Met het s.s. Havellandis gisferen aan de Sumatra-kade aan den steiger van de Hamburg-Amerika-lijn te Amsterdam het vliegtuig N-HADP, waar mede van Lear Black naar Afrika zou gaan, aangekomen. Een foto van het overladen van het vliegtuig op dekschuiten waarmede deze verder zal wor den vervoerd. DAG-AGENDA. Dinsdag 3 Juli, 's av. acht uur. Pie terskerk: Orgelconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s.s waargenomen door de apotheken van df heerèn G. H. Blanken, Iloogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. minder goeden Leidschen aanval, die zich, hoewel vele kansen scheppend, toch voor den korf niet productief maakte. De Delftsche aanval strandde steeds op goed verdedigen van Pernix, zoodat met bovengenoemden stand de rust inging. Na de hervatting een nog meer en thousiast spel der Leidenaars en het duurde dan ook niet lang of de score kon tot 4—0 worden opgevoerd. D.E.S. streed hardnekkig om een tegenpunt en door een fout in de Leidsche ver dediging, waardoor de bal in de han den van een D.E.S.-heer werd ge speeld, had deze dan ook geen moeite om dit verdiende doelpunt te maken. Hierbij bleef het dan ook en Pernix daarentegen wist den stand tot 71 op te voeren, waarmee het einde kwam van dezen gezelligen competitie-wed strijd. Voor a.s. Zaterdag staat op het pro gramma Pernix IITonego II (Was senaar). Aanvang 4 uur. Er wordt weer op belangstelling gerekend. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 220 volwassen personen en 18 kinderen, totaal 238 personen. Zaterdagavond te half zeven liep de 64-jarige H. A. P. na een bezoek aan een café aan den Lage Rijndijk, waar hij waarschijnlijk te diep in het glaasje had gekeken, te water. Door andere bezoekers van het café was hij echter weer spoedig op het droge gebracht, zoodat dit incident goed afliep. De man zal waarschijnlijk wel ge heel ontnuchterd zijn. Zaterdag is op de #Heerengracht op de Scheluwbrug P. J. F. M. van de fiets gevallen. Daarbij kwam hij met de hand onder het wiel van een voor bijgaande sleeperswagen terecht waar door deze hand ernstig werd ge kneusd. Na door den E. H. D. te zijn ver bonden, is hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. F. de Kier, j.m. 26 jaar en G. Mosterd, jd. 34 jaar. P. van Tongeren, jm. 25 jaar en M. S. Poptie, jd. 25 jaar C. V. Nes, jm. 24 jaar en J. A. F. Kuh- mann, jd. 29 jaar. P. J. v. Duuren, jm. 24 jaar en A. v. d. Linden, jd. 23 jaar. J. Arbouw. Wed. 27 jaar en J. Kruit, jd. 36 jaar. J. G. Moraal, jm. 34 jaar en L. W. Poeliejoe, jd. 39 jaar. M. H. Dickhoff, jm. 42 jaar en S. F. Kop, jd. 41 jaar. J. P. S. v. d. Sluis, jm. 46 jaar en J. M. Turenhout, jd. 29 jaar. J. Nieuwstraten, jm. 28 jaar en E. A. Cornelisse, jd. 26 jaar. H. J. Wille- brand, jm. 26 jaar en J. Hoorn, jd. 24 jaar. W. Schouten, jm. 22 jaar en R. Libochant, jd. 21 jaar. BINNENLAND. BEGRAFENIS DR. J. G. SCHEURER. Onder zeer veel belangstelling is Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen het Tweede-Kamerlid Dr. J. G. Scheurer op de algemeene begraafplaats te Apeldoorn ter aarde besteld. Onder de aanwezigen behoorden de heeren F. L. Duymaer van Twist, J. J. C. van Dijk, C. v. d. Heuvel, H. A. Leenstra, C. Smeenk, Dr. H. Visscher en A. Zijlstra, leden der A. R. Kamer fractie; Dr. L. N. Deckers van de R.-K. en J. H. A. Schaper van de S. D. Ka merfractie, Prof. Dr. G. Ch. Aalders, voorzitter, Mr. L. Hudig en Joh. T. de Lange, bestuursleden, Dr. H. G. 01 de- boom, directeur, Dr. Post en Maalhui- zen, geneesheeren van 's Heeren Loo te Ermelo; de heeren van Eeghen, Mr. S. de Vries, Mr. Rutgers en Mr. Ver dam, vertegenwoordigende de Vrije Universiteit; Mr. van Deurne, voorzit ter van de Chr. Radiovereeniging, en Ds. Miedema te Nijkerk, vertegen woordiger van de Geref. Studenten organisatie. Verder nog deputaties van de A.-R. Iviesvereeniging Nederland en Oranje te Apeldoorn en van den Bond tegen ontheiliging van Gods Naam. De lijkbaar was slechts met één krans gedekt, n,l. van de Klattensche cultuur-Mij. Aan de geopende groeve sprak het eerst Ds. J. R. Goris, predikant bij de Gtref. Kerk te Apeldoorn en vriend van den overledene. Het graf schrift volgens het Latijnsche woord: „Laat is verteerd worden, indien ik maar nuttig mag zijn" was hier wel op zijn plaats. Broeder Scheurer heeft zijn leven gegeven met brandende lief de en warme toewijding en daarbij steldé hij steeds het „eenige noodige" op den voorgrond. Namens den Zendingsarbeid op Midden-Java bracht daarna Dr. Of- fringa eenige woorden van dankbare nagedachtenis aan hun grooten voor man Dr. Scheurer en wees daarbij op het feit, hoe deze man in enkele maan dtn het vertrouwen van den Inlander wist te winnen, waar anderen jaren voor noodig hebben. Hij wist het volk tot zich te trekken en aan zich te ver binden. Ook het Petronella-hospitaal te Djocja getuigt van zijn zegenrijken arbeid en de eerennaam van „Doctor toeloeng" zegt meer dan vele woorden. Was zijn terugtocht naar Nederland een ware zegetocht, voor hem was het een groote teleurstelling, want hij leefde in hoofdzaak voor Indië. Spr. wees er verder op, hoe Dr. S. ook te Groningen de gewilde persoon was; wij zullen hem missen in ons mooie zendingswerk, aldus besloot de spreker. Namens de deputaten van de Geref. Kerken voerde Ds. W. Breukelaar van Zaandam het woord, mede voor het Ccmité voor Chr. onderwijs in Indië. Deze wees er op, hoe God Dr. Scheu rer werkzaam had gesteld in het tee- ken der dienende liefde. Toen de Zen- dJng hem riep, was het de lust van zijn hart om in geheele zelfovergave zijn God te dienen. Het zwaarst voor hem was zeker wel het moment, dat liij dit offer moest brengen, dat hij zichzelf niet meer offeren kon. Zijn profetisch woord, 22 jaren geleden in het ziekenhdis tot spr. gericht, dat ook bij zijn afwezigheid in Indië het werk zou voortgaan, is ten volle bewaar heid.Spr. eindigde met eenige troost woorden tot de familie ook namens oud-min. Idenburg, die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Namens de A. R. Kamerfractie sprak oud-minister J. J. C. v. Dijk. Spr. deel de mede, dat de voorzitter. Mr. Heems kerk, buitenslands vertoefde en te kennen had gegeven, dat het hem leed deed, niet tegenwoordig te kunnen zijn. Een kort woord van weemoed en dankbaarheid wenschte spr. hier te uiten aan het graf van den man, die in allen eenvoud, oprechte vroomheid en zelfverloochening steeds opkwam voor de eer van zijn God en Koning, ook op staatkundig terrein. Indië trok wel in de eerste plaats zijn liefde en aandacht en met grooten zegen heeft hij daar gewerkt en zijn gezondheid geofferd Zachtmoedig van karakter was hij een strijdbaar held als 't ging om de eere Gods. Het vertrouwen van ons volk had hij in volle mate en al zullen wij in de toekomst zijn bezon ken raad en bemoedigend woord moe ten missen, toch zal ons hart met ootmoedige dankbaarheid vervuld blijven, als wij bedenken, wat God in- heni ons heeft geschonken. Ds H. Janssen sprak namens den Bond tegen ontheiliging van Gods Naam eq. wees daarbij op den dapperen mede strijder daarvoor in den naam van den overledene. Namens het Centraal Comité van do A. R. partij sprak generaal Duy maer van Twist. Het was voor spr. 'n eer, dat die partij met haar gedachte geheel aan dit graf tegenwoordig is, om Dr. Scheurer de laatste eer te be wijzen. Namens de partij bracht spr. dank aan hem, die zooveel voor haar heeft gedaan, zijn naam zal bij het A R. volk in dankbare herinnering blijven. Dr. L. N. Deckers gaf uiting aan zijn gevoelens van droefheid, welke bij de R.-K. Staatspartij opkwamen, toen zij het overlijden van Dr. Scheurer hoor de In dezen doode ging een hoogge acht medelid, een beste vriend en een warm vaderlander henen. Het is on getwijfeld een belangrijk verlies in het staatkundig leven van ons vaderland Wij zullen hem blijven gedenken in groote genegenheid. Prof. Dr. G. Ch. Aalders sprak als voorzitter van 's Heeren Loo en mede namens Prof. Honig voor den Bond voor Barmhartigheid enkele woor den van afscheid aan Dr. Scheurer, die, toen hij niet meer naar Indië terug kon, hier zijn arbeid voortzette in denzelfden geest. Mr. Joh. H. Scheurer te Amersfoort dankte mede namens de familie allen, vcor de eer, zijn overleden vader be wezen. HET VOORSTEL-ZIJLSTRA". De parlementaire redacteur van de Tel. in Den Haag deelt aan zijn blad het volgende mede: In parlementaire en ook, naar zich begrijpen laat, in onderwijskringen, heerscht een zekere spanning over de vaag,, of de regeering het door beide Kamers der Staten-Generaal aange nomen initiatief-voorstel van het Tweede Kamerlid A. Zijlstra inzake verlaging der léerlingenschaai al dan niet ter bekrachtiging aan de Kroon zal voordragen. Ook heden was nog niets omtrent de houding der regee ring in dezen bekend. Wij mogen er in dit verband op wijzen, dat l.et al eens gebeurd is, dat aan een initiatief-voorstel door dó Kroon de vereischte sanctie onthou den is. Dit betrof het door beide Ka mers in 1917 aanvaard initiatief-wets voorstel van mr. Marchant tot wijzi ging van art. 26 der L. O.-wet (on ler- wij zérs^a 1 arissen) dat door 'iet toen malige kabinet Cort van ier Linden niet aan de Kroon ter bekrachtiging werd voorgedragen. De reden daar van was, zooals later door minister Cort van der Linden werd uiteengezet, dat de regeering zelf deze materie zou ter hand nemen. GASBEDRIJVEN TE ASSEN. De commissie van onderzoek naar de positie van den directeur der gasfa briek te Assen heeft een jeer uitvoe rig rapport aan den gemeenteraad uitgebracht. Bij het gehouden onder zoek is der commissie gebleken, dat de directeur de volgende giften heeft aangenomen: in 1919 f 700 van de fir ma Wilson in Den Haag en in 1923 en in 1924 f 300 en f 250 van den ver tegenwoordiger van de Dordtsche Gasmeterfabriëk. De eindconclusie is; a. dat de directeur door aanneming van de giften zijn instructie heeft overtreden; b. dat niet is vast testellen, of de gemeente door hie aanneming is be nadeeld, y.eeV minder npg-, in welke mate; c. dat de directeur door die aan neming tegenover de firma's in kwes tie niet meer vrij stond. - Ten aanzien van de mogelijke aan wezigheid an andere feiten zijn geen aanwijzingen gevonden. Ook zijn geen aanwijzingen gevonden, dat ook ande re leden van het personeel mogelijk genoten hebben van verboden voor deden. LUCHTVAART. GENERAAL NOBILE IS GERED. Maar hij is ernstig gewond GENERAAL NOBILE. De Zweedsché minister van lands verdediging ontving gisteren een tele gram van den leider der Zweedsche expeditie voor de; „Italia"; meldend: Generaal Nobile gered, reddingswerk wordt voortgezet. Onderteekend: Tornberg. Omtrent Nobile's redding worden uit Kingsbay de volgende - bijzondér- heden aan de „Lokal Anzeiger" ge meld: Een van.de Zweedsche vliegtuigen, die, nadat Nobile in den afgeloopen nacht eenige malen om onmiddellijke hulp had gevraagd, van de Victoria- baai waren vertrokken, is er heden in geslaagd in de nabijheid van hét kamp van Nobile te landen en met generaal Nobile aan boord terug te vliegen. Kort voor zijn redding had Nobile opnieuw om hulp verzocht en mede gedeeld, dat het ijs; waarop zich het kamp bevindt,-naar het Noorden be gon af te drijven. .Tevens begon het ijs in malende beweging te komen, het geen in den loop Van den dag voort durend toenam. De Italiaansche en Zweedsche vlie gers willen thans trachten, Nobile's makkers, die zich op het ijs bevinden, eveneens te redden. Men zal bovendien de onderweg zijnde hondenslee-expeditie tot aller grootsten spoed aansporen. De „Citta dïr Milano" begeeft zich nog heden naar de Virgobaai, tenein de beter met de 'Zweden -te kunnen samenwerken. Nobile en zijn mannen voerden den geheelen nacht een wanhopigen strijd tegen het ijs, dat in heftige beweging was. IJsschollen van tienduizenden kilogrammen werden als ballen heen en weer geschoven. Generaal Nobile werd door een de zer ijsmassa's getroffen en brak een been. Derhalve werd hij het eerst afge haald door het Zweedsche, door Torn berg bestuurde vliegtuig „Upland" en overgebracht aan boord van het Zweedsche hulpschip de „Quest", al waar hij onder geneeskundige behan deling is genomen. .Zij toestand is ernstig. De landing van de „Upland" op het in beweging zijnde ijs was een mees terstuk van Vliegkunst en met het grootste gevaar verbonden, daar de startplaats voortdurend veranderde. Nadat de „Upland" naar het kamp van Nobile was vertrokken, was de „Quest" verder opgestoomd naar het Oosten en in de Hinloopenstraat voor anker gegaan. De vermissing van Amundsen. Gistermorgen IQ .uur heeft comman dant Penzo met zijn watervliegtuig Mabina II het Westelijk gebied van Spitsbergen afgezocht om te trachten het Fransche vliegtuig Latham, waar Amundsen zich aan boord bevind, te vinden. Penzo is'dogrgevlogen tot 50 K. M: ten zuiden .van de Zuidkaap. Het uitzicht was zeer goed maar hij heeft geen spoor van het Fransche vliegtuig gevonden. Het Telegraaf-agentschap der Sov jet-Unie heeft op een vraag dienaan gaande geantwoord, dat de Russische ijsbreker Malyquine geen enkel radio signaal van de Latham heeft opgevan gen, dit .in tegenstelling met wat aan vankelijk gemeld is. Ook is men nog steeds zonder be richten over het Italiaansche Dornier Wal vliegtuig dat gistermorgen naar Bergen vertrokken is. BUITENLAND. DE STABILISATIE VAN DEN FRAN SC HEN FRANK. Verklaringen van Poincaré. Zaterdagmiddag om half vier kwam het Fransche kabinet op het Elysée bijeen onder voorzitterschap van pre sident Doumergue. Poincaré las den tekst van het sta bilisatie-ontwerp en de drie conven ties voor. Zooveel zorg was gedragen om elke voorbarige onthulling van den koers, waarop de franc zou wor den gestabiliseerd, te voorkomen, dat de cijfers tot het laatste oogenblik uit den tekst waren weggelaten en op verzoek van de ministers in het kabi net zelf niet zijn medegédeeld. Na de kabinetszitting gingen Poin caré en de' leden der regeering naar de Kamer, waar het wetsontwerp in formeele zititing werd gedeponeerd. Poincaré sprak niet., en zoodra de tekst van het ontwerp bij de Kamer was ingedjend, kwamen de verschil lende fracties bijeen om haar houding ten opzichte van den voorgestelden maatregel te overwegen. Om 9 uur 's avonds kwam de finan- cieele commissie van de K*mer bijeen. Hier on,thulde Poincaré voor de eer ste maal de juiste cijfers voor de nieu we waarde van den franc. De stabilisatiekoers van den franc is vastgesteld op 124.21 francs in het pond sterling en 25.52 francs in den dollar. In Nederlandsche munt alzoo bijna 10 cent. De Kamer heeft de staMlisatiewet van gistermorgen 9 uur af tot des avonds circa 9 uur besproken. In antwoord op eenige opmerkin gen van den socialist Antonelli ver klaarde Poincaré: „Wij stabiliseeren niet ter wille van de Banque de France, die de koersen niet meer onder controle kan houden, ons zegt: realoriseert of stabiliseert Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE ROOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 6.15 Cursus Fotografie- 7.30 Zangcursus. 8.00 Concert. Mevr. H. Helderman - Smit, piano; Dirk .Vos, viool; II. .Deelstra, orgel. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.405.55 Kinderuurtje. 6.00 Tyilaein van 'ie A.V.R.O.-Kiok 6.00 Vooravond-concert door het öm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. 7.15. be Fransche Olympiade-'.es. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting van liet Kurhaus t? Scheveningen. V olksconcert te geven door het Residentieorkest o.l.v. Ignaz Neumark. Solist: W Herokenrath, bariton. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. Hierna Persberichten Vaz Dias. KüNIGSYV USiERH., 1250 M. 5.20 Concert. S.50 Concert. Daarna laatste berichten. LAN GEN BERG, .469. M- 6.20 Muziek. 8.30 Orkest. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. .Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.20 Muziek. 9.20 W eerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan aeövabenden. 10.15 Muziek en zang. 1045 Vaudeville. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberiohteai. 9.05 Concert. Tijdens de pauzes: Pereber. Wij, de regeering, moeten onze ver antwoordelijkheid aanvaarden, en ten einde een crisis in nijverheid of han del te vermijden, stabiliseeren wij". Het ontwerp aangenomen. Het wetsontwerp werd door de Kar mer met 45022 stemmen goedge keurd. j DE STAKING TE ANTWERPEN. De onderhandelingen onder leiding van Minister Heijman. Naar aanleiding der onderhandelin gen, welke door den Belgischen mi nister van arbeid, den heer Heyman en zijn Kabinetsoverste, M. de Vogel, met de afgevaardigden der fédération maritime en der verschillende wefk- liedenboiiden gevoerd werden, en de besluiten daarbij genomen, denkt men algemeen,- dat het werk Dinsdag zal heraomen worden over de geheele lijn Die besluiten luiden; Onmiddellijke herneming van het werk, waarna on middellijke bijeenroeping der paritai re commissie. In verband met bovenstaande wordt gemeld, dat door sommige reederijen de bevelen aan hun schepen gegeven om naar andere havens op te stoomen werden herroepen. De twee stakers, die Dinsdag j.l. een werkwillige uitjouwden en een stomp gaven, verschenen heden voor de hoetstr. rechtbank en werden heiden veroordeeld ieder tot 15 dagen gevan genisstraf. DE DUITSCHE REGEERINGSVORMING. Heden voortzetting der onderhandelingen. De onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regeering op den grond slag van een kleine coalitie zijn tot heden uitgesteld. Heden zouden de partijen af zonderlijk beraadslagen en beslissen of en in welken vorm een coalitie gevormd zal worden. De beslissing ligt bij het Centrum en de Beiersche volkspartij. Van deze partijen zal het afhangen, of de nieuwe regeering in den rijksdag over een voldoende meer derheid zal kunnen beschikken. Wanneer de Beiersche volkspartij weigert, dan ver wacht men, dat Müller-Franken zal po gen de economische partij en de Duitsche boerenpartij bij de regeeringsvorming te betrekken. De verklaring van de „Vorwaerts", dat de sociaal-democraten bereid zijn een so cialistische regeering te vormen, versterkt- met eenige vakministers, acht men alge meen een bewijs, dat men niets verwacht van de onderhandelingen met de econo"- mische pariij. In linksche kringen maakt men zich sterk, dat het gelukken zal dr. Strese- mann als vakminister in het kabinet te behouden en daarvoor de toestemming der Duitsche volkspartij te krijgen. Bij eventueele mislukking van een com binatie volgens de coalitie van Weimar zou Müller een soc. minderheidsregeering wilen vormen, met medewerking van ver: schillende niet-socialistische personen, als Stresemann, Wirth, enz. NA DE SCHIETPARTIJ IN DE SKOEPSJTINA. De begrafenisplechtigheid te Agram. Driehonderdduizend menschen hebben Zaterdag deelgenomen aan de begrafenis van Paul Raditsj en Pasaritsjek. De boeren en boerinnen waren naar Agram gekomen iQ hun schilderachtige

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2