DAG-AGENDA. Donderdag 2 Aug., s av. kwart over acht, Pieterskerk: 2e Zomerconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Onder deze omstandgheden vond de hter v. IJsselsteyn geen vrijheid, de zen brief thans te publiceeren. Im mers, slechts de heeren Lindner en Van Duyl zouden over de publicatie kunnen beslissen. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den volgen den brief gezonden aan de gemeente besturen: Ik heb de eer u mede te deelen, dat het in mijn voornemen ligt, binnen kort een commissie in te stellen, die mij o.a. zal moeten voorlichten aan gaande een herziening en aanvulling van de voorschriften omtrent het hou den der bevolkingsregisters en daar mede samenhangende vraagpunten. Een en ander houdt verband met 't bepaalde in art. 1, lid 5 juncto de leden 2 en 4 van het Kon. Besluit van 12 Dec. 1922 (St.bl. no. 670) en de te nemen beslissing omtrent de eventueel© in voering van een uniforme persoons kaart. Gelet hierop moge ik u dringend verzoeken, geen wijzigingen in den te- genwoordigen vorm der kaarten of n de thans gevolgde wijzen van opber gen, enz. bij de bevolkingsadministra tie, waarmede kosten zouden zijn ge moeid, aan te brengen, of, indien aan verwezenlijking van dienaangaande bestaande voornemens reeds wordt ge werkt, deze geen voortgang te doen hebben, totdat omtrent het rapport dier commissie, dat op zoo kort moge lijken termijn zal moeten worden uit gebracht, een beslissing is genomen. Daaromtrent stel ik mij voor, u te zijner tijd in te lichten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Staatscourant 149 wordt medege deeld een opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 2S Juli 1928. In deze week werd afgeleverd door de entstof inrichting te Amsterdam koepokstof voor 803, te Rotterdam voor 102, te Groningen voor 1, totaal voor 906 personen. In genoemde week kwam geen ge val van encephalitis iia inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Er is nog één geval van encephalitis na inenting bekend geworden, dat in de week van 27 Mei tot en met 2 Juli aan het Staatstoezicht op de Volksge zondheid opgegeven had moeten wor den. Het kind was op 18 Mei t.v. inge ënt met koepokstof, afkomstig uit de entstofinrichting te Amsterdam. Het aantal medegedeelde gevallen van encephalitis, voorgekomen na in entingen verricht in het tweede kwar taal van 1928, is daarmede gekomen cp 8, met 4 sterfgevallen. Onder deze 8 gevallen is er echter 1, die met groo- te waarschijnlijkheid niet als een ge val van postvaccinal© encephalitis is te beschouwen. In het "tweede kwartaal van 1927 was het aantal gevallen 17, met 3 sterfgevallen. De hoeveelheid verstrek te koepokstof was in het tweede kwar taal van 1928 voldoende voor de in enting van 40.175 personen en in het overeenkomstige kwartaal van 1927 voor 70.135 personen. BUITENLAND. DE MEENINGSVERSCHILLEN IN HET ENGELSCHE KABINET. Crisisgeruchten niet bevestigd. Voor den kabinetsraad, welke giste ren in Downingstreet werd gehouden, bestond vrij veel belangstelling, zoo dat een talrijk publiek afwachtte, of nadere bijzonderheden bekend zou den worden. Chamberlain kon de zitting niet bij wonen, daar hij wegens een verkoud heid een paar dagen binnenshuis blij ven moet. De in omloop zijnde geruchten om trent een crisis werden niet bevestigd. Naar verluidt, heeft Baldwin be toogd, dat aan de tot nu toe gevolgde regeeringspolitiek moet worden vast gehouden, zoodat in den bestaanden toestand geen verandering zal wor den bebracht.. Men meent voorts te weten, dat Johnson Hicks in den gisteren gehou den ministerraad de beteekenis van zijn jongste rede over de bescherming der industrie uiteenzette, en dat het incident gesloten is. Er was geen spra ke van eenige blaam op hem te wer pen. Men gelooft, dat de politiek van het kabinet inzake de bescherming der industrieën de handhaving van het huidige systeem onveranderd begun stigt, met uitzondering van een kleine, later in het beschermingsmechanisme aan te brengen wijziging. berichten over Litausche troepenver schuivingen en versterkingen langs de Poolsch-Litausche grens. Onder aanvoering van Druskeniki worden langs de grens barricaden en prikkeldraad versperringen aange bracht. Bij Niemenezyna moeten de Lithau- ers gedurende den nacht een groot aantal Poolsche grenspalen omver ge worpen hebben om een op Poolsch ge bied loopenden weg langs de grens te kunnen gebruiken. Geheime uitzonderingstoestand in Polen? De „Weichsel Zeitung" te Marien- wedrer berichtte, dat over Polen den uitzonderingstoestand zou zijn afge kondigd. Onder meer zouden de troepenbewe gingen op het exercitieterrein zij Grau- denz plotseling gestaakt zijn, terwijl het garnizoen Mewe naar zijn stand plaats terug gezonden werd en gecon signeerd zou zijn. Dit bericht werd te Warschau met de grootste stelligheid tegen gesproken doch de ,,Weichel Zeitung" verklaart, dat haar bericht uit zeer betrouwbare bron afkomstig was. Hèt dementi van Warschau werd hieraan toegeschreven, dat Polen het uiterst onaangenaam moet hebben gevonden, dat een geheim bevel is uit gelekt. Duitsche bemiddeling. De Duitsche gezant te Kowno heeft in opdracht van zijn regeering met Woldemaras van gedachten gewisseld over den stand der Poolsch-Litausche onderhandelingen. Voorts is te Berlijn een dergelijke stap tegenover Polen gedaan, met de bedoeling het Poolsch-Litausch con flict niet tot een ernstige aangelegen heid te laten uitgroeien. BOMAANSLAG TE SOPIA. Een persoonlijke wraakneming. Tegen middernacht is op gisteren te Sofia het hoofdbureau van politie in de kamer, waar de chauffeur van den hoofdcommissaris woont, een bom ontploft, die niet veel schade veroor zaakte noch slachtoffers maakte. Men gelooft, dat het hier een daad van persoonlijke wraakneming, tegen den chauffeur gericht, betreft. Deze ontsnapte bij toeval aan het gevaar, omdat hij wegens de buiten gewone warmte besloten had in de auto te slapen, inplaats van, zooals gewoonlijk, in zijn kamer. HET TESTAMENT VAN MRS. PANKHURST. In armoede gestorven. Officieel is vastgesteld, dat Mrs. Pankhurst, de bekende suffragette, die onlangs is overleden, slechts 86 pond sterling, of in Nederlandsch geld uit gedrukt, even duizend gulden, heeft nagelaten. Een Engelsch blad teekent bij de vermelding van dit feit aan, dat, in dien Mrs. Pankhurst haar bekwaam heden ten eigen bate had aangewend, zij stellig een groot kapitaal had kun nen vergaren, doch zij wijdde zich aan den strijd voor het vrouwenkiesrecht, waarbij zij haar gezondheid offerde en liet slechts 86 pond na. TREINBQTSING IN FRANKRIJK. Ver#3heidene gewonden. Een telegram uit Chéllons Sur Mar- ne meldt d.d. gisteren: De trein Bazel-Boulogne is gister morgen in botsing gekomen met een militairen trein. Er zijn eenige gewonden. Het parket heeft een vervolging in gesteld tegen het locomotiefpersoneel van den trein uit Bazel, dat niet had gelet op de onveilige signalen. Een nader bericht uit Parijs meldt nog: De sneltrein Bazel-Calais is bij Cha lons op een militairen trein ingereden Een wagon van dezen trein ontspoor de, waarbij 20 soldaten werden ge wond, van wie 2 ernstig. De gewonden zijn naar het militaire lazaret overgebracht. Na een vertraging van 2 uur kon het verkeer weer worden hervat. Negen reizigers van den sneltrein werden licht gewond en konden hun reis voortzetten. BELA KUN TE MOSKOU TERUG. Hartelijk begroet. Bela Kun is Dinsdag te Moskou aan gekomen. Hij werd op het station door talrijke vertegenwoordigers van de arbeiders organisaties hartelijk verwelkomd. DE AFSTAMMELING VAN „VATER JAHN" BIJ HINDENBURG. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren den turnleeraar en leider der Duitsch-Amerikanen te Chicago, de heer Friedrich Ludwig Jahn, den kleinzoon en laatsten mannelijken af stammeling van „Turnvater" Jahn ontvangen. INT. ESPERANTOCONGRES. Te Antwerpen zal Zaterdag: a.s. het XXc internationaal Bspe'antocongres worden gehouden. Ruim 1300 doe Ine- mers uit 40 verschillende landen zijn ingeschreven, waaronder ook vele uit Ncderbnd, schrijft de „Tel." Als eigenaardigheden moot worden vermeld, dat gedurende de congresda gen 50 Antwerpsche politieagenten, die iet Esperanto kennen, een speciaal (herkenningstekken sullen dragen, om den congresleden eventueel dienstig te zijn en verder, dat [boel wat Enge-lschen men schat hun aantal op 450 het congres zullen bijwonen. Waaruit blijkt dat het Esperanto ook doordringt in Engeland, ondanks het feit, dat de .Engelschen de meest verspreide we reldtaal spreken. Naar uit het rapport blijkt, dait door den hter R. Krouz, secretaris-generaal van het internationaal Esperanto-oomi- té, te Geneve, aan (bet congres zal wor- dèen voorgelegd, bezit de internationale Bsperanto-vereen. afgevaardigden in 80 landen, terwijl relaties worden onder houden met 130 landen.. Het Esperanto is sterk doorgedrongen in Japan en alles laat voorzien, dat dit ook weldra het geval zal zijn in China, In intellectueel© kringen, aan de uni versiteiten, voor wetenschappelijke pu blicaties wordt in Japan het Esperan to geregeld gebruikt. Het observato rium van Tatem, bfi Tokio, liet reeds tweemaal zijn aerologische verslagen in de neutrale taal verschijnen. De Ja- pansche spoorwegen lieten, voor eeni- gen tijd een spoo boe'.c van 125 blad- zjden in Pisperanto verschijnen, om in afle landen te worden verspreid. In China heerscht er «een groote te- genstel ing tusschen. hot Chineesch van JJcord en Zuid en zoo daar al een alge meen gangbare „geschreven" taal be staat, is er toch een groote verwarring wat de „gesproken" taal betreft. De aaneensluiting .van Noord en Zuid heeft den toestand niei vereenvoudigd. De jongste jaren werd in China dan ook veel belang gehecht aan het leerein van Engelsch. Het toenemend natio nalisme gaat evenwel met een groe ten afkeer voor al'.es wat Engelsch is, gepaard. Sinds de revolutie heeft dan ook de strooming veld gewonnen om het Engelsch door het Esperanto te vervangen, dat voor de betrekkingen met_ het buitenland vrij veel gemakken begint op te leveren. De huidige jnin. van Onderwijs is persoonlijk een over tuigd voorstander van het Esperanto; hij bereidt een programma voor, waar bij ,een leergang .in Esperanto in al de scholen verplichtend wordt gemaakt. Thans reeds wordt het Esperanto ou derwezen in do universiteiten en spe ciale scholen van Sjanghai, Kanton en Nanking. Over de uitbreiding, die de kennis van het Esperanto iu West-Europa neemt, drukt de heer Kreuz zgn tevre denheid uit. De internationale congres sen laten meer en meer hun verhande lingen in het Esperanto vertalen. De bero-cpsschqlen van de Kamer van Koophandel te Parijs hebben de neutra le taal op haar programma. In Hon garije, Zwitserland, Cechoslovakijo en Danzig is in het onderwijs reeds een vaste plaats aan het Esperanto inge ruimd. Ben 50-tal radio-stations geeft cursussen in Esperanto. KORTE BERICHTEN. De dreigende uitsluiting in de ka toenindustrie in Lancashire is voor komen. Naar aanleiding van de vele spoor wegrampen in den laatsten tijd is een algemeen© commissie van onderzoek voor de Duitsche rijksspoorwegen in gesteld. De Kroatische oppositie is in het vroegere Landdaggebouw te Zagreb bijeengekomen en heeft de Skoepsjti- na onbevoegd verklaard besluiten voor den geheelen staat te nemen. Ook de Skoetsjtina kwam giste ren weer bijeen. Behalve de Kroatische afgevaardigden waren ook de Servi sche Agrariërs niet aanwezig. Onder de slachtoffers van het treinongeluk in Beieren bevinden zich geen Nederlanders. De Sovjets zouden bereid zijn tot een regeling met Engeland inzake de oude Russische schulden. De Zweedsche luciferstrust biedt de regeerig van Joego-Slavië een lee ning aan. Kapitein Courtney is voor zijn Oceaanvlucht van de Azoren vertrok ken. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Opening R.K. Vereenignigsgebouw. Gisteravond had de officieele opening plaats van het nieuwe verenigingsge bouw. Behalve de burgemeester, de beer Scbokking, die het gebouw officieel zou openen, waren aanwezig Mevr. Schokking, de beide wethouders, de heeren L. Kruit en R. Ouwehand, de gemeentesecretaris, de heer J. W. Kobus, de Raadsleden, het Kerkbestuur, de architect de heer Nijman uit Heemstede, de aannemer, de heer J. Voordouw uit Zwammerdam, de besturen van de diverse R.K. organisaties en het R.K. zangkoor. De Z.Eerw. heer Pastoor Spoorman nam het eerst het woord en wees er op hoe na veel moeite en zorgen eindelijk deze avond was aangebroken, deze avond, wel ke Z.Eerw. in zijn leven meent te mogen opschrijven met gulden letteren. Met gul den letters, omdat goud is het zinnebeeld van het zonlicht en deze gevoelens, zegt spr.. zijn de mijne op dezen avond. Spr. meent vooral dank te moeten brengen aan B. en W. en de raadsleden voor hun medewerking en aan den burgemeester, die bovendien bereid was het gebouw te openen. Een 13-jarig verblijf onder de Rotter- Radio-Programm a. WAT ER TANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. It. V. 5.30 Vooravond-concert. De heer J. H. G. Bley, kerkorgel; de heer Dirk Vos, viool. 8.00 Oranje-avond van de Chris'e'. Oranje-Veresniging „Biibe! v. n Oranje" te 's-Gravenzanu?, van uit de Ned. Herv. Kerk aldaar. Sprekers: Ds. Is. Voorste?jh, voorz. van den Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen; Mr. I. Brunt Jan., Eere-vcorz. der ve - eeniging, Burgemeester van de ze gemeente; de heer J. J. van der Ende Jr., voorz. der vereen:- ging. Medewerkenden: de heer Jo Boers, tenor; Chr. Zangver e- niging „Looft den Hcere', Dir. de heer A. Fagel; Gem. Koor „Concordia", Dir. de heer Van Opynen; Mannenkoor „Een dracht maakt macht", Dir. de heer L. van Battum; 's-Graven- zandsche Orkest ver;? en. Ars et Labor", Dir. de heer L. Mondt. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 iVooravond-concert. 7.15. Lezing door den (heer J. Gazen beek over Die Veluwe, het land van sage en legende. 7 -45. Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Nationaal Feestoonciert ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Herdenkingsrede door Dr. N. Ja- pikse. Medewerkenden: hiet Hil- versunische Mannenkoor „Apol lo", Dir. Corn. A. Galeslbot; An ton Dirks, bariton; bet Omtroap- Orkest oi.v. Nico Treep. 10.00 Persberichten van Vaz Diaa. 10.15 Populair concert door het Oöü. roep Orkest oLv. Nico Tneap. 11.00 Muziek. 1 KüNIGSW USTERH., «50 M. i 6-5° Concert. 5.20 Concert. 9.50 Concert 10.50 Muziek. LAN GEN BERG, Ai 6.20 Muziek. 8.35 Concert. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht 7-3 S De grondslagen der muziek, j 7.45 Muzikaal tussdhienspel. 7.50 Populair programma. 4 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.55 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. .05 Koersen en inlichtingen. .20 Landbouw berichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. damsche jeugd heeft spr. doen ondervin den dat de 'aak als directeur van een Pa tronaat niet altijd even gemakkelijk is. Alle macht komt van God, geestelijke en wereldlijke, en aan beide machten moet gehoorzaamd worden. Bij spr.'s komst in Katwijk was die gehoorzaamheid al spoe dig gebleken. Echter de jeugd is zoo spoe dig geneigd te gaan in verkeerde richting, in den geest van den duivel en de jeugd heeft men op te voeden in den geest die Christus ons geleerd heeft. Pat is niet al leen noodig voor de kerk doch ook voor den staat. En in dien geest alleen is vre de en vreugde te verkrijgen. Spr. hoopt, en vertrouwt op een samenwerken tot eer van God en heil van Katwijk. Nadat het zangkoor een nummer gezon gen had nam de burgemeester het woord. Gaarne, aldus spr., heb ik aan de uitnoo- diging om dit gebouw te openen, voldaan en wensch ik de R.K. gemeente hiermede geluk. De eerste indruk die men van het gebouw, zoo mooi tusschen het groen ver scholen, krijgt is aangenaam. En een an dere mooie zijde is dat het geld voor dit gebouw, voor het gebouwd werd, voorra dig was. Met toewijding is het tot stand gekomen, ook daarom is het een blijde gebeurtenis, vooral daar er volgens R.K. opvatting een nauwe samenhang is tus schen kerkelijk, maatschappelijk en ge zinsleven. Spr. schetst de ontwikkeling van het vereenigingsleven en wijst ook op de goede zijde die dit heeft als het in goede banen geleid wordt. Het leven is zoo geheel anders dan ongeveer 50 jaar terug. De wet op de vereenigingen is van 1850, waaruit blijkt dat men toen hieraan al behoefte gevoelde. En steeds meer doet zich dit gelden. Het zou spr. b.v. niet ver wonderen als rekening gehouden zou moeten worden met de verdeeling der avonden voor de verschillende vereeni gingen. Vooral voor de jeugd is het een feit van groote beteekenis. Spr. schildert de jeugd als aantrekkelijk, zonder zorgen, de jeugd die altijd iets inspireerends heeft, doch wijst er op dat er ook wel eens iets aan ontbreekt en wijst er tevens op dat er rekening moet worden gehouden met de rijpere en de vroegrijpe jeugd, waaraan vooral rechte leiding moet worden gege ven. Doch vooral moet niet vergeten wor den dat de beste plaats, ook voor de jeugd, is het gezin, de woning. Wel zal' daar soms niet die afwisseling zijn als in een vereenigingsgebouw, doch vergeet vooral niet het vereenigingsgebouw van Vader en Moeder. Het is den gemeenteraad niet onverschillig waar de jeugd vertoeft. Veel zijdige ontwikkeling wordt in dezen tijd gevorderd. Als zoodanig zegt spr. ook de burgerlijke gemeente te kunnen geluk- aanafhijin mot dit gehOUW 6U vertfOUWt, HET POOLSCH-LITAUSCH CONFLICT. Militaire actie aan de Poolsche grens? Het blad „Glos Prawdy" te War schau,, het orgaan van de radicale aanhangers van Pilsoedski, verneemt uit Wilna, een aantal alarmeerende

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2