SPLINTER UITVERKOOP ï4* ITo DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 28, Telefoon 523. RECLAME. is de stilte van het Begijnhof, toen de leerlingen opeens van' uit 't geroezemoes van de Kalverstraat in dit hofje gevoerd werden. Lang kon bij al deze dingen niet worden stil gestaan. Artis was hoofddoel en hier kwamen zij tijd en oogen te kort. Mooier natuurkun deles zullen ze wel nooit gehad hebben, of nog ontvangen. Wat al uitroepen van he- en verwondering! Bij de Uilenbouw val werd een oogenblikje gerust om den inwendigen mensch te versterken. De wandeling had grage monden gemaakt. Bij het voederen van sommige dieren waren zij haast niet weg te krijgen, en aquarium en diorama' werden „schitte rend" gevonden. Zoo vloog de tijd om," en na vlug een melksalon met een bezoek vereerd te hebben, trok de jeugd naar het Rokin, waar een boot klaar lag, die hen zou voeren door de schaduwrijke grachten met zijn voorname' patriciërshuizen uit het gouden tijdperk onzer historie. Nu nog een boottocht door de havens met hun droogdokken,, elevators, kolen tips, enz. Langs de Oceaanstoomers van de Hollandsche Lloyd ging het tot aan de Zuiderzee, om daarna langs een ander gedeelte van het machtig breede haven front terug te keeren. Zoo'n tocht is een leerzaam deel op het programma van een schoolreisje, én de heer Jansen, die het in elkaar gezet hdd, had eer van zijn werk. Na een heerlijk warm maal werd de trein opgezocht, en dankbaar en voldaan keerden allen huis waarts. modern toerisme. De tijd, waarin me:i zich astronomen slechts kon voorstellen als menschen, die alleen maar voor hun wetenschap leven en geheel buiten de wereldgebeurtenissen staan en daar ook absoluut geen belang stelling voor hebben» is wel geheel voor bij, schrijft het „Vaderland". Niet alleen hebben de geleerden van de zen tijd belangstelling voor allerlei an dere ver buiten hun vak l'ggende zaken, maar .zelfs zijn er onder, die, als hyper moderne menschen, pionniers zijn op nieuwe wegen.... in dit geval dan lucht wegen. Heden vangt het Astronomisch Con gres alhier aan. waarvan de plechtige opening in Den Haag, in de Ridderzaal, plaats heeft. Maandagmiddag kwamen de eerste deelnemers aan dit congres te Noordwijk aan. Het waren prof. dr. Mer- pon uit Kaapstad en prof. dr. Sprenger Jones, en Engelscho. hoogleeraren. Dat zij juist te Noordwijk aankwamen en niet in te Leiden, waar toe! het con gres gehouden wordt, kwam eepvoudig hierdoor, wijl Noordwijk een goed lan dingsterrein voor een vliegmachine bezit in den vorm van het strand. De heeren waren n.l. met hun particulier Moth- vliegtuig even over komen vliegen. Toen de moderne hemelonderzoekers en lucht reizigers uit hun vliegtuig waren gestapt, werden de vleugels toegeklapt, de machi ne werd den boulevard opgetrokken en als zoo'n gewone, oude auto in de garage van een hotel gestald. Na afloop van het congres vertrekken beiden ook weer van het Noordwijksche strand. Aan de R. K. kweekschool te Ber gen (N. H.) slaagde voor het examen L. O. Mej. Ph. D. J. v. d. Drift alhier. Gistermorgen is op de Beesten markt een met een paard bespannen wagen van de firma de G. en S. te wa ter geraakt. Door burgers werd het gespan weer op het droge gebracht. Er was geen schade en ook het paard had geen letsel bekomen. Gistermiddag 3 uur is voor het kantoor van den Gem. Geneesk. Dienst aan de Br eestraat een rijwiel ont vreemd. Gistermiddag is op den Lagen Rijndijk bij de Spanjaardsbrug, ten gevolge van een botsing met een hooi wagen, een voor een melkwagen ge spannen paard op hol gegaan. Het paard snelde voort in de richting I-eiderdorp en werd pas tot staan ge bracht toen het tegen een tolhek aan den Zijlweg botste. Het lemoen van den wagen was beschadigd. Gisteravond half 8 is aan den Stillen Rijn de 8-jarige Thr de B. te water geraakt. Door een agent werd de kleine met een parapluie op het droge gebracht. Vannacht had op den Haagweg een aanrijding plaats. Te omstreeks 12 uur reed een auto uit de richting Den Haag tegen een uit de tegenoverge stelde richting komende groentewagen van P. aan. Het paard kwam op den voorkant van de auto terecht en werd tamelijk ernstig gewond. De auto be kwam eveens schade. Gisteravond heeft de 20-jarige G. V. de 11 jarige A. V. met een paar voet balschoenen tegen den- neus gegooid, waardoor deze ernstig is gewond. Pro cesverbaal is tegen G. V. opgemaakt. Gistermiddag bracht een gezelschap Tweede Kamerleden een bezoek aan de Zuiderzeewerken. De bezoekers in den Proefpolder bij Andijk. Geheel vooraan loopt de ex-premier Min.. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck burgerlijke stand. Geboren: Hendrika Everdina Woutera, dv. G. Barten en A. C. v. Kleef. Cornelia Mar- garetha, dv. C. P. Epskamp en G. Ver boom. Petrus Gijsbertus, zv. M. J. Mon tanus en A. v. Rijn. Willemina, dv. D Petit en C. Stouten. Johannes, zv. J Heruer en J. de Roode. Elisabeth Geer truida, dv. A. Schaft en E. van Wei zen Ida Maria, dv. J. C. Ginjaar en A. M. Dirkse. Adriaan, zv. N. Oudshoorn en E. C. Warmond. Jacobus, zv. M. Stikkelorum en C. Honsbeek. Beren- dina, dv J. Konings en J. v. d. Zeeuw. Gerarda Adr. Maria, dv. J. T. v. Cassel en M. A. M. Duy nis veld. Pi eter, zv. J. Vlasveld en M. E. Hartevelt. Josef Henrs. Aloys. Maria, dv. H. S. J. Snijr ers en C. P. M. van Gaaien. Johannes, zv. A. v. Rosse en J. Seriier. Pieter Corns. Gijsberts. Jan, zv. F. Ie Mair en G. J Vrij. Hubertus Martin Godefs., zv. J H. Rijsbergen en W. J. Jokmin. Johanna, dv. A. v. Leeuwen en J. v. d. Linden. Cornelis, zv. C. D. Ligtvoet en J. Horree. Elisabeth, dv. J. de Leeuw en E. Sjardin. Pieter, zv. B. van Tol en P. Koppesehaar. Martina Agatha Maria, dv. L. P. v. d. Geer en M. M. A. Mens. Wilhelmina, dv. H. Filippo en H. Pet. Cornelis Daniël, zv. J. B. Zand vliet en W. de Mol. Willem Fredrik, zv. W. F. Smit en T. P. Baart. Wilhel- mina Diderica, dv. N. A. Knibbe en D. H. Ritzema. Johanna Thera. Maria, dv. J. N. M. Bonnet en E. Helgersom. Pieter Willem, zv. C. Paauw en G. C. A. Hanselaar. André Petrus Corns, zv. A. W. P. A. Leuven en A. M. Laken Francina, dv.' C. v. d. Berg en F. v. Wijk. Jan, zv. H. Boom en J. C. C. Ra- mak. Gradus Gers. Johs., zv. J. G Jansen en M. G. Rutten. Alewijn,-zv. P. Ommering en K. Hénsen. Gehuwd: J. Develing, jm. en A. P. Bonte, jd J. Arbouw, wedr. en J. Kruit, jd. A. de Boer, jm. en M Feitsma, jd. P. van Tongeren, jm. en M. S. Poptie, jd. P. J. van Duuren, jm. en A. v. d. Linden, jd. J. G. Moraal, jm. en C. W. Poeliejoe jd. J. P. S. v. d. Sluis, jm. en J. M. Turenhout, jd. W. Schouten, jm. en R. Liboehout. Overleden: W. Sprik, wedr. 65 jaar. -J. v. Hou ten-Clements, wed. 78 jaar. A. Ingenee- ger, man 79 jaar. J. v. d. Hoeven-Dee, wed. 83 jaar. J. Noppe, zn. 19 mnd. E. R. Schouten-v. Geelen, vr. 53 jaar. F. v. d. Mark, zn. 14 mnd. M. C. v. d. Berg, dr. 58 jaar. J. Plezier-Segaar, vr. 51 jaar. J. H. L. Brummelkamp, man 57 jaar. BINNENLAND. afgifte rijbewijzen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Vele houders van rijbewijzen, wel ke zijn afgegeven vóór 1 November 1925, hebben verzuimd om, in verband met de doorvoering van de gewijzig de bepalingen der Motor- en Rijwiel- wet op 1 dezer, aan de uitnoodigingen om hun aanvragen ter verkrijging van een nieuw rijbewijs tijdig in te dienen gevolg te geven. Nu de fatale datum is aangebroken, meenen velen, dat zij door persoon lijke aanbieding van hun aanvrage hun verzuim ten deze kunnen herstel len en hun rijbewijs -ter provinciale griffie in ontvangst kunnen nemen. In verband hiermede wordt er nog maals de aandacht van gelanghebben- den op gevestigd, dat ter provinciale griffie geen rijbewijzen in ontvangst kunnen worden genomen. De afgifte van die bewijzen geschiedt uitsluitend door tusschenkomst van de gemeentebesturen in de gemeen te Rotterdam wordt de medewerking terzake verleend door liet lioofdbu reau van politie, Ilaagsclie Veer. Ter voorkoming van stagnatie in de werkzaamheden wordt aan vorenbe doelde houders van rijbewijzen (deze rijbewijzen zijn op 1 dezer vervallen) iïi hun eigen belang aangeraden, hun aanvragen voorzoover zulks nog niet heeft plaats gehad ten spoe digste schriftelijk in te dienen aan den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Korte Voor hout 9 te 's Gravenhage. Aanvraagformulieren zijn tegen be taling van de kosten verkrijgbaar ter gemeentesecretarie der woonplaats. Er wordt op gewezen, dat deze aan vragen voldoende moeten zijn gefran keerd en op e achterzijde van den omslag naam en volledig adres van den afzender behooren te worden ver meld. Ook aan houders van rijbewijzen, welke zijn afgegeven tusschen 1 Nov. 1925 en 1 Nov. 1927 (deze rijbewijzen zijn geldig gedurende twee jaren en acht maanden na. den datum van af gifte wordt ter voorkoming van te leurstelling in overweging gegeven, met de indieniffg van aanvragen om vernieuwing niet tot den uitersten da tum van geldigheid van hun rijbewijs te wachten. CURATEELE VAN DRANKZUCHTIGEN. Het Bestuur van de Ned. Vereen, van Armenzorgen Weldadigheid heeft aan den minister van Justitie 'n adres gezonden, waarin liet o.a. zegt: Op het arbeidsveld der instellingen van weldadigheid en maatschappelijk hulpbetoon worden regelmatig geval len aangetroffen, waarbij., het ontbre ken van de mógelijkheid,' om ten be hoeve van drankzuchtige personen en hunne omgeving doeltreffende voor zorgsmaatregelen, ,te hemen, zich zeer schrijnend doet gevoelen. De gevolgen van het gemis der noo- dige wettelijke middelen zijn dikwijls ernstig, niet alleen voor den alcoholist en zijn gezin, maar ook voor de samen leving. De drankzucht is steeds geweest één der groote oorzaken van armoede en maatschappelijke hulpbehoevend heid. Uitbreiding van de maatregelen om dezen factor in zijn uitwerking te belemmeren, verdient daarom te wor den bevorderd, wanneer deze zoowel op zichzelf als in betrekking tot an dere belangen doelmatig en aanneme lijk kunnen worden geacht. Deze overwegingen zijn het geweest, welke er toe hebben geleid, dat de Ne- derlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid dit vraagstuk in behandeling heéfi genomen. Reeds vroeger is de vraag eener wettelijke regeling van deze materie in kringen van psychiaters en van bestrijders van het -drankmisbruik 'n onderwerp van studie en beraadsla ging geweest. Laatstelijk is aan de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme door 'n door haar benoemde, cömmissie uit gebracht een rapport, waarin eênige doeltreffende inzichten en wenschen, aangaande onder curateële-stelling als verkwisters, zijn neergelegd. Dit rapport is met instemming van ge noemde Nationale Commissie ingeleid en behandeld in een buitengewone al- gemeene vergadering van de Ned. Ver eeniging te Utrecht gehóuden. Het instituut der curateele van drankzuchtigen, alsmede de mogelijk heid van gedwongen verpleging is reeds In vèrschillènde buitenlandsche wetgevingen bekend. Op haar voetspoor moge ook de Ne- derlandsche wetgever voorzien in het-r geen door de practijk reeds lang als een leemte wordt gevoeld. Degenen, die een grondige ervaring bezitten van het werk der bestrijding van 't drank misbruik en van.den arbeid dier tak ken van maatschappelijk hulpbetoon, die zich bemoeien met de opheffing van drankzuchtigen eri hun gezinnen, koesteren de stellige verwachting, dat reeds de mogelijkheid van curateele en gedwongen verpleging menig ge val van drankzucht remmend zou be- invloeden. Daarom hopen adressanten, dat dit adres zal kunnen bijdragen tot de spoedige voorbereiding van een wets ontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent de curateele. BUITENLAND. DE JOEGO-SLAVISCHE REGEERING AFGETREDEN. Het dreigement van een Kroatisch parlement. De Joego Slavische ministerraad be sloot gisterochtend tot ontslag van de geheele regeering. De minister-president Woekitsj- witsj begaf zich om 11 uur naar den Koning, die het ontslag aannam. Volgens een bericht uit Agram is de coalitie van boeren en democraten voornemens, voor het geval, dat de toestand, nu de bloedige incidenten in de Skoepsjtina niet op bevredigende wijze geregeld worden, een Kroatische Landdag bijeen te roepen. NOODWEER IN DUITSCHLAND, Storm in den Harz. Gisternacht hebben twee zware onwe ders, welke gepaard gingen met zwa re regens boven den Harz gewoed. Gisterochtend woei bóven het ge deelte van de Broeken tot voorbij Blankenburg een hevige storm, die groote schade aangericht heeft. Bij Dreiannenhohne is een bosch letterlijk tegen den grond gewaaid. De wegen zijn bedekt met omgevallen boomen. Ook de boomgaarden hebben veel schade geleden. Var vele huizen werden de daken geheel of gedeeltelijk afgerukt, vooral in het plaatsje Bitterfeld. Een sterk stroomgeleiding werd vernield. Het telefoonverkeer ligt gedeeltelijk stil. Wervelstorm in Berlijn. Berlijn is gisteren door een hevigen wervelstorm geteisterd. Nadat Dinsdag een temperatuur van 30 gf. C. in de schaduw had geheerscht trad er gisteben een afkoeling van 10 gr. in, die gepaard ging met een storm die de daken van de huizen rukte, ramen indrukte, en honderden zware boomen ontwortelde. De brandweer werd in alle stads wijken gealarmeerd, Tien personen zijn zwaar en dertig licht gewond. Te Berlijn-Tempelhof moest het tramverkeer, evenals in vele andere wijken, gestaakt worden. Op het groote Tempelhofer vlieg veld werd de z.g. Osthalle opgenomen, neergesmakt en totaal vernield. Vele verkeersvliegtuigen werden eveneens vernield en het vliegverkeer moest ge staakt worden. Het vliegtuig Parijs-Berlijn landde midden in den storm; Alleen dank zij de groote bekwaamheid van den pi loot kwamen de passagiers er met den schrik af. De telefoonleidingen, vooral die naar West-Duitschland, zijn zwaar beschadigd. Schade aan (ten wijnoogst Dinsdagavond hebben hevige hagel stormen en onwedei's gewoed in het gebied van Moezel en Saar. Er is groote schade aangericht; in heele streken is de oogst volkomen vernield. In Trier en omgeving zijn honder den vensterruiten vernield. De wijn bergen van Moezel en Saar hebben een schade van 50 pet. van den ver wachten oogst opgeloopen. DE DUITSCHE REGEERINGS- VER KLARING. De Duitsch-NatLonalen en. de oppositie In den Duitschen Rijksdag zijn gis teren de debatten over de regeerings- verklaring begonnen. Ds. Breitscheid sprak voor de soci alisten en verzekerde natuurlijk het nieuwe kabinet van hun steun. Het viel op, dat hij zeide, dat de nieuwe socialistische ministers geen blanco volmacht hebben, maar zich strict aan de voorschriften van hun fractie zullen moeten houden. Na Dr. Breitscheid nam graaf West- tup (Duitsch-nationaal) het woord. Radio-Programma. wat er vanavond te hooren is HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 unr njii. 1870 M.). N. C. R. V. 5..30 Vooravondconcert. Medewerken den: Piet v. d. Hurk, flilit; Jan Monissen, piano. 2..oo Lezing1 door den heer J. Gorter KznNieuw-Amsterdam, Wt li van Financ. der Gem. Emmen. Onderwerp: „De Finantiecle ver houding tusschen het Rijk en de Gemeenten''. 7.30 Orgelconcert te geven door den heer Jan Zwart, organist aan de Kerk der Horst. Ev. Gem. te Amsterdam. Spreker: Dr. Jasper- se. Arts te Leiden. Onderwerp „Onze houding ten opzichte van de vivisectie'Muzikale mede werking verleenen: mej. Jo Im- mink, alt, concertzangeres te Amsterdam; mej. Bet Igez, pia- nobegel., Schagen; Tac. Jansen, pianosolo, en beg el.; Dameskoor „Pro Arte", Dir. Jac. Jansen. Hierna Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. It. O. f-ÖÖ. Tijdsein van de A.V.RO.-klok. 6.00 Dinermuziek door het V er he ij - Trio. A.V JtO.-Reislezing door den Ui 8.00 8.00 9.00 10.15 10.50 6.20 8-35 5-35 6.20 6.5O 7.35 8.O5 9.20 9.50 9.55 6.4O I0.20 5-°5 8.20 8-35 8.50 heer L. T. Zwijndrecht, Algem. Beer. v. a. Ned. Reisvereeniging. „De Zuidkust van Unüerwrp Engeland". Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Muziek en zang. Verplicht stoppen De Bildt. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGS W USIERJËL* J»5Q M. Concert Muziek en zang. Muziek. LAN GENBERG, 469 M Muziek. j Concert 1 DAVENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich'. .Weer bericht. Eerste algem. nieuwsbet De grondslagen der muziek. Livio Manucci, cello. \V eerbeiicht. Tweede algemeen nieuwsbericht Berichten aan zeevarenden. Muzaek. Muzikaal tussdhenspeL Muziek. PAKIJS, (Radio), 1750 M. Koersen en inlichtingen. Land bo uw berichten. Koersen en mededeelingeu. Concert.- Tijdens de pauzes: Persber. Hij vroeg, waarom in de regeerings- verklaring de crisis, die de Locarno- politiek doormaakt, niet met evenveel nadruk op den voorgrond wordt ge steld als dat door de vorige regeering is geschied. Voorts kondigt spr. aan, dat hij en zijn partij er zich krachtig tegen zullen verzetten, dat de regeering weer nieuwe contraprestaties in het geding brengt voor de ontruiming van de bezette gebieden. Spr. kon zich vereenigen met het anti-oorlogsverdrag. Naar de regeeringsverklaring te oordeelen, schijnt volgens spr. de re geering niet op een langen levensduur te rekenen. Immers de verklaring ge lijkt zeer op een oproep voor de ver kiezingen. De woorden „Christelijk' en „Nationaal" zijn angstvallig ver mede. De Duitsch-nationalen zullen slechts met des te meer nadruk de christelijke, sociale, en nationale idee ën van hun partijprogramma naar voren brengen. De afgevaardigde van het Centrum Dr. Perlitius, legde vervolgens een verklaring af, waarin de politieke si tuatie op het oogenblik wordt geken schetst als een tijdelijke noodoplos sing. DE GRIEKSCHE CRISIS. Het kabinet-Venizelos. Uit Athene wordt gemeld, dat het nieuwe kabinet van Venizelos gister ochtend den grondwettelijken eed af gelegd heeft. Het kabinet zal de verkiezingen voor kamer en senaat voorbereiden en het financieele programma van de re geering herzien. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Athene seint, dat men aldaar zeer ontstemd is over de hou ding van staatspresident Kondroetis, daar deze zijn toestemming tot de ontbinding van de kamer heeft gege ven. Zijn verordening zou in strijd zijn met de grondwet. De anti-Venilistische partijen kon digen een heftigen kiesstrijd aan. Ook Kafandaris en de verschillende democratische partijen zullen tegen Venizelos tèn strijde trekken. EEN TUNNEL TUSSCHEN DE V. S. EN CANADA. Een reusachtig werk, n.l. de bouw van een tunnel onder de Detroit-Ri ver, voor het rijverkeer, welke een verbinding zal vormen tusschen de Canadeesche grensstad Windsor en Detroit-City, zal binnen kort worden begonnen. Per uur zullen zes duizend auto mobielen den tunnel, die een lengte zal hebben van 3/4 mijl, kunnen £as seeren. De bouw, waarvan de kosten wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2