CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9*> JAARGANG DONDERDAG 5 JULI 1928 NUMMER 2479 EIDSCHE CODRANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 9 Juli 1928, des namid dags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1.Praeadvies op het verzoek van Dr. W. H. van Seters, om ontslag als lee- raar aan het Gymnasium. 2. Praeadvies op het verzoek van Mr. F. J. J. Trapman, om ontslag als lid van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 3. Benoeming van een lid van het bestuur der Vereeniging tot Bevorde ring van den Bouw van Werkmans woningen. 4. Benoeming van twee leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. 5. Benoeming van een Regent van 't Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 6. Voorstel tot verpachting van het genot van de jacht op de Vroonwate ren. I 7. Voorstel inzake den afkoop door de gemeente Stompwijk van de inte rest van het kapitaal, door de gemeen te Leiden verstrekt voor den afkoop van bottingen en riemtalen. 8. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan den Hoofdinspecteur van politie, W. Balfoort, wegens be wezen buitengewone diensten. 9. Voorstel: a. tot intrekking van bet Raadsbe sluit van 25 September 1922, inzake de levering van electrischen stroom, in de gemeente Alkemade, voor zoo ver betreft de buurtschap de Kaag, en aan de particulieren en publiekrech telijke lichamen in die buurtschap; h. tot het aangaan van een overeen komst met de provincie Noord-Hol land, inzake de overneming van liet laagspanningsnet in de buurtschap de Kaag en den inkoop van electri schen stroom ten behoeve van de stroomlevering in De Kaag. 10. Voorstel inzake den aankoop, in het belang van de Volkshuisvesting, van de perceelen teelland, water en schuur, gelegen in den Stadspolder, Sectie K no. 593 en Sectie N, nis. 206, 207, en 2C6 en de vaststelling de des betreffende begrootingsstaten. 11. Verordening op het maken van mechanische muziek. 12. Verordening, tot wijziging van de verordening op wegen, lanen, stra ten, enz. en wateringen en slooten van 6 Juli 1899 (Gem. Blad No. 15). 13. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 27sten Maart 1922 (Gem, Blad No. 13), op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, ten behoeve van de stich ting van een gymnastieklokaal bij de scholen voor bijzonder lager onder wijs aan de Pasteurstraat. 15. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verbouwing- van de huisjes Prinsenstraat, Nis. 3, 3a en 5; b. tot wijziging van het raadsbesluit van 31 October 1921, inzake de verhu ring van de buisjes Prinsenstraat 3 en 3a, aan de afd. Leiden van den Neder- landschen Protestantenbond. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van don bouw van een nieuwe raadzaal en de daar mede verband houdende werken. 17. Praeadvies op bet verzoek van de afd. Leiden van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, om bij den bouw van gemeentewoningen in den vervolge een zeker percentage wonin gen in het bouwplan op te nemen, die geschikt zijn voor groote gezinnen. 18. Praeadvies op de motie van den beer Vallentgoed, inzake de toeken ning van een vacantietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. 19. Motie van de beeren van Es, Wilbrink, en Wilmer, inzake het niet plegen van overleg met den Raad be treffende de benoeming van een Com missaris van Politie. 20. Interpellatie van den heer Sijts- ma, inzake het plaatsen van stoelen op het overdekte terras van koffiehui zen. GEMEENTEZAKEN. Een nieuwe Raadzaal. B. en W. deelen den raad in een uitvoerig voorstel mede, dat de raad zaal dringend vergrooting behoeft, vooral in 1931, wanneer het aantal le den van 33 op 35 zal gebracht worden. Ook de beschikbare ruimte voor het bureau van den raad, de stenografen de pers en de publieke tribune is te gering. De oplossing voor deze moeilijkhe den meenen B. en W. gevonden te heb ben door den bouw van een nieuwe raadzaal in den oostelijken vleugel van bet Raadhuis ter plaatse waar zich thans de commissiekamer be vindt. Volgens het ingediend plan wordt een nieuwe zaal van ongeveer 140 vierkanten meter verkregen, (de oude zaal is 85 vierkanten meter groot). De tegenwoordige raadzaal is be stemd tot vergaderzaal van B. en W\, de tegenwoordige zaal van B. en W. tot kamer van den burgemeester. De tota'lo kosten worden met inbe grip van die, verbonden aan verschil lende voorzieningen op f 91500 ge raamd. B. en W. stellen den raad tenslotte voor dit bedrag voor genoemd doel te hunner beschikking te stellen. Ontslag leeraar natuurlijke hist. Gymnasium. B. en W. geven den raad in overwe ging aan dr. W. H. van Seters, op diens verzoek eervol ontslag te ver- leenen als leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium en zulks met ingang van 1 Sept. 1928. Gymnastieklokaal cchool Pasteur straat. B. en W. geven den raad in overwe ging een bedrag van f 29000 ter be schikking te stellen, ten einde dit col lege in staat te stellen de voor de stichting van een gymnastieklokaal bij de scholen voor bijzonder lager on derwijs aan de Pastmirstraat benoo- digde gelden te zijner tijd ter beschik king van bet schoolbestuur te stellen. Vacatures Plaatse!. Schoolcomm. De paats'elijke schoolcommissie geeft aan den Raad de volgende dub beltallen om daaruit een keuze te doen, ter voorziening in de vacatures van Dr. J. Roos en wijlen S. Gaaster- land: a. 1. H. H. Maas, Rijnsburger- weg 4; 2. dr. A. K. Horst, Breestraat 156a. b. 1. J. H. den Hengst, onderwij zer Geref School, Hoogl Kerkgracht; 2. C. Willemse, onderwijzer Geref. School Stadhouderslaan. Gratificatie Balfoort. B. en W. stellen den raad voor aan den beer W. Balfoort ter belooning van de door hem in verband met de waarneming van de functie van com missaris van politie bewezen buiten gewone diensten een gratificatie in eens toe te kennen van f 1250. Electriciteits-levering Alkemade. B. en W. stellen den raad voor in te trekken het raadsbesluit van 25 £ept. 1922, inzake de levering, van electri schen stroom in de gemeente Alke made, voor zoover betreft de buurt schap de Kaag en aan particulieren en publiekrechtelijke lichamen in die buurtschap en om een overeenkomst aan te gaan met de provincie Noord- Holland, inzake de overneming van bet laagspanningsnet in de buurt schap de Kaag voor een bedrag van f 18.720 en den inkoop van electrischen stroom ten behoeve van.de stroomle vering in de Kaag. Bestunr „Werkmanswoningen". Het bestuur der Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswonin gen deelt den raad mede, dat mr. F. J. J. Trapman ontslag als bestuurslid lieeft verzocht. Het bestuur stelt voor dit ontslag te verleenen onder dank zegging voor de bewezen diensten, terwijl bet ter vervulling van de daar door onstane vacature de volgende voordracht aan den raad aanbiedt: 1. prof. mr. R. Kranenburg, 2. C. J. Goud smit. Jachtrecht Vroonwateren. Ingevolge raadsbesluit van 6 April 1925 werd aan C. Krul in combinatie met 5 anderen, voor den tijd van drie jaren, ingaande met den dag waarop de jacht op waterwild in 1925 werd ge opend en eindigende met de sluiting van de jacht in 1928, verpacht het jachtrecht op de Vroonwateren dezer gemeente, zulks tegen een pachtsom van f 400 per jaar, alsmede een jaar- hjksche vergoeding van zooveel maal f 25 als bet getal leden der com binatie meer dan één bedroeg. In ver band met laatstgenoemde bepaling werd jaarlijks aan pa~ht en vergoe ding gezamenlijk een som van f 525 ontvangen. Een van de leden deze combinatie, de heer dr. G. J. Sala te 's-Gravenhage, is bereid met een nieuwe door hem gevormde combinatie van 5 personen bet genot van de jacht op de Vroon wateren voor het volger d driejarig tijdvak te pachten voor f 575, dat is dus f 50 meer dan de opbrengst gedu rende den thans loerenden pachtter- mijn. Hiertegenover verklaarden B. en W. zich op verzoek van belangheb bende bereid om, u. .f il. -uikmakir,; van artikel 3 van het concept-pacht- contract, toestememing te verleenen tot onderverhuring van bet Braasse- mermeer, onder voorwaarde echter van betaling ,:.n de gemeente van zoo veel maal f 25 per jachtseizoen als het getal onderhuurders meer dan 3 zal bedragen. De aanbieding van de beeren Sala c.s. komt het College aannemelijk voor; het is niet te verwachten, dat bij een openbare verpachting een hoogere opbrengst zal worden verkregen. Zij geven in overweging het jacht recht aan deze combinatie te verpach ten. Afkoop rechten Ambacht Stompwijk Jaarlijks is door de gemeente Stompwijk aan {"Leiden, krachtens vroeger aangegane verplichtingen, f 17.89 verschuldigd wegens interest van het door de gemeente Leiden als hter van het Ambacht Stompwijk in 1733 verstrekte kapitaal voor den af- lccop tegen den penning 25 van riem talen en bottingen. Deze riemtalen en lkttingen waren belastingen, datee rt nde uit de grafelijke tijden. Thans wenscht de gemeente Stomp wijk op haar beurt dezen jaarlijkschen last af te koopen tegen den penning 2 of f 447.25. In 't algemeen zijn B. en W. van meening, dat afkoop van soortgelijke oude lasten of renten moet worden be vorderd, indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, en er geen uitdrukkelijke bepalingen zijn ge maakt, die zulks verhinderen. Waar nu dit laatste in casu niet het geval is geven zij in overweging, evenals, in 1899 ten aanzien van Zbeterwoude, ook het verzoek van Stompwijk in te wil ligen. Deze regeling zal dan ingaan met 1929. Een verordening tegen hinderlijke radiomuziek. De Commissie voor de strafverorde ningen stelt den raad voor een veror- cloning in het leven te roepen, welke verbiedt het veroorzaken van hinder door het ten gehoore brengen van me chanische muziek. Dat voorstel is een gevclg van verscheidene klachten ver nomen over het veroorzaken van hin der door het ten gehoore brengen van radio-mueiek. Voordracht Regent Minnehnis. Het bestuur van het Geref. Minne of Arme oude Mannen- en Vrouwenhuis heeft in plaats van ir. M. C. F. J. Cosijn, die als zoodanig bedankt heeft, de volgende voordracht tot be noeming van een bestuurslid inge diend: 1. prof. mr. G. André de la Por to, 2. de beer M. G. Bon. Vacantietoeslag Politiepersoneel. Sedert de vergadering van 23 Jan. j.l. ligt nog op behandeling te wachten een motie van den heer J. J. Vallent goed orn praeadvies naar B. en W. ge zonden en luidende als volgt: „De Raad, van oordeel. dat het rewenscht is aan het per soneel in dienst der gemeente een va- vantietoeslag te verstrekken, noodigt B en W, uit, een daartoe strekkend voorstel in de Commissie van Georga niseerd Overleg aanhangig te maken, tc-n einde de organisaties in de gele genheid te stellen een voorstel tot ver leening van een vacantietoeslag den Raad te doen toekomen". Men zal van ons College zoo zeg gen B. en W. moeilijk kunnen ver wachten, dat wij, na al hetgeen onzer zijds vroeger reeds omtrent het insti tuut van den vacantietoeslag schrif telijk werd opgemerkt en na hetgeen in meerdere zittingen van Uwe Verga dering dienaangaande werd gezegd, op de motie een uitvoerig praeadvies zullen uitbrengen, waarin nieuwe ge zichtspunten worden geopend. Men kent ons standpunt met betrek king tot den vacantietoeslag; men weet dat ons College invoering er van ncodig, noch gewenscht acht en men is op de hoogte van de motieven waar op deze opvatting steunt. In de eerste plaats beschouwen B. en W. een vacantietoeslag als een verkapte salarisverhooging, welke on- noodig is, omdat de Leidsche salaris sen sedert den teruggang na 1920 niet verlaagd werden. In de tweede plaats kan een uitgaaf van pl.m. 40.000, be rekend naar f 30 en'beperkt tot een salarisgrens van f 3500 niet in over eenstemming worden geacht met ..de noodige zelfbeperking om het budge tair evenwicht te verzekeren. B. en W. geven in overweging de motie niet aan te nemen. ALGEM. VERGADERING „V.V.V." Gisteravond is in een der zalen van „Tn den Vergulden Turk" de algemec- no vergadering der Leidsche Vereeni ging voor Vreemdelingen Verkeer ge houden, die als naar gewoonte slechts matig bezocht was. J-e vaorzitler, de heer A. W. Fron zen, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan den heer P. A. v. d. Heiden, die wegens uitstedigheid van den secretaris, den heer Wichers Rol- landet, de notulen der vorige verga dering las, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd het jaarverslag over 1927 gelezen. Door vertrek uit Leiden zagen de heeren Ch. van Spall en Jan de Graaf f zich genoodzaakt als bestuurslid te bedanken; in hun plaats werden ge kozen de heeren C. J. van Spall en mr A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. De exploitatie der rijwielloodsen gaf r*. den tot tevredenheid. Het voor naamste werk der vereeniging werd, evenals vorige jaren, verricht door Mej. Schuit Best in het inlichtingen kantoor. Dit werd van 1 Maar.t tot 1 Dec. 1927 bezocht door 6766 personen. Van de gelegenheid om inlichtingen in te winnen werd gebruik gemaakt door 3413 Nederlanders, 66 Indiërs, 2197 Leidenaars, 27 Franschen, 541 Duitschers, 354 Engelschen, 132 Ame rikanen, 10 Belgen, 2 Chineezen, 1 I-ïongaar, 17 Zwitsers, 1 Pool, 3 Zwe den, 1 Afrikaan en 1 Oostenrijker, ter wijl 1525 binnen- en buitenlandsche gidsen, kaarten, spoorweggidsen enz. verkocht werden. Het jaarverslag werd goedgekeurd; daarna bracht de penningmeester, de heer A. J. den Hollander het finan cieel verslag over 1927 uit. Het jaar is ingegaan met 303 gewo ne leden, 16 donateurs en 1 lid voor het leven; op het einde van het jaar telde de vereeniging 260 gewone leden, 18 donateur en 1 lid voor het leven. De rekening sloot op een bedrag van f 11879,71 in ontvangsten en uitgaven. Op voorstel van de kascommissie, die bij monde van den heer W. v. d. Laan rapport uitbracht, werd de pen ningmeester v. zijn gehouden beheer gedechargeerd. Tot leden der kascommissie voor 1928 werden benoemd de heeren F. G. Bursch, mr. Romijn en P. J. v. d Zan den. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. De aftredende heeren, P. A. v. d. Heiden, J. Oppelaar e~ N. G. F. van Ginkel, werden bij acclamatie herko zen De voorzitter deelde nog mede, (dat zijn plaats binnenkort zal worden in genomen door den heer Van Ginkel. die zich daartoe in beginsel bereid verklaarde. De heer Den Hollander bracht den heer Frentzen hartelijk dank voor het geen hij tijdens zijn voorzitterschap voor de vereeniging gedaan heeft (ap plaus). Besproken werd de mogelijkheid om door meerdere propaganda het le dental der vereeniging op te voeren. „V.V.V." is een organisatie, die be doelt de welvaart van Leiden te bevor deren door het vreemdelingen verkeer hierheen te trekken. Daarom is het zoo noodig, dat de Vereeniging meer steun ontvangt dan tot dusver, en dat velen, die zich thans nog afzijdig van haar houden, lid worden. Door den heer v. d. Zanden werd er terecht op gewezen, hoe vooral ook de middenstand er belang bij heeft dat er veel vreemdelingen hier ter stede ko men. Daarom wekken we niet in de laatste plaats ook onze neringdoenden op, als lid tot deze vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt siechts f 1 per jaar. Het is bovendien logisch, dat de duizenden, die van het werk der vereeniging direct of indi rect profiteeren (denk slechts aan de rijwielloods en den inlichtingendienst) ook haar steunen door hun lidmaat schap. Moge dan het volgende jaarverslag weer in majeur staan! DE LEIDSCHE POLITTE- SPORTVEREENIGING. Op 1 Juli 1928 was het de dag dat de Leidsche Politie Sportvereeniging één jaar bestond. Reeds eenige jaren bestond er in de Leidsche Politie be hoefte om zich in de sport te gaan oefenen om de spieren lenig en de geest frisch te maken. Hoe kon het ook anders de voor 't meerendeel een tonige loop van den agent bevorderde niet de oefening van de spieren maar wel merkte men op, dat vele spieren niet voor eenige oefeningen in aan merking kwamen en deze langzamer hand verstijfden. Daar er in vele plaatsen, o.a. Am sterdam. Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en zelfs in Beverwijk een sportvereeniging was, waarom zou Leiden achterwege blijven? In 1927 werd dan ook op initiatief van den toen pas benoemden Burgemeester, Mr. v. d. Sande Bakhuyzen en den waarnemenden Commissaris van Politie den heer Balfoort, de eerste stoot daartoe gegeven en von- 'on zij de beeren Van der Heyden, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het Internationaal Chr. Vakverbond te Utrecht vergaderd. Het Internationaal Astronomisch Congres geopend. Buitenland. De inhuldiging der Universiteits bibliotheek te Leuven. Het debat over de Doitsche regee- rlngsverklaring. De Joego-Slavische regeering is af getreden. Het kabinet-Venizelcs in Grieken land. Noodweer in verschillende deelen van Dnitschland. De Russische vlieger Baboesjkln is terecht. Zwart en Vleerbos genegen in deze richting voort te werken. Na ongeveer een maand arbeiden van bovengenoemde heeren was men zoo ver gevorderd, dat men tot op richting van een sportvereeniging kon overgegaan. Zoo werd dan met circa 80 leden de Leidsche Politie Sportver eeniging opgericht, met het doel de leden te bekwamen in het sabelscher- men, gymnastiek, boksen, zwemmen en voetballen, ingaande 1 Juli 1927. Daar toen de zomervacanties in aan tocht waren moest er gewacht worden met het benoemen van de leeraren voor de verschillende takken van sport. In September 1927 werd bet scher men begonnen onder leiding van den heer Gijsberti Hodenpijl, de gymnas tiek onder leiding van den heer Metz en 't boksen onder leiding v. den heer Timmer. Tevens werd er direct met zwemmen begonnen en .wel- in de ge meentelijke zweminrichting De Zijl. Onder leiding van de zwemmeesters A. van Weeren en P. Arnoldus, die bei de hun beste beentje hebben voorge zet en thans nog doen voor de politie mannen, waarvan sommigen water vrees hadden, doch thans zoo ver zijn gevorderd, dat zij zich frank en vrij in bet water gevoelen, dank zij de leiding van bovengenoemde zwemmeesters. Ook de aangename medewerking van het bestuur der Zwemvereeniging De Zijl beeft ook tot bovengenoemd resul taat medegewerkt. Zoover is ge noemde sportvereeniging thans ge vorderd, dat alle takken van sport thans in stijgende lijh zijn. Vooral de afdeeling voetbal is er bet beste aan toe. Deze is thans in het bezit van een wisselbeker en verschillende medail- Jes. Ook bier zij een woord van dank op zijn plaats aan het bestuur der Leidsche voetbalvereeniging A.S.C, die de afdeeling voetbal met raad en daad heeft bijgestaan. De Leidsche burgerij draagt de LP.S.V. een warm hart toe en zij mocht gedurende den tijd van haar bestaan blijken van belangstelling daarvan ondervinden. Zoo zal dan ook op 17 Juli a.s. ter herdenking van het éénjarig bestaan een gezellige bijeenkomst worden ge houden in het gymnastieklokaal aan d< Pieterskerkgracht voor leden met bun dames en genoodigden. Tijdens deze bijeenkomst zullen door de hee ren Metz, Gijsberti Hodenpijl en Tim mer, respectievelijk gymnastiek-, scherm- en boksdemonstraties met hun klas worden gegeven. Voor het schermen op dien avond tusschen een coup van de A.E.W. en van de L.P.S.V. is een medaille be schikbaar gesteld door den beer W. Balfoort, waarnemend Commissaris van Politie alhier. GEREF. SCHOOL STADHOUDERSLAAN. Gisteren hebben de leerlingen der hoog ste klasse der Geref. school Stadhouders- lauu [Hoofd de heer G. Bakema) het jaar- lijksch uitstapje gemaakt onder leiding van het hoofd en hun onderwijzers. Ditmaal stond Amsterdam op het pro gramma. Liet het weer zich eerst niet goed aanzien, al spoedig veranderde het en nog voor de trei.i vertrok, hield de re gen op en beloofde de droeve morgen een blijden dag te worden. Met „de electrische" vertrokken de jon gelui om acht uur naar de hoofdstad. Begunstigd met het prachtigste zomer weer ging het langs Berlage's bouwwerk naar de „Bijenkorf". Van hier was de tocht naar het Paleis om daarna de be kendste winkelstraat van het land te be kijken. De mooie gevelsteen van het Burger weeshuis vertelde van leed en ..rmoe en kwam eigenaardig uit tusschen de schit terende winkels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1