NIEUWE LEIDSCHE COURANT van VRIJDAG 27 JULI 1928 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Vergoeding Bijzondere Scholen. B. en W. stellen den raad voor, de vergoeding, bedoeld in het 1ste tot en met het 7de lid van art. 101 der L. 0.- wet 1920 over het jaar 1924 voor ver schillende besturen van bijzondere si holen vast te stellen cp f 81.939 en overeenkomstig het 8ste lid van bo vengenoemd wetsartikel, het bedrag, dat deze besturen over 1922 tot en 1924 in de gemeentekas moeten storten, te bepalen op f 34.886. In de toelichting deelen B. en W. mede, dat de gemiddelde kosten per leerling over 1924 hebben bedragen voor het Lager Onderwijs f 15.42 en voor het U.L.O. f 26.24. Het is het College aangenaam te kunnen inededeelen, dat door zuinig biheer van de bijzondere scholen een aanzienlijk bedrag van de verstrekte tedragen in de gemeentekas terug* vloeit. Gespecificeerd worden dan aan de verschillende scholen de volgende be dragen uitgekeerd: I. De vergoeding bedoeld in het 1ste tot en met 7e lid van artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1924 voor de na te noemen bij zondere scholen Lager Onderwijs: aan de Krauwelsteeg, met 227 leerlin gen, f 3.500.34; aan de Haarlemmer straat 3234, met 259 leerlingen, f 3.993,78; aan de Van der Wèrffstraat 98100, met 266 leerlingen, f 4.101,72; aan het Rapenburg 48, met 293 leerlin gen, f 4.518,06; aan de Pelikaanstraat 20, met 239 leerlingen, f 3.685,38; aan de Haarlemmerstraat 240, met 378 leer lingen, f 5.828,76; aan het Noordeinde 1, met 142 leerlingen, f 2.189,64; aan de Middelstegracht 119, met 293 leerlin gen, f 4.518,06; aan de Pasteurstraat 2b A, met 246 leerlingen, f 3.793,32; aan de Pasteurstraat 2b B, met 290 leerlin gen, f 4.471,80; aan de Pieterskerk kracht, met 220 leerlingen, f 3.392,40; aan het Noordeinde 40, met 360 leer lingen, f 5.551,20; aan de Hoogland- sche Kerkgracht 20a, met 217 leerlin gen, f 3.346,14; aan de Stadhouders laan lb, met 195 leerlingen, f 3.006,90; aan de Lusthoflaan 2, met 272 leerlin gen, f 4.194,24; aan het Levendaal, met 161 leerlingen, f 2.482,62; aan de Oos terstraat 16, met 140 leerl. f 2.158,80; aan de Munnikenstraat la, met 119 leerlingen, f 1.834,98; aan de Oude Vest 193/195, met 275 leerl., f 4.240,50; aan den Heerensingel 27 (Jongens), 172 leerlingen, over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December, f 884,08; aan den Heerensingel 27 (Meisjes), met 134 leerlingen, over het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Dec., f 688,76; aan de Caeciliastraat 11/15, met 154 leerlingen, over het tijdvak van 1 September tot en met 31 Dec., f 791,56. U. L. O. aan het Levendaal, met 34 leerlingen, f 892,16; aan de Haarlemmerstraat 32/ 34, met 72 leerlingen, f 1.889,28; aan het Pieterskerkhof 4, met 85 leerlin gen, f 2.330,40; aan het Noordeinde 40, met 83 leerlingen, f 2.177,92; aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, met 59 leerlingen, f 1.548,16. II. Overeenkomstig het 8ste lid van het sub I genoemd wetsartikel wordt het door de besturen van de na te noe men bijzondere scholen over de jaren 1922 t/m 1924 in de gemeentekas to storten bedrag bepaald voor de school voor L. O.: aan de Krauwelsteeg, op f 2.755,34 34 aan de Haarlemmerstraat 32/34, op f 1.807,34 X; aan de Van der Werff- straat 98/100, op f 3.261,85^; aan de Pelikaanstraat 20, op f 2.835,2234; aan de Haarlemmerstr. 240, op f 6.817,8334; aan de Middelstegr. 119, op f 4.392,7534; aan de Pasteurstr. 2b A, op f 891,3534; aan de Pasteurstr. 2b B, op 1.344,0234; FEUILLETON. EINDELIJK VREDE. 34) —o— Den volgenden morgen, juist toen dokter Van Ende het huis had verla ten, om naar zijn dagelijksch werk te gaan, kwam de baboe van de kleine Celine een briefje brengen, dat Ruth met den waren stand ven zaken be kend maakte. De arme man scheen g» heel den moed verloren te hebben. „Ik kan nu verder niets meer doen s« hreef hij. „Al zou ze nu weer bij dien komedietroep zijn, en al zou ik haar weer mee krijgen, ze zou toch weer wegloopen. Ik ben er al heele- maal door van streek, en ben op deze wijze ongeschikt voor mijn werk. Als het kind dan toch met alle geweld den slechten weg op wil, dan kan im mers niemand haar tegenhouden? Dus, geachte juffrouw, trek uw hand maar van haar af. U hebt toch al genoeg moeite voor haar gedaan. In- tusschen ben ik n en den dokter zeer dc-iJtbaar voor uw h11'- en belangstel ling in deze zaak". Ruth dacht een oogenblik na. „Op- n?" zeide ze bij zichzelve. „Neen, neen! Heer, wijs mij aan, wat ik te doen heb". Eenige oogenblikken knielde ze in haar kamer neer; en in het vaste ge- k>rf dat Hij, die van den hemel was a d. Pieterskerkgracht, op f 2.075,5334; aan de Iloogl. Kerkgracht 20a, op f 402,41; aan de Stadhouderslaan lb, op f 2.492,47; aan de Lusthof laan 2, op f 4.978,aan het Levendaal, op f 35,70 34. U. L. O.: aan het Levendaal, op f 138,89; aan het Pieterskerkhof 4, op f 656,96 >4; en wordt 't aan de besturen v. de na te noemen bijzpndere scholen over de jaren 1922 t/m 1924 f^mog uit te kee- ren bedrag bepaald voor de school voor: L. O.: aan het Rapenburg 48, op f 3C2.06; aan het Noordeinde 1, op f 635,64; aan het Noordeinde 40, op f 750,20. U. L. O. aan de Haarlemmerstraat 32/34, f 697,44; aan 't Noordeinde 40, 1.077,76; aan de Hoogl. Kerkgr. 20a, f 337,38. III. De vergoeding wegens salariee- ring van vakonderwijzers, bedoeld in het 9e lid van het sub I genoemde wetsartikel over 1924 voor de besturen van de na te noemen bijzondere scho len wordt vastgesteld voor de school voor: L. O.: aan de Krauwelsteeg, op f 1.484,15; aan het Levendaal, op f 625,95; aan de Van der YVerffstr 98/100, op f 1.484,15; aan de Oude Vest 193/195, op f 818,55; aan het Noordeinde, op f 613,35; aan de Middelstegracht 119, op f 717,70; aan de Pasteurstr. 2b A, op f 868,4034; aan de Pasteurstr. 2b B, op f 1.041,0234; aan de Pieterskerkgracht, op f 965,06; aan het Noordeinde 40, op f 533,27; aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, op f 1.034,76; aan de Lusthof laan 2, op f 415,70; aan de Stadhouderslaan lb, op f 178,56; aan de Oosterstraat 16, op f 189,1334; aan de Munnikenstraat la, op f 251,3634. U. L. O.: aan het Levendaal, op f 1.002,19; aan het Noordeinde 40, op f 957,78; aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, op f 565,—. Subsidie Ziekenhuisverpleging. Bij Raadsbesluit van 8 Augustus 1927, waarbij aan de Onderlinge Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging en aan de afdeeling Ziekenhuisverple ging van de Coöperatie „Vooruit" voor het jaar 1927 een bijdrage van f 1 per patiënt en per verpleegdag werd toe gekend voor die leden, wier verpleeg- kosten, zoo zij geen lid der vereeniging waren, voor rekening van de gemeen te zouden zijn gekoujen, werd o.m. be paald dat in dit jaar, na de indiening van de rekening over 1927, zou worden overwogen, of verdere subsidieëring nog noodig of wenschelijk is. De ingezonden rekeningen hebben B. en W. thans in staat gesteld op nieuw een blik te slaan in de finan- tieele gestie van de beide vereenigin- gen, die zich de verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging ten doel stellen. Het zeer te waardeeren doel van de ze vereenigingen, haar nuttig effect en 't belang der gemeente daarbij be trokken, kunnen B. en W. fhans, na hun uitvoerig praeadvies van 2 Aug. 1927, stilzwijgend voorbijgaan, zeggen zij. Het gaat eigenlijk thans alleen om de in 1927 gemaakte reserves. En dan blijkt uit de ingezonden re keningen, dat de „Onderlinge" in 1926 pl.m. f 2800 meer heeft gereserveerd dan in 1925, doch in het jaar 1927 slechts pl.m. f 1100 meer dan in 1926 en dat de afdeeling van „Vooruit" in 1927 slechts een luttele f 125 meer heeft gereserveerd dan ii\ 1926. Bij eon flinke aanwas van leden, is dus de groei van de reserves vermin derd. De oorzaak hiervan is de Com missie voor den Geneeskundigen Dienst zegt het terecht het steeds grooter wordende aantal aanvragen om ziekenhuisverpleging, Röntgen- bcstraling, Sanatoriumverpleging, enz. Duurde deze toeneming steeds voort, dan zou er tenslotte niet veel meer kunnen worden gereserveerd en voor al niet als men bedenkt, dat het doel van de vereenigingen, n.l. de verzeke ring tegen alle kosten van verple ging, operatie, enz. nog niet is bereikt. Vrij zeker mag echter worden aan genomen, dat na een paar jaren een zekere stabiliteit is ingetreden, zoowel neergedaald om het verlorene te zoe ken haar pogingen zegenen zou, stond ze op, kleedde zich 1 aastig aan. en spoedig was ze op weg naar de stad. „Is de Assistent van politie op het kantoor?" was Ruth's vraag aan den oppasser, die voor de deur de wacht hield. Hij antwoordde bevestigend, en nadat Ruth haar naam had opgegeven, werd ze bij den assistent toegelaten. Deze ontving haar zeer vriendelijk, en nadat Ruth hem de geheele toe dracht had meegedeeld, en de Assis tent beloofd had, het meisje te laten zoeken, vroeg hij: „Het is toch niet al te vrijpostig, juffrouw Van Ende, als ik u vraag, of u familie zijt van dokter Van Ende, officier van gezondheid?" „Jaj dat is mijn eenigste broer", was Ruth's antwoord. „O", zeide de Assistent, blijkbaar met blijde verrassing, „dan is het mij dubbel aangenaam, met u kennis te maken. U moet weten, juffrouw, dat ik groote verplichting aan uw broer heb. Hij heeft kort geleden mijn vrouw in het hospitaal behandeld, die daar een gevaarlijke operatie moest onder gaan. En mijn vrouw en ik, we zijn niet uitgepraat, wanneer we over dokter Van Ende beginnen. Neen, die humaniteit, die zorg, die nauwgezet heid tot in het allerkleine j, die zacht heid bij al zijn flinkheid, het gaat alle lof te hoven! Ik moet u zeggen, wat het ledental als het getal aanvra gen betreft. Dan eerst zal men kunnen beoordee- len of de vereenigingen de bijdragen kunnen missen; vóór dien tijd zal tel kens moeten worden overwogen, of subsidieering nog noodig is zoo ja, tot welk bedrag. Wat nu de reservekapitalen zelf be treft; B. en W. meenen dat een reser ve kapitaal van f 25000 voor een ver- et niging met ruim 15000 leden abso luut niet voldoende is en evenmin een kapitaal van f 8500 voor een vereeni ging met bijna 5000 leden. Deze kapitalen zullen zeer zeker niet voldoende blijken, om bij veel ziekten of epidemie aan alle leden die uitkeeringen te kunnen geven, waarop zij krachtens statuten en reglementen recht hebben. En nu lijkt het hun in het welbe grepen financieel belang der gemeente veel beter om gedurende eenige jaren een betrekkelijk klein bedrag aan subsidie te geven, dan bij een ev. epi demie plotseling groote financieele offers te moeten brengen. Zij kunnen dan ook niet onderschrij ven de meening van een lid, vormende di minderheid van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, dat het niet rationeel is subsidie te verleenen met het doel om reserves te kweeken. Die meening moge in het algemeen juist zijn; in het onderhavige geval is zij het niet. Immers, juist door het kweeken van reserves zullen de vereenigingen in tijden van nood aan al hare verplich tingen kunnen voldoen en zullen zij de gemeente behoeden voor het moeten doen van groote uitgaven. Overeenkomstig het gevoelen van de meerderheid der Commissie geven zij dan ook den Raad in overweging aan de Onderlinge Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging en aan de afdee ling Ziekenhuisverpleging van de Coö peratie „Vooruit" ook over het jaar 1928 een bijdrage van f 1 per patiënt er. per verpleegdag toe te kennen voor die leden dier vereeniging, wier ver- pi eegkosten, zoo zij geen lid waren, voor rekening van de gemeente zou den komen, onder mededeeling, dat in 1929, na de indiening van de rekening over 1928, andermaal zal worden overwogen, of verdere subsidieering nog noodig of wenschelijk is en ver der onder dezelfde voorwaarden, als vermeld in het besluit van 8 Aug. 1927 KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Alphen aan den Rijn, J. G. L. Brouwer te De Meern. Te Zwarte- waal, F. J. Los, te Haarlem. Aangenomen: Naar Cuyk, P. J. Hage te Helvoirt. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Maastricht, D. Brem- mer, te Bruinisse-Oosterland. Ds. JOH. H. RIETBERG. Het door ons aan de „N. R. Ct." ont leende bericht, dat Ds. Joh. H. Rietberg, predikant der Geref. Kerk van Maassluis zou benoemd zijn als geestelijk verzorger van Wolfheze, blijkt ons onjuist. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Achtste zitting. Zooals elk jaar, heeft de Alg. Synode ook ditmaal tot de kerkeraden een aan schrijving gericht voor het houden van den vredeszondag op 5 Augustus. Zij ver zoekt, dat op dien Zondag een collecte zal worden gehouden voor noodlijdende pro testanten in Oostelijk Europa. Aan die aanschrijving moet thans met nadruk herinnerd, nu, blijkens berichten in de dagbladen, de wereldbond der Ker ken een bericht heeft doen verspreiden, als zou die vredeszondag niet meer op den eersten Zondag in Augustus, maar op 23 December zijn gesteld. Namens de commissie voor de stukken ter behandeling leest de heer van Zwet het rapport van de commissie voor de diaconale armenzorg in de Ned. Herv. Kerk, over haar arbeid van het afgeloopen jaar. Kon reeds in een vorig verslag wor den gewezen op het gereedkomen van de formulieren voor de extracten der diaco nale rekeningen en de tabellarische kas boeken, thans werd daaraan toegevoegd, we hebben nog al veel met dokters moeten kennismaken; maar nog nooit bebben we zóó iemand aangetroffen als uw broer, die zoo door en door be kwaam is en tegelijk zoo vol sympa thie voor zijn patiënten. Dokter Van Ende kan ervan verze kerd zijn, dat we ons altijd zijn schuld- denaars zullen blijven gevoelen. En al was 't alleen uit dankbaarheid aan hem, dan zou ik reeds alles willen doen, om zijn zuster in al het mogelij ke ter wille te zijn. U kunt ervan ver zekerd zijn, juffrouw Van Ende, dat ik alles in 't werk zal stellen om het meisje op te sporen. En dan zal ik haar dadelijk bij u te Meester Corne- lis laten brengen. En die directeur van het komediegezelschap zal zulk een scherpe terechtwijzing ontvangen, dat hij het nooit weer in zijn hoofd zal halen om te trachten haar weer tot zich te lokken". Met een verlicht hart verliet Ruth bet kantoor. Denzelfden avond hield een rijtuig voor haar deur stil, en Ruth en haar broer, die zich naar bui ten spoedden, zagen tot hun groote blijdschap Annie daarin naast een po litieoppasser zitten. Het kostte echter nog vrij wat moeite om het halstarrige meisje uit het rijtuig te krijgen. Woede over het mislukken van haar plan; teleurstel ling, dat ze haar illusie zou moeten opgeven; angst, dat men haar bij haar oom zou terubrengen alles werkte een handleiding voor de diaconale admi nistratie. De commissie heeft zich doen inschrijven bij het Centraal archief en in lichtingenbureau voor maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland. Zij gaf daar van kennis aan de diaconieën. Doch al leen in enkele gevallen werd haar voor lichting geschonken aan de zorg voor zieken. Het lid der commissie dr. J. H. Adriani heeft op verzoek van Prof. dr. M. van Rhijn een cursus over armenzorg voor studenten te Utrecht gegeven, waarmede aan een door de synode uitgesproken wensch is voldaan. Een dergelijke cursus werd door prof. van Veldhuizen te Gro ningen gegeven. Binnen enkele maanden zal een boekje verschijnen, dat een beeld zal trachten te geven van hetgeen binnen de grenzen der kerk op het gebied van barmhartigheid en weldadigheid wordt verricht en ook de adressen zal bevatten der organen, be last met de uitvoering der sociale verze kering, der kinderwetten en der armen wet. Eenige leden der commissie hadden gelegenheid in diaconale samenkomsten op te merken, dat er op het gebied van de diaconale armenzorg nog veel te veran deren is. Om daarin wijziging te brengen, is de steun van de kerkelijke besturen en van de kerkvisitatoren noodig, zooals die dan ook in sommige gevallen door de commissie is verkregen. Financieel werd de arbeid der commissie mogelijk ge maakt door bijdragen van diaconieën tot een gezamenlijk bedrag van ƒ4454.02. De synode bespreekt verschillende pun ten uit dit verslag en handelt o.a. ook over de vraag in hoever het gewenscht en voor de commissie noodig is, door tus- schenkomst van de class, besturen diaco nierekeningen op te vragen. Zij spreekt hare voldoening uit over v.eel van het geen door de commissie is verricht en be tuigt haar dank aan de hoogleeraren van Rhijn en van Veldhuizen voor het doen houden van de genoemde cursussen over diaconale armenzorg. De heer Idenburg rapporteert over een brief van het classicaal bestuur van IJ- zendijke betreffende doorzending van een advies. Aan dit bestuur zal worden be richt, dat aan zijn verzoek niet kan wor den voldaan. Dezelfde rapporteur behandelt een ver zoek van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, om goedkeuring van grenswij ziging tusschen de werkelijke gemeenten Barneveld en Lunteren. De goedkeuring wordt verleend. De heer Prisse rapporteert over het ver zoek van een predikant betreffende de re geling van den aanslag eener pastorie in de personeele belasting. Overeenkomstig de conclusie besluit de synode niet in te gaan de bedoeling van adressant. Dezelfde rapporteur behandelt een ver zoek van de classikale vergadering van Breda, om te overwegen of diaconiegelden niet althans ten deele op vrijere wijze zouden kunnen worden belegd dan thans reglementair mogelijk is. In de conclu sie wordt opgemerkt, dat het reglemen tair mogelijk gemaakte voldoende is. Met dit gevoelen vereenigt zich de Synode. Kennis wordt genomen van een besluit in hooger beroep van de synodus contrac ts inzake een bezwaar van het classikaal bestuur van Winschoten tegen een be sluit van het provinciaal kerkbestuur van Groningen, waarbij een ligger van pas- toriegelden was goedgekeurd. Het classi kaal bestuur is niet ontvankelijk ver klaard. Ten slotte deelen wij mede, dat de heer J. W. Bolt, notaris en o.o. te Groningen, zijn benoeming tot lid-ouderling van de alg. synodale commissie heeft aangeno men. In den namiddag worden commissie vergaderingen gehouden. HET HONDERDJARIG BESTAAN DER RIJNSCHE ZENDING. Den 23en September zal de Rheinische Missions Gesellschaft te Barmen op een 100-jarige geschiedenis terug zien. Natuur lijk zal die datum niet ongemerkt voorbij gaan. Ook hier te lande bestaan plannen om haar op dien datum een feestgave aan te bieden voor alles, wat zij ook in Ned. Oost-Indië gedaan heeft op Sumatra, Bor neo, Nias, Mentawei en Enggano. Op 23 September zal het 100 jaar gele den zijn, dat in de pastorie van Pfarrer Müller te Mettmann (tusschen Elberfeld en Düsseldorf) een aantal mannen samen kwamen om de stichting van een nieuw mede om haar geheel buiten zich zel ve te brengen. Als een woedend dier sloeg en beet ze om zich heen, en greep ieder die haar aanraakte, bij de keel. De wanhoop gaf haar bovenmen- schelijke kracht. „Ik wil hier niet zijnl" gilde ze. „Ik wil terug! Ik zal toch weer wegloo pen, of anders verdrink ik mij liever". Hier hielpen voor 't oogenblik geen zachte woorden. Met inspanning van al zijn krachten tilde dokter Van En de, geholpen door den politieoppasser en Bidane het weerspanninge meisje uit het rijtuig. Ruth hield met alle kracht haar handen vast. En zoo werd ze naar Ruth's kamer gebracht, waar ze in opgesloten werd, terwijl Bidan voor het venster postgevat om haar 't ontvluchten te beletten. Ruth beefde over het geheele li chaam, toen ze zich in de achtergale rij op een stoel neerzette. „Wat zal je met zoo'n persoontje beginnen?" vroeg dokter Van Ende ongerust. „Ze lijkt wel een wilde kat. Ik vrees, dat het nog moeilijker zal zijn, haar te houden dan het geweest is om haar hier te krijgen". „Ze moet zoo gauw mogelijk weg, en naar een geheel nieuwe omgeving", antwoordde Ruth. „Ik weet iemand in Buitenzorg, een weduwe, een heel ge schikte vrouw. Ze heeft nog meer meis jes in de kost, en ze zorgt voor die als een ware moeder. Daar zou het kind goed bezorgd zijn. We zouden een ma- zendingsgenootschap met elkander te be spreken. Zij waren daartoe afgevaardigd dooi- drie zendings-vereenigingeo te Keu len, te Elberfeld en Barmen. De Elherfrf- der Missions Gesellschaft was evenals 't Ned. Zendeling Genootschap te Rotterdam ontstaan onder invloed van de zendings beweging in Engeland. Zij deed aanvan kelijk niet meer dan geld bijeen brengen, waarmee de Engelsche zending en het instituut van Janicke te Berlijn gesteund werden. In Barmen was in 1818 een ge nootschap opgericht, dat in nauwe rela tie trad met de Bazeler Zending. Toen zich tengevolge van een opwekking in het Wupperthal eenige jonge mannen voor het zendingswerk aanmeldden, richtte Barmen in 1825 een eigen zendingsschool op. Bazel en Berlijn maakten bezwaren om deze jonge mannen uit te zenden. Toen moest Barmen op den eersten stap een tweeden laten volgen en zelf gaan uitzen den. Men durfde dit echter niet alleen en dit leidde ertoe aan de andere vereeni gingen in den omtrek hulp te vragen. Zoo kwam het tot een nauwe samenwerking tusschen de vereanigingen van Keulen, El berfeld en Barmen waarbij zich spoedig ook die van Wezel aansloot. De naam der nieuwe corporatie werd Rheinische Mis sions Gesellschaft en de zetel werd Bar men. Toen de genoemde vereenigingen zich aaneengesloten hadden, vormden hun af gevaardigden of gedeputeerden het hoofd bestuur of „Deputation". Deze vergadert maandelijks en is rekenschap verschul digd aan een algemeene vergadering, die nog voor een groot deel door de stichten de vereenigingen wordt samengesteld. Voor de behartiging harer belangen in Nederland is in 1869 eene vereeniging te Amsterdam in het leven geroepen, die zich in 1913 heeft aangesloten bij de Samen werkende Zendingscorporaties te Oegst- geest. GEREF. KERKEN IN H. V. Ds. G. Ubbink, te Zweeloo, beroepen door de Geref. Kerken te Tienhoven en Utrecht H. V., zal op 15 Augustus des avonds te 8 uur worden bevestigd door Ds. E, L. Smelik van Tienhoven, in het door de Geref. Kerk van Utrecht (H. V.) aangekochte perceel aan de Maliebaan. Ds. U. zal zijn intrede doen te Utrecht op Vrijdagavond 17 Augustus, eveneens in het gebouw Maliebaan. De intrede te Tienhoven van Ds. U. valt op Zondagavond te kwart over zeven. Het afscheid van Ds. E. L. Smelik is bepaald op 21 Augustus te Tienhoven. PROV. COLLEGE VAN TOEZICHT. In de eergisteren te 's-Gravenhage ge houden Provinciale kiesvergadering zijn door de afgevaardigden der kerkvoogdijen de met 1 Januari 1929 periodiek aftreden de leden van het Provinciaal College van Toezicht, op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zuid-Holland de heeren mr. W. J. baron van Lynden te '9-Gravenha- ge, D. Wisboom Verstegen te Dordrecht en mr. P. E. Briët te Leiden herkozen. In dezelfde vergadering werden tot buitenge woon lid en secundus-lid van het alge meen college van toezicht op het beheer, enz. der Hervormde gemeenten in Neder land in verband met de herziening van het algemeen reglement op het beheer gekozen resp. de heeren mr. W. J. Baron van Lynden te 's-Gravenhage en L. H. Luyendijk, te 's-Gravenhage. DE KERKESPRAAK. In de „Haagsche Herv. Kerkbode" ver telde Ds. A. J. A. Vermeer, Ned. Herv. predikant te Den Haag onlangs van de z.g. kerkespraak, oftewel publieke bekendmaking van niet-kerkelijke zaken in de kerk: „Eens vervulde ik een vacaturebeurt in een om haar onkerkschheid bekende gemeente. „Weinig toehoorders. Weinig tientallen van menschenVoorts kinderen, die naar de kerk waren gestuurd, omdat zij anders in den weg liepen.... „Men had mij te kennen gegeven, dat de predikanten, die in deze vacante ge meente een beurt kwamen vervullen, in de, naast de kerk gelegen, herberg wer den ontvangen „Naar de herberg dus. „Hier zaten 'n paar mannen, die, na een vluchtig „goeden dag", voortgingen hun borreltje te nuttigen en met elkaar te praten. Van mij werd door hen geen no titie genomen. tig kostgeld voor haar kunnen beta len; dat zou meteen een hulp zijn voor de weduwe, die het niet breed heeft. Zou je dat goed vinden, Frank?" „Ik vind het uitstekend, zustertje! Zoolang je met het traktement uit komt. Je kunt toch wonderen doen met een beetje geld. Maar de vraag is: boe krügen we haar daar?" „Ik denk, dat ze vannacht wel tot bedaren zal komen. God heeft tot zoo ver mijn gebeden verboord, dat Hij haar bij ons gebracht heeft. Hij zal nu ook wel verder helpen. En dan zal ik haar morgen maar zelve gaan bren gen. Ik kan met den eersten trein gaan; dan ben ik denzelfden avond terug. Bidan kan meegaan, om te belpen als ze soms onderweg wat uit haalt. Maar ik denk, dat ze wel wijzer zal zijn, als ik haar aan 't verstand breng, dat de Assistent dien directeur van den komediegroep gewaarschuwd beeft, zoodat deze haar voor niets ter wereld weer bij zich zal nemen. En als ze weet, dat ze eiken keer, wanneer ze wegloopt, weer door de politie zal op gepakt worden, zal ze zich zeker wel in haar lot schikken. Misschien was Let ook, uit angst, om weer bij haar oom terug te komen, dat ze zoo te keer is gegaan. Ik zal nu maar eens naar haar gaan kijken". (Wordt vsrvol&i)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5