CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 30 JUNI 1928 NUMMER 2474 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden iiprfCfp Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adrertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents De man kameraad. Reeds meermalen wezen wij er op, dat bet noodzakelijk is voortdurend de aandacht van ons volk te vestigen op de zendenbedervende propaganda, die van de revolutionaire groepen uit gaat. Daarin spant het Communisme de kroon, omdat het brutaalweg breekt met elke Christelijke traditie. Maar men vergete niet, dat onder de sociaal democraten de meerderheid is voor 'n vrijheid, die noodzakelijk tot bande- loosheid moet leiden, terwijl ook het aantal personen, die het niet zoo nauw nemen met de gangbare zedelijkheids begrippen, hand over hand toeneemt. Waartoe deze mentaliteit leidt, blijkt blijkt uit het gebeurde in Denemarken Denemarken had een overwegend socialistische regeering. Deze diende een paar wetsontwerpen in, waaruit liet anti-christelijk beginsel maar al te duidelijk sprak. In he-t eerste wetsontwerp werd abortus provocatus, het opzettelijk dooden van de ongeboren vrucht in dien dit door medisch-deskundigen geschiedt, op verzoek van de aanstaan de moeder, straffeloos verklaard Het tweede wetsontwerp verklaart geoorloofd het dooden van een pa tiënt uit medelijden. Een medische verklaring, dat de zieke ongeneeslijk schijnt, wordt zelfs niet vereischt. Het verzoek van den lijder, om hem te dooden i9 voldoende. Zoo keert het oude Heidendom te- Practijken, waaraan het Christendom allengs een einde wist te maken, wor den door het „moderne" socialisme m eere hersteld. Het gebeurde in Denemarken be wijst voor de zooveelste maal, dat de sociaal-democratie nog wat meer en wat anders is dan een partij, die ze kere maatschappelijke hervormingen tot stand wil brengen. Maar veel brutaler en veel inten siever is de bestrijding van de chris telijke zede door het communisme. Meer dan te voren heeft het commu nisme. dat in Rusland zijn hoofdzetel heeft, den laatsten tijd het oog geves tigd op het buitenland. Hoe meer in het eigen land de theorie schipbreuk lijdt, hoe meer in het buitenland pro paganda wordt gemaakt. t,..,. Door middel van de Roode Biblio theek te Zandvoort tracht men ook ons land te overstroomen met dë ze de-bedwelmende lectuur. Onlangs is ook een Hollandsche ver taling verschenen van het hoek van een Russische dame, Alexandra Kol- lontai, gewezen gezante der Sovjets, een ontwikkelde dame, thans leidster van de wereldactie tegen de kapita listische moraal. Dat hoek draagt den veelzeggenden titel: „De man kameraad". Daarin ligt reeds opgesloten niet al leen de feministische leus, maar ook spot met elke huwelijksverhouding. Van een huwelijk is dan ook geen sprake meer. Luister, hoe Mevr. Kollontai haar zusters toespreekt: ,,En waarom heb jij je man zijn vrij heid terug gegeven? Hoe heb je het kind zonder vader kunnen laten? Of hen je van plan abortus te plegen, zooals het nu mode is? Waarom abortus? Laar het kindje groeien Waarom heb ik een man noodig? De mannen zijn slechts in naam „vaders".... Fedosjejeff bijvoor beeld heeft drie kinderen ,maar Fe dosjejeff is naar Dora gegaan. Ja maar, hoe zal je het alleen groot brengen Waarom alleen? De partij-organisa tie zal het grootbrengen. Wij zullen een crèche (een asyl) oprichtenIk heb er over gedacht jou als helpster te nemenJij houdt van kinderen. Het zal ons kindje zijn, ons gemeen- schappelij kindje.... schappelijk kindje.... Natuurlijk! Beiden vinden het grappig. Zoo wodt het ernstige feit van de moederschapszorg weggespot, wordt de verantwoordelijkheid voor de op voeding aan de ouders ontnomen. Wat is het gevolg? Terugval naar het dierlijke bij de ouders. Duizenden kinderen in schier onge kende ellende rondzwervende, ten prooi aan de meest afschuwelijke ziekten. Hos zal er ook ouderzorg zijn bij wezens, die zoo licht over het le ven en de opvoeding denken. Maar deze Russische vrouw, die uit eigen aanschouwen de treurige uit komsten in Rusland zag, schroomt niet, deze zondige en treurige theorie in het buitenland te propageeren. Patrimonium gaf nog deze week een overzicht van deze ellende. De arbeidster Passenkof schreef in de „Izvestia", no. 239, 1925: „Het komt voor, dat een man twin tig vrouwen heeft, met een was hij twee weken, met de ander een week, enz. En de vrouwen blijven zitten met de kinderen. Het is een onhoudbare toestand I En van zoo'n man kan men niet het minste los krijgen om de kin deren op te voeden. En vandaar de kinderen, die langs de straten zwer ven, vandaar de verlaten kinderen". In de Izvestia, no. 233, 1925, schrijft de arbeidster Popof: „In de woonkazerne's der arbeiders is men gedwongen samen te blijven wonen, ook na de scheiding, omdat er gebrek aan ruimte is. In onze fabriek gebeurt het, dat na een huwelijk van twee weken de man scheidt en een andere vrouw neemt; deze schenkt hem een kind, hij ver stoot haar en -neemt een derde". „Het gebeurt, dat een gescheiden echtgenoot, die nog geen afzonderlijke kamer heeft kunnen krijgen, zich af geeft met een andere, onder de oogen van zijn vorige vrouw. De Pravda, no. 83, besprak de „sei- zoenhuwel ijken". „Waarom zou de boer een extra werkster nemen in den oogsttijd, waarom personeele belasting daarvoor betalen en zoodoende de kans loopen om als koulak (boer met groot grond bezit, meestal anti-communistisch) be schouwt te worden? Men kan veel een voudiger te werk gaan; hij zegt ge woon. dat de arbeidster zijn vrouw is. En de vrouw moet den geheelen dag. werken, haar man, diens broers en va der en de geheele verdere familie on derdanig zijn. De vrouw moet werken met alle toewijding en ijver van een ïonge huisvrouw. Maar als de zware oogsttijd voorbij is, ontdoet men zich van haar. In den winter is dit „last dier" overbodig". Het zijn toch wel vreeselijke toe standen in dit communistisch para dijs! Wettelijk zijn man en vrouw gelijk. In het leger heeft men zelfs vrouwe lijke officieren. Maar in werkelijkheid is de vrouw niet beschermd door Christelijke zede en wet, telkens weer slavin geworden, zoo-voegt Patrimonium hieraan toe. Hoe kan het ook anders. De natuur zelf leert het ons, dat de vrouw, moe der wordende en moeder zijnde af hankelijk is van den man. Het kind vraagt meer en langer dan eenig an der schepsel de hulp van de ouders. Dat alles is geen toeval, maar schep pingsregel, waar wij een zegen in heb ben te zien Het is een prikkel en mid del, om zich eendrachtig aan de op voedingstaak te wijden. Daarom ga bij vernieuwing onze strijd tegen deze revolutieleuzen. Niet de man kameraad, maar man en vrouw, die twee zijn tot één vleesch, om zoo ziel met ziel vereenigd God te beter te kunnen dienen, ook en vooral in de opvoeding van de kin deren. STADSNIEUWS. WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder van Onderwijs, Mr. A. Tepe is wegens uitstedigheid ver hinderd, de Woensdagen 4 en 11 Juli a.s. spreekuur te houden. 3 OCTOBER-VEREENIGING. In de Mei-vergadering, in welke het Bestuur steeds met het feestplan voor den dag 'komt, is o.m. .naar voren ge bracht, dat overwogen zou vorden, om bij den Koraalzang ,ok enkele nummers te doen uitvoeren door de kinderen van alle scholen, t.w. de hoogste klasse b.v. Het bestuur heeft dat plan nader uitgewerkt en besproken, eerstens met den wethouder van onderwijs, die zijn instemming betuigde, en goedkeuring verleende, dat een 3-tal liederen in de school tevoren mochten worden inge stuurd. Daarop is aan alle Schoolhoofden een circulaire gericht met verzoek om medewerking en is het resultaat hier van geworden, dat nagenoeg alle schoolhoofden medewerking hebben t( egezegd. Alleen de R.-K. Schoolbe sturen konden helaas gee.i toezegging doen, omdat kerkelijke diensten in de verschillende parochies zulks beletten. Vanzelfsprekend wordt deze reden ge ëerbiedigd. Het bestuur der 3 October-Vereen. kan dus wel spreken vaneen zéér r,ot succes op 't plan. Er zijn runo 1200 kinderen, een respectabel aantal dus. Tezamen zullen zij een 3-tal num mers uitvoeren, waardoor het traditio- neele programma-nummer, dat toch ieder jaar zulk een buitengewone be langstelling heeft, nog grootscher en indrukwekkender belooft te worden. Wel vreezen wij eenigszins, dat een, goede opstelling om het standbeeld van Burgemeester v. d. Werff eenige moeilijkheid zal geven, doch cok daar voor zal wel een weg te vinden zijn. RADIO-UITZENDING. Onze stadgenoot, Dr. P. Jasperse, zal a.s. Donderdag 5 Juli, des avonds te 8 30 uur een radio-rede houden via den Huizer-zender. Dr. Jasperse zal spreken over: Onze houding ten opzichte van de vivisectie LEIDEN—MIDDACHTEN. Wij lezen in het Predikbeurtenblad: Natuurlijk trekken tal van Leide- naars op Woensdag 4 Juli naar het s<hoone „Middachten" (de Steeg) bij Arnhem, waar het Chr. Nat. Zendings- feest wordt gehouden. Tal van bekende sprekers zullen het woord voeren; de medewerking van een drietal muziekgezelschappen werd verkregen. De cantine is ingesteld op een bezoek van 10.000 menschen. Alles is in orde. Men ga slechts zien in het Middachter bosch. 't Belooft een heer lijke dag te worden. Mag, nu van kaartjes nemen voor den feesttrein niet veel meer komen zal, de aandacht gevestigd worden op een goedkoopen trein, die Woensdag 4 Juli van Leiden naa - Arnhem en terugloopt? Deze trein vertrekt van Leiden v.m. 5.57 en 's avonds van Arn hem 8.15, aank. Leiden 10.40 uur. De pi ijzen zijn: retour 3e klasse f 2.75, re tour 2e klasse f 3.85. Van Arnhem kan men de Steeg (Middachten) bereiken met een auto bus welke om de 20 minuten van en raar de Steeg vertrekt. Retour auto bus Arnhemde Steeg f 1. Men koope zoo mogelijk kaartjes voor dezen goed koopen trein vóóraf aan het Station alhier; teleurstelling wordt daardoor voorkomen. Ook met de gewone trei nen, via Utrecht, kan men natuurlijk de reis iaken. Het groote bosch van Middachten biedt plaats voor duizen den. i C. H. VAN ULDEN. 't Was hedenmiddag na den school tijd een kort, vriendelijk samenzijn van Hoofden én collega's aan de Chr. school Noordeinde. Eén hunner, n.l. de heerr C. H. v an U 1 d e n, had het voorrecht, terug te mogen zien op een periode van 25 ja ren in den dienst van het Chr. Onder wijs, eerst te Middelharnis, daarna bij de Geref. Schoolvereeniging hier ter stede, de laatste tien jaar aan de school Noordeinde. De steeds aangename samenwer king van hoofden en personeel aan de ze school, de hartelijke collegialiteit, die er bestaat onder allen, die hier werkzaam zijn, kwam weer heerlijk uit in de wijze, waarop hun jubilee- rende collega en vriend gehuldigd werd. De heer Gathier kon niet anders dan met groote waardeering spreken over den arbeid van den heer Van Ulden aan de school. Onder aanbieding, na mens het heele personeel van een keu rige eikenhouten boekenkast, sprak hij de hartelijke wensch uit, dat de Heere hem nog vele jaren mocht schenken van volle kracht, die de school ten goede moge komen. De heer De Jong had behoefte er eenige hartelijke woorden aan toe te voegen, die getuigden van warme vriendschap, en deed ze vergezeld gaan van een bloemstuk aan Mevr. van Ulden, namens het personeel. Daarna was het woord aan den Ju bilaris. Hij had zich gaarne op een dag als deze schuil gehouden, 't Was niet mo gelijk geweest. Maar zoo was 't ook goed. Zóó was 't beter. Spr. dankte hartelijk voor de bewijzen van vriend schap, die hij ontvangen mocht, blij kende uit de geschenken en de woorden, tot hem gericht. LEIDSCHE BUITENSCHOOL. De opening van het nieuwe school gebouw van de buitenschool te Kat wijk, zal geschieden op a.s. Vrijdag 6 Juli, te drie uur. De openingsrede zal door Mr. Dr. J. Schokking, burgemeester van Katwijk worden uitgesproken. SPORTDAG CHR. H. B. S. Gistermiddag werd, onder begun stiging van schitterend zomerweer, op het nieuwe sportterrein aan de Nieu we Vaart alhier, een uit.kend ge slaagde wedstrijd in lichaamsoefenin gen gehouden door de leerlingen van Chr. II. 13. S. hier ter stede. Om 2 uur werden de wedstrijden aangevangen. De leerlingen waren in drie ploegen verdeeld, zoodat de jon gens en meisjes van ongeveer gelijke leeftijd en vaardigheid tegen elkandei4 kwamen te kampen. De wedstrijden stonden onder lei ding van de gymnastiekleeraar der school, de heer C. A. de Bruyn, terwijl de Directeur en H.H. leeraren hunne welwillende medewerking als Jurylid verleenden. Nadat de verschillende persoonlijke wedstrijden waren afgewerkt, volgde de Klassenstrijd in touwtrekken. Ook de leeraren gaven, tot groote vreugde van het jonge volkje een nummertje touwtrekken ten beste. Tot slot volgde nog een vriend schappelijke wedstrijd in Korfbal tus- schen de leerlingen der Chr. Kweek school en Chr. H. B. S., welke met een eervolle nederlaag voor laatstgenoem den eindigde. De middag kan uitmun tend geslaagd heeten. Uitslag sportwedstrijden. Meisjes Klasse 1V. 50 M. snelloop. Ie prijs- Lu Budke, 2e prijs: Annie Ouwehand. Balvèrwerpen. Ie prijs: Annio Ouwe hand; 2e prijs: Fieny de Reede. Vèrspringen. Ie prijs: Ali Huurman, 2e prijs: Lu Budke. Hoogspringen. Ie prijs: Ali Huur man; 2e prijs: Leuntje Parlevliet. Hoogste prestatie Driekamp; le pr.: Lu Budke; 2e prijs: A. Ouwehand. Jongens Klasse III, IV en V. 100 M. snelloopen. le prijs C. Ouwe hand; 2e prijs: J. v. d. Horst. Speerwerpen, le prijs: J. v. d. Horst; 2e prijs: D. Kuipers. Vèrspringen. le prijs: C. Ouwehand; 2e prijs W. Karstens. Polstokhoogspringen: le prijs C. Boot; 2e prijs: A. Mieog. Hoogste prestatie Driekamp le pr.: C. Ouwehand; 2e prijs: J. v. d. Horst. Jongens Klasse 1 en II. 80 M. snelloop. le prijs: E. J. Doe- dens; 2e prijs: A. van Gessel. Slingerbal-vèrwerpen. le prijs: J. Visser; 2e prijs: T. van T-*enhoven. Hoogspringen, le prijs: A. Spruyt; 2e prijs: T. van Tienhoven. Vèrspringen. le prijs: A. Spruyt; 2e prijs T. van Tienhoven. Hoogste prestatie Driekamp le pr.: J. Visser; 2e prijs: T. van Tien hoven. Touwtrekken. Ploeg Klasse I en II, overwinnaar Klasse IIB.; idem Ploeg Klasse III, IV en V, overwin naar Klasse IV. Korfbalwedstrijd. C.H.B.S. Chr. Kweekschool 0—2. WERKVVERSCHAFFING VOOR BLINDEN. Het bestuur der Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, Plantage Middenlaan 64, te Amsterdam verzoekt de algemeen© aandacht voor de te houden jaarlijk- sche collecte hier ter stede. Het bestuur wijst op den dringen den financieelen nood, waarin ge noemde Vereeniging verkeert. Wil het de 160 diep ongelukkige blinden aan het werk houden, dan heeft de uitge putte kas krachtigen steun noodig. Wij wekken gaarne op om aan de zen dringenden roep gehoor te geven en ditmaal een milde gift in de collec te te geven. Op de Rijn- en Schiekade is Mej. Z., toen zij met haar rijwiel reed, over een steen gevallen, met het noodlot tig gevolg, dat zij haar been brak. Zij werd in perceel 117 binnen gebracht, vanwaar zij later per politiebrancard naar het Acad. Ziekenhuis werd ver voerd. Zij was hier in betrekking en i? woonachtig te Rijnsburg. Gisterenavond had op het kruis punt BreestraatKort Rapenburg een aanrijding plaats tusschen een veld artillerist en een 18-jarige jongen, bei de op een rijwiel gezeten. De oorzaak lag hierin, dat de veldartillerist niet voldoende op het toeken van den ver keersagent lette. Het rijwiel n den militair moest het onderspit delven; het voorwiel ging geheel in elkander. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier is te Hillegom aan gehouden C. v. P. aldaar, die hier ter stede eenige platen, onderdeelen van een bloembollensorteermachine, had verduisterd. Hij had deze bij de firma S. alhier gekocht op naam van zijn vroegeren patroon v. d. K. te Hillegom Gisteravond had op den hoek van de Oude Singel en de Beestenmarkt een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's, bestuurd door den 27-ja- rigen J. O. alhier en den 26-jarigen Dr. C. Wr D. te Sassenheim. Van de eerste auto werd de as ont zet. i De bestuurders gaven elkaar de uld van het voorgevallene. Binnenland. De gemeenteraad van Katwijk aan vaardt de schenking van den vuur toren te Katwijk aan Zee. De motoreniabriek „De Vijf" te Doe- iinchem door brand vernield. Buitenland. Poincaré's regeeringsverklaring. Motie van vertrouwen in de Fran- sche Kamer aangenomen. De eerste Kabinetszitting der nieu we Duitsche regeering. Een schrijven van Hindenburg aan den afgetreden Rijkskanselier Dr. Marx. In het Schachty-proces zijn 22 nieu we doodvonnissen geeischt. Kabinetscrisis in Griekenland; Ve» nizeios zou Kabinetsformateur wor den. BINNENLAND. Mr. M. A. VAN HEEHEREN.f Op 64jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer M. A. van Heekeren, oud-kapitein van het Oost- Indisch leger en oud-redacteur van bet Algemeen Handelsblad. De teraardebestelling' van het stof felijk overschot zal Dinsdag plaats hebben op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis, Obrechtstraat 88, om 2 uur. HET INVOERRECHT OP KLOMPEN. Verschenen is het voorloopig ver stag van de Eerste Kamer over het wetsvoorstel tot zoodanige wijziging van de Tariefwct, dat ten aanzien van de heffing van invoerrecht klompen gelijk worden gesteld met schoenen, laarzen en klompschoenen. BRIEVEN VOOR HET BUITENLAND. Het Persbureau van bet Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie schrijft: Omtrent de behandeling van ongefran- keerde of ontoereikend gefrankeerde stuk ken wordt in de Postwet (St.bl. 1919, no. 543) bepaald, dat deze met port worden belast (art. 7 van die wet; de wet van 1850 is reeds in 1891 ingetrokken). Krachtens art. 28 zijn de aan dit arti kel voorafgaande bepalingen dezer wet behoudens enkele nader genoemde, betrekking hebbende op het monopolie echter alleen op het binnenlandsch ver keer van toepassing. In hetzelfde artikel wordt de regeling van het postverkeer met het buitenland aan de Kroon voorbehouden, zooveel noo dig in overeenstemming met de overeen komsten of schikkingen, daaromtrent met andere regeeringen of postbesturen te tref fen. Aldus is bepaald, dat ongefrankeerde Of ontoereikend gefrankeerde stukken voor het buitenland, waarvan de afzenders be kend zijn, zooveel mogelijk ter volledige frankeering aan dezen moeten worden te ruggegeven, welke regeling steunt op een beslissing ter zake van het laatste Con gres der Wereldpost vereeniging te Stock holm. Opgemerkt wordt nog, dat ontoereiken de frankeering van brieven in den regel bet gevolg is van misvattingen van de afzenders of hun personeel en dat de af zenders in vele gevallen er prijs op stel len deze stukken ter bijfrankeering terug te ontvangen, omdat, door de kan9 dat geadresseerden de stukken wegens het te betalen port weigeren, de correspondentie anders nog meer zal vertragen. BURGEMEESTER DE MURALT TREEDT AF. Uit Borculo wordt gemeld, dat de bur gemeester van die gemeente, jhr. ir. R. L. de Muralt, lid der Eerste Kamer, aan den raad heeft meegedeeld, dat hij het voor nemen heeft, binnenkort zijn ambt van burgemeester neer te leggen. EEN BELASTINGPROCFS TEGEN NEDERLANDERS IN ENGELAND. Een Handelsblad-berichtgever te Londen telefoneerde gisteravond: Koningin Wilhelmina heeft voor het Hooggerechtshof een geding verlo ren tegen gedaagde Drukker c.s. Het betrof de betaling van successierech ten door in het buitenland wonende Nederlanders; daarvoor is noodig dat de regeerende souverein in rechten voor zijn land optreedt. Voor eisehcrcs- se, die aangeduid werd a's een ge huwde vrouw", trad Bennet als raads man op. De hoofdrechter Tomlin deed uit spraak ten gunste van gedaagde en ~eide, dat het oude, reeds meer dan V

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1