CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belaoorijkste nieuws in dit Nummer. 9*> JAARGANG WOENSDAG 11 JUL! 1928 NUMMER 249* NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 s&JpsIIct Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden weer agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Dat niet? Er bestaat een vereeniging Effec tenbescherming wier statuten bij Kon. besluit van 16 April 1925 zijn goedge keurd en die een ook voor ons sympa thiek doei nastreefd, n.l. leiding geeft aan de kleine effecten-bezitters en speciaal hen waarschuwt voor sommi ge buitenlandsche fondsen. Maar hoe sympathiek ons deze ver eeniging ook is, in het Juli-nummer van haar orgaan doet zij eer. aanslag op ons politieke leven, die wij streng afkeuren. Onder het kopje: Verkiezin gen 2e Kamer wordt daarin gezegd: „Laat ieder er aan denken, dat bij verkiezingen in 1929 voor de 2e Kamer, slechts die zittende Kamer- leden moeten worden geste and, die den beleger helpen. Voor hen zal propaganda gemaakt moeten wor den. Een fonds zal daarto noodig zijn. Begin van het volgend jaar zuilen wij daarvoor uw geldelijken steun vragen. Denkt er dus aan, dat gij geen geld voor de verkiezingen geeft aan kiesvereenigingen, doch slechts aan ons fonds. Hekent daar nu reeds op". Zie met alle kracht die in ons is willen wij opkomen tegen deze al-be dervende actie. Wij willen ook alle maatschappelijke stroomingen recht laten wedervaren, willen mee de verte genwoordiging van alle belangen re kening houden. Maar* grondslag voor or-ze politieke worsteling is en zal blijven onze beginselen. Daarom veroordeelen wij deze actie. V De christenvrouw. De Indische correspondent,,, Wakil, schreef d.d. 1 April j.l. aan de Banier, het orgaan van de Nat. Chr. Onder- officierenvereeniging: „Vroeger heb ik U, naar ik meen, eens oiü mannen, belijders van den Christus, gevraagd ter opzen ding naar Indië. Nu zou ik willen vragen om vrouwen, die niet enkel en uitsluitend aan zichzelf en aan het hunne denken, maar ook aan het werk dat haar mannen op het breede levensterrein te doen heb ben. Vrouwen die willen meewer ken, willen steunen, die een „hulpe zijn tegenover den man", ook daar waar het geldt de taak. die een Chr. Ond.-off. ontving, rechtstreeks van zijn Koning". „Nogmaals, waarde vriend, ik vraag om vrouwen van 't Chr. be ginsel. Niet langei propaganda voor onze zaak op de vergaderingen der J.V.n., maar der M.V.n. en naai- kransjes. Daar moeten we zijn. De zaak van P.R. in Indië staat of valt met de Q.O.-vrouwen". Ontdaan van de overdrijving die er in steekt als zou alles afhangen van de Christen-echtgenoote, doet de ze correspondentie sympathiek aan. Zij bevestigt wat ook wij meermalen betoogden, dat in Indië het persoon lijk geloof het beleven van de belijde uis zoowel door vrouw als man van zoo bijzondere beteekenis is. Karakter-kracht geheiligd door Gods geest, dat is het waarop onze actie in Indië aanspraak heeft en die menig jong meisje geven kan en immers ook gaarne geven wil. STADSNIEUWS. AFSCHEID Dr. W. H. VAN SETERS. In het auditorium van het gymnasium alhier heeft Dr. W H. van Seters, leeraar in de natuurlijke historie aan die instel ling, gisterochtend als zoodanig afscheid ge nomen. Hij is toegesproken door den rec tor J. Bossenaar en door den president- curator prof. Dr. P. C. T. v. d. Hoeven, en namens de leerlingen heeft een der pas voor het eindexamen geslaagden, de heer Terpstra, eenige woorden van afscheid lot den vertrekkenden leeraar gericht. Hij bood hem namens de leerlingen een mi croscoop van historische waarde aan. Dr. van Seters is benoemd tot leeraar aan het Gymnasiaal Lyceum voor Meisjes te Am sterdam. Dr. van Seters dankte tenslotte voor de tot hem gerichte woorden. Zijn vertrek beteekent voor het gymna sium een groot verlies. INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De eere-promoties. Na de plechtige zitting van den senaat, waarin aan prof. De9landres en aan prof. kiisiner het eere-doctoraat der Leidsche Hoogeschool is verleend, begaven de gas ten zich naar den Hortus botanicus, waar thee werd aangeboden en bij de verschil lende buffetten, die in den tuin waron opgesteld, ververschingen waren te krij gen. De echtgenooten van eenige hoogiee- raren hadden zich daar met de leiding belast; een dertig-tal meisjes-studenten in nationale kleederdrachten bedienden. Om vijf uur werd vóór de Sterrenwacht een foto van het astronomisch congres gemaakt. In verband met het overlijden van prof. Vürtheim was er geen muziek. Bij de eere-promoties en bij de thee in den hortus waren ook nog aanwezig het collegium van het Leidsche Studenten corps, het bestuur der Vereeniging voor vrouwelijke studenten en vertegenwoor digers van andere studentenverenigin gen. Vandaag maken de leden van het as tronomisch congres een uitstapje naar do Zuiderzeewerken. HET AUTO-ONGELUK TE LEIDERDORP. Gistermiddag heeft terecht gestaan de bleeker A. H. van uit Rijswijk, terzake dat hij te Leiderdorp op of om streeks 14 Maart j.l. hoogst roekeloos, onvoorzichtig, onhandig en onacht zaam op den openbaren rijweg, de de Dorpstraat, met een door hem be stuurd vierwielig motorrijtuig heeft gereden, althans dat motorrijtuig in rijdende beweging heeft gebracht, ten gevolge van welk rijden, althans in rijdende beweging brengen, hij ver dachte met dat door hem bestuurd motorrijtuig is gekomen in het langs dien weg gelegen vaarwater den Rijn, waardoor de zich in dat motorrijtuig bevindende R.-K. geestelijken, J. B. J. M. Höppener en P. Th. van Diest, ver dronken zijn. Bij den aanvang der behandeling van de zaak wierp verdachte'^ raads man, mr. Van Nispen tot Sevenaer, de exceptie van nietigheid der dagvaar ding op, daar z.i. de dagvaarding zoo danig is geredigeerd, dat verdachte n<et weet, welke fouten hij nu feitelijk gemaakt heeft en waartegen hij zich te verdedigen heeft. Het O.M., waargenomen door mr. Rijkens, meende dat de dagvaarding volkomen voldoet aan de geldende jurisprudentie. De rechtbank besliste na raad kamer dat de dagvaarding een vol doende feitelijke beschrijving van het tenlaste gelegde inhoudt. Als eersJ.3 getuige werd vervolgens Oehoord de R.-K. geestelijke W. P. J. Janus uit Delft, die met de slachtof fers in den automobiel heeft gezeten. Hij verklaarde, dat de auto toen ueze moest worden gekeerd, omdat ver dachte gebleken \\&s, dat hij verkeerd reed, bij het weer aanzetten in het water is geraakt, na te voren - bijna tegen een boom te zijn opgereden. De schipper Teunisz vit Amsterdam deelde mee, op het ooge blik van het ongeluk in het gras langs het water te hebben gelegen. De auto heeft nog even stil gestaan vlak lij het water. Toen er weer beweging in werd ge bracht, schoot de wagen plotseling door en reed hij achteruit het water in. De beide geestelijken, die verdronken zijn, zaten achterin. Een andere ooggetuige, de timmer man Groenendijk uit Leiden, heeft ook gezien, dat verdachte's wagen bij het keeren verschillende manoeuvres heeft gemaakt; nog even stil heeft ge staan vlak bij het water en toen plot seling achteruit het water is ingere den. Voorts verklaarde getuige, dat de wagen op een hellend vlak stond. Op het oogenblik is daarin verandering gebracht; de weg is daar opgehoogd. Was de toestand toen al veranderd geweest, dan zou het ongeluk waar schijnlijk niet zijn gebeurd. Als deskundige werd gehoord de heer E. Offenberg, autohandelaar al hier, die den wagen nadat deze uit het water is gehaald, heeft onder zocht. Hij heeft daarbij geconstateerd, dat de voetrem goed werkte, doch de handrem niet. Toen de wagen uit het water kwam, stond deze rem niet vast. De deskundige meende, dat de weg ter plaatse van het ongeluk feitelijk te smal was om den auto te draaien. Het was veel beter en gemakkelijker geweest even achteruit te rijden tot een vlak bijzijnd bruggetje. De mee ning van den deskundige is dat ver dachte, toen de auto op het randje van het water stond, gas heeft willen geven om den wagen weer op gang en vooruit te brengen. Daartoe heeft hij de voetrem losgelaten. Op hetzelf de oogenblik moet de wagen, mede door het gewicht der bcitU geestelij ken, die achterin zaten, van de hel ling zijn -fgegleden, nog voordat de motor in werking was. Een bekwaam chauffeur zou zich door een juist ge bruik van de handrem nog wel uit de 'uoeilijke positie hebben kunnen red den. Ook de deskundige TI. C. Dolk, fabri kant. in Den Haag, meende, dat de oorzaak van het ongeluk gezocht moet worden in een ontijdig loslaten van de remmen. Deze deskundige beschouw de eveneens het draaien van den auto op de plaats, waar dat in dit geval gebeurd is, als een gevaarlijke hande ling. Een deskundige décharge, ir. L. Swaab, uit Den Haag, achtte het daar entegen niet gevaarlijk om te dra:.ien op de plek, waar verdachte dat gedaan heeft, ten minste niet voor een goed chauffeur. Verdachte deelde mee, dat hij tevo ren nimmer op den bewusten weg had gereden. Hij weet het ongeluk uitslui tend aan het hellen van den weg en ontkende, dat hij onvoorzichtig of roekeloos zou hebben gereden. Hij was in de veronderstelling, dat de wagen vlak stond. De president, mr. Cost Budde: Een goed chaufeur moet er toch erg in 1'ebben, als dit zoo isl Mr. Rijke :s, requisitoir nemende, achtte door de verklaringen van de gi-tuigen en deskundigen k charge het bewijs voor het ten laste gelegde be wezen. Gezien het hellen van het weg dek was het zeer onvoorzichtig en n ebloos van verdachte om te draaien. Verdachte heeft blijk eegeven geen goed chauffeur te zijn en niet te be grijpen, wat onder voorzichtig en zorg vuldig rijden moet worden verstaan. Wat de strafmaat betreft, zeide spr., dat, hoewel hij zich, wanneer de recht bank aanleiding mócht vinden dezen verdachte, die zeer gunstig bekend staat, een geldboete op te leggen, daar tegen niet zal verzetten, persoonlijk geen termen kon vinden om in zijn requisitoir zoo ver te gaan. Spr. eisch- te 14 dagen gevangenisstraf. Mr. van Nispen tot Sevenaer be treurde het, dat het in deze zaak, waar van geheel katholiek Delft nog sterk onder den indruk is, tot een strafver volging is gekomen. Was het leed, dat deze verdachte, die zijn geestelijken een vriendendienst bewees en dat op deze ongelukkige wijze zag afloopen, door het gebeurde heeft ondervon den, nog niet voldoende straf genoeg voor hem, gesteld dat hij inderdaad schuld aan het ongeluk heeft? Wat de feiten betreft, betoogde pl. dat, al mag verdachte misschien een kleine fout gemaakt hebben, het z.i. toch niet aangaat dit tot groote roe keloosheid te stempelen. Een veroor- dceling wegens grove schuld zal der halve niet kunnen volgen. Pl. zeide ng dat volgens de deskun digen de wagen door Mgen kracht achteruit is gereden, voordat verdach te hem nog in beweging had ge- biacht. Ten laste is echter gelegd, dat het ongeluk is gebeurd door het in be weging brengen. Ook hierom zal dus geen veroordeeling kunnen volgen. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 17 dezer. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Buitenvergadering te Wassenaar op 14 Juli, 's namiddags 3 uur in het gebouw van Chr. Belangen, Schoolstraat 11. Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen. 3. Onderwerp van den heer G. J. Bontje over: „Ervaringen". 4. Rondvraag en sluiting. De bedoeling is kort te vergaderen, daarna genieten van de prachtige omge ving. Daar toestemming verkregen is om Raaphorst van H. M. de Koningin te be zichtigen, is een opwekking, om vooral dezen keer niet te verzuimen, natuurlijk overbodig. Op de vergadering bestaat nog de gelegenheid de foto te bestellen. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het practisch gedeelte van het exa men N VIII leerares Koken en Voedings leer) slaagden de dames: T. Strater uit Hilversum, L. Westerman uit Winters wijk, en M. Welling te Leiden. GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Voor het Toelatingsexamen voor de le klas zijn geslaagd: G. J. Abelman, B. Bink, J. J. de Blé- court, M. Boezeman, J. Bolhuis, Wilh. Broekhuizen, Femia J. M. Dijkstra, W. A. Freyser, J. A. Godding, Agatha J. Hage- man, Johanna Hoogendonk, J. Hutchison, Geertrui Jonker, Marg. Koolhaas, J. C. Kriest, H. J. Kuiper, W. S. Marsman, J. A. Metz, Eliz. E. Rijnders, G. A. M. Sa- caber, E. C. Senger, F. Sjoukes, J. P. G. Sloos, T. G. M. v. Straatcn, C. Stui- venberg, M. H. Teunissen, L. F. Tol, Louiso de Tombe, E. C. de Vreugd, W. Wiethoff, H. Wissink, Maria D. Woer deman, N. A. v. Wijk, M. Zaayer, A. J. J. v. d. Zanden, H. Zierfuss, A. Dirk zwager, J. Hardebol. Afgewezen 11 candidaten. Met 18 candidaten wordt bet exa men voortgezet. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Wilhelm, zv. H. W. van d. Bosch en G. Verhoef Daniël, zv. W. Ossevoort en M. van d. Voord Adriana Elisabeth, dv. A. Leenheer en II. Schlag Margaretha, dv. A. Hol- verda en M. Molenaar Elisabeth, dv. J. Stol en J. C. Olivier Geertje, dv. G. de Jong en N. Geluk Catha. Agatha Thera. Apola., dv. G. de Regt en E. W. van Rossum Pieter, zv. N. Masurel en M. S. J. Kwaadgras Cor nelia. dv. K. W. P. Krom en B. J. van Amsterdam Frans, zv. T. Plezier en A. C. Porren Jan, zv. D. Smit en E. M. v. d. Heijden Secilia, dv. J. P. Mostard en J. A. Meijer Alida, dv. I. F. W. Beerenfenger en A. Piket Titia ,dv. E. Sluiter en J. Zoethout Dirk, zv. M. Baart en J. Wetselaar Jacoba Gerardina, dv. J. Taffijn en J. G Immink Susanna, dv. C. Segaar en J. de Wit Adrianus Gerrit Jan, zv. A. Oskam en E. de Kiewiet Maria Catharina, dv. A. Boersma en M. T. van Lier Johanna Jozina, dv. G. J. Karmelink en A. Aerenoe Geertrui- da, dv. A. van Schoonderwoerd den Bezemer en G. Hoogkamer Dirk Jacobus, zv. C. G. van der Steen en A. M, Los Jan, zv. C. Lut en F. Neu- toboom Corna. Bernarda. Maria, dv. W .Goddijn en C. M. Verbeek Maria Elisabeth, dv. J .Lepelaar en M. E. van Weeren Marinus Gerardus, zv. J. Boon en C. H. Opdam Izaak. zv. C. van Rhijn en J. Fleur Chris- tiaan, zv. G. Wijling en L. Volkers Catharina, dv. A. J. Dubbelaar en II. A. Hensing Catharina, dv. J. H. IJzerman en A. van der Zeeuw Ru- dolf, zv. G. Lagerwij en C. M. Lind- green Hendrik, zv. J. C. Laterveer en J. C. Keijzer Carel Pieter, zv. J. Postelaar en H. Zappeij Johannes Jacobus, zv. D. Vijlbrief en E. Meijer. Gehuwd: TI. J. Willebrand, jm. en J. Hoorn, ja. M. H. Dickhoff, jm en S. F. Kop, jd J. Nieuwstraten, jm en E. A. Cornelisse, jd W F. de Keer, jm en G. Mosterd, jd W. C. van Hees, jm er. S. M. Delfos, jd H. Struik, jm en J. van As. jd B. van Schoonder woerd den Bezemer, jm en M. Nie- boer, jd E. Broekhof, jm en J. Nieu- wenburg, jd. Overleden: S. van LeeuwenRené, vr., 65 j C M. Pothmann, wed. H. E. Diet rich, 75 j L. Th. Steenland, z, 3d C. Korenhoffvan Duuren, vr., 68 j J. J. G. Vürtheim, m.. 59 j S. Ver- molen, m, 61 j H. Terpstra, wedr, 78 j H. G. Goudsmit, vr., 77 j K. Leget, z, 9 j S. Wagemaker—Heij- mans, vr., 46 j. Het drama van den haan, het hondje en de juffrouw, waarvan we gisteren melding maakten, heeft nog een vervolg. Do zoon des huizes, thuis komende en hoorende wat gebeurd was, heeft over zooveel hondenon- trouw gebelgd, h^t beest subiet met twee geweerschoten gedood. Op den Rijnsburgerweg zijn gis teren ten nadeele van R. twee rijwiel belastingplaatjes ontvreemd. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR DRENTE. Men meldt, dat de Koningin van plan is, op 27 Augustus een bezoek aan Zuid-Oost Drente te brengen. ACADEMISCH GEVORMDE CHRISTENVROUWEN. Van 7 tot 9 dezer heeft de Vereeni- Christenvrouwen (V.A.C.V.) in het Mosterdveenkamp te Nunspeet haar jaarlijksche samenkomst gehouden. Zaterdagavond sprak mevr. ir. C. SwaanKoopman over: „De plaats van de Hollandsche vrouw in Indië" e:i wees daarbij op het werk, dat iede re ontwikkelde vrouw in Indië kan aanvatten. De gehuwde vrouw heeft er veel meer vrijen tijd beschikbaar voor jeugdwerk, onderwijs, catechisa tie, enz. Na het bijwonen van een godsdienst oefening in het naburige kamp aan de Waschkolk, gehouden voor de leiders conferentie der N.C.S.V., was Zondag middag het woord aan dr. P. J. Waar denburg, arts te Arnhem, voor het Oi -jrwerp: „Opvoeding en Eugenese", waarop een levendig© discussie volgde. Des avonds vertelde jkvr. mr. C. Wittewaal van Stoetw -gen van de door haar bijgewoonde conferentie der World's Y. W. C. A., onlangs te Boe dapest gehouden, waar, behalve aan doel en werkwijze der vereenlgingen en aan bijbelstudie, meer dan in Hol land gewoonlijk het geval is, aan de sociale factoren, welke op het leven van meisjes invloed oefenen, aandacht werd gewijd. Hierom juichte men het toe. dat de Federatie van Christelijke ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het aato-ongelnk te Leiderdorp; veer tien dagen gevangenisstraf geëischt tegen den chanffeur. De toestand aan boord van het s.s. „In- sulinde" is belangrijk verbeterd. De commissie van onderzoek inzake de wettelijke regeling van het aanvullend on derwijs aan de rijpere jeagd heeft haar voorloopig rapport vastgesteld. Buitenland. Overeenstemming op de conferentie- Colijn omtrent de voorwaarden voor in werkingtreding der conventie tegen de handelsbelemmeringen. De havenarbeidersstaking te Antwerpen geëindigd. Heden wordt het werk hervat Vijf van de in het Schachty-proces ver oordeelde Russen ter dood gebracht. Kapitein Sora, die de Viglieri-groep per hondenslee trachtte te bereiken, wordt thans als definitief verloren beschouwd. Ook ongerustheid over den Nederlander Sjel van Dongen. vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes in November door de in Boedapest aanwezige secretaresse der Y W. C. A., mej. Dingman, in ons land een cursus hoopt te doen houden DE AARDENBURGSCHE KWESTIE. Het bestuur van het Burgerwees huis te Aardenburg heeft van den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht ontvangen, dat hij geen termen kan vinden om aan TI. M. de Koningin overeenkomstig den wensch van Ged. Staten van Zeeland, ter vernietiging voor te dragen, het besluit van den gemeenteraad tot goedkeuring van de begrooting van het weeshuis. Volgens Ged. Staten zou bij de verdeeling van gelden van het weeshuis het R.-K. Armbestuur beven het Ned. Hervormd zijn bavoor- deeld. OP EEN INLANDER GESCHOTEN. De Raad van Justitie te Soerabaja veroordeelde Phafi wegens het schie ten met een revolver op een inlander, tot twee jaar gevangenisstraf met be vel tot zijn onmiddellijke inhechtenis neming. De eisch was een jaar. EISCH AFGEWEZEN. De residentierechter te Soerabaja heeft den eisch afgewezen van den oud-secretaris-pennningmeester van den Suikerbond. den heer Bakker, te gen den Suikerbond ingesteld tot be taling van ongeveer f 20.000. „DENNENOORD". Bij de aanbesteding voor „Dennen oord" van het mannen-paviljoen, de dokterswoning en de verbouwing der Kerk, architect G. Hoekzema Kzn. te Groningen, waren laagste inschrijvers voor massa: Bloem en Fekkers, Den Haag met 194.500; en voor het schil derwerk: Buning en Zn., Assen met 10.626. De gunning is aangehouden. VRIJE UNIVERSITEIT. Naar het Vaderland verneemt heb ben directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam benoemd tot hooglee raar in de Psychiatrie en experimen- teele Psychologie aan de Vrije Univer siteit Dr. L. v. d. Horst, thans verbon den aan de Valeriuskliniek te Am sterdam. CHR. MILITAIR TEHUIS BREDA Het Comité tot steun van het Prot. Chr. Tehuis voor Militairen te Breda ontving reeds ten behoeve van zijn actie, behalve vele kleinere giften, één gift van 3000, één van 1000 en ver schillende van 500, 300, 200 en 100. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE INSULINDE. Een bericht van Reuter uit Port Sa id d.d. gisteren meldt nog: Het stoomschip Insulinde is in qua rantaine aangekomen na zijn vertrek uit Sabang. Een passagier met een keelziekte overleed in 48 uur, en hoewel dadelijk in de voortreffelijke Inrichting stren ge isoleeringsmaatregelen werden toe- pepast, zijn er nog 7 anderen over leden. Te Suez heeft een bacteriologisch onderzoek plaats gehad, waarvan het resultaat later zal worden bekend ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1