CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9«» JAARGANG DONDERDAG 26 JULI 1928 NUMMER 2497 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE -PRIJS Gewon* AdvertentiSn per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Vrome schijn. In onze driestar van gisteren: „Het ontwerp van 1578" zeiden wij aan het slot: „Helaas, dat onze tijd nog personen levert, die in exclusivisme Datheen schier overtreffen. En dat onder den zelfden vromen schipi als deze Zuid- Nederlandsche Hervormer aannam". Men maakt er ons op attent, dat de ze zin tot misverstand kan aanleiding geven. Natuurlijk is met deze uitspraak niet bedoeld, om Datheen als 'n schijn vrome aan te duiden. Als hagepreeker, psalmberijmer en Gereformeerd voorman op velerlei ter rein, staat Datheen bij ons boven ver denking. Niet echter, waar hij zich politiek stelde tegenover Oranje. Dat hij aan vankelijk meende, tegen Oranje te' moeten optreden, dat is begrijpelijk. Maar dat hij, na op zijn verkeerd standpunt te zijn gewezen, en nadat hij metterdaad had bewezen, niet be reid en in staat te zijn, z'n afwijkend gevoelen te verdedigen, tóch doorging van zijn invloed gebruik te maken, dat moet als de groote fout worden aan gemerkt. Daarbij heeft Datheen naar onze meening zijn wil doorgedreven onder den schijn, dat het hem hooge ernst was. Dat noemden wij vromen schijn. Ook wanneer men alle verzachten de omstandigheden laat gelden, wat wij ook gisteren deden, dan is toch het leven van dezen vrome inderdaad door dit feit ontsierd. Maar een vrome, met rijke gaven gesierde dienstknecht des Heeren blijft hij naar onze meening, óók met deze vlek. Zuinig huisgehouden. De giste) er< verschenen voorstellen van B. en W., inzake de driejaarlijk- sche afrekening over de jaren 1922 1924 van de bijzondere scholen, bevat ten ongetwijfeld leerrijk materiaal. Uit deze voorstellen blijkt toch, dat door de besturen van de over de jaren 1922 en 1923 ontvangen vergoedingen en van het over het jaar 1924 ontvan gen voorschot circa 34.000 in de ge meentekas moet worden terug gestort en dat nog slechts 4000 voor enkele scholen moet worden uitbetaald. Oppervlakkig zou men zeggen, dat er door de bijzondere scholen dus cir ca 30.000 minder is uitgegeven dan zij hadden mogen doen. Doch dit is niet juist. Daar over het jaar 1924 alleen maar het voorschot is genoten, zijnde 80 pet. moet, om te komen tot het be drag, dat de bijzondere scholen inder daad minder uitgaven dan zij hadden kunnen en mogen doen, 20 pet. van de vergoeding 1924 bij het genoemde be drag van 30.000 worden opgeteld. Daar deze 20 pet. ongeveer 10.000 vertegenwoordigen, bedraagt de tota le bezuiniging dus plm. 40.000. Burgemeester en wethouders zijn dan ook wel zoo vriendelijk, om in hun prae-advies aan den Raad de volgende opmerking te maken: „Intusschen is het ons zeer aan genaam te kunnen constateeren, dat door het zuinig beheer der bijzonde re scholen een aanzienlijk bedrag in de gemeentekas terugvloeit". Ziezoo, dat staat er zwart op wit. Waar blijven ze nu, de vrijzinnige en socialistische critici, die het altijd maar hadden over die dure bijzondere scholen en of B. en W. toch vooral wilden toezien, dat zij niet te veel geld uitgaven, enz., enz. 40.000 minder uitgegeven in drie jaar dan wanneer deze bijzondere scholen openbare waren geweest. Dat niettemin enkele scholen, voor namelijk de u.l.o-scholen, toch nog verliezen leden, één zelfs 3000. be wijst, dat er toch nog wel wat hapert en dat met name de vergoeding voor de u.l.o.-scholen te laag is. Zonder voor schatkistpiraten of subsidie schuimers te worden uitgemaakt, kun nen de besturen thans zeker wel de noodige pogingen doen, om die ver goeding verhoogd te krijgen. Zij zullen het geld heusch niet over den balk gooien. Dit bewijst de eerste 3-jaarlijksche afrekening. behelzende verzoeken om medewer king op den voet van de Lager Onder wijswet: 1. voor de uitbreiding van de in aanbouw zijnde Kooiparkschool met een lokaal, daar het te voorzien is, dat op den dag d. opening dezer school alle (4) lokalen direct in gebruik moeten worden genomen. 2. tot verandering der inrichting van de school voor gewoon l.o. aan de Hoogl. Kerkgracht en de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen, noodig w.egens de splitsing der eerste en vierde klassen. De groote toename van het leerlin gen-aantal maakt deze splitsing nood zakelijk; 3. tot aanschaffing van leermidde len voor de U.L.O.-school, Hoogl. Kerk gracht, noodig wegens de toename van het aantal leerlingen. Deze school zal den nieuwen cur sus aanvangen met circa 100 leerlin gen. Deze verzoeken getuigen alle drie van voortgaande bloei en uitbreiding van het Gereformeerd lager onder wijs. Het totaal aantal leerlingen op de scholen dezer vereeniging zal met Sept. a.s. meer dan 10CO zijn. Het aan tal leerkrachten met inbegrip der vak onderwijzers: 35. STADSNIEUWS. Geref. Schoolvereeniging. Door het Bestuur der Gereformeer de School vereeniging zijn een drietal adressen gericht tot den gemeenteraad GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 30 Juli a.s., des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 2. Benoeming van een leerares (leeraar) in de plant- en dierkunde aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een leerares in geschiedenis aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. 4. Benoeming van negen leden van do Commissie tot wering van School verzuim. 5. Praeadvies op het verzoek van Mej. IT. M. Poelman, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Meisjes-op leidingsschool voor U.L.O. aan de Boom markt. G. Praeadvies op het verzoek van mevr. M. A. van Genderende Veer, om ontslag als Regentes van het Her vormd Geref. of Arme Wees- en Kin derhuis. 7. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. eenige strookjes grond aan den Haarlemmerweg nabij de Jan Lieven- straat en de Gabriël Metzustraat; b. een strookje grond aan de Wal deck Pyrmontstraat, Sectie K, No. 3706 ged.; c. een strookje grond aan den Sta tionsweg, Sectie L, No. 655 ged.; d. een strookje grond aan de Cro- nesteinkade. Sectie M, No. 2388 ged. 8. Voorstel om te besluiten tot het indienen van bezwaren tegen een drie tal aanslagen in de plaatselijke in komstenbelasting in andere gemeen ten. 9. Begrooting. dienst 1929, van den Keuringsdienst van Waren in het dis- t.rjct Leiden. 10. Voorstel tot het geven van na men aan eenige straten, enz. 11. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 39. 12. Voorstel tot vaststelling: a. van de vergoeding, bedoeld in liet le tot en met het 7e lid van art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924, voor de besturen van ver schillende bijzondere scholen; b. van het door de besturen van ver schillende bijzondere scholen, over eenkomstig het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel over de jaren 1922 tot en met 1924 in de gemeente kas te storten bedrag, resp. aan de besturen van verschillende bijzondere scholen alsnog uit te keeren bedrag; c. van de vergoeding wegens sala- rieering van vakonderwijzers, bedoeld in het 9e lid van het sub a genoemd wetsartikel, over 1924, voor de bestu ren van verschillende bijzondere scho len. 13. Voorstel tot vaststelling van'de bijdrage in het bijzonder vervolgon derwijs, bedoeld in art. 102 der Lager Onderwswet 1920, over het jaar 1924, voor de cursussen in een 4-tal bijzon dere scholen. 14. Idem als voren over het jaar 1925 15. Voorstel inzake het toekennen van een bijdrage over het jaar 1928 aan de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en aan de af- deeling Ziekenhuisverpleging van de Coöperatie „Vooruit". GEMEENTEZAKEN. Onbewoonbaar-verklaring. B. en W. stellen voor de woning Utrechtsche Jaagpad No. 39 onbe woonbaar te verklaren en den termijn voor ontruiming op 6 maanden te stellen. Begrooting Warenkeuringsdienst. B. W. bieden aan den Raad ter vast stelling aan de Begrooting voor 1929 van den Warenkeuringsdienst voor het district Leiden. Reclames tegen aanslagen elders in de inkomstenbelasting. B. en W. geven den Raad in overwe ging over te gaan tot het indienen van bezwaar bij H. M. de Koningin te gen den aan een ingezetene over het belastingjaar 1927/'28 ongelegden aan slag wegens hoofdverblijf; tot het indienen van bezwaar bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land tegen de aan ingezetene over het belastingjaar 1927/'28 opgelegde aan slagen als wèrkforens Overneming stukjes grond. In verband met de verbetering van het trottoir aan den Haarlemmerweg stellen B. en W. voor eenige strookjes grond aldaar kosteloos over te nemen. Leden Commissie wering School verzuim. Ter voorziening in de komende va catures bij de op 1 September a.s. clriejaarlijksche aftreding van leden der Commissie tot wering van School verzuim bieden B. en W. de volgende dubbeltallen ter benoeming aan: A. 1. D. Bosma (aftr.), 2. J. C. van Schaik; B. 1. W. F. de Bree (aftr.-, 2. W. Caro; C. 1. P. G. Hoeks (aftr.), 2. J. Zitman; D. 1. A. J. den Hollander (aftr.), 2. E Engberts; E. 1. R. G. M. Huber (aftr.), 2. P. E. PJouvier; F. 1. C. Mulder, 2. W. J. Laman; G. 1. Pb. Rank A.J.zn. (aftr.), 2. H. F W. Meijeraan; H. 1. J. Schouten Azn. (aftr.), 2. G. van Putten; I. 1. N. B. M. Vreeburg (aftr.), 2. G. J van der Ploeg. Bijdrage vervolgonderwijs. B. en W. geven den raad in overwe ging, de bijdrage in het bijzonder ver volgonderwijs, bedoeld in art. 102 der I.. O.-wet 1920 over het jaar 1924 vast te stellen in totaal op f 5999 en over het jaar 1925 op f 6169. De netto-kosten van het openbaar vervolgonderwijs bedroegen f 36.94 per leerling. Dientengevolge zal worden uitge keerd aan de school aan de Hooge- woerd 57 f 480.22, aan de school aan (ie Middelstegracht 119 f 2216,40, aan de school aan de Pasteurstraat 2b f 2216,40 en aan de school aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a f 1255,96 Straatnamen. In verband met het gereedkomen van de 174 woningen van de Vereeni ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen op het ter- rtin nabij den Morschweg geven B. en W. in overweging de daar aange legde straten en andere werken de na men te geven van President Stein- siraat, Joubertstraat, Lopsenstraat, Paul Krugerstraat, Transvaalhof, Transvaalkade en Transvaalbrug. Benoeming Leeraren Gymnasium. Curatoren van het gyrnnSsium heb ber. bij den raad de volgende voor dracht ingediend ter vervulling van d( vacature van leeraar in de, plant en dierkunde aan genoemde inrich ting: 1. mej. dr. C. R. Bakker, leerares in de plant- en dierkunde te Leiden; 2. docts. C. J. J. van der Maas, leeraar in de plant— en dierkunde te Breda. Verder stellen curatoren voor den lieer drs. A. J. Koster, voor den cursus 1927/'28 benoemd tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium, een vaste aanstelling te verleenen. Leerares Geschiedenis H. B. S. voor Meisjes. Ter voorziening in de vacature van leerares in de geschiedenis aan de H. R S. voor meisjes dienen B. en W. bij den raad de volgende voordracht in: 1. mej. L. Warsinck, leerares aan de Godelindeschool te Hilversum; 2. mej. A K. Smelt, leerares aan de Gem. H. B. S .te Hilversum. Eervol ontslag Mej. H. M. Poelman nis onderwijzeres aan de school Boommarkt. Mej. H. M. Poelman, door den Pen sioenraad ongeschikt geacht voor de verdere waarneming harer betrekking, vraagt eervol ontslag als onderwijze res aan de Opleidingsschool aan de Boommarkt. B. en W. geven in overweging den datum door hun College te doen be palen. Ontslag Regentes Heilige Geest Kinderhuis. Wegens vertrek uit de gemeente verzoekt mevr. M. A. van Genderen de Veer met ingang van 1 Sept. a.s. ontslag als Regentes van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. BUURTVER. „NOORDERKWARTIER Men schrijft ons: Het Tuinfeestje van de Buurtver- eeniging „Noorderkwartier" voor de kleineren onder de kinderen, is even achter den rug of een ander punt van het eenvoudige, doch aantrekkelijke programma, het Vacantieuitstapje, kwam de aandacht vragen v. de groo tore kinderen. De reis naar C-roenen- daal, daarna Haarlem en Overveen („Kraantje Lek"). Precies om 7 uur vertrokken de kin deren, met de ontplooide vlag vooraan, yanaf de Marnixstraat een door zijn breedte zeer geschikt verzamelpunt raar den Rijnsburgerweg, alwaar do extra-tram gereed stond om de jon gens en meisjes op te netmen. Alphabetisch opgesteld, zat de troep in dezelfde volgorde, in een oogenblik in de tram en werd de reeds dagen van te voren door de kinderen hes pro ken reis ondernomen. Enkele jongens, in 't bezit van mondharmonica of fluit gaven enkele populaire wijsjes ten beste. In den vroegen morgen deed dit eenvoudige stukje muziek aardig aan. Op den ver deren tocht werd 't steeds herhaald, ten genoege van de talrijke mede- tcchtgenooten. In Groenendaal werd gestopt. Daar werd een goed uur doorgebracht met enkele spelletjes en het „verwerken" van enkele ververschingen. Waterpar tijtje en Belvedère werden niet verge ten. De reis werd daarnu per electri- sihe naar Haarlem voortgezet. In Haarlem aangekomen werd al daar de „lunch" gebruikt. Na zooveel uren van reizen en spelen was dit een niet te versmaden afwisseling en de kinderen lieten zich de boterhammen met melk en limonade goed smaken. Na de boterham werd gewandeld raar Overveen en werd natuurlijk „Kraantje Lek" aangedaan. Verschil lende speelgelegenheden boden de kin deren het noodige vermaak, terwijl ook hier een enkele versnapering niet achterwege bleef. Om vier uur het oogenblik, dat öeLe krant ter perse gaat werd de terugtocht naar Haarlem ondernomen. Wij moeten dus nu verder in een an deren tijd schrijven. In Haarlem dan, zoo luidde het pro gram, zou het middagmaal gebruikt worden, te ruin. half vijf. Er is op hongerige magen gerekend! Om zes uur zal do kinderstoet met de tram op Leiden afgaan. In de wa gens zullen dan ongetwijfeld lange verhalen worden gedaan van hetgeen men genoten heeft en over wat men het mooist of het aardigst heeft ge vonden onderbroken alleen door de muzieknummertjes van de muzikan ten onder de reisgenooten, die natuur lijk niet hebben kunnen of willen zwijgen. Komt de tram om kwart over acht te Leiden aan, dan staat het muziek gezelschap „Werkm:.ns Wilskracht" klaar om de jongens en meisjes naar huis te begeleiden, waarbij de ver schillende straten van het kwartier de eer van enkele muzieknummers aangedaan zal worden. Als het weer tot aan het einde van het uitstapje meewerkt, kunnen het bestuur, geleidsters en geleiders met voldoening op het werk van de zen dag neerzien en de kinderen op een prettig dagje, één van 's morgens 7 tot 's avonds half negen. Want dat kunnen zij wel constateeren: ze zijn het liefst uit onder hun cornuitjes of buurtgenootjes! AUTORIJDEN OUDEN VAN DAGEN. De bewoners van het Juffr. Maas hofje aan de Kalvermarkt alhier, heb ben gisteren een heerlijken middag gehad. Het bestuur had het plan opgevat, de ingelanden der stichting een auto tochtje aan te bieden. Het aanbod werd door de oudjes dankbaar aanvaard en gistermiddag heeft onder begunstiging van heerlijk zomerweer, de autotocht plaats ge had. Alle bewoners waren gelukkig in staat het reisje te maken en toen gis termiddag te 2 uur, drie auto's voor reden, waren allen present. Onder leiding van de heeren J. J. v. d. Berg, A. Bogaards en A. F. Mulder, bestuursleden der stichting, die elk in een. auto plaats namen ,werd via Oegstgeost naar Wassenaar gereden, waar de heerlijke boschrijke omgeving de bewondering der toeristen(t) niet weinig in beslag nam. Van Wassenaar ging het naar Den Haag en van daar naar Scheveningen. Binnenland. Tentoonstelling van de Harmonie te Rijnsbuxg. De Biesbcschpolder heden door Ml- rister Kan officieel geopend. Dr. John Mott neemt ontslag als Secretaris van de Chr. Jonge Mannen- Organisatie in Amerika. Buitenland. De onderteekening van het anti- oorlogsverdrag. De Volkenbondscommissie voor In ternationale intellectueele samenwer king te Genève bijeen. De nagedachtenis van wijlen prof. Lorentz te Genève gehuldigd. Koning Amanoellah van Afghanis tan kondigt een nieuwen koers aan. Spoorwegongeluk in Canada. Een Duitsch schip met 1500 passa giers in nood. Lajigs de Boulevard werd langzaam gereden, omdat een rustig gezicht op deze mooie hadplaats nog meer te ge nieten zou geven. Te ongeveer 7 urn- arriveerde het gezelschap in opgewekte en dankbare stemming, weder aan hun woningen. Natuurlijk werd onderweg eens aangelegd of „gepleisterd", zooals de volksmond zegt. He- laat zich begrijpen, dat menig woord van dank na terugkomst, voor al het genot ene werd geuit. Het was een heerlijke ontspanning voor onze ouden van dagen, dat hen èn voor, èn na den tocht, jonger heeft gemaakt I GESCHENKEN VOOR DE MUSEA. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen maakt bekend, dat het Historisch museum van Natuur kundige Instrumenten in het natuur* kundig laboratorium der Rijksuniver siteit te Leiden ten geschenke heeft ontvangen: van mevr. Vissering, geb. Sissingh, de Punt bij Groningen: 1 microscoop uit de laatste helft der 18e eeuw, 1 grooten zonnemicroscoop, vermoede lijk van omstreeks 1800, 2 passers, 1 boekmeetinstrument en 1 zonnewijzer; van dr. J. van der Hoeven, te Eefde bij Zutphen: 1 zonnemicroscoop, ver moedelijk uit den aanvang der 19e eeuw; van den heer J H. C. Lisman, phiL cand. te Groningen: 1 kleinen spiegeL telescoop, vervaardigd door Jan van der Bildt, te Franeker, einde der 18e eeuw. De regeering heeft deze waardevolle geschenken met erkentelijkheid aan vaard en den schenkers dank betuigd. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen maakt be kend, dat 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie alhier van dr. D. Mac Gillavry, te Amsterdam, ten ge- si" -nke heeft ontvangen een uitge breide verzameling palae: -ctische coleoptera, bevattende ruim 30.000 exemplaren, vertegenwoordigend ruim 6000 soorten en geborgen in 104 glas laden. Het materiaal is bijeenbracht in ver schillende streken van het palaearcti- sche gebied, o.a. in Frankrijk, Oosten rijk, Zwitserland, Duitschland, Enge land, Spanje, Algiers, etc., verkeert in uitstekenden toestand en vormt een zeer belangrijke aanwinst voor 's Rijks Museum. De regeering heeft met erkentelijk heid dit zeer waardevolle geschenk aanvaard en den schenker haar dank betuigd. BEGRAFENIS VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JOH. WILLEM WITTEMAN. Nadat gisteravond het stoffelijk overschot van den overledene naar de St. Petruskerk aan de Langebrug was overgebracht, had hedenmorgen een uitvaartdienst plaats in deze kerk, die door velen bijgewoond werd. Om tien uur had op de begraafplaats aan de Zijlpoort onder enorme belang stelling de teraardebestelling plaats. De kist was bedekt met een drietal kransen van familie en van de vriend jes van de overledene. De vader en moeder van den gisteren op Rhijnhof ter aarde bestelden Pim van der Kwast waren ook onder de aanwezi gen. Door den zoon van den heer v. d. Kwast werd uit vriendschap een bloemstuk op de kist nedergelegd. Vele vriendjes uit de klas van den overledene waren tegenwoordig. De beaarding werd verricht door

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1