CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ons betaalmiddel. STADSNIEUWS. Belanariiksle nieuws in dit Nummer. BINNENLAND. 9d« JAARGANG ZATERDAG 28 JULI 1928 NUMMER 2499 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 gT]g§llor Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden MededeelJngen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Het was goed gezien van den Neder- land9chen Journalistenkring om den keer Colijn uit te noodigen om, zoo pas van de Economische Conferentie te Genève teruggekeerd, voor den kring van Journalisten een lezing te kouden. Dat deze kring dat op de even sym pathieke als smaakvolle wijze doet aan een maaltijd, verhoogt de waarde. Een koningin en zij is immers de koningin der aarde past hoofsche hoffelijkheid. De rede, waarmede de voorzitter van den kring, de heer D. Hans, den heer Colijn welkom heette, getuigde mede van den goeden smaak. Onze vreugde zoo zeide de heer Hans in zijn welkomstwoord over uw aanwezigheid hier, is van velerlei aard. De pers is een soort van volks vertegenwoordiging. De beste figuren des volks zijn dus in ons midden op hun plaats. Daaronder behoort gij. Als staatsman van een bepaalde en krachtige overtuiging is er altijd veel gerucht en ook veel critiek om u heen geweest. Dat kan niet anders, en alle leidende staatslieden hebben daarvan hun deel gehad. Maar ik voeg er dit onmiddellijk bij: ons volk weet toch altijd met sterke beslistheid de figu ren te herkennen en te waardeeren, die zich, hoe onwankelbaar van poli tieke overtuiging ook, hoven alle scha keeringen uit in breedheid van over tuiging hebben weten te verheffen tot op het algemeen nationale platform, zich hebben weten te vormen tot een volksbezit in den besten en ruimsten zin van het woord. Zoo zien wij u en zoo zijn wij trotsch op u. Zelfs uw meest principieele te genstanders hebben toch in een hoekje van hun hart wel dat gevoel van be wondering voor u, dat wij koesteren voor ieder, in wien zich de beste eigen schappen van ons volk demonstreeren en die de eer en de reputatie van on zen stam handhaaft voor het aange zicht der wereld. Het is geen wonder, dat de Volken bond beslag op u heeft gelegd en dat de veelzijdige bekwaamheid en de stoere kracht van uw persoon ook in internationaal milieu worden benut. Bij dit alles heeft het voor ons nog bijzondere bekoring, dat dit noenmaal wordt aangeboden aan een lid van den kring, hoofdredacteur van „De Standaard, opvolger van dien onver- getelijken journalist, wiens naam als voorzitter en eere-voorzitter aan onze vereenjging verbonden is geweest en wiens voetspoor in de geschiedenis der Nederlandsche journalistiek nooit zal worden uitgewischt. Wij begroeten u dus hier als Neder- landsch staatsman, als internationale figuui en als journalist. Hooggeachte heer Colijn. Wij wenschen u van harte geluk met uw behouden terugkeer in het va derland, wij spreken de hoop uit, dat ons volk nog vele jaren op u als één van zijn beste zonen zal mogen wijzen en wij brengen een dronk uit op u en de uwen". Wij gaan thans voorbij de rede van den heer Colijn, die een scherpe be lichting gaf over de oorzaken en den omvang van de economische ontwrich ting en van de middelen tot herstel, wij willen iets anders belichten een ander deel van het werk van Colijn, n.l. de rustige stabilisatie van onzen gulden. Waar in vele landen het betaalmid del moest worden gestabiliseerd op 'n waarde ver beneden die van vóór den oorlog, daar mogen wij ons gelukkig rekenen, dat onzen gulden zijn waar de in het buitenland behield, of waar hij bezig was achteruit te gaan, dien achterstand weer inhaalde. Daardoor was het ons mogelijk, om niet alleen crediet te ontvangen, maar kunnen wij ook aan onze verplichtin gen in de toekomst voldoen. Geheel anders b.v. dan in Frankrijk, waar het betaalmiddel eenvoudig op een vijfde van de waarde is terug ge bracht. Wie zijn geld aan den Franschen staat heeft toevertrouwd, omdat hij in dien staat een onbeperkt vertrouwen had, en geen andere bronnen van in komsten heeft, dan de rente dier fond sen, zal nu maar een vijfde van zijn vroeger inkomen genieten. Feitelijk was de toestand reeds lang zoo. De stabilisatie bevestigt dus slechts, wat reeds was, maar de kans op een volledig waardeherstel js nu toch afgesneden. In de geschiedenis van vroegere tij den lezen wij bij herhaling van munt verzwakking, De munten, die gewichts namen dragen (pond sterling, livre, enz.) hadden oorspronkelijk werkelijk dat gewicht, maar langzamerhand zijn zij ontaard. Het gehalte fijn goud of zilver werd steeds verminderd, maar de oude namen bleven behouden, hoe wel zij niet meer met de werkelijkheid correspondeerden. Het Fransche livre was aanvanke lijk een pond zilver, maar reeds in 1774 gingen er 54 livres in een pond. Vroeger was de zoogenaamde alte ratie van de munt zeer algemeen. Niet alleen Philips II, Jacobus II van Engeland en Frederik de Grootc, maar ook velen onzer graven, bene vens Leycester en ook wel burgemees ters van Amsterdam, hebben zich aan dat euvel schuldig gemaakt. De ver zwakte munt werd dan tegen gedwon gen koers uitgegeven, zoodat een vorst met dezelfde hoeveelheid goud en zil ver meer doen kon dan anders. Artikel 28 van het groot Privilege van Maria van Bourgondië herinnert nog aan die vroegere misbruiken en nog .in art. 57 van ons wetboek van koophandel, dat over wissels handelt, vindt men een nagalm van vroegere klanken. Wij dachten ons evenwel aan die oude, minder solide tijden ontgroeid. Het kwam niet meer bij ons op, dat verzwakking van de munt nu nog in beschaafde kringen mogelijk was, maar de stabilisatie van de franc, die nu heeft plaats gehad, is toch feitelijk niets anders, evenals de stabilisatie van de Mark, die daaraan is vooraf gegaan. Alles is thans een gevolg geweest van veel te zware uitgifte van onge dekt papier. Ook de papieren munt kan worden verzwakt, evenals de me talen. Nu is het opmerkelijk, dat de nieu were geschiedenis van Frankrijk ons meer van die muntverzwakking heeft laten zien. Zoo heeft b.v. Frankrijk na de revo lutie nog geruimen tijd geleefd op het crediet van de te verkoopen goederen van de Kerk en van de Emigrés, de naar het buitenland uitgeweken bezit tende klasse, maar die dekking hield eindelijk op en men zorgde niet voor nieuw crediet. In onze wetgeving is dit niet moge lijk en speculaties als van een John Law, die Frankrijk voor vele millioe- nen heeft opgelicht, kunnen hier niet voorkomen, omdat art. 178 van onze Grondwet het gewicht, het gehalte en de waarde van onze munt bepaalt. Naar algemeen wordt aangenomen, ziet dit ook op de dekking van ons papieren geld. Niet alle banken mogen zulk geld uitgeven, zooals vroeger in Amerika is toegestaan, en voor behoorlijke me taaldekking moet worden gezorgd. Wordt, door welke manipulaties dan ook, het papieren of metalen geld gedepreciëerd of verzwakt, dan is dat reeds een begin van een staatsban kroet en dat is het ergste, wat een land kan overkomen. Zonder crediet kan geen land meer bestaan. Vroeger was dit anders. Toen moesten de leeningen binnens lands gesloten worden. Nu echter is er alles aan gelegen om een goed crediet in het buitenland te hebben, Daarvoor is noodig een gaven gulden. Dat ons crediet in het buitenland stevig is gevestigd, dat hebben wij middellijk aan Colijn te danken. Hij is de man geweest, die op een gegeven moment het aandurfde, om die maat regelen te nemen, die daartoe noodig waren. Dat blijft zijn onvergankelijke eere. Een eere voor de geheel© natie. Dat men hem als zoodanig zij het in meer bedekte termen in den Jour nalistenkring huldigde, stemt tot dank Dat Colijn daarbij werd opgemerkt in de schaduw van Dr. Kuyper, dat zal hem, evenals ons, eveneens dankbaar hebben gestemd. HET i VAN ART£ IERTOG ALBREGHT. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hongarije met een Hongaarsche deputatie Lei den bezoeken op Woensdag 8 Aug. a.s. Een Comité van Ontvangst is reeds gevormd. Het bestaat uit de volgende personen, de heeren: C. Eeltjens Juta, te Katwijk; E. Th. Witte, dr. H. A. Schouten, D. M. van Nes, te Leiden; B. E. Viervand Tukker, te Leiderdorp; dr. P. M. de Planque, te Leiden; ds. II. F. Broekstra, te Bijnshurg; raej. M. Bachman, te Leiden; de heeren H. L. Backer van Ommeren, te Arnhem; en PJi. Wessels, te Goes. Waarschijnlijk zal de aankomst uit Den Haag tegen 11 uur plaats vinden; het voornemen bestaat daarna de Uni versiteit en de Egyptische afdeeling van het Museum van Oudheden te be zichtigen. Om 1 uur zal een lunch worden aangeboden, te kwart voor drie vindt een samenkomst plaats in den Foyer der Stadsgehoorzaal. Het Leidsch Hongaarsch Comité heeft tot deze sa menkomst de voormalige en tegen woordige pleegouders uit Leiden en omgeving van de door dit Comité ge plaatste Hongaarsche kinderen uit- genoodigd. De Aartshertog zal dan den dank der Hongaarsche natie overbren gen aan de Hollandsche pleegouders voor de goede zorgen, door hen aan zoo vele Hongaarsche kinderen be steed. OFFICIERSBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der artillerie: le. tot ma- jcor, met ingang van 2 Augustus, hij hun tegenwoordig korps, de kapitein A E. W. de Jong, van het 6e reg. veldartillerie; tot kapitein hij het 4de reg., eerste luitenant D. J. Oosterink, van het re giment grenadiers, toegevoegd aan den commandant van het veldleger. 1 COMMISSIE VAN SCHEIDSLIEDEN. De Minister van Arbeid heeft in de Commissie van Scheidslieden, wier zetel te 's-Gravenhage gevestigd is, in rie plaats van het plaatsvervangend arbeiderslid W. Sonneveld te Berkel, benoemd de heer Corn, de Vroed, Vliet 42. alhier. KINDERZENDINGSFEEST. A.s. Woensdag, 's middags 2 uur wordt op het schoone landgoed „Qud Poelgeest" het 10e Kinderzendings- feest gehouden, waar vorige jaren ruim 2000 deelnemers waren uit Lei den en de omstreken. Het gewijzigd Programma vermeldt de volgende sprekers met hun onderwerpen: Ds. W. Kuilman: Iets uit het jeugdleven van Alb. Schweitzer; zendeling J. van Muylwijk: Trouwe vrienden; en zen deling A. van Dijk: Sarma, of de zegen van het Evangelie. Toegangsprijs voor kinderen 20 cent, volwassenen 30 cent. Kinderen zon der geleide hebben geen toegang. De zang zal worden begeleid door een aantal heeren van het muziekgezel schap „Benvenuto" te Voorschoten, terwijl van Katwijk aan Zee nog een muziekkorps tegenwoordig is en een kinderkoor onder leiding van den heer N. van Beelen eenige liederen hoopt te zingen. RESTAURATIE CONSISTORIE OUDE-VESTKERK. De Commissie van Beheer der Geref. Kerk alhier heeft gisteren doen aan besteden de restauratie der consisto rie van de kerk aan de Oude Vest. Ingekomen waren 6 inschrijvingen, te weten van: A. van Hoven, f 2381; J. Warnaar, f 2286; H. J. de Later en Meyers, f 2075; F. van Rooyen en Zie- rikzee, f 2060; Alberts en De Jong, f 2050; W. van Dijk, f 1857. De gunning is aangehouden. JUBILEUM. Woensdag 1 Aug. hoopt Zuster Alida Planjer haar 25-jarig jubileum als zuster in het Diaconessenhuis te vie ren. PLAATSELIJKE SCHOOL COMMISSIE. Verschenen is het jaarverslag der Plaatselijke Schoolcommissie over 1927, waaraan het volgende is ont leend: In 1927 hebben twee mutaties in de Commissie plaats gevonden. De Com missie leed door het heengaan van den heer T. S. Goslinga, als lid en als voorzitter, een verlies van bijzondere beteekenis. Als lid der Commissie werd hij opgevolgd door den heer A. B. Mulder; als voorzitter door den heer W. Koops Azn., tot dan toe plv. voorzitter. In deze laatstgenoemde functie werd gekozen de heer A. L. Boot. Een ander gevoelig verlies leed de Commissie door de ontslagname om gezondheidsredenen van het lid de heer J. Schaap Hzn. In zijn vacature werd door den Raad benoemd de heer J'. Brouwer. Tenslotte wordt nog melding ge maakt van het aftreden van den heer J. B. Meynen als wethouder van on derwijs. die opgevolgd v erd door wet houder mr. A. Tepe. De Commissie vergaderde in 1927 vijf maal. Telkenmale werden de ver gaderingen voorafgegaan en voorbe reid door een bestuursvergadering. De schoolbezoekende leden van de c ommissie verrichtten goeddeels hun ne bezoeken op de wijze en in getale als van hen werd verwacht. Daardoor werd niet alleen voortdurend voeling gehouden met de practijk maar zoo doende kwam ook terloops menig punt ter sprake dat van verdere strek king bleek te zijn dan alleen voor de betrokken school. Ook werd aan alle hoofden van scholen w.derom de ge bruikelijke vragenlijst toegezonden en coor allen bereidvaardig beantwoord. Als resltaat van beide vormen van informatief toezicht, mede gelet op de ingezonden jaarverslagen van de schoolhoofden, mogen we vaststellen: een geleidelijke voortgang en rustige ontwikkeling van het lager onderwijs te dezer stede. In tegenstelling met het vorige jaar wordt bepaalde stoornis nergens vermeld. Wel had men bier en daar natuurlijk te kampen met moeilijkheden vanwege ziekte of over plaatsing van het personeel, maar dit i.H niet te vermijden. Van een langdu rige griepepidemie, zooals in 1926, is gelukkig geen sprake geweest; daar entegen wordt melding gemaakt van eenige incidenteele gevallen van griep terwijl roodvonk en mazelen, waar over het vorig jaar geheel gezwegen werd, thans in 3 gevallen worden ge signaleerd. Met betrekking tot de organisatie van het onderwijs bereikten ons slechts enkele opmerkingen. Met instemming kan worden vast gelegd, dat aan de inrichting der ge houwen de noodige aandacht wordt besteed, zij het dan dat het getal der wenschen dat der vervullingen nog verre blijft overtreffen. Van ingrijpend belang was de ope ning van de nieuwe school aan de Driftstraat. Hiermede is het openbaar iager onderwijs een voortreffelijk on derdak rijker gewoden. Bij de opening was de Commissie vertegenwoordigd. In een geheel nieuw gebouw werd ook ondergebracht de St. Catharina- school aan de Krauwelsteeg. Aan de Chr. School voor U.L.O. aan het Noordeinde werd wegens splitsing van het eerste leerjaar in 2 klassen op 1 September 1927 het natuurkunde- lokaal ingericht tot klasselokaal. De wijzigingen die gewenscht wor den staan voornamelijk in het teeken der lichamelijke ontwikkeling en ont spanning en der verlichting. Bij niet minder dan 4 scholen, w.o. de Geref. school voor G.L.O. aan de Hoogl. Kerkgracht, wordt aanbouw of verrui ming van een gymnastieklokaal noo dig geacht. In 5 gevallen bereikten ons klachten over den toestand van de speelplaat sen; nu eens zijn deze ontoereikend wat de grootte betreft, dan'weer ver koeren zij ondanks herhaalde klach ten nog steeds in een toestand van ver- waarloozing. Wat de interne werkzaamheden der Comrhissie betreft, wordt gewezen op do beraadslagingen gevoerd over de toekenning van een vergoeding aan plaatsvervangende hoofden in geval van daadwerkelijke waarneming. Bijzonderlijk met betrekking tot de kundigheden der leerlingen van de lagere scholen verzocht de heer Boot het bestuur een onderzoek in te stel len omtrent de toelating en overgang van leerlingen bij het Gymnasium en do beide Hoogere Burgerscholen hier ter stede. Daartoe formuleerde hij een tweetal vragen: 1. Hoeveel leerlingen afkomstig van elk der Leidsche lagere scholen zijn er in 1927 van de le en 2e klasse be vorderd en niet bevorderd. 2. Hoeveel leerlingen afkomstig van elk der Leidsche lagere scholen zijn er in 1926 en 1927 toegelaten en niet toegelaten. Beide vragen werden door het Be stuur voorgelegd aan den Rector van het Gymnasium en de heeren Direc teuren der hier ter stece gevestigde Hoogere Burgerscholen, die allen wel willend de verzochte gegevens ver strekten. Van de resultaten van dit onderzoek werden de leden schrifte lijk in kennis gesteld. Gedachtenwis- seling daarover vond echter nog niet plaats. Aan het einde van het jaar bereikte a o. Commissie een verzoek van B. en W. om advies over een bij hen inge komen voorstel van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst om over te gaan tot reorgani satie van het instituut der schoolart sen. Op voorstel van het Bestuur werd besloten dit belangrijke onderwerp ter voorbereiding in handen te stellen eener sub-commissie waarin werden benoemd de heeren A. L. Boot, S. Gaasterland, J. M. Mazurel, prof. dr. J. Roos en mr. H. F. A. Donders, laatst genoemde als secretaris. Waar deze sub-commissie einde 1927 hare werkzaamheden nog niet voltooid had, bewaren we over het instituut der schoolartsen in dit jaar verslag verder het stilzwijgen. Het jaarverslag wordt besloten met den gebruikelijken staat van leer- Binnenland. De raad van Sassenheim besluit tot den bouw van een nieuw Gemeente huis. Het laatste lijk van de slachtoffers der mijnramp in Limbnrg gevonden. Te Beverwijk is een veerpont om* geslagen. Zwaar onweer op verschillende plaatsen. De Commissaris der Koningin in N. Brabant overleden. Buitenland. Gewichtige politieke besprekingen te Parijs aanstaande. Uitsluiting in de Engelsche katoen industrie. Mysterieuze ziekte onder het Lon- densche politie-personeel. Scherpe Poolsche antwoord-nota be treffende de kwestie met Lltauen. Nieuwe prelaat der Angllcaansche Kerk benoemd. Groot financieel schandaal in Daitschland. krachten, leerlingen, enz. bij het Openbaar en Bijzonder onderwijs. EXAMEN HOOFDACTE L. O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Hoofdact© L.O. de heer W. J. M. Zandvliet, alhier. EX. HANDELSCORRESPONDENTIE. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Handelscorrespondentie Fran sche taal de heer A. G. Gz'oenhoff, al hier. EEN ELECTRISCHE LORRIE. In navolging van hetgeen reeds op verschillende groote stations is ge schied, is heden op het station alhier een electrische lorrie in gebruik ge nomen voor het vervoer van bagage naar en van de treinen. Voor bet examen boofdacte is te Den Haag geslaagd de heer C. O. Boer stra alhier. Gistermiddag 5 uur heeft op den hoek van Levendaal en Kraaierstraat een botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarvan de eene, bestuurd door den 21-jarigen C. H. op het Levendaal reed, en de andere, be stuurd door F. L., uit de Kraaierstraat kwam. De eerste auto werd door do andere links aangereden, met het ge volg, dat zij docr de brugleening reed en te water raakte. De chauffeur, C. H wist door het inslaan van een ruit zich uit de cabine te bevrijden. Hij be kwam daardoor echter zulk een diepe wond aan de hand, dat hij door den E.H.D. verbonden moest worden. Twee 17-jarige knapen, J. D. en H. O., werden door de politie in den Beemster (N.-H.) aangehouden. Zij zijn weer op transport gesteld naar hun ouders hier ter stede. J. M. F. V., koopman alhier, is door de politie aangehouden omdat hij nog 1 maand gevangenisstraf moet on dergaan. DE HEER COLIJN OVER DE INTERNATIONALE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Donderdag werd te 's-Gravenhage door den Nederïandschen Journalis tenkring aan den heer H. Colijn, die dezer dagen van zijn Indische reis en van de Economische Conferentie te Genève terugkeerde, een noenmaal aangeboden, bij welke gelegenheid de beer Colijn een rede hield over „De economische werkzaamheden van den Volkenbond in het licht van de in ternationale politiek". Er was voor deze rede veel belang stelling. Tal van bladen hadden aan de uit- noodiging van het bestuur van den Ned. Journalistenkring gevolg gege ven. Er waren vertegenwoordigers van de Antirevolutionaire en de Chr.-Hist, pers, van de z.g. neutrale bladen, maar ook van de groote liberale pers, even als van die der S.D.A.P. Voor dit zeer gemengde gezelschap, deze „volksvertegenwoordiging", zoo als de voorzitter het niet onaardig uit drukte heeft de heer Colijn een en ander medegedeeld omtrent de Inter nationale economische Dolitiek en de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1