CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d® JAARGANG DINSDAG 26 JUNI 1928 NUMMER 2470 IEDWE LEIDSGHE CODRANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal. I 2.50 Per weekJ 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. De politieke kant. Er is aan de kwestie betreffende den grondslag Ier Vrije Universiteit, waar omtrent het bekende rapport van de Commissie Anema, Dijk, Van Dijk. Ferwerda, Grosheide, Heemskerk, Idenburg, Ridderbos en Schouten ver scheen, een politieke kant. Tot heden vermocht de Kerkelijke kwestie, die zich concentreerde om de Asser leer- beslissing, geen scheur te trekken in de samenwerking van verschillende groepen van Calvinistische levensop vatting op ander terrein. In de poli tiek, op schoolgebied, ook aangaande de Vrije Universiteit, kon men nog geregeld samenwerken. Thans wordt ook hier gemorreld aan de fundamenten van dit gebouw. Wij spraken ons reeds eerder uit voor het houden van deze kwestie bui ten den engeren kring der Universi teit. Wij meenen ook dat de strekking van het rapport daarop wijst. Anderen echter dringen aan op een verder gaande uitspraak. Men wil ook van de Professoren en Lectoren eischen een zich conformeeren aan het besluit der Synode. Vergissen wij ons niet, dan is het geen Ds. H. C. van den Brink van Zand voort in „Woord en Geest" schrijft een reactie daarop: „Zijdelings zoo zegt Ds. van den Brink doelt de tweede conclusie op de gereformeerden, die het met As sen niet eens zijn, en hun wordt hier in een gevoelen toegedicht, dat nie mand hunner heelt. Ik ben ervan overtuigd, dat zij allen met deze twee de conclusie het roerena eens zijn: en dat, om slechts één hunner te noemen, dr J. G. Geelkerken, wanneer hem ge vraagd werd die conclusie te* onder teekenen, geen oogenblik zou aarze len, om er zijn hand onder te zetten. Doch daarom te meer moet de eisch gesteld, dat onomwonden worde ver klaard: in deze conclusie wordt niet gedoeld op de gereformeerden die het met Assen niet eens zijn. Nu* alge meen, slechts op een enkele uitzonde ring na, de indruk wordt gewekt, dat dit wel het geval is, kan niemand, die ervan houdt klaren wijn te schenken, iets tegen het voldoen aan dezen eisch hebben. Met nadruk spreek ik dan ook uit: indien de tveede conclusie vordt aan vaard zonder een nadere verklaring in hierboven aangegeven zin, dan snijdt men het tafellaken tusschen de V.U. en ons zoo beslist mogelijk door. Ook van deze zijde wil men dus een nadere verklaring en indien deze niet gegeven wordt, aldus ds. v. d. B. ver derop in zijn artikel, zullen hij en zijn medestanders zich moeten „ont trekken". Het komt ons voor, dat noch het een noch het ander moet geschieden. Het kerkelijk conflic mag hier geen scheiding brengen. Als Dr. Geelkerken de conclusie zou kunnen onderteeke nen dan behoeft ook het tafellaken niet te worden doorgesneden als er geen nadere verklaring van „niet be doeld" verschijnt. Waarom toch die scherpte? Hier dreigt een groot gevaar, ook van politieken aard. V Mistlampen. Gisteren heeft ons hoogste rechts college, de Hooge Raad, een arrest ge wezen, dat jammer genoeg geen regel gevende beslissing is. De zaak was deze. In een der Zeeuwsche Kantonge rechten was een automobielbestuur der verbaliseerd, omdat hij z.g. Philips mistlampen gebruikte, terwijl politie en justitie van meening waren, dat deze lampen niet het bij mist voorge schreven „wit licht" uitstraalden. Hier was strijd tusschen den amb tenaar van het Openbaar Ministerie, die vorderde ontslag van rechtsver volging op grond van de onmogelijk heid, om dit art. 16, eerste lid, van de Motor- en Rijwielwet op te volgen en den kantonrechter, die een veroordee- lend vonnis velde. De veroordeelde ging in hooger be roep bij de rechtbank te Middelburg. Hier vroeg de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis, maar de Rechtbank sprak verdachte vrij. Van dat vonnis ging de Officier in Hooger Beroep en vroeg cassatie bij den Hoogen Raad. Dat verzoek is thans afgewezen. Wij zeiden, dat dit jammer is. Hier toch was een gelegenheid ge weest, om nu eens van ons Hoogste rechtscollege te vernemen, wat nu wel een voldoend helder wit licht uitstra lende lantaarn is. Helaas, thans blijft de meening van den Kantonrechter met den Officier van Justitie bij de Rechtbank, die de mistlampen onvoldoende vinden. Tegenover hem de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kan tongerecht, die met de Rechtbank zeggen, dat dit niet is uit te maken. Zoo blijven wij maar in het cirkel tje ronddraaien. STADSNIEUWS. PROF. VAN WYK. De Senaat der Leidsche Universi teit heeft in een zijner laatste verga deringen voor het studiejaar 1928'29 tot zijn secretaris benoemd Prof. Dr. N. van Wyk, hoogleeraar in de Balto- Slavische talen. Prof. Dr. P. Ehrenfest, die volgens het rooster voor deze benoeming in aanmerking kwam, heeft gemeend, daarvoor te moeten bedanken* WAARSCHUWING. Naar ons ter oore kwam, zijn enke le openbare onderwijzers bezig, om in de omgeving van de Heerenstraat Tuinstadwijk ouders van op Christe lijke scholen geplaatste leerlingen te bezoeken. Doel van het bezoek is: de ouders te bewegen hun kinderen te doen overgaan naar de openbare school. Allerlei lasterpraatjes over het la ge gehalte van het Christelijk onder wijs vormen de argumenten, waarmee de ouders bewerkt worden. Wij waarschuwen belanghebbende ouders voor deze heeren en kunnen nog mededeelen, dat wellicht het feit, dat een mogelijke opheffing van een der openbare scholen in die wijk over wogen wordt, waardoor enkele onder wijzers op wachtgeld komen, de drijf veer is van deze actie. Laten zij, als zij bezoeken krijgen, aan de heeren vragen hoe hun namen zijn en van het bezoek onmiddellijk mededeeling doen aan het Hoofd der Christelijke school waar hun kjnderen ter school gaan. Wanneer de betrokken personen niet ophouden met leugenachtige en lasterende mededeelingen te doen, zullen wij de vrijheid nemen, hun na der aan de kaak te stellen. MEJ. C. COOL f Pn den ouderdom van 53 jaar is hier ter stede overleden Mej. Catha- rina Cool, assistente aan 's Rijks her barium, een der beste paddenstoelen kenners van Nederland. «In woord en geschrift heeft zij al tijd geijverd voor de verbreiding van de kennis der zwammen onder ons volk. Talrijk zijn de tentoonstellingen, die met haar hulp zijn gereed gekomen; talrijk zijn de excursies, tot welker welslagen zij zooveel heeft bijgedragen Een aantal afdeelingen der Ned. Nat. Hist Vereen, is haar in dit opzicht grooten dank schuldig. Bekend is ook haar paddenstoelen- boekie, in samenwerking met Dr. van der Lek geschreven. Natuurlijk was zij een der steun pilaren der Ned. Mycologische Veree- niging, waarvan de „Mededeelingen" van elk jaar getuigenis afleggen; men kon daarin steeds, evenals in het Ned.- Kruidkundig Archief, en soms ook in de Levende Natuur, uitvoerige lijsten van zeldzame en voor ons land nieuwe soorten vinden, die zij. als conservatrice van den Ned. Myc. Ver., in grooten getale toegezonden kreeg. De kroon op haar werk is wel de monographie over de Nederlandsche Clavariasoorten, in de „Mededeelin gen". van Maart 1928 verschenen. Wat zij gedaan heeft is van blijven de waarde voor de Nederlandsche floristiek; en daarom zal haar naam, ook nog, wanneer een jongere gene ratie de tegenwoordige mycologen, die haar beminnelijkheid en hartelijke omgang ervaren en gewaardeerd heb ben, vervangen heeft, door de padden stoelenkenners met eere genoemd blij ven. Gistermiddag om één uur, had op Rustoord te Nijmegen de ter aarde bestelling plaats van haar stoffelijk overschot. Familieleden, vriendinnen en vrien den en vereerders omringden het graf. Aan de groeve werd gesproken door Dr. J. S. Meulenhoff uit Zwole, voor zitter der Ned. Mycologische Vereeni- ging, verder door Dr. Gerhardt uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur der Ned. Natuurhistorische Vereeni- ging en Dr. Birnie namens de afdee- ling Rotterdam van laatstgenoemde vereeniging. Allen getuigden, dat het verschei den van Mej. Cool voor genoemde ver- eenigingen een groot verlies is uit we tenschappelijk oogpunt, maar ook, om dat met haar een lieve vrouw, een hoogstaand mensch is heengegaan, en een trouwe vriendin voor degenen die met haar omgingen. Voor wat zij voor de vereenigingen heeft gedaan, brachten de sprekers haar dank met het leggen van bloe men op het graf. Nadat nog een neef woorden van groote waardeering en genegenheid had gesproken, zeide de heer Donatz dank voor de eer, de overledene bewe zen. INSTITUUT KERN. Hét bestuur van het instituut Kern te Leiden heeft gedurende het schooljaar 19271928 cursussen in levende Ooster- sche talen georganiseerd, berekend op de praktijk en in de eerste plaats bedoeld voor allen, wier werkkring een korter of langer verblijf in het Oosten meebrengt. Daarbij is getracht, door middel van een leergang van in den regel zes maanden, een grondslag van taalkennis te leggen, waarop kan worden voortgebouwd, als men eenmaal in het land zijner bestem ming is aangekomen. Een commissie, door het Bestuur van het Instituut aangewezen, vond een aan tal competente personen bereid om on derwijs te geven in verschillende talen van het Oosten. De bedoelde docenten waren in het algemeen personen, welke zich met de door hen te onderwijzen ta len vertrouwd hadden gemaakt door mid del van een langdurig verblijf in de lan den, waar die talen gesproken worden. Zij waren dus in staat, gedurende hun on derricht menigen nuttigen wenk te geven omtrent zeden en gewoonten der betrok ken volken. Te Leiden werd van de aangeboden ge legenheid gebruik gemaakt voor Arabisch, Armeensch, Chineesch, Hindoestani, Ja- vaansch en Maleisch, in ieder van die ta len door een tot vier personen. Te Amsterdam meldde zich een veel grooter aantal aan, t.w.-48 voor Ja- vaansch (op 6 na, allen leerlingen van de school voor Suikerindustrie) en 11 voor Maleisch. Het gevolg daarvan was, dat voor het Javaansch overgegaan moest worden tot splitsing in twee groepen, waarvan de eene onderwijs kreeg in ge noemde school en de andere in het Ko loniaal Instituut. De Directiën van beide instellingen wa ren zoo welwillend, ook voor eventueele cursussen in het schooljaar 19281929 een vertrek beschikbaar te stellen en waar, niettegenstaande de ondervonden bezwa ren, de verkregen resultaten toch voldoen de bevredigend werden geacht, heeft het Bestuur van het Instituut Kern besloten, opnieuw de gelegenheid open te stellen tot het verkrijgen van onderwijs in leven de Oostersche talen en wel de volgende: Voor Azië: Arabisch door prof. dr. A. J. Wensinck en mr. J. H. Kramers, Leiden, terwijl het vooruitzicht bestaat, dat een Arabier (taalkundige) tijdelijk aan de cursussen in 't Arabisch zal kunnen wor den verbonden. Turksch door mr, J. H. Kramers te Leiden; Nieuw Grieksch door prof. dr. D. C. Hesseling, Leiden; Ar meensch door dr. V. F. Büchner, Leiden en Perzisch behalve door laatstgenoemde ook door mr. J. H. Kramers, Leiden. Voor-Indië: Hindoestani (Oerdoe) en Hindi door prof. dr. J. Ph. Vogel, Leiden. Verre Oosten: Chineesch (Mandarijn en Emoisch) door J. J. L. Duyvendak, Lei den, Chineesch (Cantoneesch), ook begin selen der Chineesche schrijftaal en Emoisch door J. Th. Moll, Amsterdam; Japansch door prof. dr. M. W. de Visser, Leiden. Indische Archipel: Maleisch door H. A. von Dewall, Den Haag, H. Ismail, Leiden en J. Lameyn, Den Haag. Sumatra: Atjehsch door H. T. Damsté, Oegstgeest, Menangkabausch door L. C. Westenenk, Den Haag. Java en Madoera: Javaansch door G. v. d. Veen, Naarden, A. H. G. Walbeehm en M. Prawira Atmadja, Leiden. Celebes: Makassaarsch door G. Maan te Den Haag. In het prospectus voor 19271928 wer den ook eenige talen en dialecten opgeno men, waarvan de kennis slechts in zeer speciale gevallen zal worden begeerd. Daar deze thans niet meer zijn vermeld, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat desgewenscht leiding bij de studie ook van andere dan de bovengenoemde talen kan worden verstrekt. Daartegenover staat een aantal talen, waarvan de groote practiscbe waarde niet kan worden betwijfeld. In dit verband worden genoemd het Arabisch, Perzisch, Nieuw Grieksch, Hindoestani, Goedjerati, Chineesch, Japansch, Maleisch en Ja vaansch. Bij voldoende deelneming zullen alhier en te Amsterdam cursussen worden ge opend voor de hierboven genoemde talen. Deze taalcursussen zullen aanvan gen begin Oct. van dit jaar en plaats heb ben alhier in het Instituut Kern (Gebouw Gravensteen) of in een ander lokaal en te Amsterdam in het Koloniaal Instituut en, zoo noodig, ook in de School voor Suikerindustrie. In het algemeen is bet ongewenscht, dat tusschentijds deelne mers tot deze cursussen worden toegela ten. De hoop wordt uitgesproken, dat het ook mogelijk zal blijken, in andere steden taalcussussen te organiseeren, liefst in samenwerking met bestaande instellingen zooal9 de Technische Hoogeschool te Delft en de Handelshoogeschool te Rot terdam. De kosten der taallessen zijn bij voor uitbetaling te voldoen en bedragen 25 per cursus. Voor ingeschrevenen aan de Hoogeschool te Leiden is dit bedrag ge steld op 10. Het adres voor aanmelding is: Den heer R. A. Kern, Wite Singel 35, Leiden. Voordrachten. Het ligt in de bedoeling ook gedurende dezen cursus, mits bij voldoende belang stelling, enkele series van een beperkt aantal voordrachten te doen houlen, die ten doel hebben, naast de te geven taal cursussen, de kennis van het levende Oosten te bevorderen. Bij voorkeur zul len daarbij onderwerpen worden behan deld, die kunnen worden geacht, eenig actueel belang te bezitten. Aan de toelichting is ontleend: Arabisch, Perzisch en Tnrksch. Deze drie talen zijn de groote cultuur talen van de Mohammedaansche volken in het naburige Oosten. Hoewel ;n gram- maticalen bouw oorspronkelijk niet. of slechts in de verte onderling verwant, heeft de Islam op deze talen een zeer dui delijk stempel gedrukt. De taal van den Koran, het Arabisch, heeft den woordenschat van het Perzisch en het Turksch met een groot percentage Arabische uitdrukkingen verrijkt zoodat men kan zeggen, dat deze talen een aroot gemeenschappelijk Mohammedaansch vo cabularium hebben. Om deze reden is eenige elementaire kennis van het Ara bisch onmisbaar voor hem, die een meer dan oppervlakkige kenni9 wil verkrijgen van een der andere genoemde talen Het zelfde geldt natuurlijk ook voor wie zich practisch een der in Mesopotamia Syrië, Egypte en Noord-Afrika gesproken Arabi sche dialecten wil eigen maken. Deze dia lecten hebben zich uit het klassiek Ara bisch verder ontwikkeld. Anderzijds kan echter de kenn"«' van een of ander Arabisch dialect in geen ge val helpen om zich in een van de genoem de landen verstaanbaar te maken. Zoowel in Turkije, als in Perzië is, naast eenige theoretische kennis' van het Arabisch, de vertrouwdheid met de daar bestaande verkeerstalen een eerste ver- eischte. Vooral nu de nationalistische stroomingen na den oorlog in die gewes ten het gebruik van de landstaal veel meer op den voorgrond hebben gebracht in allerlei gevallen, waar men zich vroe ger van een Europeesche taal bedienen kon of zelfs het gebruik van een vreem de taal was uitgesloten, is de kennis van die landstalen zoo goed als onmis baar geworden voor wie daar met vrucht als handelsman, als consulair ambtenaar of als diplomaat werkzaam wil zijn. De toelichting geeft verder een over zicht van het Nieuw-Grieksch, de Voor- Indische talen, het Chineesch en Japansch en de talen van den Indischen Archipel, die op dezelfde wijze in het prospectus 19271928 beschreven zijn, en toen door ons vermeld. De commissie ad hoe bestaat uit prof. dr. J. Ph. Vogel, dr. J. J. L. Duyvendak, mr J. H. Kramers, de heer R. A. Kern en de heer H. T. Damsté. INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. de Prins, Beschermheer van het Interna tionaal Astronomisch Congres, dat van 513 Juli wordt gehouden, zich alsdan buitenslands bevinden en daar door de officieele opening niet kun nen bijwonen. BAZAAR VOOR HET TEHUIS VOOR VROUWEN. Het Tehuis voor vrouwen, Nieuw- steeg Leiden, heeft jaarlijks te kam pen met een tekort. Teneinde dit aan te zuiveren, heeft zich een damescomité gevormd, dat zich voorstelt op 17 Sept. a.s. in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een ba zaar te houden. Binnen enkele dagen zullen circu laires rondgezonden worden met het verzoek om een bijdrage in geld of van een handwerk of iets anders, wat bij een bazaar gebruikt kan worden. Omdat het wel zeer te betreuren zou zijn, indien het bestuur van. het Te huis, waarvan het nut zeker niet ge ring geacht mag worden, blijvend be lemmerd zou zijn in de uitvoering van zijn werk, hoopt het Comité, dat velen zich geroepen zullen gevoelen een bij drage te zenden. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor B alle candidatcn, n.I. J. A. Boorsma te Geertruidenberg, A. Rauws en S. G. J. Terpstra, beiden ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cent9 Binnenland. De Nederlandsche Heidemaatschap pij viert haar 40-jarig bestaan. De Chineesche Ambassade hijscht de nationalistische vlag. Een koloniaal feestmaal te Parijs. Buitenland. Nog een schipbreukeling van de „Italia" gered. Nobile over zijn redding. De oplossing der Duitsche kabinets crisis is in het zicht. Bela Kun zal niet aan Hongarije worden uitgeleverd. Het Egyptische kabinet is bij koa mnklijk besluit ontslagen. Het Refugehnis te Brugge door brand vernield. te Oegstgeest, Phil. C. E. Romeyn te Warmond; J. C. van Eek, D. L. Hulst, Jos. M. Jonker en Anna van Oven, al len te Leiden. De opbrengst der collecte voor den gewapenden dienst is 140.20. Gistermiddag kwam de 18-jarige wielrijder J. L. met een flink vaartje de Vrouwensteeg uitrijden, terwijl op de Haarlemmerstraat een vrachtauto reed, bestuurd door A O. te Oegst geest. De wielrijder kwam met zijn hoofd door de glasruit van de auto terecht. Hij was bewusteloos en werd door de vrachtauto naai* zijn woning aan de Oude Singel gebracht. Hij schijnt er overigens goed afge komen te zijn. BINNENLAND. DE MOORDZAAK TE MAARTENS DIJK. Op de vragen van den heer Mendels betreffende het optreden van den bur gemeester van Maartensdijk bij het opsporingsonderzoek in een moord zaak aldaar heeft njinister Donner geantwoord, dat niet is kunnen blij ken, dat de burgemeester van Maar tensdijk aan vertegenwoordigers van dagbladen uitvoerige mededeelingen zou hebben gedaan van zijn verrich tingen als hulpofficier van Justitie ter zake het opsporingsonderzoek in de recente moordzaak te Maartensdijk. Wel is vast komen te staan, dat de burgemeester den ver moedel ijken dader onmiddellijk na diens aanhou ding een verhoor heeft afgenomen, dat onafgebroken heeft geduurd van 's avonds 11 uur tot den volgenden och tend 5 uur. Een verhoor van een verdachte van zoo langen duur en in den nacht ligt zeker buiten de grenzen van het nor male. In het onderhavig geval betrof het echter een gruwelijk en buitenge woon ernstig misdrijf, een strafzaak, waarbij de eisch van een tot klaarheid brengen zóó luid sprak, dat een on middellijk en zoo nauwkeurig moge lijk verhoor van den verdachte plicht was. Uitstel en laksheid in deze zou met meer recht stof tot critiek heb ben gegeven. Strijdigheid van bedoeld verhoor met het bepaalde in art. 29 van het Wetboek van Strafvordering vermag de minister onder de omstandigheden, zooals zij voorliggen, niet zien. Inderdaad is gebleken, dat de bur gemeester van den verdachte éénmaal een foto vóór het raadhuis heeft doen maken door een beambte der Utrecht- sche recherche, belast met de photo- graphie en de dactyloscopie. In het gebouw kon dit, naar de bur gemeester mededeelt, met het ooe op de noodige belichting, niet geschieden, terwijl het raadhuis geen binnenplaats heeft. Ofschoon wordt medegedeeld, dat voor het maken der photo de ver dachte slechts een kort oogenblik naar buiten is gebracht, kan de minister zonder meer moeilijk aannemen, dat gesteld het nemen van een photo was in dit stadium der zaak ge- wenscht of noodzakelijk 1 zulks niet op andere wijze had kunnen geschie den. Hij betreurt dus, dat het nemen van oen photo op de bedoelde wijze is ge schied, evenzeer als het hem onaange naam heeft getroffen, dat door pers- photographen verschillende photo's zoo van den verdachte als anderszins, zijn kunnen gemaakt wórden. De mi nister stelt zich voor om hiervan, met alle waardeering overigens van de in dezen betoonde activiteit, den burge meester-hulpofficier van justitie en de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1