„USKIDE" vervangt Leder. „DE CENTRALE" Haarlemmerstraat 74 DAG-AGENDA. Dinsdag 3 Juli, 's av. acht uur. Pie terskerk: Orgelconcert. Maandag 27 Juli, 's av. half negen. Rest. „Den Burcht", Nieuwstraat. Ver gadering v. deelnemers a. d. 3 October- optoclit. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s.s waargenomen door de apotheken van df heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. is thans gevormd, bestaande uit de volgende personen: Mej. H. C. de Gijzelaar, directrice der Lichtbeelden Vereeniging; Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, directeur der Herv. Stadszending; Mart. Jansen, be stuurslid der organisatie voor licht beelden-avonden; Jhr. M. C. T. van Lennep, dir. Centr. Bui-, v. Inwendige Zending; Dr. R. Miedema, Amersfoort seer. comm. Godsdienstonderwijs Pro testantenbond; J. II. van Weizen, ad ministrateur Zend.-Bureau Oegstgeest en Ds. D. E. Boeke, seer. Binnenl. Ned. Bijbelgenootschap. WIE IS DE SCHULDIGE? Gisternacht omstreeks één uur is op ce Prinsegracht in Den Ha„j een 59- jarige vrouw overreden door een on bekend gebleven Indian-mo+oiTijwiel met zijspan. De vrouw werd vrij ern stig aan armen en beenen verwond en is naar het Ziekenhuis vervoerd. Het brutale was, dat de motor op het lin ker gedeelte van den weg reed met gedoofde lichten en niet stopte na het O? geluk, maar vol gas gaf. De politie verzoekt ieder, die inlichtngen kan verstrekken over deze zaak zich te v illen wenden tot afd. C van het hoofdbureau. De toestand van de vrouw was zóó. dat zij nog niet verhoord kon worden Op de plaats van het ongeluk heeft de politie een gebroken spiegel ge vonden, die aan den motor behoorde. Bij de aanrijding is deze spiegel af gebroken. Gist ochtend zijn alle ga rages te Den Haag afgezocht, naar „een motor met afgebroken spiegel", maar zonder resultaat. EEN MOOIE REIS. De haring van de te Scheveningen binnengekomen motorlogger SCH. 126 van de reederij A. van der Toorn is gisteren aan den afslag te Schevenin gen geveild. De prijzen der haring waren hoog en dit schip maakte een besomming van ruim f 10.000, hetgeen een mooie besomming is, temeer daar het nog zoo vroeg in het haringseizoen is DUITSCHE VERKEERS- PROPAGANDA. Het Duitsche Verkeersboekje No. 19 „Am Rhein und Main" (Frankfurt a/ Main, Hessen und die Taunusbader), uit de verzameling der bekende door te Reichszentrale für Deutsche Ver- kehrswerbung te Berlijn uitgegeven Duitsche Verkeersbóekjes is in een nieuw gewaad verschenen. Keurige foto's verluchten den kor ten tekst. Bovendien bevat het boekje een duidelijke kaart met de spoor- en autowegen in. dit door Hollanders zoo veel bezochte gebied tusschen Koblenz en Heidelberg. Maar bijzonder aantrekkelijk is de omslag van dit boekje,'die in een zeer fraaie, ornamentale teekening het sil houet van dien man weergeeft, die op ae mooiste stad aan den Main zijn stempel heeft gedrukt: Goethe. Achter in het boekje bevindt zich een register van alle plaatsen, die in het gidsje opgenomen en besproken zijn. Ook dit deeltje is, evenals de vroe ger verschenen Duitsche Verkeers bóekjes No. 121, bij alle reisbureaux en de Generalvertretung der Reichs zentrale fuer Deutsche Verkehrswer- bung, Park laan 28, Rotterdam, koste loos verkrijgbaar. DE VERDUISTERING BIJ DE H.T.M. Hef hooger beroep van de drie ge broeders R., die door de Haagsche Rechtbank wegens heling, in verband met de in September van het vorige jaar door den kantoorbediende bij de H. T. M., G., gepleegde verduistering van 15.000, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 13 jaar, zal voor het Haagsche Gerechtshof wor den behandeld op Woensdag 18 Juli aanstaande. Tevens zal dan worden behandeld de zaak tegen S. v. d. E., die, van de hem ten laste gelegde heling is vrij gesproken, van welk vonnis de Offi cier van Justitie in hooger beroep is Als opvolger van Dr. J. G. Schreuder in de Tweede Kamer is benoemd de heer Th. Heukels te Rotterdam, lid van Ged.Staten van Zuid-Holland, en oud lid der Tweede Kamer. der Nederlanden in réchten aan te spreken. De bedoeling is een civiel-rechtelij- ke uitspraak te verkrijgen, waarbij de staat der Nederlanden aansprakelijk wordt gesteld voor de gevolgen, die de mobilisatie heeft gehad en nog heeft voor hen, die door de geleden ontbe ringen in den militairen dienst, gedu rende de mobilisatie zijn gedupeerd, doordat zij ziek en invalide zijn ge worden of onverzorgd zijn achterge bleven. Mrs. J. S. Hoek en H. J. Sjollema te Rotterdam hebben gisteren den Staat daartoe gedagvaard. „HET VOLK". In de jongste vergadering van de Commissie van Beheer zijn tot redac teuren van „Het Volk" benoemd Hes- sel Jongsma en H. W. Geudeker, bed den tot dusver verbonden aan de re dactie van „Voorwaarts". „DE NOTENKRAKER". In haar dezer dagen gehouden ver gadering, zoo lezen wij in „Het Volk" heeft de Commissie van Het Volk besloten in het komende najaar over te gaan tot belangrijke uitbrei ding van De Notenkraker; De bedoeling is om, met behoud van het politiek-satiriek karakter, meer dere ruimte in het blad beschikbaar te stellen voor ontwikkelings- en ont spanningslectuur voor het gezin. De naam van het weekblad, die his torische beteekenis heeft, zal behou den blijven. De uitbreiding zal tot minstens 20 pagina's gaan. Voor het blad zullen voorts een aan tal nieuwe medewerkers worden ge zocht, terwijl de Leiding in handen komt van Hessel Jongsma, Wijst dit misschien ook op koers verandering? RECLAME. DE VALKENBURG MAAKT WATER. Naar men verneemt, is bij de Halcy- on-lijn te Rotterdam bericht ontvan gen, dat het achterruim van het s.s, „Valkenburg", dat, zoo men weet, op de Spaansche ust is gestrand, wa ter maakt. Het roer is beschadigd. Het weer blijft fraai, zoodat er geen gevaar voor de bemanning bestaat. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst is in de nabijheid. MOBILISATIE-INVALIDEN. Het Bestuur van den Bond van mo bilisatie-invaliden en van hun nabe staanden, te Drachten, heeft besloten, ten behoeve van zijn leden, den Staat Reuzensierk! BUITENLAND. DE DUITSCHE REGEERINGS- VORMING. Nieuwe vertraging. In het vraagstuk der vorming van liet Duitsche kabinet heeft zich een nieuwe vertraging voorgedaan, daar de centrumsfractie den eisch heeft gesteld, dat het vice-kanseliersohap door dr. Wirth zal worden bezet. Hermann Müller ontving in den loop van gisterenmiddag de beeren dr. Brauns, dr. Wirth en Von Guerard, wie hij de voor ben bestemde minis tersposten aanbood. De centrumsfractie zou gisteravond een besluit nemen, doch zooals reeds gezegd, werd toen de eisch gesteld, dat dr. Wirth vice-kanselier moest worden. De sociaal-democratische fractie vergaderde daarop om hierover een bt slissing te nemen en wachtte ver volgens op het besluit van de cen- tiumsfractic, dat echter nog niet ge nomen is. DE STABILISATIE VAN DEN FRANSCKEN FRANC. Wordt liet land duurder? De Parijsche correspondent van de „Evening Standard" is hier en daar eens gaan vragen of de stabilisatie van den franc voor de tóëristen ingrij pende gevolgen zal hebben. Overal is hem verzekerd dat niet het geval zal zijn. Misschien dat alleen een ver- licoging der spoorwegtarieven in de komende maanden er uit zal voort vloeien. Een hoteldirecteur, die dan ook een reiziger vertelt dat zijn prij zen tengevolge der stabilisatie zijn gestegen, misleidt deze. daar juist het tegenovergestelde het geval zou moe ten zijn. Koopers van buitenlandsche goe deren zijn. thans in staat contracten op langen termijn tan te gaan, iets wat zij sedert den oorlog niet konden c'oen. En het is logisch te veronder stellen dat dit de prijzen laag zal houden. DE STAKING TN DE ANTWERPSCHE HAVEN. De staking duurt voort. Met 7038 tegen 663 stemmen is door ue leden van den socialistischeii II a- vcnarbeidersbond het voorstel ver worpen tot beëindiging van de sta king. Deze uitslag beteekent niet alleen voortzetting van den strijd, doch le vens een votum van verzet tegen het bondsbestuur, dat aanneming van het vcorstel gaarne had gezien. Een internationale stakin van havenarbeiders op komst? De „Libre Belgique" zegt, dat er in den loop van gisteren zeer belangrijke besprekingen plaats hadden, daar be paalde teekenen er op wijzen, dat men staat voor een groote internationale werkstaking van havenarbeiders. In bepaalde kringen gelooft men zeer sterk, dat ook spoedig een staking te Rotterdam zal uitbreken. HET PROCES-BELA KUN. De uitspraak. In de zitting van gisteren van het pro ces-Kun, heeft de president van de recht bank Kun het woord ontnomen, omdat hij het recht van een uitvoerige verkla ring tot uitgebreide politieke uiteenzettin gen en^ propaganda voor de Sovjets ge bruikte. Rosenfeld, de verdediger van Kun, kreeg een terechtwijzing wegens zijn aan vallen op den officier van justitie. De rechtbank heeft het verzoek van den officier van justitie om de zaak met ge sloten deuren te behandelen, daar er pro blemen van buitenlandsche politiek in 't geding zouden komen, afgewezen. Na een opmerking van den president verklaarde Kun, dat hij overtuigd is, dat hij het herstel van het Sovjetbewind ip Hongarije zal beleven. Tenslotte is het proces, na tien uur ge duurd te hebben, geëindigd, nadat de pre sident Kun bij zijn verdediging het woord had ontnomen, omdat hij heftige politie ke aanvallen deed. Het hof heeft Kun veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met verzwaring van straf door harde legering. Er worden twee maanden preventieve hechtenis van den straftijd afgetrokken. Na afloop van den straftijd, zal Kun over de grens gezet worden. Hon a Breuer is wegens medeplichtigheid veroordeeld tot één maand hechtenis, met aftrek van één maand voorloopige hech tenis. Hij zal dadelijk Over de grens wor den gezet. Mayerhofer, de derde beklaagde. die Kun een kantoor verhuurd had, is vrij- HET BELGISCHE KONINGSPAAR IN DEN KONGO. Per vliegtuig naar Thysville. Koning Albert en Koningin Elisabeth van België hebben in den Kongo de streek welke door den Mayumbéspoorweg wordt doorkruist en rijk is aan plantages van allerlei aard, bezocht. Na eerst nog te Boma tè zijn teruggen keerd, vertrok het vorstelijk echtpaar van daaruit, per vliegtuig naar Thysville, waar een monument ter herinnering aan den kolonialen arbeid van generaal Thys wordt onthuld. DE „BRABANgONNE" WORDT GEWIJZIGD. Met het oog op 1930. Naar de corr. van de N. R. C. te Brus sel meldt, is aan den musicoloog Ernest Closson, leeraar aan het Muziekconserva torium te Brussel, opdracht gegeven, met het oog op de viering van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid in 1930 de „Brabangonne", welke zeer moeilijk te zingen is, en muzikaal-technisch gespro ken, veel te wenschen laat, zingbaarder en speelbaarder te maken. De regiments dokter van het 3e jagers, dr. Butaye, heeft voor een gewijzigden Fransche tekst ge zorgd. De nieuwe „Brabangonne" wordt 14 Ju li a.s. op den Franschen nationalen feest dag, voor de eerste maal in het openbaar ten gehoore gebracht te Doornik, op het feest van het „Souvenir Franco-Beige". DE TOESTAND IN CHINA. Schrikbewind in Tongsjan. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de ge- heele streek langs den spoorweg Peking Moekden, die grenst aan het kolenge- bied van Tongsjan, door de troepen van generaal Yen is bezet, terwijl het gebied vnn Kwangsjan tol Moekden door troepen van generaal Feng is bezet. Generaal Tsjang Tsjoen Tsjang zelf is te Keeping, het centrum van het kolen- gebied. Het is zijn onderbevelhebber Wang Tsji den bel uchten commandant van de gen darmerie te Peking, gedeeltelijk gelukt, zijn eisch, dat de autoriteiten van Tong sjan en de mijndirecties hem 100.000 Mexi- caansche dollars moesten betalen, door te voeren. Ook hebben deze autoriteiten 700 ton meel uitgeleverd aan de onbetaalde en uitgehongerde soldaten van Wang Tsji. Deze heeft zijn dreigementen doorgezet en de leden van de Chineesche Kamer van Koophandel gevangen gehouden, totdat zijn wenschen werden vervuld. NIEUWE ITALIAANSCHE MUNTEN. Een eigenaardig randschrift. Sedert eenigen tijd bestaan er in Italië weer zilveren munten van resp. vijf, tien en twintig lire. Al dezd munten toonen behalve den beeldenaar van koning Vic tor Emanuel III een aan het klassieke verleden herinnerende voorstelling: ade laar, strijdwagen, triomfwagen. Thans echter zijn nieuwe stukken van twintig lire vervaardigd, die eerstdaags in omloop zullen komen, waarop aan de eene zijde de beeltenis van den koning met bet randschrift: Victor Emanuel III, koning van Italië. De koning draagt op het hoofd den stormhelm, zooals die in gebruik is bij de Italiaansche infanterie. Aan de keerzijde ziet men den lictoren bundel en daaronder in mooie latijnsche karakters: „Meglio vivere un giorno da leone che cento anni da pecora", In ver taling: „Beter één dag te leven als een leeuw dan honderd jaar als een schaap". Dit eigenaardig randschrift, dat herinne ringen opwekt aan de eerste dagen der fascistische revolutie, de dagen van het „arditisme", stamt uit den oorlog. Men kan het lezen, ingekrast in een muurtje in de buurt van Vittorio Veneto; het is de ontboezeming van één der Italiaansche soldaten, die onder Diaz vochten in den grooten slag aan de Piave in 1918. KORTE BERICHTEN. De postdiefstal aan boord van de Levithan zou op reis tusschen Ameri ka en Engeland gepleegd zijn. Te Houston in Texas is gisteren de democratische conventie begonnen. De kansen van M. Smith zijn stijgen de. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg op 18 Juni 1.162.500, d.i. 12.557 meer dan de vorige week en 175.152 meer dan verleden jaar. Tot voorzitter van den gemeente raad van Parijs is met 46 tegen 20 stemmen gekozen de socialist Max Lomarchand. Het Lagerhuis heeft gisteren een amendement van de arbeiderspartij, om de accijns op suiker van 6 tot 1 stuiver te verminderen met 258 tegen 124 stemmen aangenomen. Ook de rechten op thee en benzine zijn goed gekeurd overeenkomstig het regee- ringsvoorstel. Het aantal ingeschreven werk loozen in Denemarken is in de afge- loopen week gestegen tot 39.036, tegen 53.800 in de overeenkomstige periode in het vorig jaar. De Grieksche regeering heeft een commissie benoemd, die tot taak heeft, een onderzoek in te stellen naar de met de tabaksstaking verband hou dende geschillen. UIT DE OMGEVING. BIJNSBURO. Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde Idjei Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burge meester. Aanwezig alle leden. D'e Voorz. opent do vergadering met gebed. De lezing van de notulen van de vorige vergadering wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken: Verschillende missives van Ged. St. houdende disposities op Raaklsbeslui- ten. Een mededeeJing dat JJe bijdrage van deze gemeente voor dc Gem. H.B.S. te Leiden over 1927 voor 2 leerlingen die deze school bezocht hebben, is vastge steld op f358,50. Een adres van Ged. Staten, waarbij machtiging word,t verleend tot het voe ren van een procedure inzake terug gave van verpleeggelden. Radio-Programma. WAT EB VANAVOND TE HOOREN li HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtje, geleid door m;j. S. Groeneweg, Rotterdam. Zan door: mej. C. v. d- Voorde, Rotterdam. 7.30 Gramofoonplatenconccrt. 8,00 Propaganda-avond Sprekers: Mr A. v. d. Deure, Bennekom, voor zitter v. d. Ned. Chr. Radio V r- eeniging. Onderwerp: „De b? teekenïs der Chr. Radio veren." C. A. Keuning, Wageningen, jSe- cretaris-Pennmgm. van de Ned. Chr. Radio Veresniging. Onder werp: „Bezinning". D. Liiss?hoi fluit, Mare. Bouwmeest r, orgel. Hierna Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert cloor hetOm- roep-orkest o.I.v. Nico Treep Soliste: mej. H. Pruykc-maker, piano. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O -Klok 7.15 Lezing door den hoer B. I. Gou- deket. Onderwerp„De An dent Order of Foersters". 7.45 l'olilicbcrichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting van het Kurhauste Scheveningen. Uitzending van het Solisten-Con cert. Het Residentieorkest o.I.v. Prof. Georg Schnénvoigt; Solist Nathan Miistein, viool. 9.00 Vet plicht stoppen De Bildt. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.50 Concert. Daarna laatste berichten. xo.50 Muziek. LANGENI3ERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.30 Orkest. Daarna laatste berichten. DAVENTRY. 1604 M. 5.05 Piano en oifcest. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Muziek. 6-5° Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7-35 He grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 8.50 Muziek. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 9.55 Muziek. 11.20 Muziek. 11.25 Muziek. PA1UJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen on inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tjjdens de pauzes: Peraber. Gisteren werd de nieuwe burgemeester van Vianen, de heer S. Hoogeboom, als zoodanig geinstalleerd. De loco-burgemeester, de heer W. van Riet, hangt den heer S. Hoogeboom den ambtsket en om. Een schrijven van het Centraal Bur. voor ferificatie inzake opname van kas en boeken van den Gemeente-Ontvan ger. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. B. en W. leggen over liet beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1927. Zal bij de leden van den Raad circuleeren. Inzake een adres van den lieer T. de Kluyver, inzake het bouwen van •een graanpakhuis aan de Brouwerstr., waarbij eenigszins afgeweken moet wor den van het bepaalde bij het uitbrei dingsplan, stellen B. en W. thans voor gunstig te beschikken, behoudens goed keuring van Ged. St. De zaak is na/- der onderzocht -en uitgemeten en de schuur komt nu niét op dezelfde lijn met, maar achter hot huis te staan. Het voortuintje -en het hek en de boom die voor het woonhuis staan, zullen moeten vervallen. Dit voorstel van B. en W. wordt met algem. st. aangenomen. Daarna komt in behandeling .een adres van den heer J. v. d. Vijver, in houdende oen verzoek om een rozenkas te mogen bouwen op een strook grond waarop bouwverbod ligt, in verband met het uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor de vergunning te verleenen, onder voorwaarde dat op •eerste aanzegging het gebouwde zal moeten verdwijnen, bij niet voldoen waarvan op kosten van den nalatige, de kas door de gemeente verwijderd zal worden. De heer De Haan heeft gehoord, dat het bouwerbod niet geldt voor kassen, alleen voor huizen. Hebben B. en W. dit wel eens onderzocht? De Voorz. kan zich niet voorstellen dat dit juist is. .Spr. zal het echter onderzoeken. De heer Van der Vijver vraagt of het niet mogelijk is dat de geprojec teerde weg daar ter plaatse eenigszins verlegd wordt, zoodat hij komt te leg gen voor de eene» helft op het eene en voor de andere helft op het andere .per ceel. Nu ligt hij geheel1 op het eene perceel. Spr. vraagt of B. en W. daas toe medewerking willen verleenen, na deze zaak overwogen te hebben^ De Voorz. zegt deze zaak in de vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen. Het voorstel van B. en W. wordt met algem. st. aangenomen. Betreffende een adres van den heer W. J. K. van Leeuwen, waarin verzocht wordt aan een gemeentewoning in de Burchtsteeg een bijbouw aan tè mogen brengen, stellen B. en W, vóór, gunstig te beschikken; onder voorwaarde da: alle kosten van bouw voor rekening van adressant komen, dat wanneer het Rij het niet goedkeurt, door adressant h t huis in den vorigen toestand ipoet wo.- daa teruggebracht, dat bij verlaten van

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2