote belangstelling ge vierd de verjaardag van de Koningin- Moeder. De voorzitter, de heer J. Bosch, opende de vergadering met gebed, heette de militairen, die in zeer groote getale waren opgekomen, hartelijk welkom en zette uiteen de reden waar om allen in feestelijke stemming bij een waren. Het trio, dat zich de voorgaande maal zoo verdienstelijk had gemaakt, toen het 25-jarig bestaan van het ge bouw feestelijk werd herdacht verleen de ook nu zijn muzikale m '.ewerking. Mej. Loes Fontein (cello), mej. To Fontein (piano) en dhr. Jea P. Mul der Jr. (viool), verhoogden ook nu we der door hun muzikale voordrachten de feestelijke stemming. Het trio werd door de militairen zelf gehuldigd, de dames ontvingen bloe men en de violist een prachtige doos sigaretten. De militairen zorgden voor voor drachten, die bijzonder in den smaak vielen en met een luid applaus wer den beantwoord. De verjaardag van Koningin Emma in het Tehuis op aangename wijze gevierd, de militairen, dn vele malen onthaald werden, hebben volop ge noten. De voorzitter dankte aan het eind allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en niet bet minst het trio dat zoo uitnemend speelde, hetgeen hij een tot weerziens toeriep. De heer Bosch sloot met dankgebed. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het NederL Onderw. Genootsch. en het wetsontwerp-Zijlstra, Te Amsterdam is een steiger be zweken. Vijf schilders te water, waar" van een verdronk. Buitenland. Een boodschap van den paos tot China. Het Britsche parlement gesloten. In Joego-Slavië zijn door het tijdens een storm wegslaan van een steiger 18 personen verdronken. Verklaringen van Woldemaras over de verhouding tot Polen. Het ontslag van den president der Belgische Kamer. RESTAURATIE MAREKERK. De plannen tot restauratie der Ma- rekerk beginnen vastere vormen aan te nemen. Door bet Marekerk-Comité is in den loop der jaren reeds een be drag van f 7000 bijeengebracht, en bet ligt in de bedoeling, dit bedrag nog verder op te voeren; zoo staat o.m. nog een radio-avond op het program. Dezer, dagen heeft volgens het „Leidsch Predikbeurtenblad", onder presidium van den voorzitter van de Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gem. een vergadering plaats gehad, waartoe waren uitgenoodigd, behalve genoemd Comité, vertegenw- u-digers van het ministerie vaL predikanten, van het college diakenen en ouderlin gen, van de commissie van eeredienst en van verbetering van ,:>redikants- tractementen. In groote lijnen werd daar het werk program vastgesteld. K< resultaat van dezen avond is dit: Dat de Ge meente-Commissie zich de medewer king verzekerd heeft van alle boven genoemde groepen. Elke groep zal nu een zelfstandig lid aanwijzen. Zoo krijgen we dus de Gemeente-Com missie, als bet officieele lichaam, waaraan toegevoegd: 1 predikant, 1 diaken, 1 ouderling, 1 lid van Eere dienst, 1 lid van predikants-tracte- menten, 3 leden Marekerk-Comité. Deze combinatie bij elkaar draagt tot naam: „Centrale-Commissie res tauratie Marekerk". De Centrale Commissie zal binnen kort bij elkaar komen om definitieve maatregelen te nemen. Deze Centrale Commissie draagt evenwel een tijdelijk karakter, zij wil en moet in korten tijd met haar werk k'aar zijn. Zij ontwerpt het plan de campagne om in korten tijd de noodi- ge gelden bijeen te krijgen. Binnenkort z;.l dit Centraal Comité dus wel meer van zich laten houren. Onderdehand kunnen de vertegen woordigers van die verschillende coH leges nu heengaan naar hun eigen college's en daar hun medeleden warm maken voor de spoedige tot standkoming van de restauratie. Op deze wijze tracht de Gemeen 1-Com missie al voorloonig de gdieele Ge meente mobiel te maken voor het wel slagen van het plan. Ook wordt medegedeeld, dat zeker als punt op het programma van dat Centraal Comit' zal voorkomen een Gemeente-avond. CONCERT. Door den Bond van Leidsche Zang- vereenigingen zal op Donderdag 13 September a.s., des avonds van 810 uur in „Musis Sacrum" een concert gegeven worden. Zes der aangesloten vereenigingen zullen ieder een tweetal nummers ten gehoore brengen, n.1. de Zangvereenigingen: Neutraal Gemengd koor „Amicitia"; Mannenkoor „de Ver- eenigde Zangers", Chr. Zangvereen. „Zang zij onze Leus", Mannenkoor Kunst na Arbeid, Dameskoor „Eupho- nia en Chr. Zangver. Kerkkoor „Ex Animo". VERKEERSVEBBETERING OP DE HOOIGRACHT. Hoevelen hebben zich niet reeds af gevraagd waarom de breede voetpaden langs de Hooigracht, die geregeld ook tegen het verbod in door wielrijders worden gebruikt, niet officieel voor dit dubbele verkeersgebruik worden be stemd. In den gemeenteraad werd ook meermalen daar op aangedrongen. Thans zal dit gebeuren, gelijk we gisteren reeds in 't kort mededeelden. Maar eerst gebeurt er nog iets an ders. Men is nu bezig om de straat af te scheiden van het voetpad door het aanleggen van een rij trottoirbanden ter weerszijden van de hoornen. Men

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1