„BERSON" Op het vliegkamp Schellingwoude werd gisteren een demonstratie gehouden met een DornierSuperwal-vliegboot voor eenige Nederlandsche autoritei ten. De vliegboot is bestemd voor de Deutsche Luft Hansa. De vliegboot stijgt juist uit het water op. DAG-AGENDA. Woensdag, 18 Juli, 's av. acht uur. „Oüd-Hortuszicht", Witte Singel: Tuinconcert. Wassenaar. Woensdag 18 Juli, 's morgens half elf. Zendingsdag der Chr. Geref. Kerk. Snssenheim. Maandag 30 Juli, s rnidd. twee uur. Alg. Ver. v. Aandeel houders v. d. N.V. Bloembollenbedrijf Uaartman en Koning, ten kantore der N. V. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. soms zulk een vruchteloos werk, doch cian komt het er op aan, dat we de inkomst van God verwachten en vast houden aan Zijn belofte, evenals dit deden de werklieden in het diepe dal. Ook tot de Zendende k rk heeft dit iets te zeggen. Ons werk is om grach ten te graven om in len goeden zin van het woord klaar t zijn als de Keere komt. Dan zal op Gods tijd ook het aantal arbeiders in de Zending worden uitgebreid. Wij vermogen niets; we doen niets anders dan ont- p'ooien de vaan des kruises! God al leen heeft macht over de zielen. Dan zal bij de Zendingsklacht „Och, dat Gij de hemelen scheurt", ook de zegen ge zien worden, dat nog velen hun stem zullen paren in het koor: „Heilig, hen lig. heilig is de Heere-der heirscha- ren Red's Ds. v. d. Molen. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 22 14, waarna Ds. S. v. d. Molen van Lisse een rede hield over „Alleszins gods dienstig toch zonder God". Spr. begon met op te merken, dat l i: vroeger een heel verkeerde voor stelling had van de heidenen en meen de dat zij allen ruw waren, nauwe lijks gekleed, terwijl hun godsdienst bestond in het vereeren van een stuk bout of steen. Toch kan de Heilige Schrift het ons reeds anders leeren, b.v. Hand. 17. Paulus was de stad Athene doorse- gaan en had daar aan al de altaren gezien, dat de Atheners alleszins gods dienstig waren. Zij vereerden een groo- te veelheid van goden, te veel om op Ie noemen. Is het ook zoo in Insulinde? Het is daar anders, do-ch ook daar zijn de heidenen alleszins godsdienstig, lees slechts het jongste boek van Ds. D. K. Wielinga. „Oemboe Dongga". Hoeveel geesten zijn er niet, waar mee rekening moet gehouden worden: bosch-, boom-, bron- en dwalende landgeesten, vóórts de zielen van af gestorvenen. Daarom is Let leven der heidenen vol van vrees, dat zij een dezer geesten tegen zich zullen krij gen. Ondanks al deze goden waren echter de Atheners, en zijn ook de heidenen in ons Insulinde, zonder God,. De Atheners waren bij al hun reli giositeit niet bevredigd, daarom richt ten zij altaren op „agnoostooi theooi". d.w.z. „voor den onbekenden God". Heiruit mag evenwel niet Je conclusie getrokken worden, dat het Evangelie bij de heidenen steeds een weltoebe- reiden bodem vindt. Het ontbreekt hun veelal aan zondebesef. Toch is er wel een aanknoopingspunt, evenals Pau lus dit bij de Atheners vond. Onbe wust leeft er bij den heiden een gevoel van een tekort, er is bij hem altijd de vveeze, doch nooit de vrede: altijd de druk, doch nooit de verlossing. Daar om hebben zij behoefte aan de predi king des Evangelies. Onze zendelingen hebben niet tot taak menschen te bekee^en, doch wel het Evangelie te prediken, en als het God belieft, de heidenen aan zich te ontdekken, dan is voor hen het Evan gelie de blijmare der zaligheid. Nadat nog gezongen was Ps. 98 1 s^oot Ds. v. d. Molen de morgenverga- dtring met dankgebed. De middagvergadering. Hierna werd tot 2 uur gepauzeerd. In de middagvergadering zouden spre ken Ds. J. B. G. Croes van Gouda over „Een heerlijke ceder met gevogelte van allerlei vleugel"; Ds. P. de Smit van Boskoop over „Heilige Stilte"; Zendeling Van Dalen, met verlof hier te lande, over „Zorgen en zegen op Zuid-Midrien-Celebes", waarn° Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant in algem. dienst het slotwoord zou spre ken. We komen hierop morgen nog nader terug. BINNENLAND. DE BUITENLANDSCHE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Het Noorsche telegraafbureau seint nog uit Oslo: Koningin Wilhelmina zal eenige da gen in het Finshotel aan den spoor weg BergenOslo blijven. Daarna komt H. M. over Bergen naar Neder land terug. DE KONINGIN-MOEDER OP DE NENIJTO. Gisteren heeft de Koningin-Moeder haar door het overlijden van den bur gemeester uitgestelde bezoek aan de Nederlandsche Nijverheidstentoonstel- ling te Rotterdam gebracht. H. M. was vergezeld van de hofdame honoraire C. J. baronesse van Tuyl van Serooskerke, jhr. E. R. van der Wijck, kamerheer, en mr. D. J. A. ba ron van Harinxma thoe Slooten. ka merheer in buitengewonen dienst. Ruim 1 uur kwam H. M. te Rotter dam aan het Maasstation aan, waar mr. A. de Jong, waarnemend burge meester, haar ontving. Daarna werd in drie auto's naar de Nenijto gereden,'waar H. M. tegen half twee aankwam. Het voltallige bestuur was er ter ontvangst aanwezig. Be langstellenden hadden .zich bij den in gang verzameld. Bij haar komst op het terrein der tentoonstelling bood de 7-jarige Bab Gaanderse H. M. bloemen aan. De Koningin-Moeder bezichtigde het paviljoen der gemeente Rotterdam, dat van den Bond voor Kunst en in dustrie en de hullen, en begaf zich ver volgens langs Het Roode' Kruis naar dc bestuurskamer, waar de thee werd gebruikt. Ruim half vier reed H. M., weder om vergezeld door den waarnemen den burgemeester, naar de Koninklijke roei- en zeilvereeniging De Maas, tot het maken van een boottocht door de havens. De Koningin-Moeder is omstreeks 5 uur van het Maasst'ation vertrokken. OUD-MINISTER H. COLIJN. Het bestuur van den Nederland- schen Journalisten Kring zal op Don derdag 26 Juli a.s. in hotel Paulez te 's-Gravenhage een noenmaal aanbie den aan den heer H. Colijn, oud-minis ter-president, voorzitter van de econo mische conferentie van den Volken bond, die dezer dage:.-van zijn groote reis in het vaderland" is teruggekeerd. De heer. Colijn zal aan dezen maaltijd een rede houden over het onderwerp: De economische werkzaamheden van den Volkenbond, in 't licht van de in ternationale politiek". Vertegenwoordigers van allerlei bladen zullen mede aanzitten PROF. v. GIJN UIT DE TWEEDE KAMER. Naar de Parlementaire redacteur van de Tel. verneemt, koestert het Tweede Kamerlid, Prof. Dr. A. van Gijn het voornemen, om het volgende jaar, bij de aanstaande verkiezing, zich niet meer beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap. Er worden evenwel pogingen aange wend om hem van dit voornemen te rug te brengen. OPLEIDING BELASTINGPERSONEEL. Het departement van financiën zal, naar wij vernemen, een ambtelijk on derzoek instellen naar de ontoelaat bare practijken van opleidingsinstitu ten voor belastingpersoneel. DE AMSTERDAMSCHE RAAD VERHUISD. Het Hdbl. verneemt, dat het in de bedoeling' van den burgemeester ligt,, indien dit eenigszins mogelijk is, dé eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad, die van a.s. Dinsdag 24 Juli, beginnende zoóals gewoonlijk te twee uur, des namiddags, reeds te doen houden in het gerestaureerde Admiraliteitsgebouw op het Prinsen hof. Om dit doel te bereiken wordt met man en macht gewerkt. Het beeldhouwwerk van de kunste naars Mendes da Costa en Krop zal eerst later gereed komen. EEN CONGRES VAN DE S.D.A.P. VOOR DEN LANDBOUW. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft besloten tot het houden vap een con gres speciaal ter behandeling van vraagstukken, de verhoudingen in den landbouw en de landarbeiders betref fende. Het ligt in de bedoeling, dit congres in October te houden; waar is nog niet bekend. Er zullen* inleidingen worden gehouden door de Kamerleden J. W. Albarda, W. van der Sluis en P. Iliemstra. EEN IBEëELF WERKVERSCHAF FING. Het mag als bekend worden geacht, dat H. M. de Koningin 'op velerlei ge bied haren onderdanen op tie Veluwe de behulpzame hand biedt of hare hooggewaardeerde medewerking ver leent: Wijkverpleging, verenigings gebouwen, en niet te vergeten, de wa tervoorziening op Hoog-Soeren zijn daarvan de sprekende /oorbeelden. De twee laatste jaren is in de buurt- sc hap Uddel door bemiddeling van de Koningin een systeem van werkver schaffing toegepast, dat een groot deel der bevolking ten zegen strekt en met oprechte dankbaarheid vervult. De minder gunstige economische toestan den deden zich ook in het hartje van ut Veluwe duchtig gevoelen en de ge- isoleerde ligging bood weinig gelegen heid tot bijverdiensten. Slechts een deel van het jaar viel met boschar- beid den kost te verdienen, doch ook het overige deel moest in de behoeften van het gezin worden voorzien. Op initiatief van de buurtvereniging met haar ijverigen voorzitter, den heer H. W. Boelen, hoofd der schóól en' land- bouwonderwijzer te Uddel, wendde men zich tot de Kóningin met verzoek eenige gronden ter ontginning be schikbaar te willen stéllen. Dit ver zoek ontving een gunstig onthaal en in het voorjaar van 1927 kreeg de buurtvereniging de beschikking, over ongeveer 12 H.A. driestgronden, om ringd door akkermaalshout, en waar op zich des avonds gaarne de liel'ten' verzamelden om het weinigje gras dat er groeide, af te weiden. Met een tractor werd het terrein oordeelkundig omgeploegd, grond monsters voor onderzoek naar Wage- ningen gezonden en een doelmatige kunstbemestiging toegepast. Aan den meest behoeftige werd ongeveer 1 H.A. in bewerking- gegeven. De heer Boelen gaf zijn adviezen, en dé buurt- vereeniging verstrekte tegen een ren te van 2 pCt. de nóodige voorschotten voor den aahkoop van kunstmest en zaaizaden. De gewassen bestonden in hoofdzaak uit aardappelen, koolra pen en haver. De resultaten waren het eerste jaar mèer dan bevredigend en persoonlijk stelde dé. milde schenkster zich herhaaldelijk metvoldoening op de hoogte. Vele personen uit de omgeving, die aanvankelijk- 'sëeptisth tegenover de zaak .stonden e'èn Velüwsche boer loopt niet óver één nacht ijs .7- werdeïi voorstanders dézer ontginnin gen. De gunstige uitslag was voor de buurt vereeniging een aanmoediging zich nogmaals tot de Koningin te wen den en zij kreeg de beschikking over een paar soortgelijke terreinen, zoodat op het oogenblik een oppervlakte van 30 H.A. ontgonnen en bebouwd is en aan 30 gezinnen de gelegenheid is ge schonken door eerlijken arbeid hun inkomsten aanzienlijk te vermeerde ren. En wie thans een kijkje komt ne men op déze uitgestrekte ontginnin gen, zat er verbaasd over staan, hoe welig de aardappelen koolrapen ha ver en rogge hier öp. de hooge Vejuwe te velde staan. De gewassen trekken dc bewondering van iedereen, opk van vooraanstaanden óp landbouwgebied. RECLAME. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BUITENLAND. Uit Mexico City .wordt gemeld, dat ge neraal Obregon, die enkele weken geleden tot president van Mexico is gekozen, gis termiddag tijdens een feestmaal in een restaurant van San Angel vermoord is.. De dader "loste vijf revolverschoten op Obregon, die doodelijk gewond; werd; De dadèr wer.d -in ..hechtenis ogenomen, doch weigert zijn naam Te noemen. Slechts zijn voornaam Juan '-is bekend. President Calles heeft zich naar de plaats van de misdaad begeven-. Nader wordt gemeld: De vermoording van den nieuwgekozen president Obregon had plaats tijdens een banket in een restaurant nabij, de stad, kort na 2 uur 's middags. Obregon. werd door vijf schoten in het lichaam gedood. In de stad heeft het bericht' van den moord óp Qbregon-.de grootste opwinding eiï levendige bezorgdheid betreffende de politieke gevolgen gewekt. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. België's antwoord. Minister Ilijmansi overhandigde gistèr- -middag aan den Amerikaanschën gezant te Brussel het Belgische antwoord betref fende het anti-oorlogs-pact. België aanvaardt het voorstel van Kel logg. De nota spreekt verder België's- sympa thie uit voor het Amerikaansch initiatief en constateert met genoegen, dat Kellggg's voorstel het pact van den Volkenbond en het verdrag van Locarno onbeperkt hand haaft. HET GEVAL-LOEWENSTEIN. Een anonieme brief. Naar de Brusselsche „Soir" meldt, heeft de commissaris van politie te Duinkerken een anoniemen brief van een dame te Pa rijs ontvangen, waarin deze mededeelt, dat de bankier Loewenstein voor zijn vertrek naar Londen haar een brief had gedic teerd met de opdracht om dezen, indien hem een ongeluk overkwam, aan mevrouw Loewenstein te overhandigen. De commissaris van politie heeft dit schrijven met den ingesloten brief voor mevrouw Loewenstein aan den procureur- generaal te Brussel toegezonden, die zich met mevrouw Loewenstein in verbinding zal stellen. Volgens het genoemde blad hechten de familieleden van Loewenstein niet veel beteekenis aan deze zaak. GEZONDHEIDSCONGRES TE PLYMOUTH. Groote verbetering der volksgezondheid. Ongeveer 1400 afgevaardigden uit de meeste Europeésche landen, de Britsche dominions en de Vereenigde Staten wonen het jaarlijkscli congres van het Royal Sa nitary Institute te Plymouth bij. In zijn openingsrede Wees lord Astor op de verbetering der volksgezondheid. Hij zeide, dat er in Brittannië thans in een jaar minder sterfgevallen door besmette lijke ziekten met inbegrip van kinderpok ken voorkomen dan door ongelukken op één enkelen mooien feestdag. Dit resultaat is meer bereikt door voor ieder meer zonlicht, frissche lucht, gezond voedsel en zuiver water beschikbaar te stellen dan door geneesmiddelen. De be tere fabrieks- en woningtoestanden had den hier eveneens in belangrijke mate toe bijgedragen. HET TANGERSTATUUT. Gisteren te Parijs onderteekend. In den gistermorgen gehouden minis terraad heeft Briand den tekst van de tusschen Frankrijk, Spanje, Italië en En geland gesloten, overeenkomst tot. wijzi ging van het internationale Tangerstatuut van 1923 toegelicht. Deze overeenkomst is gisteren op het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken door de vertegenwoordigers der vier mogendheden onderteekend. De Engelsche, Italiaansche en Spaan- sche gezanten te Parijs begaven zich met hun deskundigen Dinsdagmiddag naar 't Fransche ministerie van buitenlandsche zaken om de door de deskundigen uitge werkte overeenkomst, welke den tekst van het nieuwe Tangerstatuut bevat, te para- feëren. De onderhandelingen -daarover zijn van langen" duur geweest, doch in zeer vriend- schappelijken geest gevoerd, waaruit de gemeenschappelijke wensch bleek om de ontwikkeling en welvaart van Tanger te bevorderen met behoorlijke behartiging der belangen van de verschillende mo gendheden. In het nieuwe statuut is rekening ge houden met den wensch van Frankrijk en Spanje naar scherpere 'bepalingen tegen onlusten en oproer, terwijl de voorstellen om Italië een aandeel in het bestuur te •geven, eveneens aangenomen zijn. Voorts zijn verschillende moeilijke vraagstukken voor de hervorming van de financiën en de rechtspraak geregeld. GRONDWETSDAG. De viering te Berlijn en Frankfort. De Duitsche republikeinsche bladen ge ven uitvoerige programma's van de vie ring van den grondwetsdag op 11 AUg. Nu de rijksdag er niet- in geslaagd is, reeds dit jaar den llen Augustus tot na- tionalen feestdag te maken, wil men blijk baar door bijzondere toebereidselen voor het parlementaire voorstel in 1929 reeds thans de noodige stemming maken. De feestelijkheden in, den rijksdag zul len weer hetzelfde eenigszins koele ver loop hebben als in vorige jaren: bezoek van den rijkspresident, die vóór het ge bouw een eere-compagnie inspecteert, bin nen de noodige plechtige muziek, een re devoering, ditmaal door den socialisti- schen oud-minister van justitie prof. Rad- bruch en een hoera ter eere der republiek uit te brengen door den nieuwen rijkskan selier. Verder des avonds fakkeloptocht en feestmaaltijd bij Kroll, waar de eerste burgemeester van Berlijn spreekt en voorts op tal van plaatsen in de stad mu ziek in de open lucht. De Rijksbanier trekt dien dag naar Frankfort aari de Main. Het zal dan na melijk 80 jaar geleden zijn, dat daar in de Pauluskerk de eerste Duitsche nationale vergadering gehouden is. Op het jaar marktterrein aldaar spreken de eerste burgemeester en de president van den bond Horsing en de oud-minister Dr. Da vid. Den dag daarop voeren ook o.m. het woord generaal Körner uit Weenen, Schei deman, dr. Peter Reinholz, Hörsing en ge neraal von Daimling. DE HITTEGOLF BOVEN EUROPA. Slachtoffers der warmte. De onweders van gisternacht in den om trek van Berlijn brachten eindelijk de zoo met smart verwachte afkoeling tot 23 gra den in de schaduw. Doch men voorspelt een onmiddellijke terugkeer tot de honds dagen. In en om Berlijn zijn Maandag 42 perso nen door de hitte flauw gevallen, van wie er vier stierven. Een oude dame, is door de hitte krankzinnig geworden en moest in een gesticht worden gebracht. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtje te leiden cloo. me jS. Groeneweg, Rotterdam. Het muzikale gedeelte- wordt ver zorgd door de dames: Nel'.i St merding, Rotterdam, zang; He lena Stok, Rotterdam, piano. 6.00 Gramofoonplaten. 7.30 Spreker: de Leer W. J. Pieper, onderwijzer Tuinbouw te Wage ningen. Onderwerp„Cactussen" 8.001 Uitzendavond. Spreker: Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Iierv. Predikant te Haarlem. Onde-'w. „Stanley Jones: Christus langs den Indischeai heirweg". Muzi kale medewerking ver leen en: de heer Dl Lüsschen, fluit; de heer M. E. Bouwmeester, orgel. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. It. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravond Concert. Het Omroeporkest o.l.v. Nico, Treep met medewerking van Lea Zweers, sopraan 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsei 'van cle A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. Prof. Georg Schneevoigt. Elly Neyj piano. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSW USTERH., 1250 AL 8.30 Muziek en zang. Daarna nieuwsberichten. 10.50 Aluziek. LANÜENBEltG, 469 M. 5.15 Muziek. 6.20 Muziek. 8.35 Orkestconcert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem'. nieuwsbericht. 7.05 Aluziek. 7.3S De grondslagen der muziek. 8.05 Vaudeville.. 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 11.35 Muziek. PAKIjS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouw berichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten. RECLAME ZOOLEN EN HAKKEN! 0.35. „DE CENTRALE", Haarl.straat 74 Te Boedapest. Tengevolge van de hittegolf zijn giste ren te Boedapest 120 personen bewusteloos geworden, in 11 gevallen met doodelijken afloop. In Frankrijk. Men meldt uit Perpignan d.d. gisteren: Een hevige rukwind, vergezeld van re gen en hagel heeft een gedeeite van het departement geteisterd en aanzienlijke schade aangelicht. In verschillende dor pen veroorzaakte de regen overstroomin gen. Te Perpignan sloeg de bliksem in een hoogspanningskabel, zoodat de stad in het duister werd gehuld. De hitte is drukkend; gisteren bedroeg 'de temperatuur 38.9 graden in de scha duw. In den loop der laatste dagen zijn in Frankrijk bij het baden 30 menschen ver dronken, van wie negen in Parijs en om geving. KORTE BERICHTEN. In ■een aantal fabrieken te Somier- ville in Massachusetts {Ver. St.), zrm honderden arbeiders en arbeidsters ziek geworden, vermoedelijk door het ge bruik van ondeugdelijk voedsel. Ramsay Mac Donald en J. R. Clynes zijn gisteren onderscheideinlijk (herkozen als voorz. en secr. van de La gerhuisfractie der Labourpartij voor de volgende parlementaire zitting. Aan eenige Elzasser autonomisten, bij het proces te Co-lmar veroordeeld, is" amnestie verleend. De PoolschDuitsche onderhan delingen zullen den ioden Sept. hervat worden. Te Moskou is het zesde algemeene congres van de communistische inter nationale geopend. Op een congres van Amerikaan- sohe boeren in Iowa is besloten de can- didatuur van Smith voor het president schap te steunen. Volgens een mededoeiling der Duit sche spoorwegdirectie rust_ de schuld voor de spoorwegramp bij '-Münohen op een ambtenaar van het seinhuis, die het signaal van vertrek (van den D-trein), te" vroeg heeft gegeven. Een nieuwe Engelsche kruiser de „York*, is van stapel geloopen. GEMENGD NIEUWS. Autobus in een winkel gereden. Te IJmuiden is gisteravond 6 uur een auto bus van Gebr. Roodt van den dienst Haar lem—IJmuiden in de Trompstraat aldaar door het breken van de stuurstang in den meubelwinkel van den heer C. de Vrie. terecht gekomen. Het voorste gedeelte van de autobus kwam in den winkel terecht waarvan de voorpui geheel werd ingc

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2