Sauapic: te p|f uur. De opgave kan thans plaats 'n*p tol as. Dinsdag.norgen. Verwacht ■i li. dal al een flink getal nummers zal woelen opgegeven. F.r is al goede vraag naar de bollen. De gewassen vallen over hel algemeen niet nee, zoodat. de koopers -/ieh nok tiidig zullen moeten voorzien van henoorli.de kwantums. - Tn het begin dezer week liep het al nder slecht met'den tuinbouw, voor namelijk met vroege aardappelen. Prijzen beneden productiekosten werden betaald. En al liep het in den loop dezer week wel iets op, het. blijft tot heden een tegenval ler voor den tuinder. Met de bospeen liep het even beter, al was de handel in dit product ook een paar dagen niet vlug. En deze beide producten zijn heden de hoofd producten, zoodat we kannen constatee- ren, dat het seizoen niet best is ingezet- Maar, hoop doet leven. De veilingver. „Bloembollenteelt" hield gisterenavond haar jaarvergadering in „De Roskam". De waarnemende voor zitter de heer J. v. d. Perk opende de ver gadering en herdacht den overleden voor zitter wijlen den heer Jac. Wassenaar. De secretaris, de heer H. Grimbergen, las de notulen. De voorzitter deed nog enkele mededeelingen betreffende het faillisse ment H. Hoge woning te Oegstgeest, waar bij de vereeniging betrokken was. De pen ningmeester de heer Jac. Meijer bracht verslag uit over de boekhouding der ver eeniging. Dit verslag geeft een batig saldo aan van ƒ1222.20. Vervolgens kwam aan de orde het financieel verslag over de ge houden veilingen. Een exploitatiereke ning was den leden toegezonden. Hierop waren geen aanmerkingen en ook dit verslag werd met alg. st. goedgekeurd. Tot voorzitter, vacature Jac. Wassenaar, werd gekozen de heer J. v. d. Perk. De aftredende bestuursleden de heeren A. Korpelshoek en H. W. Grimbergen wer den herkozen. Tot bestuurslid in de vaca ture ontstaan door de benoeming tot voor zitter van den heer J. v. d. Perk, werd gekozen de heer Jan Haasnoot. Als datum voor de eerste veiling werd vastgesteld Zaterdag 14 Juli. De leden zullen per ad vertentie in dit blad hiervan verwittigd worden. Opgaven kunnen geschieden tot Maandagavond bij den secretaris. Na enkele huishoudelijke besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. In gehouden bestuursvergadering zijn de bestuursfuncties van de veilingver. Bloembollenteelt als volgt verdeeld: J. v. d. Perk, voorzitter; A. Korpelshoek, 2e voorzitter; H. W. Grimbergen, secretaris; Jac. Meijer, penningmeester. LEIMUIDEN. Burgerlijke stand. Geboren: To- ihanna Adriana d.v. W. C. Boot en Wil- llempje de Lange; Johannes z.v. M. Straathof en M. T. C. Rijkelgkhuizen. Loop der bevolking over de maand Tuni. Geboren 7, overleden i, huwelij ken i. bevestigd van: Bennebroek, A. J. Vergeer; Haarlemmermeer, Tan Cuve>- lier; Wassenaar, Bastiaan de Bruin; Nieuwkoop, Bastiaan Serné; Wilms, Tan van Scherpenzeel; Alkemade, J. Alida Schoo. Ve.tr kken naar: Alphen a. d. Rjjn, C. Lunenburg; Uithoorn, C. A. Conjjn; Amsterdam, Jan Swier. NOORDWIJK BINNEN. Met ingang van 1 October a.s. is aan den heer J. van Sprang, brievenbesteller alhier, op diens verzoek wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, eervol ontslag verleend. ROELOFARENDSVEEN. Onze plaatsgenoote Mej. C. J. M. Bakker1 is geslaagd voor het examen voor onderwijzeres. Zij was leerlinge van de R.K. Kweekschool Sacré Coeur te Ouden bosch. RIJPWETERING. Voor het examen L. O. zijn geslaagd onze plaatsgenooten de dames C. Beelen, G Borst .en H. Jagers, leerlingen van de R.K. Kweekschool „Sacré Coeur" te Oudenbosch. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Jo hannes Bernardus z.v. M. H. Zandber gen en W. J. B. Zandvliet. Gehuwd: Willem Verschoor 31 j.en Maria Vis 24 j. Gevestigd: L. L. van der Voort en crez., J. r. Gouverneurlaan van .Voor hout; A. E. T- Voeten, Hoofdstr. 30 van Nijmegen: N. Verhoef, Hoo'fdstr. 25r van Meerkerk; A. C. Spruit, Bijdorpstr. 39 van Alkemade. Vertrokken: B. van der Lans en gez. van Rijksstr.weg 17a naar Bennebroek. WARMOND. Kampeerverbod. Op voorstel van L>. en W. heeft de raad een verordening uitgevaardigd, waarbij het verboden is, zonder schriftelijke toe- Stemming van B. en W. in deze gemeente te kampeeren. WOUBRUGGE. In dezen komkommertijd zal er wel een plaatsje zijn voor een stukje uit he. veriedën, en wel voor hat voor malige oude Rechthuis van Hoogmade, waar oudtijds het oud-archief van do ze gemeente werd bewaard. Tot. he, jaar 1888 b eef het nog zoo als het or ongeveer een twee eeuwen was geweest. Toen v\erd echter het ge bouw in tweeën gescheiden. De namen van C. van Rijsen, C. HiKebrand, J. v. d. Meer en Gebr. Witteman, kunnen wij ieibij wel noemen. Ee.s.genoemde heeit niet kunnen vermoeden, dat zijn groutvader Corneïis Matthysz van Rq- f.e i in 1766, 20 Februari, dat „Regt- iii^s' kocht voor f 1.800, Ie aanhef van die koopacte luidt: ,.Le groot ruijm, hegt, sterk en wel- iLxntaLmerd Huijs, ilem stallinge voor dhe.se koebeesten, mitsgaderas Nee- ringe, Rijke Herbergc, genaamd „De Gouden Leeuw", waai ïnne het Regthuys gehouden werd, met Feter:chap van het Erff ende Thuyn, geaproprieert tot een Kolfbaan en ten dee'e aangelegd tot een boomgaard, alsmede de Brurjkwaer van Eene Ruymplein voor derselve huysinge. Onder de koop is uijtgesön- derd de ambagtskas in cle Regtkamer, we ke de koper sal moe'en godogen". Den 4den Maart 1786 verkocht de ze Van Rijsen, het oude Rechthuis we der en vinden wij hem later als tim merman van het dorp terug. Den 2osten Februari 1804, werd dit oude gebouw weder verkocht, met dezelfde omschrijving. Het aanplak biljet (dat ook nog is bewaard bij de verzameling ten Raadhuize alhier), meldt dat „Maarten van Vliet, Ge rechtsbode van Hoogmade, als bij schepenen aangesteld, omme den ge abandonneerde en insolvente Boedel van Marijtje Jongenaat, wedue van Gerrit van Leeuwen, adoptus Jus Ha- bentium te Beneficeercn en bi] public- que veilingen te verkoopen" enz. Om een overzicht te geven van do waarde van het geld, zullen wij hier een paar veilingen uit dat tijdperk la ten volgen. 20 April 1752 werden te Hoogmade 26 koeien verkocht, en brachten te- ziamen op 827 gulden en 10 stuivers, dus ongeveer f31,75 per koe. De con ditiën bij deze verkoop luidden: „van eijder koebeest 2 stuyver voor dear- men, 2 stuijver stalgelt en een pintje wijn om met malkander t© drinken" (dus 26 pintjes wjjn). In 1804 werd het huisraad enz. van Rutgert van der Boon verkocht te Hoog made, de boerenwagen bracht op: 6 gulden en 5 stuiver; een kaam 3 gl. en 12 st.; melktesten 16 en 18 st.; 66 kazen voor 1 gl. en 3 st. de twee; 2 keurslijven voor 8 st.; jas. broek en vest 4 gl. ien 14 st.; een bed 7 gl., een kabinet 5 gl. ien een linnenkast 2 gl1. en 15 stuiver. Krachtens beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 20 Ju ni j.l., is de dienstplichtige W. L. Hoogeveen, lichting 1925, voorgoed vrijgesteld wegens opleiding tot gees telijke. Op 16 Juli a.s. zal gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inen ting of herinenting, tejn huize van Dr. Loin te half tw^e en te Hoogmade te half drie Gemeentelokaal1. Burgerlijke Stand. Geboren: Petro- nella Elizabeth, dochter van J. Kuypers en P. Akerboom. Gehuwd: D. den Hertog, jm. 24 jaar en A. Groeneveld, jd. 24 jaar. Overleden: L. A. J. Hillenaar, oud 3 j. ZEVENHOVEN. Op Donderdag 19 Juli zal in polder Nieuwkoop de zomerschouw worden ge dreven. De heer J. van Vliet, aannemer en timmerman heeft zijn zaak welke door hem een kleine 20 jaar is gedreven, over gedaan aan G. Heikamp. De melk is met 1 cent per liter ver hoogd en karnemelk eveneens 1 cent, dus resp. gebracht op 13 en 7 cent Naar we vernemen hopen de leerlin gen van de hoogste klassen der Christel, school a. d. Hoef in het laatst van deze maand een reisje te doen naar de provin cie Utrecht. Bij de arbeidsbemiddeling in dit dis trict stonden als werkzoekenden inge schreven 6 losse arbeiders, 1 scheepmaker 1 sigarenmaker en 2 timmerlieden. TotVlid van de gezondheidscomm., waartoe onze gemeente ook behoort, is be noemd de heer L. J. Lucasse, burgemees ter van Reeuwijk. Een zoontje van B. te Korteraar sprong in den polder van de auto van H. en brafc zijn pink en bekwam een bloe dende hoofdwond. Dr. Bruinzeel te Ter _Aar verleende hulp. Door het bestuur der Chr. school is bij loting het nieuwe hoofd der school be noemd. De heer v. d. V. alhier, welke met zijn auto de spoorbrug a. cL Hoef opreed, meenende dat de baan vrij was, zag plot seling een trein aankomen. Gelukkig wist de brugwachter nog door gebaren den trein te doen stoppen. Niet 1 September, zooals eerst was ge meld, maar 1 October hoopt de heer M. v. d. Berg het onderwijs alhier te verla ten. UIT ONZE INDIEN. DE CLANDESTIENE MORPHINE. Het Bat. Nbld. publiceert de volgen de bijzonderheden over de te Priolc door de douane in beslag genomen 52 K.G. morphine. De transito-goederen, waarin de smokkelwaar in een der hangars werd aangetroffen, bestond volgens het con nossement uit zes kisten borstrokken uit Parijs; in werkelijkheid bevonden zich slechts in vier kisten borstrokken - De beide andere kisten waren elk gevuld met 26 blikken morphine, elk i.07 K.G. wegend, vermoedelijk een netto inhoud hebbend van 1 K.G. Dit connossement was in handen van de J. C. J. L., die het had ontvan gen van den heer Kubo, chef van de Nanyo Soko Kaisha Ltd, die opdracht had voor den doorvoer van de goede ren naar China (Amoy) zorg te dragen Deze opdracht heeft hij ontvangen van een Formosaan, die in de beneden stad een toko in manufacturen heeft. Het eigenaardige is. dat dit connos sement geen geadresseerde heeft; het bevat slechts den vermoedelijk val- schen naam van den afzender te Parijs. De J. C. J. L. had de connossemen- ten in ontvangst genomen tegen af gifte van een z.g. delivery-order (volg briefje); tegen afgifte daarvan zouden in Amoy de goederen in ontvangst ge nomen kunnen worden. Op die wijze konden dus zoowel de ontvanger hier als die te Amoy ge heim blijven. Zoodra de morphine werd ontdekt, heeft men den heer Kubo ontboden, die echte;1 verklaarde niets van de zending af te weten en zich slechts belast te hebben met het vervullen van de formaliteiten voor den door voer. die met de Tjikarang, die jl. Woensdag vertrokken is, zou hebben plaats gehad. Hij noemde echter onmiddellijk den naam van zijn lastgever, den Formo saan uit de benedenstad. Deze werd aangehouden en ver hoord. Hij verklaarde het connossement over de post ontvangen te hebben, van een onbekenden afzender. Eenige maanden geleden, aldus zijn verdere verklaringen, is hij in China geweest en heeft zich toen op verzoek van een zijner relaties daar te lande belast met den doorvoer van een par tij borstrokken uit Parijs. Die relatie vond de verscheping via Ned. Indië te verkiezen boven rechtstreeksche ver zending, b.v. met 'n boot van de Messa geries Maritimes. Maar overigens kon of wilde de Formosaan niets los laten: hij had ver der met het geval niets te maken. Intusschen heeft men den man ech ter in voorloopig arrest gesteld; men vermoedt, in tegenstelling tot hetgeen hij voorgeeft, dat. hij in deze voor zijn eigen rekening handelde, althans wel degelijk op de hoogte was van den in houd der kisten, Tot dusver heeft het onderzoek nog weinig positiefs opgeleverd. Men weet, dat de kisten te Amster dam in de Rondo geladen zijn, dat ze met de Tjikarang naar een onbekend adres te Amoy verstuurd zouden zijn, als de douane er geen stokje voor ge stoken had. Maar men heeft op niemand vat: het is niet gebleken, dat de heer Kubo iets van den werkelijken inhoud der kisten afwist en evenmin st&at het vast, dat dit het geval is ten aanzien van den Formosaan, hoewel de eerste ongetwijfeld geheed anders voor de zaak staat dan de laatste. Natuurlijk is het onderzoek nog lang niet beëindigd. Men zal nog hebben na te gaan, of de naam van den afzender inderdaad gefingeerd is, of de zending uit Parijs dan wel uit Nederland of elders af komstig is err vooral voor wie ze te Amoy bestemd was. Hierdoor zou men immers den draad van dit geheimzinnig geval in handen kunnen krijgen. Voorloopig bewaart de Formosaan hierover het stilzwijgen. Hij weet niet wie de kisten te Amoy in ontvangst zou nemen en moest het volgbriefje van de J. C. J. L. aanhouden tot men er hem om vroeg. Uit dit alles ziet men wel, dat de smokkelaars op buitengewoon sluwe wijze te werk gegaan zijn. Mogelijk echter heeft de Formosaan al eerder op deze wijze goederen uit Europa naar Amoy verscheept. Dit moet nog worden nagegaan en is het inderdaad het geval, dan kan men naar aanleiding daarvan wellicht te weten komen, voor wie de morphi ne bestemd was. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de ontdekking der smokkelwaar op louter toeval berust. De hoofd controleur der douane te Priok, de heer Van Duyn, gaf, zonder dat hij bijzondere achterdocht koes terde, last de zending te onderzoeken. Ondertusschen is het geenszins on mogelijk, dat deze toevallige opdracht leidt tot de ontdekking van een inter nationale smokkelaars-congsie. HET VERBERGEN VAN EEN COMMUNISTENLEIDER. Voor den raad van Justitie ving den 5den Juni de openbare terechtstelling aan van beklaagde J. de J., gewezen hoofdopzichter van gemeentewerken, terechtstaande terzake tusschen 13 No vember 1926 en 13 Maart 1927, opzet telijk den communistenleider Samoe- dro, en den gedeserteerden communis- tischen fuselier Manoppo te hebben verborgen, h enzoodoende aan de op sporingen van politie en justitie te hebben onttrokken. De raad zoo lezen wij in het Bat. Nbd. is samengesteld uit Mr. Plate, president, Mrs. Langhout en Apel doorn, leden, terwijl het O. M. wordt waargenomen door Mr. De Kruyff. Beklaagde wordt bijgestaan door Mr. Klatte, als toegevoegd verdediger van het kantoor Mr. Kastelijn. Bekl., oud 45 jaar, geboren te Poer- woredjo, bekent desgevraagd bedoelde personen te hebben gehuisvest, doch hij heeft niet geweten, dat zij door de justitie werden gezocht, zoodat hij hen niet opzettelijk aan het oog der politie heeft willen onttrekken. In 1925 kwam bekl. voor het eerst in aanraking met Samoedro ten huize van bekl.'s stiefvader, Sastrodihardjo. Op verzoek van dezen laatste heeft bekl. Samoedro gelogeerd, omclat zijn stiefvader geen plaats voor hem had. In Januari 1927 heeft Samoedro toen twee dagen bij bekl. gelogeerd. Bekl. had nog een kamer vrij al woonde hij in een huisje met vrouw ■»n 6 kinderen. Ongeveer tegen de helft van diezelf- ie maand is Samoedro terug gekomen en heeft weer bij bekl. gelogeerd. Hij ging daarna naar Sawah Besar. In Febr. logeerde hij weer bij bekl. en wel gedurende 6 dagen, waarop hij naar Bandoeng vertrok. Samoedro maakte op bekl. een pfet- tigen indruk. Qua persoon, zegt bekl. is hij een correct jongmensch. Bekl. sprak Samoedro niet veel. Hij was van 6 tot 6 uur de deur uit naar zijn werk. Maar daarna sprak hij Samoedro wel eens, b.v. wanneer deze hem om hulp vroeg voor Engelsche uitdrukkin gen. Samoedro's politieke overtuiging is spr. bekend. Uit gesprekken bleek hem, dat Samoedro lijnrecht tegen over hem stond. Tijdens dit laatste verblijf van Sa moedro hoorde bekl. van zijn stiefva der Sastrodihardjo, dat Samoedro ge zocht werd, en toen heeft bekl. hem te kennen gegeven maar liever weg te gaan, Samoedro is toen nog twee dagen gebleven,'omdat hij geen geld had en clit nog moest „zoeken". Bekl. heeft hem dit toegestaan, maar niet om de „politie" op een dwaalspoor te bren gen, alleen maar als een vrienden dienst. Bekl. heeft Samoedro 5 gegeven en later heeft hij hem nog twee maal met 25 gesteund. Samoedro liep vrij rond en bekl. kon het al niet begiijpen, dat de politie hem niet kon vatten. Bekl. heeft hem zelfs nog ontmoet op Sawah Besar. Hij had zich niet onherkenbaar gemaakt als anderszins. Dat bekl. de politie niet heeft ge waarschuwd al wist hij dan ook wel, dat Samoedro wegens politieke overtredingen gezocht werd, is al leen toe te schrijven aan beblaagde's wensch om zijn stiefvader Sastrodi hardjo niet in moeilijkheden te bren gen. De eisch van het O. M. was een half jaar gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Een gevaarlijke concurrent. Op den Houtweg te Loosduinen reed dêf 29-jarige groentekoopman A. Th. uit de Bussum- schestraat te 's-Gravenhage met zijn kar met groenten, toen van de tegenoverge stelde zijde, ook een groentekoopman met een gespan L. v. d. M. uit de Loozer- laan verscheen, die blijkbaar niet voor zijn concurrent wilde uitwijken. A. Th. werd daardoor met zijn groentewagen in bet water gedrongen. De groenten gingen voor een groot deel verloren. Hij kwam met een nat pak vrij. Tegen L. v. d. M. werd proces-verbaal opgemaakt. De onbewaakte overwegen. Gisteren morgen is de auto, bestuurd door den arts den heer H. R. Folmer uit Driewegen (Z. Beveland) vlak bij zijn woning door een locaaltrein bij een onbewaakten overweg gegrepen en geheel vernield. Dr. Folmer werd ernstig verwond en is korten tijd daarna overleden. De overle dene was een zeer gezien geneesheer. Het ongeluk bij Driewegen. Het door de justitie en deskundigen ter plaatse in gesteld onderzoek naar de aanrijding tus schen een trein van den locaalspoorweg en den auto van- dr. Folmer te Driewegen waarbij dr. Folmer bet slachtoffer werd, beeft uitgewezen, dat den machinist van den trein geen schuld treft. Door een koe in het water gestooten. Te Valtbermond bracht de 18-jarige J. K. een koe aan een touw naar bet land. On verwachts gaf bet dier hem een stoot met bet gevolg, dat bij in bet kanaal geraakte en verdronk. Ongelukken. De 38-jarige J. v. d. D., uit de Cbristiaan de Wetstraat te Rotter dam is bij bet verrichten van werkzaam heden aan een in aanbouw zijnd pand aan de Schiedamsche vest aldaar van de derde verdieping gevallen. Met een her senschudding is bij in bet ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Mej. Schimmel, geboren van Veld huizen te Harskamp, die de vorige week bij bet vullen van een brandend petro leumstel in brand is geraakt, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Haar man vertoeft nog steeds in bet Dia- conessenbuis te Arnhem. In de kunstzijdefabriek is te rnbem een 27-jarige gehuwde bankwerker, af komstig uit Velp, die aan de handboor- machine stond, tengevolge van kortslui ting door den electriscben stroom getrof fen en gedood. Donderdagavond is de 20-jarige me taalbewerker L. van Eek, in de Waal bij bet zwemmen verdronken. Oplichting. De politie beeft te Rot terdam aangehouden den 44-jarigen G. F. M. en den 39-jarigen C. de B., die het pu bliek trachtten te bewegen, een abonne ment op een weekblad te nemen. Indien men een half jaar vooruit betaalde, zou in bet blad gratis een foto of een adver tentie worden geplaatst, beweerden zij. Het aldus verkregen geld hebben zij ten eigen bate aangewend. Zij zijn opgesloten. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de directeurskamer van bet R.K. Ly ceum te Eindhoven. Uit een der bureaux wordt een bedrag van 180 vermist. De dieven zijn door verbreking van een ruit langs de speelplaats binnengedrongen. Brand. Gistermiddag is brand uitge- broken in de opslagplaats van manufac turen, achter een winkel aan den Schie- damschen weg te Rotterdam. Gasten van de spuiten 35 en 36 hebben het vuur met 2 stralen op de waterleiding gebluscht. Spuit 34 werd in reserve gehouden. Landra de tweede. Bij aankomst van Prat, alias Pierre Rey, den navolgei* van Landru, in Marseille, beeft de menigte getracht hem uit banden der politie te halen om hem te lynchen. De politie was er echter op verdacht en wist den aanslag te beletten. Er vielen harde klappen. RECLAME bij Hoofdpijn en Kiespijn Let vooral op deD naam Saaoplrin daar dele tabletten VCttlg beschermd rtjQ tegen nomaaJc en vervafsching Pri|. 25. 10 en 75 cv Auto-botsing. Bij de kruising op den Napoleonsweg bij Grathem wilde gisteren de heer K. uit Linne met zijn auto een uit de richting België naderenden vracht auto passeeren met het gevolg, dat beide wagens tegen de woning van den land bouwer K. opschoten. De schok werd groo- tendeels gebroken door een daar liggende hoop kiezel; hieraan is het ook te danken dat beide bestuurders het er levend af brachten. De auto's werden grootendeels vernield; ook de muur der woning van K. vertoonde een groot gat. Branden. Te Echt zijn buis, schuur en stalling van den landbouwer Halmans afgebrand. De mijn, die geen mijn was. Uit Enk buizen meldt men aan de „Stand.": Op bet rapport uit Enkbuizen, dat nabij Vrouwenzand een mijn was gezien, is van Den Helder" uit onmiddellijk een torpedo boot uitgevaren, teneinde het oorlogsmon ster onschadelijk te maken. Deze torpedoboot beeft echter de mijn niet kunnen vinden. Thans wordt vanwege den Veerdienst EnkhuizenStavoren medegedeeld, dat de belboei „Rancon", die verankerd ligt in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar men meende Dinsdag de mijn te hebben waargenomen, dien dag over den kop is gegaan en met den bodem naar boven lag. Bij bet rijzen van bet water kwam d® ankerketting weer gespannen te staan, en is de boei vanzelf weer in normalen stand gekomen. Vrij zeker heeft men Dinsdag den boei voor een mijn aangezien. Noodlanding. Het militair vliegtuig 123, dat Donderdag bij Middelburg een noodlanding deed, is Vrijdag ter plaatse door personeel van Soesterberg gedemon teerd en op een aanhangwagen geplaatst om naar het vliegkamp te worden terug gebracht. Verdronken. De bakkersknecht H. J. van B. te Zwolle is op tot nu toe nog niet opgehelderde wijze in de Nieuwe Vecht geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. De sto ker B., die de vorige week tengevolge van een carbidontploffing aan boord van den stoomtrawler IJM 159 ernstige brandwon den opliep, is gisteren in bet St. Antonius Ziekenhuis te Velsen aan de gevolgen overleden. De 23-jarige juffrouw P. P. uit Oos terbout, die daar Zondag tusschen een wagen en de stoomtram bekneld geraak te, is in bet St. Ignatius Ziekenhuis te Breda aan de gevolgen overleden. Ongeval. Te Ierseke kreeg een tim merman in zijn werkplaats een stuk bout tegen zijn oog. Met een verbrijzeld ooglid werd de man ter behandeling naar Mid delburg overgebracht. Ernstige val. Te Strijp is zekere J. H. in een put van de rioleringswerken ge vallen. Met een schedelbreuk werd bij Daar bet ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. LeidenDen Haag. Naar aanleiding van het verbaal van dezer dagen over 's- Gravenbage en Den Haag, zendt een lezer van bet Handelsblad een (eveneens histo risch) verbaal over Leiden en Den Haag. „Het tooneel is betzelfde, de trein van Amsterdam naar Rotlerdam, de coupé is dezen keer echter 3e klasse. Naast mij een Franscbe meneer, en tegenover mij een Hollander. De trein rijdt Leiden voorbij en komt in de buurt van Den Haag, waar van de torens aan den rechterkant zicht baar worden. De Franschman, wijzende op de torens: „Est-ce la Haye?" De Hollander: Nee, meneer, Laaien ben- ne we al voorbij". Vraag: Kan bet aanbeveling verdienen onze plaatsnamen uit te spreken zooals ze geschreven worden?" Droeve herinnering. Het is niet te verwonderen, dat in landen, waar de oorlog zoo gruwelijk heeft huisge houden, telkens weer herinneringen' aan die vreeselijke jaren opduiken: gedenkdagen, monumenten, bede vaartstochten Dezer dagen is te Marchienne au Pont een gedenkteeken opgericht als late hulde aan Yvonne Viesiet, een 8-jarig Belgisch meisje. Het was in den herfst van 1918, dat in Marchienne au Pont een aantal Fransche krijgsgevangenen even halt hielden. Zij waren vermoeid van de lange, zware marschen over de be- modderde wegen, terwijl stroomende regens hun kleederen hadden door weekt. Voedsel hadden zij in langen tijd niet geproefd. Yvonne Viesiet, die met een paar vriendinnetjes uit school kwam, waar zij elk een broodje hadden gekregen, kreeg medelijden met een der solda ten, die dood-op en hongerig langs den weg zat. Spontaan bood zij hem haar brood je aan Een der Duitsche soldaten werd hierop zoo kwaad, dat hij het kind a bout portant neerschoot en Yvonne moest haar hartelijk, kinderlijk gebaar met den dood bekoopen. Haar nagedachtenis zal men nu ceren met een monument.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7