«WE LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 16 JULI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE INSULINDE. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Albarda, heeft aan de ministers van Waterstaat en van Koloniën de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers een onder zoek ingesteld naar de waarheid der berichten, dat reeds op de heenreis van de Insulinde aan boord van dat vaartuig v. d. Rotterdamschen Lloyd zich een dertigtal gevallen van een vermoedelijk besmettelijke ziekte heb ben voorgedaan, en zijn zij bereid de uitkomsten van dat onderzoek mede te deelen? 2. Zijn de ministers van oordeel, dat, alvorens met de Insulinde de terug reis naar Nederland werd ondernomen de noodige maatregelen zijn getroffen om dat schip te ontsmetten? Zoo ja, hoe is het dan te verklaren, dat op de terugreis zich opnieuw een aantal ge vallen van besmettelijke ziekte heb ben voorgedaan, waarbij eenige met doodelijken afloop? 3. Zijn de bevoegde autoriteiten in Ned. Indiê behoorlijk in kennis ge steld van het feit, dat zich aan boord van de Insulinde een aantal veront rustende ziektegevallen hadden voor gedaan? Zoo neen, wie is dan in gebre ke gebleven om de noodige mededee- lingen te doen? Zoo ja, welke maatregelen hebben dan die autoriteiten genomen om voor de passagiers, die met dat schip de reis naar Europa wilden ondernemen gevaar van besmetting zooveel moge- lijl te voorkomen? 4. Moet uit het gebeurde worden af geleid, dat het toezicht van regeerings wege onvoldoende is geweest, of dat de wettelijke voorschriften niet toe reikend zijn om in zulke gevallen de noodige voorschriften in het belang der gezondheid-te geven? 5. Indien de vierde vraag bevesti gend wordt beantwoord, welke maatre gelen denken de ministers dan te ne men, om in de toekomst dergelijke ge beurtenissen zooveel mogelijk «te voor komen? Maaatregelen ter ontsmetting van de mail. Op gezag van het staatstoezicht op de Volksgezondheid kan worden me degedeeld, dat het op grond van de Sanitaire Conventie van Parijs (1926) overbodig is de door het s.s. Insulinde meegevoerde mail welke ziekte ook aan boord heerscht of gehejrscht mag hebben aan eenigen maatregel van ontsmetting te onderwerpen. Ten opzichte van de z.g. losse cor respondentie, de brieven, die aan boord geschreven zijn en waarvan het dus mogelijk is, dat deze met zieken in aanraking zijn geweest, zullen in ieder geval de noodige ontsmettings maatregelen worden toegepast. RUMOERIGE RAADSVERGADERING. Vrijdagmiddag is het in den Raad der gemeente Oost- en West-Souburg zeer warm toegegaan, omdat er spra ke kwam het feit, dat de heer Jobse, lid van den Raad, vroeger wethouder voor den V. B., thans lid op een wilde lijst, een mededeeling over iets, dat ten opzichte van het aankoopen van grond in een geheime vergadering be handeld was, aan belanghebbenden ge daan zou hebben. De heer Jobse ontkende, doch de meerderheid van den Raad was van oordeel, dat ook uit de overgelegde brieven een en ander is komen vast te staan. Het resultaat van de scherpe dis cussies was, dat met zes tegen vier stemmen (de burgemeester meende, dat de heer Jobse niet mocht meder stemmen) een motie werd aangeno men, waarin hem het vertrouwen als raadslid werd opgezegd. FEUILLETON. EINDELIJK VREDE. 24) -o- HOOFDSTUK XIII. „Zeg, Van Ende! is dat je zuster, die bij dien jongen Herdink in het isoleer kamertje zit?" „Ja", antwoordde dokter Van Ende, terwijl hij den spreker vragend aan keek. Hij had nooit veel sympathie gehad voor dezen collega; ja, dikwijls was het hem moeilijk geweest, een ze keren tegenzin te onderdrukken, wan neer deze op luchthartigen toon over tcestanden sprak, die bij dokter Van Er.de met zijn streng zedelijk karak ter, van ingetogen ouders overgeërfd, altijd een gevoel van walging opwek ten, telkens wanneer hij, als dokter met zulke toestanden kennis maakte; en het kostte hem vaak de grootste moeite, daarin handelend op te tre den. Zijn collega, dokter Van Eekhuyzen, een ongetrouwd man, een weinig cuder dan Frank, had deze „preutsch- heid", zooals hij dat gevoel noemde, reeds meermalen opgemerkt; en trachtte hem daarvan te genezen door herhaalde _ubbelzinnig.-> toespeli ben» die Frank nog te meer van hem af- keerig maakten. „Drommels 1 wat een pracht van een stem heeft zei 't Is toch eeuwig jam- De vier tegenstemmers achtten het ten laste gelegde niet bewezen. De heer Jobse moest tijdens de dis cussies eenige keeren tot de orde ge roepen worden en werd door een veld wachter bewaakt. BEGRAFENIS BURGEMEESTER WYTEMA. Onder de brandende Julizon-warmte en onder hartelijke belangstelling, van honderdtallen zich als verweesd ge voelende burgers der Maasstad, heeft Rotterdam Zaterdagmiddag zijn ont slapen burgemeester, Mr. Dr. J. Wyte- ma, ter laatste rustplaats geleid. De Koningin liet zich bij de begrafe nis vertegenwoordigen door haar Ka merheer in b. d. C. W. F. P. baron Sweerts de Landas Wyborgh. De Prins liet zich bij de begrafenis plechtigheid vertegenwoordigen door zijn adjudant, den luit. ter zee le kl. J. W. Termeytelen. Om drie uur vertrok het stoffelijk overschot van het sterfhuis aan den Westzijdijk, om vandaar in een stoet van 12 volgrijtuigen naar het stadhuis te gaan, waar een oogenblik werd ge rust. De twee oudste leden van den Raad hingen daar namens den Raad een krans aan den lijkwagen; toen zette de stoet, die zich daar met ruim tien wagens had vermeerderd, zich in be weging, om in statigen gang het stof felijk overschot van Rotterdam's aller vroede vaderen Vader grafwaarts te brengen. Omstreeks kwart voor vijf werd de algemeene begraafplaats op Crooswijk bereikt; alwaar brandweer en militai ren reeds aanwezig waren. Op de begraafplaats was de belang stelling enorm groot. Toen de slechts met het familie bloemstuk bedekte kist in de groeve was neergelaten, heeft de loco-burge meester, Mr. A. de Jong, een woord van waardeerende dankbaarheid ge sproken jegens den overledene en har telijke troost voor de treurende fami lie. Daarop werd het woord gevoerd door Ds. J. Scholten, die den overlede ne noemde een mensch, die niet onder ging in het stof, maar bij wien de stof werd gedragen door eeuwigheidsge dachten. Tenslotte heeft de oudste zoon na mens zijn moeder in een kort, maar teeder-gevoeld woord zijn dank be toond voor de vele belangstelling. Hiermede was de plechtigheid ten einde. KERK EN SCHOOL. NED. HER V. KERK. Beroepen; Te Klundert, W. J. Keiler te Nieuwkoop. Te Kolham, D. J. Politiek, cand. te Velp. Te Delfzijl, S. Ybema, te Hijkersmilde. Aangenomen: Naar Woudenberg, J. L. Klomp, te Capelle a. d. IJsel. Naar Rhoon O. W. C. van der Veen, te Stadska naal. Bedankt: Voor Dglfshaven, G. A. Pott, te Bodegraven. Voor Delfzijl, S. Ybema, te Hijkersmilde. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Scharendijke, A. v. d. Weg, cand. te Dordrecht. Te Warffum, A. Dragt, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Scheveningen, D. v. Dijk, te Groningen. Voor Solo (3e Miss. predikant) J. H. Bavinck, té Heemstede. CHR. GEREF. KERK. Bedankt Voor Werkendam, J. W. van Ree, te Barendrecht. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Krommenie en Wor- mer-Jisp, F. Kuiper, te Amersfoort. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. E. L. Smelik, van Tienhoven, zal in de Geref. Kerk in H. V. te Rotterdam be vestigd worden op Zondag 2 Sept. a.s., in den avonddienst. De intrede is bepaald op Woensdag 5 Sept. Beide plechtigheden zul len plaats hebben in het kerkgebouw Rau- wenhoffstraat. Ds. D. M. Blankhart hoopt 26 Aug. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Nijverdal, om 2 Sept. d.a.v. intre- mer, dat je zoo'n talent daar in zoo'n uithoek begraaft. Ik het nog nooit in mijn leven zulk een zuivere sopraan eehoord, met zulk eer. wegslepende uitdrukking. Ik voelde mij werkelijk als in den zevenden hemel verplaatst, toen ik zooeven langs die isoleerkhmer ging, en wist heelemaal niet wat ik hoorde. Zeg, Van Ende, zou je me Riet aan je zuster willen voorstellen? Je kunt me waarachtig geen grooter dienst bewijzen". Dokter Van Ende raakte een weinig met zijn collega verzoend, nu hij in bem zulk een warmen bewonderaar vond voor Ruth's talent. Hij willigde daarom gaarne zijn verzoek in, en bei de doctoren kwamen ju'st de zaal binnen, terwijl Ruth, in de deur van bet vertrekje staande, den militair het bijbeltje toereikte. Toen ze haar broer zag aankomen, knikte ze August nog even vriendelijk een vaarwel toe, ter wijl de soldaat met een bele.efden groet zich verwijderde. Frank stelde zijn collega aan zijn zuster voor; en deze, die gewend was aan behaagzieke nufjes, die wat gaar ne met den jongen, ongetrouwden dok ter coquetteerden, was werkelijk ge troffen door het eenvoudige voorko men van dit jonge meisje. Het was, alsof een beter gevoel in hem ont waakte. toen hij haar rustigen, vrien delijken blik ontmoette. En het deed dokter Van Ende goed, toen hij, nadat ze heengegaan was, geen woorden ge ile te doen te Hillegersberg. Bevestiger is Ds. G. A. v. d. Hooft van Overschie. Cand. E. Nawijn hoopt 19 Aug. a.s. in de Geref. Kerk van Ooster-Nijkerk intre de te doen na bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. Ridderbos van Kampen. EMERITAAT. Ds. G. van Dorssen, sedert 13 jaren Ned. Herv. predikant te St. Johannesga. en ruim 25 jaren predikant, vraagt tegen Oc tober a.s. emeritaat wegens voortdurende ongesteldheid. EERVOL ONTSLAG. Het provinciaal kerkbestuur van Dren the heeft aan Ds. C. B. Burger, pred. der Ned. IlerV. gem. te Zweeloo, tegen 19 Aug. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Ds. Burger is benoemd tot secretaris van den Vrijz. Christ. Jongerenhond. BEGRAFENIS Ds. J. G. KUNST. Bij de begrafenis van Ds. J. G. Kunst op de begraafplaats Moscawa te Arnhem wa ren, behalve tal van predikanten, aanwe zig de commissaris der Koningin in Gel derland, Mr. S. Baron van Heemstra, prof. dr. F. W. Grosheide te Amsterdam, voor zitter van de Geref. Predikantenvereeni- ging. vertegenwoordigers van het Chr. Mi litair Tehuis en van de Chr. Oranjever- eeniging te Arnhem, van de afd. Arnhem van Patrimonium en van de Vereeniging Rehoboth te Arnhem. Aan de groeve heeft Ds. H. L. Both, Ge ref. predikant te Arnhem, den overledene in een treffende rede herdacht. Namens de classis Arnhem sprak Ds. K. Winkelman te Ede, terwijl voorts Prof. Dr. Grosheide Ds. C. L. F. van Schelven uit Wageningen, Ds. J. A. Schreuder en de heer J. Dijk in herinnering brachten hoe zegenrijk op ve lerlei gebied het werken van den betreur den doode was geweest. De oudste zoon dankte allen namens zijn moeder voor de liefde zijn vader in zijn leven, tijdens zijn ziekte en bij zijn dood bewezen. VACATURES IN DE NED. HERV. KERK. Het „Doetinchems Weekblad" bevat de opgave der predikantsvacatures in de Ned. Herv. Kerk op 1 Juli, met de namen der vacante plaatsen, in Gelderland waren 41 vacatures, Zuid-Holland 67, Noord-Holland 43, Zeeland 22, Utrecht 18, Friesland 50, Overijsel 15, Groningen 35, Noord-Brabant 21, Limburg 4 en Drente 8. Op 1 Juli 1918 waren dus in 't geheel 324 plaatsen vacant. Dit getal bedroeg op 1 Jan. 1928 319 en 1 Juli 1927 309 plaatsen. Het blad geeft er een lijst van beroep- bare candidaten bij, wier aantal maar 14 bedraagt. Ds. J. Groeneweg, directeur der Chr. Phi- lanthr. Inrichtingen te Doetinchem, merkt er bij op, dat het aantal onbezette predi kantsplaatsen dus alweer toegenomen is: Dat daarbij heel wat plaatsen zijn, die niet kunnen of zelfs niet willen beroepen om welke reden dan ook is bekend en daarom is het aantal „beroepende Ge meenten" zeker heel wat kleiner dan 324. Doch laat ons ruim de helft er eens af nemen dat is dunkt mij nog al royaal berekend! dan blijven er toch nog meer dan 150 gemeenten over, die graag een eigen voorganger zouden hebben, wetende dat al het werk niet naar den eisch kan geschieden, wanneer daartoe iemand, die toch ook zijn eigen kring heeft te bearbei den, als consulent wordt aangewezen. Schr. knoopt hieraan een betoog vast over de noodzaak om meer theol. studen ten te kweeken, zooals de Chr. Philantr. Inr. dat ook trouwens trachten te doen. PLANNEN VOOR KERKBOUW. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk van Almelo is een commissie benoemd om de vraag te beantwoorden welk terrein voor een tweede kerk behoort geközen te worden. DE GEREF. KERK IN H. V. VAN HARKEMA. Vrijdag heeft Dr. N. D. van Leeuwen te Harkema Opeinde den eersten steen ge legd voor een kerkgebouw der Geref. Kerk in Hersteld Verband aldaar. THEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERK. Het curatorium van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk heeft besloten, mede op advies van de Docenten aan de Gene rale Synode der Chr. Geref. Kerk te ver- noeg tot haar lof wist te vinden. Het gaf hem een beteren dunk van den jongen man; en gaarne willigde hij zijn verzoek in, of bij hem en zijn zus ter eens een bezoek mocht brengen. „Ruth zal hem zeker goed doen", dacht hij bij zichzelf. „Wie weet, wel ke edele gevoelens er in hem sluime ren, die nog nooit opgewekt zijn ge worden. De omgang met Ruth zou hem tot een geheel ander mensch kunnen maken". Zoo kwam dokter Van Eekhuyzen dan op een avond Frank en zijn zuster bezoeken. Ruth had er zich in ge schikt, ofschoon zulke bezoeken haar niet bevielen; maar ze dacht, dat de jonge man een bijzondere vriend van bt ar broer was; en zooveel mogelijk trachtte ze dezen genoegen te doen. Er was iets in den man, dat Ruth tegenstond; maar ze wist zich van dit gevoel geen rekenschap te geven, en ze zorgde wel, dat ze hiervan niets aan haar broer deed blijken. Hij gedroeg zich dien avond echter zeer net; ei» er was waarlijk niets op hem aan te merken. „Ik zou u graag willen vragen, juf frouw Van Ende", zeide hij in den loop van het gesprek, „als het niet al te vi ijpostig is, op welke wijze u dien Reimers hebt betooverd. De man is veranderd als een blad op een boom sinds uw bezoek in het hospitaal". „Bedoelt u dien man, die met mij stond te praten, toen u met mijn zoeken in de vacature van wijlen Docent A. v. d. Heyden te voorzien. Voor het lectoraat in den nieuwen cur sus is Ds. G. Wisse te Utrecht, wederom aangezocht, die zich bereid verklaarde als zoodanig te willen optreden. GIFTEN EN LEGATEN. Voor de te bouwen 10e Herv. Kerk te 's-Gravenhage kwam een gift van 1000 in. Voor de restauratie van het orgel in de Willemskerk te 's-Gravenhage kwam een gift van ƒ500 in. De gift van 1000 voor het orgel fonds der Oosterkerk van de Ned. Herv. Gem. te Haarlem is met ƒ500 verhoogd. Ds. Ter Haar Romeny te Ginneken heeft opnieuw een gift van ƒ1000 ontvan gen voor het Tehuis voor ouden van da gen. Bovendien een gift van 1000 voor het Prot. Militair tehuis te Breda. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT AAN „DE SCHELDE" Naar wij vernemen zijn de bespre kingen met den rijksbemiddelaar, den heer Aalberse, niet gezamenlijk ge veerd. De heer Aalberse heeft met beide partijen afzonderlijke besprekingen gehad evenals zulks het geval is ge weest enkele dagen voor het uitbreken van het conflict. Gisteren is de achte eweek van de staking ingegaan. UIT DE TEXTIEINDUFTRIE. Vrijdagavond is te Deventer een vergadering gehouden van het druk- kerspersoneel van Ankelsmits Katoen- fabrieken met het hoofdbestuur van de „Eendracht", waarin verslag werd uitgebracht over de in Den Haag ge houden conferentie met den rijksbe middelaar Van Ysselstein. De vergadering ging accoord met de aangeboden concessies, n.l.: verhoo ging van het eindloon voor de volwas sen machinedrukkers met f 1 per week, welk eindloon zal bereikt worden in twee in plaats van vijf jaar; uitbeta ling der Chr. erkende feestdagen en de ziektedagen, verbetering der loo- nen van de jeugdige arbeiders en Ver hooging van de loonen der handdruk kers met 5 pCt., welke laatste verhoo ging reeds door middel van een tech nische verbetering is ingevoerd. De arbeiders gaan dus Maandag niet in staking. Aangaande de werkstaking bij de firma M. van Dam en Zonen te En schedé vernemen wij, dat in de confe rentie van Woensdag 11 dezer met den rijksbemiddelaar den heer Van IJssel- stein door genoemde firma is voorge steld alsnog de week vacantie, zooals reeds eenige jaren geschiedde, ook dit jaar in Augustus te geven met 1Y» maal het loon, waarvan eenmaal het loon, hetwelk gedeeltelijk door over uren voor en gedeeltelijk na de vacan tie zal zijn in te halen, op voorschot wordt gegeven. Tevens heeft de firma op de confe rentie zich bereid verklaard om, mocht door de Enschedesche Fabri- kantenvereeniging vacantie met be houd van loon zonder inhalen gegeven worden, zulks nog eens extra te doen en die vacantie in overleg op nader te Lepalen datum te doen ingaan. Bij dit voorstel blijft de bij deze fir ma bestaande kindertoeslag onver anderd. Nog deelt men mede, dat. met het oog op de groote hitte de firma be reid is de overuren te doen inhalen tegen het koudere jaargetijde. Verder wordt vernomen, dat de be staande vacanties op verzoek van en in overleg met de arbeiders ingesteld zijn. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEM. De Rijksweg zal ook nog gelegd worden halverwege de Ziendeweg. De Ziendeweg is nog maar altijd niet opengesteld voor auto's. Een verzoek daartoe zal ingediend worden. broer aankwam?" vroeg Ruth. Ze had veel aan den man gedacht, en hoopte iets van hem te höoren. „Ja, dezelfde", zeide dokter Van Eekhuyzen, en een gevoel van jaloezie bekroop hem, toen hij de belangstel ling zag, die er uit Ruth's oogen straalde. Het speet hem, dat hij dit onderwerp had aangeroerd. „Hij is een gewoon soldaat: ik kan toch haast niet onderstellen, dat u hem zoudt kennen". „O neen, het was voor 't eerst van mijn leven, dat ik hem zag; en ik wist zelf9 zijn naam niet. Hij scheen mij erg treurig toe; hij vertelde mij dan ook, dat hij pas de tijding van het overlijden van zijn eenige zuster had ontvangen". „Hoe krijgt hij het in 't hoofd om zich dan bij u zoo in to dringen I" zeide Van Eekhuyzen verontwaardigd. „Het is verregaand brutaal; wat zeg jij, Van Ende?" „O neen!" haastte zich Ruth te zeg gen, „hij was in 't minst niet brutaal. Ik zag hem staan luisteren, toen ik wat voor den jongen Herdink gezon gen had; en daarqp deed ik hem eeni ge vragen; en dat maakte hem spraak zaam. Maar in welk opzicht is hij dan zoo veranderd, zooal9 u zegt?" „O neem mij niet kwalijk, juffrouw! Dat verandert natuurlijk de zaak" Dokter Eekhuzen was bang, dat hij een slechten indruk had gemaakt; en nu hij bemerkte, dat het alleen een AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 16 Juli 1928. Dat in Indië de bevolking ondanks het officieel Mohammedaansch karak ter van den godsdienst, toch met hart en ziel hangt aan het Animisme, blijkt bij bijzondere gelegenheden maar al te zeer. Wel worden de Inlanders op Java meer en meer modern, lezen hun krantje, beleggen politieke vergade ringen, congressen zelfs, stellen eischen en deden veel verdwijnen van alles, dat bij het oude Indië behoorde. Zij.... ontwaken! Maar toen het dezer dagen maans verduistering was, stond voor vele woningen een kom met water naast een lichtje, werd vuurwerk afgestoken en op de tong tong geslagen, om den setan (duivel) te verdrijven, die de maan aanviel. Hier was nog een duidelijk kentee- ken van het Animisme, waarin men voortdurend leeft. De geesten, goede en kwade, zijn de voortdurende kwelling voor het ruste- looze hart. Hoe uiterst langzaam gaat over dat volk 'in de duisternis het licht des heils op! Doch er is een wolk als eens mans hand. Laat ons hopen, bidden en werken! OBSERVATOR. BOSKOOP. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werd bevorderd nav het twvede stdiejaar tot het practische leerjaar der afd. werktuigbouwkunde de heer A. J. Spek alhier. Op de ten overstaan van notaris Houtzagers gehouden verkooping van de boerenwoning, alsmede van de lan deigen tuebehoorende aan den heer G.. v. Leeuwen aan de Zuidkade. is alleen toegewezen perc. i en 2; kooper da heer J v. d. Wn.ik e.a. vcor f18 .150,- In de afgtloopen week werden aan de bad- en zweminrichting 545 hee- ren-, 612 dames- en 200 volksbaden genomen. Den heer K. uit deze gemeente, trof nabij Leiden het ongeluk om on der een auto te geraken. Met enkele wonden aan beenea «Dn armen, benevens een gehavend rijwiel liep alles nog goed af. Le geleden scha de zal volledig vergoed worden. Vrijdagmiddag had de 4-jariga W. het ongeluk oan nabij het stedgef van de Boskoopsche boot, in de Gou we te vallen. Het knaapje dat reeds zinkende was, werd door een dame van eem aldaar liggend jacht, die zich daartoe te wa ter begaf, gered. Vrijdagmiddag had er in de Nieuwstraat een aanrijding plaats tus- sdhen onze vuilnisauto en een motos rijwiel. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen werd het motorrijwiel totaal vernield. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Co melis de Haan 28 j. en. CatharLna Pieternella van der Meer 21 j.; )an Gerritsen 36 j. en Johanna Maria Hen- drika Amende 26 j.; Pieter Aart Kreeft 50 j. en Adriana Maartje Bijl 37 j.; Lubertus Brink 27 j. en Jeannette Apo- lonia van den Heuvel 24 j.; Jan Niie- boer, 24 j. en Maria Geerfcruida van Est, 22 j.; Jacob Middelkoop 22 j. en Willemijntie Kaars 17 j. Getrouwd: Willem Johan Verkaik 29 j. en Johanna Josephina Pietronelia Kosters 2£ j.; Jan van der Maarl 23 j. •en Trijntje Maria van Tol 19 j.; Arie iacob Versteeg 25 j en Maaike Elisa- eth de Koter 23 j. Overleden: Maria bophia de Wit 419. j. geh. miet J. Bonsing; Maaike Bok horst, 42 j_, geh. met P. Korsuize. HAZERSWOUDE-Rijndijk. Toen een automobilist nabij den overweg van den Gemeeiieweg met zijn auto kwam aanrijden, zag hg dat de hoornen voor een in aantocht zijnde trein waren gesloten. Aangezien hij nogal veel haast had, maakte hii korte metten. Een medepassagier was zoo bereidwillig, om even de eerste boom soort medelijden was, dat juffrouw Van Ende voor alle bedroefden en lij denden scheen te gevoelen, deed hij zijn best om haar de uitvoerigste in lichtingen te geven, en zoodoende den slechten indruk, dien zijn woorden blijkbaar op haar gemaakt hadden, weg te nemen. „Ja, men kon het hem aanzien al dien tijd, dat hij in 't hospitaal was, dat hem iets drukte, en daarom was de verandering ook zoo in T oog val lend. Voordat u hem gezien had, was hij verbazend knorrig en gemelijk. Ik heb juist de zieken van die zaal in be handeling. En nu gebeurde het wel eens, als ik de ronde deed in de zaal, dat hij deed alsof hij mij niet zag. Hij bleef dan In elkaar gedoken zitten, met het hoofd voorovergebogen, en ik kon hem dan twee-, driemaal wat vragen, zonder dat 't hem beliefde op te kijken. Ik dacht er juist over om hem eens ernstig te waarschuwen, dat het op die manier wel eens onaan genaam voor hem zou afloopen. Want u moet weten, juffrouw, er zijn Êerels onder, die iemands prestige geheel zouden ondermijnen. Wanneer ik zulk een gedrag onge straft liet, zou het met mijn prestige onder mijn minderen al heel gauw ge daan zijn. Hij was ook niet zóó ziek, dat er een verontschuldiging zou geweest zijn voor zijn gedrag. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5