4m Aan het einde der Week Het is een der eigenaardigheden van het kiesstelsel, waaronder wij sinds de invoering der Evenredige ver tegenwoordiging leven, dat wij iri den tijd, die tusschen twee verkiezingen verloopt, niet meer, zooals vroeger, voor verrassingen kunnen staan ten gevolge van tusschentijdsche verkie zingen. In Engeland b.v. is dat anders en zijn deze tusschentijdsche verkiezin gen een soort graadmeter, waarop wij kunnen zien, hoe het staat met de sympathie voor de vigeerende regee ring. Daarom is het te merkwaardiger, dat het Hoofdstembureau, dat bijeen kwam voor de benoeming van een Tweede Kamerlid in de vacature, ont staan door het overlijden van Dr. J. G. Scheurer, ons en geheel Nederland wel voor een verrassing gesteld heeft. Niet zooals verwacht werd de heer Heukels te Rotterdam, doch de heer H. Colijn werd benoemd ver klaard. Het is nog niet te zeggen, of de heer Colijn deze benoeming zal aannemen hij heeft „niets geen haast met de beslissing'1 doch ongetwijfeld zou den velen in den lande het met inge nomenheid begroeten, indien onze leider er toe kon besluiten, weder de politieke arena (want als zoodanig kunnen we de Tweede Kamer toch meer dan de Eerste beschouwen) bin nen te treden. De heer Colijn, die pas uit Indië in de Westersche wereld teruggekeerd, heeft te Genève reeds weer de in- en uitvoerconf eren tie gepresideerd. Het is wel de week der internatio nale congressen geweest. Te 's Gravenhage vergaderde de Unie van Volkenbondvereenigingen, en te Leiden kwam het Internationaal Astronomisch congres bijeen. Ook werd te Middelburg de alge- meene vergadering dfer Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag gehouden, waarop een voor de Vrije Universiteit belangrijke kwestie behandeld en, naar wij ho pen, tot een bevredigende oplossing gebracht is Wenden wij nu den blik naar het buitenland, dan valt allereerst te me- moreeren de regeeringsverklaring van den nieuwen Duitschen Rijkskanselier Hermann Müller. De belangrijkste punten daarvan waren, wat de bin- nenlandsche politiek betreft, dat de ratificatie der conventie van Was hington, inzake den achturendag in uitzicht werd gesteld en met betrek king tot de .buitenlandsche politiek het nadruk leggen op de voortzetting van de politiek tot ontruiming van 't bezette gebied. De regeeringsverklaring werd door de meerderheid van den Rijksdag goedgekeurd; de voornaamste tegen standers, die het op zijn weg zal ont moeten, zijn de Duitsch-nationalen, die reeds hun oppositie hebben aan gekondigd, ende innerlijke on- eenigheid, die er in den boezem van het kabinet 'zelf zal kunnen komen of wellicht reeds gekomen is tengevolge van de heterogene partijen, op wier steun het is aangewezen. In Griekenland is Venizelos met de kabinetsvorming belast. In het nabije Oosten gaat het met dergelijke din gen echter precies in omgekeerde volg orde als bij ons. In de Westersche landen hebben eerst verkiezingen plaats en daarna wordt een kabinet gevormd. Doch op den Balkan wordt eerst 'n ministerie gevormd en volgen daarna pas de verkiezingen. Zoo heeft ook Venizelos gedaan. Hij had al spoedig een kabinet in Leidsche Penkrassen. Amice, Het kan-wel haast niet ander9, aan het einde van een week waarin avond aan avond de couranten vol stonden van examen-uitslagen, moet ook ik in mijn wekelijksch praatje over dat onderwerp spreken. In de eerste plaats wil ik opmerken, dat dit onderwerp, dat schier in elke woning besproken wordt (want waar kinderen zijn daar worden ook exa mens afgelegd, zelfs op de lagere school reeds), tot^zoo verschillend oor deel aanleiding geeft. De een meent dat met een veel te strenge keur wordt opgetreden. De ander meent dat de uitslag bewijst, dat er een inzin king van het peil van kennen en be grijpen is. Zoo las ik b.v. een beschou wing van het Utrechtsch Dagbl^l, dat zelfs sprak van een zinkend schip. „Het is weer examentijd en de re sultaten zijn allerbedroevendst, zegt het blad. Er is een ontstellende ach teruitgang, allerwegen. Niet bij de leerlingen van een enke le school, noch bij een enkele soort van scholen, maar 't is een algemeen verschijnsel. „Gemis van nauwkeurigheid, gemis van begripmatig denken. Een chaoti sche verwarring in de spelling, onkun de van de taal, oppervlakkigheid, het gewetene lijkt meer van buiten aan- gewaaid dan van binnen overwogen. De opstellen vertoonen armoede van ideeën, ja drijven soms naar het vul gaire af. Bij vertalingen blijkt vaak dat men den zin van den vreemden tekst niet heeft gevat, laat staan de sfeer van het vreemde taaleigen be naderd. Bij de weergave van de ge schiedenis ontbreekt al te dikwijls het stelselmatige en de onnauwkeurig heid, die de taaiprestaties bezoedelt, elkaar getimmerd, en in de eerste ka binetszitting ontving een der minis ters de opdracht, het parlement te ontbinden, waarna de verkiezingen zullen plaats hebben. Een bijzonder tragisch ongeluk is den Belgischen bankier Loewenstein overkomen, die, naar het schijnt door een vergissing, uit zijn vliegtuig viel en jammerlijk verdronk. Loewenstein's dood kwam zeer on verwacht en heeft in verschillende kringen ontroering gewekt. Voorna melijk, omdat het einde is gekomen op een oogenblik, waarin de scheppin gen van Loewenstein zich in klaar blijkelijk groote moeilijkheden bevin den. Absoluut betrouwbare berichten hieromtrent zijn in den laatsten tijd niet meer bekend gemaakt, doch wie geen vreemdeling in het financieele Jeruzalem is, had aanwijzingen vol doende om althans te veronderstellen, dat het gevaar voor vastloopen be stond. Een indruk v^p Loewenstein'9 in vloed verkrijgt men, als men weet, dat volgens de beurskoersen van 26 Mei j.l. Loewenstein de waarde van zijn aandeelen in de kunstzijde-indu strie becijferde op 41.6 millieen dollar, in de electriciteits-industrie op 13.8 millioen dollar, in de Amerikaansche spoorwegen op 28 millioen dollar en in de overige deelnemingen op 6.3 mil lioen dollar. Deze waarde is inmiddels aanmer kelijk verminderd door de plaats ge had hebbende daling. Wel zeer treffend predikt ons dit plotseling verscheiden van een der grootste financiers ter wereld de ver gankelijkheid van alle aardsch bezit. „Wat baat het een mensch, indien hij de geheele wereld gewon, en scha de leed zijner ziel?" Uit het Sociale Leven, HET DREIGEND CONFLICT IN DE RIJNVAART. Het door den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJsselsteijn voorgestelde bemiddelings voorstel inzake het dreigende conflict in de Rijnvaart te Rotterdam en te Dordrecht is door de arbeidersvertegenwoordigers aanvaard, doch door de vertegenwoordi gers der werkgevers afgewezen. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET 1919. Op 1 Juni 1928 werden 10.341 weduwen- renten en 10.149 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 65.998 personen in het genot verkeer den van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 20.884 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verze kering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 120.436 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. LUCHTVAART. DE OPSPORING IN HET POOLGEBIED. De Malygin uit het ijs. De Russische ijsbreker Malygin heeft gemeld, dat hij er in geslaagd is de hem omgevenden ijsgordel te verbreken en dat hij nu in vrij water is gekomen. Hij vaart nu uit met een snelheid van 10 mijl per uur naar het Karei XII-eiland. De Russische vlieger Baboesjkin stond Donderdagavond op het punt een tweede vlucht te ondernemen. spreidt zich ook uit over de wiskun dige vakken". Maar de inzinking beperkt zich niet alleen tot de intellectueele hoedanig heden. Voor den scherpen speurder met eenig zielkundig inzicht verschijnt daarnaast een merkwaardige moreele inzinkng. „Wie de opstellen goed leest, ontdekt soms bij deze jeugdige schrijvers een geestes- en gemoedsgesteldheid, die bedenkelijke trekken vertoont. Eén goedpraten van wat niet zuiver is, een verzwakt bewustzijn van „gezag", een te veel aan weeke gevoeligheid, een te weinig een karakterkracht". Het „Utrechtsch Dagblad" zegt te recht, hier bezig te zijn met een vraag stuk, dat de grenzen van 't onderwijs gebied overschrijdt, dat heel de natie aanbelangt. En dan moet iedere po ging tot verklaring, die de noodzake lijke voorwaarde tot verbetering is, beginnen met de oorzaken te zoeken in de algemeene gesteldheid van ons volk. Het kenmerk van onze volksziel in dezen tijd is, dat ze verslapt, omdat ze gemis aan weerstand heeft. Onze ge heele volksziel, die met conferenties gevoed wordt instede van met idealen, zinkt ineen. Zij kent geen nationaal besef meer, en geen nationale worste ling, zij laat godsdienstige en politieke grenzen verflauwen en zij staat open voor het eerst verschijnend inzicht. Nu meen ik, Amice, dat ook hier overdrijving in schuilt. De scholen zijn m.i. veel te veel aangewezen op het africhten voor de examens, zoodat het werk dat in de weken en maanden van voorbereiding wordt opgegeven maar al te veel het kenmerk daarvan draagt. Men zoekt het in ae breedte en de hoogte veel meer dan in de diepte. Het tnnig contact dat een onderwij- VLIEGNIEUWS UIT JAPAN. Uit Osaka wordt gemeld, dat aldaar zeer indrukwekkende manoeuvres hebben plaats gevonden op het gebied van de ver dediging tegen aanvallen uit de lucht. De stad werd 's avonds volkomen in 't donker gelaten. Met. zoeklichten werd de hemel afgezocht en op tal van plaatsen -waren luisterposten aangebracht, terwijl ook afweergeschut tegen vliegtuigen en luchtschepen in actie kwamen. Het waren belangrijke en interessante oefeningen. Terwijl boven Osaka schijngevechten aan den gang waren, voltrok zich bij To kio een echt luchtdrama. Bij een nachtelijken vliegtocht boven de marinebasis Jokosoeka, is een water vliegtuig van de marine in zee gevallen. Van de bemanning worden een luitenant en twee matrozen vermist, twee onderof ficieren zijn gekwetst, drie werden gered, en nog twee anderen kwamen er zonder letsel af. ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. Gisterochtend kwart over negen is op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een Italiaansch militair vliegtuig, onder weg van Engeland naar Berlijn, aangeko men. Het toestel werd bestuurd door den Italiaanschen minister van luchtvaart, den heer Balbo, en heeft deel uitgemaakt van een eskader van 12 vliegtuigen, dat tegenwoordig is geweest op het vliegfeest te Hendon. General Balbo heeft te Rotter dam eenige informaties ingewonnen over de weerstoestanden en vertrok daarna naar Amsterdam, waar reeds drie vlieg tuigen van hetzelfde eskader kort tevoren waren geland. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zijn van de twaalf Italiaansche vliegtuigen die op hun terugkeer van de Engelsche lucht vaartdemonstraties te Hendon vanochtend tegen 11 uur te Berlijn werden verwacht, vijf te Amsterdam geland, o.a. het toestel met den Italiaanschen onder-minister Balbo aan boord. Tusschen Londen en Amsterdam is het slecht weer, en de te Amsterdam gedaal de toestellen zullen daar wachten tot over de andere nadere berichten zijn ingeko men. Nader wordt nog gemeld: Te ongeveer 1 uur gistermiddag is te Noordwijkerhout in het weiland van den landbouwer Hoogewest een Italiaansch vliegtuig, komende uit Hendon en op weg naar Amsterdam, geland. De bestuurder was den koers kwijt geraakt. Nadat hij zich georiënteerd had, steeg de machine ongeveer drie kwartier later weer op. Een ginder Italiaansch vliegtuig moest nabij Diemen een noodlanding maken, waarbij het landingstoestel beschadigd werd. Het vliegtuig kon de vlucht niet voortzetten en moet worden hersteld. Des middags te ruim twee uur zijn de vijf Italiaansche vliegtuigen, de vier die gistermorgen waren aangekomen en een vijfde, dat later arriveerde, doordat het te Noordwijkerhout een noodlanding had ge maakt, van Schiphol vertrokken met be stemming naar Berlijn. Volgens de Britsche radio-kuststations, wordt een Italiaansch militair vliegtuig, dat Vrijdagmorgen zeven uur het vlieg veld te Hornchurch met bestemming naar Berlijn verliet, vermist. Den schepen wordt derhalve verzocht naar het vermis te vliegtuig uit te zien. LUCHTVERKEER GEDURENDE JUNI. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende Ju .i aangedaan door 726 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 272 militaire militaire vliegtuigen van leger en marine, terwijl 27 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal pleiziervliegers bedroeg 1628 (tegen over 1360 in Juni 1927), terwijl aan goede ren enz. werd vervoerd 107.700 K.G. (te genover 74.300 K.G. in Juni 1927). Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maard aange daan door 353 verkeersvliegtuigen en door zer met zijn leerlingen kan krijgen door op een bepaald onderdeel wat dieper in te gaan, wordt niet verkre gen,'omdat men er den tijd voor mist. Met de lengte van bet getal studie jaren groeit ook de te verwerken stof. Daardoor ontstaat een steeds maar doorgaande jacht om de aangegeven vakken af te werken en wordt de klasse opgezweept, terwijl men de leerlingen uit het oog verliest. Het belang van de s c h o o 1 is er mee gemoeid, de opvoeding wordt in plaats van hoofdzaak, bijzaak. Daarnaast moeten wij niet vergeten dat de maatschappij zelf en de ouders dit jagen van de school, zeer in de band werken. Door de depressie in het maatschappelijk leven is er een hon ger naar parate kennis. Zonder diplo ma's bereikt men immers niet9? Ook moet die kennis liefst in de kortst mo gelijke tijd vergaard worden. Kinde ren die op tien- of elf-jarigen leeftijd reeds admissie-examen moeten doen voor de Middelbare school kunnen nog niet rijp zijn voor de geheel andere wijze van leeren die daar gevolgd wordt. Maar ook voor hoeveel kinde ren wordt niet Middelbaar Onderwijs gezocht, waarvoor men een andere richting moest zoeken. Het groot aan tal zittenblijvers in de eerste klasse van H. B. S. en Gymnasium is daar van een bewijs. In het nummer van Februari van cl it jaar schreef de heer T. Kuiper in „Jeugd en Beroep" over de „zitten blijvers in de- eerste klasse" en kwam op grond van statistisch materiaal tot de conclusie: wanneer een leerling in cle eerste klasse van gymnasium of II B. S.. blijft zitten, dan is dit een duidelijke aanwijzing, dat hij voor het onderwijs aldaar ongeschikt is. De schr. deelt deze gegevens mede: In de jaren 19091918 werden tot ue eerste klasse van het Barleusgym- 74 militaire, terwijl er 36 speciale vluch ten (proef- en photo-vluckten) met K.L.M. machines plaats hadden, 262 vluchten met. Pander-vliegtuigen van de Rotterdam- sche Aero-club en 3 vluchten met parti culiere vliegtuigen. Het aantal pleizier vliegers bedroeg 752, waarvoor 149 vluch ten werden uitgevoerd. Het aantal bezoe kers bedroeg 17.557, waarvan 794 school kinderen. UIT DE OMGEVING, ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodo- rus Bartholomeus Paulus, zoon van J. Dobbe en A. Blokker; Helena Maria, doch ter van G. M. Vermeij en A. A. van der Meer; Maria Anna, dochter van H. Dui venvoorden en C. H. Borst; Johanna Ja cobs, dochter van J. C. Uljee en J. Schou ten; Margaretha, dochter van A. van Eg- mond en J. M. Kennis; Philippus, zoon van C. Kouwenhoven en M. M. van den Broek. Ondertrouwd: Cornelis Johannes van der Meer, jm. 26 j. en Apolonia Maria Huigsloot, jd. 25 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gistermorgen omstreeks 8 Uur is een auto, waarin een viertal personen uit de gemeente Zwammerdam waren gezeten, waarschijnlijk door het springen van een band tegen een telegraafpaal gereden en daarna over den kop geslagen. Eén der •inzittenden, zekere de B., liep een vrij ernstige verwonding op, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De overigen bleven nagenoeg on gedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Het Groene Kruis hield in het Wijk- gebouw een algemeene ledenvergadering. De voorz., de heer L. C. Jongenburger, sprak een kort openingswoord, waarna de secretaris de notulen las. In het jaarverslag van den secretaris werd gememoreerd de oprichting in Aug. van een consultatie-bureau voor zuigelin gen, waarvan een talrijk gebruik wordt gemaakt; tot 31 Dec. waren reeds 100 kin deren ingeschreven. Het aantal leden der afd. bleef stationair en bedraagt thans 943. Gedurende het jaar 1927 ward 1231 maal materieel uitgegeven. De secretaris bracht voorts in zijn verslag warme hulde aan Mej. van Erk, voor de wijze waarop zij voor het materieel zorg heeft gedra gen. Melding werd gemaakt van de uitlo ting van acht aandeelen. Het verslag van den penningm. wees op een nadeelig saldo groot ƒ312.08; de ont vangsten bedroegen 2972.70, de uitgaven 3284.78, het vorig jaar bedroeg het na deelig saldo 655.25. Namens de commis sie tot het nazien der rekening verklaar de de heer H. Hazebroek boeken en be scheiden van den penningm. in orde te hebben bevonden. De heer Prins consta teerde namens de commissie tot het na zien van het materieel een en ander in goeden toestand te hebben bevonden, en bracht daarvoor welverdiende hulde aan Mej. van Erk. Als afgevaardigde ter algemeene verga dering bracht de heer Raaphorst een uit gebreid verslag uit. Hierna kwam een voorstel van het be stuur betreffende uitbreiding der wacht kamer ten behoeve van het consultatiebu reau. De begrooting ten behoeve daarvan bedraagt ƒ480. Wordt goedgekeurd. Een ander bestuursvoorstel vraagt de leden machtiging tot het verzoeken van een gemeente-subsidie al 500 een ver hooging ad ƒ300. Het voorstel wordt aan genomen. De heer Prins besprak bij de rondvraag het oprichten eener propaganda-commis- sie voor het aanwerven van nieuwe leden. Het bestuur zal zulks nader in overwe ging nemen. Hiernr. sluiting. Donderdagavond arriveerde C. v. G., die voor het eerst oer motorfiets op reis was geweest, in de Raadhuisstraat, toen eensklaps het vervoermiddel in brand ge raakte. v. G. was dermate onthutst, dat nasium te Amsterdam toegelaten 575 leerlingen (daar de gegevens betref fende één jaar ontbreken, moet bet aantal 10 pCt. hooger genomen wor den). Nagenoeg een vierde deel. n.l. 139 leerlingen (jongens en meisjes) bleven zitten. Van deze 139 gestranden 9laagden er slechts drie (jongens) zonder nog eens een klas te doublee- ren, zoodat 2 pCt. van de zittenblij vers geschikt bleek voor de school. Van de overigen wisten nog 9, met vertragingen van 24 jaren, eind doel te bereiken. Daaronder was slechts één meisje. Met de meisjes ziet het er nog be denkelijker uit: van de 46 meisjes, die in de eerste klasse zitten bleven, is er slechts 1 voor het eindexamen ge slaagd en wel na 8 jaren op het gym nasium te hebben doorgebracht. Het antwoord: wat te doen als een leerling het in de eerste klasse aflegt, kan dus niet twijfelachtig zijn: van de school nemen en zoo gauw moge lijk iets nieuws beginnen. Terecht merkt de heer Kuiper op: „Gelukkig is hiermede omtrent de- maatschappelijke toekomst van den leerling in het geheel niets gezegd". Inderdaad slagen velen, die het op ce H. B. S. of op het gymnasium niet konden bolwerken, zeer goed in het leven, terwijl er heel wat zijn, die het op de school heel goed maakten en het studie-einddoel, ook van de uni versiteit, bereikten, en die geen func tie vinden. Wat ons daarvan nu en dan ter oore komt, gee.t ons aanlei- d»ng tot groote voorzichtigheid te ver manen. Maar, Amice, daar ligt dan ook de vi roordeeling van het ^nderwijs-sy- steem. Dat onderwijs moet juist de eigenschappen van hoofd en hart tot ontwikkeling brengen. Er moet voort durend contact tusschen school en ouders zijn, terwijl de school zich veel RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 c*. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.75 Bij Apoth. en Drogisten, hij dit niet bemerkte en eerst door de warmte tot de brandende ervaring kwam, Buren met emmers water kwamen toe gesneld, jassen werden uitgetrokken om het vuur te dooven, niets mocht baten. Ten slotte werd door een kordaat persoon het onbluschbare voertuig in een mod dersloot geworpen. Op 3 Juli 1928 stonden bij de Arbeids bemiddeling alhier als werkzoekenden in geschreven 3 losse arbeiders, 1 metaalbe werker, 2 metselaars, 1 sigarenmaker en 1 winkeljuffrouw. BOSKOOP. Door verschillende kweekers te de zer plaatse is, na gehouden vergadering besloten, om van 24 tot en met 28 Juli op de „Nenyto" te Rotterdam een rozenten- toonstelling te organiseeren. De heer J. H. van Straaten v. Nes, or ganisator op dat gebied, heeft zijn mede werking toegezegd. Het bestuur van de „Nenyto" beeft het .voornemen voor dat doel fraaie prijzen beschikbaar te «stellen. Waarschijnlijk door het onachtzaam wegwerpen van een lucifer is Donderdag middag de tuinloods met tuinbouwgereed- scbappen van den hedr Janzweert aan de Zuidkade een prooi der vlammen gewor den. Verscheidene bewoners van de Zuid kade hebben aan de blussching 'n werk zaam aandeel gehad, door met emmers water de kweekkas nat te houden, die dan ook behouden bleef. Verzekering dekt de schade. Coop, vereen. „De Boskoopsche vei ling", veiling van 6 Juli. Rozen per bos: Claudius Pernet 55—66 ct., Hadley 64—82, Witte Kordes 4467, Mac. Keiler 3760, Marcel Royer 50—62, Columbia 3665, Butterfly 29—46, Golden Ophelia 18—45, Gemengde rozen 13—16, Ophelia 30—41, Babyrozen 4150, Elle Poulsen 1828, Pauls Scarlet 2035, Roselandia 3752, Jules Bouetië 40—65. Diversen per bos: Violieren 40—60, Latyrus 6—9, Campanu la, 8 ct., Delphinium 37 ct. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: Ellen Hedwig d.v. F. G. Bürmann en A. W. J. WqjJtlepohl; Camelia d.v. H. J. Treur ien A. H. van der Snoek; Albeirtus z.v. A. H. Prins en P. Engelblik; Jacobus z.v. W. J. Ossewaarde en M. P. Camf- ferman; Wilhelmina d.v. M. J. van Kerkhof en H. van den Heuvel; Levenl. d.v. A. van der Meer en C. den Boer. Overleden: N eelt je Verzijden 75 j. geh. met W. Buurman; Gerrit van der Laan 82 j. geh. m. M. Bruinen. HILLEGOM. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: M. D. Berrevoets en M. H. Pors. Getrouwd: E. L. J. van Apeldoorn en L. van Zamen; J. C. van Klaveren en N. J. van Hensbergen. Bevallen: G KrigeBoer Z.; M. Lom- merseMeijland, Z.; j. M. v. d. Aar—van den Berg, D.; M. J. van RiekGroot, D.; E. J. M. van der LindenLudlage, Z.; F. C S. AdamseNeerings, D.; J. M. Schrier Berkhout, D. Overleden: D. Beutick, m. 77 jaren; I. Imanse, m. 52 jaren. KATWIJK AAN DEN RIJN. We verwijzen koopers van bloembol len en de leden van Bloemb.teelt naar een advertentie in dit no. waarin de mededee- ling wordt gedaan, dat de eerste veiling zal worden gehouden op Zaterdag 14 Juli meer moest toeleggen op het nagaan van de persoonlijke aanleg. Helaas is het nu vaak een werken met c ij f e r s en met een klasse inplaats van roet zielen die straks een voor hen bi'stemde plaats innemen zullen. En dan, Amice, welke waarde moet men vaak toekennen aan die cijfers?- Rapportcijfers moett.n uitdrukken wat de leerling is en kan, maar dan moet ook dat cijfer door ieder ten naaste bij op gelijke hoogte geplaatst worden. Maar wat ziet men vaak een enorm verschil. Prof. Diels liet eens Jien verschil lende kinderopstelletjes van ver schillend gehalte afdrukken èn ver zocht 45 onderwijzers er een cijfer (van 1—10) voor te geven. 't Whs komiek, hoe de cijfers van deze, toch allemaal ernstige paedago- gen, uit elkaar liepen. Eén opstel kreeg alle cijfers van 2 tot en met 9, dus van „gering" tot „zéér goed". Een ander opstel werd door 2 on derwijzers gewaardeerd met een 5, door 11 met een 6, door 20 met een 7, door 7 met een 8 en door 5 zelfs met een 9. Slechts 2 opstellen waren door allen hoven de 5, dus voldoende getaxeerd, maar de cijfers liepen van 6 tot en met 10. Zulk een onderzoek geeft veel te denken. Ik geloof dat de cijfers van de Mid delbare scholen nog meer uit elkaar zouden loopen. En toch wordt met die cijfers soms over het geheele verdere leven van een leerling beslist. Helaas, Amice, naar ik meen ook wel eens in verkeerde richting beslist. Dat vind ik jammer. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6