Wetenschap en Levensvreugd. Spr. betoogde, dat het natuurlijk rede- licht in de klassieke wereld te zwak was om klaarheid te brengen in het verwarde denken en in het ongetrooste hart met zijn heimwee naar geluk. De wereld heeft God niet gekend door de wijsheid. Dit vinden wij bij den grooten Augusti- nus die door het heidensch hedonisme een christelijk vreugdverlangen in de plaats stelde in zijn beroemd geworden woord: beata vita est gaudium de veritate, d.i. het is een gelukzalig leven, waarin vreug de wordt gevonden over de waarheid. Onze eenige wijsheid en de bron der Wetenschap, aldus de spr., is het onfeil baar Woord van onzen God. En de drie voudige taak der Theologie; prodita lege lees wat verkondigd is. impleta cerne zie wat vervuld is. implenda collige verzamel wat nog vervuld moet. Dit geeft wetenschap enlevensvreugd, zoo eindgde spr. De middagvergadering. Eerste spreker op de middagvergadering was Ds. Th. Delleman, van Giessen Oud en Nieuwkerk, die refereerde over: Zekerheid des gelools. Spreker begon, in aansluiting aan de geschriften van Bavinck, van Andel en Hoekstra, te constateeren dat er onder ons. helaas, weinig zekerheid des geloofs gevonden wordt en wees op de groote geestelijke schade van dat verschijnsel. Als we spreken van zekerheid des Ge loofs denken we meestal aan het feit, dat iemand overtuigd is van zijn deelgenoot schap aan den Heere Christus. De over tuiging, waardoor een Paulus roemt: ik ben verzekerd. Er is echter ook nog een andere zekerheid des geloofs, n.l. die, waardoor wij overtuigd zijn van de waar achtigheid der ons gegeven Godsopenba ring. Deze beide soorten zekerheid zijn wel te onderscheiden, maar mogen nooit ge scheiden worden. De zekerheid is geen vrucht van het geloof, maar is het geloof eigen, hoort tot zijn natuur. Het is een stellig (zeker) weten en een vast (zeker) vertrouwen. Gelooven is zekerheid hebben, over tuigd zijn. De waarde van de zekerheid des Ge loofs is zeer groot. Dan kunnen we „kloeke daden doen" en in tegenspoed en nood komen we niet om in onze ellende, maar houden ons vast aan onzen God (Ps. 88, Hab. 3:17 en 18). Hoe komt men volgens de Schrift tot zekerheid des Geloofs? Veel te weinig bedenkt men, dat deze samenvalt met de overtuiging, welke de Heilige Geest in ons werkt, dat Gods Woord de waarheid is. We moeten altijd weer terug naar het Woord. We onderscheiden tusschen toe- vluchtnemend Geloof en verzekerd ver trouwen. Maar men vergete niet, dat in dat toevluchtnemen vertrouwen ligt en meer persoonlijke toeëigening dan de zwakgeloovige durft te bekennen. Anders zou zijn bidden een slag in de lucht zijn. Versterking des geloofs is noodig. De Heere gaf daarvoor Woord en Sacramen ten. Deze genademiddelen moeten trouw en met een biddend hart worden gebruikt. Spr. eindigde zijn toespraak door den wensch uit te spreken, dat er voor onze kerken weer een tijd moge aanbreken, waarin tot roem van Gods genade, veel zekerheid des Geloofs worde gevonden. Daarna sprak Ds. P. Deddens, van Rijs wijk (Z.H.) over: De Schriftlezing in het huisgezin. Den Bijbel te mogen openslaan in het huisgezin om de Schrift te onderzoeken is een voorrecht, dat als zoodanig uit komt tegenover de practijk in de R.K. en Griekseli-Katholieke Kerk, waar eeu wen aaneen het gebruik der H. S. den leeken verboden was. Tegenover de wereldlijke overheid en het speciale ambt in de kerk is echter het huiselijk en particulier gebruik der H. S. een recht, dat den menschen van Godswege toekomt. Hier zit de onder scheiding in tusschen het woord Gods en Schrift Gods; aan het speciale ambt is de Bediening des Woords toevertrouwd, maar het algemeen profetisch ambt der geloovigen gaat niet op in het hooren naar het Woord. Het heeft het recht, ook zelf de Schrift te onderzoeken, gemeen schappelijk en particulier. Eenerzijds dient er ernstig tegen gewaakt, dat het speciale ambt aan het algemeene niet te kort doet; anderszij ds moet het profetisch ambt der geloovigen opgewekt worden, van zijn recht een zoo breed mogelijk ge bruik te maken, opdat er nauwer band zij aan de verkondiging des Woords en de gemeente er zelf toe meewerke, dat het Woord al dieper kan ontsloten wor den, het geloof worde versterkt, de dwa ling ontdekt, het besef van eenheid wor de verdiept, en het getuigenis naar bui ten te krachtiger zij. Zoo wordt dit recht een roeping die al lereerst tot den huisvader komt, om op het volgende acht te geven bij de huise lijke godsdienstoefening: le. Men leze de Schrift. De Schrift ge heel en de Schrift alleen, niet wat uit de Schrift is afgeleid in den vorm van dag boek, meditatie of kalenderblaadje; waar kinderen aanwezig zijn, kan het veel nut hebben, eens per dag uit een kinderbij bel te lezen, die zoo dicht mogelijk bij de bewoordingen der Schrift aansluit; 2e. Men leze de Schrift meermalen per dag, zoo mogelijk des morgens, middags en des avonds, in gebed en dankzegging dit onderzoek voor Gods aangezicht ge denkende; 3e. Ieder lid des gezins bebbe zooveel mogelijk de Schrift vóór zich; de huisva der leze een hoofdstuk of pericoop vóór en voege daaraan een enkel woord van verklaring en toepassing toe. Opdat dit vruchtbaar geschiede, is het wenschelijk, dat hij zich van te voren van den inhoud rekenschap geve en zich daarvan zoo goed mogelijk op de hoogte steile, Om de Schriftlezing aldus tot haar recht te doen komen is de Kerk geroepen, wel verre van het profetisch ambt der ge loovigen te belemmeren of in den weg te staan, dit van haar zijde zooveel mogelijk tot ontwikkeling te brengen, door in de bediening des Woords, het huisbezoek en de catechisatie op' de getrouwe lezing van de Heilige Schrift voortdurend aan te dringen. En voorts, door te bevorderen, dat de Schrift zoo dicht mogelijk tot de gemeente wordt gebracht; zij zoeke we gen die er toe leiden dat er komt een nieuwe verklaring met pericopen-indee- ling, de aanwijzing van gelijkluidende teksten, een enkele aanteekening bij wat anders onbegrijpelijk of minder duidelijk zou zijn en bij elke pericoop een inlei ding die niet aangeeft den inhoud zon der meer, maar een korte aanduiding van de plaats die dat bepaalde deel inneemt in het geheel der Godsopenbaring. MOOIE GIFT. In aansluiting van het officieus persbericht omtrent een aan Dr. van Andel te Solo gedane toezegging, geeft de vergadering van Deputaten met de zendende Kerk van Delft thans de of- ficieele mededeeling, dat zij met groo ten dank ontvangen heeft van Mej. van Oostrom te 's Gravenhage de som van 3000. Deze schenking is bestemd voor de oprichting van een instituut voor doofstomme kinderen op Java. ZENDINGSDAG. De classis Amsterdam der .Chr. Ge- ref. Kerk hield Woensdag den jaar- lijkschen Zendingsdag in het park Velserbeek te Velsen. Door den stroomenden regen kon men des morgens niet in de open lucht vergaderen en werd op verzoek welwillend het vlakbij gelegen kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente be schikbaar gesteld. Ofschoon de Kerk vele honderden menschen kan bevatten, was deze nog te klein. De openingsrede werd gehouden door Ds. T. A. Bakker van IJmuiden, waar na de heer L. Holtrigter van Nieuwen- dam sprak over „Het Geven". Na de pauze was het mogelijk in het park Velserbeek te vergaderen, waar achtereenvolgens als sprekers optra den: Ds. W. Bijleveld van Haarlem, over: „Parthen, Meden en Elamieten", Ds. H. C. Binee van Zaandam, over: „Een Koningswoord"; Ds. S. v. d. Mo len van Lisse, over: „Een verloren penning", terwijl de slotrede werd ge houden door Ds. D. Driessen van Am sterdam. Ds. Berkhoff van Amsterdam was wegens ziekte verhinderd als spreker op te treden. De Zendingsdag werd opgeluisterd door muziek van het Chr. Fanfare corps Wilhelmina te IJmuiden. ZENDING. Wij vonden het volgende lijstje van Zendingsarbeiders die komen en gaan van en naar het arbeidsveld: Dr. H. A. van Andel en mevrouw ver trokken 22 Mei uit Den Haag naar Java. P. de Koomen, leeraar aan de Chr. Holl. Inl. Kweekschool, ging 13 Juni j.l. met echtgenoote en twee kinderen weer scheep naar het verre oosten. De twee oudste kinderen bleven in Rotterdam achter. W. Vermolen, ook leeraar aan dezelfde kweekschool, hoopt 25 Juli a.s. met zijn gezin weer te vertrekken naar Solo. G. Vink, directeur der Chr. Mulo school, zal in Aug. met zijn gezin weer de reis naar Midden-Java aanvaarden. P. Beukema, hoofd der Chr. H. Chinee- sche School, denkt 23 Öct. met zijn gezin weer naar Solo te gaan (Accaciastraat 108 Den Haag). J. in 't Veld, leeraar Chr. H. I. Kweek school, gaat eind November terug met zijn echtgenoote (IJselmonde). Mej. v. d. Kouwe, onderwijzeres aan de Chin. Meisjesschool, is begin Mei ver trokken. uit Holland. Mej. C. Baarbe, hoofd der Chin. Meis jesschool en mej. H. Baarbe, verpleegster van het Zendingshospitaal, hopen einde 1928 weer naar Indië te gaan. Mevr. A. Tober-Koene vertoeft nog steeds wegens ziekte in 't vaderland (Wor- merveer). A. Geldermans, onderw. Chr. H. I. S. te Klaten, kwam onlangs met zijn gezin in Nederland en woont thans te Scheve- ningen. Ds. A. Pos gaat binnenkort weer heen na ruim een jaar verlof. Dr. Vonk hoopt in Sept. weer te ver trekken. Zijn vrouw blijft nog eenigen tijd hier te lande. WITTE VELDEN. Wij ontvingen No. 1 van het Evangeli satieblad „Witte Velden", maandblad voor den Ger. evangelisatiearbeid onder hoofd redactie van Prof. F. W. Grosheide, te Amsterdam. Een achttal medewerkers worden ver der genoemd. Uitgever is W. D. Meinema, te Delft. De redactie zegt: Witte Velden zal zooveel mogelijk den 15den van elke maand verschijnen. De volgende rubrieken zullen worden opgenomen, waarvan de verzorging is opgedragen aan de personen, wier namen zijn bijgevoegd. 1. Theorie der Evangelisatie, Hoofdre dacteur. 2. Evangelisatie in de Stad, Ds. B. A. Knoppers, Ds. P. Nomes. 3. Evangelisatie op het platteland, Ds. D. van Dijk. 4. Bijzondere onderwerpen Studenten, Schippers, Strandzending, Autozending, Bepaalde Gebeurtenissen enz.), Dr. C. Bouma, Ds. C. Kapteyn, Ds. B. Hagenaar. 5.--Thdië en het Buitenland, Ds. J. P. Tazelaar. 6. Uit de Practijk, Ds. J. Douma. 9. Berichten en Verslagen, die gaarne ingewacht worden bij den Hoofdredacteur. Als regel zal in elk nummer een drie tal rubrieken voorkomen. Elke rubriek krijgt aldus v£*n tijd tot tijd haar beurt. Alleen berichten enz. zullen steeds wor den opgenomen. God vergunne ons het gemaakte plan uit te voeren en gebiede oyer den arbeid genadig Zijn zegen! GEEN WONDER-DOMINé. In De Zondagsbode vraagt Ds. J. A. ten Bokkel Huinink. Ned. Herv. Pred. te Nu- mansdorp „of Johannes de Dooper, indien hij in onze dagen leefde, gemakkelijk een beroep ontvangen zou?" Naar aanleiding van die vraag schrijft ds. ten Bokkel Huinink, in genoemde Zon dagsbode een raak artikeltje, waaraan wij het volgende ontleenen: „Men zoekt in onze dagen „zware" do- miné's; „diep-ingeleide". Was Johannes de Dooper een „zware" dominé, een „diep- ingeleide" in den trant gelijk sommige gemeenteleden, leden van een kiescollege, leden van een kerke^aad begeeren als hun herder en leeraar? 't Lijkt er niet op. In de verste verte niet. Johannes de Dooper was geen „zware", geen „diep-ingeleide" dominé, zelfs geen „zware"; geen „diep- ingeleide" godsdienstonderwijzer, zelfs geen „zware", „diep-ingeleide" oefenaar, gelijk velen in onze dagen begeeren. Jo hannes de Dooper was maar een heel ge wone orthodoxe dominé, die geen „teeke nen" deed, die maar één talent had, en daarom vrees ik, dat in onze dagen Jo hannes de Dooper niet gemakkelijk een beroep zou ontvangen. Johannes de Dooper was geen „zware", geen „diep-ingeleide" dominé, godsdienst onderwijzer, oefenaar in het genre, gelijk tegenwoordig in trek is en daarmede is het „zware", het „diep-ingeleide" van te genwoordig ook naar de Schrift absoluut geoordeeld en veroordeeld. Johannes deed wel geen teeken, en Johannes was geen wonder-dominé, maar Johannes was wel een dominé met karakter. Hij had den moed „links" en „rechts" de waarheid te zeggen; Johannes was wel een trouwe zie- leherder, was wel een man met vee! in vloed. Het is in onze dagen niet gemakkelijk dominé te zijn of het ambt van predikant te aanvaarden. Men wil, men zoekt den wonder-dominé, den wonder-godsdienst- onderwijzer, den wonder-oefenaar met het zijden petje op. De kerken moeten vol stroomen! De man moet een redenaar zijn! Alles uit het hoofd! Niets uit het „boekje"! De goddeloozen moeten zich bij „bosjes" bekeeren Zoo, maar in eens! En dat alles door dien wonder-dominé, door dien wonder-godsdienstonderwijzer, door dien wonder-oefenaar!" DALTONISEEREN. Onder verwijzing naar het boek van den heer A. R. J. Bazuin, hoofd der Ned. Herv. School te Beilen „Dalt.oniseeren op de christelijke school",schrijft de redacteur K. in een uitvoerig artikel in het „Chr. Schoolblad Qnze Vacatures", dat hier en daar het Dalton-onderwijs wel kan mis lukken, maar dat het de vraag is, wie het geeft, en hoe het wordt gegeven en dat onder het klassikale stelsel ook scho len zijn, die mijlen achteraan komen. Het is. voorbarig, nu al van mislukking te spreken, zegt de schr., die van oordeel is, dat het Dalton-onderwijs recht heeft op ernstige bestudeering en dat het klas sikaal onderwijs geen toekomst meer heeft. Wel zijn alle moeilijkheden van het Daltonstelsel nog niet-overwonnen, zegt K., maar die van het klassikale stelsel ook niet. Men móet hét Daltonstelsel een eerlijke kans geven. EEN VERZUCHTING. Een em. pred. schrijft aan het „Hbld.": Onlangs sprak ik iemand, die het „een schande" vond, dat hij van zijn inkomen van 3000 het bedrag van 10 aan zijn Herv. gemeente betalen moest. En ik dacht opeens aan de gelijkenis van den Farizeeër en den tollenaar, waarin we le zen, dat eerstgenoemde boe onsympa thiek hij ons overigehs moge zijn ge regeld tienden van al zijn inkomen gaf aan den tempel, dus voor het onderhoud van zijn kerk en wat daarmede samen hing. Hoe weinige leden betalen hun aanslag gewillig en met opgewektheid? 't Zou mij niet verwonderen, als vele onzer met van alle kanten met reclames bestormde Kerkvoogden gingen wenschen dat het aantal Farizeeërs in hun gemeen te sterk vermeerderen mocht. GIFTEN EN LEGATEN. De heer D. J. R. Jordens te Zwolle legateerde aan de plaatselijke Ned. Herv. Gem. 7591,5b; aan de R. K. Kerk 500; aan de Luth. Gem. 250, aan de Geref. 200, en aan de Jood- sche Gem. eveneens 200, alles voor de armen dezer Kerken. De Geref. Kerk van Nijkerk ont ving een legaat van 1500 en een van 2000 voor de diaconie. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amsterdam heeft van N. N. 1000 ont vangen voor de Eltheto- en de'Willem de Zwijgerkerk. VARIA. Ds. H. Dekker, Geref. pred. te Venlo verzocht aan de Stand, mede te deelen dat het bericht omtrent zijn emeri- taatsaanvrage, ook door ons en ande re bladen gepubliceerd, niet juist is. LUCHTVAART. DE HULP VOOR NOBtLE. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat be halve majoor Maddalena, Rilser, Lars- sen en Lützow Holm, ook twee Zweed- sche vliegtuigen een kruistocht heb ben ondernomen. Hoewel de piloten Nobile niet konden ontwaren, bericht te deze L.ter de vliegtuigen gezien te hebben. Kapitein Fallin zal spoedig met een Laplandsche sledenexpeclitle naar Spitsbergen vertrekken, om deel te nemen aan het reddingswerk voor No bile en zijn mannen. Uit Tromsoe wordt geseind, dat de zending Nederlandsche biscuit, welke bestemd is voor Nobile, aldaar is aan gekomen. Het lot van Amundsen. Het ministerie van verdediging te Oslo gaf het regeeringsvaartuig „Mi chael Sars", (Jat thans bij het Be-eren- eiiand, tusschen Spitsbergen en Noor wegen ligt., last, Oostwaarts te koer sen tot 30 graden Oosterlengte om het vermiste Fransche vliegtuig, de „La tham "te zoeken. De „Michael Sars" zal allen Noor- schen zeilschepen om inlichtingen vragen en hun Verzoeken uit te kijken. Het ministerie vropg alle stoom schepen tusschen Noorwegen en Spits bergen ten scherpste uit te zien en stelde ook de Russische ijsbreker „Ma- lygin" van het vermissen van het vliegtuig op de hoogte. Nadere nasporingen worden over- woggn. Een ander bericht uit Oslo meldt: Men overweegt plannen tot hulp- vtrleening aan Guilbaud en Amund sen, doch er is nog geen enkele beslis sing genomen. De vliegers aan boord van de „La tham" hebben proviand voor twee we ken. De Fransche legatie heeft voeling met het ministerie van landsverdedi ging. Kapitein Petit van de Fransche avi so Quentin Roosevelt, welke Woens dag, op haar gewone bezoek te Oslo binnenliep, nam aan de beraadsla gingen deel. De Fransche minister van marine heeft den kruiser „Strassbourg" en de zich te Oslo bevindende aviso Ouentfci Roosevelt last gegeven naar Spitsbergen te vertrekken om daar verbinding te zoeken met Guilbaud en Amundsen en eventueel nasporingen naar het vliegtuig te doen. GEMENGD NIEUWS. Ontploffing in een fabriek. Men meldt uit Tiel: Gisternacht heeft op de azijnfabriek der fa. Vermet en Fuchs alhier een zeer ern stige ontploffing plaats gehad. Doordat de ketel vermoedelijk onder een te hooge spanning stond, sprong hij met een gewel digen knal uit elkaar. De ingenieur, de heer Odinga, en de beambten, de heeren L. de Poorter en Jansen bekwamen ernstige brandwonden. Ze zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Alle ruiten van de fabriek worden door den grooten luchtdruk verbrijzeld. Ontsporing. Woensdagochtend om half 7 zijn bij het. station Bunde een paar wagens van een goederentrein ontspoord. De lijn werd daardoor versperd en de Hollandscbe sneltrein naar Maastricht, moest een omweg over Heerlen maken. De ontsporing is, volgens de „L. K." ver oorzaakt door een defect aan de locomo tief. In het geheel zijn twee goederenwa gens en één kolenwagen door de machine uit de railsgeworpen. Een hulptrein uit Maastricht was spoe dig ter plaatse en had om tien uur één lijn vrij gemaakt. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge beurd. De materieele schade is gering. Doordat de treinen in de richting Maas tricht over Heerlen moesten worden ge leid, ondervond zoowel het personen- als het postverkeer pl.m. een uur vertraging. Mijn-ongeluk. In de mijn Laura te Eygelshoven .geraakte de mijnwerker Sch. onder afvallend gesteente. Met inwendi ge kneuzingen, gebroken ribben en ver schillende verwondingen aan armen en beenen, is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Bekneld geraakt. De 18-jarige steen- fabrieksarbeider v. d. Z. te Druten kwam Woensdag met zijn rechterbeen tusschen de groote tandraderen, met het gevolg, dat het been beneden de knie geheel ver brijzeld werd. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht, al waar men amputatie van hét been nood zakelijk achtte. Door den bliksem getroffen. Tijdens het Luthersche zendingsfeest, gisteren op Oud-Valkeveen, bij Naarden gehouden, is de chauffeur van een autobus uit Pur- merend door den bliksem getroffen, toen hij onder een boom stond. Met een verlamd been is hij in het evangelisch rusthuis ter verpleging opge nomen. In volle vaart het trottoir opgereden. Gistermorgen kwart over zeven is de chauffeur G. uit Wassenaar op den hoek van Mauritskade en Parkstraat in Den Haag in volle vaart het trottoir van de Mauritskade opgereden. Een zware ijze ren haltepaal vari de tram, die hier stond werd uit den grond gerukt en in drie Btukken gebroken. De auto een Chevro- let-vrachtwagen werd aan den voor kant geheel vernield en is later door den kraanwagen weggehaald Door den schok of van schrik geraakte de chauffeur bewusteloos, zoodat hij door den Eersten Hulpdienst naar het Gemeen te Ziekenhuis aan den Zuidwal moest ge bracht worden. Oogenschijnlijk had hij geen verwondingen Door het vroege uur waren er nog geen voorbijgangers op het trottoir. Ware het ongeluk eenige uren later gebeurd, dan zou het zeker niet zoo goed afgeloopen zijn. Nader wordt gemeld, dat de vrachtauto moest uitwijken voor een dienstauto der politie. Deze kwam uit de Alexanderstraat de vrachtauto uit de -richting Wassenaar, zoodat de chauffeur G. voorrang had moeten verleenen. Hij meende waarschijn lijk nog wel voor de politieauto langs te kunnen rijden. De Ford der politie kwam er zonder schade af. Tegen den chauffeur G. zal proces-verbaal worden opgemaakt. Inbraak. Men meldt uit Winterswijk: In den nacht van 4 op 5 Juni, is in het filiaal van den rijwielhandelaar Steeman en in den nacht van 11 op 12 Juni, hij den rijwielhandelaar Kolenbzander in de buurtschap Misten hij Winterswijk, inge broken. Er werden in totaal vijf rijwielen, vijf lantaarns en een voetpomp ontvreemd. Het onderzoek wees er op, dat men de daders in Duitschland moest zoeken, om welke reden d^ politie derwaarts trok, teneinde hen in handen te kvijgen. Woensdagmiddag werd aan de politie kennis gegeven, dat zich drie verdachte personen in de buurtschap Rotten bevon- dena Deze werden aangehouden en bleken te zijn A. T„ F. M., en W. T. uit Watter scheid. Zij waren in het bezit van inbrekers- werktuigen, een ontvreemd rijwiel en drie lantaarns. Een van hen heeft bekend, De twee an deren blijven óntkennt Zij werden ech ter door meerdere personen herkend, ter wijl ook de genomen vingerafdrukken te gen hen getuigen. Verzet tegen de politie. Te Oudleur- denerveld (Dalfsen) zou gisterenmorgen zekere v. d. B. door twee veldwachters worden opgehaald tot het ondergaan van hechtenis. V. d. B., bijgestaan door zijn broer, verzette zich zoo hevig tegen zijn arrestatie, dat een der veldwachters zijn revolver trok en een schot loste, waar door de broer ernstig in den buik werd getroffen. De man, waarom het ging, is naar Zwolle overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. De doodslag te Giessen. Door de ma rechaussee te Woudrichem werd voor den heer Officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch geleid J. V., 35 jaar, landbouwer te Andel, als verdacht van doodslag gepleegd op J. v. T. te Giessen op 17 Juni j.l. Na door den Officier van Justitie te zijn gehoord, werd verdachte in vrijheid ge steld. Mazelen. Te Koewacht is in verband met het heerschen der mazelen de open bare school voor den tijd van 3 weken ge sloten. Kanon door een trein vernield. J.l. Woensdagmiddag te kwart over drie pas seerde een colonne militairen, waarbij zich twee kanonnen bevonden, elk met vier paarden bespannen, den bewaakten over weg aan de Reitschehoefstraat te Tilburg, aldus meldt de „N. T. C." Plotseling werden de paarden schichtig en sprongen uit de strengen, tengevolge waarvan het affuit van een der kanon nen vastgeraakte in den opstaanden af sluitboom en daardoor den spoorweg ver sperde. Nadat men de paarden had uitgespan nen, poogde men het affuit vrij te ma ken, echter zonder succes, zoodat, toen van het station Gilze-Rijen de komst van een trein werd aangekondigd, de lijn nog versperd was. Teneinde den aansnellenden trein te doen stoppen, liep de juffrouw uit het wachthuisje een 129 meter met een roode vlag zwaaiend, de baan op, den trein te gemoet. De machipist stopte evenwel niet, met het noodlottig gevolg, dat het affuit to taal versplinterd werd, waarna de trein weldra tot stilstand kwam. D« verduistering bij de H. Ta M. De drie broeders, die door de Haagsche recht bank wegens heling in verband met de in September van het vorige jaar door een kantoorbediende bij de H. T. M. ge pleegde verduistering van 15.000, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 3 jaar, hebben van die vonnissen hoo- ger beroep aangeteekend. Het O. M. heeft appèl aangeteekend te gen het vrijsprekende vonnis der recht bank, ten aanzien van een koopman, die ook was beschuldigd van heling in deze zaak. Spoorwegongeval. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. meldt: Gisteravond bereikte ons de tijding, dat bij het station Haarlem twee electrische treinen op elkaar waren geloopen. Bij onderzoek bleek ons echter, dat op het rangeerterrein bij de loods achter den Verspronckweg twee rangeerende treinen tegen elkaar waren gebotst. We werden echter niet tot de plaats van het ongeval toegelaten, doch vernamen van den waarn. chef, dat een rangeerende electrische trein op een stilstaanden elec- trischen trein geloopen was, waardoor er een wagen uit de rails was gesprongen en een treeplank werd afgerukt. Het treinverkeer ondervond geen ver traging, doordat het ongeval gebeurde op een rangeerspoor. Een gouden sigarettenkoker. Aan het bureau van politie Warmoesstraat No. 48 te Amsterdam bevindt zich een gebruikte gouden sigarettenkoker, eenigszins be werkt, met steentje op de sluiting. Ver moedelijk is hij van misdrijf afkomstig. Hij, die meent er aanspraak op te kun nen maken, vervoege zich aan genoemd bureau. Door den bliksem gedood. Bij een kort, doch hevig onweer, hetwelk boven Lobith en Spijk losbrak, werd een zekere van Hall uit Babberich, op de Hollandsch- Duitsche steenfabriek te Spijk door den bliksem getroffen en gedood. Branden. Gisterennacht zijn woon huis en schuur van M. van den Bosch, vrachtrijder te Oud Gastel, afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Cuykgestel is de woning van II. Schoenmakers afgebrand. Gisteravond heeft een felle uitslaan de brand gewoed in de Electrolyt-fabrieU van den heer Gustave aan de GrutersdijU te Utrecht. De brandweer slaagde erin he: vuur tot dit gore—1 U beperken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6