CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanarijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG DINSDAG 17 JULI 1928 NUMMER 2489 RANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 1 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. V Wat dc gevolgen zijn. Terecht is meermalen opgemerkt, dat de Sociaal-Democraten niet geluk kig zijn, noch met de ideeën, noch met df voormannen die de denkbeelden moeten verbreiden. Het Marxisme loopt in Rusland op een mislukking uit. Internationale ontwapening, indertijd de voornaam ste zaak van propaganda in alle lan den, is reeds lang in een vergeten hoekje opgeborgen. Met de leiders loopt het niet veel anders. Plooibare naturen als de heer Troelstra was, die ook nog wel eens wist „de luiken naar den wind te han gen", die blijven, maar de steevaste propagandisten, die niet wijken wil len, die ontvallen of die loopen de ac tie voorbij. Lenin werd in Rusland dictator, nadat hij het Communisme had gesticht. Mussolini werd in Italië dictator, toen hij de kans schoon zag om alles naar zijn hand te zetten. Pil- soedski, de man van de bloedige re volutie in Polen, werd daar de alleen- heerscher. In het klein omdat ons land ge lukkig voor die groote experimenten nog niet rijp is gaat het hier vrij wel net zoo. Wibaut was de groote man in Amsterdam. Wethouder Rug- ge in Groningen doet even zoo van zich spreken, om van eer Vlemin en an deren maar te zwijgen. Wanneer deze mannen de kans hadden, dan was hun positie in een minimum van tijd tot dictatorshoogte opgeklommen. Maar ook in de ideeën komt de consequentie steeds met eigenaardige verrassingen. Wij wezen reeds op en kele punten uit het program hier te lande. Let men op het buitenland, dan hebben wij daar menige aanwijzing, van een geheele ommekeer aan de eene zijde, en aan de andere zijde met een ijzeren volharding doordrij ven van den wil van uit het centraal punt. In Rusland is te vuur en te zwaard tegen den godsdienst geageerd. Met onverzettelijke kracht is gestreden te gen de Christelijke zede. Met onver biddelijke strengheid is alle particu lier bezit afgeschaft. Wat zien wij thans? Dat Rusland, dat eenmaal de graanschuur van Europa was, thans in West-Europa graan moet koopen. Dat wordt niet aan het stelsel gewe ten, maar aan de koppigheid der Rus sische boeren, die niet willen. Strenge maatregelen wil men toepassen. De dictatoriale macht zal eischen. Slechts een weg van geweld wordt bewandeld! Totdat de kansen zich keeren en een contra-revolutie de tegenwoordige leiders over de kling jaagt en een nieuwe dictator een tijdlang de vol gelingen met een kleine versnapering en veel zand strooien, in bedwang houdt. Zoo gaat het in het land waar de re volutie hoogtij viert en waar de wet van God die staat boven den mensch onder de menschelijke willekeur wordt gebracht. Het zijn de oorzakelijke en daarom noodzakelijke gevolgen van het socialisme. Op d'r plaats gezet. Het „voornaamste" Nederlandsch Dagblad, zooals het op de Nenijto zich zelf aandient of hiermede badoeld wordt voornaamste in den zin van ..deftig", of voornaamste in den zin van „eerste" weten wij niet de Li berale Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, heeft een tweetal brallende arti kelen geschreven over wat zij noemt ergerlijke partijdigheden bij Notaris- benoemingen. „Op grond van inlichtingen zoo begint het eerste artikel en onder medewerking van personen van ver schillende politieke en godsdiensti ge richting, met uitzondering van de a.-r. en gereformeerde, werd het volgende overzicht samengesteld omtrent de gedragslijn, welke bij de benoeming t„c notaris, in het bij zonder door den tegenwoordigen minister van justitie gevolgd wordt" Dan wordt in een lange reeks he laas is het ons onmogelijk om de bei- oe artike'cn in extenso op te nemen, 7'. als „De Stand ard" en Rotter- oammer" doen de zonden van den Minister en van de „Gereformeerde" Antirevolutionairen aan de kaak ge beld. Ook de benoemingen te Leiden en te Hillegom worden daarin ge- i' emd. Van de Leidsche benoeming heet iiet: ..Aan een Gereformeerd notaris te Leiden werd in dit jaar eervol ontslag verleend. Openlijk werd door den minister aan sollicitanten ge zegd, dat hij hier een Gereformeerd opvolger wenschte. Was dit nu zoo noodig, vragen we?" Van die te Hillegom wordt gezegd: „Te Hillegom werd in 1927 een Geref. nota. overgeplaatst uit Schiedam, terwijl er alle aanleiding bestond daar een R.-K. te benoe men omdat een kleine meerderheid der bevolking tot die partij behoort. Dat handjevol Gereformeerden al daar kon zeker geen aanspraak ma ken op een notaris van hun partij". Deze twee bemerkingen waren nog zacht bij hetgeen van andere benoe mingen gezegd werd. Nu zouden wij van beide benoemin gen nog wel een en ander kunnen me- dedeelen, dat een heel ander licht daarop werpt, wij verwijzen slechts naar wat in ons blad over de Hille- gomsche benoeming is opgemerkt. Wij willen echter afwachten wat een on derzoek der cijfers aan het licht zal brengen. Als voorloopige afstraffing moest de Nieuwe Rotterdamsche Courant reeds gisteravond het volgende mededeelen: „Naar aanleiding van de in onze avondbladen van Vrijdae- en Zater dag opgenomen collectieve uiting uitnotariskringen over „de Anti-Re- volutionire Partij en de benoemin gen tot openbare ambten", verne men wij van het Ned. Correspon dentiebureau, dat het van bevoeede zijde de mededeeline heeft ontvan gen, dat onder het bewind van mi nister Donner tot dusverre hebben plaats gehad 16 overplaatsingen en 93 benoemingen van notarissen, en dat daarvan betrekking hadden op „a.-r. en gereformeerden" onder scheidenlijk 4 (van de 16) en 5 (van de 93)". Zelden is op een zoo felle aanklacht een onmiddellijke en gedocumenteer- oe rechtzetting eevol?d. die zoo anso- luut de geleverde critiek teniet doet. Vier van de zestien en vijf van de drie er. negentig, daarin ligt de volle ver- oordeeling besloten: STADSNIEUWS. CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. De Vereeniging van Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen, afdeeling Leiden, hield haar buitenvergadering te Wassenaar op 14 Juli j.l. Na het zingen van Ps. 84 6 gaat de voorzitter, de heer De Boer, voor in gebed en leest daarna Ps. 65. Naar aanleiding van dezen Psalm houdt de voorzitter een toespraak, waarin hij ook het overlijden zijner echtgenoote herdenkt. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd; alleen zal op verzoek van den heer Plooy er iets aan worden toegevoegd. Vervolgens gaf de heer Bontje iets van zijn ervaringen ten beste. Zoowel uit ziin onderwijzersloopbaan als uit de jaren, die hij in een administratie ve betrekking doorbracht. Ervaringen, die hem geleerd hadden om het „nieuwe" met belangstelling en waar deering na te gaan; maar vooral ook om met dank te erkennen het vele goede door de oudere generatie, soms onder de moeilijkste omstandigheden, op schoolgebied verricht. Spreker wist èn door zijn stof èn door zijn vaak geestige manier van zeggen de aandacht der vergadering te boeien. Met applaus en 't woord van dank van den voorzitter waren dan ook wel verdiend. Daarna werden nog enkele ingeko men stukken besproken. Het schrijven van het Comité tot „Qpvoedeing tot de gezinstaak", werd voor kennisge ving aangenomen. Daarna werden circulaires betref- ftnde het Gedenkboek uitgedeeld. De prijs bedraagt f 4 k f 4 25. Het is niet buitengesloten, dat de prijs verhoogd zal worden, voor wie na 1 Oct. bestel len. Bestellingen kunnen gedaan wor den bij den Secretaris. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering met dankgebed. Van het he laas kleine aantal bezoekers gingen enkelen naar Raaphorst. BEZOEK UIT HONGARIJE. Van 1 tot 10 Augustus a.s. zal Z. Kei zerlijke en Koninklijke Hoogheid Aarts hertog Albrecht van Hongarije een bezoek aan ons land brengen, en wel aan de ste den Den Haag, Leiden, Amsterdam en Den Bosch, De Aartshertog, die een neef is van wij len Keizer Karei van Oostenrijk, komt hier in zijn kwaliteit van beschermheer van de „Landsliga voor Kinderbescher ming in Hongarije" (Orszégos Gyermek- védö Liga Igazgató) en zijn bedoeling is de comilé's en pleegouders persoonlijk te komen bedanken voor al hetgeen zij in liet belang der ITongaarsche kinderen heb ben verricht. Aartshertog Albrecht zal vergezeld zijn van de heeren Julius von Husz&r, den ge committeerde der regeering in de Liga; W. Neugebauer, den directeur van de Liga te Boedapest; Mgr. Johann MészAros, bis schop van Boedapest,als vertegenwoordi ger van de R.K. Kerk; Prof. Dr. Kolman K&llay als vertegenwoordiger der Protes- tantsche Kerken; voorts eenige vertegen woordigers van de Hongaarsche pers. M. U. L. O.-DIPLOMA. Voor het M.U.L.O.-diploma B (aan vulling) slaagde gisteren in Den Haag den heer M. v. Hooidonk, oud-leerling van de Geref. U.L.O.-Kopschool, Hoog- landsche Kerkgracht. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Aan de vakschool voor Meisjes, Ra penburg, zijn geslaagd voor huishoud kundige de dames: S. J. E. Dirkse, A. E. van der Heide, H. P. Mens, Leiden; G. Beun, Oegstgeest; A. E. Hermanides Noordwijk aan Zee; J. H. Menningh, Voorschoten. Voor hulp in de huishouding: A. H. K. Beulink, G. Bouhuys, C. van Es. J. A. Koswagen, E. de Later, M. N. Splin ter, Leiden; L. van der Bent, M. G. de Best, Katwijk aan Zee; F. E. Blokhuys Lisse; C. H. van Dommelen, Leider dorp; C. II. Zandbergen, Rijnsburg. Voor costuumnaaister: A. P. Ha- naart, M. Kool. Leiden; H. G. Haspers, Koudekerk; A. Verloop, Katwijk aan Zee. WATERPOLO. Woensdagavond zal 'n vriendeshap- pelijke polo-wedstrijd gespeeld wor den tusschen De Zijl II en Entre Nous I; Donderdagavond een eveneens vriendschappelijke polowedstrijd tus schen De Zijl I en H. Z. en P. C. II uit Den Haag (reserve 2de klasse). AANBESTEDING. Door B. en W. werd hedenmorgen aan besteed het maken èn leveren van 18 stuks cement-ijzeren beerputten. Ingeko men waren twee inschrijvingsbiljatten, te weten van Werninks Betonfabriek voor 160 per stuk en van W. Splinter voor 137,50 per stuk. Mej. Annie J. M. Duindam alhier slaagde voor het examen van onder wijzeres aan de St. Willebrordus- kweekschool te 's Gravenhage. Voor den dienst in Ned. Indië zijn bestemd Mr. J. Wamsteker, alhier, als administratief ambtenaar bij het bin- nenlandsch bestuur en Mr. A. Bickes, alhier, als rechterlijk ambtenaar. Geslaagd voor het einddiploma aan de Middelbare Technische School te Haarlem, de heeren: A. Crama, Werktuigbouwkunde; Lepole, Bouw kunde; Schuyt, Waterbouwkunde, al len alhier. Gisteren is in de Doezastraat een jon gentje, dat achter op een wagen geklom men was, daaraf gevallen. Het was de 6- jarige J. S.; hij werd, na door den E.H.D. behandeld te zijn, in het Acad. Ziekenhuis verbonden. BINNENLAND. DE REIS VAN DE KONINGIN. Het Noorsch Tel.-bureau meldt uit Oslo, dat Koningin Wilhelmina Fefor heeft verlaten en zich over Lom naar Fosheim heeft begeven. Den volgenden dag is H. M. naar Spterstulen in Yotunheimen gegaan, om daar tot heden te blijven. Vervolgens zal H. M. naar Otta in 't Gudbrandsdalen gaan, om zich per trein naar een plaats tusschen Bergen en Oslo, die nog niet vastgesteld is, te begeven. Nader wordt gemeld: Koningin Wilhelmina zal eenige da gen in het Finshotel aan den spoorweg Bergen-Oslo verblijven. Daarna komt H. M. over Bergen terug. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NENIJTO. Het dagelijksch bestuur der Nenijto 1928 te Rotterdam ontving gistermor gen telegrafisch bericht, dat H. M. de Koningin-Moeder de tentoonstelling hedenmiddag met een bezoek zou ver eeren. H. M. werd omstreeks half twee op het tentoonstellingsterein verwacht. AAN DE STANDAARD TERUG. De heer H. Colijn, van zijn Indische reis en zijn werkzaamheden te Genève hier te lande terug gekeerd, deelt in de Standaard mede, dat hij de politie ke leiding van ons hoofdorgaan weer op zich genomen heeft. JHR. J. D. SIX f In den ouderdom van 81 jaar is in het gemeenteziekenhuis te Zutphen overleden Jhr. J. D. Six,oud-genie-offi cier, staatsraad in buitengewonen dienst, oud raadsadviseur aan het de partement van koloniën. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje Nas sau. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal Woensdag plaats hebben op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Jhr. J. D. Six is voorzitter geweest van de Sophiastichting te Schevenin- gen. Verder was hij lid en daarna vi- ce-voorzitter van de commissie voor de zaken der Prot. Kerk in Oost- en West-Indië, lid en daarna voorzitter van de Staatscommissie voor de reor ganisatie van de Prot. Kerk in Oost- Indië; ook is hij president geweest van de sinds opgeheven commissie van toezicht op Bronbeek. Gedurende de oorlogsjaren heeft de overledene zich zer verdienstelijk ge maakt voor noodlijdende Duitschers. EXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem verwierven het einddiplo ma: Afdeeling Bouwkunde: De heeren: W. A. Couzij, Amster dam; J. B. Ceyl en W. Ph. van Harre- veld, Haarlem; W. H. J. Hooseman9, Santpoort, E. Lohmann, Amsterdam; J. P. van Nes, Boskoop; J. Ie P o o 1 e, Leiden; J. Sluys, Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkun de: De heeren: W. van den Burg, Bloe- mendaal; J. W. A. Coppée, Ruurlo; A. A. C. Janssen, Santpoort; J. Poen, Haarlem; D. C. F. Schuit, Leiden; P. H. Smit, Haarlem; J. P. Stokfleth, Amsterdam; A. Tj. van Veen, Sneek. Afdeeling Werktuigbouwkunde: De heeren: R. Baars, Leider dorp, H. Bakker, Heiloo; A. van der Bliek, Beverwijk; H. Blok, Ittersum; W. A. Brandt, Overveen; E. N. C. Brantjes, Haarlem; D. C. J. Bruins- horst, 's Gravenhage; P. Bruyn, Abbe- kerk; H. W. A. Clasener, 's Graven hage; H. J. Cornelisse, Haarlem; A. Crama, Leiden; J. G. Gackstatter, Wijk aan Zee; B. H. Gimberg, 's Gra venhage; H. L. A. Gimberg, Rijswijk; G. Holtkamp, 's Gravenhage; C. Hout tuin, Oosterbeek; P. E. Hutte, Haar lem; J. Jonker, Alkmaar; W. J. Kerk hoven, J. J. Kotte, P. Kwantes, Haar lem; J. Pennock, 's Gravenhage; H. v. 't Sant, Amsterdam; A. Swaterman, L. W. Tazelaar, 's Gravenhage; F. W. Versterre, Haarlem; H. J. van W a- veren, Hillegom; C. J. J. van Wijk, Haarlem. Afdeeling Electro-teehniek: De heeren: Chr. L. Baljé, IJmuiden; H. van Borselen, J. van Buuren, Haar lem; H. J. van Daalen, Aerdenhout; Chr. L. Emmerikt, Haarlem; J. de Haas, 's Gravenhage; J. Hagenaar, Haarlem; J. Chr. H. Hoeke, Overveen; A. G. de Jager, Aerdenhout; H. J. J e s- se, Leiden; P. Jonges, Haarlem; J. C. Jüncker, 's Gravenhage; P. Krab bendam, Hoofddorp; Th. Kumpe, Haar lem; J. A. G. Leyerzapf, 's Gravenhage L. W. v. d. Muyzenberg, Soest; C. J. Prins, IJmuiden; G. C. Reitsma, Haar lem; N. H. Schenk, Haarlem, A. P. Sip- man, Alkmaar; J. Timmerman, Zwaag J. Ph. Vogel, Hilversum. Afdeeling Scheepsbouwkunde: De heer H. J. Schepman, Kampen. NED. INDONESISCH VERBOND. Onder groote belangstelling is gis teren op de I. T. A. te Arnhem het congres van het Nederlandsch Indone sisch Verbond geopend. In zijn openingsrede sprak Mr. D. J. W. J. Kluiver, voorzitter van het Ver bond, er zijn groote voldoening over uit, dat zoovelen aan het congres deel namen; hij hoopte dat deze dagen door persoonlijk contact en wederzijd- sclie gedachten wisseling tusschen Ne derlanders en Indiërs het Verbond een schrede nader zouden mogen brengen tot het bereiken van het gestelde doel, n.l. versterking van de banden tus schen Nederland en Indië. Spr. schetste in korte trekken de in dit opzicht reeds bereikte resultaten en bracht hulde aan Mr. Huges, den organisator der I. T. A., wiens idealis me en energie hij den leden ten voor beeld stelde Nadat Mr. Kluiver mededeeling ge daan had van de tijdens het congres te houden lezingen, en werkzaamhe den, sprak Raden Mas. Mr. Soeripto, vice-voorzitter van het Verbond over: „Een en ander over den Indonesischen student in Nederland". ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentien pet regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentien - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De Koningin op haar verdere Noorsche' reis. De Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij opgericht. Ds. H. Kievit te Veenendaal overleden. Buitenland. De „Kiassin" heelt Tsjoechnofski en zijp metgezellen aan boord genomen. De opschriftlooze balustrade der Leu- vensche Universiteitsbibliotheek vernield. De hittegolf boven Europa;eenige ver ademing. De slniting van het anti-oorlogsverdrag verzekerd. Afschaffing der Provinciale Staten in Italië. Gisteravond werd door de Indische leden op het tentoonstellingsterrein een uitvoering gegeven van authentie ke Javaansche dansen, onder begelei ding van het gamelan-orkest van het Nederlandsch Indonesisch Verbond. BEZOEK VAN DE „DETROIT". In de Amsterdamsche haven is Zon dagmiddag om half één de Ameri- kaansche kruiser Detroit aangekomen, die tot het einde van deze week hier zal blijven. Het oorlogsschip heeft ligging aan de Holland Amerika Lijn-steiger. Bij aankomst waren ter verwelko ming aanwezig de Amerikaansche go- zant, de havenmeester en de comman dant van de Marine te Amsterdam. In den middag heeft het publiek ge legenheid gekregen den kruiser te bezichtigen. Niet minder dan 2000 personen heb ben hiervan gebruik gemaakt. Ook hebben verschillende personen gistermiddag de beide Hollandsche torpedojagers Evertsen en De Ruyter, die in de haven aan de boeien liggen, bezichtigd. DE WARMTE. Volgens het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut luidden de warmte- cijfers van Zondag als volgt: 8 uur 's morgens 73.8 gr. F., 2 uur 's middags 86.9 gr. F., 4.30 uur 90.1 gr. F., en 's avonds 7 uur 88.5 gr. F. Dit is de waarneming van de tem peratuur in de schaduw. Gisteren was de temperatuur, ver geleken bij Zondag heel wat gedaald. Om twee uur was de temperatuur in de schaduw 74.9 gr. F. en Zondag 86.9 gr. F. Ofschoon de temperatuur wel boog is, hebben wij nog lang geen record dag gehad. Enkele jaren geleden was de hoog ste temperatuur bij avond- (7 uur) 94.1 gr. Fahrenheit. BUITENLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. De sluiting verzekerd. Volgens een bericht uit New York wordt in officieele kringen te Was hington de onderteekening van liet pact tol uitbanning van den oorlog thans als verzekerd beschouwd, nu na Duitschland en Frankrijk ook Italië het pact aanvaardt. Engeland en Japan hebben wel is waar hun antwoord nog niet ingezon den, doch mondeling hebben deze re geeringen reeds hun instemming be tuigd. Het Engelsche antwoord. Het Britsche kabinet heeft geduren de het weekend over het antwoord van Kelogg geconfereerd. Het Engelsche antwoord-ontwerp is aan de dominions gezonden, om er commentaar op te leveren. Het antwoord zal niet verzonden worden, voor de standpunten van alle overzeesche regeeringen ontvangen zijn. In de gisteren gehouden Lagerhuis zitting zeide Chamberlain, dat hij Woensdag op de anti-oorlogsvoorstel- len van Kellogg hoopte te antwoorden. Hij zeide verder, dat de opvattingen der regeering thans telegrafisch aan de regeeringen der dominions en van Britsch-Indië medegedeeld zijn en dat hij in staat hoopte te zijn om Woens dag het antwoord aan den Amerikaan schen zaakgelastigde te qverhandigen. De antwoorden der dominions en van Britsch-Indië zullen ongetwijfeld door deze regeeringen te zijner tijd worden gepubliceerd, In afwachting

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1