meening, dat de leiding van et jeugd werk moet berusten bij jeugdiger mannen dan hij is. Bovendien zal dr. Mott zijn ontslag nemen als voorzitter van den Wereld bond van Studenten, terwijl hij wel zal blijven bekleeden het voorzitter schap van den Wereldbond van Jonge Mannenvereenigingen. Sedert de Con ferentie van Edinburg nam hij een lei dende plaats in bij den arbeid der Pro- testantsche Zending. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Ter uitvoering van het verleden jaar door de Algemeene Vergadering geno men besluit heeft het Hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij in zijn laatste bijeenkomst een mede-voorzit ter gekozen. Het presidium is voortaan tweehoof dig en bestaat uit de heeren Ds. A. G. I), van Hoogenhuyze en Ds. H. G. van Wijngaarden. Per jaar zullen zij el kander als „fungeerend voorzitter" af wisselen. Voor 1928 is dit Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Koninginneweg 155 te Amsterdam. EEN AARTSBISSCHOP WORDT ATHEÏST. Aartsbisschop Ignatiej (Ignatius) van Twer (een stad zuiden van Moskou) heeft zijn waardigheid neer gelegd en is uit de kerk getreden. Dat op zichzelf is al een gebeurtenis. De s.Hezbozjnik" („De Goddelooze"), het orgaan van het door de Sovjet-regee ring gesteunde genootschap van den zelfden naam, deell mede, dat de aartsbisschop zich bij die genootschap heeft aangesloten. GEREF. SCHOOLVERBAND. Dezer dagen vergaderde de Com missie van Uitvoering van G.S.V. Het welkom werd toegeroepen aan den heer Klokman, voor de eerste maal aanwezig. In het moderamen werden gekozen dr. Hoekstra, als eerste en dr. Noordtzij als tweede voorzitter; de heeren Van der Waals als eerste en De Jong als tweede secretaris; P. van Nes Czn. als penningmeester. Waar de inning der contributie we gens verwisseling van penningmeester vertraagd is, wordt toezending der contributie, vijf gulden per onderwij zer, per giro onder no. 35385, kantoor Nijkerk, zeer gewenscht geacht. Van de Unie der School met den Bijbel is voor dit jaar een bedrag van f 450 voor den Paed. Leerstoel toege zegd. Vervulling van vacatures in de delegaties voor enkele kweekscholen werd voorbereid. Rapporten werden uitgebracht over bijgewoonde verga deringen, o.a. de colleges van dr. Wa terink. Commissies werden benoemd om de behandeling voor te bereiden van een concept-leerplan voor de re ligieuze vakken aan de kweekscholen, van een conclusie over het schoolart sen vraagstuk; en van wijziging in de r< celen voor het toezicht op de kweek scholen. Als onderwerp voor de Algemeene Vergadering 1929 werd gekozen „De beteekenis en de inrichting van het onderwijs in de Bijbelsche Geschiede nis op de Lagere School". EEN RéVEIL IN GRIEKENLAND. De alg. secretaris van den Ameri- k^nschen Kerkenbondsraa 1, rev. Sa- li el Mac Crea Cavert, beschrijft in de „Diaspora" een godsdienstige opleving in de Grieksche kerken, waarheen hij onlangs een studiereis heeft gemaakt. Hij zegt, dat de naam dezer opwek king „Levensbroederschap" is en een goede belofte inhoudt voor het gees telijk leven niet alleen van de kleine Protestantsche kerk in Griekenland, maar ook van de Grieksch-Kath. kerk. De prediking in de kerken fin het godsdienstonderwijs oogst, in-me eer ste plaats daarvan de vruchten, voorts ook de inwendige zending. De leeken, die in den arbeid medehelpen leggen een gelofte af om in hun beroep en omgeving te blijven. GEMENGD NIEUWS. Aanslag op een trein. Gisternacht is een poging gedaan om den trein tusschen Amstelveen en Uithoorn te doen ontspo ren. Op twee plaatsen was bij den lasch een stuk ijzer tusschen de rails geslagen. De aanslag is echter mislukt, want de trein reed ongehinderd verder. De zaak is in onderzoek. In een beerput verdronken. In een beerput te Hoensbroek is gisteren een driejarig jongetje verdronken. Een vrachtauto versplinterd. Gister morgen ongeveer half elf werd op den be waakten overweg der Staatsspoorwegen nabij Veenendaal een vrachtauto door een sneltrein gegrepen en totaal versplin terd. De vrachtauto van de firma Lammerts uit Rhenen, beladen met steenen, wilde den overweg passeeren, toen juist aan den anderen kant een luxe-auto den over weg opreed. De vrachtauto haalde naar rechts uit, waardoor het rechter-achter- wiel in den berm van den weg verzakte. De luxe-auto kon daardoor juist passee ren, doch de vrachtauto bleef vastzitten. Juist werd de D-trein 68 uit de richting Utrecht gesignaleerd. Alle pogingen om de vrachtauto achter- of vooruit te krij gen mislukten. Ten leste begaf de over wegwachter zich met de roode vlag op de lijn en liep den naderenden trein tege moet. De machinist blijkt dit noodsignaal niet te hebben waargenomen. Met een ge weldigen knal greep de sneltrein de zwaar beladen vrachtauto, die totaal versplin terd werd. Het onderstel der auto werd ongeveer twee honderd M. medegesleurd, alvorens de trein tot stilstand kwam. De stukken der auto lagen honderden meters verspreid. Na een oponthoud van onge- RECLAME Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoend^ poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. veer tien minuten kon de sneltrein naar Arnhem doorstoomen. Dit is de tweede maal, dat op dezen be waakten overweg een vrachtauto door een trein gegrepen is. Ook dezen keer wa ren geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Door een koe aangevallen. In de wei de is een 2-jarig jongentje van den land bouwer H. Spoelstra te Buitenpost door een koe op de horens genomen en later zoodanig getrapt, dat het in levensgevaar verkeert tengevolge van een hersenschud ding. Door kokende soep verbrand. In een onbewaakt oogenblik trok gisteren een tweejarig zoontje van mej. K. in haar woning in IJmuiden (O.) een pot met ko kende soep van het vuur met het gevolg, dat de kleine den geheelen inhoud over het lichaampje kreeg. Met ernstige brand wonden is het knaapje naar het zieken huis overgebracht. Lijk herkend. Het lijk dat vorige week uit den bruinkoolvijver RumpenBruns- sum werd opgehaald, is gebleken te zijn dat van den mijnwerker W. Bos, die voor anderhalf jaar spoorloos uit zijn kosthuis was verdwenen. Opsporing verzocht. De Commissaris van Rijkspolitie Nederlandsche Centrale inzake falsificaten, Nieuwe Doelenstr. 13 te Amsterdam, verzoekt opsporing en aanhouding van een Engelsch sprekend persoon, die er blijkbaar zijn werk van maakt Travelers chèques van de Ameri can Express Company afkomstig uit een door den heer Balint Szabo verloren chè- queboekje, bij banken en hotels in beta ling te geven. Signalement: plm. 40 jaar, lengte plm. 1.70 a 1.75 M., postuur middel matig, gezicht bleek en gladgeschoren; kleeding: grijs colbert costuum, grove stroohoed, of grijze slappe hoed, maakt sjovelen indruk. Speling der natuur. Bij den heer C. Palings te Nispen, staat in den tuin een appelboom met velop bijna voldragen en reeds rijpende appelen, terwijl vrijwel de geheele kruin tevens getooid is met een rijke rose bloesempracht. Roodvonk. Wegens het voorkomen van roodvonk is de openbare lagere school te Smilde (Dr.) gesloten. Landgoed „De Cloese". Naar gemeld wordt, zal het prachtige landgoed „De Cloese" te Lochem wegens vertrek van den eigenaar, den heer mr. J. Bieruma Oosting, worden verkocht. De inbreker en de echtgenoot. Maan dagavond ontdekte een agent van politie aan den Amsteldijk onder Nieuwer-Am- stel dat een man zich op verdachte wijze in de nabijheid van een villa ophield. De agent stelde zich verdekt op. Nadat de man eenige oogenblikken bij de voordeur gedraald had, begaf hij zich naar het ach tergedeelte der woning, waar hij met be hulp van een schoffel een der achterra men openschoof en naar binnen wipte. Thans was het de beurt van den agent om daadwerkelijk op te treden en juist toen den nachtelijken indringer het raam achter zich wilde sluiten, werd dit met een ruk opengeschoven en blikte hij in de strenge oogen van den dienaar der ge rechtigheid. Onderwijl was de bewoonster wakker geworden; zij snelde gillende het huis uit. Bij onderzoek bleek dat men echter met den heer des huizes te doen had, die te laat thuiskomende en niet in het bezit van een huissleutel, zijn vrouw niet wakker wilde maken en daarom via het buitenraam zijn blijden intocht deed. Hij had echter niet gerekend op het waak zaam oog der politie. Toen mevrouw ontdekte, dat zij voor haar eigen man de vlucht had genomen, gaf zij lucht aan haar verontwaardiging, in dergelijke gepeperde termen, dat de agent spijt had van zijn activiteit. Biggen de onschuldige slachtoffers. Men meldt uit Purmerend: De bedrijfsleider van het melkstation in deze gemeente had met een buurman voor drie weken een viertal biggen gekocht. De beesten groeiden goed, totdat men be merkte, dat zij na Zondag lusteloos wa ren en niet meer aten. Na onderzoek bleek dat in de voerbak een vocht voorkwam „soleta" genaamd, een zeer sterke soda- oplossing om de melkbussen schoon te maken. Tevens was een flesch met 6 li ter van dit vocht verdwenen. Men ver moedt dat een knecht, die wegens zijn on bekwaamheid vermindering van loon had gekregen, het hierboven vermelde op zijn geweten heeft. De bekken en pooten der biggen bloeden voortdurend. Een big is stervende. De politie heeft de zaak in on derzoek. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken bij den horlo gemaker H. aan den Sonsbeeksingel te Arnhem. Een groote hoeveelheid ringen, horloges en kettingen wordt vermist. Ver moedelijk is de diefstal door een bekende gepleegd. Toen men gistermorgen in den winkel kwam, werd de diefstal ontdekt. Oneerlijke concurrentie. De politie te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt te gen den dagbladcolporteur D. de B., als verdacht van het plegen van oneerlijke concurrentie tegen een ander dagblad. Aanrijding. Gistermiddag om vijf uur is de 65-jarige Gijsbert van Diermen, die op weg was met een vracht aardbeien naar de Beverwijksche aardbeienmarkt, door een auto zoodanig aangereden, dat hij in hoogst zorgelijken toestand naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest worden yervoerd. Uit de school. Bij het toelatingsexa men voor de 5-jarige H.B.S. werd o.a. het volgende vraagstukje opgegeven: „Een terrein, lang 75 M. en breed 30 M. wordt 3 d.M. opgehoogd met zand. liet zand wordt aangevoerd in karren met 1.25 M3 inhoud. Hoeveel karren zijn hiervoor noodig?" Een onderwijzer blijkbaar in de mee ning, dat thans de aansluiting best kon plaats vinden na het 5de leerjaar gaf de sommetjes, ook dit, op aan de 5de klas. Resultaat: uitstekend. Maar een van zn leerlingen had dit vraagstukje beantwoord met een kort, duidelijk: Eén! Op den vragenden blik van den onder wijzer kwam prompt: „Als ze de kar maar telkens leeggooien!" Hij liep er niet in, meende-n-iel (Uit „De Volksschool"). UIT DE OMGEVING. TER AAR. Ingelanden van den Noordeind- en Geerpolder alhier, hebben besloten over te gaan tot electrische bemaling. Een cre- diet van 27.000 werd hiervoor beschik baar gesteld. Door dit besluit zullen een groote en een kleine molen in sloopershanden val len. ALPHEN AAN DEN RIJN. Brand. Gistermiddag brak alhier brand uit in een blok van vier arbeiderswoningen, die tot den grond zijn afgebrand. De vermoe delijke oorzaak wordt geweten aan von ken, welke op het rieten dak zouden ge vallen zijn van een naast gelegen scheeps- bouwwerf. RIJNSBURG. Vak- en Huisvlijttentoonstelling. Zooals gisteren reeds kort gemeld, is Dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van B. en W. en verdere genoodigden in het gebouw „Flora" alhier geopend de drie- daagsche Vak- en Huisvlijttentoonstelling, georganiseerd door de Harmonievereeni- ging „Wilhelmina" alhier. De tentoonstelling werd geopend door den Burgemeester, den heer J. L. Bos- schieter, als eere-voorzitter van „Wilhel mina". Spr. begon met zijn dank uit te spreken aan allen, die hadden medege werkt de tentoonstelling tot stand te bren gen, en zich daarvoor geen moeite hadden ontzien. Na vervolgens een opsomming te hebben gegeven van alles wat er te aan schouwen werd geboden, en een bezichti ging wel waard was gebleken, wees spr. er op, hoe Rijnsburg ook weer door deze tentoonstelling toonde met zijn tijd mede te gaan. Spr. hoopte, dat het beoogde doel, het maken van reclame en het aantoonen van wat in de gemeente te verkrijgen was, bereikt zou worden. De tentoonstelling heeft vele offers en kosten gevraagd; hij hoopte, dat een druk bezoek ook daar voor een vergoeding zou geven. Spr. ein digde, met zijn beste wenschen voor het welslagen van deze onderneming. Hierna sprak de heer T. Kralt als voor zitter van het eere-comité. In de eerste plaats dankte spr. dat hij zitting had mogen hebben in dit comité, dat door het schitterend welslagen met recht een e'ere-comité was gebleken. Wil de spr. zich zelf niet op den voorgrond plaatsen, van zijn mede-comitéleden kon hij met zekerheid verklaren, dat zij bij een eventueele volgende gelegenheid we der bereid zouden zijn, zich zelf beschik baar te stellen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van doel, beteekenis en streven van de tentoonstelling. Was voorheen regel, dat vrijwel alles van elders moest worden aangevoerd, tot zelfs turf, en is het nog maar een zestal jaren geleden, dat b.v. aanschaffing van een auto noodwendig elders moest ge schieden, de laatste jaren doen heel wat anders zien. Prettig doet het aan, hoe b.v. onlangs van een installatie voor rozencul- tuur, die toch nog in zijn beginstadium is alhier, op de vraag waar deze installatie toch vandaan kwam, naar waarheid kon worden gezegd, dat de geheele installatie door plaatselijke leveranciers was gele verd en ineengezet. Of hoe b.v. de huismoeder van elders aan haar man, die voor zaken te Rijns burg moet wezen, de opdracht mede geeft dat hij koek van P. v. Delft moet mede brengen, omdat zij nergens zoo lekker is. Een overzicht van deze tentoonstelling toont met een enkele uitzondering aan, dat men voor'het aanschaffen va.i vrijwel alle artikelen ter plaatse terecht kan. Alleen voor wat betreft het brood is hier voor een uitzondering gemaakt. De eeni ge inzender op dit gebied is uit Veur, zoo dat men voor Pain de luxe e.d. naar Veur zal moeten. Als voorzitter van het eere-comitó wenschte spr. de vereeniging geluk met het welslagen. Hij hoopte alleen, dat het succes van dien aard zou blijken, dat al spoedig, als de zaken van „Flora" dit toe laten, het bestuur van „Flora" een groo- tere zaal ter beschikking moet stellen, voor een nog meer uitgebreide tentoon stelling, waarop dan niemand ontbreekt. Ten slotte sprak de heer P. van Delft, de voorzitter van „Wilhelmina" Na gewezen te hebben op de minder aanmoedigende opmerkingen, toen verno men werd, welke plannen er bestonden, deed het spr. genoegen, thans op het suc ces te kunnen wijzen. Aan aanmoediging van dj zijde van den heer Kralt heeft het echter nimmer ontbroken, en spr. bracht ook hem In het bijzonder dank voor de steeds ondervonden medewerking. Hier mede werd de tentoonstelling voor ge opend verklaard, en konden de aanwezi gen de diverse stands gaan bewonderen. Onderwijl vergastte „Wilhelmina", zooals zij dit ook gedurende de overige tentoon- stellingsdagen zal doen, de aanwezigen op muziek. De tentoonstelling is overigens een be zoek ten volle waard. Er is blijkbaar met alle inspanning gewerkt om een smaak vol en boeiend geheel te verkrijgen, waar in men wonderwel is geslaagd. Eigenlijk begint de tentoonstelling reeds Luiten, waar 'n keurige Chevrolet-vracht- auto van den lieer C. D. Verhey ter be zichtiging staat. Direct naast den ingang vinden wij van denzelfden inzender een Chevrolet personen-auto, en verder alle mogelijke onderdeelen. Een ruime sortee ring bloemvazen, richtingaanwijzers, aan duidingsborden doen zien, dat men ook in dit opzicht ten volle gesorteerd is. Een aldaar geplaatste vliegtuiglieuvel dient echter meer tot opluistering, daar men nog niet zoover is, dat men ook te Rijnsburg een vliegtuig kan aanschaffen. De heer Saton biedt een zeer groote sorteering klokken, horloges, barometers, en goud- en zilverwerken. Vooral op dit gebied zal zeer weinig niet vertegenwoor digd zijn, en heeft de heer Saton in den korten tijd, dat hij hier gevestigd is, ge toond een uitstekend vakman te zijn. De heer Wolters komt zeer verdienste lijk uit met een collectie aardewerk, por- celein en speelgoederen, alsmede verschil lende kruidenierswaren. De nieuwste „Ford" in de afdeeling van den heer P. Oudshoorn ontbreekt niet, terwijl in die afdeeling, behalve de vel r- lei onderdeelen voor auto's en voor radio, ook de rijwielafdeeling een bezichtiging ten volle waard is. In het brandpunt van de belangstelling staat wel de machinale brei-inrichting van den heer v. d. Kooi, op de tentoonstel ling in werking te zien. Naast het stevi ge, meer grove breiwerk wordt daar ook het nieuwste op dit gebied getoond, dat door zijn fijnheid algemeen debewonde ring opwekt. De heer C. v. Muijen heeft naast een in werking zijnde waschmachine allerlei werktuigen op tuinbouwgebied, alsmede meststoffen, die den tuinder zeker zullen interesseeren. De heer A. de Mooij toont op allerlei ge bied wat. Werkte het weer niet erg mede, om op het gebied van vleeschwaren een uitgebreide uitstalling te maken, niette min ontbreken de keurig opgemaakte ge zouten en gerookte werkstukken niet. Des te meer werk echter is er gemaakt van de afdeeling limonades en wijnen, welke af deeling met dit weer zeker een druk be zoek zal hebben. Tenslotte vermelden wij van den heer de Mooij nog de welverzorg de afdeelingen kruidenierswaren, comes tibles en conserve-middelen. De heer H. J. Grimbergen heeft een in zending op heel ander gebied. Hier vallen de nieuwste machines op het gebied van verwarming van kassen, en pompen, som mige in werking te zien. Waar vooral op dit gebied in de laatste jaren veel wordt gemoderniseerd, doet het aangenaam aan, dat men ook wat dit betreft ter plaatse vakkundige voorlichting kan krijgen. Een gespecialiseerde inzending snelwe gers is van de Machinefabriek „Venco" te Utrecht. In het midden vinden wij een pracht-inzending van den heer P. v. Delft, confiseur en patissier alhier. De prach tig opgemaakte taarten, met bloemen en vruchten versierd, maken een keurigen indruk, terwijl het volledige voetbalveld met de spelers ook veel belangstelling trekt. De luxe broodafdeeling van den heer Hollen uit Veur past hier aardig bij aan. Een groote stand is ook die van Lewen- stein's Naaimachinehandel. Allerlei hand en trapnaaimachines vallen hier te be wonderen, maar het meest valt op de Phoenix naaimachine, die geheel tot een fraai salonkastje is om te bouwen. Wat overigens op die naaimachines is te ver vaardigen, toonen de fraaie borduurwer ken, daar eveneens tentoongesteld. De heer G. v. d Perk heeft eveneens een keurig verzorgde uitstalling. Rijwie len te kust en te keur, niet alleen, maar ook alle mogelijke onderdeelen, terwijl daarnaast, als agent van de Telefunken- Radio, op het gebied van radio iedere liefhebber wat van zijn gading vindt. De heer van Biezen heeft een mooie in zending op het gebied van kruideniers waren en comestibles, waaraan maar zeer weinig artikelen op dit gebied zullen ont breken. Vermelden wij tenslotte nog de inzen dingen op het gebied van Huisvlijt. Het blijkt wel dat in dezen gejaagden tijd de liefhebberij voor huisvlijt nog niet bij ieder is verdwenen. Wat ten minste op dit gebied wordt vertoond, geeft blijk van veel geduld vooral, maar ook van kunstsmaak. Naast hand- en borduurwerk is er snij werk, zaagwerk teeken- schilder- en gra veerwerk en bij de mooie inzendingen die er zijn zal de taak van de jury zeer moei lijk zijn geweest. Na dit alles mag een opwekking om de tentoonstelling te bezoeken zeker overbo dig heeten en met recht mag de vereeni ging met blijdschap en trotsch terugzien op haar initiatief, dat de tentoonstelling in het leven riep. Bij de artikelen van huisvlijt is mede een van de mooiste inzendingen die van de heeren v. d. Anker en Zoon, die een keurige collectie klompen in allerlei for maten, van de kleinste tot de grootste, te bezichtigen geeft. Door de jury zijn aan de standhouders de volgende bekroningen toegekend: P. van Delft, inzending confisseurwerk, eerste en eereprijs; Hollen, inzending op bakkerijgebied, tweede prijs; C. D. Verheij inzending auto's en onderdeelen, derde prijs. Voor tweede en derde prijs is door de heeren Hollen en Verheij, die hetzelf de aantal punten hadden, geloot. De heer D. van Biezen kreeg voorts een tweeden prijs. Verder ontvingen een medaille; Saton, horloges, goud- en zilverwerk; G. v. d. Perk, Rijwielen en Radio; C. van Muijen, landbouwartikelen; D. van Biezen kruidenierswaren; H. J. Grimbergen, ver warmingsartikelen; P. Oudshoorn, auto's en fietsen; J. v. d. Kooi, brei-inrichting. Aan de inzenders voor huisvlijt zijn door de jury de volgende prijzen toege kend: Graveerwerk: le prijs W. v. d. .Vlugt, 2e prijs N, y. d. Vlugt; Snijwerk; le prijs H. v. d. Hoven, 2e prijs A. Bonte, 3e prijs F Bekooij; Schepenbouw: le prijs A. den Hollander, 2e prijs A. Vooijs, 3e prijs A Vlieland; Borduurwerk: le prijs C. Kooij. 2e prijs Jo Kromhout, 3e prijs J. v. <1 Eijkel, 4e prijs B. Kromhout; Haakwerk: le prijs Frankhuizen, 2e prijs v. Zanten, 3e prijs Kromhout; Vakarbeid: le prijs A. de Best, 2e prijs C. Poeliejoe; Zaagwerk: le prijs A. van Mook, 2e prijs Wed. J. v. d. Meij; Schilderwerk: 2e prijs H. M. Her- reur; Teekeningen: le prijs J. Vogelen zang, 2e prijs H. J. Koevoets. Bloemenhandel. De aanvoer van Gladiolen neemt dage lijks toe, terwijl de prijzen redelijk zijn. Ook van de andere soorten snijbloemen blijven de prijzen zeer goed. Gladiolen van ƒ0.50—1.05, extra soorten 2.20—3, Primu- linus 0.40—0.50, Convili 0.70—0.80, Anjers 0.30—0.40, Godesia (gepeld) 0.50—0.85, Bos- godesia 4—6, Scabiosa 0.50—0.60, Centoria in drie kleuren 0.21—0.24, Margrieten 0.25 0.35, Pompon-Dahlia 0.651.05, Asters 0.600.70, Montbretia 0.75—0.80. Gisternacht moest de brandweer al hier uitrukken, omdat brand was ontstaan in een schuur in de z.g. Vetpan alhier. Al spoedig stonden eénige schuren in brand, die niet meer te redden waren, maar het mocht de brandweer gelukken dicht erbij staande woonhuizen, eigendom van den heer J. v. Iterson, te bewaren. VISSCHERIJBERIGHTEH. IJMUIDEN, 25 Juli. Heden aangeko men aan den Rijksafslag 16 stoomtraw Iers, 1 drijfnetvaartuig, en 35 kustvis- schers. De prijzen voor trawlvisch waren als volgt: Tarbot 20—70, griet 2145, groote schol 3240, middel 34, zet 2333, klei ne 4,90—21, bot 6,50—7, schar 3.90—16, pieterman poontjes 3145, groote schelvisch 3145, middel 2432, klein middel 11—18, kleine 2—9, gr. gullen 1320, kleine gullen 7.50—13, wijting 1,90—4,90, makreel 10,50—19, alles per- kist van 50 K.G., groote tong 2,252,35, middel 1,552,10, kleine 1,301£5 per K.G., rog 11—23 per 20 stuks, vleet 1— 4,20, koolvisch 0,23—0,70, kreeft 3,17, zalm 2,55—9,43, alles per stuk,horsma kreel per kist van 50 stuks 1,70, kabel jauw 50—67 per kist van 125 K.G., leng 0,30—1,60, hielbot 4,90—19,20. IJslandsche zoutevisch 152 ton ka beljauw 54,5056, 6 ton gullen (plat) 38.50—38, 1 ton tongschar 8, 16 ton koolvisch 15, 2 ton keelen en lippen 79, alles per ton. Haring: 6 kantjes volle haring 23,40, 109 kantjes maatjesharing 10,3010,90. In de week van 19 tot en met 2d Juli zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangevoerd; 598.548 K.G. treil visch, 85.000 K.G. IJslandsche visch, 1294 kantjes pekelharing en 102 kisten versche haring. De totaal-op brengst bedroeg 179.694. De van IJsland binnen gekomen stoomtreiler Petten IJM. 49 besomde heden nog aan gezouten visch 7937. Heden kwam hier aan de markt de Duitsche stoomtreiler S. D. 87 met 1990 en de stoomkustvisscherij Z.K. 32 met 560 besomming. In de haringhaven te IJmuiden is binnen gekomen de Zeillogger KW. 53 met 271 kantjes pekelharing voor Katwijk. Van de motorloggers KW 172 en KW 141 worden de vangsten naar Katwijk verscheept. De stoomtreiler Odin IJM. 168 kwam hier binnen van de IJslandvis- scherij met 500 manden versche visch en 230 kantjes zoutevisch. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 16 aan de markt. De besommingen waren: IJM 385 met 1918, IJM 21 met 2786, IJM 175 met 1948, IJM 59 met 2186, IJM 104 met 1349, IJM 187 met 1748, IJM 84 met 1547, IJM 201 met 2328, IJM 67 met 1423, IJM 41 met 1783, IJM 15 met 1897, IJM 189 met 2403. IJM 134 met 1909, IJM 196 met 2665, IJM 40 met 1223, IJM 179 met 1766. Scheepstijdingen. HOLLAND—AHEF.IKA-LIJN. LEERDAM, Rott. n. N. Orleans, 25 te Antwerpen. EDAM, 24 v. Rott te N. Orleans. BURGERDIJK, 25 v. Rott te N. York. GROOTENDIJK, Vancr. n. Rott, 25 te Londen. SAMBRE, 25 v. Vancr. te Rott. HOLLAND—A FRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, thuisr., 25 te Antw. ALKAID, thuisr., 25 te Rott. BILLITON, thuisr., p. 24 Perim. RIJPERKERK, uitr., 23 van Lorenzo Marues. HOLLAND—WE8T-AFRIKA-LIJN. ALGENIB, thuisr., 24 te Lagos. VLIELAND, uitr., 24 v. Lagos. HERMES, 25 v. Amst. n. Hamburg. TEXEL, 25 v. Rott, n. Hamburg. KÓN. HOLLANDSCEE LLOTD. ZAANLAND, thuisr., 23 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA, 25 v. Rott n. Batavia. SIANTAR, 25 v. Batavia te Rott. SLAMAT, uitr., 25 te Belawan. TAMBORA, uitr., 25 v. Port Said. KEDOE, uitr., 24 v. Pt. Said. GAROET, uitr., 24 v. Belawan. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". CHR. HUYGENS, thuisr., 25 v. Batavia SOEMBA, thuisr., 24 V. Batavia. RONDO, 25 v. Amst. n. Hamburg. BALI, thuisr., 25 v. Pt. Said. P. C. HOOFT, uitr., 24 v. Algiers. MAPIA, thuisr., 25 te Amst. KON. PAKETVAABT HIJ. NIEUW ZEELAND, 23 V. Syney naar Singapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6