„DE CENTRALE" Haarlemmerstraat 74 hebben ontmoetingen met God plaats. Er mag dan ook geen onderscheid gemaakt tusschen principieele en indifferente of neutrale wetenschappen. Want zelfs bij het onderzoek naar den samenhang der verschijnselen, loopen de wegen van Cal vinistische en niet-geloovige wetenschap uiteen. De dingen toch rusten niet alleen middellijk in elkander, maar zij rusten ook alle onmiddellijk in God. In zoover nu het onderzoek zich erover uitstrekt, hoe de dingen middellijk van elkander afhangen, is er samengaan mogelijk. Doch dat is niet ver. Weldra nadert men de streep, waarop men onherroepelijk moet scheiden. Die streep loops dwars door de afzonderlijke wetenschappen heen. Dat hier Calvinistische en ongeloovige weten schap en niet christelijke en ongeloovige wetenschap tegenover elkaar worden ge steld, is niet zonder reden. Andere chris telijke richtingen hebben bet niet tot een zelfstandige wetenschapsopvatting kunnen brengen, maar huldigen het eklektlcisme. Het Lutheranisme heeft wel een theologie maar geen wetenschap. En ook do Rooin- sche wetenschap bestaat uit heterogene bestanddeelen, welke door de zorgt-u der kerk voor elkander pask: aar worden ge maakt. Bereidt de Calvinistische wetenschap allerwege ontmoetingen van Gou. zoo grijpt hierbij de mystiek' factor in. Want hoe men de mystiek ook omschrijve, naar Calvinistisch gevoeien culmimea zij in de ontmoeting met G >d Die ontmoeting kan slechts plaats hebben over de kloof der zonde heen, gedragen op de vleugelen van Christus, terwijl het subject daarvoor wordt toebereid door den Heiligen Geest. Die mystieke factor bewaart onze weten schap voor bevriezing, voor abstractie, voor perkamentlucht, voor isolement. De mystieke factor in de Calvinisti sche wetenschap doet zich het' krachtigst gelden door de Gereformeerde beginselen. Men wachte er zich voor de Gereformeer de beginselen te inventariseeren. Van het levenlooze kan een inventaris worden op gemaakt, van het levende niet. Wel mag er naar gestreefd ze te formuleeren, maar men wane niet, dat men hierin de vol ledigheid bereiken of benaderen kan. Er moet hier ruimte blijven voor het instinc tieve of intuitieve leven, dat zijn wortelen slaat in de onfeilbare openbaring Gods. De waarde van den mystieken factor, waarvan de Gereformeerde beginselen zijn doorvlochten, kan voor onze Universiteit moeilijk te hoog worden aangeslagen. Die factor waarborgt, dat het Gereformeerde volk en de Universiteit bijeenblijven, wel ke moeilijkheden zich ook mogen opdoen. Hij zorgt, dat er tusschen beiden een eigensoortig onderling begrijpen zal zijn, waarbij het wetenschappelijk begrijpen nooit belemmerend zal werken. ALLEGORISCHE SCHRIFTUITLEGGING. In het Alg. Weekbl. voor Christendom en Cultuur, no. 34, deelt Ds. E. van Meer, Ned Herv. predikant te Wageningen, een staaltje mee van Allegorische Schriftuit- legging. dat men in onzen tijd haast onbe staanbaar zou achten. Op 2en Paaschdag 1.1. is in een der Herv. Kerken van ons land een preek ge houden, die door gegadigden naar het volgende schema nagepreekt zou kunnen worden. De tekst is Richteren 16 13, en de verdeeling als volgt: I. (vers 1). Simson bezoekt te Gaza een vrouw, die(men raadplege den bijbel). Simson is een type van Christus, die tot zijn gemeente komt. Op de gemeente is de kwalificatie der vrouw ten volle van toepassing. Dit eerste punt worde breed en realistisch uitgewerkt. Een hier niet te herhalen exclamatie wordt daarbij tel kens door den origineel en prediker de vrouw in den mond gelegd. II. (vers 2). De loerènde vijandschap der Gazieten is de vijandschap der wereld, die Christus aan 't kruis brengt. Hun overleg herin nert aan het „niet op 't feest van ri San- hédrin". III. (vers 3a). Toen stond hij op.. Simson's verlaten van 't rustbed is de op standing van Christus uit de dooden. IV. (vers 3b). Simson met de stadspoort sym boliseert Christus, die de poorten van hel en dood als Paaschoverwinnaar weg draagt. V. Men make een toepassing over eenkomstig de behoeften zijner gemeente, (onboetvaardigen, ontrusten, zoekenden, bevestigden, enz.). Is de gemeente die van dit brood moet leven, niet zeer te beklagen? KERKELIJKE GEZINDTE EN HET PRESIDENTSCHAP DER V. S. Het is bekend genoeg, dat Al Smith, de cahdidaat der democratische partij voor het presidentschap in Amerika, behoort tot de Roomsch-Katholieke kerk, maar welke godsdienstige overtuiging Herbert Hoover, de candidaat der Republikeinen, is toegedaan, weet niet iedereen. De New York Times deelt dit mede en zegt, dat als Hoover straks tot president gekozen zou worden, met hem voor het eerst een Quaker zijn intrede zou doen op het Wit te Huis. De echtgenoote van Hoover behoorde oorspronkelijk tot de Episcopaalsche kerk maar heeft zi£h bij haar huwelijk ook bij de Quakers aangesloten. De Hoover's gaan te Washington geregeld naar de Friend Meeting House. Zou Hoover inf dit geval de eerste Quaker zijn, Calvin Coolidge was de eer ste Congregationalist, die als president het Witte Huis betrok. President Harding was de eenige Baptist; Carfield behoorde tpt de „Disciples of Christ". De „Dutch Reformed Church in Ameri ca" heeft twee presidenten opgeleverd, namelijk Martin van Buren en Theodore Roosevelt. Methodisten waren: Johnson, Grant, Hayes en McKinley, terwijl John Adams, John Quincy Adams, Fillmore en Taft zich bij de Unitariërs aansloten. De Protestant Episcopal Church kan er trotsch op zijn het grootst getal presiden ten aan het Amerikaansche volk gegeven te hebben, namelijk acht.. Zij waren: Was hington, Madison, Monroe, William H. Harrison, Tyler, Zach. Taylor en Arthur. Presbyteriaansch waren, er zes: Jackson. Polk, Buchanan, Cleveland, Harrison en Wilson. Abraham Lincoln en Thomas Jefferson waren niet bij een bepaalde kerk aange sloten, doch Lincoln kerkte in den regel bij de Presbyterianen. Uit het Sociale Leven. INTERN. CHRIST. VAKVERBOND. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft te Utrecht zijn 20ste vergadering gehou den, ter voorbereiding van het vierde internationaal, congres der Christelij ke vakbeweging, dat 25, 26, 27 en 28 September a.s. te Mtinchen zal wor den gehouden. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft gistermiddag het bestuur ten stadhuize ontvangen, waarbij ook tal van raadsleden aanwezig waren. Beurtelings in het Fransch en in het Duitsch heeft de burgemeester, dr. J. X'. Fockema Andreae, daarbij een rede gehouden, waarbij hij o.m. uitsprak, dat het bestuur, ondanks teleurstel lingen, het recht heeft, met voldoe ning op den bereids door de Christe lijke vakbeweging af gel egden weg te rug te zien. Opmerkende dat de ge meenten, vooral op economisch gebied weinig invloed op 's werelds bestel kunnen uitoef^1"1 en, meende spr., dat -de internationale vakbeweging in vel© gemeentebesturen een krachtteen steun heeft, omdat zij, dichter dan welke andere overheid ook, bij het practische leven staan. Vandaar dan ook, dat ook hier te lande vele ge meenten, waaronder Utrecht, den staat zijn voorgegaan met het nemen van maatregelen r Is die van den 8- urigen werkdag, de regeling van de rechtspositie^ de arbeidsbemiddeling, het georganiseerd overleg, enz. Spr. eindigde met de gasten, met hun secretariaat als middelpunt, toe te wenschen, dat zij zullen blijven ar beiden met geestdrift en met vuur voor hun zaak, met warme overtuiging voor hun beginselen en., met succes! Do heer Jos. Scherrer, voorzitter van het Zwitsersche Christelijk Vak verbond. lid van den Nationalen Raad van Zwitserland, en voorzitter van het Internationaal Christelijk Vakver bond, heeft daarna in de Duitsche taal den burgemeester dank betuigd voor de hartelijke ontvangst ten stadhuizè in de schoone stad. welke ondanks haar vele water, goeden grond schijnt te bezitten, daar hier zulke goede krachten zijn gegroeid als mannen als Serrarens en Amelink, niet wie spr.. al zoovele jaren heeft samenge werkt. Voorts wees de heer Scherrer op de wereldbeteekenis van Utrecht als jaar- beursstad en eindigde met te verzeke ren, dat z.i. Utrecht de juiste plaats is voor de Christelijke Internationale. Vervolgens werden ververschingen aangeboden, waarna met een gemeen telijke autobus een rit door Utrecht werd gedaan. Des avonds hebben de Utrechtsche Christelijke Besturenbond en de Utrechtsche R.-K. werlcliedenvereeni- ging St. Joseph aan het bestuur van de Christelijke Internationale in het kantoorgebouw aan de Drift een hulde bereid. In optocht zijn zij naar de Drift getrokken en toen de stoet, waarbij twee muziekkorpsen en vijfentwintig vaandels waren, bij den zetel van het I C.V. was aangekomen, werd het Wil helmus gespeeld en andere liederen. Namens den Utrechtschen Christ.e- lijken Besturenbond heeft het woord gevoerd de.heer H. Ouwerkerk en voor de R.K. werkliedenvereniging St. Joseph de heer H. A. Bekker, wethou der van Utrecht, waarna de voorzitter van het I.C.V., de heer Jos. Scherrer, een woord van dank heeft gesproken. Ten slotte heeft de zangvereeniging St Cecilia twee liederen ten gehoore gebracht. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gedenkboek van „Katwijk". Naar men aan de Maasbode me dedeelt, zal ter gelegenheid van de verplaatsing van het Sint Willebror- dus-College te Katwijk a. d. Rijm niet alleen aldaar een reünie van oud-Katwrj- kers plaats vinden, doch zal ook een „Gedenkboek van Katwijk" worden uitgegeven, samengesteld door en voor oud-Katwijkers. Een redactiecommissie heeft zien gevormd en bestaat uit de hieeren: Prof. Dr. Alphons Steger, Prof. Mr. P. Aalberse, Prof. Dr. J. Barge, Mr.J. v. d. Putte, Mr. P.Loeff Mr. G. Mittsaerts en Mr. Th. ten Ha gen. Laatsgenoemde zal het secreta riaat waarnemen, dat gevestigd is No- belstraat 20, Den-Haag. Reeds heeft een aantal oud-Katwij- kers medewerking toegezegd voor dit boek, dat tevens een groot aantal foto's en teekeningen zal bevatten, zoodat met grond liet welslagen kan worden verwacht vaii deze uitgave-, die zeker zal worden toegejuicht door alle oud- Katwijkers, en velen, die in het roem rijke Sint Willebrord-College belang stellen. LEIDERDORP. Gistermiddag had in alle eenvoud alhier de teraardebestelling plaats van den heer A. Spek, in leven koster der Gerei. Kerk, welke betrekking hij meer dan 30 jaar met volle toewnding heeft mogen vervullen. De belangstelling was dan ook groot bij zijn begrafenis. Nadat de kist in de groeve was nedergeiaten, trad naar voren Ds. R Haspers, Gerei Pred. te Koudekerk t a. d. Rijn. Wij staan, aldus spr., thans aan de geopende groeve van onzen breeder Spek. een trouwen vader on (echtgenoot, die onze gemeente meer dan 30 jaren met trouw en volle toe wijding heelt gediend. Ook namens de kerkeraad der Geref. Kerk breng iik hiervoor dank. Vervolgens hield spr. nog een korte, en indrukwekkende grafrede, die met alle aandacht werd aangehoord. Als tweede spreker sprak de heer Goedthart van Zoeterwoude, namens Patrimonium, ern de Ambachtsteeken- school, waarvan de overledene vele ja ren lid en bestuurslid was. Het zri mij vergund, aldus spr., om aan deze ge opende groeve een woord van dank te brengen voor al hetgeen de over ledene voor de beide instellingen® met zijn beste krachten he.ft gedaan. Spr. stelt den overledene als voorbeeld voor een ieder, om diens voetsporen te vol- g«n. Laatste spreker was de heer H. Spek Hoofdonderwijzer der Chr. School te Poortvliet, zoon van den overledene, die diep geroerd den Raad id,er Geref. Kerk alhier dank bracht. Vervolgens richtte spr. zich tot Ds. Haspers, voor de troostvolle woorden gesproken aan de groeve.. Hiermede was de plechtigheid ge- teindigd. OEGSTGEEST. Winkelef alagewedstrij d Tentoonstelling Zang Muziek 24—31 Aug. 1928. De derde, en volgens den voorz. de laatste vergadering voor het bespre ken der winkelwe kplannen, is Dins dagavond H'ehouden_ in een der zalen van „Het Witte Huis". Velen hadden" gehoor gegeven aan de uitnoodiging, zoodat een 40-tal neringdoenden e.a. bijeen waren. Zeker eon verheugend feit, want wij Oegstgeesters zijn niet gemakkelijk uit de tent te lokken, .tienmaal naar voren gekomen, doen we 't gced. Als altijd zhn ook nu weer de winkelweekplamion klein in opzet, maar groot in uitvoering. Na de gebruikelijke openingswoorden van den heer Kamsteeg, .stelde hij het thans volledige bstuur voor, be staande verder uit de heeren Schrij vers, secr., Hienkens, penningm., G. J. Lubbe Tlizn., Joh. Üittenbogaard, H. Kranenburg en W. Oudshoorn, met welke samenstelling de veigadiring zich ge'eel -vare&nigde. We misten Jiterin den heer Wo.stenhurg. dsn voorst.Ier van de idee „tentoonstelling", w:en ve len eenbestuursfunctie hadden toege dacht. Hierna werd de Prop agenda commissie voorge.teld, br staande uit de heer::n Van Ingen Sch?nau, Hille- naar, Donk, Caspary, Visse', Aver- dieck, Kuipers, en waaraan no-g wer den toegevoegd de heeren Woosten burg en de Boer, doch do heer Woes- -tenburg bedankte. Hierna kwam 'de voorz. met „de ver rassing" naar 'voren, zooals de aan kondiging luidde, we ke hierin bestond dat de winkelweek zou worden gehou den in den vorm van 1, etalagewed strijd en 2, stands in een tentoonstel lingsgebouw, wat1 voorlopig reeds is gehuurd, maar waarvan bijzonderhe den nog niet kunnen gemeld worden, allen dit, dat 't midden in de gemeente staat; 3, Bloemententoonstelling; 4, ver schillende attracties en muziek en zang met medewerking der muziekkorpsen, zangve.eenigingen en jazzband ter plaat se, behoudens toestemming van den Burgemeester. De verrassing was dus het plan, en als zoodanig kan het geen kwaad dal rnen dit niet als .eon verrassing be schouwt. Verschil'ende hoeren voerden het woord; we zuilen ons bij de hoofd zaken bepalen. Do heeren v. d. Leaden en Van der Burg bepleitten winkel week in September, waarop ook slager Hofman schriftelijk had aangedrongen De heer Lubbe had juist in het De- stuur voorgesteld 31 Augustus (Oran jedag), er in te doen vallen, waar door z.i. meer een volksf eest tot stand komt, wat de Oranjevereniging niet bereikt heeft, volgens spreker. De heer Woestenburg wilde van Wcensdag vóór tot Woensdag na 31 Augustus winkelweken. Het bestuursvoorstel van 2431 Augustus winkelweek, word aangeno men met groote meerderheid van st. De bloemententoonstelling van 2831 Augustus. De heer Averdieck propageerde een stand „Oud-Oegslgeest 'j waarvoor het bestuur gratis plaatsruimte wenschte af ft'Q staan. Overigens werd voorloo- pig bepaald dat f5,per 10 M2.Z0U worden betaald en voor elke M2. meer f0,25. Een enander hangt af van deelname. De heer Üittenbogaard e.a. wezen er op, dat nog vele eerstbel anghebb en den de winkeliers ontbreken, vol gens Kuipers, alle 8 van 't pleintje. De heer Caspary waarschuwt het be stuur voor een financieel© strop, en dringt aan op een garantiefonds. De voorz. acht dit niet noodig, ge zien de groote belangstelling van par ticuliere zijde. Bedragen van f25,— komen ongevraagd binnen. De heer Kuipers wijst op moei lijkheden in de uitvoering van het plan, doch de voorz. is in deze opti mistisch gestemd. De heer Kuipers spoort aan dat alle ingezetenen zullen vlaggen, net of er oen nieuwe prins wordt ingehaald. Nu moet intensief gewerkt worden, want de opzet is inderdaad grootsoh. Wil men slagen, dan is aller mede werking noodig. Zij die deelnemen aan den etalagewedstrijd, ©en stands wil len huren, iets hebben voor Oud-Oegst- geest? financieel willen steunen of an derszins, wenden zich tot het bes kun De vereeniging „Gemeentebelang" heeft inmiddels oen prjjs toegezegd; giften van f25,enz. kwamen m Wie volgt? ZEVENHOVEN. De pogingen om alhier een vêp ■eeniging op te richten voor de jeugd, zijn mislukt. Aan een gezamenlijk schoolreisje heeft de R.K. School haar medewerking ontzegd. Aan den Amstel geraakte het 13- jarig meisje van J. V. per fiets te wa ter. G. V. redde haar. Een paard van de K. geraakte in teen moddersloot a. d. Amstel. 'tKostte heel wat moeite den viervoeten- te red den UIT ONZE INDIEN. OPSTANDIGE MILITAIREN. Naar de Koerier verneemt zijn in Tjimahi zes of zeven Javaansche fu siliers, die in verband met hun deel neming aan de opstandpogingen van Juli 1927 hun straftijd toegemeten door den Krijgsraad in Tjimahi reeds hebben uitgezeten en zich weer op vrije voeten bevinden, op last van het Militair Hooggerechtshof in Wel tevreden opnieuw in arrest gesteld, aangezien de strafmaat door het Hof verzwaard werd. In aansluiting hierop kan het blad nog meedeelen, dat in den laatsten tijd overgegaan werd tot de verwijde ring uit het "leger van die, (voorname lijk Menadoneesche) elementen, voor wie géén termen konden worden ge vonden om hen, in verband met bo vengenoemde pogingen, voor den krijgsraad te brengen. Tot deze ver wijdering Werd besloten op grond van de overweging, dat zij neigingen ver- toonen, welke bezwaarlijk in overeen stemming zijn te brengen met den goeden geest en de krijgstucht in het leger. Van deze militairen werd wel iswaar niet het wettig bewijs geleverd, dat zij aan de complot-bijeenkomsten hebben deelgenomen, doch wel staat de' overtuiging vast, dat zij zich hier aan schuldig hebben gemaakt. Het aantal, dat op die manier uit het leger zal worden gezet, is vrij groot. De betrokkenen smeeken en bidden om door te mogen blijven die nen, maar de maatregel wordt onver- Iriddellijk doorgevoerd. ELECTRISCHE TREIN DOOR EEN STOOTBLOK GEREDEN. De electrische trein, die 's morgens omstreeks half acht het station Bata via binnenrijdt, is door het weigeren van de remmen door het stootblok ge-, reden. In den trein zaten slechts één passagier derde en één passagier eer ste klasse. Toen de trein hot station Batavia-Noord binnenreed, schoof de trein door het stootblok en dv.ars door den vrij dikken muur van Let station aan de zijde van de Binn^n-Nieuw- poortstraat, waar de locomotief te recht kwam vlak voor het aan de overzijde eelegen eebouw van de Han- crilsvereeniging. Op zijn we"- dwars over de straat beschadigde de trein een voorbijrijdende sado, waarvan het paard mo-est worden afgemaakt. De trein had bij de vijf eerdere rit ten van dien morgen uitstekend ge remd. De machinist bemerkte plotse ling, dat de remmen niet werkten. De trein vloog voorbij het stationsgebouw. Met alle macht trachtte men den trein te remmen met de handremmen. Dit bleek echter onmogelijk. Even voordat Je trein 'door den stations muur brak en de straat op vloog, was de stoomtram voorbijgereden. Het onderstel van den trein is ontwricht. E; waren geen persoonl. ongelukken. Het publiek toonde een geweldige be langstelling voor de vernieling. Het v< rkeer in de geblokkeerde straat was tijdelijk gestremd. RECLAME SCHOENCREAM's. „Hupgeth" 0,09, 0,12, 0,20. .Kwiek" 10.11 „Eidal" 10,19. „Rapide" gr. Huishouddoos 10,45 Altijd goedkoop. GEMENGD NIEUWS. Het auto-ongeluk te Capellen. Men meldt uit Bergen op Zoom: Ten vorigen jare reed een auto van den beer Osterrich te Capellen tegen den trein, waarbij de chauffeur gedood werd. Het beroepshof van Brussel heeft aan de weduwe van den verongelukten chauffeur thans een schadeloosstelling van 180.000 francs toegekend. Autobus verbrand. Een groote auto bus van een ondernemer uit Stein, die een geregelden Maasbuurtdienst onder houdt, is in brand geraakt en totaal uit gebrand. Chauffeur en passagiers konden zich tijdig redden. Verdronken. Dinsdagavond ging de Duitscher E. M. werkzaam bij de fa. Ha- zemeyer te Hengelo met een collega baden in het zoogenaamde kleigat aan den Oelerweg. Na eenigen tijd had zijn col lega er genoeg van, zoodat deze zich weer aankleedde. Toen hij eenige oogenblikken later terug kwam, was bovengenoemde M. echter- spoorloos verdwenen. Na eenigen tijd dreggen werd hij levenloos opgehaald. Het bleek toen, dat kramp de oorzaak was van dit noodlottig ongeval. Te water geraakt. Een knaapje van 4 jaren der familie H. te Kerkrade, ge raakte al spelëïfde in de Anstelerbeek. De sterke stroom van het snelvlietende beek je sleepte het kindje circa 40 M. mede, onder een overbrugd gedeelte door. Na bij den Brugmolen bleef het ventje tegen een rooster liggen en kond gered worden. Een vreemde vangst. Door den stoom trawler VL 9, welke Dinsdag van de tee- visscherij te IJmuiden terugkeerde, is al daar aangebracht een levende zeehond, wellce tijdens de visscherij was gevangen Het dier zal vermoedelijk naar Artis k Amsterdam verzonden worden. 's-Gravenhage Den Haag. Het vol gende is historisch,zoo zegt het Hbld. In een eerste klasse rijtuig van den elee- trischen trein AmsterdamRotterdam, zitten twee iïeeren, sprekende een taal. vermoedelijk Spaansch, die door een der de, Hollander, niet wordt verstaan.. Laatst genoemde maakt echter uit hun gesprek wel dit op, dat de vreemdelingen naar de residentie moeten. Als de trein daar stopt, doch de heeren niet uitstappen, merkt hij in het Fransch op „La Ilaye, Den Haag", en wijst op het bord in het station het welk „Den Haag" vermeldt. De vreemdelingen echter schudden het hoofd en zeggen dat ze moeten naar ,,'s- Gravenhage", een woord dat ze natuurlijk slechts met moeite uitbrengen. De Nederlander weet hun nog intijds in het Fransch aan het verstand te bren gen, dat Den Haag en 's-Gravenhage het zelfde is en de vreemdelingen stappen haastig uit. Vraag: „Kan het aanbeveling verdie nen onze stationsborden te waarmerken met de officieele namen onzer steden en niet met de verkortingen die wij gebrui ken?" Hel keizerstapijt. Dezer dagen komt te Londen in veiling het beroemde Perzi sche tapjt, dat hekend staat onder den naam „Het Keizerstapijt". Het werd om streeks 1550 vervaardigd voor den toen heerschenden monarch. Een later regee- rend Sjah schonk het weg aan den Tsaar van Rusland, en Peter de Groote gaf het aan den Keizer van Oostenrijk. Vóór den oorlog deed het als wandtapijt dienst te Schoenbrunn. Na de revolutie verkocht de Oostenrijksche regeering het om fond sen te verkrijgen voor het onderbrengen van de andere koninklijke tapijten en kleeden in het Nationaal Museum te Wee- nen. Het tapijt is ongeveer tien bij drie- en-een-halven meter. Het is prachtig van kleur, doch het patroon is hybridisch en vertoont Chineesche invloeden. VISSCHERIJBERICHTEM. IJMUIDEN, 4 Juli. Heden aangeko men aan den Rijksvischajjfilag 18 stoomtrawlers en 25 kustvisschers. De prijzen vcor trawlvisch waren: tarbot f20,5056, griet f2144 p. 50 K.G.; gr. tong 13,153,6o, middel tang f2,50 3.30, ki. tong fi,8o2,05 p. K.G.; middel schol f35, zetschol 12839, kl. schol f4,2026, bot f3,506, schar f1426, p. 50 K.G.; rog f21 43 p. 20 st.; vleet f2,203,63 p. st.; pieterman poontjes f2,5015, gr. schelvisch f2228, middel schelvisch f1420, kleinmiddel f 10—16, kl. schelvisch f28,50 p. 50 K.G.; ka beljauw f3058 p, 125 K.G. gr. gullen f7ï6, kl. gullen f1,704,40 p. 50 K.G.; leng f0,831 60 p. st.; writing f2,104,10 p. 50 K.G.; koolvisch f1,13 st.; kreeft fo,6o1,50 p. st.; ma- reel f78,50 p. 50 K.G.; horsmiakreel f2,10 p. 50 st. Van de ITm. stoomtreilers kwa men er heden 18 aan de markt. De be sommingen vvaien: IJM. 482 m. f2458 IJM. 60 m. f 3.173, IJM. 59 m. f2.454, IJM. 142 m. f2.308, IJM. 80 m. f2.339, IJM. 47 m. f 1.586, IJM. 191 m. f2.040, IJM. 34 m. f2.211, IJM. 12 m. f 1.550, IJM. 189 m. f2.381, IJM. 22 m. f 1.862 IJM. 99 m. f2.344, IJM. 201 m. f 1.705 IJM. 77 m. f2.207, IJM. 52 m. f1.894, IJM. ,179 m. f 1.841, IJM. 20 m. f 1.894^ IJM. 179 m. f 1.841, IJM. 20 m. f2.523 en IJM. 104 m. f 1.582. Heden kwam hier aan de markt de stoomharinglogger IJM. 266 m. f 5.2751 besomming (2e ged.) voor pe kelharing. Van 'de Katwijker haringvloot kwam in de haringnaven binnen de KW. 159 hl. 20 last pekelharing, wel'ke naar Katwijk verscheept worden. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMEPIKA-LIJN. KINDERDIJK, Vanc. n. Rott. 3 (1.14 v.m.) 340 mijl ZW v. Valentia. RADNORSHIRE, 4 v. Vanc. te Rptt. RIJNDAM, 2 v. Rott. te N. York. VEENDAM, 4 v. Rott. n. N. York. LOCHKATRINE, Rott. n. Vanc. 3 van Cristobal. NEBRASKA, Rott. n. Vanc. 1 te Swansea. VOLENDAM, Rott. n, N. York, p. 4 Kaap Race. HOLLAND—A PRIK A-LIJN. HEEMSKERK, uitr., 3 v. Durban. GIEKERK, 4 v. Amst. te Rott. NIJKERK, uitr., 4 v. Suez. KLIPFONTEIN, thuisr., p. 3 Ouessant. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO, uitr., p. 2 Madeira. CERES, 4 v. Amst. n. Hamburg. KON. HOLLANDSGEE LLOTD. EEMLAND, thuisr., p. 2 Madeira. ROTTERDAMSCHE LLOTD. KOTA INTEN 4 v. Rott. n. Hamburg. INDRAPOERA (thuisr.) p. 4 (7 v.m.) Oues sant, wordt 4 (8 n.m.) te Cowes verw. BUITENZORG (uitr.) 4 v. Londen. MADIOEN (thuisr.) 4 te Liverpool. MODJOKERTO (uitr.) p. 4 Galle. MEDAN (uitr.) 3 v. Djeddah. TAPANOELI (uitr.) 3 v. Djeddah. KERTOSONO (thuisr.) 4 v. Padang. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". GROTIUS 4 v. Batavia te A'dam. RONDO (thuisr.) p. 2 Perim. JOHAN DE WITT (uitr.) 4 v. Suez. BATOE (uitr.) 30 v. Belawan. PRINSES JULIANA (uitr.) 4 te Sout hampton. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW ZEELAND 2 v. Singapore te Townsvüle,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6