Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9«o JAARGANG DONDERDAG 28 JUNI 1928 NUMMER 2472 ABONNEMENTSPRIJS ln Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 V Een schoon doodshemd. Telken jare verschijnt, zoodra de Tweede Kamer haar zomervacantie is ingegaan, een lijst van in het afgeloo- pen jaar afgehandelde zaken, met wat er nog rest. Ook nu weer verscheen deze lijst. Daaruit blijkt, dat dit jaar niet on vruchtbaar is geweest. Het Handels blad heeft eens geteld en bevond dat achter den rug gewerkt zijn: ongeveer 270 wetsontwerpen en moties (met in begrip van de zeer veel tijd vergende 4 begrootingsontwerpen voor het Rijk en de overzeesche gewesten) en 8 in terpellaties. Nu waren de meesten daarvan zoo zegt het blad gelijk gewoonlijk, van minder belang maar ze hebben toch elk een zekere mate van arbeid en tijd gevorderd, al ware 't alleen maar voor het onderzoek. En wanneer men ziet, dat er maar amper 100 zijn blijven liggen ten deele trouwens reeds in de afdeelingen onderzocht zoodat de Kamer bijna drie vierden heeft verwerkt, van wat onze rusteloo- ze wettenmachine geproduceerd heeft, dan heeft men zeker geen reden van ontevredenheid over haar ijver. Inderdaad, het getal valt niet tegen. Alleen maar het intermezzo-kabinet, kwam ook met intermezzo—zaken. Onder deze waren er, die de alge- meene belangstelling in ruime mate gaande maakten, maar ook niet wei nige, die minder bespreking brachten dan wanneer het kabinet een uitge sproken politiek karakter droeg. Wij zouden dan ook, in tegenstelling met die meening van het Handelsblad willen vragen of onder die jaarlijks opnieuw opgelegde oude ontwerpen er niet eenige zijn, die juist voor de zen intermezzo-tijd bijzonder geschikt zijn. Wanneer b.v. genoemd worden de wetsontwerpen betreffende de admini stratieve rechtspraak en op de onrecht matige daad, dan vragen wij ons af, of het Kabinet-De Geer er niet voor voelt om deze nalatenschap van het ministerie-Kuyper eens af te doen of door andere te vervangen. Wij zouden dan meteen van den ongezonden toe stand af zijn, dat de Grondwet spreekt van een regeling bij de wet, die nooit door 'n organieke wet tot stand kwam Wij begrijpen dan ook niet goed den spot van het Handelsblad, die zich aldus uit: „Waarom men die legendarische ontwerpen op de administratieve rechtspraak nu maar niet intrekt, na dat ze verleden jaar haar zilveren ju bileum van parlementaire zittingsja ren hebben doorstaan, is ons niet dui delijk, In den stapel van „witte stuk ken" zou het opruimen van dezen dik ken bundel „doode zielen" een heele opluchting zijn in wat men telkens weer heeft om te wentelen. Misschien laten de Kabinetten, die op het ministerie Kuyper zijn gevolgd, deze opruiming maar na uit een soort van piëteit". Wanner hier van piëteit sprake zijn mocht, dan is toch die piëteit niet al leen van vriendenzijde gekomen, maar hebben ook de Kabinetten De Meester in 1905 en Cort van der Lin den in 1913 aan deze piëteitsbetuiging mee gedaan. Zou het dus niet veeleer een be wijs van erkenning van de hoodzake- lijkheid van deze wetten zijn, dat men de ontwerpen handhaaft? Wil men bovendien er in zien de enorme werkprestatie van het Kabi net Kuyper, ons wel, maar het doods hemd uit en 'n kunstmatige ademha ling toegepast is ons liever. STADSNIEUWS. CLASSIS VERGADERING NED. HERV. KERK. In de Pieterskerk is gisteren de ver gadering gehouden van de classis Lei den van de Ned. Herv. Kerk. Aanwezig waren 34 predikanten en 37 ouderlingen. Eerst hadden de benoemingen plaats Gekozen voor het Prov. Kerkbe stuur: Dr. J. C. S. Locher (aftr.) als primus-lid, Dr. J. Riemens (aftr.), als secundus-lid. Voor het Classicaal Bestuur; als pred.-lid Ds. W. de Lange (aftr.) van Woerden; als pred. sec.-lid Ds. J. J. H. Klomp (aftr.) van Aarlanderveen; als pred.-lid Dr. J. Riemens (aftr.) van Leiden; pred.-sec.-lid Ds. J. W. Groot Enzerink van Leiden; ouderling W. T. Eggink (aftr.); sec.-ouderling D. N. v. Malsen (vac,-M. den Duik); pred. sec.- Bureau: Hooigracht 35 - Leiden fjSëlhki? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents lid Ds. F. G. Hospers van Npordwijk aan Zee (vac.- Ds. P. Hofstede); pred. sec.-lid Ds. H. Mondt van Leiderdorp (vac.-Ds Joh. Luuring); pred.-sec.-lid Ds. G. van Dijk Az. (vac.-Ds. W. W. Siddré; secundus van den scriba, Ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk aan Zee, als quaestor herkozen de aftredende Ds. W. W. Siddré van Oude Wetering; als sec.-quaestor gekozen Ds. R. P. A. Rutgers; Als praeses herkozen Ds. W. de Lange van Woerden. Als lid voor de Class. Zendingscom missie gekozen A. Kuyt van Katwijk aan Zee (vac.-M. den Duik). Als lid Class. Zendingscommissie Ds. Joh. "Luuring (aftr.). Bij de stemming over de Synodale voorstellen was de uitslag: 1. Voor zestig stemmen, tegen vijf stemmen. Daarbij wordt hij de Synode advies ingediend, dat een jaarlijksche, in- plaa'ts van een tweejaarlijksche sa menkomst der synode gehouden zal worden en dat al die wijzigingen zul len weggenomen worden, die om de tweejaarlijksche vergadering zijn aan gebracht. Slechts één stem daar tegen. 2. Verworpen met algemeene stem men. 3. 64 stemmen voor, 1 tegen. 4. Met algemeene stemmen aange nomen. 5. met algemeene stemmen aange nomen. 6. 1 stem tegen en 1 blanco. Advies van Dr. Riemens om er ook aan toe te voegen: „den vrede met al len" uit den Brief a. d. Hebreën, ver krijgt 33 stemmen, terwijl 32 er zich tegen verklaren. 7. Met algemeene stemmen aange nomen., Voor 't Zuiderzeefonds wordt een Class, commissie benoemd: Ds. J. W. Groot Enzerink te Leiden; Ds. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest; en de heer Wilbrink te Leiden. DIENSTPLICHT. De dienstplichtigen der lichting 1928, aangewezen voor de onderofficiersop leiding bij het onbereden gedeelte der 2dt ploeg van het 6ue regiment veld artillerie, komen tusschen 1G en 20 Juli hier ter stede voor de eerste oefe ning onder de wapenen. Zij, die niet voor opleiding zijn bestemd, komen van die ploeg mede op genoemd tijd stip op. INST-""UUT PONT. Naar wij vernemen men zie ook de advertentie wordt onze stad een belangrijke inrichting rijker. Aan de Breestraat No. 159 wordt n.l. gevestigd een bijkantoor van het Pont-Instituut. Zooals bekend leidt dit Instituut on voor verschillende tantoorbetrekkingen en verleend be middeling voor de plaatsing van kan toorpersoneel. Dit Instituut heeft thans reeds 26 hijkantoren over het geheele land verspreid. De Leidsche inrichting komt onder leiding te staan van Mej. N. van Ot- ten, Leerares M. O. Handelsweten schappen. Men kan er worden opga- leid tot parCculier Secretaris(esse), kan een algemeene kantoorcpleiding oi tvangen en ook voor stenotypist(e). De officieele Pont-diploma's worden uitgereikt door het Centraal Bureau Ii.stituut Pont (C.B.T.P.). gevestigd Balistraat 81, Den Haag. De examens worden door het geheele land van Leeuwarden tot Bergen op Zoom, van Haarlem tot Maastricht, in het open baar afgenomep. Noch dit Instituut, noch een der overige 27 in verschillen de plaatsen van het land gevestigde Instituten Pont of erkende Pont- scliolen, kunnen op die examens ook maar eenigen invloed uitoefenen. Wel leiden al dezé instellingen voor de Pcnt-diploma's op, evenals een groot aantal Rijks-, Gemeentelijke- en Par ticuliere Handelsdag- en avondscholen, Pensionaten, M.U.L.O.-scholen, enz. Aan de examens nemen per jaar een kleine 2000 candidatcn deel! De instelling zal op 2 Juli geopend worden. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma B: -B. An- naart, Oegstgeest; O. van Boclcem, Helena Maria Boekwijt, Jeanne H. A. Herenga, F. H. Warmendier, Leiden; J Pos, Oegstgeest; H. J. Postel, Jo hanna Pijnacker Hordijk, Leden. Afgewezen geen. WATERPOLO. Vrijdagavond kwart over 8 zal in de Zweminrichting „De Zijl" een vrienel s'. happelijke polowe.dstrijd gespeeld worden tusschen De Zijl I en G.Z.C. II. Gistermiddag kwart vóór 3 is op de Haven bij de Zijlpoort de 4-jarige D. D., die op een wagen gezeten was en er af viel, door een motorwielrijder aangereden. Hij bekwam een wond aan het been. Gisteravond omstreeks 8 uur is Ge 11-jarige N. K., uit de Prins Hen drikstraat, op de Maresingel spelen derwijs te water geraakt. Zij werd door den heer G. W. L. de H., die zich te water begaf, weer op het droge ge bracht. Door kunstmatige ademhaling toe te passen gelukte het de levensgeesten weer op te wekken. Gistermorgen 10 uur werd op den Witten Singel de 17-jarige, die een overtreding beging, door een agent van poltie verzocht van zijn rijwiel të stappen. Hij weigerde evenwel hier aan te voldoen en nam de beenen, rende door het Noordeinde en reed tenslotte op den hoek van de Wedde- steeg tegen een muur, waardoor hij e enwond aan de rechterpols bekwam. Procesverbaal werd tegen hem opge maakt, wegens wederspannigheid. BINNENLAND. PRINS HENDRIK OP DE PRESSA. Uit Keulen seint Wolff, dat Prins Hendrik, die dezer dagen in Keulen vertoeft voor een bezoek aan de Pres- sa, gisteren in gezelschap van den op- per-burgemeester dr. Adenauer op de tentoonstelling is rondgeleid. Hij be zocht o.a. de Hollandsche, de Spaan- sche en de Zwitsersche afdeeling van het statenhuis en woonde daarna een voorstelling bij in het theater van de Münchener Illustrierten op de Pressa. EERSTE KAMER. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de Eerste Kamer in de twee de helft van Juli nog enkele dagen zal bijeenkomen ter afhandeling van als dan in staat van wijzen verkeerende wetsontwerpen, om daarna op zomer reces te gaan. BEZOEK AAN DEN BIESBOSCH. Gistermorgen hebben een dertig le- dtn van de Prov. Staten van Zuid-Hol land een bezoek gebracht aan de in- polderingswerken in den Biesbo9ch. Na de Groote Kerk in Dordrecht be zichtigd te hebben vertrok het gezel schap per autobus derwaarts. Te ongeveer twee uur is per boot de terugreis via Willemsdorp aanvaard. Aan de excursie hebben ook deelge nomen drie bestuurders van de Ver- eeniging „De Biesbosch" en enkele gemeenteraadsleden. BOND VAN EDELMETAALVEREEN. De bond van edelmetaalvereenigin- gen beeft gisteren te Scheveningen vergaderd. Aan deze vergadering ging vooraf de algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Nederlandsche winke liers in gouden en zilveren werken, onder voorzitterschap van den heer C. II v. d. Velden, te Amsterdam. De héér Siegfried Citroen heette na mens het comité van ontvangst te 's- Gravenhage de aanwezigen welkom. De heer Steltman bracht verslag uit van een vergadering op 20 dezer te Utrecht gehouden, waarin een ver- eeniging voor winstbescherming is opgericht. In verband met het niet-aanvaarden van zijn benoeming tot bestuurslid door den heer Van Oterbrugge te Am- s' «rclam moest voorzien worden in een vacature. Gekozen werd de heer Fabrij de Jonge, te Apeldoorn. Op de algemeene vergadering van gistermiddag werden de afgevaardig den van de vereeniging in het bestuur herbenoemd. De voorzitter aanvaardde zijn her benoeming. Bij de rondvraag werd aangedron gen op maatregelen tegen het euvel der uitverkoopen en tegen het gebruik van den naam zilver voor artikelen, die niet van zilver gemaakt zijn. Ge antwoord werd, dat de nieuwe ver eeniging voor winstbesclurming deze zaken onder haar aandacht heeft. De heer Ctroen meende, dat alle ar beid van middenstand svereenigingen ten deze nutteloos en waardeloos is, en dat alleen de wet hier zou kunnen helpen en achter de wet de politie. Spr. drong aan op pogingen bij de re geering om te komen tot maatregelen als in Denemarken reeds zijn geno men. Na deze vergadering werd de alge meene vergadering gehouden van den Bond van edelmetaalvereenigingen, onder voorzitterschap van den heer C. J A. Begeer te 's-Gravenhe^e. In het jaarverslag werd geklaagd over de slapte in het edelmetaalbe- crijf met als gevolg een moordende concurrentie. Uit het financieel verslag bleek, dat ei f 878 in kas is. De begrooting werd vastgesteld met een batig saldo van f 125. Tot voorzitter werd herkozen de heer Begeer. De voorzitter zegde, naar aanleiding van het in de winkeliersvergadering besprokene, toe, dat in de eerstvolgen de bestuursvergadering de kwestie der uitverkoopen zal worden bespro ken. Ook in deze vergadering gaf de heer Steltman uit Zwolle een uiteenzetting van de oprichting van de vereenging voor winstbescberming. De voorzitter deed eenige mededee lingen over het internationale juwe- Uerscongres, dat in dit najaar te Pa rijs wordt gehouden. Bij de rondvraag werd geklaagd over het optreden van sommige waar- borg-ambtenaren, waarop de voorzit ter antwoordde, dat daaromtrent geen concrete gegevens over bepaalde ge vallen bij het bestuur inkomen. Zoo wel het departement als de inspecteur staan op liet standpunt, dat de han del beschermd moet worden. Het bondsbestuur heeft in deze richting reeds stappen gedaan en daarbij alle medewerking ondervonden. In den namiddag werd een congres gehouden, eveneens onder leiding van den heer C. J. A. Begeer, waarin deze een breede uiteenzetting gaf van den stand van het bedrijf. AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 14en Juni 1918, tot afsluiting en droogma- k ng van de Zuiderzee, zouden eenige leden gaarne vernemen, of bij de uit werking der exploitatieplannen inza ke de droogmaking van de Wieringer- meer al of niet rekening wordt gehou den met de eischen der landsverde diging in het algemeen. Énkele andere leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent de in den proefpolder te Andijk bereikte resul taten. DE VEGHTBRUG TE NIGTEVECHT. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft er den Minister van Waterstaat in een adres op gewezen, dat voor de voorgenomen herstellings werken aan de Vechtbrug te Nigte- vecht, welke waarschijnlijk 3 4 mnd. zullen duren het verkeer van alle voertuigen over genoemde brug zal worden gestremd. De bedoeling is het verkeer af te leiden over een circa een half uur verder gelegen pont van on voldoende capaciteit, bereikbaar over een practisch onberijdbaren weg. Aan gezien vele bedrijfsautohouders daar door groote schade zullen lijden, wordt verzocht een noodbrug te leg gen vóór de herstellingswerken be ginnen. DE REKENPLICHTIGHEID VAN EEN PREDIKANT. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden heeft gis teren in de procedure tusschen kerk voogden der Ned. Herv. Gem. van Oude- en Nijehorne tegen Ds. H. J. Pijnacker Hordijk conclusie genomen. De kerkvoogden hadden rekening en verantwoording van den predikant geëischt. Deze conclusie strekte tot niet-ont- vankelijkverklaring van eischers van hun vordering voor zoover aan het oordeel van het hof onderworpen, sub- sidair tot bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 3 Oct. a.s. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Bij Kon. besluit (St.bl. 204) is de schorsing van de besluiten van den gemeenteraad van Doetinchem tot het verleenen van oneervol ontslag aan den beer G. Pieterson als directeur van het egmeentelijk gasbedrijf en tot ontzegging aan hem van den toegang tot de terreinen der gasfabriek, ver lengd tot 1 Januari 1929. EEN WERELD-VERKEERS ENQUÊTE. Het P. C. W. bericht: De commissie voor verkeerswegen van de Interri'ationale Kamer van Koophandel te Parijs heeft, onder voorzitterschap van Senator Crespi, den leider van den wegendienst in Italië een vergadering gehouden, waarin op voorstel van den heer An- dré Citroën besloten werd, een enquê te over de geheele wereld te doen houden betreffende de belasting van het verkeer op den weg én alle lasten, die rechtstreeks of zijdelings op het automobielverkeer drukken, voorts omtrent de gelden, welke ten behoe ve van de verbetering van het ween net zijn beschikbaar gesteld vóór et na de komst van den automobiel, o r. trent de verschillende methoden wegenbeheer en omtrent de plan. o, tot modernen wegenaanleg. Buitenland. De onderhandelingen van Müller met het Centrum zijn mislukt. In Polen en in Egypte is een nieuw kabinet opgetreden. Trek van 350 Hollandsche families van Angola naar Zuid-West-Afrika. Een particuliere expeditie ter op sporing van Amundsen. Een nieuwe Landru-zaak, te Mar seille. Stndentenmanifestaties te Leuven. Deze enquête zal gelijktijdig in 24 verschillende landen geschieden en het rapport, dat zal worden aangebo den aan het bestuur van de Interna tionale Kamer van Koophandel en aan bet a.s. congres van die kamer, dat in Juli 1929 te Amsterdam zal ge houden worden, zal, naar men hoopt, leiden tot grooter uniformiteit in het wegenbeheer en de verkeerspolitiek over de geheele wereld. Een subcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de onder scheidene transportmiddelen en van de weggebruikers, is benoemd, tenein de de beste methoden te bestudeeren van samenwerking tusschen de spoor wegen, het automobiel-transportbe drijf en de commercieele luchtvaart. De Internationale Kamer van Koop handel zal omtrent dit onderwerp een rapport uitbrengen, dat zal worden behandeld op het van 25 tot 29 Sep tember a.s. te Rome onder presidium van senator Crespi te houden Interna tionale automobiel-congres. BUITENLAND. DE DUITSCHE REGEERINGS- VORMING. Hermann Müller bij Hindenburg. Herman Müller heeft gistermiddag den rijkspresident verslag over het verloop van zijn onderhandelingen met de voor de vorming van het ka binet in aanmerking komende perso nen en de fracties, waartoe zij behoo- ren, uitgebracht. In het desbetreffende officieele com munistische communiqué wordt ge zegd, dat de pogingen van den afge vaardigde Hermann Müller om een kabinet te vormen, op moeilijkheden zijn gestuit, doordien de centrums fractie volgens haar heden afgelegde verklaring er aan vast houdt, dat Dr. Wirth behalve het verkeersministerie ook het vicekanselierschap zal ver krijgen of anders in plaats van het verkeersministerie een politiek mini sterie, dat van binnenlandsche zaken. .Bij dezen stand van zaken ziet Her mann Müller geen weg voor onder handelingen, die succes kunnen heb ben. De rijkspresident verklaarde daar op, dat hij persoonlijk de behoefte voor de bezetting van den post van vice-kanselier, een ambt, dat in de grondwet of bet regeeringsreglement, niet als permanente instelling is er kend, niet kan inzien en overigens ook moet weigeren zich bij de uitoefening van zijn constitutioneel recht hinden- de voorschriften door een der fracties voor de samenstelling van het rijks kabinet te laten geven. Het besluit van het Centrum. De Centrumfractie uit den Rijksdag heeft gisteravond tegen 7 uur nog maals het rapport van haar onderhan delaars aangehoord, betreffende den stand van zaken in de kwestie van de vorming van de regeering. Het Centrum keurde de houding van de onderhandelaars met algemee ne stemmen goed en is eveneens een parig bij zijn opvatting gebleven, dat het Centrum geen afstand kan doen van zijn wensch ook een politiek Mi nisterie in het nieuwe kabinet te be zetten. Echter is het Centrum wel bereid, afstand te doen van den post van vice kanselier en van bet Rijksministerie van Voedingswezen, wanneer het daar tegenover ook het Rijksministerie van Arbeid niet behoeft te bezetten en bij de beide aan het centrum aangeboden t inisteries nog een politiek ministe rie krijgt. Geeft Müller-Franken de opdracht terug? Do afgevaardigde Müller-Franken nu rich he en te half tien naar den A-president hegeven, om dezen op- rapport uit te brengen. Ii sociaal democratische kringen .0 Der lijn nam men aan, dat Müller-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1