Bij Scheren pimoL DAG-AGENDA. Donderdag 2 Aug., 's av. kwart over echt, Pieterskerk: 2e Zomerconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag Sü Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. hoogleeraar Prof. Dr. C. G. van Hiel van Amsterdam over: „Ontwapening e-»n Christenplicht'. In de middagvergadering las de heer Noto Soeroto een lezing voor van Ra den Adipati Aria Wiranatakoesoema, regent van Bandoeng, over; „Vrede door Gebed". De voorzitter deelde mede, dat 450 afgevaardigden uit 11 landen aanwe zig waren. Dr. Edmond Privat van de Univer siteit te Genève sprak vervolgens over „Letter en Geest Hij betoogde, dat het niet goed is 'n steen te werpen op de diplomaten en politici te Genève, die den vrede niet kunnen verwezenlijken, daar wij de fouten hebben te zoeken bij onszelf; wij zijn nog zoo weinig geneigd reke ning te houden met de gedachten van anderen. Na afloop der middagzitting begaf men zich naar het Kurhaus, waar het gemeentebestuur de congressisten ont ving. De burgemeester, Mr. J. A. N. Patijn, sprak hen toe. Hij eindigde zijn rede: Zij, die zich een wedstrijd der gods diensten in de bestaande kerken voor stellen tot het wegnemen der duizend tegenstellingen van politieken en eco- nomischen aard tusschen de volken, bereiden zich naar mijn meening groo- te teleurstellingen. Maar, als ik mij niet bedrieg, is 't niet dat, wat gij nastreeft. In uw program zie ik een schoon perspectief. Het is het religieuze ge voel, dat op den bodem van elke men- schelijke ziel ligt en dat op zijn beurt een universeele moraal draagt, die niet behoort aan een enkelen gods dienst of aan een enkele kerk. Deze moraal wil niet, kan niet wil len, dat de menschen elkaar dooden. Het is op haai*, dat gij een beroep doet naar ik meen en dit beroep zal op den duur niet vergeefsch kunnen zijn en verdient den steun van allen, die van goeden wille zijn. Ik wensch u toe, dat gij uw schoon devies hoog zult houden, opdat eens de menschheid zich verheffe boven de tegenstellingen, die haar verscheu- len en opdat een toekomstig geslacht het ideaal van den wereldvrede zich ziet verwezenlijkt. Ds. Hoevers, de president van dezen congresdag, dankte den burgemeester voor zijn woorden, waarin deze had ge waarschuwd tegen een oppervlakkig optimisme, dat alle moeilijheden voor bij ziet en lichtvaardig ter zijde denkt te schuiven. Dit woord versterkt bij de congres sisten hun gevoel van verantwoorde lijkheid. Spr. verheugde er zich over, dat het congres samenkomt in deze schoone stad, waar het vredespaleis gebouwd is, het paleis, dat door velen met wantrouwen is begroet, doch dat niet temin een symbool is van de broeder schap der menschheid, die eenmaal komen zal, omdat God het wil. OPPERRABBIJN A. S. ONDERWIJZER. Een bekend man onder onze Joocl- sche landgenooten, de opperrabbijn A S. Onderwijzer te Amsterdam, vierde heden onder veel bewijzen van belang stelling zijn 40-jarig jubileum als rab bijn. Geboren in Muiden op 24 Juli 1862. kwam hij op 11-jarigen leeftijd te Am sterdam, studeerde aan het Ned. Isr. Seminarium en aan de Amsterdam- sche Universiteit, behaalde op 19 Sept. 1886 zijn Moré-diploma, trad 1 Aug. 1888 in functie als Rabbijn der Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam en op 3 Juni 1917, na een tijdelijke waar neming van het Opperrabbinaat teza men met zijn toenmaligen collega J. Vredenburg, als opperrabbijn dier Hoofdsynagoge en van het Synagogaal Ressort Noord Holland. In den feilen strijd om de belangen RECLAME. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. der arbeiders, gevoerd in de Amster- damsche diamantindustrie tegen het eind der vorige eeuw, stelde de Rab bijn Onderwijzer zich partij. In een predikatie, op het Loofhut tenfeest ter Nieuwe Synagoge uitge sproken, naar aanleiding van het woord van den Prediker (5 vs. 11): „Zoet is de slaap van den werker" werd de stoot gegeven tot de oprich ting der Joodsche Werklieden- en Kantoorbedienden Vereeniging „Bet- salel", waarbij zich tot heden diege nen aansloten, die in het bijzonder 't belang van de Sabbathviering propa- geeren, maar daarnaast voor cle spe cifieke arbeidersbelangen opkomen, schouder aan schouder met andere organisaties, die deze trachten te be vorderen. Men zal zich voorts herinneren, hoe Rabbijn Onderwijzer voor ongeveer 15 jaar samen met Ds. H. Pierson en Ds. G. Wisse optrad in een vergadering tegen de prostitutie, alsmede, hoe hij nog niet zoo lang geleden bij het be zoek van de Koningin aan de Groote Synagoge voor H. M. uiteenzette, wat het bedehuis voor den Jood beteekent. Naast zijn practischen arbeid vond hij ook tijd voor wetenschappelijke studie, getuige o.a. zijn verklarende vertaling van Raschi's Pentateuch- commentaar, waarbij tevens de tekst nauwkeurig werd vergeleken en vast gesteld, en welke voorzien werd van een biographie van den beroemden Bijbelverklaarder. Bij de huldiging, die heden plaats had in het Kol. Instituut te Amster dam, heeft de burgemeester, de heer W. de Vlugt, medegedeeld, dat H. M. de Koningin den heer Onderwijzer be- niemd heeft tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. LID VAN DE TWEEDE KAMER. Bij besluit van den plv. voorzitter van het Centraal Stembureau is de heer V. H. Rutgers benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, in de plaats van den heer H. Colijn, die zijn benoeming tot lid dier Kamer niet heeft aangenomen STUDIE VAN HET FASCISME. De N. R. Crt. bericht, dat oud-mi nister Treub is toegetreden tot den raad van toezicht van het Centre In ternational d'Etudes sur le Fascisme (Internationaal Centrum ter bestudee ring van het fascisme), te Lausanne. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. Maandagavond is te 's Gravenhage een gecombineerde ledenvergadering gehouden der afdeelingen Den Haag en Scheveningen en Wassenaar van den Alg. Bond van Forensen, ter be spreking van het ontwerp winter- dienstregeling voor de treinen Scheve ningen, Wassenaar, Rotterdam. Het bleek, dat in het algemeen de thans geldende dienstregeling, bij de samenstelling waarvan door de spoor wegen met de door de besturen der afdeelingen naar voren gebrachte wen schen, zooveel als in verband met het beschikbare materiaal maar mogelijk was, rekening was gehouden de mees te belanghebbenden bevredigt, al wa ren er individueele klachten. Besloten werd, de spoorwegen te ver zoeken de bestaande regeling te hand haven, doch nog eens met aandrang te vragen tusschen de treinen, die te 8.20 en te 9.12 van Scheveningen ver trekken een directen trein Schevenin genRotterdam in te leggen. ENGELSCHE WAARDEERING. In de „Times" komt een zeer waar- deerend artikel voor over de Neder- landsche waterwerken. De schrijver noemt daarin twee groote waterwerken, die Nederland op dit oogenblik onder handen heeft:, de droogmaking van de Zuiderzee en de nieuwe sluis van iJmuiden, de groot ste ingenieurswerken ter wereld. Aan de Zuiderzee heeft het blad Te Leeuwarden werd gisteren het Geref. Rusthuis voor Ouden van dagen of ficieel geopend. Exterieur van het Rusthuis. reeds vroeger een artikel gewijd; nu neemt het de sluiswerken onder de loupe en beschouwt dit enorme werk in verband met de positie van Amster dam in den internationalen handel. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W., is ingesteld een commissie, aan welke wordt opge dragen te overwegen of het noodzake lijk moet worden geacht, dat ter be vordering van het lager onderwijs voor schippers- en krauierskinderen, dit onderwijs als buitengewoon lager onderwijs wordt geregeld en indien deze vraag bevestigend wordt beant woord, hem een ontwerp algemeenen maatregel van bestuur tot regeling van dit onderwijs, met kostenraming, voor te leggen. Aan deze commissie is de bevoegd heid verleend, zich door deskundigen te doen voorlichten en bepaald, dat de commissie haar vergaderingen zal houden te Den Haag, ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: Mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; b. tot leden: Mej. C. Frida Katz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, te Amsterdam; L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage; J. van der Molen Thzn., burgemeester van de gemeente Renkum te Ooster beek; Ed. Polak, oud-wethouder van Amsterdam te Amsterdam; Pastoor J. G. Kerkvliet te Rotterdam; Dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van het bui tengewoon lager onderwijs te Utrecht c. tot secretaris: J. M. Erdman, hoofdcommies aan het Departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. HANDSCHRIFTEN LUCRETIUS. Dr. M. H. A. van der Valk van Hil- legersberg verzoekt ons opname van het volgende: De bekende Duitsche uitgever B. G. Teubner te Leipzig, droeg jaren gele den aan wijlen mijn oudsten broeder, Dr. J. van der Valk, in leven Rector van het Marnix Gymnasium te Rotter dam, op een critische uitgave te be zorgen van den Latijnschen dichter Lucretius. Professor Hosius uit Göttingen zond hem voor dezen arbeid zijn buitenge woon gewichtige aanteekeningen, door hem gemaakt bij het bestudeeren van tal van handschriften van Lucretius, voornamelijk in bibliotheken in Italië voorhanden. Na den plotselingen dood mijns broeders werden die belangrijke boe ken in zijn bibliotheek niet gevonden. Alle nasporingen bleven tot dusver vruchteloos. Het is mogelijk, dat mijn broeder ze uitgeleend of ergens gede poneerd heeft. Het zijn: twee of meer exemplaren der uitgave 'van Bernays met hoofd- kollaties, n.l. van vier met elkander vergeleken handschriften; voorts een Maandag is in tegenwoordigheid van den Directeur-generaal van de Volks gezondheid en van den Directeur van de Ned. Kunstzijdefabriek Enkadr. Hartogs, officieel een geheel nieuw gebouw geopend dat de heer en Mevr. Hartogs op het terrein van de Enka te Arnhem hebben laten bouwen. Dit gebouw, Zonlicht genaamd, is in bruikleen gegeven aan de Ver. „Kleuter zorg", om dit te bestemmen voor een dagkoioniehuis voor kleuters, waaraan verbonden is een opejiluchtbewvar school. gebonden en dubble doorschoten exem plaar van die uitgave met tezamen- stelling van alle varianten, ook uit de laatste Vossiani; en verschillende uit gaven van Lucretius. Indien iemand ze onder zijn be rusting mocht hebben, wordt hij drin gend verzocht daarvan kennis te ge ven aan Dr. M. H. A. van der Valk te Hillegersberg. BUITENLAND. HET ENGELSCH—FRANSCH ONTWAPENINGSCOMPROMIS. Een vergelijk van principleelen aard. Naar uit Londen gemeld wordt, is het vergelijk, tusschen Frankrijk en Groot- Brittannië verkregen, waarvan Chamber lain in het Lagerhuis gewag maakte, van principieelen aard. Het brengt* de bijeen roeping van een ontwapeningsconferentie een stap dichter bij. Het compromis is aan de andere voor name zeemogendheden medegedeeld. Men hoopt dat de formule die gevonden is, aannemelijk is voor de voorbereidende commissie, in welk geval het zal worden belichaamd in haar adviezen en derhalve de convocatie van de ontwapeningsconfe rentie zal bespoedigen. Vijf categorieën oorlogsschepen. In zake het Fransch—Engelsch vloot- compromis zegt de Parijsche „Journal": De overeenkomst, welke in beginsel eenige maanden geleden gesloten is, be paalde, dat Frankrijk genoegdoening zou krijgen voor zijn landmacht, waartegen over het in zekere mate het^. Engelsche standpunt nopens de vloot zou aanvaar den. Frankrijk zou een limiet voor de cate gorieën aanvaarden op voorwaarde, dat het aantal categorieën beperkt zou wor den. Deze voorwaarden werden door het compromis uitgestippeld. Naar verluidt zal het aantal categorieën vier of vijf bedragen, t.w. slagschepen, kruisers, hulpschepen, onderzeebooten en moederschepen voor vliegtuigen. Nieuwe vlootconferentie in het najaar? De woordvoerder van de regeering der Ver. Staten gaf, bij een bespreking van de Fransch-Engelsche overeenkomst ten aan zien van de ontwapening ter zee, de mee ning te kennen, dat er, voor het geval, dat de overeenkomst voor de overige zee mogendheden aannemelijk is, een goede kans bestaat op bijeenroeping van een nieuWe vlootconferentie te Genève in het a.s. najaar. NA DEN MOORD OP OBREGON. Een politie-rapport. Volgens een lijvig rapport, dat de poli tie te Mexico aan journalisten heeft voor gelezen, zou, naar de moordenaar zelf be vestigt, een kloosterzuster hem op de ge dachte van den moord op Obregon hebben gebracht. De religieuse zou verklaard heb ben, dat de godsdienstige toestand in Mexico opgelost zou worden door den dood van Obregon, van Calles en van den patriarch der schismatiek-katholieke kerk De moordenaar, Juan de Leon Toral is volmaakt kalm voor de aanstaande te rechtstelling. Hij is er zeker van naar den hemel te gaan en denkt dat zijn slachtof fer eveneens naar den hemel ging, want hij was een „wezenlijk goed man". Juan verklaarde Morones en andere leden der arbeiderspartij volkomen onschuldig. (Erg waarschijnlijk ziet dit politierap port er niet uit. Het draagt eerder de spo ren van phantasie dan van nauwgezet on derzoek. Red.) OPNIEUW EEN SPOORWEGONGELUK IN BEIEREN. 14 dooden en 20 gewonden. Een nieuw spoorwegongeluk heeft in Beieren de gemoederen in beweging ge bracht. Twee treinen zijn dicht bij een station in de buurt van München op elkaar ge- loopen. Volgens een bericht, dat gisteravond om half negen bij de spoorwegdirectie te Mün chen werd ontvangen, bedraagt het aan tal dooden 12, dat der ernstig gewonden eveneens 12, terwijl het aantal lichtge wonden met 23 opgegeven wordt, doch vermoedelijk nog wel zal stijgen. liet rijksverkeersministerie heeft ter stond telegrafisch aangevraagd wat de vermoedelijke oorzaak van dit nieuwe on geluk is en zal gemeenschappelijk met de spoorwegcommissie een nader onderzoek instellen. Volgens latere berichten zijn er .veer- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uor ii.in. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtie onder leiding van mievr. E. W. C. van OsPlanci- us te Hilversum. Zang: mevr. Ine van Soereh en haar Kin derkoor. V. P. R. O. 7.35 Openbare bijeenkomst van de Conferentie „Vrede door Reli- 6ie", in de groote zaal van d_n ierentuin in Den Haag. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravond-oonoert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsei: 1 van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. eorg Schnéevoigt. Solist: Alex ander Braïlowsky, piano. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSVV UiSTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 7.50 Muziek en zang. LANGENLERG, 469 Al. 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.12 April Pendarvis, liedemn. 5.20 Muziek. 5-35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Militair concert. 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. tien dooden en 20 gewonden te betreuren. Ten gevolge van verkeerden wisselstand reed de stoptrein niet rechtuit, doch op bet spoor van den goederentrein. DE WERKLOOSHEID IN BERLIJN. Een adres van de werkcommissle. De werkcommissie der werkloozen van Groot-Berlijn heeft de betreffende minis teries een adres gezonden waarin de nood toestand der oudere werkloozen uitvoerig wordt geschetst. In dit adres worden in de eerste plaats drie eischen tot vermindering van den dringendsten nood gesteld: le. Instelling van een wet tot verplicht in dienst nemen der oudere werklieden. 2e. Stichting van een fonds, waaruit den werkloozen de middelen om zich een be staan te verschaffen gewaarborgd worden. 3e. Uitvaardiging van een verordening, welke den wérkloozen verzekering voor den geheelen duur der werkloosheid waar borgt. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Een Italiaansche stem. Het stilzwijgen der Italiaansche pers over het anti-oorlogsverdrag van Kellogg is, naar wordt gemeld, verbroken door de „Lavoro d'Italia", waarin wordt gezegd, dat na de onderteekening van het pact de wereld net als te voren zal draaien! „Met het pact van Kellogg staan we tegenover een geweldige bluf, welke echter één groot voordeel boven den vorigen luchtbel van president Wilson heeft, n.l. dat hij uiteen zal spatten zonder te worden ge volgd door de stichting van pacifistische wereldinstituten!" De schrijver van het artikel acht het eenige concrete feit in de discussies het besluit der Ver. Staten om de Monroeleer in speciale zones te handhaven, en dat van Groot-Brittannië om het Britsche Rijk instand te houden door o.a. de democra tische eischen van het Egyptische volk te weigeren. En hij zegt dat er thanB in den Senaat te Washington dezelfde oppo sitie tegen het pact van Kellogg bestaat als destijds tegen het voorstel van Wilson. FORD'S WSTE VERJAARDAG. De eerste „blllionalr". Ford is Maandag 65 jaar geworden. Hij vierde den feestdag in zijn woonplaats te Detroit, waar hij te zijnen huize voorzat aan een familiemaaltijd. Natuurlijk ont ving hij de journalisten en gaf hun lessen in levenswijsheid. Zijn eigen uitstekende gezondheid b.v. schreef hij toe aan een werkzaam leven, en zijn onthouding op het gebied van koffie, sterken drank en tabak. Ford wordt in* de Ver. Staten dikwijls de eerste billionair van de wereld ge noemd. Maar de Amerikanen verstaan on der „een billioen" wat wij „een milliard" noemen. Zij bedoelen dat Ford de eerste (dollar)-milliardair was. TROYZKI. Hij weigert zich te onderwerpen. Naar uit Riga wordt gemeld, is Trotzkl naar Moskou ontboden om weer in de communistische partij te worden opge nomen. Trotzki weigerde echter een verklaring, dat hij zich zou onderwerpen, te onder- teekenen. KORTE BERICHTEN. Heden zou de nieuwe Joego-Slavisoh.» premier in de skoeptsjina zijn regeerings- verklaring voorlezen. Naar verluidt wii tegelijkertijd te Agram, in de historiscn zittingszaal van den Kroatischen Land dag, de oppositie vergaderen. JA fiPgjlMUl fcMB» xuicbillende

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2