BEEKMAN PRIJS VERMINDERING NIEUWE LEIDSCHE COURAHT ÜFDEEL1NGEN KOREVAflRSTRAAT KLEEDINGMAGAZIJN Jf van DINSDAG 26 JUNI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. BROEDERSCHAP VAN COMMISSA RISSEN VAN POLITIE IN NEDERLAND. Zaterdag vergaderde in huize de Bruyn te Arnhem onder presidium van den heer A. E. van Beusekom de Broederschap van commissarissen van politie in Nederland. Ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan der broederschap werd deze bijeenkomst bijgewoond door den Minister van Jus titie en mr. W. P. A. Collard. De heer J. J. A, de Koning, oud-com missaris van politie te Hilversum gaf in een feestrede een overzicht van de geschiedenis der vereeniging, daarbij wijzende op het vele, dat de broeder schap voor de ontwikkelling van het politiewezen heeft gedaan. Aan den Minister van Justitie werd het beschermheerschap der broeder schap aangeboden, aan den heer Col lard het eerelidmaatschap. Beiden verklaarden deze onderscheiding gaar ne te aanvaarden. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende voorzitter herko zen. Met groote meerderheid-, van stemmen werd afgewezen een verzoek van den bond van hoogere politie ambtenaren om fusie. In bespreking kwamen daarna verschillende politie- vraagstukken en de toepassing van verschillende wetten, o.a. de bioscoop wet, de trekhonden wet, enz. Behan deld werd een uitvoerig rapport om trent de wijziging van art. 85 der ge meentewet, waarbij de positie van den commissaris van politie min of meer in het gedrang komt. Daarna bracht de voorzitter hulde aan de heeren Terlaak, Felix en de Ridder in verband met hun ambtsju bileum. Tijdens den gemeenschappelijken maaltijd, werd de heer de Koning benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. RUDOLP H- S TICHTIN G. In de zitting van de Rechtbank te Utrecht zijn j.l. Donderdag de laatste voogdijzaken afgehandeld en staan nu alle kinderen, waarvoor de Vereeni ging tot Duurzame verzorging van Minderwaardigen, gevestigd te Utrecht (in faillissement) de voogdij uitoefen de, onder voogdij der Vereeniging tot verzorging van kinderen „De Rudolph- Stichting. gevestigd te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen heeft de heer B. Geleynse, directeur der Rudolph- Stichting,, die als officier op non-acti viteit was en weder in actieven diénst gesteld zou worden bij het 5de regi ment infanterie, eervol ontslag uit den dienst gevraagd. DE ELECTRIFICATIE VAN ZEELAND. Naar De Zeeuw met zekerheid ver neemt, zal tegen de a.s. Statenverga dering den leden een voorstel van Ged. Staten van Zeeland bereiken tot electrificatie van de Middengroep door stichting van een eigen centrale en tevens tot verleening van de noo- dige credieten om aanstonds met kracht te kunnen doorwerken. SPAANSCEE ONDERSCHEIDINGEN. De koning van Spanje heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. M. Was zink, het grootkruis in de Oorde van civiele verdiensten aan Spanje ver leend. Mr. H. J. Smidt, hoofdcommies aan dat departement, is benoemd tot commandeur in deze orde. De Spaansche gezant, graaf de Pra- dère, heeft gistermiddag in de werk kamer van den Minister de versierse len, aan deze onderscheiding verbon den, uitgereikt. Voorts is de Minister van Buiten- landscha* Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, benoemd tot ridder groot kruis in de orde van Karei III van Spanje, waarvan het versiersel dezer FEUILLETON. EINDELIJK VREDE. HOOFDSTUK V. De oüde dokter was zelf naar Ruth gegaan om haar te zeggen, dat hij Frank een paar dagen bij zich zou houden. „Hoe is het met hem?" had ze ang stig gevraagd. „O, dat zal nu wel gauw in orde komen", had de oude man ontwijkend geantwoord. „Hij was erg overstuur; maar nu slaapt hij heel gerust al een paar uur. O ja. de slag is zwaar; maar de jeugd komt dat wel te boven. En mijn goed ziekenverpleegstertie moet nu ook een beetje voor haar eigen zor gen, hoor! Hier, laat mij je pols eens voelen. Hm! ik zal je wat staalpillen zehden. Trouw innemen, hoor! En nu maar dadelijk naar bed, en goed uit slapen Laat je nu eens goed door Nènèk op passen. Ouwe, trouwe ziel! dat doet ze wat graag, hé oudje?" En hij knikte goedhartig telgen de oude vrouw, die met een glimlach ant woordde, trotsch, dat ze zoo goed Hol- landsch verstond. „Frank komt de eerste dagen, nog niet thuis; en bij mijn vrouwtje is hij goed bezorgd, dat weet je! Dus over hem geene zorgen! En laat nu al die dagen door den Spaanschen gezant is overhandigd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op de vragen van den heer De Mu- ralt betreffende opgevallen op onbe waakte overwegen antwoordde de Mi nister van Waterstaat: Op 20 Mei .1. is op den onbewaakten overweg in den Water'oosch en weg, te Apeldoorn, door trein 539 S. een wielrijder aangereden, die aan de be komen verwondingen is overleden. Op 22 Mei d.a.v. werd op den onbe- waakten overweg in den Laanweg, te Uithuizen, door trein 895 een auto aangereden en zwaar beschadigd, zon der dat de inzittenden letsel bekwa men. Op dienzelfden datum Werd op een onbewaakten. overweg te Wilnis door trein 591 een vrachtauto aange reden en zwaar beschadigd, mede zon der dat persoonlijke ongelukken plaats hadden. Een ingesteld onder zoek heeft aangetoond, iet al deze on gevallen te wijten zijn aan verregaan de onoplettendheid van de betrokke nen. In het eerste geval verkeerde, vol gens onderzoek van de politie, het slachtoffer kort vóórdat het ongeval plaats had onder den invloed van sterken drank. In het algemeen bevestigend kun nen de vragen worden beantwoord: a of het vermoeden juist is, dat deze ongevallen wel niet zouden zijn ge beurd indien de betrokken overwegen bewaakt zouden zijn geweest en b. of het waar is, dat in het geheele Duit- sche Rijk bij de hoofdspoorwegen, an ders dan hier te lande, alle openbare overwegen zijn bewaakt. Daarbij zij echter aangeteekend, dat de overwegen te Uithuizen en te Wilnis nimmer bewaakt zijn geweest en dat alle drie overwegen gelegen zijn niet in hoofd- doch in locaalspoorwe- gen, waarop met beperkte snelheid wordt gereden en de stoombel op de locomotief in werking pleegt te wor den gebracht. KERK EN SCHOOL. NED. HERT. KERK. Beroepen: Te Woudenberg, J. L. Klomp, te Capelle ad. IJssel. Te Nieuw Vennep, W. J. Keiler, te Nieuwkoop. Te Amsterdam (vac. Buenk) T. G. Hospers, te Noordwijk aan Zee. Aangenomen: Naar Oosterend Texel (toez.) M. Groenenberg, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Willige Langerak, N. Warmolts, te Wezep. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Arum, J. Los, te Oude- ga (Fr.) Te Zoutkamp, W. v. d. Heide, cand. te Ferwerd. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Zondagmorgen beeft Ds. F. W. J. van de Poel afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Tiel, waar hij ruim 8 jaar is werkzaam geweest, wegens ver trek naar den Helder. Ds. van de Poel sprak naar aanleiding van Ez. 33 33. Hierna dankte Ds. M. Prins namens de gemeente den scheidenden lee- raar voor de zorg, welke deze aan ''aar gewijd had, waarop de gemeente zong Psalm 134 3. Vele predikanten uit de omgeving woon den dezen dienst bij. Zondagavond heeft Ds. H. J. Th. Rap- pard afscheid 'genomen van de Ned. Herv. gemeente te Barneveld, naar aanleiding van den 48en Zondag van den Heidelberg- schen Catechismus. Aan het einde der predikatie werd de scheidende predikant toegesproken door den ouderling, den heer G. Mouw, namens de Christelijke scho len, door Ds. van Montfrans, als collega en door den ouderling H. J. Bos. Na Vrijdagavond door Ds.#G. H. Ker sten van Rotterdam te zijn bevestigd, met een predikatie over 2 Tim. 4:2, heeft Ds. A, van Dijke, overgekomen van Kalama zoo (N.-A.) Zondag zijn intrede gedaan bij de Geref. gemeente te Nieuw Beijer- land. Ds. A. Blink Kramer, die de vorige week afscheid nam van de Ned. Herv. ge meente te Exmorra, heeft Zondag zijn in trede gedaan te Urk, na in den voormid- dagdienst te zijn bevestigd door zijn broe der Ds. J. Kramer te Elden. andere dingen eens voor een paar da gen rusten geen gepreek of ge loop, geen huisbezoek en zi-ekenver- plegen! Slaap een paar dagen achter elkaar; en maak dan langzaam aan een kamertje voor Frank in orde. Hij zal natuurlijk Hiever bij zijne zus in wonen dan bij ons oude luidjes! Nu, Nènèk! houd de Nonah nu maar goed in bed. Bed-arrest, hoor je! en voor niemand thuis! Het was voor Ruth een weemoedig genot, de kamer, die ze vroeger voor Helena had gereed gemaakt, nu voor haar broer in te richten. Ze wist, irij zou die kamer boven elke andere ver kiezen, en in hoofdzaak liet ze alles op de oude plaats, de schilderij met den schoonen blinkenden engel, die een kind over een afgrond bij de hand leidde, boven de rustbank, waar zijn dcode gelegen had. Het was een fijne gravure, die ze als kind van haar grootmoeder had gekregen, en die ze in Heiena's kamer had gehangen, daar ze met blijdschap het mooiste had afgestaan om de geliefde van haar broer een hartelijk welkom aan te bieden. In den anderen hoek, dicht hij het venster, vanwaar men een heerlijk uitzicht had op cle blauwe b<rgen, plaatste ze zijn schrijftafel, en in haai vrije oogenblikjes borduurde ze een lijst om Helena's portret, een eenvoudige smaakvolle lijst met witte leliën op zwart fluweel, waarna ze Let portret op de schrijftafel plaatste- De heer D. Zwart, theol. cand. te Oos- ternijkerk, die een beroep aannam van de Geref. kerk te Oudemirdum, heeft Zon dag aldaar intrede gedaan, na te zijn be vestigd door Ds. J. Douma, te 's-Graven hage. Ds. J. Attema, Geref. pred. te Stads kanaalPekelderweg, heeft Zondag af scheid genomen wegens vertrek naar Wol- vega, waar hij door Ds. G. Kerssies te Wil- dervank tot zijn dienstwerk zal worden ingeleid. Ds. W. van Dooren, te Nieuwveen, heeft Zoiidag afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds. van Doo ren nam een beroep aan naar Oostzaan, waar hij door Ds. C. Met te Oost Zaandam zal worden bevestigd. Ds. R. B. Evenhuis, predikant bij de Ned. Herv. Evangelisatie Vereeniging te Winschoten, is Zondag door Dr. M. C. Slo- temaker de Bruint te Hoogkerk beves tigd als predikant der Ned. Herv. gemeen te te Noordhorn, die door het vertrek van Ds. P. C. P. van-Eikel was vacant gewor den. Da. Evenhuis deed des middags zijn intrede. Ds. A. Kardolus, Ned. Herv. predi kant te Suameer, die her beroep naar Maasland heeft aangenomen, heeft Zon dag van zijn Gemeente afscheid genomen. Zondag heeft de Ned Herv. predi kant Ds. J. S; Hartjes ie Rilland-Bath van zijn gemeente afscheid genomen. In. zijn nieuwe gemeente VlisSingen hoopt hij 1 Juli intrede te doèn; Dr. W. H. GISPEN. Dr. W. H. Gispen W.H.zn., die j.l. Vrij dag promoveerde aan de Vrije Universi teit op een dissertatie over de Indirecte gegevens betreffen-le den pentateuch in de Psalmen, verdedigde daarbij o.m. de volgende stellingen: I. De indirecte gegevens, die wij voor het bestaan van den Pentateuch als zoo danig in de Psalmen vinden, bieden als terminus ante quem de jeugd van David. II. De Graf-Kuenen-Welhausensche hy pothese wordt door de in het boek der Psalmen gevonden feiten weersproken. IV. De dichters van dé Psalmen 78, 105 en 106 citeeren onafhankelijk van elkan der rechtstreeks den Pentateuch. VI. Aan Micha 41—3(4) dient de priori teit te worden toegekend boven Jes. 2:2 tot 4. VII. De brief van Paulus aan de Romei nen is gericht aan een gemeente, die voor het grootste gedeelte uit Christenen uit de heidenen bestond. IX. De aflaatpraxis dér Roomsche Kerk in de Middeleeuwen dankt haar bloei vooral aan de kruistochten. XI. Het toekennen van een anderen dan den letterlijken zin aan eenig Schriftge deelte is alleen geoorloofd op grond van exegetische argumenten. XIV. Een uitvoerige behandeling van Geref. standpunt ten opzichte van de H. Schrift, in aansluiting aan wat de Drie Formulieren van Eenigheid te dezen op zichte bieden, is in den tegenwoordigen tijd een dringende eisch, aan de catechese gesteld. XV. Een nieuwe vertaling der H. Schrift verdient de voorkeur boven herziening van een reeds bestaande vertaling. XVI. Elke plaatselijke Kerk houde baar liturgie zoo sober mogelijk. XVII. Het is niet aan te bevélen een die- naai- des Woords. geheel van ambtelijk huisbezoek vrij te stellen. XVIII. De toepassing in een preek moet met het verklarend gedeelte een onlosma kelijk geheel vormen. Ds. H. H. SCHOEMAKERS. Heden herdenkt Ds. H. H. Schoemakers, de nestor der Geref. predikanten te Kam pen, zijn 30-jarige ambtsbediening. y Ds. Schoemakers werd 30 Sépt. 1873 ge boren en studeerde aan de Theol. School te Kampen. In 1898 werd hij candidaat om 26 Juni van dat jaar te Dirkshorn het predikambt te aanvaarden. Vandaar ver trok hij in 1901 naar Workum, welke standplaats in 1908 met Alblasserdam werd verwisseld. Sedert 5 April 1914 dient Ds. Schoemakers de Kerk van Kampen. Ds. Schoemakers is curator der Theol. School voor Overijssel, alsook Deputaat voor art. 11, 49 en 79 K. O. vanwege de Part. Synode van Overijssel en voor art. 49 K. O. vanwege de classis Zwolle. HET CALVIJN-MUSEUML De voorbereidende maatregelen voor den bouw van een Calvijn-Museum in Eindelijk brak de dag aan, dat hij zou. terugkomen. Hoe zorgvuldig had Nènèk overal geveegd, en nam ze voorzichtig het kleinste stofje af. Ze was van kléin af bij Europeanen ge weest, en wist, hoe gaarne Ruth alles helder en zindelijk zag. Ruth had éenige half ontloken ro zen in een klein vaasjé naast Heie na's portret op de schrijftafel ge plaatst; en met weemoedigen glim lach zag ze het vertrek rond. Hoe gaarne had Helena naar den engel ge keken, die zoo mooi uitkwam tegen den donkeren achtergrond. Ruth bleef voor de schilderij staan. „Zij zijn als engelen Gods in den he mel", had Hij gezegd, die uit den he mel was nedergedaald. O hoe hoopte zij, dat de plaat voor hem als een openbaring mocht zijn uit die onzicht bare, wonder9choone wereld! Kon hij haar slechts even zien in diè heerlijk heid, schooner dan eeriige mensclie- lijke voorstelling! „Mijn Heiland, laat hem die on zichtbare wereld zien!" smeekte zij. „Overtuig hem, o overtuig hem van ric. werkelijkheid van Uw bestaan! Wat kan ik? O ik ben zoo onbekwaam, zco machteloos, zoo dom! Ik kan hem niet overtuigen. Ach, help toch mijn armen Frank!" Ook op het kerkhof waren de zicht bare bewijzen van haar fijngevoelige liefde. Frank zag het met diepe aan doening in het kruis van witte bloe- Noyon zijn, nadat enkele moeilijkheden uit den weg waren geruimd, opnieuw ter hand genomen. De Vereeniging ter beoefe ning van de geschiedenis van het Fran- sche Protestantisme had in 1924 een stuk land verworven, waarop voor den oorlog een hotel stond. Een der kamers van dit hotel gold voor het vertrek, waarin Cal- vijn geboren zou wezen. Een nieuwe aan leg van straten noodzaakte tot ruiling van dit terrein met een ander, waarvan de overlevering zeide, dat daarop het oude huis van Calvijn zou gestaan hebben. Het plan is nu om op deze plaats een huis te bouwen in den stijl der veertiende eeuw, overeenkomstig een oude plaat, welke het geboortehuis van Calvijn zou weergeven. De Fransche regeering staat tegenover dit plan sympathiek. BALDADIGHEID DER NEDERLANDSCHE JEUGD. Het Bestuur der Vereen, voor Vreemde lingenverkeer „Breda Vooruit" heeft aan alle schoolhoofden te Breda een omzend brief gezonden. „Op de laatste vergadering der Alg. Vereen, voor vreemdelingenverkeer werd" aldus „Breda Vooruit", door den heer H, ter Hall nog eens met klem gewezen op de ergerlijke baldadigheid van onze Ne- derlandsche jeugd, en daarbij het geval in herinnering gebracht van mej. Doran- ge, die te paard een tocht maakte van Pa rijs over. België, Nederland naar Berlijn en te Rotterdam, bij wijze van welkom, door de jeugd werd ontvangen met straat- steenen en modder, zoodat zij slechts on der politiegeleide haar tocht kon voort zetten. U zult bet met ons eens zijn, dat een dergelijk optreden van ónze straatjeugd voor ons volk beschamend is, temeer daar men, wanneer men buitenslands vertoeft, kan waarnemen, dat de jeugd zich daar geheel anders gedraagt en vandaar dan ook dat nimmer klachten van doortrek kende reizigers worden vernomen. Nu het drukke reisseizoen voor de deur 9taat, meenen wij niet beter te kunnen doen dan uwe gewaardeerde en onmisbare medewerking in te roepen om, voor wat Breda betreft, dit kwaad zooveel mogelijk te bestrijden en te beteugelen. Wij hebben de overtuiging dat wanneer de school kinderen er eens op werden gewezen, dat het niet aangaat iemands eigendom te be schadigen of te vernielen, bet wel zeer on beleefd is iemand door hinderlijke nieuws gierigheid lastig te vallen, dat toeters en claxons geen speelgoed zijn, maar dienen voor de algemeene dus ook hunne veilig heid, dat dan binnen korten tijd die klachten tot het verleden zullen behoo- ren. Daarom verzoeken wij u door dezen beleefd doch dringend uw onderwijzend personeel te willen verzoeken eenige ma len per week enkele oogenblikken aan dit onderwerp te willen wijden; daarbij gaarne aan zijn paedagogisch inzicht overlatend op welke wijze dit zal geschie den. OOK GEEN PRETTIGE VERHOUDING. Donderdagmorgen moest de Prinses Ju- liana9Chool aan de Fahrenheitstraat in de Watergraafsmeer met hulp der politie ontruimd worden. Eenige pro-schoolhoofd menschen waren de school binnen geko men om het hoofd bij te staan. Het school bestuur gelastte toen den ouders het ge bouw te verlaten. Dit geschiedde door den „sterken arm". Kinderen werden uit de banken gehaald en meegenomen. De school werd voor dien morgen ge sloten. Donderdagmiddag en Vrijdag den geheelen dag werd evenwel weer gewoon les gegeven. LUCHTVAART. HET REDDINGSWERK AAN DE POOL, Noblie over zijn redding. De commandant van de „Citta di Milano" zond om 1 uur gisterochtend een draadloos telegram van den vol genden inhoud: Het was luitenant Lundborg, toen hij de eerste maal bij de groep van Nobile was geland, onmogelijk den chef- mecanicien, Cecioni, mee te ne men, wijl deze te zwaar was. Om die reden heeft Lundborg dan ook, bij zijn tweede vlucht naar No- bile's kamp, zelf geen mecanicien meegenomen. men, dat op den grafheuvel lag. Ze bad reeds gegist, dat hij zich het eerst daarheen zou begeven, en dat hij daar 't liefst alleen zou zijn. Lang vertoefde hij daar, terwijl de laatste zonnestralen de zerken om hem heen vergulden. Met een pijnlijken zucht blikte hij om zich heen, en merkte hij op, hoe schoon de aarde was, hoe prachtig het donkerblauw van de bergtoppen afstak tegen het purper van den avondhemel. Eene schoonheid, die het hart doorvlijmde. Toch was zijn smart kalm. Hij had zich een nieuw levensdoel voor oogen gesteld, en hij wilde moedig zijn. Er was iets om vcor te leven. In de dagen, dat hij uitgeput in dok ter Steenbergen's woning vertoefde, had de gedachte aan Ruth hem tel kens en telkens weer bezig gehouden, de trouwe zuster met haar edel hart, die zooveel voor hem had opge offerd. Zijn vader had hem op jeugdigen k-eftijd reeds naar Nederland gezon den, en zijn vurig verlangen was, dat zijn eenige zoon voor dokter studeeren zou. Ook Ruth wenschte hij een goe de opvoeding te geven, het aan hare eigen keus overlatende, wanneer ze tot jaren des onderscheid zou geko men zijn, of ze onderwijzeres zou wil len worden, of wel zich aan de muziek zou willen wijden, waarvoor ze van jongs af buitengewone aanleg had, RECLAME m IN ALLE wm (Intusschen is de tweede vlucht, zoo als men weet, minder goed afgeloopen Bij de landing kwam het toestel met het ruwe ijs zoodanig in aanraking, dat het landingsgestel beschadigd werd en Lundborg niet meer kon op stijgen, zoodat de moedige redder op zijn beurt thans op redding moet wachten. De Zweedsche regeering zal intus schen, zooals gemeld, een tweede Fok ker C-V, eveneens op ski's, naar Spits bergen sturen, welk toestel dan zal trachten de redding voort te zetten). Nobile heeft in een gistermiddag, om 2 uur, uitgebracht rapport het vol gende bekend gemaakt „Toen gisteren luitenant Lundborg bij onze tent landde, heb ik hem ge zegd, eerst Cecioni te vervoeren, daar na Behounek, vervolgens Troiani, dan mijn persoon en vervolgens Viglieri en Biagi. Lundborg weigerde en deelde mij mede, bevel te hebben gekregen, on middellijk eerst mij mee te nemen, daar ik nauwkeurige aanwijzingen ge ven moest voor de opsporing van de anderen. Hij bleef aandringen en ook mijn kameraden drongen er met klem op aan, dat ik het eerst zou vertrekken. Dat zou hen kalmer stemmen voor alle gebeurlijkheden. Aldus heb ik met tegenzin, ook al om vertraging te vermijden, moeten toegeven. Voor mijn vertrek droeg ik 't commando over aan Viglieri, die zich dit ten zeerste waardig toonde. Het moreel mijner kameraden is zeer goed. Ik hoop hen spoedig hier terug te zien, en ik hoop, dat de God delijke Voorzienigheid mij ook zal •toestaan de anderen weer te zien". De toestand van Nobile. De commandant van de „Citta di Milano" seinde het volgende rapport omtrent Nobile's toestand: Onvolko men breuk van het rechter scheen been, verwringing van den rechter voet met peesverscheuring, sterke kneuzing aan de derde rib met een krachtige bloeduitstorting. De genezing zal ongeveer zes weken duren. Nog een geredde. Een telegram uit Stockholm meldt, dat luitenant Tornberg gistermiddag een geslaagde landing op het ijsveld van de groep Nobile gedaan heeft en het hem gelukt is den eveneens ge wonden hoofdmachinist Cecioni te redden. 'sAvonds zijn zij op de Citta di Milano aangekomen. Tornberg meldde, dat het ijsveld 400 M.»lang is en 300 M. breed eh dat er een hard bevroren sneeuwlaag op ligt. van ongeveer 45 c.M. dikte. Hij heeft naar Stockholm geseind, dat za. lichte vliegtuigen, b.v. van het Baby Moth type op sommige punten van den sneeuwkant wel een landing kunnen wagen, met meer kans van slagen, dan voor grooter machines. Het levensmiddelentransport voor Nobile. De correspondent van het persbu reau Vaz Dias seinde gisteravond uit Tromsoe, dat het beoogde doel wordt Maar mijnheer Van Ende stierf, toen Ruth nog pas zeven jaar oud was. Grootmoeder, die sedert den dood van mevrouw Van Ende de ledige plaats in huis had ingenomen, en die nu tegelijk ook de vaderzorg zich op de schouders zag gelegd, had gewacht, tot Ruth de lagere school had door- loopen, en legde haar toen den stand van zaken bloot. Het veertienjarig meisje had een nadenkend karakter. Droefheid had haar opgevoed, en Grootmoeder be greep het diepzinnig hoofdje, met wie ze alles veel beter kon overleggen dan met menig volwassene. Dokter Steen bergen was ver weg, op de Buitenbe zittingen. Hij zou anders zeker den stand van zaken geraden hebben, en uit eigen middelen een anderen uit weg hebben gevonden. Maar hulp vragen, dat deed Grootmoeder nooit. Ze mocht in eenvoudig geloof alles zoo aan haar Hemelschen Vader over laten. Als hij wenschte, dat Ruth een geleerde opvoeding zou ontvangen, dan zou Hij er ook de middelen toe geven. „ïluüi, mijne lieveling!" had ze ge zegd, „je bent nu oud genoeg om alles te begrijpen, en ik wil je graag zelf la ten beslissen. Kijk eens! wat Papa na gelaten heeft, zal juist genoeg zijn, Frank zijn studiën te laten voltooien. Ik heb alles goed nagevraagd en uit gerekend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5